DUKAAT No. 138. Zaterdag 29 November 1919. Vijftiende Jaargang rr-JURGENS'FUNSTE "x? MELANGE Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRI1DIGAV0ND. Git immer bestaat uit 6 Madzijden. EERSTE BLAD. UIT ZEELAND. Reclames. Lil"; VERVANGT NATUURBOTER;-^^ Afd. KARPETTEN, Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 1.25, daarbuiten f 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbbnle bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht vóór half een uur 's namiddags- Kantoor v. d. Administratie: BoudewIJn de Wittestraat A 135s, Goes. Tel. interc.Directie no. 94. Redactie no. 97. Reclameberichten 30 Ct. p. r. Bij abonnsmant speciale prijs. Advertentiën van 15 regels f0.75, iadera regel meer 15 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst wordt 2 X berekend. i door de genade Gods en de gunst van den Apostolischen Stoel BISSCHOP VAN HAARLEM, Huisprelaat van Z. H. den Paus, Assistent- Bisschop bij den Pauselijken troon, aan de Geestelijkheid en de Geloovigen van Ons Bisdom Zaligheid in den Heer. o Sedert jaren heerscht in Ons Bis dom een groot gebrek aan priesters, zoodat menige parochie nauwelijks een voldoende zielzorg heeft, geen nieu we parochiën kunnen worden opge richt waar het toch hoogst gewenscht zou zijn, en de Geestelijken voor al dejongeren door het vele so ciale werk overbelast zijn en dienten gevolge dikwijls «enigen tijd hun werk moeten staken, tot groot nadeel van de parochie waarin zij zijn aangesteld. Nu worden Gode zij dank in de laatste jaren de roepingen tot het Priesterschap veel talrijker, maar daardoor wordt ons Seminarie Hage- veld te klein en zouden Wij wegens plaatsgebrek hoe langer zoo meer jeugdige candidaten voor het Priester schap moeten afwijzen, zoodat het ge brek ook in de toekomst niet slechts zou blijven bestaan, maar zelfs door het toenemen onzer katholieke be volking nog grooter zou worden. Het is dus in het algemeen belang van Ons Bisdom hoog noodig, dat voor een grooter Seminarie worde gezorgd. Reeds tweemaal is het Klein-Semi- narie Hageveld verbouwd en natuurlijk de inrichting daarvan niet verbeterd; Een derde verbouwing zou de in richting nog gebrekkiger maken, maar bovendien zouden door het nood zakelijk uitbreken van het bestaande de kosten dezer verbouwing, vol gens den .architect, hoogst waarschijn lijk drie vierden bedragen van een eventueel nieuw gebouw. In ieder geval wordt voor het een zoowei als voor het ander een zoo reusachtige som' gevorderd, dat Wij Ons verplicht achten een buitenge woon beroep te doen op de hulp van onze geloovigen; imitners zou de rijk ste jaarlijksche collecte niet volstaan, om rente van een zoo groote som te kunnen betalen, laat staan de schuld langzamerhand te delgen. Reeds hebben wij zulk een beroep gedaan op diegenen onder Onze geloo vigen, van wie Wij wisten of ver moedden, dat God hen rijker geze gend heeft met aardsche goederen; daarbij zijn natuurlijk vergissingen be gaan, omldat Wij zelfs hij de beste inlichtingen de kracht der geloovigen van een zoo uitgestrekt bisdom niet voldoend konden kennen, en zoo heb ben Wij dikwijls aangeklopt, waar Wij. hij betere kennis zouden zijn voorbijge- taan, doch ook daar met groote ankbaarheid erkennen Wij het liet men zich vaak niet onbetuigd; maar die gebrekkige kennis was nog vaker oorzaak, dat Wij Ons niet vervoegden bij katholieken, die