VLRBIEM, - SOES. ïoedkoope Boter -.Verbeent, Goes So. 124. Dinsdag 28 October 1910. Vijftiende Jaargan; teropaenier-Geldopliale E BOOMEN, N KOFFIEHUIS Verschijnt eiken MAANDAG-^WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. BUITENLAND. inschrijving te kooi EEN ZAAK. TE KOOP: ;N METEROPNEMER GELDOPHALER, Melange Boter is mei verrassing. FEUILLETON. De Passagiers van de „Meteoor". BINNENLAND. zems van 70--80--IIO. reilen (groote) 65 ct. rstels 25 30 ct. ndvegers 60 ct. KACHELZEILTJES jepast en van 'tstuk. TAFELKLEEDEN. in 3 perceelen de in de weide onder Hoede erke, in pacht bij dhr. Nk jn Biljetten te zenden aa M KNITEL, Bergen op Zoon ,r inlichtingen en conditiën t nen zijn. - t >E MAN vraagt ter overnam k genegen zich te associeerej fr. lett. A Bur dezer Courant TE KOOP: „ogement en blijvende Vergunnin :n groot dorp in Zuid Bevelanc :iu flink bestaan, lichtingen bij VERHOEK KOK, Deurwaarders, Goes, .ntoor: Kleine Kade B 175 een der dorpen gelegen o] I-Beveland, waarin een goei aan te vinden en waaraan vei ien is een beklante koemelkeri lichtingen te bekomen bij J I. HOLLiMANN, administrateu ioes. an het GEME ENTEGASBI IJF te GOES wordt gevraag een jaarwedde van f 1000.- f 1400,—. (Vier tweejaarlijkse^ hoogingen van f 100 J Jitsluitend schriftelijke sollicits onder opgave van referentie te zenden wóór of op 31 Octo 1919 bij den DIREC FEUR .val Gemeente Gasbedrijf tg Go 3p het BUREAU der BKAi OFFEKOOMMISSIE te G0EI n worden geplaatst een Vdministratief Ambtenaar, een salaris van f 100 per maant Vereicht wordt bekendheid me ministratie, terwgl diploma boet uden tot aanbeveling strekt. Benoeming tot 1ste klerk aan imeente-Gasfabriek op een jaai Je van f 1200 tot f 1600, n oop van de brandstoffendistri itie wordt in uitzicht gesteld. Uitsluitend schriftel. sollicitatie te zenden bij den SECBE'l jjfBÏ ;r Brandstoffencommissib tg Goe kór of op 28 Octifftor 1910 elange Boter ukaat Boter lanta Boter akvet eifiavet 64 ct. pon 70 70 90 90 euzel 95 OWE ZEEUWSCHE COURANT Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 1.25, daarbuiten f 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbbale bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht vóór half een uur 's namiddags. Kantoor v.d. Administratie: 3oudewl|n de Wittestraat A 135», Goes. Tel. interc.: Directie no. 94. Redactie no. 97. Reclameberichten 30 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels f0.75, iedere regel meer 15 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst wordt 2 X berekend. BELGIË. De schippers®taking Le Antwerpen breidt zich. uit. De werkwilligen wor den op alle mogelijke manieren door de stakers lastig gevallen. De patroons bespraken gisteren den toestand en besloten een deputatie naar Brussel te zenden, om met de regeeringsvei;- tegenwoordigers te onderhandelen. (Msb.) ENGELAND. De portefeuille van Buitenlandsche Zaken. LONDEN, 24 O et. R.O. Lord Cur- zon is' benoemd tot minsiter van bui tenlandsche /aken. De vroegere titu laris Balfour wordt president van de „Rrivy Councj!". Een nederlaag der Regeering. LONDEN. In het lagerhuis is Don derdag in den loop der besprekingen over de wet, houdende beperking voo.r vreemdelingen, een amendement aan genomen, Betrekking hebbend op de certificaten voor vreemde loodsen, te gen welk amendement de regeering zich verklaard had. De aanneming ge schiedde met 185 tegen 113 stemmen. Het Huis werd toen verdaagd om de regeering in staat te stellen haar po sitie te bepalen. Men gelooft niet, dat de stemming-politieke gevolgen zal hebben. LONDEN, 24 Oct. R.O. Het kabinet •hield hedenmorgen zitting om ,te be raadslagen over den toestand, voort vloeiend uit de nederlaag der negeering in het lagerhuis. Naar verluidt, zullen er middelen worden aangegeven om het huis in staat te stellen zijn beslis sing te herzien, daar de regeering niet van haar standpunt kan afwijken óm het Fransche loodswezen in zekere Britsche 'havens te erkennen. LONDEN, 25 Oct. (R.O.) De