Se jjÉiziip pboebelde. No. 119. Donderdag 16» October 1919. Vijftiende Jaargang Verschijnt eiken MAANDAG- JfOEHSDAG- en VRIJDAGAVOND. 1 „CHEF" OF PAUS? FEUILLETON. BUITENLAND. Het Vredesverdrag. UWE ZEEUWSCHE COU Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 1.25, daarbuiten f 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbbela bladen 10 cent. Adverteatiëa worden ingewacht vóór half een uur 's namiddags. Kanfoor v.d. Admlnlsfrafie: BoudewIJn de Wlftesfraaf A 135s, Goes. Tel. interc.: Directie no. 94. Radactie no. 97. ——MM—aaia—I J—— Iteclameberichten 30 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advartentiën van 15 regels f0.75, iedere regel meer" 15 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst wordt 2 X berekend. Ef wordt in den laatsfen jijd in fle pers van gedachten gewisseld .over de vraag of onze tijdelijke gezant bij H. den Paus al dan niet behoort te worden teruggeroepen. De „Nieuwe Courant" b.v. is van oordeel, dat met het einde van den oorlogstoestand ook de reden voor een aanblijven van den heer Van Nispen op zijn post te Rome is vervallen. Andere bladen bepleiten op goede gronden het aanblijven van een verte genwoordiger onzer reg'eering aan het pauselijk hof, waar al de draden der Duitenlandsche diplomatie over heel lie wereld tezamen komen. Ook „De Standaard", bet hoofdor gaan van de Anti-revolutionaire par ty, is van1 meening, dat diplomatiek contact met het Vaticaan voor Ne derland gewenscht blijft. Zoo werd althans dezer dagen in een driestar van dat blad geconcludeerd, welke, naar den stijl te oordeelen, van de hand van dr. Kuyper was, den man van „De Standaard". 'Hoezeer een dergelijke conclusie ons, Katholieken, bympathiek aandoet, heeft evenwei de vorm waarin het artikel is gegoten voor ons een wTangen bijsmaak; men oordeel e naar den aanhef Vooral in de periode van het in ternationale leven, die in 187Ó'71 aanving, diende het Vaticaan zich nog driester dan voorheen als ker kelijke oppermacht aan. Zelfs het roepen op het Concilie viel nu weg. De chef van het Vaticaan zelf, en hij alleen, constateerde de hoogste waarheid, die op deze aarde gelden zou. Dit gaf toen vanzelf aanlei ding, dat het Anti papisme weer krachtig opleefde, en aal er van een diplomatieke missie bij de Imacht van het Vaticaan geen oogen- blik sprake kon zijn. Een officieel contact, waaruit volgen zou, dat de Staat der Nederlanden de uitspraak van het Vaticaan als absolute waar heid had te eerbiedigen. Geheel deze tirade geeft ons een merkwaardig staaltje te aanschouwen van dooreenhaspeling van zaken, die niet bij elkander hooren en van de toe passing der bekende struisvogeltak- tiek, om den kop in het zand te ste ken en dan te zeggen„ik zie het niet, dus het is er niet." Dat Nederland in 1872 den van zijn Staten beroofden Paus-Koning den ezelstrap gaf door den gezant du Chas- tel, bij het Vaticaan geaccrediteerd, terug te roepen wat, tusschen haak jes gezegd, ons land alles behalve 47) -o- „Hebt gij dan nog niets gehoord?" vroeg Amberley in de grootste verbazing. „Neen", zeide Sharper. „Gij moet niet ver geten, d,at ik nog niet aan den wal ben geweest en 'tzoo druk heb met de toebe reidselen voor mjjne afreis, dat ik den tijd niet heb gehad een dagblad in te zien." „Ja, ja, dat is zoo", sprak Orpington. „Nu tuister, en ik zal u vertellen wat er ge beurd is. Gelijk gij weet, heeft de buitenland- sche vorst, die hier thans als gast ver toeft gisterenavond aan den wal gedineerd, waarbij hij vergezeld werd door zijn adjudant. Zij hadden nog nauwelijks een half uur geleden de sloep verlaten, toen zij of eigenlijk degenen, die zich voor hen uitgaven terug keerden en de vorst, die zeer ontstemd scheen over iets, bevel