BINNENLAND. UIT ZEELAND. Gemengd Nieuws. wel-dig© brand uit in de zeepfabriek' staande in Grönland, een straat in Ghristiania. Door een hevig-en. wind aangewakkerd nam! de brand" zulk een geweldigen omvang aan, dat [de ge heel e straat een uur later in lichte laaie stond. Aan blusschen viel haasit niet .te denken en tie brandweer moest zorgen, dat de tegenovergestelde zijde der straat niet werd aangetast. Circa 53 families zijn [dakloios ge worden, 14 huizen, bijna allen van 3 en 4 verdiepingen, zijn een ruïne geworden. Men beraamt de schade op 9 mil- lioen kronen. (Msbode.) RUSLAND. Uit Helsingfors wordt gemeld, dat de vredesonderhandelingen [usschen Estland en de Russische Sovjetrepu bliek verbroken zijn. Zij zijn hierop afgestuit, dat geen-gevoilg werd gege ven 'Aan Estland's eisch van gelijktij- dige vredesonderhandelingen tusschen de regeering van Lenin en de andere randstaten. AMERIKA. NEW-YORK, 22 Sept. Foster, de secre taris van de nationale commissie voor de organisatie der arbeiders in de ijzer- staalindustrie, heeft hedenmiddag een lijst doen publioeieren, waaruit blijkt, dat er 284.000 metaalbewerkers staken, van welke 60.000 te Chicago en 30.000 te Cleveland. De Eerste Nederlandsche Katholiekendag. Deze werid Dinsdagmorgen te Utrecht geopend miet een pontificale 11. Mis, opgedragen door Z. D;. Hoogw. den .aartsbisschop van Utrecht, liet zangkoor der Metropoliiaanlcerk voer de daarbij de „Missa papae Marcelli" va,n Palestina uit. Om half drie 's namiddags had de eerste algemeen© vergadering plaats, in .Tivoli, die werd bijgewoond door de aartsbisschop en de bisschoppen van Utrecht, Haarlem, Breda en Roer mond, den wijbisschop van 's Herto gen b-osc-h en den apostolisch-vicaris van Suriname en door de Katholieke ministers. De openingsrede hield ba ron Van Wijnbergen als voorzitter, daarna sptajk mgr. de P;oels over „de vredes-encycliek des Pausen en de Katholieke' vrijheidsidee1". Ook hielden de aartsbisschop en minister Ruys de Beerenbrouck pen korte maar sympa thieke toespraak lot de congressisten. Er heerscht.e veel geestdrift. Telegram men van hulde werden gezonden aan Paus en Koningin en de vergade ring eindigde met een plechtigen ze gen, door da zes aanwezige bisschop pen gegeven. Naafloop van deze vergadering had den 's avonds '2 paralelvergaderingen plaats, ©ene in de Stadsschouwburg en ©ene in Tivoli. De prelaten en mi nisters verdeelden zich over beide ver gaderingen. In de eerste werd gespro ken door den heer Hermans, lid der Tweede Kamer over „de Katholieke gelijkheidsidee" en Pater Borro-meus De Greeve over „de Katholieke broe- 'derschapsidee". Dezelfde onderwerpen werden op de andere vergaidering be handeld door de he-eren Engels, lid der Tweede Kamer en Pastoor Ver meulen S. J. In de Stadsschouwburg presideerde de heer Van Wijnbergen, m Tivoli mr. Boisius uit Roermond. Plaatsgebrek verbiedt ons al de re devoeringen in ©ntensoi weer te ge ven. Wij meenen echter een uilzon- rmg te inmeten maken voor een brief van Z. H. den Paus aan den voor zitter van den Katholiekendag en door hem op de algemeene vergadering voorgelezen. Dpze brief luidt ais volgt: Van het Vatticaan, 1 Sept. 1919. Aan den heer A. I. M. J. baron van Wijnbergen, Utrecht. Mijnheer de voorzitter, Ofschoon uw ©del en dierbaar land door ©en bijzondere, goddelijke be scherming bewaard is gebleven voor de gruwelen van dien oorlog en zijn droevigen stoet van ellenden, hen- ben niettemin de Katholieken van Hol land Jiet edelmoedige voornemen op gevat, zich voor de eerste maal in een algemeen-en Katholiekendag le v-ereeni- gen, kort na afloop van het ontzet tende Europeesche conflict. In tegenwoordigheid