No. 140. ENCYCLIEK vi Donderdag 4 December 1919. Vyftiende Jaargang BUITENLAND. Verschijnt eiken MAANDAG-JfUAG- en VRIJDAGAVOND, j j FEUILLETON. De Passagiers van de „Meteoor". Reclames. 3 SCHE COÜ Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 1.25, daarbuiten f 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbbnle bJaden 10 cent. Advertentiën worden ingewacht vóór half een uur 's namiddags. Kantoor v.d. Admlnlsfrafle: Boudewijn de Wlffesfraaf A 135», Goes. Tel. interc.: Directie no. 94. Redactie no. 97. Reclameberichten 30 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prjjs. Advertentiën van 15 regels f0.75, iedere regel meer 15 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst wordt 2 X berekend. ONZEN H. VADER BENEDICTUS XV, DOOR DE GODDELIJKE VOORZIENIGHEID PAUS. Aan de patriarchen, primaten, aartsbis schoppen, bisschoppen en andere plaatse lijke ordinarii, in vrede en gemeenschap met den H. Stoel levende. Eerbiedwaardige Broeders. Heil en apostolischen zegen. ïteeids lang voedden Wij in ons vaderlijk hart den wensch eh de hope. dat, na de eindelij-ke uitdofliving van den onmensche lijken oorlogsbrand en de hernieu,wimg van den geest der Christelijke helde, die landstreken wel ke door honger en gebrek in hun be staan werden bedreigd, voornamelijk de midden-rij ken van Europa, langza merhand beteren, toestand zouden komen door het eendrachtig werken en pogen van alle goedgezinden. De uitkomst echter heeft Onze ver wachting, niet ten volle vervuld: van Alle zijden immers komen berichten, da| de bovengenoemde volkeren, zoo groot in .getal, zulk een gebrek aan Voedsel en kleeding njden als men zich nauweiijks kan voorstellen. Hitusscheii gaat ongelukkigerwijze de lichaamskracht der zwakkeren ver loren en te niet, en wel voornamelijk van de kinderenen hun ellende treft ons gemoed ,te heviger, omdat deze niet jslechts onkundig waren van en onschuldig aam den moorddadigen strijd, waardoor wij nagenoeg de heeie aarde geteisterd zien, maar omdat zij' bovendien zuilen worden de ouders van een nieuw nakomelingschap, wel ke van de geboorte af de zwakte i|n hun geslacht zullen meedragen. Toch zijn wij uit deze angsten en smarten ©enigermate tot nieuw, ver trouwen gewekt door de Ons ver strekte mededeeling, dat edelmoedige menschen vereenigingen hebben ge vormd met 't bepaalde doel om de kinderen voor ondergang te behoeden. „Wij hebben, Eerbied waardige Broeders, geen oogenblik ge aarzeld dit voortreffelijke plan naar verdienste goed te keuren en met Ons gezag tie ondersteunen; dit komt im- rtiers overeen met de allereerste plich ten ,vam welwillendheid verschuldigd aan dien kinderlijken leeftijd, welke Christus den Verlosser zoo allerdier baarst is en zoo weinig lijdensklacht en weerstandsvermogen bezit. Voor het overig© hebben Wij: in een zelfde geval reeds vroeger gelijk ge handeld; wanjfc giül rihlt U herinneren 12) -o— Middelerwijl hadden de soldaten van het geleide opgehouden met vuren, want zij had den hun laatste patroon verschoten. Nog een hunner was er gedood en een derde, de korporaal, die het bevel voerde, was in de dij getroffen. Hij zat op een steen en verbond zijn wonde, met een ernstigen, bezorgden trek op zijn zwart, gerimpeld ge richt. De drie anderen zetten hun bajonet ten op de geweren en zagen er uit, of zij van plan waren, hun leven duur te ver- koopen. „Zij komen!" riep Belmont, die de oogen op de vlakte hield gericht. -„Laat hen komen!" antwoordde de kolonel, de handen in zijn broekzakken stekend. Op eens haalde hij ze er weer uit en