gaf hem dadelijk naar het jacht te brengen. Het was zeer donker en het Vegende hard, en wie de mannen, die zich aldus vertoonden, ook mogen geweest zijn, aeker is het, dat zij meesterlijk de kunst verstonden van zich te vermommen. Toen ïij aan boord van 't jacht kwamen, wekte hun verschijning daar volstrekt geen argwaan, daar de officieren, gelijk gij weet, gewoon zijn, tot eere strekte heeft mie't de on- feilbaarheiidsverklaring des Pausen niets te maken. Het officieel contact, dat de Staat der Nederlanden door middel van een gezant met het pause lijk hof onderhoudt, is uit den aard van .zijn wezen een diplomatiek con tact, wat allerminst meebrengt, „de uitspraak van hel Vaticaan als abso lute waarheid te eerbiedigen". Vreemd doet in dezen aanhef aan het zwevende, het aarzelende en daar door het onnauwkeurige in de termi nologie. Het is alsof de pchrijver bang is het kind bij zijn jiaam le noemen en kortweg te spreken van: „de Paus", „de uitspraak van den Paus". Nu heet het: ,,de chef van bet Vaticaan" als ging het hier om een warenhuis, een bankinstelling of een hotel-restau rant „de uitspraak van het Vati caan". Het Vaticaan geeft geen uitspraak'. Wel de Paus, die niet „de chef van het Vaticaan" is want deze post bestaat niet maar Christus' stede houder en het zichtbaar hoofd dér Ka- tüolieke Kerk. En dat niet krachtens menschelijke inzetting, maar volgens de ordening Gods, die bij monde van Zijn menschgeworden Zoon aan den rotsman Petrus en diens opvolgers het primaatschap en de sleutelmacht gaf in het onsterfelijke woord„Gij zijt Pe trus, enz. (Math. XVI 17, 18, 19). Zoo verstaat het gansch de Katholie ke wereld en zoo verstond het de christelijke oudheid. De H. Ignatius, gestorven in 107, leerling der apos telen en bisschop van Antiochië, noemt reeds de berk van Rome den ze tel der opvolgers van Petrus door de uitdrukking„de voorzitster van den liefdebond". De H. Irenaeus, geboren in 202, bisschop van Lyon, zegt: „alle geloovrgen der gansche wereld moeten overeenstemmen met de kerk van Ro me wegens den voorrang die haar toekomt" en op het concilie van Ephe- se, in 431, hield men het „voor een niet te loochenen feit, dat Petrus, de vorst en het hoofd der apostelen, de grondslag der Katholieke Kerk was". Op 't concilie van Chalcedon riepen de vaders eenparig uit: „Petrus heeft door den mond van (Paus) Leo ge sproken". Deze getuigenissen, die gemakkelijk met eon twintigtal andere van gelijke kracht zouden zijn aan te vullen, be wijzen, dat de Paus nog wel iets an ders is ais „chef van het Vaticaan". Ook de zinsnede: „de chef van het Vaitcaan zelf en hij alleen, constateer de de hoogste waarheid die op deze aarde gelden zou" is er eene die ver warring sticht en tot een geheel ver keerd begrip der. zaak aanleiding geeft. De schrijver weet, moet althans we ten wil hij op den naam van univer- dat Z. M. nu hier dan daar zich op het onverwachts vertoont. De eerste officier ont ving hem aan de valreep en verklaart, dat hjj er volstrekt niet aan twijfelde, of het was inderdaad de vorst. Het gelaat, de stem, de houding, alles deed hem aldus denken. Uit de zichtbare verstoordheid van den vorst meende hij te moeten opmaken, dat de een of ander zich zijne ontevredenheid had op den hals gehaald, en in die meening werd hij versterkt, doordat de vorst hem beval den eersten hofmeester bjj hem te zenden te zenden en den schildwacht, die tot nu toe voor de schatkamer had gestaan, aan het einde van de groote salon te plaatsen. Daarnt begaf hij zich naar beneden naar de kajnit. Spoedig daarna meldde de hofmeester zich aan en werd toegelaten. Deze schijnt echter argwaan te hebben opgevat; althans hij was op bet punt om Jiulp te roepen, toen hij van