Oosterhuis, 'immerlieden slim b'8 fijnste ^kken en Uianbalsn, en nieuwe HÉ teMelk-enKaifkoeien. Dinsdag 7 October 1919. Vijitiende Jaargang cent per pond. RIET, ERLOREN: il-lederen Portemonnaie met geld, 3 V !i- en Tea-Room. elft Middelburg. rant den geheelen dag. h van 12 tot 2 uur. MATIGE PRI1ZEN. J y koop aangeboden: Kaf balen 3 DE VOLDER, .E (N.-B.) - Telef. No 9. ■wagens op ijzeren assen, twagen (patentassen), 2 ■ys en I Landauer, s Wielen en Assen. TE KOOP nette R. I Bakkersknecht, ee nette Meisjes r doeken en beuken, den Winkel van Sinkel. :\0. 115. Verschijnt eiken MAANDAG .JVQENSDAG- en VRIJDAGAVOND. V Lectuur. FEUILLETON. BUITENLAND. BINNENLAND K-Me ting gu- H. Hart, ntonius, St. Atfonsus 11 tiflaria-KaSendieir, nu reeds in bciite ling loor G. VAN tekhandel, Opril A 16, Goes. Heinkenszand en 'sHeeren- ■gen belooning te bezorgen 'olitie te 's Heerenhoek. a f440 per duizend. f 110 per 100 stuks, tkenden onder rembours. Iveral te ontbieden, TE KOOP: d ZWALUW, Heinkenszand. TE KOOP: DUIJNHOUWEK, Goes.; ;dcn stand alhier, ongeveer gevelbreedte Geschikt voor 5 behoevende zaak of iiincli Kan spoedig aanvaard wor Irieven onder „No. 12" aau audel F. H. tlOFSTER te TE KOOP: sevragen bij J MEN HEER E, nskoifiehuis, Biezelinge. istig van den heerP. M. Diele- e Eilewoutsdijk, wegens op- y der indkerij igd Woningbouw Terneuzi 11. inemer A. M KUIJPER, Heinkenszand. en 1 November of vroeger agd VERMEULEN, Bakker, Heinkenszand. gevraagd ter drukkerij 'ERBAAN LE C01NTRE, UWE ZEEUWSCH E OIO Aboanenientsprge p. 3 maanden voor Goes f 1.25, daarbuiten f 1.50. Afzonderlijke mummers 5 cent, dubbbale bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht vóór half een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratie: Boude wijn de Wittestraat A 135°, Goes. Tel. interc.: Directie no. 94. Redactie no. 97. Reclameherichten 30 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels f0.75, iedere regel meer 15 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst wordt 2 X berekend. BERICHT. Ons feuilleton „dc geheimzinnige gebochelde", met buitengewone be langstelling door onzie lezers ontvangen, loopt op een eindje. Gaarne hadden wij het juist met het afgeloopen kwartaal be ëindigd, doch wij hebben de plaatsruimte niet altijd voldoende in onze macht. Wij hebben de hand kunnen leggen op eene boeiende novelle voor ons nieuwe feuille ton, getiteld: de passagiers van de „Me tie o o r". Wij twijfelen niet, of ook dit feuille ton zal onze lezers ten zeerste bevallen- De Redactie. Met het komende najaar- en winter seizoen krijgen wij de lange avonden, zoo bij uitstek geschikt om ons na volbrachte dagtaak met lectuur te verpoozen. Lectuur, voor den beschaafden, ontwikkelden geest een zeldzaam genot, voor den onontwik kelde een krachtig middel tot onderricht en leering. Mits wat men leest goed zij, dat wil zeggen een voedsel voor geest en hart, geen vergif. „Geen beter vriend dan een goed boek". Volkomen waar, maar ook: „geen verderfelijker vriend dan een slecht boek", en niet zonder reden laat Dante in zijn „Inferno" de beide verloof den, die door het lezen van een wuften roman hun ziel en zaligheid verloren had den, uitroepen: „vervloekt het boek en hij, die liet schreefl" Daarom is het van het hoogste gewicht voor ouders en opvoeders, te letten op de lectuur, die de huiskamer binnenkomt, zoo hun althans de bloei van den gods dienst, het behoud der goede zeden en bovenal het heil der aan hun zorg toe vertrouwden ter harte gaat. Ook de niet direct slechte, maar z.g. neutrale lectuur in den vorm van tijdschriften en cou ranten, die nog maar al te veel op Onze Roomsche leestafels worden gevonden, were men, om daarvoor plaats te geven aan Katholieke boeken, couranten en tijd schriften. - En wat de laatste betreft, hebben wij in onze welbekende „Katholieke II- lustratie" een uitmuntend geïllustreerd tijdschrift, dat aan boeienden inhoud, fraaie gravures, actueele bijdragen, zich met de beste