loesten verkoudheid. 1 Dinsdag 81.- October 1919. Vijftiende Jaargang E. ïettam - Soes. i nbpg It patlüen i mi Xo. 131. A êÓJ Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. 21 cent per pond. en Anga bonbons. Anga-siroop. E. Verbeent, Goes FEUILLETON. De Passagiers van de .Meteoor". Hef Vredesverdrag. BUITENLAND. INeem bij faeginnenden hoest en verkoudheid voor U zelf en Uwe kinderen leze heipen spoedig ea gij voorkomt dan, dat de hoest len koude zich op de borst vastzetten. Doos 50 en 90 ct. Idebruik echter bij verouder den hoest, bronchitis, «.uder- domslioest, borst- en luchtpijp- aandoeningen, slaapstoreuden Iho.stprihkel, alsmede voor fUwe kinderen bij kinkhoest, f slijmhoest en vastzittenden I hoest, Deze siroop zuivert de longen van slijmen, welke zich in de diepere luchtwegen hebben vastgezet, wei kt zeer verzach tend, hocststillend, slijmop- lossend en bespoedigt de ge nezing. Flacon f 1.50, 3 flacons f4 25. Fabr. A. MIJNHARDT, Zeist. Bp Apoth. en Drogisten.1 'ERRASSEND LEGP9EDER" voeren aan hippen, Kenden en iljes, dan beeft u in de winter- inden eieren. Verkrijgbaar bij M. stee, O.ezand, B. Pelrer, 's Hee- hoek, A. Walrave, Kwaden- tme, M. de Dreu, Nieuwdorp, Balen, Heinkenszaud. Schoolgaande kinderen taan voortdurend bloot aan •erontreiniging van het hoofd loeders, die eiken Woensdag in Zaterdag het hoofd van laar kinderen wasschen met IX, zorgen daardoor dat haar raderen zuiver blijven. Prijs i5 cent per doosje, voldoende 'oor '/2 liter heerlijk gepar- tumeerde lioofdwassching. Bii alle Drogisten. L. I. Akker, Rotterdam, ouw- en Weiland, in de ge- eente Heinkenszand, in het Zui- irland, samen groot 2.651)0 H A Iroeger in pacht bij Wed. Raas. en perceel Bouwland, aldaar, pot 0.2320 H.Agelegen achter it huis van Fan den Dorpel. ischrijvingsbiljetten vóór 1 Nov. in te leveren bij W. F. K. T8HOEK, te Kloetinge, door 'n nadere inlichtingen worden itrekt. r~ 88 cent per pond, bij 5 p. met verrassing. Abofinementeprija p. 3 maanden voor Goes f 1.25, daarbuiten f 1.50. Afzonderlijke «rammers 5 cent, dubbbele bladen 10 cent. Advertontiën worden ingewacht vóór half «en uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratie: Boudewijn de Witfestraaf A 135°, Goes. Tel. interc.: Directie no. 94. Redactie no. 97. Reclamebericiiten 30 Ct. p. r. Bij abonnwnent speciale prijs. Advartentiën van 15 regels f0.75, iadera regel meer 15 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst wordt 2 X berekend. De positie van het Duitsche Centrum. Ziende, Ih'oe de Duitsche Katholieke btaaispartij „Het Centrum" genaamd tijdens de groote „Kladdera-datsch" in November 1918 leitelijk meL pak en zak naar de republikeinen overliep en thans als „frère et compagnon" pret de socialistische partij in de regeering zit, Ibeefl tpenig Katholiek Nederlan der, die met eerbied naar dal Centrum placht op le zien, zich de wogen ge wreven en gezegd„waak ik of droom ik" en naar de verklaring gezocht van dat vreemde verschijnsel, dal eer aan cameleonpolitiek dan aan 'principieele Katholieke staatkunde doet denken. De Berlijnsche oorrespondent van „De Tijd" werpt in zijn schrij ven van 7 October j.l. aan zijn blad een vol doend licht op1 de feilen om zich eeni- germate een voorstelling van de po sitie van „Hiel Centrum" te vormen. Onder den titel Nemesis", d.w.z. „wraak", meldt deze briefschrijver M volgende: Herhaaldelijk heb Sk in mijn