DUKAAT No. 135. Zaterdag 33 November 1919. Vijftiende Jaargang MELANGE Verschijnt eiken MAANDAG-,_WQEMSDAG- en VRIJDAGAVOND. BUITENLAND. BINNENLAND. UIT ZEELAND. Reclames. T"'JURGENS'FUNSTE HE ZEEM! COURANT Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Gees f 1.25, daarbuiten f1.50. Afzouderljjka nummers 5 cent, dubbbale bladen 10 cant. Adrerteatiën worden ingewaoht vóór half een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratie: Boudewl|n de Wittestraat A 135°, Goes. Tel. interc.: Directie no. 94. Rsdactia no. 97. Reclainebericbten 30 Ct. p. r. 13ij abonnamont speciale prqs, Advertentiën van 15 regels f0.75, iedere ragel meer 15 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst wordt 2 X berekend. BELGIS. Oe verkiezingen. BRUSSEL, 19 Nov. (Maasbode.) De verdeel ing der zetels in Brussel heeft een kleine wijziging ondergaan. Er zijn niet drie, doclr twee candidatein vim de christen-voikspartij gekozen. De derde zetel wordt ingenomen door de middenstanders. Het verlies der Katholieken zou thans tot 25 zetels gestegen zijn. In één provincie is de verdeeling der zetels op het oogenblik nog niet officieel bekend. BRUSSEL, 19 Nov. (Maasbode.) He denavond is de uitslag der verkiezin gen officieel bekend geworden. Hi) luidt als volgt: Katholieken 73 zetels, verlies 26; liberalen 33 zetels, verlies 12; so cialisten 71 zetels, winst 32; front- partij 4 zetels; oudstrjjders 2 zetels; Daensisten 1; nationalisten 1; mid denstanders 1. BRUSSEL, 20 Nov. Ofschoon de Katholieken, volgens den uitslag der stemming, ook de meerderheid in den senaat verhezen, zullen zij' deze nog behouden, wijl het meerendeel der ge kozen socialisten niet voldoet aan de wettelijke bepaling van meer dan elf honderd francs aan belasting te be talen. De gekozen socialisten zullei) waar schijnlijk op enkele uitzonderingen na door Katholieken en liberalen vervan gen worden. (Jfsb.) De Minister-crisis. BRUSSEL, 20 Nov. (Maasbode.) In tegenstelling met sommige bladen, die de geruchten verspreiden over de vor ming van een linksch kabinet met Vanldervelde aan het hoofd, vernemen wij uit welingelichte bron, dat, na de consultatie der verschillende ministers en staatsministers door den koning, de meeste kans zou bestaan, op een be noeming van Delacroix tot kabinets formateur. 3 Minister Renkrni zou weigeren deel uit te maken van het nieuwe minis terie. ITALIË. Onlusten. Te Milaan hadden naai' aanleiding der verkiezing socialistische ongere geldheden plaats. Op den burgemees ter en den Kardinaal-Aartsbisschop werden bomaanslagen beproefd, die mislukten. DUITSCHLAND. Gröber t- BERLIJN, ID Nov. De voorzitter der ©entrumsfractie van de nationale vergade ring, afgevaardigde Gröber, is hedenmid dag, kwart over twaalf, door een beroerte getroffen en overleden. HONGARIJE. De opperste raad. De Opperste Raad heeft zich blij kens de „Presse de Paris" Maandag morgen ook bezig gehouden met den toestand in Hongarije. In verband hiermede wordt de aan dacht gevestigd op een verklaring van den Hongaarsehen minister van oor log aan t „Neues Wiener Tageblatt", Sat de 'troepen van generaal Horthy den eed moesten afleggen op de kroon van den heiligen Stephan, dat geheel Hongarije ten gunste was van een herstel der monarchie, dat sommigen aanhangers zijn van aartshertog Jozef, terwijl de legitimisten den ex-keizer Karet of 'zijn zoon weder op, den troon willen brengen. IERLAND De Ierse he kwestie. Naar de „Times" verneemt, is de indiening van het wetsontwerp be treffende 't bestuur van Ierland reeds binnen enkele dagen tel verwachten. De minister-president zou het voor nemen hebben aan het parlement te vragen, het wetsontwerp vóór het ein de der tegenwoordige zittingsperiode aan te nemen. Indien ér voor Kerstmis geen vol doende tijd is voor behandeling van het ontwerp zou hij van plan zijn het parlement voor te stellen om op reces te gaan en begin Januari weer bijeen te komen. ZWITSERLAND. De nationale raad heeft, met 128 tegen 43 stemmen in laatste lezing het ontwerp van den volkenbond aangena- men en goedgekeurd, dat Zwitserland