fto. 118. Dinsdag 14 October 1010. V ijftiende Jaargang BUITENLAND. FEUILLETON. ■11 IEÜUE ZEEUWSCH E COUfyl Aboanements prijs p. 3 maanden voor Goes f 1.25, daarbuiten 1.50. Afzonderlijke mummers 5 cent, dubbbala bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht vóór half een uur 's namiddags. Verschijnt ilkin MAANDAG-JMSDIG- en NUDUM. Kantoor v. d. Administratie: BoudewIJn de Wlftestraaf A 135°, Goes. Tel. interc.: Directie no. 94. Radactie no. 97. Reclaineberichten 30 Ct. p. r. Bij abounament speciale prijs Ad varten tiën van 15 regels f0.75, iadera regel meer 15 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst wordt 2 X berekend. In de elfde sectie van den Alge meenen N ederlan ds ch-en Ka tholiekendag te Utrecht werd ge handeld over de drankbestrij ding en werden p.m. deze stellingen verdedigd I. De steeds hoogere eischen pp economisch gebied gesteld aan de menschelijke energie, gevoegd bij 't drukke, veelbevvogene van net mo derne leven, maken eene bijzondere matigheid in het gebruik van alco holica meer idan ooit noodzakelijk. II. Tusschen eene krachtdadige Katholieke Sociale Actie en een zeer strenge opvatting der Christelijke matigheid bestaat een onverbreek baar verband. Indien juist met het oog op dien nieuwen tijd de bevor dering van ons Katholiek vereni gingsleven als borstwering tegen re volutie en anti-christelijke stre vingen gebiedend noodzakelijk is, dan geldt hetzelfde voor de drank bestrijding. Deze stellingen bevatten niets, wat aan overdreven ideeën of dweepzieke beschouwingen doet denken, maar ge ven een juist denkbeeld van wat noodig is, öm ten volle het ideaal te verwezenlijken eener herboren christelijke maatschappij. Onze huidige sociaal en religieus kranke samenleving vraagt van hen, die zich als heelmeesters bij haar komen aan dienen, eene buitengewone toe wijding en ©en extra groote of fervaardigheid. Daartoe be hoort voorzeker, dat men zich met een helder hoofd en een nuchteren geest aan den arbeid zette, wil men niet, zelf tot de kwalen der kranke vervallen, zich het verwijt hooren toe voegen: „geneesheer, genees uzelven". En daarom is de raadgevingeene bij z.oa-dere matigheid in het gebruik van alcoholica even redelijk als opportuum, d.w.z. geheel geëigend aan de bijzondere eischen van dózen bijzonderen tijd. Trouwens, wat vreemds kan er voor een Katholiek christen in gelegen zijn, tot bijzondere matigheid te worden aangespoord. Vindt hij niet in zijn catechismus de matigheid als car dinal e deugd, dus als hoofd deugd voor den christen aangewe zen? 't Is waar, als men soms Katho lieken in hun genietingen van spijs, van drank vooral bezig ziet, vraagt men zich wel eens afis er nog wel een cardinal e deugd van matigheid, of wordt niet veeleer de tegenoverge stelde ondeugd ;als deugd vereerd en beoefend. Toch zegt reeds de heiden- sohe wijsgeer Aristoteles, dat de on matigheid onder de andere ondeugden met recht verfoeielijk moet heeten (3 Eth. c. 12) en de groote godgeleerde Sint Thomas van Aquine zegt, dat de onmatigheid om! twee redenen een verfoeielijke ondeugd is; vooreerst, 46) _0_ „Spoedig, James", zeide hij. „Haal die din gen er uit en zet alles op tien vloer. Wij; kunnen slechts een gedeelte medenemen en daarom moeten wij er het kostbaarste uit zoeken. Eenige oogenblikken later stond de geheele kajuit vol bekers, schotels, vruchten schalen enz., te veel om op te noemen. Sharper liet zich in zijne keus niet leiden door zjjn smaak voor het schoone of door zijne bewondering voor de kunstrijke bewerking van sommige der stukkenhet gewicht was zijn eenige maatstaf. Zilver liet hij, alsof het geheel waardeloos was liggen. In minder dan tien minuten was hij met zijn werk gereed en waren de linnen zakken, welke zij medegebracht hadden, zoo