schudde woedend met de vuist in de lucht. „0, die schurken!" Die vervloekte schur ken!" riep hf, terwijl het bloed hem van gramschap naar het hoofd steeg. Het was het lot der arme ezeldrijvers, hetwelk den anders zoo bedaarden soldaat zijn kalmte deed verliezen. Gedurende het schieten hadden zij bij elkander in een verschrikt hoopje aan den voet van den heuvel gezeten. Thans, in de overtuiging, dat de aanval der Der- wischfen het eerst hun zou gelden, waren zij op hunne beesten gesprongen en tracht- hoe Wij onlangs de kinderen der Bel gen do'or hongersnood en 'ontbering uitgeput, hebben geholpen voor zoo veel m Ons vermogen was en hen aan d© liefdadigheid der Katholieke we reld publiekelijk hebben aanbevolen. En aan die milddadigheid is het voor een groot deel te danken, dat in de nooddruft van zoovele onschul dige kleinen werd tegemoet gekomen en hun leven van den ondergang kon wonden gered; want zoodra hadden Wij niet de Aartsbisschoppen en bis schoppens van de Viereeuigde Staten van Amerika aangespoord tot dit voor treffelijk liefdewerk het initiatief te nemen, of aanstonds werd door zeer velen ©delmoedig gevolg gegeven aan onze wenschen. Wij brengen dit wel slagen thans in herinnering, niet zoo zeer om ,ben lof te zingen van die mannen, wier namen terecht dienen opg-etee-kenu, te worden in de annalen der christelijke naastenliefde, als wel opdat de bisschoppen van geheel de wereld, door Ons dringend beroep be wogen, in deze aangelegenheid Onzen- opzet zuilen volgen en naar best ver mogen ten uitvoer leggen. Au de herdenking nadert van de geboorte dag Onzes He-eren Jezus Christus, gaan als van zelf Onz© ge dachten uit naar de ongelukkige klei nen vooral van midden-Europa, die nijpend gebrek hebben aan de aller noodzakelijkste tevensbehoeften; en aan dié, teedere kinderschaar wijden Wij te meer Onze zorg, nademaal zij te duidelijker Ons voor den geest roept het beeld van het Goddelijk Kind, dat iet heide van den mensct in Béth.te- hem's kribbe de koude van den winter droeg en aan allies gebrek leed. .Ongetwijfeld -doiet zich voor Ons nooit geschikter gelegenheid voor, om de liefde en de erbaxming, van de Christen-geloovigen en de menschlie- vendheid van alten die nief wanho pen aan het welzijn van het mensche- lij'k geslacht, voor deze onschuldige kleinen, in te roepen. Daarom, Eerbiedwaardige Broeders, schrijven Wij voor, dat Gij ter berei king van genoemd doiel, ieder in uw bisdom zult zorgen publieke liefda- dihieids-predikattes voor te schrijven op, jden 28en December a.s., den feest dag der H.H. Onnoozete Kinderen, en de gaven der geloovigen. te doen inza melen. En opdat in dezen ©delen wedstrijd van milddadigheid zoo af doend mogelijk worde voorzien in het lot zooveter kinderen, schijnt het Ons toe, dat behalve geld ook dienen ge vraagd te worden voedings- en genees middelen ien kleederen en stoffen, waaraan de volkeren dezer landen vóór alles behoefte hebben. Op welke wijze dergelijke giften en gaven bil- ten over de vlakte te vluchten onder het uitstooten van allerlei onverstaanbare kreten. Een kleine troep van 8 of 10 kameelrfders had tjjdens het vuren een omtrekkende be weging gemaakt, en deze mannen vielen nu de vluchtende jongens aan en hakten en hiewen er met koelbloedige wreedheid op los. Een klein, vlug kereltje in een lang wit gewaad bleef zijn vervolgers een tijdlang voor, maar hij kon het tegen de kameelen niet uithouden, en een Arabier stak hem met zijn speer midden door den rug. De ideine, in het wit gehulde lichamen geleken een kudde schapen over de