tot den volkenbond toetreedt. Deze beslis sing moet nog aan een referendum wor den onderworpen. i l AMERIKA. WASHINGTON. De Senaat heeft het ratificatievoor- stel van Lodge verworpen met 55 tegen 39 stemmen. RUSLAND. Volgens een bericht uit Petersburg is iu de fabrieken aldaar na opheffing der arl>eidersmobilisatie de elfurige arbeidstijd ingevoerd, om in de behoeften van het land en het leger te kunnen voorzien. Tweede Kamer. Woensdag heeft de minister van Bmnenlandsche Zaken omtrent de oor- iogs begrooting de navolgende regee- nngsverkiaring afgelegd. Blijkbaar heeft de vrij algemeen® bezorgdheid over de stijging van het eindcijfer der militaire begroetingen grooten indruk op; haar gemaakt. E ven wel, met nadruk verzekerde Minister Ruys de 'Beenenbrouck dat het kabinet, in volkomen vertrouwen op den Mi nister vain Oorlog en in eenstemmig heid over het te volgen beleid, geen oogenblik is afgeweken van den weg, dien het van den aanvang af voor zich heeft gezien. Bij ai zijne leden was levendig de wensch om door beper king der bewapening zooi mogelijk te komen tot vermindering der persoon lijke en fmancieele lasten. Maar deze wensch kon niet de eenige leiddraad voor haar politiek wezen. De eischen ook van het (door de Kamer gepre zen) buitenlandsch beleid konden met )worden verwaarloosd. Bon enten deur i Van „militairisme" zich vrij wetend, mlocht zij ook de oogen niet sluiten voor de lessen van aen oorlog, idie tot bezuiniging aansporen. Maar even eens tot voorzichtigheid, in zooverre als de algemeene verwachting dat de vredesbesprekingen in het teeken der ontwapening zouden staan, volkomen onbevredigd is gebleven. In dezen bleef haar dus alleen de gulden mid denweg over, en zij meent dien gevon den te hebben in de plannen welke m de Memorie van Antwoord op Hoofdstuk VIII zullen worden ont vouwd, doch waarvan de Minister evenwél reeds thans de groote lijnen aangaf: beperking] yan den eersten oefentijd tot 6 maanden voor de on bereden wapens, 8 maanden voor de bereden artillerie, 18 maanden voor de cavalerie, waarvan een bezuiniging van 4 millioen (op de 14) wordt ver wacht. Bovendien zal het instituut van een twee-maandsche eerste oefening na met-militaire lichamelijke voor oefening worden ingevoerd. Daarnevens komen dan: beperking van het blijvend gedeelte (met uit breiding van de mareohaussée), meer plaatselijke oefeningen in excurtie- scholen en recruten-instituten, vereen voudiging van de oorlogsorganisatie, en daardoor aanmerkelijke inkrimping van het beroepskader, hetgeen tot een bezuiniging der uitgaven van 7 mil lioen moet leiden, op den duur namelijk. Eindelijk is ér dan nog do beperking van de landweer van 48 op 27 geor ganiseerde bataljons, hetgeen ©en-hal ve ton bespa,ring geeft. In zake marine is besloten om' van het bestaande materiaal alleen aan te houden wat waarde heaft en niet kan worden gemist; besparing 31/? mil lioen. Op deze wijze za,l de stijging van het eindcijfer weer worden geneu traliseerd. 1 Goes, bi bet gebouw der aan de Kade vergaderde Donderdagavow de „Oeconomische Spijsuitdeeling" onder voorzitterscliap van den heer J., A. van Heel- Het gemeentebestuur was vertegen woordigd, door wethouder Van den Bout en den gemeente-secretaris v. Ballegooijen de Jong, die de jaarrekening van het ge nootschap, wier leden zoo goed als allen ter vergadering waren opgekomen, na zagen, na de gebruikelijke welkomswoor den van den voorzitter. De rekening aan wijzende i' 1838.84V2 in ontvangsten en f 1826.42*/-; in uitgaven, goed' slot alzoo f 12-42, werd in'orde bevonden en de heer T- Faberij De Jonge, penningmeester, eer vol gedechargeerd- De financiëele toestand mag, waar de vorige jaarrekening nog een nadeelig saldo aanwees, bevredigend worden genoemd- Daarna bracht de heer Faberij, die ook secretaris is, het navol gend jaarverslag uit: „Op het tijdstip-, waarop dit verslag geschreven wordt, ligt de oorlog ach ter ons, zij het niet formeel dan toch feitelijk. En al zijn de groot© bezwaren, welke ook onze werkzaamheden deze vijf jaren gekenmerkt hebben voorloo-pig