achteren werd aangegrepen, op den grond geworpen en gekneveld, terwijl men hem tege lijkertijd een prop in den mond wrong. Wel dra werd het duidelijk, wat de bedoeling was der schavuiten. Zij hadden den schild wacht laten verplaatsen naar een punt, waar hij hen niet alleen niet in hun werk kon hinderen, maar tevens moest beletten, dat zij door iemand anders gestoord werden. Met de sleutels van de kajuit en de brandkast, welke zij uit den zak van den hofmeester genomen hadden, verschaften zij zich toegang toegang tot bet tafelgereedschap, waarvan zij de zwaarste stukken medenamen." „Wel heb ik van mijn leven!" zeide Shar per. „Maar dat is ongehoord! Als een ander seel ontwikkeld 'man Aanspraak ma ken, dat de pauselijke onfeilbaarheid er ©enigszins 'anders uitziet. Al geeft het geloof bns ook mysteriën te aan vaarden, d.w.z. 'leerstellingen waar van ons Verstand den vollen omvang niet kan vatten, (toch blijft ons ge loof een redelijk geloof, waarvan de waarheden nooit of te nimmer tegen de voorschriften der gezonde rede in- druischen. In meer dan 35 bijeen komsten onderzochten tijdens het Vati- caanseh concilie honderderl bisschop pen, uit alle oorden der wereld het leerstuk der pauselijke onfeilbaarheid, tot dat den 18en Juli in de slotzitting met op |Lwee na algemeene stemmen werd vastgesteld aan de Kerk voor te houden Wij leeren en bepalen, dat het een van God geopenbaard leerstuk is, dat de Paus van Rome, spre kende ex cathedra, dat is wan neer hij zijn herdersambt en leeraarsambt over alle christenen uitoefent en krach tens zijn opperste apostolir sche macht bepaalt, dat een leer punt over het geloof en-de zeden door de geheele Kerk moet geloofd worden, alsdan door den goddelij- ken bijstand die hem in den per soon van den H. Betrus is beloofd geworden, geheel en al de on feilbaarheid bezit waarmede de Verlosser Zijne Kerk ih de bepa lingen betreffende het geloof en de zeden wil uitgerust zied." Paus Pius IX, die deze slotzitting voorzat en het decreet der vergadering plechtig bekrachtigde, sprak toen tot ae vaderen van het concilie o.a. de navolgende merkwaardige woorden „Groot is heL gezag in dop Hoogsten Opperpriester gevestigd. Ddbh dit ge zag, Eerwaardige Broeders, verdrukt niet, maar verheft, verwoest niet, 'maar bouwt op, vermeerdert de waardigheid en maakt de liefde sterk en bevestigt en beschut de rechten der broederen, die zijn de Bisschoppen." En zoo staat, nu gelijk vroeger, de Paus onverschillig of zijn naam Pius of Leo of Benedictus is, te midden der wereld als de plaats- beheerder Gods, de Kerk hoedende! en leidende „per crucem ad lucem", langs den weg des kruizes naar het licht. Jalouzie of vooroordeel moge in hem slechts zien den „chef van het Vaticaan", hij blijft als Paus de Paus, zoolang de wereld staat, want, zegt de protestant Macauley: „het pausdom js niet wrak en versleten, maar vol jonge frischheid en onster felijke kracht". Waarom Omdat het uit God is en wat uit God is, sterft niet. bet mij vertelde, zoude ik het niet kunnen ge- looven. Doch hoe zijn zij met den buit weg gekomen! Dergelijke voorwerpen zijn nog niet zoo gemakkelijk te vervoeren." Terwijl hij deze vraag deed, stak Sharper een nieuwe sigaar op met een hand, die in bet minst niet beelde. „Zjj moeten ontsnapt zijn in een boot, welke, naar verondersteld wordt, onder de galerij lands den achtersteven lag", antwoordde Amberley. „En kan de eerste hofmeester geen enkele aanwijzing doen, welke op bet spoor der misdadigers zou kunnen voeren?" „Niet de minste", zeide Orpington. „Hij is echter van meening, dat het Franschen geweest zijn, betgeen hij zegt te moeten op maken uit teen woord, dat een hunner zich liet ontvallen." „En wanneer werd de diefstal