weide verspreid. Doch de menschen op de rots hadden geen tijd om aan het droevige lot der arme jon gens te denken. Zelfs, de kolonel had hen, na die uitbarsting van toorn, geheel ver geten. De Arabieren waren in draf tot den voet van de rots genaderd, waar zij af stegen, de kameelen in knielende houding achterlieten en woedend vooruit stormdeii. Vijftig hunner klauterden het pad op en de steenblokken over, terwijl hun roode tulbanden beurtelings verdwenen en weer voor den dag kwamen bij hunne pogingen om zich naar boven te werken. Zonder een schot te lossen of zich eenigszins op te houden, liepen zij de drie soldaten onder den voet en bereik ten zoo het plat op den top, waar een onverwachte tegenstand hen een oogenbli'k deed aarzelen. De reizigers, dicht tegen elkander aange- gedrongen, hadden ieder op zijne wijze, dg komst der Arabieren afgewacht. Be kolonel met de handen in zijn broekzakken, probeerde met zijn droge lippen een deuntje te fluiten. lijk verdeeld en ter bestemder plaat se moeten worden opgezonden, wor de in het midden gelaten, idit kaïn immers,worden toevertrouwd aan die vereenigingen, welke naar "Wij 'boven meldden, hiertoe zijh geconstitueerd, of op een andere geschikte manier worden uitgevoerd. .Ofschoon wij intusschen bij deze aansporing gebruik maken van Ons vaderlijk gezag, van Godswege Ons toebetio'uwd, ©n zijl op; de eerste plaats tot de katholieken gericht is,^ vertrou wen Wij toch, dat allen, die gevoel van mehscbeiiijkhe-iid bezitten, ze wel willend zullen ontvangen. ,Om intus schen door Ons voorbeeld den ande ren. voor fe gaan, (hebbent :Wij, ofschoon van alle wereldstreken onophoudelijk aan Ons om hulp wordt gevraagd, besloten tot verzachting van het lot der kindenen, volgens de middelen waarover wijl beschikken, 100.000 liren bij; te 'dragen. Als ©en onderpand intusschen voor een gelukkig slagen en als bewijs van Onze vaderlijke welwillendheid schen ken Win u, Eerbiedwaardige Broe ders, uw geestelijkheid en al uwen geloovigen vol liefde in den Heer On zen Apostoiischen Zegen. (Gegeven te Rome bijl St. Pieter, den 24sten November 1919, in het zesde jaar van Ons Pontificaat. PAUS BENEDlICTUS XV, BELGIË. Actie der Vlaamsche Frontpartij. BRUSSEL, 1 Dec- (Partic. Msbode). De Vlaamsche Frontpartij hèeft zich tot de vredesconferentie- gewend om d-e Vlaam sche kwestie aan. haar voor te leggen- In d<en oproep, welke aan alle buiten- landsch-e regeeringen is verzonden, leggen d-e volksvertegenwoordigers van de Vlaam sche frontpartij o-m. het volgende: Wij willen met België vereenigd blijven, maar zonder opslorping, buiten elke contrali- satie om- Wij willen niet door scheiding de voorrechten verliezen, aan de plaats die België in de wereld na den oorlog heeft ingenomen, maar wat het Vlaamsche volk aan uw congres onderwerpt is de erkenning van zijn ethnisch karakter en bet daaruit voortvloeiend recht, op de noodzakelijke staatkundige inrichting en de politieke zelfstandigheid- Het document is geteekend door de vijf kamerleden van bet Vlaamsche front- Zaterdag had te Antwerpen een groot- sch-e betooging plaats, om deze gebeur tenis te vieren. Belmont had de armen over elkaar geslagen en leunde tegen een rots met een uitdrukking van somberheid op zijn bewolkt gelaat. Cecil Brown stond rechtop en plukte zenuwachtig aan de punten van zijn kneveltje. Monsieur Fardet kreunde om zijn gewonde hand. Mijn heer Stephens schudde langzaam het hoofd en zag er niettegenstaande zijn neerslachtige hulpeloosheid uit als de levende verpersoon lijking van prozaïsche wettelijkheid