niet-Katholieke geïllustreer de perodieken kart meten en zonder aenig gevaar voor aanstoot of wat dies meer zij in de huiskamer kan worden ter tafel gelegd. Reeds 53 jaren in het tijdschrift de „Katholieke Illustratie" in den besten zin des woords de vriend van den huize, die met woord en beeld onzen smaak veredelde, onze kennis vermeerder de, als luimige causeur ons hartelijk deed lachen en als ©en getrouwe van dag- tot-dag-schrijver ons inlichtte omtrent het gebeuren daar buiten op het groote we- reldtooneel. En in alles Katholiek tot in merg en been, zoodat die illustratie ons deed meeleven met onze Kerk en al haar jubel en vreugde, al haar smart en teleur stelling deed deelen. Om kort te gaan, de lectuur van dat hoogstaande tijdschrift 45) „Leg die zakken onder de tafel, wind het koord los en leg het in de galerij buiten het venster", zeide Sharper, zoodra zij in een prachtig gemeubelde kajuit waren aange komen. „En nu opgepast, want over eenige oogenblikken zal de hofmeester hier zijn. Zoo dra hy binnentreedt, moet gij zorgen, tus- schen hem en de deur te blijven en u op hem te werpen, terwijl ik het woord tot hem richt. Dan houdt gij hem vast, zoo lang, tot ik hem deze prop in den mond gestopt heb. Wanneer dat gedaan is, zullen wü ten minste voor een tijdlang veilig zqn, want niemand zal dezen kant uitkomen, vóór men het bedrog bemerkt heeft. Het toeval is ons gunstig geweest, dat het 4e kajuit van den hofmeester zulk een gunstige plaats gegeven heeft. Maar stil, daar komt hij aan. Houd u gereed en pas op, dat hjj geen geluid kan maken; anders zijn wij verloren" Nauwelijks had hij uitgesproken, of er werd werkte op ons als een geestelijk bad van verfrissching, dat nog lang zijn weldadigen invloed achterliet. En nog steeds gaat het op-den inge slagen weg voort. Zoo juist is de 54e jaargang van de „Katholieke Illustratie" begon nen. .Katholieke lezer, zoo gij in de ko mende winteravonden u nuttig en aange naam wilt bezighouden, grijp dan naaf de ontspanningslectuur bij uitnemendheid, die do door het Doorluchtig Episcopaat nog onlangs warm aanbevolen „Katho- ieke Illustratie" u biedt. Gij ver schaft er u zeiven en uwe huisgenooten een .genot mee, dat de tien onnoozele oenten per week, die het abonnement kost, dubbel en dwars waard is. Steunt de Katholieke pers, hoort gij zoo vaak zeggen, d.w.z. de Katholieke krant, zeer zeker, maar ook het Katho lieke boek, het Katholieke tijdschrift. Denkt er aan: dien steun behooren wij, Room- schen, zeer zeker te verleenen, als wij de waaide der geestelijke goederen be seffen, die de Katholieke pers in al haar geledingen verdedigt en hoog houdt. De onthullingen van dr. Gooss. De „Germania" meent eir de aandacht o pile moeten vestigen, dat in den be luchten ministerraad van Weenen, die dein oorlog met Servië doordreef, het Hon- gaarsche en het Tsjechische: element hei meerendeel uitmaakte. Alleen graaf StiU'gkh was van Duitsche nationaliteit, Graaf Berchtold, met den zoo Duitsch klinkenden naam, moet, indien men hem bijl eenige nationaliteit wil onderbrengen, tot de Hongaren worden gerekend, yvant hij behoorde' tot de tachtig families der Doftaiumonarchie, die door Kun bezit het landi beheerschiten, en hiji had uitgestrek te landerijen in Hongarije, was ook lid van hel Hongaarsc'he parlement en door Boedapest aanbevolen, als leider van do Buitcinlandsche Zaken. Verder valt het op1, 'zegt de „Germania", dat -in het bij zonder de Slavische vertegenwoordiger, de minister van financiën Bilinski zich zeer beslisL voor den oorlog uitsprató. En ten slotte moet worden opgemerkt, dat het ultimatum aan Servië .een Kroaat tot opsteller had, den toenmaligen onder voorzitter voor Servische aangelegenhe den, Musolin. Uit dat alles blijjkt, zoo concludeert het blad, dat het geheele Dieutschjthum, zioüiwd het rijks-Duitsche als het Oos- tcnrijksche in dezen oorlog door het Magyaxeind'om en zijn aanhangers op sleep touw genomen is geworden- De Bolsjewisten als