der ernstige, en zooveel besproken vraagstukken van .ize dagen, tegenover de nieuw© he li ften door die huidige omstandig heden en gebeurtenissen geschapen, met het -oog op ld© gevaren, die de maatschappelijke orde bedreigen, is meer dan ooit de tijd aangebroken, dat de Katholieken hij 'het licht der on derrichtingen van het Evangelie:, va:n de leer der Kerk en der leiding van den H. Stoel, de geneesmiddelen be- studeeren, die geëvenredigd zijn aan de hedendaagsche behoeften! cle mid delen geschikt -out, in de volle maat van (hetgeen mlogelijk' is, de kwalen te genezen, waaraan da maatschappij in onze idagen lijdt. JD:e -onderrichtingen, verval bide En cycliek over den vrede, alsmede de onderrichting en opgenomen in de ge denkwaardige encycliek „Rerum No varum" en die nog heden haar leven digste actualiteit hebben behouden, zooals Z. H. Paus Benedictus XV on langs getuigde, zullen het onderwerp uitmaken j&er studie en werkzaamhe den van de plechtige vergadering der Hollandsche Katholieken. Aldus zullen, na zich bevestigdte hebben in de liefde en de toewijding aan de Kerk, in de verknochtheid en de 'onderworpenheid aan den persoon van iden PJaaLshekleeder van Jezus Christus en aan hun respectieve her ders; meer en meer versterkt in den geest, van wederkeerige liefde en een dracht; voorgelicht omtrent de maat schappelijke behoeften en de plichten van eten tegenwoordigen tijd, de Ka tholieken van Holland, naar hunne haardsteden ierugkeeren, bezield met nieuwe vurigheid om aan den voor spoed en het geluk van hun volk te werken, om rondom zich den goe den geur van Jezus Christus, de kennis en de liefde voor onze Moeder de II. Kerk te verspreiden. Zijne Heiligheid, die met de leven digste voldoening dit initiatief der Hollandsche Katholieken heeft verno men, wenscht lien daarmee levendig geluk, en Hij vere-enigt zich, van he den af, in den geest met hun Katho liekendag. Den wensch vormende, dat die vergaderingen met een volledig succes zullen worden bekroond en overvloedige vruchten voor de Katho lieke zaak zullen dragen, zendt de H. Vader van ganscher harte, als on derpand der goddelijke gunsten, aan de deelnemers aan den Katholieken dag, aan hun waardigen voorzitter in het bijzonder, en aan hun werkzaam heden den afgesmeekt™ Ap-ostoliscben zegen. Het is mij een geluk mijne persoon lijke felicitaties en wensen™ te voe gen .bi] die van Zijne Heiligheid, e,n ik verzoiek u.. mijnheer de voorzitter, de .betuiging te aanvaarden mijner op rechte genegenheid in onzen Heer. (w.g.) kardinaal GASPARRI. Tweede Kamer. Die Tweede Kamer is bijeen geroepen in openbare zitting tegen Dinsdag 30 September n.m. 1 uur. Aan de orde is dan de interpellatie- Helsding-eip omtrent de voornemens der Begeering in het algemeen betref fende de saJarieering der ambtenaren en van de Rijkswerk lieden, meer in het bijzonder omtrent de invoering der nieuwe saJarisregeling op 1 Juli 1919. Nederland en België. De „Libre Belgique" heeft van een persoon, die door zijn positie geheel op de hoogte is van de Nederiandsch- Belgische onderhandelingen, vernomen dat men op weg is naar een oplos sing, die beide partijen zal bevredi gen. Het wederzijdsche verlangen naar overeenstemming zal zoo hoopt men vastelijk leiden tot een over eenkomst, gebaseerd op de noodza kelijkheden van de internationale po litiek. Bruinbrood- en Roggebroodprijzen. Naar de Tel. verneemt, heeft de minister van Landbouw aan de Regeerings-commis- sarissen, belast met de Rijksgraaninzame- ling, verzocht hem zoo spoedig mogelijk de prijzen van bruinbrood en roggebrood, mede te deelen, tot welke verhooging in de jongste prijsverhoogingen van onge- build regeeringsmeel