vol gestopt als maar eenigszins mogelijk was. „Wij kunnen niet meer medevoeren", sprak Sharper tot zijn getrouwen helper, terwijl zij den laatsten zak dichtbonden. „Neem den omdat zij groolelijks in strijd is met de voortreffelijkheid der menschelijke natuur, wijl zij in hare genietingen ons aan het dièr gelijk maakt, vervol gens, wijl de onmatigheid enorme pf- breuk doet aan de helderheid en de schoonheid van den menschelijfcen geest. En de „engelachtige leeraar" beroept zich daarbij op het Schriftuur woord van Psalm 48de mensch, toen hij in ©ere was, heeft het niet begre pen: met de redelooze dieren is hij vergeleken en daaraan gelijk geworden (Summa TheoJ. Ila Ilae quaest. 142 art. 4). Dat hierbij vooral gedacht wordt aan onmatigheid in het gebruik van bedwelmenden drank, ligt voor de hand. St. Thomas geeft dan ook aan het zelfbeheer in het gebruik van alco holica niet den algemeenen naam van „temperanlia", „matigheid" maar van „Sobrietas", „soliriëteit", „sober heid", „nuchterheid". Hij leidt dit woord af van het oude woord „bria", dat „maat" „regel" beteekent. Diege ne is dus „sober" aldus St. Tho mas die maat houdt, vooral len opzichte van die zaken waarin het maathouden voor bijzonder prijzens waardig moet worden gehouden. Tot die zaken nu behoort gewis alle be dwelmende drank, omdat zoo gaat de leeraar voort bet onmatig gebruik daarvan den mensch groote- Hjks schaadt, immers wordt daardoor het juiste gebruik van, de rede be let en wel veel meer dan zulks door het onmatig gebruik' van spijs ge schiedt." (Summa Ila Ilae quaest. 149 art. 1). En wederom beroept zich de doctor voor zijn gevoelen op de H. Schrift, die in Eccli XXXI zegt: „De gezond heid voor lichaam en geest bestaat in een matigen dronk". „Wijn, onma tig genoten, wekt wrevel en toom en sleept vele ongelukken na zich." Ofschoon dezelfde godgeleerde zich op het standpunt stelt, dat geen en kele spijs of drank uit zichzelf onge oorloofd is, zoo voegt hij er loch aan stonds aan toe, dat bijzondere om standigheden wel degelijk het genot van een. bepaalde spijs, van een be paalden drank vooral, ongeoorloofd, althans minder gewenscht kunnen ma ken of minstens een grootere be perking in het gebruik wenscbeiijk doen zijn. (Summa Ila Ilae quaest. 149 art. 3.) En zoo .sluit zich bovenvermelde eerste stelling van de elfde sectie van den Algemeenen Nederl. Ka tholiekendag zeer passend aan) bij de opinie van St. Thomas, die, naar men weet, in zijn veelgeprezen „Summa Theologica", „Kort begrip der Godgeleerdheid", het algemeen ge voelen der Kerk tot op onze dagen treffend weergeeft. Dat in het licht van bovenstaande uitlatingen de dronkenschap als een bij uitstek verfoeielijke ondeugd geldt, zal wel niemand verbazen. Hel; koningschap van den mensch straalt bovenal uit in zijn verstand dat een afstraling is van den Godgelij ken geest. De dronkenschap sleurt dat uwen op en laten wij naar de groote kajuit terugkeéren". Toen zij daar aankwamen, vonden zij den ongelukkigen hofmeester nog juist liggen op de rustbank, als zij hem er op neergelegd hadden. Sharper (onderzocht Ide koorden, waarmede hij gekneveld was, nog eens nauw keurig en opende toen een der achterste vensters, waardoor hij op de galerij naar buiten stapte. Het regende nog altijd en het was zoo donker, als hij onder de tegenwoor dige omstandigheden slechts wenschen kon. Naar het vertrek terugkeerend, beval hij James, hem de zakken op de galerij te helpen dragen en toen zij dit gedaan hadden, maakte hij de meegebrachte koorden aan het bovenge deelte ervan vast. „Neem ze nu voorzichtig op", zeide hij, „en laat ze een voor een in het water zakken, maar zorg, dat zij niet in de schroef verward raken. Daarna doet gij de ringen aan het andere eind der lijnen om uw gordel en gespt