cor respondenties er wp gewezen, dat Jiet oude centrum >van Windhorst uit den tijd is. De ontwikkeling van den tijd is over het interconfessionalisme heengegaan. De tegenstellingen 'zijn te scherp. Op portunistische politiek heeft alleen waarde voor een dag. De compromis sen .van het Centrum met de Sociaal- Democratie zijn maar verstelwerk. De schoolstrijd wordt niet door compro missen gewonnen. Holland heeft het voorbeeld gegeven. Alleen scherpe principieele strijd voert .tot de zui vere eind-overwinning. Het is meer dan tijd, jdat het Cen trum Katholieke staatspartij wordt, dart het rechts komt te staan, waar 'tuit kracht der Christelijke beginselen komts wil het op, den. duur overwinnin gen boeken, die geen dag-waarde, maar waarde van durenden tijd heb ben. Men wi.1 deze klare gedachte in het Centrum nog steeds niet inzien. Men acht deze heele kwestie zelf jndisciuta- bel. En ondertusschen loopt het met open oogen 'zijn ondergang tegemoet. De positie van het Centrum is zwak. Vooral daarom, wijl het door pias sa's van 'zijn kiezers verlaten wordt. De gewone "kiezer kan het feit niet begrijpen, dat hel Centrum, nadat het in den verkiezingsstrijd voor de Natio nale Vergadering met recht op de heftigste wijze, de sociaal-democraten bestreden heeft, na de verkiezingen broederlijk met 'diezelfde sociaal-de mocratie één regeering vormL De. groote 'massa der burgerlijke en ordelijke elementen wil de- reuzenont wikkeling van het Centrum in linksche richting niet medemaken, vindt dat 't Centrum méér republikeinsch is dan noodig ilsj dat jhe>t 't monarchistische idee te veel, omioodig sterk in zijn n1 HOOFDSTUK I. Het publiek zal er zich misschien over verwonderen, waarom het nooit iets in de bladen heeft gelezen omtrent het lot der passagiers van de „Meteoor". Laat het vol doende zijn te zeggen, dat daarvoor geldige redenen bestonden, zoowel uit een persoonlijk als een staatkundig oogpunt beschouwd. De feiten waren indertijd bekend bij tal van personen, en enkele verhalen zijn ervan in omloop gebracht, die achter weinig geloof vonden. Thans zijn ze geboekstaafd volgens de inlichtingen en bescheiden van kolotel Cochrane Cochrane van Londen en Miss Adams van Boston. Deze zijn aangevuld door de getuigenissen van kapitein Archer van het Egyptisch kameelkorps, gelijk die zijn afgelegd voor een commissie, door de re geering ingesteld. De heer James Stephens heeft geweigerd zijn ervaringen op schrift te stellen, maar dewijl deze proeven hem in handen zijn gegeven, en hij geen ver anderingen heeft aangebracht, mogen wij het rijen van de band gewezen'heeft. Men kan zich toch wel op den bodem der republiek stellen, zonder den monar chal en regeeringsvorm geheel op té geven. En men moet toen piet verge ten, dal 'de massa der Centrumkiezers terecht in 'de republiek, die door de sociaal-démocratie gemaakt is, niét iets direct christelijks ziet, wat ze in den monarchalen regeeringsvorm wel zag. Men versta mij wel, ik zeg niet, dal een republiek absoluut iets onchristelijks is. Ik zeg alleen, dal 'top hel ©ogenblik feit is, da;t de re publiek in Duitschland gebouwd is op ;de on-christeliike partijen, terwijl de monarchie op de christelijke volks- deelen steunde. De Oentrumkiezer weel niet meer in of uit. Er heerschl verwarring. Ik schreef boven, dezen brief „.Ne mesis". Inderdaad het strafgericht nadert. Vlak voor verkiezingen de nieu we