terecht tot de meer gegoeden kunnen gerekend worden. Dezen zullen Ons zeker die vergis sing wel willen vergeven, ©11 alsnog hetzij rechtstreeks hetzij door hunne geestelijkheid hunne edelmoedige gif ten willen opzenden. Omdat echter zooals Wij reeds zeiden het hier een afgemeen belang van Ons Bisdom geldt, bevelen wij de jaarlijksche collecte voor Ha- geveld, die Wij tot n.u uitstelden, dit jaar in de bijzondere; welwillendheid van al Onze geloovigen aan, opdat niet slechte de gewone bijdrage voor het instand houden van het Seminarie niet Inde, maar ook een ruime som voor den nieuwen bouw worde opge bracht; ieder toch is wel voldoende overtuigd, hoe ontzettend veel daar voor in den tegenwoorcligen tijd wordt gevorderd. Dit Ons schrijven zal onder alle H.H. Missen worden voorgelezen op Zondag 23 November 1919 en den daarop volgenden Zondag d.i. 30 No vember a.s. zal onder alle H.H. Missen deze collecte worden gehouden. Wij vertrouwen, dat Wij er even dank baar voor zullen kunnen wezen, als Wij nu reeds zijn over het reeds ont- vangene en het vele, wat Ons, of schoon nog niet gegeven, toch reeds is toegezegd. Gegeven te Haarlem! den 16en No vember 1919. f AUGUSTINUS JOSEPHUS, Bisschop van Haarlem'. N.B. Met graagte voldoen wij aan 't van hooggeachte zijde gedaan ver zoek, bovenstaand bisschoppelijk schrijven ter kennis te brengen van onze lezers, die tot het bisdom Haar lem behooren. Wie weet, wat het voor de Kerk zeggen wil heilige, geleerde priesters te hebben, mannen naar Gods hart en - vervuld met den apostolischen geest der liefde, zal aanstonds zich beijveren aan het verzoek van den bisschop van Haarlem met kinderlijk© liefde te voldoen door een edelmoe dige gift voor het nieuwe seminarie af te zonderen. Juist omdat aan de opleiding der jeugdige levieten zoo veel gelegen ligt, heeft het eerbied waardig Concilie van Trente bepaald, dat in ieder bisdom, niet ver van de bisschoppelijke zetelstad de jonge lingen, die 'roeping gevoelen tot den pnesterlijken staat, zullen worden on dergebracht in eene inrichting, „Semi narie" („Kweekschool") geheeten, waarin zij, van de wereld en haar ver leiding afgezonderd, voor den priester lijken staat door geleerde en vrome mannen worden opgeleid. Gewoonlijk is het seminarie in twee afdeelingèn tesplitst: het „klein-semmarie" waar e z.g. humaniora (Latijn, Grieksch, etc./ worden onderwezen en het „groot-seminarie", waar wijsbegeerte en godgeleerdheid wordt gedoceerd. Katholieken, wien zulks aangaat, geeft en geeft- ruimschoots! Red. Provinciale Staten van Zeeland. De Finaneieele toestand der Provincie Zeeland. Zooals reeds in het kort medegedeeld komt op de agenda voor de Najaars- vagadeiing der Provinciale Staten ook een voorstel voor tot wijziging van de opcenten op de Rijksbelastingen. Dit voorstel is thans in druk versche nen en blijkt daaruit, dat voorgesteld wordt 50 opcenten op de grondbelasting voor de ongebouwde eigendommen, waar voor in, de zomervergadering was be paald 48; 50 op de gebouwde eigen dommen jn plaats van 40; op dé per- soneele belasting 50 in plaats van 33; op de vermogens en de inkomstenbe lasting 20 in plaats van 14 opcenten. Dit voorstel gaat vergezeld van een uit gebreide toelichting, waaraan het volgen de is ontleend De gewone uitgaven bedroegen in 1914 f548.912, in 1915 f601.730; in 1916 f633.957; in 1917 f714.945; in 1918 