dien stevig oin uw lijf." Belton deed gelijk hem bevolen was, en weldra lagen de zes zakken op den bodem der zee. „Nu, weg met deze pruiken en al die dingen en zeg mij, wanneer gij gereed zijt voor een zwempartijtje". ko iii het slijk en rukt den rhe mensoü van zijn verheven voetstuk af, om hem beneden de redelooze die ren te stellen, die althans nog door het instinct geleid, datgene verrichten wat voor de instandhouding van het individu en 'der soort noodig is. Tege lijk opent de dronkenschap de poort voor andere ondeugden, de wellust voorop. „Wijntje en Trijntje", zegt de volksmond, hooren bij elkaar; waar Bacchus is, is Venus en St. Joannes Chrysostomus, de groote Grieksche Kerkvader, zegt dan ook in zijn 58e leerrede op Matlheus„niets 'is den duivel meer geliefd dan dronkenschap en wellust" en de heilige Ambrosius is in zijn „boek over Elias en heit vasten" van oordeel, dat er geen sla vernij onder 'de menschen zou geweest zijn, indien ér geen dronkenschap ai is het dan ook de onvrijwillige van Noë geweest ware. Het wil ons voortkomen, dat het geen kwaad kan, hier de Katholieke ideeën, Jeers tellingen en beginselen over de deugd van matigheid en de daaraan tegenovergestelde ondeugd eens te hebben opgefrischi. Maar al te veel bepaalt men zich bij de behan deling van het alcoholvraagstuk tot de natuurlijke argumenten, .als daar zijn de schade en het nadeel die het alcoholmisbruik aan lichaam en geest, aan individu en huisgezin en aan een gezonde staatseconomie berokkent. Gewis, wij zijn de laatsten om daar aan 'n dwingende bewijskracht te ont zeggen, maar de bovennatuurlijke ar gumenten, ontleend aan den gods dienst, moeten tocihl nog meer gewicht in de schaal leggen bij ons, Katho lieken, 'die uit hoofde van onze belij denis, verplicht zijn te leven uit het geloof en alle aardsche dingen, dus ook de bevrediging van onze nood druft en het gebruik van onze genot middelen te beschouwen „sub spe cie aeternitatis", „onder het licht der eeuwigheid". Helaas, in het feit, dat aan die bovennatuurlijke beweegrede nen te weinig word! gedacht, ligt de oorzaak van zoo ontzaggelijk vele ver- )en tegen de deugd der matigheid Ier onze geloofsgenooten en van de groote macht, die de drankduivel over maar al te veel Katholieke christenen uitoefent. Betere kennis van onzen godsdienst, een beter beleven van dien godsdienst, gebed en versterving, zie daar wat noodig is om zioh op te werken tot de hoogte der deugdsbe- trachting, die in deze ernstige tijden van .ons,. overeenkomstig bovenvermel de stellingen gevraagd wordt. Eerst op die hoogte aangeland, begrijpt men de 'dringende vermaning van het Evangelie: „Weeet matig" en vat rnen 't'diepzinnige woord van den Prediker (II 3): „Ik heb er in mijn hart over nagedacht, aan mijn lichaam het genot van bedwelmenden drank te ontzeggen, om mijn ziel heen te voe ren naar de wijsheid". En wie zal ont kennen, dat er tegenwoordig, meer dan ooit, wijsheid noodig is, om de maat- schappi] binnen de juiste banen te leiden? Nadat zij hunne vermomming hadden af gelegd, klommen Sharper en James over de verschansing en lieten zich zakken tot zij met hunne voeten het water raakten. Het volgende oogenblik lieten zij beiden los en begonnen te zwemmen in de richting van Sharper's jacht. Thans vooral kwam de duister nis hun te pas. Toen zij een half dozijn slagen gedaan hadden, zouden het at zeer scherpe oogen moeten geweest zijn, die hen tusschen de met schuim bedekte golven hadden kunnen ontdekken. Kwam de storm hun echter in dit opzicht te stade, van den anderen kant was hij hun büna noodlottig geworden. Goede zwem mers ais beiden waren en zij hadden er proeven van afgelegd in de zeeën van bijna elk bekend gedeelte der aarde be vonden zij al spoedig, dat zij al hunne