Rijksdag wordt in het voorjaar gekozen plegen tusschentijdiche- verkiezingen, verkiezingen voor ge meenteraad of provinciale staten een gewichtige graadmeter te zijn voor den uitslag der komende algemeene verkiezingen. Wij hebben bier in land dezer dagen zulk een graadmeter te zien gekregen, in een der burch ten van het Centrum, in het heilige Keulen. Nemesis. Men oordeel© zelf: Bij de verkiezingen voor de natio nale vergadering kreeg het Centrum irt Keulen 12.777 stemmen, thans tataar 80.000. Dus 46.777 minder. Als dat Eeen dikke vingerwijzing is, weet jk et niet meer. De gemeenteraadsverkiezingen in Keulen zijn trouwens voor de geheele situatie van groot belang. Daarom, wil ik er kort over refereeren. Eerstens loo-nen ze, dat ér grpote politieke moeheid heerschl. Voor de nationale vergadering werden 310.496 stemmen uitgebracht. Thans maar 188.000.-Dus niet minder dan ,122.496 minder. De oppositie van Onafhanke- liiken, Duitsche Volkspartij en Duitsch- Nationalen is gegroeid. Zij kreeg 3,830 stemmen meer. Dil cijfer lijkt klein, maar is inderdaad groot als men de verliescijfers der regèeringspartijen be schouwt: hel centrum .verloor 46.777, de meerderheids-soc.jdem. 49.891, de democraten 21.999 stemmen. De Onaf- hankelijken kregen het leeuwenaandeel van 'den buit. Zij klommen van 4246 op 13000. Deze cijfers zijn een gewich tige 'graadmeter voor die'komende alge meene verkiezingen. 'Het is vooral J® hopen, dat het Cen trum nadenken zal. Want het is toch een feit van baLeekenis, dat het in één stad bijna ,50.000 stemmen verlo ren heeft. Men moet het Centrum echter geen onrecht doen. Wij- blijven er bijl, dat voor het principe alles moet wijken. er voor houden, dat hij geen onnauwkeurig heden van ecnige beteckenis in onze voor stelling der gebeurtenissen heeft ontdekt. De „Meteoor", een schroefbool met ron den bodem en breeden boeg, vertrok den dertienden Februari uit Shellal, met bestem ming naar Wady. Haifa. Wij hebben een lijst in ons bezit van de passagiers, die aan den tocht deelnamen, welke wij hier af drukken Stoomschip „Meteoor", 13 Februari. Passagiers Kolonel Cochrane Cochrane, Londen. De heer Cecil Brown, Londen. De heer John H. Headingly, Boston V.S. De heer John H. Headingly, Boston V.S. Mejuffrouw Adams, Boston V.S. Mejuffrouw S. Adams, Worcester V.S. De heer Fardet, Parijs. De heer en mevrouw Belmont, Dublin. De heer James Stephens, Manchester. De Eerw. heer John Stnart, Birmingham. Mevrouw Schlesinger, dienstbode en kind, Florence. Dit was het gezelschap, dat van Shelial vertrok met het plan de tweehonderd mijlen Nubische woestijn door te reizen, welke er iusschen den eersten en tweeden waterval liggen. Het is een eigenaardig land, dat Nubiö. Maar er kunnen groote praclische be zwaren, die verzachtende omstandig heden toelaten, voorhanden zijn. En die zijn er inderdaad. Er is een ge weldig bezwaar om met rechts samen te gaan. Dil.bezwaar ligt op hel gebied der buiteni andsche politiek. De rech terzijde beslaat uit miiitairisten, re vanchemannen en „Drau'fganger". De rechterzijde wil een militaire buiten- I andsche politiek. Daarvoor bedankt het Centrum. En tevens zijn de Duit sche protestanten altijd nog buiten gewoon anti-Katholiek. I)at zijn werkelijk twee bezwaren. Het Centrum moge overigens pre cies overleggen, of jhet den juisien weg gaat, of hei niét tijd is de ba kens te verzetten. Moge Keulen een