f 875.209en geraamd voor 1919 op f951.265 en voor 1920 op- f 1.138.057 Sedert 1915, toen de voornaamste belas- ting-verbooging plaats had, zijn de uit gaven dan met rond f 536.300 gestegen. Bij besluit van 14 December 1918 wer den de opcenten verhoogd en werd daar bij een meerdere opbrengst geraamd van f 227.690, later is echter gebleken, dat deze op f 282.840 kan worden gebracht. Als men het meerdere bedrag hiermede vermindert, dan blijkt, dat nog rond f 254.000 ongedekt blijft. De raming voor 1920 zal wijziging moeten ondergaan. De hoofdingenieur acht een meerdere uitkeexing van f80.000 aan de ca'.ami- teuze waterschappen, waardoor die uit- keeririg f 200.000 wordt, dringend nood zakelijk en Ged. Staten achten het niet veram'wooTd, wanneer dit advies niet wordt opgevolgd. Bij aanneming der voorstellen zal de post voor bijslagen aan geneeskundige gestichten en id'.oten met f23000, die voor de jaarwedden van de Provinciale ambtenaren met f78.000, die voor de pensioenen met f 10.000 moeten worden verhoogd. Het totaal tekort op de be- grootiag stijgt dan tot f445.000. Door aanneming van de voorstellen tot intrekking van de subsidies aan de verschillende scholen en tot nadere rege ling van de bijdrage der Provincie voor de verpleging van arme krankzinnigen, zal dit tekort verminderd kunnen worden met f 42.800 en f 43.700 of totaal f 86.500, waardoor het wordt teruggebracht tot ongeveer f 358.500. Om de huishouding der Provincie op- volkomen gezonde basis te vestigen, zou den de belastingen ongeveer met gemeld bedrag moeten worden verhoogd. Intus- schen heeft de Provincie binnen kortoren of langeren tijd verhooging van haar gewone uitgaven te wachten. Voldoening aan den drang, om vanwege de Provincie meer te doen tot bestrijding der tuber culose zal het daarvoor te verstrekken subsidie doen toenemen met een thans nog niet te schatten bedrag. In de begrootingen voor 1919 en 1920 zijn gc.ldleeningen opgenomen, welke ver band houden met uitgaven van buiten gewonen aard in deze en voorgaande jaren Tot dusver zijn deze bestreden uit den gewonen dienst of uit opgenomen kasgeld. Ged. Staten zullen echter waar schijnlijk roods in de a.s. Zomervergade ring een definitieve geldleening moe.en voorstellen, waarvan rente en aflossing den gewonen dienst zullen komen be^ Ziwaren. Verder zijn rentelooze voorschotten toe gestaan tot een bedrag van f3.762.000. Dit alles zal ruwweg 4 millioen kosten en berekend naar 5r/2 pet. rente en af lossing in 40 jaar, per jaar f6232 of ongeveer f 249.280 aan de Provincie kos ten, waarbij nog niet op andere voor schotten voor nieuwen tramaanleg. drink watervoorzieningen, electriciteitsvoorzich ning enz. is gerekend. Zich bepalende tot hèt jaar 1920, hou den Ged. Stalen vast aan het bedrag van ongeveer f358.500. Bij toepassing van de maximum opcenten, die de wet toelaat en die hierboven zijn genoemd, weidt een totaal bedrag bereikt yoo-r ver hooging van f201.770. Waar de vermo gens- en inkomstenbelastingen 'eerst met 1 Mei ingaan, kan voor 1920 slechls f117.380 worden geraamd. Met al deze cijfers en feiten voor oogen hebben Ged. Slaten zich ernstig afgevraagd 'of zij inder daad gerechtigd waren tot het doen van de verschillende aanhangig gemaakte voorstellen, waardoor de Provinciale financiën in zoo hooge mate blijvend worden bezwaard. Wanneer zij daarioe ten slotte noode zijn