Mo. MI. Zaterdag 6 ilecember 19i8. Vijftiende Jaargang I Fa. Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. BUITENLAND. BINNENLAND. Reclames, IWNBE Afdaling SteflWdarij 5 S Vraagt catalogus! 8 «•«•HIMIIMMtlWUM*!»* 11 m Gemeenteraad van Goes. MIDDELBURG. UHE ZtEIIWS® CNMn Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 1.25, daarbuitgn f 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbtwle bladen 10 cent. Adverteatiën worden ingewacht vóór hall een uur 's namiddags. Kantoor V. d. Administratie: Boudewijn de Wittestraaf A 135s, Goes. Tel. interc.: Directie no. 94. Redactie no. 97. Reclameberichten 30 Ct. p. r. Bij abonnement speciale priga. Advertentiën van 15 regels 10.75, iadera regel meer 15 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst wordt 2 X berekend. DUITSCHLAND. De krijgsgevangenen. BERLIJN, 3 Dec. Vanaf de uiterste rechter, tot de uiterste linkerzijde is de Duitsche pers het volkomen eens met het verwerpen van de nota van Ciemenceau, over de krijgsgevangenen. De Vorwarts verklaart, dat het geen kunststuk is, wanneer men advocaat is en een gewonnen oorlog met ©en gewelddadig vredesverdrag heeft doen eindigen, dit verdrag, hetwelk tot alles machtigt, te -benutten als rechtvaar diging van een schande voor de be schaving. Het onrecht van Ciemenceau begint daar, waar bij er de moraal ni te pas brengt. Hij doet het niet eens verstandig, want als hij zegt, dat bij de krijgsgevangenen niet als mid del wil aanwenden om druk uit te oefenen, komt hij1 reeds op den vol genden regel met zichzelf in tegen spraak. Een Open Brief van Prins Max van Baden. In oen open. brief aan den aartsbis schop van Canterbury verzoekt prins Max van 'Baden om de ineest Spoedige liulpverleening aan die .Duitschei gevanj- genen, en weerlegt die argumenten, wolkje voor bet vastliopdiein der gevangenen zijn .aangevoerd. De brief besluit met §en beroep op da Britsche soldaten, dia uit Duiitscbei gevangenschap z'ijn teruggekeerd ENGELAND. Het proces tegen den ex-keizer. LONDEN, 4 Dec. R.O. Sprekende te Pontypridd verklaarde de attorney- general, dat aan het proces tegen dien ex-keizer voortdurend de aandacht ge wijd was. Om echter te bewijzen hoe uitgebreid de taak was, wees hij er op, dat reeds meer dan 50.000 geschreven medodeelingen waren onderzocht. Er bestaat geen oneenigheiid of weifeling in deze vitale kwestie, verklaarde hij verder. (Msb-) Storm. Een geweldige storm heeft in Enge land gewoed. Op sommige plaatsen bereikte dc wind een snelheid van 112 K.M. per uur. In Londen en in de pro vincie werd aanzienlijke schade aange licht. Schoorsteenen 'en daken werden afgerukt, en boomen ontworteld. De treinenloop en de stoomvaartdiensten ondervonden grootie vertraging. Tc Ley ton s tortte een muur van ©en nieuw gebouw in. Dertien personen werden gewond. Alle vensters in den Westelijken vleugel van het Alexandra-paleis te Londen, dat thans door het ministerie van munitie is betrokken, werden ver nield. Ook hier liepen verscheidene personen kwetsuren op. Een man werd aoor een afgewaaiden schoorsteen ge troffen en gedood. (Msb.) FRANKRIJK. PARIJS, 4 Dec. V.D. Poincaré zal binnenkort een besluit onderteekenen tot afschaffing der surtaxe-beiasting op goederen welk© via Antwerpen naar Straatsburg worden ingevoerd. De Echo de Paris teekent hierbij aan, dat dit besluit van groote beteekenis zal zijn voor een toekomstig econo misch verbond tusschen België en Frankrijk. ITALIË. Onlusten. MILAAN, 3 Dec. V.b. Tengevolge van onlusten en botsingen tusschen de menigte en de gewapende macht vielen hier 3 dooden en een aantal gewonden. De geheel® demonstratie had als uitgangspunt gekozen de Dom- plaats.j De stoet viel op dje politie aan, die de ontbinding ervan gelastte. Daar de menigte weigerde, uit elkaar te 'gaan, viel de carabiniera op het volk aan, dat met revolverschoten ant woordde. Eén carahinier werd gedood, terwijl 20 personen werden gewond. De poh= tie zegt, dat bij de eerste botsing de officieren met revolvers op de men- schen schoten. Het stakingsbesluil is in den afgeloopen nacht door de ar