Rechtzaken. Landbouw en Veeteelt ONDERWIJS, Sociale Berichten. SPORT EN SPEL. Tooneel. Laatste Berichten. klasse. Reclames van P. Gelok en C. J. de Schipper werden aangehouden. Rilland-Bath. Over de jongste raads vergadering onlleenen wij het volgen de aan „De Zeeuw": Aan L. J. Bouvvens, P. Geense en A. W. van de Sande werd wegens ver trek uit de gemeente ontheffing ver leend van hun aanslag in den H.O. resp. voor een half jaar en drie maanden. De begroeting 1919 werd daarna gewijzigd. De ingekomen reclames te- den hun aanslag in den H.O. van de heeren P. L. van Roosmalen, Johs. Bouwens, J. F. Ogier en L. van Baa ien, alsmede die van mei. de wed. C. Akkerman werden in handen ge steld van B. en W. om prae-advies. Nu kwam de begrooling aan de or de. De stemmen staakten over een voorstel van B. en W. om de jaar wedde van den Burgemeester met f 125 te verhoogen en te Krengen op flöOO als aanvangsjaarwedde, even eens was dit het geval mei het voor stel van B. en W. om het traktement van den Secretaris met f 125 te ver hoogen en te brengen op f 1950 en ook met het voorstel van B. en W. om de jaarwedde van den gemeenteopzichter met f50 te verhoogen en te bren gen op 1150, telkens stemden Butijn, Blok en Bruijnzeel tegen en stemden Booten Reijnnout, wethouder, met den heer Deurloo voor. De gemeenteveld wachter E. Tange trof het gelukkiger. Hij kroeg een aanvangsjaarwedde van f 1200 tot een maximum van f 1400 na, verloop van 8 jaar dus een verhooging van föO na twee dienstjaren. Daar genoemd© titularis 6 dienstjaren heeft, krijgt hi] met 1 Jan. a.s. f 1350 (thans geniet hij 'f 1000). Het voorstel van B. en W. werd aangenomen met 5 legen 1 stem, die van dhr. Butijn. Voor onderwijzers en onderwijzeres sen van het herhatingsonderwijs wer den benoemd A. A. Slot en M. Petri, hoofden van scholen te Rilland en Ie Bath, alsmede de onderwijzer YVest- strate te Rilland en de onderwijzeres sen J. J. Hascher, J. H. Weststrate— Parlevliet te Rilland en C. de Klerk le Bath. Helnkenszand. De leerlingen van de openbare school alhier brachten £1651 ■bijeen voor de noodlijdende kinderen te Weenen. 's Heerenhoek. Op initiatief van den bur gemeester heeft -zich alhier een dames comité gevormd bestaande uit: mevr. Th. LuijckxBloemen, dames A. en D. Ti- mans, dames M. Werry, N. Appelman, A. Donkers, M. Remijn, J. v. Waarden- burgWestdorp en C. WirtzStefens, die de volgende week een inzameling van gelden Kullen houden onder de ingeze tenen, ten einde op de,ze wijze de nood, welke onder de bevolking van Oostenrijk en Hongarije zoo hoog is geslegen (in die landen heersclien honger en g e- h r e k) door het gemis van de meest noodige levensmiddelen, eenigermate te le nigen. Deze collecte wordt in bijzonde- ren aandacht der ingezetenen aanbevolen. Voor de militielichting 1920 zullen voor onze gemeente slechts 2 jongelui wor den in dienst gesteld. Hansweerd. De arrestant die voor eenige weken alhier uit het arrestantenlokaal wist uit te breken en aanvankelijk naar Bel gië vluchtte heeft zich dezer dagen hij de politie aangemeld. Retranchement. In den laatsten tijd kopen hier een paar niets goeds in den 'zin hebbende kerels rond. Men vermoedt, dat 'deze de grensstreek onveilig maken, afleidende uil de vele diefstallen, welke hier voorkomen. Ook te Oostburg denkt men deze mannen gezien te hebben. Oostliurg. te Chr. zangvexeeniging, al hier opgericht, slaat onder leiding van den heer D. de Hullu alhier. Er heb ben zich -10 leden aangemeld. Een landbouwer to Z. verkocht cenige dagen geleden een koe aan een koopman (smokkelaar). Het dier werd uit de weide gehaald, maar hij den toclit naar de grens ontdekten de smok kelaars de kommiezen. Zij lieten de koe in den steek en hielden zich schuil in een greppel. De