overgegaan, dan is dit geschied, om zoo-veel mogelijk tege moet te komen aan de wenschen, welke in de Zomerzitting zijn naar voren ge bracht en in de verwachting, dat de Slaten zich zullen vereenigen met de voorstellen tot intrekking van subsidiën aan vtkscbolen en tot nadere regeling van de bijdrage der Provincie voor de verpleging van arme krankzinnigen. In verhand met een en ander herinne ren Ged. Staten aan de in de Zomerzitting uitgesproken meening, dat het rijk, dat zeker in niet minder mate dan de Provincie belang heeft bij een behoorlijke onder linge verbinding van de deelen van Zee land, de Provinciale Stoombootdiensten zal bebnmen te subsidieeren in grooture mate dan thans het geval is. Ged. Staten hebben in dién zin reeds stappen bij de regeering gedaan. Ten einde evenwicht in de begrooling voor 192Ü te brengen, bleef er niets anders over, dim den sluitpost wegens geldleening op die begrooting te hand haven. Ged. Staten zouden zich evenwel nie.t verantwoord achten om voor een volgend dienstjaar in deze richting voort te gaan. Goes, Door den heer P. den Hollan der is togent. 1 Januari 1920 eervol ontslag aangevraagd als hoofdagent van politie. Hij' was sindisi 1893 in politiedienst dezer gemeente. Zondagssluiting apo thekers. Zoodag-30 Nov. is de apo theek van -dhr. la Porte geopend. De beidfë iandere zijn dan gesloten. Middelburg. Zondag 30 Nov. a.s. is de apotheek van den heer L. K. van der Harst J.Jz. geopend. De andere blijven dien dag gesloten. N.B. De apotheek, die des Zon dags geopend is, blijft in de daaraan volgende week des- avonds' na 8 uur en des nachts geopend. Gisteren werd alhier door de po litie uit een woning gehaald eetn rnan, die op d© komst der bewoners in den tuin was gevlucht en daar was aange houden; het blbek te zijn..,. een vriend van de dienstbode. Vlissingen. Zondag 30 Nov. a.s. js is de apotheek van dhr. S. J. Engering Kleine Markt, geopend. Door Burg. en Weth. is met in gang van 1 December a.s. tot tweede bode-scbi'jjver benoemd de heer J. van der Rhijt alhier. Zooals wij reeds gemeld hebben, loopt voortaan des Maandags op het baanvak Viissingen^-Roozendaal een ex tra-trein voor bezoekers der Rotterdam- sche beurs. Deze trein vertrekt van hieir des morgens 6.38. Door enkele belanghebbenden werd ons gevraagd of het nu niet wenschelijk zou zijn, dat cr ook een tram reed welke aansluiting op dezen trein geeft. Wijl hebben de directie der e.ectrisc'h© tram met dit verzoek in kennis gesteld, die- ons mededeelde gaarne te zullen over wegen of het mogelijk zial zijn des Maan dags een extra-tram in te leggen en na te gaan of van deze tram voldoende ge bruik wordt gemaakt. (VI. Crt.) Scliore. Gisteravond kwam het rijtuig van dhr. Barcnds bei Kruiningen van het station Vlake den opril bij dhr. G. Luijlc afgereden, toen plotseling de as brak en daardoor het rijtuig begon te slingeren- Twee vrouwen die even le vorn van don trein kwamen, geraakten onder het rijtuig, met het gevolg dat een harer bewusteloos bij dhr. Luij'k moest worden binnengebracht. Hier bleek dat zij ernstig geblesseerd was en per rijtuig huiswaarts moest worden gebracht. Nlsse. Hier is' Woensdagavond een ver- eeniging of organisatie van veld- en tuin- arbeiders opgericht ingevolge een bijeen komst in de vorige week van eenlge werklieden met ds. J. H. Buinink te 's-Heeienhoek. Achttien personen