en rogge aanleiding hebben gegeven in de gemeenten, behoo- rende tot hun rayon. In verband hiermede hebben de re- geeringscommissarissen zich met een soortgelijk verzoek tot de burgemeesters gewend. Goes. Biji den Raad van Arbeid t® Goes zijn benoemd tot tijdelijk beainbtel of amb tenaar: Metj. A. M. A. Dirkse, merj. M. G. v. Nieuweïihuijlze, dhr. G. Ruitenbeek, dihr. J. de Vriend (allen te Goes), dhr. J. Dirks te Amsterdam, dhr. N. II. Steur ie Middelburg. Eervol ontslag op verzoek werd vtelw leend aan A. C. v. Fraassen te Go>els. Middelburg. Maandagmiddag wa,s men Sn een der kelders van het Entre pot .alhier, in gebruik bij de firma gébr. .Denevers, bezig spiritus uit een groot vat in een klein vat over te brengen. Door middel van een slang liet men de spiritus in een emmer loop-en, terwijl een tweede knecht den emmer in het kleine vat ledigde. Toen men met ©en kaarslantaarn wilde zien hoe ver het kleine vat reeds vol was, vatte ©en en ander plo-steling vlam en ontstond een begin van brand, bet- well^ zich aanvankelijk ernstig liet aanzien. De knechts vluchtten en on middellijk werden de politie en de stadschuur gewaarschuwd, even later klonk het brandalarm door de stad. Spoedig was men inet ©enige slangen op het terrein aanwezig en mocht het gelukken uitbreiding te voorkomen. Toch was reeds de zoldering van den kelder en ook het houtwerk bij den ingang door het vuur aangetast. De groote voorraad wijn en spiritualiën van de firma Denevers was niet ver zekerd. In de andere kelders liggen ook tal van vaten van andere han delaren. De jas van een der knechts was geheel verbrand, maar hij zelf had geen letsel bekomen. De politie maakte procesverbaal van het gebeur de op. De vraag doet zich zeker voor of men in deze kelders geen electrisch licht kan aanbrengen, daar de heerschende duisternis het noodzake lijk maakt bijna steeds met kunstlicht te werken. (Z.) Op het in de Nieuwe Kerk al hier Maandagavond 29 Sept. 8 uur te geven Kerkooncert zullen optreden.: Wilhelmina Mi-esyerus, Sopraan, Haar lem; E. Miedema, Tenor, Botterdam; Carol van Beest, Violist, Rotterdam'; Ferd. Timmermans, Organist, "Rotter dam. Gegeven worden liederen voor te nor van Bach, HugiO' Wolf, en Oud- Duitsche zangen, duetten voor sopraan en alt van Bach, Schultz en Tschaï- kowsky; vioo'lsolo van Bach; Friede- mann Bach en Juon; orgelwerken van Bach, Handel en Ritter. (M. Ct.) 's Heer Arendskerke. Hior is de vlek ziekte geconstateerd onder de varkens. Hansweerd. Dinsdag hadden we liiar weer dé oude lotingsdag. Op straat ging 'ter rumoerig 'toe. Er weird flink aan Bacchus geofferd'. Of hier dus drankbestrijding ook op zijn plaats is. Red. Heinkenszand. Benoemd tot ontvan ger ,cler directe belastingen en accijn zen te Geertruidenberg, de heer M. v. d. Linde, ontvanger, alhier. Hoedekenskerke. Onder de leden, die in de vergadering van 2 Sept. wer den toegel aten toit, den raad van deze gemeente bevond zich ook dhr. M. Steijn. ,Be burgemeester had bezwaar tegen deze-' toelating, omdat de heer Steijn */7 stern meer had dan een anderen candidaat, die als jde breuk niet -medetelt, gekozen zou zijn, en ging daarom in beroep bij Geit. Sta ten van Zeeland. Deze heli ben nu be sloten, dat ito heer Steijn, die intus- schen tot wethouder was gekozen, in gevolge art. 34 der gemeentewet niet als lid van den raad kan wonden toe gelaten. De beslissing is in hoofdzaak gegrond op; de -overweging, dat als aanwijzer van het aantal benoodigde stemmen in den zin van art. 102 2de lid der kieswet niet kan dienen een gebroken getal, wijl het onmoeglijk is, dat een oamdidaat een gedeelte van eene steml zou krijgen. (Msbolde.) Retranchement. In Januari j.l. werd het bejaard echtpaar Perre-s te Retran chement vermoord. In Mei werd een zekere p-, in verband daarmee aan gehouden, maar deze is thans na vier maanden voorloopig arrest weder uit het huis van bewaring te Middelburg ontslagen. Philippine. Maandagnacht is nabij MauritsforL ,een marechaussee der bri- gade Philippine door 3 jjersonen van zijn fiets geslagen, die hem verwon dingen toebrachten. Na voorloopige ge neeskundige behandeling te Hoek, vertrok de marechaussee naar het ziekenhuis te Vlissingen. .