besteding. Bede om hulp. No. 107. Donderdag 18 September 1919. Vijftiende Jaargang erbjeten, ?BEEM, Goes RMIST: Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. te besteden: toonmaken van plm. M. watergangin 3 selen. re VerKooping. I 24 September 1919, H.A. of 12 gemeten vartbonte anderhalf- rige Vaarzen, P. DIERIKX, S TE KOOP. >en modern, oed onderhouden flink Dagmeisje, 7l Het Vredesverdrag. BUI TE NLAND. BINNENLAND DE TROONREDE. t.20, allo» p. 100 -3.70 p. 100 stuks. 7—8, Peskop (7, Eng. Pigeon f 9. ;ebout 710, Jac- t 8, Hondsmuil 8, irtpendu 9, Clusie- 8, zoete fibbelinj slson Gloria 9—10, pomona 9, Duifjes- •en 8—11, 12, Sol- ill. Duchesse 10 lardy 1516, Bon imantpeer 8, Zwa- ke suikerij 9, Br. er 25, Br. Mérode -9, Bonne Louise Seigneur d' Espe- Vierrne f 21, alles I lotten f 5, abtiko- f 57, alles p. 100 »r 100 stuks. JTUUR van het Water- id zal trachten ig op Zaterdag 20 Sep- i, 's middags 2 ure bij de i L. de Winter, hofstede eld" te Ovezand. stuur, DE JONGE, Dijkgraaf. W. B. A. MULDER, Ontv.-Griffier. waarders VERHOEK en Goes, zullen ddags om 10 uur, in de an dhr. J. Clarijs te >ek, ten verzoeke van akob de Kok te Groede, /ERKOOPENi inder 's Heerenhoek, in rceelen. Jr j vatta 10 ct. eliers fabrieksprijs. ,wee knippen in den staart riband om. aelooning terug te bezor- NAGELKERKE, koopman, iek. «HtMtHtlHIHJ Agent dar Zeeuwsche Courant g e MIDDELBURG. HMtltHNHUM s opheffing der zaken, koop aangeboden op een standen in de Gemeente khuizen en grooten Tuin, groot pl.m. 700 Meter. ;chenpersonen wordt niet tdeld. Te aanvaarden bij omst. en inlichtingen b$ D. S, Timmerman, Goe». omstandigheden uit de koop anning, dat een goed bur in oplevert n onder letter B aan Firma 1AAN LE COINTRE, Goes. gevraagd November a.s. HOLLMANN, Kade Goes Abonnementsprijs p. 3 maandon voor Goes f 1.25, daarbuiten f 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht vóór half e«n uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratie: BoudewIJn de Wlffestraat A 135», Goes. Tel. interc.: Directie no. 94. Redactie no. 97. Reclameberichten 30 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prjjg. Advertentiën van 15 regels f0.75, iedere regel meer 15 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst wordt 2 X berekend. Naar den geest en het verlan gen van Zijne Doorluchtige Hoog waardigheid Monseigneur Callier, bisschop van Haarlem, publioee- ren wij onderstaanden smeek brief. Mochten medelijdende zie len naar aanleiding daarvan op stoffelijke wijze de smeekelingen ter huipe komen, dan kunnen zij hunne giften aan ons adres redactie „Nieuwe Zeeuwsche Courant" doen toekomen en zullen wij die behoorlijk in dit blad verantwoorden. Bit bet einde der; gruwelen van den oorlóg, en geslagen door een ramp zonder weerga in de geschiedenis, kom ik, burger van het onheilvolle ^België, bisschop van Brugge, het meest ge teisterde bisdom, van dit land, de hand' reiken bij' een volk dat, .Goddank, den last dier gruwel voflö dagen niet gekend heeft. Eertijds vroegen de chrisienheden, door de wereld, heen verspreid, aan België ooi hulpmiddelen en zendelin gen; thans wend ik mij tot hen, uit naam dier liefdadigheid, die ons dan aanzette om ze te helpen stichten en in 't leven le houden. Het is immers niet aan mijin landge- nooten dat ik een oproep richten kan België is uitgeput; de bronnen onzer welvaart zijn leeggeloopenen in mijn bisdom heb ik, steen voor steen, het werk van verschillende eeuwen zien instorten. Van 't erfgoed dat mij mijne voorgangers hadden nagelaten, btijft heden weinig meer over dan puin- hoopen, en een volk wiens inspanning en middelen zijn uitgeput I :Waar vroeger, door ons toedoen, een heele inrichting was tot stand gekomen van talrijke en zeer uitge breide maatschappelijke werken, scho len, opvoedingshuizen, toevluchtsoor den, hospitalen, kosthuizen, .kloos ters, patronages en werkliedenkxingen, ten prijze van kostelijke en geduldige opofferingen, daar blijven heden slechts droeve puinen.' over; en onze ongelukkige diocesanen, hebben er, volgens de uitdrukking onzer vijanden enkel hun oogen over om te schreien. Dit volk, vier jaar uiteengespreid, bomt thans droevig naar zijn ver woeste dorpen