gaven zich als lid op. Het voorloopig bestuur bestaat uit de hearen; J. de Kok, voor zitter, C. Boogert, secretaris en A. Kole, penningmeester. (M. Ct.) Wolfaartsdijk Maandag vergaderde de raad. Van den heer H. Wessel was een .verzoek ingekomen om ontslag als ge meentegeneesheer, welk ontslag hem eer vol werd verleend met ingang van 1 Januari of zooveel vroeger als de nieuw te benoemen geneesheer in functie zal zijn getreden. De gemeenlebegrooting werd vastge steld op f49295.06, die van het burger lijk armbestuur op f5661.79Y2. (Z.) 's Heer Arendskerfce. Door dhr. J. Min naar, brievengaarder alhier, is tegen 1 Januari a.s. wegens vergevorderden leef tijd eervol ontslag aangevraagd. N&ar men zegt, worden er hier plannen gemaakt tot het oprichten van een dans- en toneelclub. Kloelinge. Gisterenavond werd in de vergadering der Burgerwacht tot voor man gekozen de heer H. G. Termain, met 7 tegen 3 stemmen. St-Jansteen. Woensdagnacht is bij den landbouwer A. Saaman een varken MIDDELBURG. NATUREL 3 X4 f 21 SViXl'i- 2760 TOKIO 3 X 4 -45.— -60,- 1 XI1/! -5.65 SAMOS .8 X* -68.— 'Mxrh -90.- M.'XXl1/, - 8.50 AXMINSTER vanaf -96.- Vraagt zichtzending. a Welk weder zullen wij hebben? Verwachting tot den avond van 29 Nov. Meest matige Zuidelijke tot Zuidoostelij ken wind, zwaar tot halfbewolkt, web nig of geen regen. Iets zachter overdag. uit het hok gehaald, op de plaats ge- slacht en liet vleesch 'meegenomen. Ook hij dhr. P. Vaeï hebben dieven) een varken gestolen. Zeer zeker worden) de dieren de grens overgebracht en daar opgepeuzeld. Onveiligp grenzen. IJzendijke. Bij koninklijk besluit is mJet ingang van 1 Januari R20 benoemd tot burgemeester dezer gemeente die heeir A. Aie. Hond rik se, l'id der Provinf ciale Staten van Zeeland en burgemeest ter yan Waterlandkerkje; woonachtig al hier. IJzicndijkei, eene gemeente die voortwae derde Katholiek isi, miste tot nog toe een katholiek hoofd. Met dezle benoet ndn.g is dus recht gedaan aan de billijke, verlangens, der Katholieke ingezetenen, terwijl' met stelligheid verwacht inag wor den, dat d© nieuwe titularis voor alfe ingezetenen zal blijken de rechte man te zijn op de rechte plaats, onder wiens bestuur IJzendijke zal bloeien en vooruit gaan. Hot nieuwe hoofd onzer gemeente on'zte. gelukwensch. Oostburg. Aan den heer A. Mijs, no taris alhier, is op Zijn verzoek eervol ontslag verleend als ..vice-consul van Bel gië alhier. Arnemuiden. Woensdag werd de heer C. van Waarde verblijd door de mleldfe- deeïing, dat zijn stalen ros, dat Dinsdag ontvreemd werd, in Biergen op Zooim opgespoord was. (M. Ct.) Sluis. Op 'toogenblik is er 'n le vendige handel in zilvergeld aan de grens. Werden verleden week prijzen van 115 tot 175 francs papier voor 100 francs zilvergeld besteed, op 't oogenblik varieeren ze tusschen 135 a 140 francs. De invoer van buiten- landsch zilver is toegestaan behalve r. I opn zer dagen aan het douanekantoor ver- .oege van Belgisch zilver. Het vervoer hier van is echter vrij. Een Belgisch koopman, die zich de- voegde met een kar met zilver, kwam tot de minder aangename conclusie, dat hij zijn belgisch zilver moest ach terlaten ©n aleen zijn Fransche mlun- ten mocht behouden. Tegen hem werd wegens verboden invoer prooss-verbaa.l opgemaakt. De Brugs che ko o pman R., die naar

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1919 | | pagina 1