mijlpaal zijn. De uitslag der verkiezingen in die stad dwingt lot inkeer. c De Amerikaansche senaat heeft het be kende Shantoeng-amendement op het vre desverdrag verworpen. De kansen op een definitieve ratificatie van 't verdrag door den senaat zijn daarmede belangrijk ge stegen. In het Fransche staatsblad is de be noeming verschenen van Paul Tizard tot hoogen commissaris van de Fransche re publiek in de Rijn-Provincies en tot voor zitter van de hooge intergeallieerde com missie voor de Rijnlanden. BELGIË. Generaal Deguise, commandant van Antwerpen in 1914, zal voor een on derzoeksraad verschijnen om zich over de capitulatie van Antwerpen te recht vaardigen. De raad is thans saamge- steld uil de volgende vijf generaals: Guiette, Lautonnois van Rode, Dit- foux, Proost en de Ceuninck. De anti-Vlaamsche actie. Naar het blad der Vlaamsche fronl- partij „Ons Vaderland" meedeelt, heb ben de hoogere legerautorileiten bevel gegeven om van de kruisen op de soldatengraven, die hel opschrift dra gen: „Alles voor Vlaanderen, Vlaande ren voor Christus", dil opschrift te verwijderen en te doen vervangen door:' „Mort pour la palrie". Met de uilvoering van dit bevel zou reeds een begin gemaakt zijn. Naar wij in Belgische bladen lezen, is prinses Marie José naar een kost school gezonden in Linthout, een voor stad van Brussel. Hare koninklijke ouders verlangen, dat de prinses op gelijken voel zal behandeld worden als de andere kost- Met een breedte, welke afwisselt van eenige ellen tot eenige mijlen, strekt het zich uit als 1 een dunne, groene, met palmen on> zoomde streep langs beide oevers van de breede, koffiekleurige rivier. Daar buiten ligt, aan den Lybiscben kant, de wilde, onme telijke woestijn, welke de geheele breedte van Afrika beslaat, terwijl aan de andere zijde een even dorre wildernis zich. vertoont, die door de ver verwijderde Roode Zee begrensd wordt. Tusschen deze beide onherbergzame vlakten kronkelt Nubiö zich. als een groene slang langs den stroom. Hier en daar verdwijnt bet geheel en baant de Nijl zich een weg tusschen zwarte, door de zon opengespleten heuvels, waartusschen het oranjekleurige drijf zand ligt als een gletsclier in een vallei. Overal ontdekt men sporen van verdwenen volkeren en van overoude beschaving. Zon derling gevormde grafsteenen bedekken de heu vels of teekenen zich af tegen de blauwe lucht: pyramidevormige graven, uit ïots ge bouwen graven, van aarde opgeworpen gra ven, allerwege graven. Een enkele maal, wan neer de boot eensklaps om een rotsig punt heenschiet, ziet men boven zich een ver laten stad - huizen, muren, verschansingen terwijl de zon door de open venster gaten schijnt. Somtijds zegt men u, dat het er een is v.an Romeischen oorsprong, dan weder is het een overblijfsel van Egyptische kunst; meestal is elke herinnering aan naam schoolmeisjes. Zij moet gelijk met naar vriend innen leeren en spelen en ZOO noodig ook gestraft worden. (Msb.) De Tramstaking. BRUSSEL, 18 Oct. De tramstaking d uurt nog al lijd voort. De stakers eisonen erkenning van hun syndicaat alvorens arbitrage le aanvaarden. De tramdirecties willen echter ook .deze Kwestie a,an arbitrage onderwerpen (Msb.) DUITSCHLAND. De a.s. Duitsche onthullingen. In verband met de rede, die Kautskv binnenkort voor de commissie van on derzoek van den schuld aan den oorlog zal houden, wordt medegedeeld, dat Kauts- ky zoowel het laatste