(M. Ct.) Hoofdplaat. Wederom werden j.l. Maandag de leden van den dijkraad der W a ter k eiering van de C a I a- miteuse Ho-o-fdpiaat- en Tho rn a-es polders in buitengewone zit ting bijeengeroepen naar aanleiding van een nieuwen val bij het gehucht Nomtmer Eén, waardoor eene verande ring in het aanvankelijk vastgestelde plan noodzakelijk wordt geacht. Door het bestuur werd voorgesteld het vo rige besluit in te trekken en over te gaan Lot uitvoering van-gen gewij zigd plan, dat op f 193.300 zal komen te staan, hetwelk met algemeene stem men werd aangenomen. Medegedeeld wertd, dat het bestuur zich j.l. Zaterdag naar Middelburg heeft 'begeven o-m mei den Hoofdin genieur van den Prov. Waterstaat den toesland te bespreken en op het ha chelijke daarvan te wijzen. Dientenge volge is aan den Waterbouwkimdiugen ambtenaar Mooklijk opdracht verstrekt een plan gereed te maken voor een nieuwen dijk dat 3 a 4 ton zal kos ten, doch' waarmede niet langer kan worden getalmd wil men leen groot deel van het district rnieit in gevaar brengen. Behalve den heler1 Bliek te Groede, in de vorige vergadering als buiten gewoon opzichter bij de werken be noemd, is thans ook de heer Ide Muijnk te Borssele op leieoi [salaris v.an f 135 's maands ais zoodanig aangewezen'. Oostlnirg. Benoemd lot geagreëerct klerk der registratie- en domeinen te Almelo-, de heer J. B. Triestram Jr., thans in gelijke betrekking te Oost burg. St-Kruis. Tot ambtenaar van <ton burgerlijken stand der gemeente St. Kruis is benoemd de heer J. B. Pari- daen. Breskens. Hier geraakte hel, 9-jarig dochtertje van zekeren B. door het af springen van 2 aaneengekoppeI de wa gens onder de wielen van het laat ste voertuig. Zwaar gewond werd het kind opgenomen. Na enkele uren ge leefd te hebben is het kind overleden. (M. Ct.) Axel. Bij Kon. besluit van 15 dezer is benoemd tot ontvanger der directe belastingen, invoerrechten en accijn zen alhier de heer J. Beaufort, com mies-verificateur de-rzelfde middelen te Kerkrad©. Sas van Gent Maandagavond be sloot de raad een crediel van f 102.000 toe te staan voor den bouw v,an 20 arbeiderswoningen. - Onder leiding van dhr. v. Ver schafte 1 hebben vertegenwoordigers werkgevers en werknemers te Sas van Gent igeconfereierd over de arbeids voorwaarden en loonregeling™. Hel resultaat is, dat men voorloopig tot overeenstemming is gekomen en 'clat de Haiders [der soiciaabdemocratischa organisatie adviseenen niet tot staking over te gaan. Als beginsel is de acht urige werkdag ingevoerd en een mi nimumloon van 120 per week, ter wijl Ide erkende christelijke feestdagen verlof wordt gegeven miet behoud van loon. Bij overwerk wordt voor de eerste (twee uren 25 pet,., voo-r ver der© (50 procent, mieter .uitbetaald. (M. Ct.) Door den Commissaris der Koningin is benoemd tot zetter voor 's Rijks directei belastingen in d'e gemeente, Ellermeet dhr. M. de Glopper, ter vervanging van den beer J. Batenburg, cfe- ontslag thjeieift ge n-omen. De Provinciale Commissie van de Vei - liiigsver-eienigingien in Zeeland heeft legen 4 Oct ober a. s. eten Ze euwsche Fruitten- toonstelling ingericht in het gebouw van het Kon. Zoölog. Genootsch. (Dierentuin) te 's Gravemhage. We brengen nog eens onder de aan dacht dat bij besluit van 11 September j.l. door Ged. Staten van Zeeland is af gekondigd de door de Staten dier pro vincie, in hunne Zomervergadering vast gestelde wijziging van het reglement op d® wegen en voetpaden in Zeeland, waar bij die werd .aangevuld als volgt: lo. In art. 86 wordt na litt. c, inge voegd: d. met een voertuig te rijden, in dien de wiel-en niet van klei en mod der zijn ontdaan. 