beidersvertegenwoordigers keupd. goedge- MILAAN, 3 Dec. V.D. De Perzeve- ranza meldt, dat de 4 arbeidersbonden en de socialistische partijleiders be sloten hebben de algemeen© stakinjg in geheel Italië, ook voor de typogra fen, te proclamieeren. Tweede Kamer. De Tweede Kamer heeft de zoo fel bediscussiëeirde inemoriepost ter subsl- dieering van de dramatische kunst aangenomen met 42 tegen 41 stemmen. De onderwijsbegrooting werd aange nomen met 78 tegen 1 stem. De nood in Oostenrijk. Ten gerieve van verschillencle le zers, die blijkbaar ondanks herhaal de publicaties nog niet weten, dal ten bate van de noodlijdende bevolking van Oostenrijk en van de Weensche kinderen in het bijzonder een Katho liek comité is gesticht, zij er de aan dacht op gevestigd, dat er een combi natie bestaat van het R. K. Huisves tingscomité, afdeeling Oostenrijk, de MaJtezer-ridders en den R. K.Vrou wenhond. Dit comité heeft in meerdere plaat sen reeds sub-comité's gevestigd. Voor degenen, die zich rechtstreeks met de centrale in verbinding willen stellen, dien©, dat directeur is de heer Jos. v. Mackelenbergh, Zuid-Willemsvaart 163, Den Bosch. Eerste Kamer-verkiezing. De Pïov. Staten van Gelderland heb ben tot lid van de Eerste Kamer ge kozen den heer A. Jurgens (R.K.) met 33 stemmen tegen 15 st. op den heer D. W. F, Wisboom (u.l.) en 11 op den heer F. M. Wibaut (S.D.A.P.) Grondbelasting. Naar het Hbld. meldt, is binnenkort de indiening te verwachten van een nieuw wetsontwerp tol heffing van grondbelasting, waarbij' wordt voor gesteld om, in afwijking van het begin sel, door minister Treub aanvaard, bij zijn indertijd aangeboden ontwerp, de belastingschuldigen zelf aangifte te laten doen van de waarde van hun vaste goederen, welke waarde als grondslag voor heffing zal dienen. Nederland en België. Volgens een Havas-bericht uit Parijs is tegen het eind dezer week oen bevre digende overeenstemming inzake de Ne- derlandsehie-Belgische kwestie te ver wachten. Wijziging der Drankwet. Ingediend is pen wetsontwerp tot wij ziging der Drankwet, waarbij o.m. het alcoholgehalte wordt vastgesteld van ,,a'.- cohol'houdende dranken andere dan .ster ke drank", van sterken draak ejn ,van alcoholvrijen drank. Geen vrees. Er is ongerustheid gewekt bij velen door de voorspelling van onweders, aard bevingen, regens, orkanen enlz. welke op 17 December a.s. onze aaide zouden teis teren tengevolge van planetaire verschijn selen. Deze voorspelling zou afkomstig zijn van een Amerikaanschen hoogleeraar in do sterrenkunde, prof. Albert Parker. Blijkens het Fransche blad „Le Petit Parisiein" is echter voor die ongerust heid geen grond, aangezien naar de stel lige verzekering van den astronoom Bi- gourdan te Parijs heel die voorspelling een grap is en op geen wetenschappelijke basis steunt.. Gelukkig maar, want er waren er al die ■zeiden, dat 17 December a.s. de wereld zou vergaan. Inwerkingtreding Invaliditeitswet. Woensdag j.l. zijn de Invaliditeitswet en de Ouderdomswet in werking getreden. Dqze dag is op het ministerie van ar beid niet onopgemerkt voorbijgegaan. Minister Aalberse zond het navolgende telegram aan mevr. de wed. Thlma: Mevrouw Wed. Talma, Utrecht. Op dezen derden December, nu de Invaliditeitswet in werking treedt, breng ik eerbiedige hulde aan de nagedachte nis van minister Talma, wiens levens werk daardoor zijn voltooiing heeft ge vonden. Zijn nagedachtenis moge bij ons volk in zegpning blijven. AALBERSE, Minister van Arbeid. Aan het gebouw van den Raad van Arbeid te 's-Gravenhage was dien dagl ter gelegenheid van de inwerkingtreding van bovengenoemde wetten, de vlag ontplooid. Goes. Donderdagavond vergaderde de raad der gemeente. Uit hoofde der beperkte plaatsruimde kunnen wij slechts beknopt het verhandelde sa menvatten. Alle leden waren aanwezig. De ingekomen stukken waren de vol gende: Ingekomen stukken: 1. Goedkeuring:van dei bij Raadsbesluit van 17 Juli 1919 vastgestelde verordening tot wijziging der verordening opi de heffing van een Hoof- delijken Omslag. 2. Goedkeuring van 's-Raadsbesluit d.d. 30 October 1919, tot wij'ziging van de verordening voor het Bestuur van het Gasthuis. 