kinderopvoeders. Om de kinderen in de. ware leer van het Communisme groot te brengen be ginnen de Communisten ze op drie-jari gen leeftijd bij hun ouders vandaan te halen en brengen ze in localen bijeen, waar dan hun opvoeding begint! Zoo zijn te Tocaja (Roemenië) 7000 kinderen heneden de 10 jaar aan hun ouders ont rukt; protesten 'hielpen, niet; moeders wer den krankzinnig of maakten van verdriet een einde aan haar leven. Alle bezoek van burgerlijke ouders, aan de 'arme klei nen is verboden. De sterfte neemt uit gebrek aan -goedte verzorging sterk too„ on hot coëducatie systeem wordt natuur lijk gihuldigd de twee resultaten der bolsjewistische opvoeding. BELGIË. aan do deur geklopt. Even daarna trad de eerste hofmeester binnen. „Schmidt", zeide Z. M., die aan het andere einde van de kajuit stond, „ik heb u laten roepen, teneinde u iets te vragen, hetwelk van het uiterste gewicht is. Kom wat nader." De man deed eenigè stappen voorwaarts en zag zijn meester vol in het gelaat.. Eens klaps deinsde hij achteruit. Nogmaals sloeg hij een vorschenden blik op den persoon, die voor hem stond, en zijn gezicht nam een uitdrukking van schrik aan. „Gij zijt dc vorst nietl" riep hij. „Er wordt hier verraad gepleegd. Ik zal hulp gaan halen." Hü wilde zich omwenden ,toen Sharper een teeken gaf en James, zachtjes op hem toesluipend, hem bij de keel greep, vóór hij nog een geluid kon uitbrengen. De ge.waande vorst haalde onmiddellijk een prop te voor schijn, welke hij behendig in den mond wrong van den verschrikten man, die eenige oogen blikken later aan handen en voeten gebonden op den vloer lag. „Diable, vriendje", sprak Sharper op staande, ,,gjj zult ons niet veel last meer veroorzaken. Laat ik eens zien, of die knoopen vastgenoeg zijn toegehaald, dan zullen wij u op die rustbankzetten en daarna aan ons werk beginnen". Nadat hij zich op dit punt gerust gesteld Een aanslag op de „Bien Public". BRUSSEL, 4 October. Gisteren is een bomaanslag gepleegd op bet huis van iden directeur van de „Bien Pu blic" te Gent. De voprgevel werd ern stig beschadigd. Men denkt hier met een nieu,we activisliscben aanslag te doen te hebben. (Mab.) DUITSCHLAND. Te Dusseldorff is dezer dagen een Katholieke jeugddag gehouden, waar de doeleinden der Katholieke jeugd organisatie :en haar toepassing werden besproken, benevens de algemeen» ontwikkeling, de socjale en politieke opleiding der jeugd. Von Tirpitz. De hoogst onsympathieke indruk, die gedurende den oorlog gewekt werd door al (hetgeen men over groot-admi raal v-on Tjirpits te lezen kreeg, wordt versterkt en niet weinig nok door zijn thans uitgegeven oorlogsher- inneringien, een boek van -526 bladzij den. In dit werk wordt de schuld van alles geschpiven op de regeering, bfepaaldelijic op; von Betlunann Heilweg en wordt -de keizer ondanks alle pogingen om Jiern van schuld en on vrede! Levendheid vrij, te pleiten vopr gesteld als een zwak, grillig perso nage, terwijl alles beter en veel he ter zou zijn gegaan, indien slechts, de heer von Tirpitz lager opperbavel- hfebber en kanselier en met onbeperkte volmacht, toegeruste ylaqtvoogd ware geweest. Het overgroote meerendaei der Duitsche pers Verklaart dit boek als een jammerlijke poging van von Tirpitz oim, ten koste der kleineeriug en verdachtmaking yan anderen, zidh zelf op den voorgrond te stellen én daarbij alle schuld van zich af te werpen, óók voor het uitbreken van den dollen duikbooten-oorlog. OOSTENRIJK. BERLIJN, 3 October. (H.N.) Berch- told's antwoord in de kranten op het Oostenrijksch roodboek wordt in toon aangevende Duitsche kringen niet' pr ice ik l als een overtuigende rechtvaar diging vanzijnpplitiekin Juli 1914. Naar men té Berlijn meen!, Jdijït tegen Berchtold als bijzonder ernstig verwijt bestaan het slepende 'houden van het derde Engelsch-e bemiddelings voorstel. had, gaf hij James een teeken, en met hun beiden legden zij den geknevelde op een sofa. „Als ik mij wel herinner, moet gij den sleutel van de