niet ver minderd en nog steeds in zeer steirkel mate belemmerend en schadelijk, en al weten we ook, da,t waarschijnlijk nog een langdurige en hoogst moeilijke overgangs tijd zal moeten doorgemaakt worden, zoo beslaat er toch alle aanleiding om met een gevoel van groote- verlichting en vol goeden moed de toekomst tegemoet te Hartelijk hopen wij ook, al zijn op het oogenblik betrekkelijk nog weiig tee- kencn, die hierop- wijzen, voorhanden, dat in 1920 toch gaandeweg verbetering moge intreden, en de prijzen der levens middelen weer eenigszins tot de normale prijzen mogen terugkeeren. Onze- bedeelingen, begonnen als altijd op den 2den Kerstdag, ditmaal 200 por ties aan 110 gezinnen, werden in het eerst tweemaal per week gehouden, ver oorzaakt door de distributie, die' ons de zoo noodige waren niet kon beschikken. Na eemge weken besloten we, door de vele aanvragen, deze tot drie keer per week uit te breiden tot 300 porties Ran 150 gezinnen, uitmakende een totaal van 9260 porties, tegenover 12500 por ties ten vorigen jare- Extra-bedeelingen kwamen niet voor. We kunnen niet nalaten onzen har- telijken dank te betuigen aan het Bur gerlijk Armbestuur alhier, dat zoo wel willend was ons het zoo noodige brand hout gratis al te staan, en aan de pers, die- ook aan onzen arbeid zijn wel ge- meenden steun gaf. Voor de gezamenlijke bedeelingen is verbruikt 358 K.G. vleesch, 500 K.G. bruino l^oonen, 1230 K.G. erwten, 100 K.G. rijst, 19 H.L. kolen, 400 turven, 4300 K.G. hout, groenten en de noo dige specerijen. De Comnlissie dankt de ingezetenen voor den verleenden geldedijken steun en veroorlooft zich deze nuttige instelling bij1 hen te blijven aanbevelen". De voorzitter dankte den secretaris voor zijn arbeid en het burgerlijk armbestuur voor de royale verstrekking van brand hout (4300 K-G.) voor de bereiding van de spijzen. De heer v. d. Bout bedankte namens de burgerij de commissie voor haar liefdadig werk, dat door de bedeel den, in het algemeen gesproken, op hoo- gen prijs wordt gesteld- De heer Van Heel gafals zijn voor nemen te kennen ziich uit de commissie terug te trekken na een 35-jarig, lidmaat schap. Z. i. is het noodjg, dat er nieuw bloed in komt. Ofschpon ten zeerste waardeerend, dat zijn mede-leden hem van dit besluit had den pogen af te honden, moest hij toch zsipi besluit handhaven. Dh heer v. d. LIL-.VERVANGT NATUURBOTER;--^! Bout sprak daarover -zijn spijt uit, doch Verklaarde te moeten zwichten voor den zoo- vast uitged'rukten wil._van den voor zitter en-dankte hem voor al-les wat hij voor de vereeniging heeft gedaan. Daarna gmg de vergadering in huis houdelijk samenzijn over. Nader bericht men o-ns, dat in de vacatur© J. A. van Heel als voorzitter is gekozen de heer P. A. De Ligny. In idle vacature als lid is nog niet voor zien. Nog meldll men oils: De Commissie voor de 'Oeconomi'sche Spijfeuitdeeling te Goes maakt dankbaar melding .van het inkomen, eener gift voor een extrarbedeeling. 'Benoemd, tot rijksveldwachter te Tiet de politieagent K. W.. Snoep, al hier. 8. Zondagssluiting apo thekers. Zondag 23 November is de apotheek van dhr. Van Kalmthout geopend. De beide andere .zijn dan gesloten. Middelburg. Zondag 23 Nov. a.s. is de apotheek van den heer M. J. van Pienbroek, Markt U 3, geopend. De andere blijven - dien dag gesloten. N.B. De apotheek, die des Zon dags geopend is, blijft in -de daaraan volgende week des avonds na 8 uur en -des nachts geopend. Centrale keuken. Week van 8430 November. Maandag: Groentesoep. Dinsdag: Stamppot van koolraap. Woensdag; Erwtensoep. Donderdag: Stamppot van zUuikool'. Vrijdag: Havermoutpap. Zaterdag: Hutspot. li -Het was met „uitverkocht" in de Concert- en Gehoorzaal, waar Woensdagavond een „Liefdadig- heidsconcert voor Weenen" werd ge geven; maar toch waren velen opge komen en waren er nog meer kaarten verkocht dan er plaatsen bezet wa ren. Versterking van de kas van het Comité had niet alleen plaats door het heffen van entree, maar ook door verkoop van programma's, gewone en de artistiek uitgevoerde portretten van velé onzer schilders