L\o. 125. Donderdag SO October 1910. Vijttiende Jaargang 1 JUR EENS1 f BUITENLAND. Verschijnt eiken MAANDAG-,JOENSDAG- en VR1JDA6AV0ND. FEUILLETON. De Passagiers van de BINNENLAND. Meteoor". Reclames. Sociale Berichten. [UWE HEIME (UW Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 1.25, daarbuiten f 1.60. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbbala bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht vóór half een uur 's namiddags. Kantoor w. d. Administratie: Boudewl)n de Wlllestraat A 135°, Goes. Tel. interc.: Directie no. 94. Redactie no. 97. RecJameberichten 30 Ct. p. r. Bij abonnmnant speciale prjjs. Llvertentiën van 15 regels f0.75, iedere regel meer 15 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst wordt 2 X berekend. DUITSCHLAND. Geweldige munitie-ontploffing. Volgens een telegram uit Berlijn meldt de „Lokalanzeiger", dat de groote op slagplaatsen van gasbommen en andere munitie bij het kamp van Münster, welke binnenkort aan de entente moesten wor den afgeleverd, in brand geraakten en ontploften op 24 Oct. De militaire autoriteiten gaven bevel tot ontruiming van de streek, die werd afgezet. Aan de bevolking werden gas maskers gegeven, evenals aan de troe pen. Drie dorpen werden ontruimd en de geheele streek is nog in dichte gaswolken gehuld. (Msbode) ITALIË. De Fiume-kwestie. BERLIJN, 28 Oct. De „Deutsche Allg. Ztg." verneemt uit Zürich, dat volgens een „Éclair"-bericht, Wilson een weige rend antwoord op het plan van Tittoni tot oplossing yan het Fiume-vraagstuk, heeft gegeven- D'Annunzio heeft een ontwerp naar de Parijsche conferentie gestuurd, dat in krasse tegenspraak is met de door Wilson op den voorgrond geschoven prin cipes. RUSLAND. De strijd tegen de Bolstjewiki. NEW-YORK, 28 Oct. De „Sun" vei neemt uit Londen, dat Trotzky heeft mede gedeeld, dat de anti-bolsjewiki verslagen zjjn en het gevaar voor Petersburg is verminderd- Naar verluidt, strijdt generaal Denikin over een front van 890 mijlen. (Msbode) AMERIKA. Te 6.18 uur werd hij door drie bewa kers naar de automobiel gedragen, die hem naar Vinoeiim.es zou brengen- Lenoir, in hot zwart gekleed, was zeer bleek. De stoet, uit zes automobielen be staande, kwam te 6.34 te Vincennes aan. Het vuurpeleton wachtte al verscheidene l uren. Leaioir werd, in een stoel zittende, i naar de plaats der executie gedragen. Hij was geblinddoekt. Majoor Albert las daar op het vonnis van den krijgsraad voor. De bevelvoerende officier liet zijn zwaard zakken, de mannen gaven vuur. Lenoir was niet meer. De toestand van Wilson. Het bulletin van Dinsdag luidt: De voor uitgang houdt op dezelfde bevredigende wijze aan als in de laatste dagen- De drooglegging der V. S. WASHINGTON, 28 Oct. President Wil son heeft de tenuitvoerlegging van de wet, waarin het drankverbod van kracht wordt, met zijn veto verhinderd, maar het Huis van afgevaardigden heeft de wet, niettegenstaande het veto van presi dent Wilson, aangenomen. TURKIJE. De executie van Lenoir. De „Westminster Gazette" verneemt uit Parijs, dat Lenoir Vrijdagochtend te 6.55 urn- in de gevangenis te Vincennes is doodgeschoten- Hij ontving nog bezoek van zijn moeder en zijn raadsman. Toen men hem te 5.15 uur kwam mededeelen,, dat het vonnis voltrokken zou worden, betuigde hij in onsamenhangende woorden zijn onschuld. Daarna werd hij bediend door den gevangenis-kapelaan. Nederland en België. De