3. Goedkeu ring van 's-Raadsbesluit dd. 30 Octo ber 1910, no. 3, houdende ingebruikge- ving v,an het gymnastieklokaal der Al. Jr.L.O.-school aan de gymnastielcvereeni- ging „Volharding". 4. Goedkeuring van 's-Raadsbesluit d.d. 30 October 1919, na 4, Jot inbreng va,n gronden in het Grond bedrijf. 5. Goedkeuring van 's-llaadsbe- sluil d.d. 30 October 1919, - no. 5c, tot het beschikken over den post voor on voorziene uitgaven der gemeentebegroo ting voor 1919. 6. Goedkeuring van 's-Raadsbesluit d.d. 30 October 1919, no. 7, tot wijziging der verordening rege lende het bobouwen van gronden iu de vastgestelde bouwplannen. V. Besluit van Gedeputeerde Staten van Zeeland inzake het beroepschrift van' J. C. de Witte tegen zijn aanslag in den Hoofdelijfcen Omslag over liet jaar 19i8/;1919. 8. Diverse dankbetuigingen van gemeeote- amblotiiiuen voor de verleende uitkeering ineens. 9. Dankbetuiging van het Mu ziekgezelschap „Hosanna" voor de toe gezegde subsidie uit de gemeentekas. 10. Verslag en rekening van de Oeconomi- sclio Spijisuitdeeling v over het jaar 1918/1919. 11. Schrijven van het Hoofd!- besluur van den Nederlandschen Boud van Gemeenteambtenaren, betreffende het bouwen van ambtenaarswoningen door de gemeenten. 12. Circulaire van het Hoofd bestuur der Nederlandsch-Zuid-AJrikaan- sche Veïeeniging, inzake het brengen van dank aan het Zuid-Afrikaansche volk, voor do door' hem geschonken Mielies (Maïs) ten behoeve van de noodlijdenden in Ne derland. 13. Verzoek van' den kring Wal cheren, Zuid- en Noord-Beveland van den Bond van Zeeuwsche Veehandelaren, om in do maanden OcLober en November yam ieder j'aar een wekelijksche veemarkt in te voeren. Van 1 tot 11 werden voor ken nisgeving aangenomen. Omtrent 12 werd besloten den dank der gemeente te brengen en omtrent 13 het verzoek in handen te stellen van B. en W. om advies. De agenda omvatte verder de navol gende punten: 2. Voorstel tot het treffen v,an een na dere voorziening in vetrbanid met de plaats gehad hebbende ruiling van grond miet den heer Cli. Verhoeven. 3. Voorste! om' .aan het Bestuur dier R. Kath. Scholen in de Parochie van de H. Maria Magda- fena te Goes, toestemming te verleemed tot den bouw v,an een school in 'Bouw plan II. 4. Opmerking van Gedeputeerde Staten van Zeeland, betreffende de bij Raadsbesluit van 2 October no. 15 vast gesteld© /verordening tot wijziging der Bouwverordening. 5. Verzoek van dei wo- ningbouwvereieniging „Nieuw-Goes" om een voorschot van ten hoogste f327000 ten behoeve van den bouw van 55 wo ningen en 1 winkelhuis en een van ten hoogste f 41000 voor aankoop van grond. 6. Verzoek yan het Bestuur deir iQoa- peratieve Veevoederfabriek „Zeeland en West-Brabant" om verlenging van pacht. 7. Verzoek van de Vereeniging tot Chris telijk Schoolonderwijs te Goes om een uitweg van liet perceel sectie A no. 167 naar den Westwall 8. Wijziging der genneentebegrooting voor 1919. 9. Adres van het bestuur der ver- eeniging de Ambachtsschool te Goes, be treffende een te verleenen subsidie tot vermeerdering van het bedrag der uit ce keeren verhoogde jaarwedden van het personeel over 1919, waarvoor een som van f6000 noodig is. 10. Voorstel tot het openen van éen rekening-courant voor het jaar 1920 bij een der bankinstellingen hier teir plaatse. 11. Wijziging der verordening, regelende de jaarwedden van de Leeraren aan de Avondschool voor Ambachtslieden. 12. Vaststelling: eener verordening, regelende de jaarwedden der vakonderwijzers. 13. Vemzoak van mej. J. de Graaf, om een bijslag te mogen ontvangen op hnar pen sioen. 14. Verzoek van den Goeschen Bestuurdersbond om beschikbaarstelling van een schoollokaal voor het geven van onderwijs aan leden dier organisatie. 15- Verzoek van den Goeschen Bestuur dersbond en de afd. „Goes" van de S. D. A. P. om aan alle inwoners der gemeente, wier inkomen minder bedraagt dan f 1500 bruto per jaar, een toeslag te verleenen van f 1 per uit te reiken brandstoffeneenheid. 