en schilderes sen; terwijl in de pauze een aanlal dames en meisjes zorgden voor la fenis, die veel koopers vond. Het concert zelf gaf blijk over wel ke goede krachten Middelburg op het gebied van zang en muziek beschikt. De koorzang van het mannenkoor, de solozang van mejuffrouw C. Spren- ger en den heer A. E. Dudok van Heel, de kwartetten van de dames B. Dhont, M. Heijse, N. van de Ka mer en N. Dudo-k van Heel—No-nhebel op viool en cello, brachten de aanwe zigen geheel onder den indruk en door dankbaar applaus toonden zij hun waardeering voor het gepresteerde. In welgekozen woorden, bracht mr. G. J. Sprenger, voorzitter van het Co mité, dank aan allen, die op eeniger- lei wijze inede hebben gewerkt aan het welslagen van de uitvoering en dus ook aan het beoogde doel. (Z.) Daar ons gebleken is, dat nog steeds personen geen onderscheid weten tusschsn het bureau voor de brandstoffenvoorzie ning en dat voor bet levensmiddelenbe- drijf, wijzen wij er nog eens op, dat op het bureau op den Dam, ingang Pijp- straat, uitsluitend alles wordt behandeld betreffende de brandstoftenvoorziening en op het bureau in de Nieuwstraat alles betreffende de levensmiddelenvoorziening. Welk weder zullen we hebben? Verwachting tot den avond van 22 Nov.: Meest matige westelijke tot zuidwest# lijken wind, aanvankelijk nog zlwaarbo wolkt met' régleai- of 'hagelbui-en, laiteir wellicht opklarend. Wéinig veajandierifijg van temperatuur. Tot secretaris van het Werk] o ©ze n- fonds alhier is benoemd dhr. A. H. Mun- nik, .zulks in plaats van dhr. mr. dr. J. F. Veeren, die naar Btoemendaal ver trekt. 1 jj| :jrJi Üfj| Vlissingen. Zondag 23 Nov. a.s. is de apotheek van dhr. G. C. Baart, Kleine Markt, geopend. Hr. Ms: „De Ruijter" Woensdag middag ha.ll een ter reed© van Vlis singen geankerd, had een klein defect aan de stuurmachine. Het plan was, gisteren nog de vaart naar Nieuwe- diep voort te zetten, maar met het oog op de weersgesteldheid is hel schip ter reede van Vlissingen geble ven. Donderdagmorgen om 8 uur is het anker gelicht en is het schip naar Nieuwediep vertrokken. 's Heer Arendskerke. Uitdeeling van regeeringska-toen a f0.50 per el, op Za terdag 22 November 1919 -te 's-Heer Hen driks kinderen, des voormidda-gs van jl tot 111/2, in de Openbare Lagere School aldaar; te 's-Heer Arendskerke, des na middags van 2 tot 2V2 uur, in het Oude Schoolgebouw aldaar te Nieuwdorp, des vcormiddags van IO1/2 tot 11 uur, in de Openbaie Lagere School aldaar. Verzoeke dringend met, gepast geld tei betalen. De opgegeven Amerikaan sche werk- manssohoe-nen a f 10 per paar zullen niet wonden verstrekt. 's Heerenhoek. Zij, die in aanmerking wenschen te komen voor de verkrijging van een paar militaire schoenen, kunnen zich daartoe aanmelden ten kantore van het levensmiddelenbedrijf op Donderdag 27 November a.s., tusschen 10 en 11.30 uur vm. onder opgav-e van aantal paren en militaire maat. Hij die zich daarvoor opgeeft is verplicht de bestelde schoe nen te aanvaarden. Nieuwdorp. Woensdagavond moest de knecht van den koopman M. de Dreu met paard en dogkar naar den Sloepolder. Onderweg werd het paard zoo bang van een hoop steenen, staande aan den weg, dat het met kar en al de sloot in ging. Met behulp van de Gebr. Remijn werd alles op. het droge gebracht; de kar was nog at beschadigd, maar de knecht kwam met dftn schrik vrij. Wolfaartsdijk. In de Woensdag ge houden vergadering van .ingelanden van 't Waterschap Oud-Wolfaartsdijk werden op den staat van aanbeve ling ter voorziening in -de vacature van dijkgraaf, ontstaan door het over lijden van den heer P. Koeman, ge plaatst de heeren J. A. Koert, M. L. Smallegange en J. Goetheer, alten te Wolfaartsdijk. (Z.) Kapelle Door de commissie die laatst een bazaar heeft gehouden voor de vereeniging „Liefdadigheid naar Vermogen" is aan het bestuur het batig slot zjjnde f750 ter hand ge steld. Hoedekenskerke. Dhr. Bosman, ge meen tqy e ld w ach I er alhier, is benoemd tot Rijksveldwachter te St, Anna ter Muiden. (Z.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1919 | | pagina 1