onderhandelingen. De redacteur le Brussel vaji De Maasbode seint 27 dezer: Hedenmiddag had een ministerraad plaats, waarin minister Hijmans en de afgevaardigden Orts en Sogers aan de regeering verslag uitbrachten over den huidigen stand der JNederlandsch-Bei- gische onderhandelingen, te Rarys. Volgens betrouwbare inlichtingen bleek uit de mededeeiingen, daL spoe dig 'n overeenkomst Le verwachten is. Naar het Ned. Corr. Bureau ver neemt, zullen de vergaderingen te Da rijs betreffende de herziening der trac- ten van 1839, die wegens hel vertrek van de Belgische gedelegeerden naar Brussel korten'tijd waren onderbroken, in het begin der voJgende week wor den hervat. 41 „Het zijn akelige schepsels, die vrouwen 1" riep juffrouw Adams op driftigen toou. „Men kan evengoed fatsoen trachten in te prenten aan een hoop beddegoed. Maar Sadie, het is bijna tien uur en morgen moeten wij vroeg op". „Het is hier veel te schoon met die pur peren lucht en die groote zilveren sterren", geide Sadie. „Zie eens naar die stille woestijn en de zwarte schaduwen der heuvels. Het is grootsch, maar ook huiveringwekkend. En wanneer men bedenkt, dat wij werkelijk op de grenzen staan der beschaving en dat daar ginds niets dan bloeddorst en moordlust heer- schen, wel dan is het, of men op den schoo- nen rand van een gloeienden vulkaan staat. Goeden nacht, mijnheer Stephens, 1" En de dames ginge nnaar hunne hut. Mon sieur Fardet was op. zachten toon aan het De gedwongen leening. Het nieuwe in die leaning is, dat niet alleen de bezitters van een vermogen, maar ook de grofgeld-verdieners zuüen moetien opdokken. Bij vermogens van f25.000 en inko men van f 10.000 begint de dwang en men kan, als de wet is aangenomen, eenvoudig een order van 'sMinis ters Agent verwachten, die vermeldt, tot welk bedrag men heeft deel te nemen. Natuurlijk zuüen er zijn, wier bezit niet uit liquide middelen bestaat en die dus als ze storten moeten, zich de mitf- delen zullen moeten verschaffen, hetzij door realisatie van fondsen, door ver koop van goederen tot eiken prijs, door verpanding van grond of ander vast goed- Menigeen zal naar de hypotheekbank móe ten- Nieuw bij deze leening is, dat men de schuldbekentenissen kan gebruiken ter be taling van belasting tegen den pari-koers. Dat is misschien een goed aanloopje om ook de coupons als betaalmiddel bij den ontvanger te kunnen brengen. Daar heeft het publiek veel gemak van en het zou als proef kunnen dienen voor een later in te voeren algemeenen maatregel voor aüe staatschuld- en rente-papieren. Niets ware natuurlijker, dan dat ieder bevoegd war,e om wat hij den Staat te betalen) heeft met vorderingen op den Staat ten bepaalden tijde af te doen. Daar konden dan de Bank en de Munt buiten blij ven- spreken met Headingly, den jongen Ameri kaan uit Nieuw-Ëngeland. „Derwischen, mijnheer Headingly", zeide hü in uitmuntend Engelsch, waarin men slechts weinig van den Franschen tongval kon be- kon bespeuren; „er zijn geen Derwischen. Zjj bestaan niet". „Zoo, en ik dacht, dat de bosschen ler vol van waren", antwoordde de andere. En ik herhaal, hernam' de FranscKman, dat er geen Derwisschen zijn. Zij zijn uit een uitvindsel van Lord Cromer in het jaar 1885". „Maar dat is sterk", zeide Headingly. „Wilt gij daarmede beweren, monsieur Fardet, dat de belegering van .Khartoum' en de dood van Gordon niets dan verzinsels zijn?" „Ik ontken niet, dat