2o. Aan art. 102 wordt toe-gevoegd: 4. Het is den bestuurders van rij- of voertuigen en den bestuurders en gelei ders van rij- of trekdieren of ander vee verboden zond-er noodzaak de lin kerzijde van een kunstweg te hou den. Besmettelijks veeziekten in Zeeland. Gedurende de maand Augustus werden bij verschillende vee-eigenaren gevallen van mond- en klauwzeer geconstateerd- He t aantal dezer vee-eigenaren is over de gemeenten als volgt verdeeld: Aardenburg 4; St. Aimaland 2; Arne- muiden 1; Baarland 6; Biggekerk-e 1; Borssele 1; Bruinisse 4; Goes 4; Grauw 1; Grijpskerke 1; 's Heer Ar-endskerkj 10; Hoedekenskerke 6; Hoek 1; Katten- dijke 5; Ivoudekerke 31; St. Kruis 3: St. Laurens 6; St. Maartensdijk 3; Middel burg 10; Nieuw- -en St. Joosland 6; Ni-eu- werkerk 8; Noordgouwe 3; Oostburg 1; Oostkapelfe 1; Oost- en West-Souburg 3; O.-Vossemeer 3; Philippine 2; Ritthem 4; Schierpemsse 2; Serooskerke (W.) 1; Stav-eniss-e 3; Veer-e 6; Vlissingen 1; Vrou wenpolder 5; Wissenkerke 4; lerseke 1; Zierikzeie 5; Zuidzande 2. (M. Ct.) Zeeland in 1918. In druk is verschenen liet Verslag van den toestand der Provincie Zeeland over 1918, uitgebracht dooi' Ged. Staten aan dei Piov. Staten iln de zomervergadering van di't jaar. Uit dil verslag blijkt o.a., dal het aan tal luczers in 1918 bedroeg 54942 tegen 41021 in 1917, oen toename alzoo van 10921 voor dei gehecle provincie. Het onderhoud der Provinciale werken had behoorlijk plaats en vorderde in to taal een uitgaaf van f59597.14, terwijl nog voor verschillende andere weiken f6848.01 doo.r de Provincie- werd uit gegeven. Dc jjnh'ruikbare materialen, oude keien en puin van de Provinciale wogen Itechten f 1091.973/i op-. Onder liet b'oold „Markten" wordt me degedeeld, da.t evenals liet vorige jaar ook nu de verschillende markten van weinig beteekenis waren. Ook d'e vee markten waren van geen beteekenis, daar het vee voor Wet mee'rendeel tegen hooge prijzen in de stallen werd opgekocht. lie treffende de gemeen terekeningen wordt medegedeeld, dat de over deze door God. Staten of door de Rekenkamer gemaakte opmerkingen van weinig be teekenis waren, alleen maakte de Reken kamer de opmerking, dat de uitkeering uit 's Rijks kas aan onderwijzers bij het L. O. ingevolge d'e wet v[ain' 6 Juni 1913, als geen bate en dé uitbetaling dier gel den als geen uitgaaf voor de gemeente is ia beschouwen, zood'at de ontvangen en uilbeftialde bedragen niet in de ge meenterekening behoorden t,o zij'n opge nomen. Ged. 'Staten hebben reeds ïn 1913 besloten de gemeentebesturen te-n dezen 'opzichte vrij te laten en vonden thans geen aanleiding daarop- terug te komen. Van de 36 gemeentebegïootingen, waar omtrent blijkens het verslag over 1917 de. beslissing tot April 1918 wa's ver daagd, konden 63 voor dezen datum wor den goedgekeurd. Omtrent de overige 33 bcg'rootingen weid de beslissing nogmaals verdaagd en wel tot 1 Juli 1918, voor welken datum 18 ervan, benevens 2 van de 5 begrootingen, na 1 Januari 1918 ingekomen, werden goedgekeurd. Aan dö begrooting der gemeente Burgh werd de goeidaeuring onthouden. Omtrent do ove rige 14 begrootingen werd de beslissing andermaal verdaagd en wel tot 1 October 1918; voor dezen