en orde. De heer Stuart, die zgu paraplu nog op had, vertoonde geen enkele uitdrukking op zijn vleezig gelaat, noch in zijn starendei bruine oogen. Headingly lag met zijn melkwit gezicht bewegingloos op de steenen. Zijn zon nehoed was afgevallen, en hij had een echt jongensachtig uitzicht met zijn blonde ge-/ krulde haren en zijn jeugdig gelaat. De tolk zat op een steen en speelde zenuwachtig met zijn zweep. Zoo vonden hen de Arabieren, toen dezen den top van den heuvel bereikten. En toen, juist terwijl de voorste toeschoot om de handen aan hen te slaan, hield een onverwachte gebeurtenis hen tegen. Van het eerste oogenblik af der verschijning van de Derwisehen had de geestelijke heer uit Bir mingham als in een toestand van verdooving verkeerd. Hij had zich niet bewogen, noch gesproken. Nu echter waakte hij eensklaps op met een vertoon van heldenmoed en wils kracht, welke ieders verwondering gaande maakte. Misschien was het de overmaat van angst, misschien was het het bloed van een zijner dappere Noorsche voorouders, dat plot seling opbruiste in de aderen; maar hij barstte uit in een wild geschreeuw en een stok Het inieuwe Kabinet. BRUSSEL, 2 Dec. Vandaag heeft het nieuwe kabinet zijn eerste bijeenkomst gehouden, om de regeeringsverklaring op te stellen- In tegenstelling met vroegere berichten zal er bij de opening der Kamer troonrede gehouden worden. (Maasb.) De Volkenbond-Conferentie. BRUSSEL, 2 Dec. De conferentie voo-r den volkenbond is vandaag Kaar Eubü-ek-e vergaderingen begonnen. Zij ©eft o-.m. die basis voo-r de statuten voor een internationale federatie Van vereenigingen voor den volkenbond onderzocht. De desbetreffende commissie be sloot Brussel als zetel van de federatie aan be wij'zem. Hedenavond bood ld© koning ten pa- teiz-e een -diner aan aan d-e voorzitters der verschillende delegaties. Van de Nederlandsche afgevaardigden zat het) oud-kamerlid Ji- Limburg aan. (Msb.) Baron De Borchgrave is benoemd to-t buitengewoon gezant te Madrid. (Msb.) DUITSCHLAND. Duitschland en de Geallieerden. BERLIJN, 29 Nov. De „Deutsche Allge- m-eine Zeitung" verneemt uit kringen, die dicht aan bet kabinet verwant zijn, dat de regeering vastbesloten is om niet toe te geven in de kwestie van de uitlevering van 400-000 ton aan dokken, bagger- en scheepsmateri-eel. Het geldt hier geen vraagstuk van prestige, maar het feit, dat d-e uitlevering van het geëischte ma terieel Duitschland ecomisch bestaan een voudig onmogelijk zou maken. Ook de clausule van het aanvuDingsprotocol, waardoor Frankrijk het recht zou krijgen om naar believen op elk gewenscht oogen van deu grond opnemende, sloeg hij er links en rechts mee los op de Arabieren met woede, welke de hunne evenaarde. Iemand, die heeft medegewerkt om dit verhaal te boekstaven, verklaart, dat van alle tooneelen, welke hem zijn bijgebleven, er geen hem zoo helder meer voor den geest staat, als dat van dezen man, zijn vol gelaat druipend van het zweet, zijn groot log lichaam met waggelende bewegingen heen en weer dansend, terwijl hij de terugdeinzende, grijnzende wil den op stokslagen onthaalden. Toen schitterde er een speerpunt, die van achter een rots te voorschijn kwam met een snellen, trillenden, opwaartschen stoot, de geestelijke viel neer op handen en knieën, en de wilde horde stroomde over hem heen naar de weerlooze slachtoffers. Messen flikkerden voor hunpe oogen, ruwe handen grepen hen bij de polsen, bij den hals en daarna werden zjj met brutaal en noodeloos geweld neergetrokken en voort geduwd langs het steile, kronkelende