brandkast in dezen zak dragen." Dit zeggende, keerde hij den zak van zijn slachtoffer het binnenste buiten en maakte zich meester van den sleutelbos, welken Dij daarin vond. Nu wendde hfj zich tot James. „Thans kunnen wij beginnen", zeide hij. „Haal de zakken en volg mij." Hü nam een der sleutels van den bos en ging /zpn makker voor door dc met zachte tapüten bedekte gang tot voor de deur van de kajuit, welke deu eersten hofmeester tot verblüf was aangewezen en waarin de brandkast stond, die het kostbare tafelgereed schap van den vorst bevatte. Tot zijne teleur stelling vond hp de deur gesloten. Daar had hij niet op gerekend. Naar alle waarscbün- lükheid echter moest de sleutel bü de andere zün, die hij in de kajuit had achtergelaten, en hij gaf derhalve James bevel deze te gaan halen. Deze gehoorzaamde en verwijderde zich, terwül Sharper alleen in dé gang bleef staan wachten en luisterde naar de verschil lende geluiden, welke zich op het groote schip deden hooren. Boven hem klonken voet stappen van iemand, die op het dek heen en weer liep, en de regen bleef onophoudelük doorstroomen. Spannend als het oogenblik was, BerchtO'lid's verklaringen hebben in Berlijn den wenscih. naar een grondig onderzoek van de schuldkwestie ver sterkt. FRANKRIJK. Het Vaticaan en Frankrijk. Kardinaal Vioo, prefect van de con gregatie der riten, zal op 10 October naar Parijs vertrekken. In Valicaan- sche kringen meent men, dal deze reis van een Pjaus-eiijiken legaat naai de Franscjhie hoofdstad verband' houdi met de diplomatieke betrekkingen t.us- sdhen Frankrijk -en het Vaticaan, en dat de regeering van Clemenoeau zich nu genoodzaakt zal zien ,om haar standpunt in de kwestie betreffende het wederaanknoopen der diplomatie ke betrekkingen met dien ,H. Stoel ken baar te maken. De senaat en het vredesverdrag. PARIJS, 4 Oct. V.D. De Franscbe senaat zal waarschijnlijk a.s. (Woens dag de besprekingen over jde ratificatie van het vredesverdrag met Duitsch- lanid beginnen. ENGELAND. De verliezen ter zee. Er is, 'een officieele opgaaf versche nen van de Britsche oorlogsschepen:, die in den oorlog gezonken zijn. Het zijn 254 schepen, waaronder 13 linie schepen, 3 linie-kruisers, 6 lichte krui sers, 64 torpedojagers, 54 duifcbooten. Aan bulpschepeh zijn paar den kelder gegaan 815 schepen, waaronder 244 kolenschepen en 246 treilers. De Spoorwegstaking. Terwijl een eerste poging lol bij- legging van het spaorw-egconflict in Engeland na een© bespreking tusschem de regeering en de leiderd van de spoorwegmannen mislukt was, schijnt eene tweede poging beter succes te hebben gehadburners (men seinde ons hedenmorgen uit Amsterdam: LONDEN. Het con flic! der spoorwegstaking is .thans opgelost. Deze Lijding zal met groote vol doening zijn vernomen, want al deed de regeering al wat zij kon om de voedselvoorziening op peil te houden en al was de publieke opinie met haar en tegen de stakers, toch zou op den duur de stilstand van het spoorwegverkeer ©en ramp worden en ook de openbare rust en veiligheid in gevaar kunnen brengen. AMERIKA. Wilson. WASHINGTON, 4 October. (H.N.) Er heeft gisteren een consult plaats gehad it usschert -dr. Greyson, dr. De- roun, den schout-bij-nacht Stilt, de kon hij niet nalaten te glimlachten bü <le gedachte aan het eigenaardige van zün toe stand. Hij stelde zich voor, wat zijne aristo cratische vrienden wel zouden zeggen, indien hij thans eens ontdekt werd en al züne boevenstreken aan het'licht kwamen. Hij had in zün tijd al verschillende rollen gespeeld, maar nog nooit de eer gehad, zulk een hoog personage voor te stellen. Dit was het laatste en vermetelste van al züne waagstukken. Eeni ge minuten verliepen, en daar James niet terugkeerde, begon Sharper min of meer ze nuwachtig te worden. Waar kon hü blijven? Hij wilde juist gaan zien, toen de verwachte verscheen met een bos sleutels in de hand. Sharper nam ze haastig van hem. „Waarom züt gü zoo lang uitgebleven?" vroeg hü fluisterend. „Ik begon al