Ooslenrijksche ro od- boek als hot daarop door Goos gegeven commentaar heeft bestudeerd, doch dat deze beide werken zijn geloof aan schuld van den ex-keizer en van v. Bethmann Hofweg hebben verminderd. Kautskv zal uitvoerig de talrijke kantteekeningen behandelen, die door Wilhelm II in Juli 1914 op de brieven van den Oostemrijk- schen gezant von Tschirschky zijn ge- steld. Deze kantteekeningen zouden voor den keizer zeer bezwarend zijn. W oensdag a.s. zal te Hannover een openbare rechtszitting plaats hebben waar belangrijke medecfeelingen over de voorgeschiedenis van den oorlog gedaan zullen worden. O.a. zal graaf Bernstorff als getuige gehoord worden. 8 De naweeën van den oorlog. Vanuit Frankfort wordt aan „De Maas bode" o. a. het navolgende geschreven Overal waar men komt, wordt" men herinnerd aan den gevoerden strijd, door de gewonden. Men treft ze aan bedelend op straat en deelnemend aan den ook hier zeer ontwikkelden straathandel. Wat doet het zeer, die jonge krachtige kerels tengevolge van blindheid langs de 'straat te zren geleiden, om niet te spreken van de velen, die een been of arm verloren hebben. I-Iet meest aangrijpend zijn echter zij, die meermalen gesierd met het ijzeren kruis le kl. lijdend zijn aan granaatschok- ken, waardoor hef geheele licfiaam voort- duiend trilt. Als men in een restaurant het een of ander gebruikt, zijn zij het. die daar hun briefkaarten te koop bieden of rond gaan met busjes om giften en gaven voor hun nog in krijgsgevangen schap verboerendebroeders. Treft dit alles den bezoeker, den wan delaar, die slechts den buitenkant ziet van het leven, veel dieper wordt men aangegrepen door het oorlogsleed, wan neer men zich le midden van d» bevol king bewogen heeft. Uiterlijke rouw is er met veel, maar ontelbaar zijn die velen die alleen zijn achtergebleven, die va' der, broeder of echtgenoot geofferd héb- en herkomst ten eenenmale uitgewischt. Daar staan zjj echter, die doodsche, zwijgende ste- den, en boven, op de heuvels, ontwaart gij de graven van hare bewoners, die cr in de verte uitzien als de geschutspoorten van een oorlogsschip. En door dit land der dooden door die streek, welke liet rijk schijnt té zun der eeuwige stilte, trekken onze pleizier- reizigers, rookende, pratende, schertsende, ter wijl zu hun tocht naar de Egyptische grens voortzetten. De passagiers der „Moteoor" vormden een vrooluk gezelschap, want de meesten «aren samen van Cairo naar Assouan gekomen, en zelfs Angelsaksisch ijs dooit vlug op den Nul. Zij hadden het gelukkig getroffen, dat er zich) in hun midden geen van die on aangename personen bevonden, die op een kleine boot zoo licht het genoegen der overigen vors oren. Op een vaartuig, dat slechts weinig grooter is dan een stoomsloep, kan een vitter een grommer of een vervelend mensch het geheele gezelschap liet leven zuur maken Maar do „Meteoor" had over zoo iets niet te klagen. Kolonel Cochrane was een dier officieren, welke door het Britsche gouver nement, dat er een bijzonder systeem op nahoudt, waarvan het niet licht afwijkt on zekeren leeftijd geoordeeld worden niet meer voor den dienst geschikt te zijn en die tegen dat systeem protesteeren door hunne overige levensjaren door te brengen met onderzoo- Welk weder zullen we hebben? Verwachting tot den avond van 21 Oct.: Zwakke tot matigen, Zuidelijke tot Zuid- westelijken wind; nevelig tot licht- of halfbewolkt; droog