weder, naar zijn ker ken, die onder het geweld |der obussen zijn neergeslagen, in een woestenij (die door 'loopgrachten en verdedigingswer ken doorsneden is. De 'Yzerstreek is; maar een plijke- rtg moeras meer; Yper een onbewoon baar puin; Diksmuide en Nieuwpoort bestaan met meer; Roeselaere, Mees- sen, de nijverheidssteden op de Leie- otevers, Komen, Waasten, Wervik zijn verpuind of ten gronde toe verwoest. Op de geveohtsljjn zijn alle dorpen, wel een honderdtal, vernietigd; de vroeger zoo vruchtbare bouwlanden, zijn tot aan hun ondergrond omwoeld, 150 kerken zullen herbouwd moeten worden, honderden kloosters, scholen patronages zullen heropgericht moe ten wordèn. Het overige van mijd bisdom is vier jaar lang bevat geweest in het opera tiegebied: enkel in mijn bisschoppen lijke stad Brugge, werden mijn Se minarie, mijne Colleges, mijne pen sionaten, mijiie weezengestichten, mij ne lotkalen voor de werken, mij'ne kloosters voor mannen en vrouwen met geweld ontruimd, en tot kazernen omgeschapen. In al de andere steden en in de meeste dorpen ging het er dergelijk op toe. De schade wordt op verschillende honderden millioen frank berekend. t,?0®11. we de bitterst© ure van ons Iqden doormaakten, kwamen ons uit uwi land zooveel bewijzen van war me genegenheid toe dat we, nu rust en vrede zijn ingetreden, niet aar zelen nogmaals de oogen te wenden, den tot u en onze opbeuring van [u verwachten. Hoe velen onder u werden door onze ellenden tot in het hart bewogen I Po litieke en sociale voormannen, han delaars, geleerden en denkers, vrou wen uit alle standen der samenleving, niemand heeft .een oagenblik dege nen vergeten, die door de oorlogs roede zoo hard werden geslagen. Tot u allen dan richt ik mijnen op roep! Komt het bisdom van Brugge ter hulp en in de roemrijk© Yzer streek zal uwe groote liefdadigheid, vereeuwigd worden door het onu.it- wischbaar getuigenis onzer herop gebouwde kerken en schorten. In mijne hoofdkerk zal een gedenk- teeken net gulden boek der wekioeners voor de komende geslachten bewaren. De Liefde heeft ons vereenigd ge durende .deze harde tijden; we zui len door liefde vereenigd blijyen in Christo; wat, na deze zware beproe vingen, d© Liefde zal hebben herop gebouwd, zal voor u bij; ons aller Meester (ten beste spreken. Het Diocesaan Komiteit, Voorzitter: f G. I. Episc. Rrugen (Bisschofp, van Brugge,) Kan. H. van den Berghe, S.T.Di. Vica- risl-Generaal. f. Kan. C. Callewaert, J. C. C. Voor zitter van het Groot-Seminarie, Kan. A. Iserbyt, Pastoor der hoofd kerk. Kan. A. de Smet, S. .Th- L. Leeraaij aan het Groot Seminarie, Kan. D. Reynaerl, Principaal van het S. Lodewijkscollege, E. H. J. Bittremieux, Ph. S. T. D1. Leeraar aan de Hoogeschool en het Amerikaansch College te Leuven, E. H. R. Hoomaert, Onder-secretaris van het bisdom, Mr. M. Alliapme, Leeraar in de We tenschappen aan de Hoogeischooi te Leuven, Heer Karei Beyaert, Schrijver van het Komiteit.1 i t P.S. Wij verzolreken E.E.H.H. Pas toors de goedheid te willen hebben dezen brief op den predikstoel af te lezen, en op ©enen of anderen Zon dag voor de behoeften van ons bis dom ©ene omhaling te doen; we bid den hen nog de pers hunner stad te willen uitnoodigen dezen brief over te drukken en eene inschrijvingslijsit in hare kolommen te openen. We bidden ook de bestuurders der hoogescholen, colleges, pensionaten en scholen, dezen brief aan hunne leer lingen te willen voorlezen, opdat zij als Apostels mogen medewerken om ons bisdom pit zijne puinen te doen heroprij zen. .Wij weten hij ondervinding welke wonderen het Apostolaat der jeugd kan verachten. Zij zullen wel willen vragen, aan hunne leerlingen een. deel tje hunner spaarpenningen af te staan en bij hunne ouders en vrienden om eene aalmoes te verzoeken. Wij van onzen kant, zullen onzen Goddelijken Meester bidden hen te ze genen, want hpn zullen wij' de her oprichting onzer kerken, colleges en scholen te danken hebben. Indien gij ons wilt bijstaan Idoor bijgaande brief te verspreiden, yveest zoo goed ons te laten weten het ge tal exemplaren dal gij1 wensoht te ont vangen. Beleefd verzoek alle giften te laten geworden aan Z. D. H. Mgr. Waffe- faert, Bisschop; van Brugge. Het Komiteit. I I