krachten noodig hadden om vooruit te komen, en toen zij hun vaartuig eindelijk bereikten, waren zij geheel en al uitgeput. Gelijk James later verklaarde, zoude het hem onmogelijk geweest zijn, nog twintig slagen te doen, al had zijn leven er van afgehangen. Zij kwamen echter hjj het jacht en grepen zich vast aan de touwladder, welke Sharper zelf had uitgehangen, vóór zij op hunne onder neming uilgingen. Spoedig stonden zij nu op het dek, druipend van het water, maar blij, BELGIË. Bomaanslag. BRUSSEL, 11 Oct. Gisterennacht heeft een bomaanslag plaats gehad op het huis van den heer Spee, voorzitter van den bond vooi' taalvrijheid, Rue dps Escri- meurs, te Antwerpen- Aan den voorgevel werd veel schade toegebracht. Men ge looft aan een activistischen aanslag- (Maasbode) De tramstaking te Brussel. BRUSSEL, 11 Oct. Het tramwegperso neel van B.russel heeft met 3466 tegen 291 stemman tot staking besloten. He- dennamiddag werden nog pogingen in het werk gesteld om tot een overeenkomst te geraken, maar zij hebben geen resul taat gehad. Dientengevolge zal morgen ochtend de staking beginnen. (Msb.) DUITSCHLAND. Haase. Haase is heden geopereerd, zegt het „Berliner Tageblatt". Er deed zich hier bij een moeilijkheid voor, daar de kogel in het been achter het kniegewricht was gedrongen. Het gevonden projectiel had een kaliber van negen in.M. De patiënt heeft de operatie goed doorstaan. Wanneer zich tengevolge van infectie e- d. geen complicaties voordoen, kan hij over eenige weken genezen zijn. De beschuldigingen tegen graaf Berchtold. MüNCHEN, 9 Oct. De pogingen van graaf Berchtold om zich langs journalistie- ken weg te rechtvaardigen tegen de be schuldigingen in het Weensche Roodboek, worden ook in Zuid-Duitschland van de hand gewezen. De „Münchener Neueste Nachrichten" weigert de verontschuldigin gen van Berchtold te aanvaarden en eischt, dat hij ter wederlegging van de tegen hem uitgebrachte beschuldigingen zijn verdedigingsmateriaal betreffende de gevoerde oorlogspolitiek zal publiceere-n- Duitschland en het Oostzeegebied. Een nieuwe blokkade. PARIJS, 10 Oct. De Opperste Raad der geallieerden heeft vandaag kennis ge nomen van het door Foch opgestelde ont werp-antwoord aan Duitschland in zake de ontruiming van de Oostzee-provincies- De nota der Entente constateert in hoofdzaak, dat de verzekeringen der Duit- sche regeering worden weersproken doo„ de feiten, dat de Duitsche regeering nood zakelijkerwijs verantwoordelijk moet ge steld worden voor hetgeen gebeurt in de Baltische landen en voor de rebellie ha- rer soldaten. Daarom zullen de maatrege len, waarvan de voornaamste is een her vatting der blokkade van Duitschland door het stopzetten van elke toezending van levensmiddelen en grondstoffen wor den toegepast. het er zoo goed afgebracht te hebben. „Gelukkig zijn wij er", sprak Sharper, toen hjj eenigszins op adem was gekomen. „Doe uw gordel af en hang hem bij den mijnen over dien klamp." James gehoorzaamde en beiden begaven zich naar- beneden, waar zij hunne doorweekte kleederen tegen droge verwisselden en zich in wijde regenjassen hulden. Nu keerden zij op het dek terug. „Thans het laatste en gewichtigste gedeelte van onzen arbeid", zeide Sharper. „Laten wij hopen, dat de koorden sterk genoeg zullen blijken te zijn voor den dienst, welken wij er van vorderen". Met deze woorden nam hij een der gordels van den klamp, waar zij aan waren gehangen en maakte een lijn los, welke hij naar zich toe begon te halen. James deed hetzelfde met een andere. De hoop, dat de touwen sterk genoeg mochten zijn, bleek gegrond te wezen, want in minder dan een kwartier lagen zes zakken met het vorstelijke gouden tafelgereed schap op het dek, van waar zü zonder dralen verder werden vervoerd naar de geheime berg plaats, welke