padj. tot waar de kameelen beneden wachtten. De Franschman zwaaide met zijn ongedeerde hand, roepende: „Vive le Khalifa,! Vive le MahdiJj" tot een stomp met de kolf van een geweer hem tot zwijgen bracht. En nu werden zjj, aan den voet der rots tot een troepje bijeen gedrongen, de vertegenwoordigers van onzem tijd, die in de ruwe klauwen waren gevallen van mannen tot een vroeger tijdperk beboe rend, ,want in alles, behalve de wapenen in hunne hand, was er niets, hetwelk deze Arabieren onderscheidde van de woestijnbo- woners, die eens de Halve Maan uit Arable over de wereld verbreidden. Het Oosten ver andert niet, en deze stioopende Derwisehen Welk weder zullen we hebben? Verwachting tot den avond van 4 Dec.: Matige tot kr&chtigen, tijdelijk storm achtige Zuidelijke tot Zuid-Westelijken wind. Zwaarbewolkt of betrokken lucht met tijdelijke opklaring. Regenbuien. Iets zachter. blik Duitschland binnen te rukken, is voor de regeering onaannemelijk- De re- g-e-ering, schrijft het blad, wil den vrede, maar de voortzetting van den oorlog van één kant- Men beschouwt het als een vanzelf sprekende voorwaarde, dat de krijgsgevangenen, die zich nog in Frank rijk bevinden, teruggezonden worden op de wijze, als in het vredesverdrag is bepaald en niet volgens de nieuwe voor waarden. De krijgsgevangenen. BERLIJN, 2 Dec. (H.N.ï Gisteren beeft een uitvoerige bespreking plaats gehad van de vertegenwoordigers van den volkenbond ter bescherming van de Duitsche krijgs- en civiele gevange nen. D-e conferentie werd gevoerd bij! den rijkskanselier. De besprekingen hadden in zooverre -een gunstig resultaat, dat men tot overeenstemming kwam betreffende de opvatting, dat van d-e zijde der regee ring al bet mogelijke geschied is, om d-e tegenstanders te bewiegen tot vrij- lating ©n bet naar huis zenden dér gevangenen. Eveneens werd de over tuiging uitgesproken, dat de terugkeer der gevangenen niet in verband staat met materieel© voorwaarden. (Msb.) ENGELAND. Father 0'Donnell vrijgesproken. De krijgsraad te Westminster Guildhall beeft Vrijdag uitspraak gedaan in»het pro waren niet minder wreed, niet minder dweep ziek, dan hunne voorvaderen. Zij stonden in een kring, leunende op hunne geweren en lansen, en wierpen zegevierende blikken op de arme, verschrikte gevangenen. Zij waren gekleed in iets, dat eenigszins op een uni form geleek: roode tulbanden, die zoowel den nek als het hoofd omhulden, zoodatj hiet bruine gelaat uit een scharlaken lijst voor den dag kwam; gele, ongelooide schoe nen en witte tunica's, waarin hier en daar een vierkante bruine lap was gezet. Allen hadden geweren en een hunner droeg een kleine trompet over den schouder. De helft bestond uit negers, schoone, gespierde man nen, met de leden van een ebbenhoutkleurigen Hercules. De overigen waren Baggara-Ara» bieren, klein, bruin en vlug, met vurige, woeste oogen en dunne, wreede lippen. Het opperhoofd behoorde ook tot. dezen stam, maar hij was grooter dan de anderen, met een zwarten baard, die hem laag over de borst hing, en een paar harde, koude oogen, welke flik kerden als glas onder zijn dikke, donkere wenkbrauwen. Thans hield hij ze op zijne gevangenen gevestigd, terwijl zijn strak gelaat een denkende plooi had aangenomen. De heer Staart was naar beneden gebracht, zonder hoed en met gescheurde kleederen. De twee nog levende Soudaneesche soldaten, hunne zwarte gezichten en blauwe jassen met bloed bevlekt, stonden zwijgend aan den eenen kant van het ongelukkige groepje. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1919 | | pagina 1