16. Verzoek van de afdeeling Goes van de N. C. G. O. V. en van den Bond voor Plaatselijke Keuze om toepassing van art. 7, le lid der Drankwet ten aanzien van de deelen der gemeente waarover zich uitstrekken do Bouwplannen 1 en 11- 17. Voorstel tot het toestaan van een crediet van f300 vbor de invoering van een nieuw reg-i- stratuurstelsel. 18. Benoeming van leden in verschillende commissiën en bestu ren in verband met periodieke aftreding op 1 Januari 1920- 19. Vaststelling van bet 2e suppletoir kohier der hondenbe lasting, dienst 1919. Vaststelling van het primitief-kohier van den hoofdehjken om slag, dienst 19191920. 21. Reclames tegen den aanslag in den Hoofdelijken Omslag, 2e suppletoir kohier dienstjaar 1918—1919- Punten 2, 3, 4, 5, 6, 7 en 8 lok ten weinig discussie uit. Bij 4 vroeg de Keer Vienings of de niet-lirancLba,ar beid der z.g .niet-brandbare rieten da ken vaststond, wat door den voorzit ter op grond van vroeger ingeseldl onderzoek werd bevestigd. Bij punt 9 bepleitte de heer Brants aanhouding van het verzoek, totdat men wete wat wel de Provincie in deze zal doen. De heeren Vienings en Stieger deden ©enige mededeeiin- gen naar aanleiding van deze kwes tie, overeenkomstig hetgeen waar schijnlijk als voorstel in de aanstaande Statenvergadering kan verwacht wor den. Nadrukkelijk werd vanwege B. en W. betoogd, dat in allen gevalle het onderwijzend personeel der ambachts scholen er niet onder zal lijden. De heer De Die bepleitte onmiddellijke voldoening van het verzoek en uit- keenng van f 6000 subsidie. Dit voor stel werd met 11 tegen 2 stemmen verworpen (voor De Die en Blaas). De heer Fransen v. d. Putte was er voor het adres overeenkomstig het advies van B. en W. ta verwerpen, om zoo- CLUBFAUTEUILS. CHESTERFIELD CANAPÉ'S. J 3 CHESTERFIELD FAUTEUIL- 8 8 CRAPAUDS. yj? J DIVANS. 8 Welk weder zullen we hebben? Verwachting tot den avond van ,6 Dec-: Matige tot krachtigen, tijdelijk wellicht stormachtige Zuidelijke tot Westelijken, wind, meest zwaarbewolkt of betrokken, regenbuien, aanvankelijk zachter. doende den minister tot meer toeschie telijkheid te dwingen. Zijn voorstel werd ondersteund door den' heer Goeid.- bioed en bij stemming verworpen met 12 tegien 1 (stem, die van den .heer Fransen v. d. Putte. Punt 10 passeerde den hamer na dat op een desbetreffende vraag door den voorzitter was medegedeeld idat die bankinstelling zou worden geno men, die het goedkoopste was. Bij punt 11 toonde de heer Brants aan de hand der wet aan, dat het verschil van bezoldiging per werk uur voortkwam uit het verschil van bevoegdheid der onderwijzers en ried den heer De Die, dié daarin verande ring „wilde brengen, aan, dit niet te doen, daar de. gemeente nu reeds bo ven den door den minister gegeven leiddraad ging en een verhooging een niet-goedkeuring der wedden zou kun nen medebrengen. Bij punt 12 werd de verordening der salarissen van ©enige bepaalde vakonderwijzers en -onderwijzeressen artikelsgewijze behandeld. Op voorstel van den heer Brants werd het lesgeld per week voor de fraaie handwerken gebracht van f 50 op f 75. De overige verhoogingen door den heer De Die voorgesteld, werden verworpen met 11 tegen 2 stemmen (van De Die en Blaas), behalve bij het voorstel om voor het geven van middelbaar onder wijs f 75 inplaats van f 70 per weke- iijksch lesuur te stellen. Daar schaarde zich de heer Brants aan de zijde dei twee andere voorstemmers, de'heeren De Die en Blaas. Punt 13 passeerde zonder op- of aanmerkingen den hamer. Dij punt 14 zag, de heer De Die gaarne liet lokaal voor den Bestuur dersbond beschikbaar gesteld, terwijl ■de heer Brants het standpunt van ii. en W. toelichtte, die'eenige algemeen© regelen voor 't geven van het onder wijs en het gebruik van het lokaal volgens het verzoek van den bestuur dersbond willen ontwerpen. De heel Doodbloed zag in de niet directe in williging van 't verzoek door B. en W. een verkeerd begrip van wat Ide organi satie die het verzoek doet, wil. Deze wil iets aanhaar aanhangers geven. Nog had de heer De Die gezegd dat alleen onderwijs in lezen eu schrijven

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1919 | | pagina 1