kommiezen hadden van dat alles niets gezien, waarom de smokke laars besloten hun reis te vervolgen, doch zij zagen de koe niet meer. Niet weinig verbaasd was de landbou wer den volgenden morgen, zijn koe weer in de weide te zien. Acht dagen daarna zou (3 o koopman het voor de 2do maal beproeven het dier over de grens te brengen, maar hij stuitte weer op kom miezen en moest twee dieren in den steek laten, doch de slimme koe ont kwam den kommiezen voor den tweeden keer en liep weer naar de weide. Toen verzocht de koopman den boer zijn koe terug te koopen, waarin deze bewilligde. Wat een slim, trouw dier! IJzendijke. Woensdagavond j.l. wetd te zijnen huize aan den heer J. Th. Hen drik se alhier, oen der meest vooraan staande Katholieken van het land van Cadzand, die den 4en September van dit jaar in het volle bezit van zijn gees telijke en physieke vermogens zijn 80en verjaaidag vierde, door den heer J. W. Yienings te Goes, lid v. d. Provinciale Staten van Zeeland en voorzitter van den Prov Bond van R. K. Kiesverèeni- gingen in den kieskring Zeeland, daartoe gemachtigd door Z.Em. kardinaal Van Rcssuni hot gouden kruis ..pro Ecclesia et Pontifice" mat bij- behcorer.d pauselijk brevet in naam des Pausen overhandigd als blijk van warr- deeriDg voor al wat door den hoer Hen- drikse in zijn langdurige loopbaan ten bate der Katholieke zaak, zoowel in stilte als op het. terrein des publieken levens is verricht. Ongetwijfeld zal deze onder scheiding door de vele vrienden en ken nissen va,n den gedecoreerde, ja, door alle Katholieken van Zeeuwsch-VTaaride- ren met ingenomenheid worden begroet. Koewacht. Dinsdag vierden Joh. C'oo-ne en zijn echtgonoole hun gouden bruiloft. In de buurt Zand, waar het ecblpaax woont, waren cenige versieringen aan gebracht, terwijl van de meeste huizen de vlag wapperde. Des namiddags bracht de fanfare den jubilarissen een serenade en de heele buurt vierde flapper feest. (M. Ct.) De Roepstem uit Weenen. Onder voorzitterschap van den heer G. J. Sprenger vergaderde Woensdag het Pro vinciaal Zeeuwsch comité tot leniging van den nood te Weenen met tal van genoo- digden uit verschillende deelen van Zee land. De voorzitter heette allen welkom, in zonderheid den eere-voorzitter van het Comité, den Commissaris der Koningin, mr. If. J. Dijck mee ster, die ook nu weer toont belang te stellen in alles wat Zee land betreft. „De roepstem uit Weenen" is een stem die doorklinkt tot in de verste uithoeken van Zeeland. Spr. wees op het groote contrast tusscbea de toe standen hier en daar ginds. Do lieer mr. P. Dieleman zond ©en schrijven inet bericht van verhindering; hij adviseert bovendien om ook Hon garije op te nemen in het terrein van hulpverleening. Op voorstel van den voorzitter wordt besloten, dat het comité het idee van mr. Dieleman in beraad zal houden. Door het Comité te Goes is samenwer king voor Zuid-Beveland toegezegd, welk aanbod dankbaar wordt aanvaard- De heer mr. J. F. van Deinse was over tuigd namens alle aanwezigen te spreken, als hij woorden van hartelijke hulde bracht aan de mannen achter de groene tafel voor hot genomen initiatief. Spr. moet ech ter mededeelen dat 'tNed- Roode Kruis de zorg voor Duitsche kinderen op zich heeft genomen en dat hij als kringcommissaris voor Zeeland in tal van plaatsen com missies heeft gevormd, die voor dat doel ook collecten zullen houden. Spr hoopt, dat de commissies voor Oostenrijk andere zullen zijn. Te Middelburg zal met het houden van een collecte voor het Roode Kruis nog eenige weken worden gewacht. De heer Pilaar vraagt of het niet mogelijk is, dat de heer van Deinse tracht die collecte alom te doen ver zetten tot later, hij meent dat de hulp aan Oostenrijk urgenter is. Ook vraagt deze spreker wanneer