Sharper voor dat doel inge richt had. „En nu, James, zeide Sharper, toen hij het paneel op zijne plaats gezet en op de Welk weder zullen we hebben? Verwachting tot den avond van 14 Oct.: Matige, aan de kust tijdelijk krachtige winden uit Westelijke richtingen; zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring; regen- of hagelbuien; mogelijk nachtvorst. Iets kouder overdagg. FRANKRIJK. Poincaré en de verkiezingen. Volgens de „Éclair' 'heeft president Poincaré aan de republikeinsche eomité's van het Mouse-departement medegedeeld, dat hij zich beschikbaar stelt om het departement in den senaat te vertegen woordigen. i De gemeenteraad van Metz heeft ten gevolge van den zeer slechten financieé- len toestand der stad, waardoor zelfs de loonsverhooging van het personeel der stadsreiniging niet aangenomen kon wor den, zijn ontslag ingediend. ITALIË. De Quaestie-Fiume. Terwijl d'Ainnuncio en zijn troepen nog steeds weigeren Fiume te ontruimen, wil len leger en vlóot geen orders uitvoe ren, welke een actie tegen hem voor schrijven. Van betrouwbare zijde wordt gemeld, dat de koning gedreigd heeft met troon afstand, indien het leger en de vloot bij hun houding volharden. (Msbode) WASHINGTON,' 8 ct. Naar hier ver luidt, zal de hertog van Aosta waarschijn lijk door de 1'taliaansche regeering met volmacht naar Fiume worden gezonden, vergezeld van een commissaris der En tente. Men verwacht dat d'Annunzio zich onder zijn hevelen zal stellen, tot het Italiaansch-Jong-Slavische conflict zal zijn opgelost. De boeren van Riesi zijn in opstand. De militaire bezetting was verplicht van de wapens gebruik te maken. Zeven op standelingen werden gedood én 57 ge wond, maai' de stad bleef in handen der oproerlingen. (Msbode) TURKIJE. Het kabinet Damad Ferid Pacha is af getreden en opgevolgd door een ministerie onder Eli Riza Pacha, die zich in den Bankanoorlog als .aanvoerder bekendheid verwierf, maar tijdens den wereld-oorlog op den achtergrond bleef. Zes leden van de oude regeering gingen in het nieuwe kabinet over. De kabinets-wisseling in Turkije is niet zoozeer een verandering van personen als wel een wijziging in regime; zij duidt op een belangrijken omkeer in het optreden van Turkije. De. nationalistische en jong-Turksche elementen blijken in de Turksche hoofd stad weer zulk een invloed gekregen te hebben ,dat zij den val van het kabinet Damad Ferid veroorzaakt hebben en een van hun partijgangers, Djemal Pacha in het nieuwe kabinet hebben doen opnemen. (Msbode) geheime veer gedrukt had, welke het gesloten hield, „vertrouw ik, dat gij voldaan zjjt met hetgeen wü uitgevoerd hebben. Wij hebben een kostbaren buit gekaapt, en gij zult er uw aandeel van krijgen. Thans evenwel moet gü mij bij bet ontkleeden helpen, want ik ben letterlijk uitgeput van vermoeidheid, en daarna kunt gij' zelf naar bed gaan". James voldeed aan het bevel zijns meesters en een half uur later lagen beiden in ge- rusten slaap. Het was reeds laat ,toen Sharper den vol genden morgen ontwaakte. Hij had nog nau welijks ontheten, of graaf Amberley en lord Orpington traden op het dek. Hij ontving hen op zjjn stoel gezeten, terwijl hj den verbonden rechtervoet op een kussen voor hem liet rusten. Bij de nadering zijner gasten deed hij een poging om op te staan, doch zij verzochten hem te bljjven zitten. „Ik hoop ,dat het van morgen wat beter gaat met uw enkel", zeide lord Orpington, naast zijn vriend plaats nemend. „Veel beter, dank u", gaf Sharper ten ant woord. „Het is niet zoo ernstig, als ik eerst vreesde, en ik hoop tegen den middag reeds wat op het dek heen en weer te kunnen strom pelen. En vertel mij nu -eens, wat voor nieuws er zoo al is". (Slot volgt).

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1919 | | pagina 1