bladen melden, dat als gevolg van de gisteren gehouden conferenties tusscben de re geering en diegenen barer aanhangers, die tegen haar gestemd hebben, een overeenkomst is bereikt, volgens wel ke een nieuwe bepaling ter toevoeging aan de „Aliens Rill" door een lid van het lagerhuis zal worden voorgesteld en door de regeering zal worden aan vaard. De conferenties 'droegen het ka rakter van de beste harmonie. FRANKRIJK. Het proces-Caillaux. PARIJS. De eerste zitting van het hooggerechtshof, waarvoor het taroces- Caülaux gevoerd wordt, heeft Donder dag plaats gehad. Deze eerste zitting werd besteed aan het vaststellen van den datum van de opening der debatten en het ant woord, te geven op het verzoek der advocaten van Caillaux, 'die voorloopi- ge invrijheidstelling voor bekl. be pleitten. De datum der opening van de de batten werd op 18 Januari bepaald. Het verzoek tot voorloopige invrijheid stelling werd verworpen. De gemeenteraad van Marseille heeft een door de socialistische groep ingediend voorstel om een crediet te verleenen voor de oprichting van een standbeeld voor den bij het uitbreken van den oorlog vermoorden Franse hen sooiaJisten-leider Jaurès, na rumoe rige debatten van ;de zijde dier socia listen, verworpen.(Msb.) DUITSCHLAND. Nog een moordzaak te Miinchen. Woensdag begon te Miinchen een derde moordproces. Er zijn vier beklaagden, al len regeeringsvrijwilligers, waarvan de jongste 19 en de oudste 23 jaar oud is Uit de acte van beschuldiging blijkt, dat op 6 Mei, kort nadat de regeeringstroe- pen de Beiersche hoofdstad hadden in genomen, een patrouille regeeringsvrijwilli gers in hiet gebouw van de Katholieke GezeUenvereeniging verscheen en 26 le den der vereeniging, die aldaar een be spreking hadden, gevangen nam. De lei ders van de patrouille beweerden, dat het Spartaciërs waren, die een verboden ver gadering hielden. De 26 jongelieden wer den toen op de binnenplaats van het gebouw ondergebracht. Daar werden er 7 door de regeeringssoldaten neergescho ten. De anderen trachtten te vluchten, maar 7 hunner werden achterhaald en gedood, terwijl 5 min of meer zwaar werden verwond. Het hof veroordeelde de daders tot 15 jaar tuchthuisstraf. jPüerre Lenoir, beschuldigd van verstandhouding met den vijand, is Vrijdagochtend terechtgesteld, te Vin- cennes. Aldus werden zij vrienden en de anderen glimlachten, 'wanneer zij zijn bewolkt gelaat en haar zonnig gezichtje over denzelfden reis gids zagen gebogen. De kleine „Meteoor" pufte en plaste de rivier op, terwijl zij het schui mende water achter zich deed opspatten en meer geweld en leven maakte dan een At lantische stoomboot. De passagiers zaten op het dek onder het zonnescherm. Van tijd tot tijd minderde de boot hare vaart en legde aan tegen den wal, om hun gelegen heid te geven, nog eens een graf of een tempel of een ander vervallen gebouw te gaan bezoeken. De overblijfselen echter wor den meei' modern naarmate men zich van Cairo verwijdert, en reizigers, die zich volop hlebben verzadigd aan het beschouwen der oudste gedenkteekenen, welke door menschen- handen zijn gemaakt, gevoelen geen belang stelling meer voor tempels, die niet ouder De „Lokal Anz." meldt, dal de sta king in het door Belgen bezette gebied zich uitbreidt. De arbeiders en beamb ten eischen, 'en deze eisch zal aan de_ entente worden bekend gemaakt, een. menschwaardige behandeling van den kant der Belgische militairen. BEUTHEN, 24 October. (W.B.) He denmorgen reed een personentrein op het station Kramowitz in Opper-Si- lezië stoppendeji goederentrein. De trein geraakte in brand. Tot nu toe zijn er 19 verkoolde lijken geborgen. 