ontdekt?" „Niet vóór even na middernacht, toen de werkelijke vorst naar het jacht terugkeerde. Er was geeu sloep om hem af te halen, en hij moest Tremorden verzoeken, hem weg te laten brengen. Gij kunt u de verbazing voorstellen, welke zijne aankomst veroorzaakte,! een verbazing, die weldra overging in ont steltenis, toen men in de kajuit alles onderste boven gehaald en den hofmeester gebonden en met een prop in den mond op een sofa vond liggen". „Het is inderdaad eene verbazingwek kende geschiedenis 1" i „En nu gij het groote nieuws weet, waar van ieder den mond vol heeft, moeten wij ons aan onze bezigheden begeven", zeide Frankrijk ratificeert het vredesverdrag. PARIJS, 11 Oct. De Franscbe Senaat heeft het vredesverdrag met 217 stem men tegen één stem blanco geratificeerd- De garantieverdragen met .Engeland en de Vereenigde Staten werden met alge meene stemmen der 218 aanwezige leden goedgekeurd. N.B. Daar nu alle geallieerden het vre desverdrag hebben goedgekeurd is spoedig het decreet van den definitieven vrede te wachten. Red. BELGIË. Het proces tegen de „Belgique". Maandag is te Brussel voor bet assis- senhof het prooes begonnen tegen de uit gevers en de redacteurs van de „Belgi que", het blad, dat tijdens de bezetting onder de Duitsche censuur verscheen. Beklaagden zijn de gebroeders Hutt, de gebroeders Moressee, Chesquierse, Nyst, Urimberghs, Hanneuse en Ledoux. Zij wor den verdedigd door een twaalftal advoca ten, waaronder de bekende rechtsgeleerde Picard. Er gullen een 200-tal getuigen gehoord worden en men rekent, dat de .zaak twee weken zal duren- Het proces, hetwelk in de hoofdzaal van het Paleis plaats heeft, zal waarschijn lijk der grootse worden welke België ooit gekend heeft. (Msbode) DUITSCHLAND. De Entente-Nota's. Het „Berliner Tageblatt" noemt de twee nota's der Entente over de ontruiming der Oostzee-provincies en de blokkade van het sovjet-Rusland vol tegenstrijdigheden, hoewel zij de militaire gevaren kent, welke reigen van de zijde der bolsjewiki en Esten, en hoewel zij tegen de bolsjewiki strijden wil, toch verlangt, dat de Duit- che troepen zullen worden teruggetrokken. De „Vorwarts" beschouwt de blok kade-nota als een oorlogsverklaring van de Entente aan het sovjet-Rusland en als een ingrijpen in de binnenlandsche Russische aangelegenheden. Het blad meent, dat het deelnemen van Duitsch- land aan dezen strijd zou kunnen leiden tot binnenlandsche onlusten. Duitschland moet daarom een afwijzende houding aan nemen. In de „Deutsche Allgem. Zeitung" meent een diplomaat, dat de nota tegen sovjet- Rusland eindelijk het inslaan van een vasten koers is. Zij richt zich tot zoo iets als een nog niet geconstitueerde vol kenbond, maar met een opvatting, welke zoo scherp mogelijk tegen den volken bond ingaat. Orpington. „Is het zeker, dat gij ons morgen denkt te verlaten?" „Tot mijn spijt, ja", gaf Sharper tot bescheidt „Ik zal zooveel mogelijk al mijne vrienden verzoeken om tegen één uur met mij het tweede ontbijt te gebruiken, en om vijf uur zal ik het anker lichten eu Engeland vaarwel zeggen. Zal ik de eer van uw gezelschap hebben?" „Met veel genoegen", antwoordde Or pington. Graaf Amberley beloofde insgelijks te komen. „Dan tot wederziens!" De lunch was schitterend den volgenden dag. Iedereen in Cowes, die op eenige onder scheiding aanspraak kon maken, was er tegen, woordig, en velen hadden de reis uit Londen gemaakt, om afscheid te nemen van den man, die gedurende zijn kortstondig verblijf in Engeland zich zoozeer aller vriendschap ver worven had. Toen Sharper opstond, om te antwoorden op een toast, welke de eerste minister had ingesteld op zijne gezondheid, Zag men, dat hij diep ontroerd was, gelijk trouwens de meeste aanwezigen. Het overige gedeelte van den namiddag kwamen en gingen er onophoudelijk nog vrienden en kennissen, die allen de hoop uitspraken, dat het niet lang mocht duren, vóór hij in hun midden terugkeerde. En glimlachende gaf Sharper dan onver anderlijk ten antwoord: „Ik hoop eveneens niet lang te zullen weg blijven. Ik heb veel genot gehad van mijn verblijf in dit land, en ik verzeker u, het nimmer te zullen vergeten". Welk weder zullen we hebben? Verwachting tot den avond van 16 Oct. Matige Westelijke tot Noordwestelij ken wrnd.