datum werden goed gekeurd 11 dier begroo-tingen en 2 be grootingen, na 1. Januari 1918 ingekomen. Omtrent 3 begrootingen werd' de beslis sing nogmaals verdaagd en. wel tot. L November 1918, een begrooting was toen nog niet goedgekeurdde beslissing daar omtrent werd toen verdaagd tot 1 Decem ber 1918. Voor dezen datum kon zij- en ook de na 1 Januari 1918 ingekomen cn nog niet goedgekeurde begrootingen de goedkeuring erlangen. Het niet goedkeuren van de begrooting van Burgh werd door de Kroon gesteund, waarop de gewenschte wijziging werd aan gebracht en de goedkeuring volgde. Van de begroetingen voor 1919 kwamen er 67 in na 31 October 1918, 8 waren bij den aanvang van het jaar nog niet ontvangen. Ge-en enkele begrooting kon voor den aanvang van h-et dienstjaar wor den goedgekeurd, als gevolg van aanhan gige algemeene herziening en van jaar wed-den van burgemeesters enz., waardoor alle begrootingen in verband daarmede ter wijziging worden teruggezonden en de be slissing over die begrootingen werd ver daagd tot 1 April 1919. Er werden 123 beroepschriften tegen aanslag-en in H. O. ingediend, waarvan op 43 gunstig, -op 40 ongunstig werd beslist en 18 niet ontvankelijk 'weiden verklaard, terwijl de overige nog niet waren afgedaan. Goedgekeurd weiden 185 raadsbeslui ten tot het aangaan van geldleeningen tot een gezamenlijk bedrag van 12.773.683.691/.,. In 15 gemeenten werden vanwege- Ged Staten onverwacht de kassen der ge meente-ontvangers opgenomen en slechts in 5 gemeenten kwam de stand der kas met de boeking overeen. Inz'ajce overtreding der ijkwet weiden in bet arrondissement Middelburg 64 en in bei arrondissement Zierikziee 32 per sonen veroordeeld en inheide arrondis sementen 1 persoon vrijgesproken. Wal betreft de landverhuizing kan wor- den gemeld, dat twee gezinnen, één uit Vlissingen en één ujt Sas van Gent-, samen groot 5 personen, naar Noord-Amerika vertrokken. Maandagavond heeft de losse werk- men Chr. v. A. te Leiden zijn vrouw, van wie hij- -gescheiden leefde, in -de fa briek der firma, Hoio-genstraaten, ,waar zij werkzaamj w,as, na een woordenwis seling de halsslagader doorgesneden.- De vrouw is naar het academisch zie kenhuis gebracht. De kans op tevens- behoud is gering. De dader is aan- ge!h|Oiu|d>en. Een drama. Een zekere Bosquil- lo'ii, eigenaar van het. kasteel Vareniie nabij Bruno-y, was gehuwd met de weduwe Magliari, w-elke reeds twee dochters had. Dio-or zijn opvliegend en verkwistendkarakter toefde hu voort durend met zijn vrouw in onmin, zoo- dat deze -sinds ©enigen 'tijd te Pa rijs haar verblijf had. Dezer dagen logeerde ©en d|er schoondochters op het kasteel, maar het was haar niet mogelijk met. haar schoonvader op goeden voet le blijven. In een -driftige bui gaf Bosquillon haar bevel te- vertrekken. Zij pakte haar koffers, en noig eenmaal 'de kamer van haar vader bezoekend, .vond zij op -den schoorsteen een 'geladen revol ver. Zij begaf zich nu naar haar stief vader 'gn vroeg of zij mocht blijven. Hij ontstak opnieuw in woede en som meerde haar te vertrekken. Zij richtte nu de revolver op haar stiefvader en schoot vijf kogels af, waarvan er drie hem den schedel doorboorden. De da- dere-s is naar de gevangenis van Cor bel I overgebracht. (Ms-bo-de1.) lOn V|Oi O-li zicht i-g. Zondag ver maakten zich eeni-ge kinderen uit Lo- rient miet een gevonden granaat. Zich niet van h-et gevaar bewust, besloten zij haar; te doen ontploffen en wier pen steenen ojpi het hoedje. Een vre-e- selijke ontploffing! volgde. Twee kin deren van 10 en 4 jaar werden ge dood, terwijl 4 andere ernstig werden gewond. (Msbo-d-e.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1919 | | pagina 2