er een opstand is geweest, maar die was plaatselijk en is nu reeds lang vergeten. Sinds dien tijd heeft er altijd vrede geheerscht in Soudan". „Doch ik heb gelezen van strooptochten, monsieur Fardet, en van gevechten ook, wan- neeren de Arabieren .beproefden een inval in Egypte te doen. Twee dagen geleden zijn wij nog langs Toski gekomen, waar de tolk zei, dat daar een slag is geleverd. Is dat ook al niet waar?" „Ach, mijn vriend, gü kent de Engelschen nietl .Gjj kijkt «aar hen, als gij hen ent- Minister Idenburg. De „Standaard" verneemt, dat de minister van koloniën loch genood zaakt zal wezen om zijn ontslag aan te vragen. Wel trad er merkbare be terschap in, maar niet- genoegzaam om 'hem nu rëeds tot vveeropvatting van zijn taak in staat te stellen. De druk van het bloed blijft vooralsnog daartoe een le ernstig karakter dragen. De Nederlanders in Rusland. Van den Nederlandschem consul te Riga is bij het departement van Bui- tenlandsche zaken beiieh.1 ontvangen, dat ide Nederlandsche kolonie aluaar ongedeerd, is. Katoen voor volkskleeding. Het ministerie van landbouw stelt voor de gemeenten weder katoen voor volkskleeding beschikbaar. De gewezen Duitsche Keizer. Thans blijkt ons, z,o;o schrijft de „N. R. iQt.", uit de stenografische ver salgen van ld© zitLing van het Lager huis, dat Bon,ar Law in zijn ant woord op een vraag over de uitleve ring van jden gewezen Duitschen kei zer toch gesproken heeft over de rati ficeering van het vredesverdrag en niet over ide oniderteekening daarvan, gelijk draadloos geseind was. liet zoek aan de Rederlandsche regeering tot uitlevering moet dus wachten, tot I het vredesverdrag door alle mogend- heden ider geallieerden js geratlifi- ceerd. f ^iiiiiiiiiiiiiiiiiiijiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiig De „New-York W.orld" publiceert een telegram uit Londen, waarin wordt beweerd, dat men in Engeland piet meer verwacht, en evenmin wenscht, dat de gewezen keizér zal terecht staan. Jaarbeurs voor Kunstnijverheid te Amsterdam. De Jaarbeurs voor Kunstnijverheid ingericht door de Mij. voor Beeldende Kunsten, wordt Zaterdag 1 November des middags te 2 uur geopend voor inzenders en genoodigden. Er werden voor deze tentoonstelling vijf zalen van het Stedelijk Museum in beslag ge nomen. Ër .zijn 150 inzendingen, waar onder zeer bijzondere. Zondag 2 November is zij voor het publiek toegankelijk. De Jaarbeurs zal dagelijks van 105 uur geopend zijn. Overwogen wordt om haar ook des avonds toegankeblijk te stellen. Dit zal later worden bekend gemaakt. ARBEIDERSVERZORGING. Vragen en antwoorden over de Invaliditeitsverzekering. Vraag 1. Wie moet d.oor een los werk-' man opgegeven worden als werkgever? moet met hunne pijpen en vergenoegde ge zichten, en gij zegt: „Dat zijn goede, eenvou dige lieden, die geen mensch kwaad zullen doen". Maar dien 'tijd zijn zij bezig imet denken en loeren en plannen maken. „Op dat punt is Egypte zwak", roepen zij. „Voor uit]" en daar vallen ze er op aan als een zwerm vliegen op een paard. „Gij hebt geen recht daar te zijn]" zegt de wereld. „Er uit 1" Doch Engeland is reeds begonnen met den boel schoon te maken, evenals die goede jufirouw Adams, wanneer zij met geweld het huis van een Arabier binnenvalt. „Er uit]" zegt de we reld. „Zeker", zegt Engeland; „wacht nog een oogenblikje, dan is alles in orde". Dan wacht de wereld een jaartje of zoo en zegt nog