0ngeveer_60 zwaar en 18 lichtgewon den zijn in de ziekenhuizen onderge bracht. zijn dan de christelijke jaartelling. Bouwvallen, waarbij men in andere landen met bewon dering en eerbied zou verpo'ozen, trekken in Egypte nauwelijks de aandacht. De reizigers bezagen met kwijnende geestdrift de half- Grieksehe kunst der Nubische bas-reliefs; zij beklommen den heuvel van Korosko om de zon te zien opgaan over de groote Ooste lijke woestijn; zij gevoelden zich getroffen door bewondering bij het graf van Abou-Simbel, waar een vroeger menschengeslacht een berg had uitgehold, alsof het een kaas ware ge weest; en eindelijk, op den vierden dag, kwa men zij te Wady Haifa, eenige uren later, dan men verwacht had, tengevolge van een ongeval in de machinekamer. De volgende morgen was bestemd voor een uitstapje naai' de bekende rots van Abousir, vanwaar men een schoon gezicht heeft op den tweeden water val. Te half negen, terwijl allen na het diner op het dek zaten, kwam Mansoor, de tolk. als naar gewoonte te voorschijn om het pro gramma af te kondigen. „Dames en heeren", zoo begon hij in zijn gebroken Engelsch, dat hij echter, met onge looflijke radheid van tong uitsprak, „mor gen zult gij niet vergeten op te staan, zoodra gij de gong hoort, want de reis moet vóór twaalf uur afgeloopen zijn. Op de plaats aangekomen, waar de ezels ons wachten, zul len wij vijf mijlen door de woestijn rijden en zoo de beroemde preekstoel-rots van Abousir ITALIË. Minister Salandra aangevallen. Volgens een bericht in de „Avanli" is de oud-minister Salandra, toen hij Dinsdag te Sart Senero een verkie- zingsrede hóuden wilde, uitgejouwd en verplicht het hazenpad te kiezen voor een .negen van steenen, welke de socialisten op hem deden neerko men. De oud-premier moet vrij ernstig aan het hoofd gewond zijn. AehL aan vallers werden gearresteerd. SPANJE. Naar uit Mjadrid wordt gemeld, js koningin Victoria van Spanje, die, ge lijk men weet, lichtelijk ongesteld was, thans zoo ver hersteld, dat zij heden Maandag in jde Engelsch© hoofd stad wordt verwacht. Om de koningin echter omnoodige vermoeienissen te besparen, zal de viering van haar verjaardag mét geen feestelijkheden en recepties gepaard gaan. HONGARIJE. Een der grootste terroristische roervin ken, Biela Kun, is, volgens een bericht uit. Genève aan het „Berner Tageblatt", erin geslaagd, aan zijn inberneeringsbewaking te Weenen te ontsnappen. De man heeft zich met valsche passen eerst naar Miin chen en van daar naar Italië begeven, waar hij reeds een levendig deel neemt aan de revolutionaire beweging. Tweede Kamer. Op grond van de waardevermindering van het geld vroeg minister De Vries Vrijdag bij de Tweede Kamer aan, om aan de ongeveer 3400 bezoldigde bedie naars van den godsdienst; predikanten, pastoors, kapelaans en rabijnen, een duur- tebijslag te geven van f100. Wanneer men weet dat alle bezoldigden in overheidsdienst tegenwoordig om ver hooging of .Jpeslag aankloppen en te recht zou men gedacht hebben, dat dit voorstel met algemeene stemmen zou zijn aangenomen en allereerst door de z.g. volksvrienden, de socialisten, die anders de groote advocaten zijn ter goedprating en aanbeveling der loonsverhoogingen. En dit hier te meer, wijl de geestelijken ia kwestie niet gepetionneerd hebben, noch om iets gevraagd en daardoor getoond heb ben een hoog begrip te hebben van hun ambt en vervuld te zijn van een edele onbaatzuchtigheid- Maai' wie zoo denkt, kent de socialis ten niet. Zij zijn volstrekt niet tegen den godsdienst, o neen, maar waar zij prac- tisch den godsdienst een hak kunnen zet ten, laten zij het niet. Zoo ook hier, zij stemden tegen. De anarchisten gingen nog bereiken. Deze wordt verondersteld zoo ge noemd te zijn, omdat de rots den vorm heeft van een preekstoel. Op den top zult gij den tweeden waterval in zijn geheel kun nen zien, benevens tal van natuurschoon heden van den meest indrukwekkenden aard. Daar snijden alle beroemde personen hunne namen in de rots, en gij. zult dat dus zeker ook doen. (Mansoer hield op, klaarbüjkelijt een lachje verwachtend en boog toen hel kwam). „Daarna zult gij naar Wady Haifa terugkeeren en daar twee uren blijven om at kameel-korps te zien en goeden nacht." Zijne witte tanden glinsterden in het lamp licht en,, toen daalde zijn wijde broek, zijn korte Engelsche overjas en zijn