weer; kans op nacht vorst, vooral in het oosten. Weinig ver andering van temperatuur overdag. ben op bet altaar van het vaderland. De mannen zijn gevallen in den strijd, maar deze moet nu gevoerd door vrouw en kinderen. ,Wft blijft hun over van het leven, vooral bij ben, bij wie niet de godsdienst een hechte schutse vorjnt? Zij hebben niets m»er. Troost, het baat hun niet. Zij ziijn alles kwijt. Wanneer men met hen spreekt en bet steeds knagende; leed' kan peilen, dan vult een diep medelij don bet Kart met dez;e arme' menscben, en tegelijkertijd ook eenflfzeer zoo hevig ,va,n don oorlog, en het militairis.me, dat men slechts daarheen behoeft te gaati, om verwoed strijder te worden voor be perkte bewapening, daar dit. een middel is, om d*e memsehheid te behoeden voor een ramp als in de verloopen jaren. OOSTENRIJK. De toestand in Weenen. WEENEN, 18 Oct. (K.B.) In de be den gehouiden zitting van den gemeen teraad hebben de sociaal -democrati sche gemeenteraadsleden een spoed- voorstel rngedi-end, dffl de ;emes?ntet terstond een oproep moet richten tot de bevolking en bet parlement van Amerika, waarin de onafwendbare ca tastrofe geschilderd' en om hulp ver zocht word!. Het voorstel werd aangenomen. Bur gemeester Neumann verklaarde, dal. bij reeds gezorgd had, dat zulk een oproep in Amerika verspreid werd. WEENEN, (V.D.) De Nationale Ver gadering nam bet wetsontwerp aan tot verkoop van kunstvoor werpen. „Der Abent" meldt, dat de verkoop aan een Hollandsen-En ge Isohe groep zal worden opgedragen. 'Omtrent het door de gemelentc Weenan in exploitatie genomen kolemgeibied ver neemt do „Reichspost", dat liet zich over ■een lengte van ongenfeer 25 kilometer uitstrekt. Dc kolen zijn em zoer goede steenkool' met een- warmte vermogen vair 7000 calorieën. De ingewonnen inlichtin gen van deskundigen, zeiggen dat het mo gelijk is, nog in het 'ioopende jaar db productie op 10 waggons per dag te bren gen. De installaties voor een brcled op- gezétte exploitatie; zijn reieds in aanbouw. FRANKRIJK. „Papa" Joffre. Te Perpignan hebben-groote feeste lijkheden plaats gehad ler eer© van maarschalk Joffre, den overwinnaar, kingstochten in Marocco of op de leeuwen jacht te gaan in Somaliland. Hij was iemand van rechte gestalte, met donker gelaat en scherpe, trekken, beleefde manieren, doch met een vasten doordringenden bliknetjes op zyn kleeding en van geregelde levenswijze: een fatsoenlijk man van top tot teen. Hij droeg een reeds grijzenden knevel, maar het haar was ongemeen zwart, als men zijn leef tijd in aanmerking nam. De heer Cecil Brown om do nlimen in de volgorde te noemen, waarin zij op dc passagierslijst voorkomen was een jong diplomaat bij een Europeesch gezantschap, min of meer gemaakt in het spreken, doch ten hoogste onderhoudend en zeer beschaafd in zijn uitdrukkingen. Op zijn knap gezicht lag een ietwat droefgeestige uitdrukking en het was versierd met een fijn kneveltje, waar van de punten opgedraaid waren. Zijn stem klonk gewoonlijk zacht en lusteloos, doch kon zichi soms eensklaps verheffen, terwijl een vluchtige glimlach zijn trekken verhel derde, wanneer iets zijn belangstelling in meer dan gewone mate gaande maakte. Hij las veel en zat alle dagen onder bet zonnescherm, zijn roman en een schetsboek naast zich op een dekstocl. (Wordt verv.olgd.) v -

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1919 | | pagina 1