eens: „Er uit]" „Nog even geduid", ant woordt Engeland; „er is oneenigheid te Khar, toum, en zoodra daar een einde aa ngemaakt is, zal ik met genoegen beengaan" Aldus blijft het tot alles gedaan is, en dan luidt het weer: „Er uiWf' „Hoe kan ik nu vertrek ken", zegt Engeland, „wanneer alles nog in opstand is en wij nog gedurig moeten vechten. Als wjj Egypte verlieten, zon het geheele land overweldigd worden". „Doch er zijn geen opstanden]" antwoordt de wereld. „Niet?" zegt Engeland en dan staan binnen een week de bladen vol van een nieuwen aanval ,der Moet in. dit geval meer dan één werk gever de verklaring on&erteekenen? Antwoord 1. Slechts één werkgever moet teokenen, n.l. de werkgever, in wiens dienst de werkman is op het oogenblik der aanmelding. Vraag 2. Mag een boekhouder, een be- drijfsboer of opzichter de werkgeversver- klarins op last van zliin patroon tee ltenen 1 Antwoord 2. Ja, mits zdlks uit d© onderteekening blijkt. Vraag 3. Moeten militairen een formu lier invullen Antwoord 3. Neen, want militairen zijln nie t in loondienst en dus geen arbeider in den zin der invaliditeitswet. Vioag 4. Moet iemand, die werkt voor de helft van de opbrengst van bet te bearbeiden land of een visscber, die o-p deel vaart, zich aanmelden? Anlwc-ord 4. Ja, mits bij bij de invul ling deze arbeidsvoorwaarde duidelijk ver meldt. De Raad van Arbeid zal dan oo-rdcelcn over den verzekeringspiicht. Vraag 5. Ik verdien thans f 2.50 per dag, doch van den winter slechts f 1.75 kan het nu geen kwaad, dat in de werk geversverklaring f 2.50 staat ingevuld Antwooid 5. Neen, want met dit be drag wordt voor hen, die geen vast loon in geld, onafhankelijk van den duur van dtn werktijd, genieten, niet gerekend bij de indeeling in loonklassen. Premiebe- taling geschiedt meestal wekelijks en zal in hoofdzaak verband houden met bet beroep, 'leeftijd en geslacht van den ver zekerde, en slechts in enkele gevallen zal deze gegrond zijn op de werkelijke ver dienste. Indeeling volgens de werkelijke verdienste komt voor, als iemands loon uilsluitend bestaat uit een overeengeko men vast loon in j*cld. Vraag 6. Een gemeentewerkman in vas ten dienst, verricht in zijn vrijen tijd andere bezigheden, moet bijl daarom nog een formulier invullen Antwoord 6. Neen. Vraag 7. Een gemeentebode, Jjlokluideir, armvrirzorger, ambtenaar ter secretarie, enz., allen in vasten dienst der gemeente, hebben krachtens de pensioenwet voor gemeenteambtenaren recht op pensioen. Dit bediaagt in veie gevallen mmder dan de ipvalidileits- of ouderdomsrente. Ze zullen als ze niet onder de wet vallen een heel eind achtervallen, bij gewone arbeiders. Iloe zit dat? Derwischen. Wij zijn allemaal niet blind, mijn heer Headingly. Een -paar Bedouïnen, wat losse patronen en de komedie is klaar) „Wel, wel", zeide ,de Amerikaan. „Maar wat verdient Engeland er bij „Het land, mijnheer". „Ahi] Gij meent daarmee, dat bet bij voor beeld een voordeelig tarief voor de Britschie goederen kan bedingen?" „Neen, mjjnheer, (dat is hetzelfde voor iedereen". „Nu, dan geeft het aan zijne onderdanen de gelegenheid voordeelige contracten te slui ten?" „Juist, mijnheer". „Om eens iets te noemen: de spoorweg die dwars door (het land wordt aagelegd, zal zeker wel veel voordeel opleveren. Zjjn het Engelschen, die het beheer er over hebben Monsieur Fardet was een eerlijk man, al liet hjj zjjn verbeeiiding wel eens den