men denkt de wa ren te kunijen verzenden. De voorzitter zegt, dat alom op den grootst mogelijken spoed moet worden aangedrongen, zoo mogelijk zal nog deze maand worden verzonden. De heer Klontje adviseert om inkomen de gelden ten spoedigste in natura om te zetten, opdat zoo gauw mogelijk iets kan worden afgezonden. Do heer de Blouw doet uitkomen, dat verzocht is het geld niet in natura om te zetten, maar het zelf toe (e zenden. De heer Pilaar zegt, dat Goes de bedoe ling hoeft hier de waren le koopen. Uit het applaus blijkt, dat de vergadering hier mede instemt. Do voorzitter meent hieruit te mogen concludeeren, dat men hier zal koopen- De heer Donner meent, dat vooral in Zeeuwsch-VTaanderen groote spoed moet worden betracht, opdat de vorst het over brengen der waren naar Middelburg niet belette. Mej. J. Ermerins zou de kinderen, ge zien de minder prettige ervaringen met de Belgen, liever in vacanliekolonies of dergelijke ondergebracht zien- De heer de Blouw zegt, dat het plan niet bestond zich ook met het opnemen van kinderen te bemoeien, maar er kwamen reeds vijf aanvragen in en toen had het comité geen bezwaar ook daarbij zijn tusschenkomst te verleenen. De heer mr. H. J. Dijckmeester bracht den voorzitter dank voor zijn welkomst woorden en wenscht het comité het beste toe voor het welslagen van zijn plannen, waarop spr. vertrouwt, omdat Zeeland steeds getoond heeft bij betrachting van liefdadigheid vooraan te staan. Spr. wil zijn belangstelling toonen door enkele wenken te geven. Ten eerste om hij het toezenden van kleedingstukken te zorgen, dat werkelijk gezonden wordt wat daar ginds te gebruiken is. Ten tweede dient men goede waarborgen te hebben, dat hetgeen wat men hier inzamelt, komt waar het noodig is, in de handen van de arme slakkers,, die het noodig hebben. Men dient zich te wenden tot de Neder - landsche delegatie te Weenen, met ver zoek toezicht te houden, dat de goederen komen in handen van een comité of van personen, die bekend zijn met het ver- deelingswerk. Met nog een laatste opwekking om krachtig en spoedig aan het werk te gaan. sloot de voorzitter deze vergadering- Besmettelijke ziekten. Over de week van 26 Oct.1 Nov. kwamen in Zeeland de volgende gevallen van besmettelijke ziekten, voor: Diphtheritis: 1 geval te Breskens, 1 le Brouwershaven, 's H- Arendskerke 1, St. Jansteen 1, Middelburg. 2, N. en. St. Joos- land 5, Vlissingen 1 en Zicrikzee 2. Roodvonk: 7 te Sluis, 1 te Westka- pellc; Febris typlioidea (buiktyphus)Bier vliet 2, Schoro 1, Ierseko 3; Meningitis cerebrospinalis epidemica: 1 geval te St. Philipsland. (M. Ct.) Door Ged. Staten is aan den heer II. Rademaker, kapitein bij den Provin cialen Stoomhootd'ienst lijn Vlake Walzooidc-n, is met ingang van 18 No vember eervol ontslag met toekenning van pensioen verleend. De heer Rademaker is sedert 1 Juni 1905 in dienst dor Provincie en sedert 1 Januari 1914 ka pitein. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 7 November: Veroordeeld vvegens: Beleediging van een ambtenaar: J. N., 31 'jaar werkman te Ossenisse, P. N., 23 j. werkman te Ossenisse, ieder f 10 b. s. 10 d. h. :A. A. v. B. 55 j., St. Jansteen f 15 b. s. 15 d. li.; eenvoudige beleedigingP. A. 47 j., huisvr. A. v. d. v., St. .Jansteen, 1' 10 li. s. 10 d. h.; C. F. K., 41 j. huisvrouw J. ,1. K. te Terne ozon, 15 b. s. 5 d. h. mishandeling: W. v. G., 21? j., ma chinist te Axel, 1 week gev.straf, Th. J. ld. C., 22 j., arbeider te St. Jan- steen, i 10 b. s. 10 d. h.P. J. P., 21 j., arbeider te Schoondijke, f30 b. s. 30 d. h.; P. L. P., 24 j., en J. C. R., 20 j., arbeiders te Schoondijke f20 h. s. 20 tl. h.; wederspannigheidW. C. II.. 36 j., arbeider te Retranchement f 10 b. s. 10 d. h.; bedreiging: C. J. G., 26 metse laar te- IJzendijke, 1 week voorw. ge vangenisstraf met 1 jaar proeftijd. Arr.