^ Zwaarbewolkt met tijdelij ke opklaringen. Aanvankelijk nog re gen of hagelbuien. Weinig verande ring van temperatuur. De Duitsche bladen vragen verder of de blokkade werkelijk een afdoend middel is, om de bolsjewistische regeering ten val te brengen. Het middel ziet er vol gens hen niet veelbelovend uit Uit Berlijn wordt gemeld: Het recht tot inbeslagneming van de Ham- burgsche vrijhaven is opgeheven. Bui- tenlandsche firma's kunnen weer zon der vrees transito-voorraden in de vrij haven opslaan. FRANKRIJK. Opheffing der censuur. De oensuur op de pers in Frankrijk is opgeheven. Zondag werd een decreet van den president gepubliceerd, waarbij de krijgswet werd opgeheven en de con- stitutioneele wetten wederom van volle kracht werden verklaard. Dit beteekent, behalve andere zaken, dat de censuur op de pers is opgeheven. Het decreet is in het „Journal Officieel" verschenen. AMERIKA. De staking te New-York. NEW-YORK, 13 Oct. De wagenvoerders en sleepers te New-York zijn in den nacht van Zondag op Maandag in staking ge gaan. De staking, waarbij 10.000 man. betrokken zijn, zal feitelijk op elk spoor wegstation in Groot-New-York het ver keer stopzetten. Hierdoor za'l de aflevering van melk en andere bederfelijke goede ren worden belet. WASHINGTON, 13 Oct. De loetetanvl van den president is in de laatste dagen niet veel veranderd. De tem peratuur, polsslag en ademhaling zijn normaal. Dr. Grayson legt er nadruk op, dat er slechts langzaam vetbete- ring in den toestand van Wilson komt. N.B. Men beweert, dat Wilsoh een soort van beroerte heeft gehad met gedee I lelijke aangezichlsverlamming. Red. RUSLAND. Uit Stockholm) wordt dato 13 .Oct. gemeld, dat de tegenrevolutionaire be weging te Moskou, volkomen gesmoord is. 700 personen zijn door de Sovjet- regeering onmiddellijk gearresteerd, en een groot aantal doodgeschoten. Een uur later werd het anker gelicht en stoomde zijn jacht de haven uit onder het vaarwelgeroep van een menigte belangstel lenden. Gelijk de eerste minister dien namiddag gezegd had, was de ontroering, welke zijn vertrek bij het publick teweegbracht, even groot als de deelneming, welke de ongehoorde diefstal aan boord van het vorstelijk jacht had opgewekt. Sharper stond naast den ge zagvoerder op de brug en beschouwde de vloot van jachten en andere vaartuigen, tot hj ze niet meer onderscheiden kon. Toen wendde hij zich tot James, die zich juist bü hem had gevoegd, klopte hem op den schouder en zeide: „Thans hebben wij met Engeland afgerekend, beste vriend. We hebben er ons kostelijk vermaakt en niemand kan tegenspreken, dat het verblijf aldaar ons, uit een geldelijk oog punt beschouwd, van groot voordeel is geweest. Gij ten minsto zult er geen spijt van hebben". „In het geheel niet", sprak James. „Maar ik zou wel eens willen weten, wat men ervan zeggen zal, wanneer de waarheid aan het licht komt". Sharper glimlachte, terwjjl hij antwoordde: „Zij zullen, vermoed ik, zeggen, dat ik, alles wel beschouwd, het recht heb verkre gen mijzelf te betitelen als een genie in de boosheid en den I |SP T M'P CM '„Koning der oplichters". EINDE. JJ

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1919 | | pagina 1