vrijen teugel. f „Die is in handen van een Fransche maat schappij", zeide hij. De Amerikaan wist niet (wat er van te denken. „De Engelschen schijnen dus niet veel voor hunne moeite te krijgen", hernam hü- „Maar Antwoord 7. Art. 35 der Invaliditeits wet geeft daarop het antwoord n.l.: niet verzekeringsplichtig is de arbeider, wien door het Rijk pensioen is verzekerd. Vraag 8. Wie moet de premie be talen voor hen, die verschillende werk gevers in één week hebben, zopals werk vrouwen enz. Antwoord 8. De- werkgever, in wiens dienst de arbeider het eerst in een ka- Iendorweek werkt. Vermoedelijk zal een werkvrouw, indien daarvoor 30 cent pre mie moet worden betaald en zij heeft b.v. 3 werkhuizen in elke week, wel een manier weten om door ieder een dubbeitje te laiten betalen. Dan zijn de lasten billijk verdeeld en niet zwaar te dragen. Vraag 9. 'Als ik van werk of levens beroep verander en geen premie meer beiaal, is dan bet gestorte bedrag voor mij vervallen? Antwoord '9. Indien iemamd ophoudt arbeider te zijn, hetzij door bet begin nen van een eigen bedrijlf (boerenzoons e.di.) hetzij1 door huwelijk (winkeljuffrou wen, dienstboden, enz.) hetzrji op andere wijze kan de verzekering worden vervallen verklaard en wordt de waarde der voor hern ol baar betaalde premiën berekend, en als vrije verzekering geboekt. Naar veikiezing kan men in deze vrije ver zekering doorbetalen of niet, doch de waarde blijft bestaan bij invaliditeit of ouderdom. Men kan ook de verzekering laten bestaan gis verplichte verzekering en naar verkiezing al of niet premie betalen. Vraag 10. Ik heb gewetensbezwaar te gen de invaliditeitsverzekering. Is er nog een middel om daarvan vrij1 te blijven? Antwoord 10. Voor ben die onder de wet vaüen is er geen mid del om daarvan vrij te blijven. Het verdient allo aanbeveling om de bedoe ling der invaliditeitswet goed in te den ken n.l.: le. verzachting van dé gevolgen der arbeidsongeschiktheid 2e-, voorziening in den grooLsten nood van weduwen en weezen van arbeiders; 3c. zoo mogelijk voorkoming van ar beidsongeschiktheid door middel van doelmatige verpleging en geneeskundige behandeling. En bel middel waardoor dit dool moet worden bereikt is niets anders dan een vernuf- Egyple moet natuurlijk al die roodrokken be talen, die in Caïro zjjn. „Egypte, mynheer? Neen, zij worden door Engeland bezoldigd." „Nu, ik denk, dat zij zeil het best weten, wat hun te doen -staat; doch het schijnt mij toe, dat zij 'zich veel moeite op den hals halen en Ier al heel weinig in ruil ontvangen. Gaat gij «1 heen voor monsieur Fardet? Goeden nacht dan!" De jonge Amerikaan stond in beraad of hij naar beneden zou gaan, om zijn dagboek bij te werken, hetwelk (hij bij zijn terug komst aan zijn zuster wilde laten lezen. Maar de sigaren van kolonel Cochrane en van Cecil Brown gloeiden nog in den anderen hoek van het dek en hij wilde naar aan leiding van het gesprek van zooeven gaarne eenige nadere inlichtingen inwinnen. Hij wist niet goed, hoe hij zijn vraag zou inkleeden, doch de kolonel hielp hem. „Kom hier, Headingly", zeide hij, een stoel naar hem toeschuivend. „Ik merk, dat Fardet weer over de politiek bezig is geweest." „Ik kan het altijd merken aan de ver trouwelijke manier, waarop hfj zjjn schou ders kromt, als hij het over la haute poli tique heeft", zei do diplomaat. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1919 | | pagina 1