-Rechtbank Zierikzee. In de zitting van 4 Nov. zijn ver oordeeld wegens: vernieling: J. W. II., 21 j., arbei der, Renesse, tot 14 d. gev.straf; 'slroo- perlij met inklimmingH. J. M., 12 j., zoncler beroep, Poortvliet, teruggaaf aan ouders bevolen zonder toepas sing van eenige straf; strooperij door drie personenM. de M., 10 j.,' P. de M., 7 j., en A. de M., 8 j., allen zonder beroep, te Brouwershaven, te ruggave aan ouders bevolen zonder toepassing van eenige straf. verboden vervoer van goedeienA. B., 31 j., landbouwersknecht, Ooster- lancl en M. H., 57 j., veerman, wo nende te Bruinisse. beiden tot f50 b. s. 50 d. h., met verbeurd verklaring steenkolen. strooperij door drie vereenigde per sonen: J. W. K„ 21 j., arbeider, M. P. B., 21 j., arbeider, en L. J. K., 20 j., timmerman, allen le Renesse, ieder tot f25 b. s. 25 d. h. Vrijgesproken: C'. P., 32 j., landbou wersknecht le Tholen, beklaagd ge weest van meineed. (M. Ct. AMSTERDAM, 5 Nov. De kanton rechter, mr. Hilterman, deed beden uitspraak in de zaak tegen de bom- menvervaardigers. Beklaagde W. A. ■T. Hofman, werd veroordeeld overeen komstig den eisch tot 1 jaar hech tenis, wegens overtreding' der bus- kruitwet. De tweede beklaagde R. Knaap werd veroordeeld tot 1 jaar hechtenis. De eisch was 2 maanden. De derde beklaagde J. E. Penner werd overeenkomstig den eisch veroordeeld tot 1 week hechtenis, pilen wegens in voorraad hebben en bewaren van ontplofbare stoffen. Ter Rijkshengstenkeuiing te Ber gen op Zoom zijn Woensdag o.a. uit gesteld de hengsten Tip Top de Lob bes en Marechal de France, van de Hengstenvereeniging te Dinteloord, en Arlist de Laboureur van de Hengsten vereeniging De Eendracht te I-Ieen. Voor dezen laatsten was het vorig jaar nog tevergeefs f 110,000 geboden. Het Hoofdbestuur van hel Sfarn- boek van .het Ned. Trekpaard (Bel gisch type) zal de algemeen© verga dering voorstellen in 1920 te Den Haag een nationale tentoonstelling te houden. (Z.) Geslaagd te Rotterdam voor de Vrije- en ordeoefeningen de dames D. Hout zager to Kruiningen, E. Koeman te Ril land-Bath en J. de Krijger te Borssele. R. IC. Universiteit. Door het Doorluchtig Episcopaal is in gesteld eenc Commissie van Voorlichting, inzak© de stichting eener R. IC. Uni versiteit, waarin de volgende heeren zijn benoemd: prof. dr. J. Th. Beysens, dr. W. A. Boekelman, dr. P. G. M. Dirckx, prof. dr. J. II. E. J. Hoogveld, mr. W. M. van Lanschot, mr. J. R. II. van Schaik, prof. dr. J. C. F. II. Schrijnen, dr. II. E. J. M. van der \elden, mr. A. L M. J. .Baron van Wijnbergen. De commissie is Maandag 1.1. door Z.R.H. den Aartsbisschop ten zijnen huize geïnstalleerd. („De Tijd".) Op' hei vakexamen in tien tele graafdienst slaagden o.rii. de lolegra- list 2e ld. P. Wilderorn te Middelburg en de kantoorbediende 2e lel. J. A. Verhage te Bruinisse: VlissingenO p r i ohti ng R. K. Vr o u- vvenbond. Het Bestuur vau het PI. Com. v. IC. S. A., dat voor dezen winter als punt '1 op het program van actie de oplichting van een Afd. v. d. R. IC. Vrouwenbond had gesteld, mag zich zeker feliciteeren, nu Woensdagavond de dia- finiiieve oprichting van eenc a,fdeding is tot stand gekomen In izeer groote getale waren onzte Room- sche vrouwen en meisjes opgekomen naar de aangekondigde vergadering in degroota zaal van ,,üc Oude Vriendschap." Do waarn. presidente, nrevr. Engering heette den zeierqeïw. Ifjelr Pastoor, do geachte spreekster en talrijke a-anweizigla dames en meisjes, hartelijk welkom en sprak de hoop uit, dat de vrucht va,n deze vergadering mocht zijn dei defini tieve oprichting van eene Afd. v. tl. Roomschcn Vrouwenbond in de grootste sta vand Vlissingen. Nadat liet R. K. dameskoor