roode muts achtereenvolgens de trap af. Het gesprek, dat door zijn komst was onderbroken, werd her vat. „Ik vertrouw op u, mijnheer Stephens, om mij alles omtrent Abousir te vertellen", zeide juffrouw Sadie Adams. „Ik moet weten, waar ik naar kijk, terwijl ik er bij ben en niet zes uur later aan boord van de boot". „Ik kan het toch niet bijhouden", sprak hare tante. „Wanneer ik goed en wel thuis ben gekomen, zal ik den tijd hebben er alles op na te lezen, en dan zal ik er zeker heel veel belang in stellen. Maar ik vind het zeer vriendelijk van u, mijnheer Stephens, dat gij ons op de hoogte wilt houden". ,Jk dacht, dat gij gaarne nauwkeurige in een stap verder eu verklaarden tegen te zullen stemmen, omdat de kerken de steunpilaren zijn van het kapitaal(l) Dr. Schokking liet hiertegen een krach tig protestwoord hooien en hij yvees er op, dat de Kerken hun plicht tegenover de armen en ellendigen nooit hebben ver zaakt. Interessant, dat een Katholiek Kamer lid, mr. Bomans opkwam voor de predi kanten, die veelal kinderen hebben te verzorgen en op dien grond f 100.000 meer wilde zien uitgetrokken. Nog interessan ter, dat hiertegen door een niet-katholiek. mr. Marchant, werd tevelde getrokken op een wijze, die de „Nieuwe Rott. Cour." noemt; gespeend aan alle tact en bezadig- heid. De heer Oud wilde een bijslag van 20 pet. op het loon. Daar echter in zijn voorstel het minimum van f 100 werd los gelaten en dus practisch de R. K. gees telijken het loodje zouden leggen, lokte dit terecht verzet uit. Het voorstel Oud viel met 30 tegen 25 stemmen- Het voorstel van den minister werd aange nomen met 37 tegen 17 stemmen. Onder de 17 bovenggenoemde tegen- mers waren ook drie rechtschen, n.l. de heeren De Wilde, Zijlstra en A. P. Staal man. Hun motief was: Zij willen zoo spoedig mogelijke scheiding van Kerk en Staat, ook financieel, en zij hoopten door verwerping van dezen toeslag de Kerken zelve aan te sporen tot opvoering der traktementen. De Regeering acht de losmaking der financieeJe banden zóó urgent, dat de Kerken reeds zijn uitgenoodigd, om hier over met de Regeering te confereeren en zij acht deze conferentie zóó belang rijk, dat ook de Minister-President ze zal bijwonen. Vervolgens interpelleerde de heer Van Ravesteijn over de voortduring van den staat van beleg aan de grens, 't Is niet de moeite waard deze vragen te geven. Minister Ruijs verklaarde, dat voor de grensstreken de staat van beleg nog noo- dig is. Er kwam een molie, waarin de Regeering wordt uitgenoodigd den staat van beleg overal onmiddellijk óp te hef fen. De Regeering bereidt den overgang voor. De motie wordt later behandeld. Aan het eind der vergadering sprak voorzitter Fock een hartelijk wooTd van afscheid tot den heer van Bijlevelt, den Kamer-bewaarder, die 1 November met pensioen gaat, en wenschte hem een on gestoorde, welverdiende rust- Er was har telijk applaus en alle nog aanwezige leden kwamen den grijzen dienaar der Kamer de hand drukken. Welk weder zullen we hebben? Verwachting tot den avond van 28 Oct- Matige tot krachtige», Noordwestelijke tot Noordoostelijken wind; veranderlijke be wolking; regen-, sneeuw- of hagelbuien. Aanvankelijk nog kouder. ling bevat, dal de geallieerde en geas socieerde r&geeringen een verzoek zul len richten Lot de Nederlands ebe re geering om de uitlevering van dien ex-keizer. Dit verzoek kan echter niet worden g-edam, vóórdat hel vredesvier- drag formeel is aangenomen. Intus- schen worden alle noodige voorberei dende maatregelen voor een gerech telijk verhoor genomen i(loejuichingen). Op (de vraag Van Billing, wat er ged aii zal worden voor het geval Nederland de uitlevering mocht weigeren, ant woordde Bonar Law, dat het tijd ge noeg zal zijn, om dit te overwegen, wanneer zich het veronderstelde geval mocht voordoen. Gezant Allizé. H. Ml. Be Koningin heeft op 21 Oct. in afscheidsgehoor ontvangen den heer H. Allizé, die aan Hoogstdezelve zijn terugroepingsbrieven heeft over handigd als buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van de Fran sche republiek bij het Nederlandsche Hof. De minister van Buitenlandsche Za ken, jhr. mr. dr. van Karnebeek, heeft Donderdag in zijn ambtswoning den vertrekkenden Franschen gezanL, ide heer H. Allizé, een afscheidsmaal aan geboden. De uitlevering van den ex-keizer. Een Reuter-telegram uit Londen meldt, dat in ide Donderdag gehou den zitting van het Lagerhuis minister Bonar Law, in antwoord op de vraag of er maatregelen zijn getroffen voor een terechtsta,an van den ex-keizer, eraan herinnerde, dat artikel 227 vair van de vredesvoorwaarden de "bepa- lichtingen zoudt hebben, en daarom heb ik hier een klein uiLtreksel gemaakt", zeide Step hens, een strookje papier aan Sadie overrei kend. Zij bezag het onder het licht van de lamp en lachte op hare zachte, prettige manier, „re Abousir", las zij. „Wat meent gij toch met dat „re", mijnheer Stephens? Er stond: „re" Ramses de Tweede op het papiertje, dat gij mij laatst gegeven hebt". „Dat is een gewoonte, welke ik mij heb eigen gemaakt, juffrouw Sadie". „Wij rechtsgeleerden doen dat zoo bij het maken van een memo „Wat, mijnheer Stephens?" „Een memo een memorandum, weet gij. We zetten „re" dat en dat, om te weten waar het over is". „Ik denk, dat het heel praktisch is", zei juffrouw Sadie. „Maar ik vind het toch wel een beetje vreemd, wanneer men zoo te werk gaat, als er sprake is van het beschouwen van natuortooneelen of van doode Egyptische koningen. Re Cheops b.v. vindt gü dat niet erg grappig „Neen, dat kan ik niet zeggen", gaf Step hens ten antwoord. „Ik zou wel eens willen weten, of het waar is, dat de Engelsche minder zin voor humor hebben dan de Amerikanen, of dat het een andere soort van humor is", zeide het meisje. „Vroeger dacht ik, dat de eersten in dat opzicht misdeeld waren, maar dat kan DELFT. Door de weigering van den burgemeester in de verg. van Woens dag om na een vroegtijdige en alge heels afdoening der agenda nog ge legenheid tot 'enkele interpellaties te geven en een geheime zitting te hou den en de raadsleden te dwingen daar voor expres den volgenden Vrijdag terug te komen, is de verhouding tus schen burgemeester en raad weer zoo- dangr verscherpt, dat in een soort van navergadering, nadat de burgemeester bruusk was heengegaan, met alge meene stemmen een molie van afkeu ring over bet beleid werd aangeno men, welke aan mr. van den Berg is toegezonden. BERGEN OR ZOOM, 24 Oct. De gemeenteraad besloot met algemeene stemtnen, behalve die der socialisten, over te gaan tot verbetering van den toegang der haven, zoomede Lot wa tervrijmaking en uitbreiding der bin nenhaven met industrieterreinen vol gens het plan van den heer van den Broek, ingenieur van den Rijkswater- niet, als men bedenkt, dat Dickens en Thacke ray en Barrio Britten waren. Daarbij heb ik nooit van mijn leven de menschen zoo hard hoorfin. lachen als in een Londensclien schouw burg. Er zat een man achter ons en. telkens als hij lachte, dacht tante, dat er een deur openging, zoo'n tocht maakte hij. Doch gij hebt nog meer van die grappige uitdruk kingen, mijnheer Stephens". „Allemaal,rechtstermen, juffrouw Sadie; dat kunnen wij ons nu eenmaal niet afwennen". „Er is één ding, dat ik zou willen", on derbrak de tante met haar harde, schelklin kende stem, waaronder zij de weekheid van haar hart wilde verbergen; „en dat is, dat ik de rechtsgeleerden van dit land eens konde noodzaken kennis te nemen van eenige feiten, welke tot ecu ergernis zijn van alle fatsoenlijke menschen. Ik zou zelf mijne zaak wel bepleiten, Een verplicht gebruik van oogwater zou mijn eerste eisch zijn en verder de afschaffing van die sluiers en omhulsels, welke van eene vrouw een pak goed maken, waar een paar oogen uitkijken." „Ik heb mij nooit kunnen voorstellen, waarom zij ze droegen", merkte Sadie aan, „tot op den dag, toen ik er een zag, die haar sluier had opgeslagen. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1919 | | pagina 1