te denken, dat er iets gebeurd was." „Ik heb een klein oponthoud gehad", gaf de ander ten, antwoord, „omdat ik onzen vriend daar ginds wat beter binden moest. IIü bad zijn óëne band al büna losgewerkt en zou op die manier de prop ,uit zün mond hebben kunnen halen. Zoo hem dat gelukt was, zouden wij gevangen zün geraakt als ratten in de val". „Zijt gü er zeker van, dat hü niet meer los kan komen?" vroeg Sharper met eenige ongerustheid. „Volkomen. Daar heb ik voor gezorgd." Welk weder zullen we hebben? Verwachting tot den avond van 7 Oct.: Aanvankelijk zwakke, veranderlijke, later zwakke tot matigen, Zuidelijke tot Weste lijken wind; nevelig tot lichtb-ewolkt; wei nig of _geen regen. Weinig verandering van temperatuur. cKef vau 'tmarine-hospiiaal en <lr. Ruffing. De doctoren zijn jbei ©r over eens, dat de president .lijdt aau zenuw- uitputting, veroorzaakt door zijn werk op de vreedsconferentie en de laalste reis, welk© bij; door het land gemaakt heeft. Nederland en België. Over den stand der Nederlanidsch- Beigdsche onderhandelingen verneemt de ,,Soir", dat Nederland elke idee van een defensief verbond met Bel gië afwijst, maar" er in toestemt aan de Groote Mogendheden zekere waar borgen te geven, in gevaj België be dreigd wordt. Wat de Schelde betreft, zou Neder land er in toestemmen het systeem van gemeenschappelijke controls eenigszins life wijzigen.' Men weet nog niet, pf er verande ringen zullen worden aangebracht j,n het regime van den loodsendiienst. Men zou een formule gevonden hebben, waardoor jde moeilijkheden voor de scheepvaart in het enclave van Maas tricht zouden uit den weg zijn ge ruimd. Wat betreft de kanalen paar den Rijn zou een overeenkomst waar schijnlijk zijn. Reuter seint uit ParijsDe opperste raad heeft besloten de Nedcriandsche regeering uit te noodigen de wijziging in de conventie van Mannheim ten gevolge van art. 354 van het vredes verdrag goed te keuren. Tevens is Nederland uitgenoodigd te onderhandelen met de mogendheden, die vertegenwoordigd zijn in de ge allieerde Rijncommissie, waartoe ook Zwitserland is uitgenoodigd. De Schelde. De Brussel sche correspondent van „de Maasbode" meldt: Volgens „de Neptune" klagen de loodsen sterk- over de verzanding der Schelde-vaargeulen. In het Nauw van Krafceloon, dat den vorm heeft van een S, kunnen onmogelijk twee sche pen passeeren. Er staat slechts 68 duim watier. Bij Baih, bij boei 43, is de toestand even slecht en van Bath tot Antwerpen is slechts één lichtboei; in het Zuidergat bij Hans- weert is 60 duim water. De winter nadert en er moeien dadelijk maatre gelen genomen worden, willen er geen onigelukken gebeuren. „Dan moeten wö zonder verder oponthoud met de brandkast beginnen. Wij hebben al te veel tijd verloren, laten gaan en eik oogen blik wordt het gevaar grooter." Na deze woorden zocht Sharper een sleu tel uit, stak hem in het slot en draaide hem om. De deur was geopend en de toe gang tot de schatkamer was vrü. De kajuit, was niet groot, maar men kon zien, dat alle mogelü'ke voorzorgsmaatregelen genomen wa ren, om de daar- geborgen kostbaarheden te beveiligen. De brandkast, waarin het tafel gereedschap werd bewaard, nam de éóne zijde geheel in. Zij was van het nieuwste maaksel en Sharper moest bü zichzelven erkennen, dat hij veel moeite zou gehad hebben haar open te krijgen, indien de sleutel niet in zijn bezit ware geweest. Thans was liet slechts het werk van penige seconden; inet züne gewone behendigheid deed hü het kunstige veerwerk springen. Het binnenste was zoo vol, dat er geen plekje onbezet scheen gelaten.. Gouden en zilveren vaatwerk van allerlei vorm en grootte, in zakken van gewast leder of groen laken gehuld, stond overal gerangschikt. Het* was een buit als zelfs Sharper nooit van te voren onder zün bereik had gehad, en hü was vast besloten het best mogelüke gebruik van de gelegenheid te maken. .W- «1 (Wjordt vervolgd.L

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1919 | | pagina 1