van Mid delburg een paar zangnummers had ten beste gegeven, kreeg mej. A. Meijer van Rotterdam het woord. De geachte spreekster begon met ta zéggen, dat zij aangename heivinnerinjglen aan Gors en .Middelburg had., waar zij ook de eer had, op de oprichtingsverg. als spreekster op te treiden. Zij vertrouw de, idat zij niet een minideir prettig© her innering aan de Ruytorstad naar Rotter dam zou meenemen. Hierna kwam spreekster tot het onder werp van haar spreekbeurt en begon met er op te wijzen, dat er onder onzio Roomsche vrouwen nog te weinig werk kracht wordt ten loon gespreid, zij voor haar was er echter diep van overtuigd, dat er nog veel' sluimerende krachten zijn, daarom verzocht spreekster de aan wezigen zich voor te stelen, dat zij a's vrouw tot vrouw zou spreken .en zich er wel van overtuigd te houden dat spreek ster een volbloed Vrouwender is. Hierna behandelde spreekster aehfelr- cenvolgens: 1, Wat is de R.K Vrouwen hond. 2, Wat is het doel van de R.K. Vrouwenbond. 3, Waarom moet ik lid worden van den R. K. Vrouwenbond. Over punt 1 deelde spreekster mede; dat de R. K. Vrouwenbond een Ver. van R. K. vrouwen is, zoowel1 strijdbare als stille. De band die allen bindt, is da Roomsche kleur, die de bond draagt. De tijdsomstandigheden hebben .ook aan de vrouwen eenc veranderd© taak opgelegd. Het huisgezin uit den vroege- ren tijd stelde! heel ander» éisoheiii aan de vrouw, dan in .onzen modernen tijd. Het aanlal vrouwen, dat in loondienst is, is verbazend groot, bedraagt vele duizenden. De tijden zijn in korten tijd zoo ver anderd, en daarom is het Zoo te bejam meren. dat nog veel tci weinig vrouwen sociaal voelen en denken en vergeten, dat ook zij groote maatschappelijke plich ten te vervullen hebben. Vooral onze Roomsche meisjes moeten voor het ko mende sociaai werk ernstig worden voor bereid, onr mee te helpen veel ellende te vooi komen. Naar het woord van Z. H. Paus Pius X 'z.g. moeten ook de Roomsche vrouwen medehelpen de gansche Wereld t herstel len in Christus. Hot doel van den Boud js leiding te geven door het inrichten van girrsussen in Iwt koken en .kinderverzorging. Moei lijk zal alles eerst gaan, daar over het algemeen onze Roomsche vr ouwen te wei nig liet practisch Vereenigjngsleiven ken nen. Daarbij komt, dat bij velen ook de noodige godsdienstkennis ontbreekt, die van den Katechismus uit onze jonger© jaren is thans verre van voldoende. Verder heelt onze wetgever aan alle vrouwen boven een heipaalden leeftijd li t kiesrecht, waaraan verbonden de- kies plicht gegeven en nu beseffen zoovele vrouwen nog niet, welke macht zij daar door op ons staatkundig en maatschap pelijk werk hebben gekregen. De bond wil echter geen kiesrecht-actie voeren, alleen wil zij voorlichting geven, in al die zaken wel ons vrouwen aan belangt. Zal de bond evenwel de noodig© werkkracht kunnen ontplooien, dan is een contributie van f 1.te gering. We moe- ton echter niet alleen de vrouwen, get huwde vrouwen lid van onzen bond ma ken, ook de Roomsche meisjes, jonger in jaren, moeten lid -van de afd. .Vlis singen van den R. IC. Vrouwenbond worden. Het meisje van heden is de moede!' der' toekomst. Daarom behoort de .Ver. voor deze jongere leden naai- en verstel- cursussen in te richten en aan hare meer algemeen© ontwikkeling hij te dra gen en haar ook praclisehe kennis dooi' herhalingsonderwijs hij te brengen. Ook moeten niet vergeten worden de dienstbodcnhelangen, de zuigelingtenzörg en do kraamverzorging. De bond mo.et dus vooral 'zorgen voor 'sociale ontwikkeling-en zal daardoor ook medewerken dat er meier sociaal voelende geneesheeren komen en vooral ook, dat er sociaal voelende verpleegsters worden gék weekt. De, cursussen, die een afd. in richt,kunnen daarbij rekenen op depi financi-eeten steun van do Diocesane kas. Jammer is het, dat de meeste Room sche vrouwen geen goede courant lezen. De meeste stellen zich tevreden met het lezen van de advertenties en het gemengd nieuws. Maar lectuur over* Roomsche or ganisatie, vakorganisatie cf politiek wordt gewoonlijk overgeslagen. Dit vindt echter, wat te betreuren is, dat el' nog zoovele vrouwen zijn, die te weinig ontwikkeld zijn. De onwetendhei 1 van velé zaken is echter zeel' gevaarlijk voor geloof en wetenschap. Laat niemand on'z'er vergeten, da,t God de Bron, do Rank en dp Stengel is voor de schoone plant, die een goede Róom- schen Vrouwenbond kan kweeken. - Hij, de gever aller gaven, zal' ook dit werk zlegenen, zoo wij als echte- Roomsche vrouwen vereenigd zijn. Laat u niet verleiden door hen, die dikwijls door gezochte argumenten een Roomsclicn vrouwenhond willen tegen werken. „Alles 'herstellen in Christus" zij ook onze leus. Met een heerlijk© pero ratie sloot de geachte 'spreekster haar met aandacht gevolgde rede. Ter opluistering zong mevr. Kruijoi'- van Dijk na de panze een paar mooie liedjes, waarbij zij geaccompagneerd werd door mevr. v. Nieuwland-Smagge, terwijl na afloop der gehouden rede, het Mid- delburgsche dameskoor een paai' liedjes liet hooien. Met een heel hartelijk slotwoord, waar bij hij bijzonder allen dankte, die tot het welslagen van dezen avond hadden meegewerkt, sloot de- zeerecrw. pastoor P. G. W. J. van der Aa- dezle in alle op zichten welgeslaagde vergadering. Deze propaganda yergadering heieft tot gevolg gehad dat de Afd. Vlissingen al ruim 200 leden telt en dus reeds een flink figuur maakt met onze zusterorga nisaties in ons gewest. i i Voetbal. Zondagmorgen gaat de Goesche Yoet- balveiëeniging „Goes" met haar eerste elftal naar lissingen om legen „Vlis singen II" een ompetitiewedstrijd te spe len voor <!c Zuidelijke 3de klasse. Sluis. Zondag j.l. speelde bij de wed strijden om tien zilveren wisselbeker, „Sluis I" met „Sluis II" en won „Sluis I" met Ij—2 ert Aaitdenburg van IJzendijke met 2—1. „De Spaansche Vlieg". Dit blij- of kluchtspel, waarin een Spaansche danseres Rosita den naam „Spaansche vlieg" draagt, is lichtzinnig van opzet en intrigue en drijft doorioo- pond den spot met de bestrijding der openbare zedeloosheid- Dit stempelt het stuk als minderwaardig. Immers, waar met het behoud of het verval van de goede zeden een volk staat of valt, daar is elke spotternij met en elke satyre op den strijd, dien weidenkenden aanbinden tegen de publieke immoriliteit, ten streng ste af te keuren en dient elk weldenkend mensch, dus zeker elke katholiek zich te onthouden, van het bijwonen van een too- neelstuk, waarin dergelijke spotternij en satyre hoogtij vieren. Per telegraaf. GOUDA. Hedenmorgen is de stoomketel in de Stoomwasscherij van Van der Toll gesprongen. Het ketelgebouw is ingestort. "Om 9 uur waren er één doode en zeven gewonden. Ook is een brand uitgebroken. Nadere bijzonderheden ontbreken. Per telefoon. GOUDA. Het lijk van den gedoode, zijn de het lijk van een meisje, is nog niet herkend en naar Jiet ziekenhuis gebracht waar heen ook de gewonden vervoerd werden. De brand, die snel om zich henen greep1, werd door militairen o-ncler majoor Dorre en brandweer met kracht bestre den. Do hceic fabriek brandde echter uit. Nader meldt men, dat hij de ketelont- picffing thans als bekend zijn opgege ven 2 dooden en 8 gewonden. LEMMER. Hedennacht is brand ont slaan in de bokkingrookerij der firma D© Rook. Het vuur woedde fel en legde 3 schuren in de asch. Veel visch eil materiaal gingen verloren. Verzekering dekt de schade. De brand is ontstaan door vonken uit den schoorsteen der rookerij.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1919 | | pagina 2