i Eerbied igl ijk voeg ik mij bij Zijne Hoogwaardigheid den Bisschop van Brugge, om eenen dringenden oproep te richten tot de sympathische mild dadigheid onzer broederen uit het vreemde, voor het heroprichten der kerken, kloosters, scholen van de pro vincie West-Vlaanderen, die meer dan eenig ander Jand de gruwelen van dezen oorlog heeft geleden. (get.) Graaf Ami. Visart de Bocarmé, Burgemeester der stad Brugge. Be Gouverneur van West-Vlaande ren aanziet het als een plicht zijp. stem te „voegen bij' deze ran Zijne Hoogwaardigheid den Bisschop van Brugge, wiens bisdom zoo schrikkelijk den oproep tot de milddadigheid van liefdadige personen, ten voordeel© van het heroprichten van het groot getal kerken, scholen, kloosters, ten gronde geruïneerd 'en vernietigd in dezen oor log. 1 (get.) Janssens de Bisthoven, Gouverneur van West-Vlaanderen. Zuid-Afrika en het vredesverdrag. KAAPSTAD, 12 Sept. (R.0.) De se naat van Zuid-Afrika heeft met 30 tegen 5 stemmen het vredesverdrag geratifi ceerd. Het huis van afgevaardigden had reeds eerder het verdrag geratificeerd. Canada en het vredesverdrag. OTi'OWA, 12 Sept. (Reuter.) Het La gerhuis heeft hel vredesverdrag zonder stemming geratificeerd'. BELGIË. Een opzienbarende meeting. Het standbeeld voor Rodenbach, den VLaaimschein voorvechter, diat voor een tiental jaren te Rousselaere weid opge richt, was tijdens den oorlog door de Duitschers verwijderd en naar Gent over gebracht. Zondag ji. is heit weer op zijn oude plaats teruggebracht en hadlden groote feestelijkheden en een reusachtige mee ting vaml Vlaamschgezinden plaats. Die meeting was daarom opzienbarend, wijl in de verschillende redevoeringen daar gehouden, de afkeer der Vlamingen van alle aaneixionisme ten opzichte van Ne derland tot uiting ikwam. Toen oa. een student uit Delft de groeten- overbracht van Noord-Nedeirland, klonk een alge meen „weg met het anneocionisme" en werd geestdriftig het „Wilhelmus" gezon gen. Ook deden de aanwezige Vlaamschei stu denten voorlezing van eene motie waarin de annetxionistisöie politiek van Hijmans wierd afgekeurd en de wensch voor een rustige samenwerking tusschen Noord- en Zuid-Nederland weid uitgesproken. De mo tie werd daverend toegejuicht. Aanslag tegen de Fransche uni versiteit te Gent. Aan het Vlaam-sche Persbureau wordt uit Vlaanderen gemeld, dat Za terdagavond een aanslag gepleegd werd tegen de Eransche Universiteit te Gent. (Volgens dit bericht is een groep soldaten en officieren in het getioow van de Lange Meire hmiieBgeunongen met h-andbonunen en springstoffen toet het doel de gebouwen in de lucht te doen vliegen. De branden die ,©p verscheidene plaatsen ontstonden, werden (door voorbijgangers opgemerkt en konden gebluscht worden. ITALIË. De bekende Italiaansche oorlogsaan stoker en dweper d'A n n un z i o heeft met een aantal soldaten een poort van staatsgreep gedaan door Fiume, dat onder internationaal bestuur staat, militair te bezetten en als Ita- liaansch bezit te proclameeren. Hij zelf liet zich tot gouverneur uitroe pen. De Italiaansche regeering is zeer verbolgen over dat bedrijf van d'An- nunzio, maar schijnt, eemïgermate machteloos tegenover hem te staan. DUITSCHLAND. Het nieuwe Duitsche Rijkswapen. Als nieuw Duitsch Rijkswapen is ge- kotzen een zwarte adelaar zijn niet gei- fcarteid. Snavel, tong en Idauiwen zijn rood1, teirwijl de- grondkleur van het schild, waarop de zwarte adelaar staat, goud geel is. Aan dte vroegere Duitsche kroonprin ses is vani Staatswege een slot als blij-- vend'e verblijfplaats aangewezien. OOSTENRIJK. iWEENEN, 15 Sept. Graaf Joseph Smoe- siebt werd benoemd tot minister van hui- lenilandsche zaken in het kahinet-Friie- drich. De nieuwe minister van biinnen- llanldsche zaken wordt Bonicky, tot nu toe staatssecretaris. (Z.) IERLAND. Tegen Sinn-Fein. LONDEN, 13 Sept. (Reuter). De „Du blin-Gazette" van hedenavond behelst een proclamatie, waarbij het Sinn-Fein-parle- ment, bekend als Dail Eircann, wordt ver boden en opgeheven. De proclamatie noemt het Sinn-Fein-parlement een gevaarlijke vereeniging. De proclamatie is van toepas sing voor geheel Ierland. DUBLIN, 12 Sept. (Reuter). De politie en militairen hebben heden invallen ge daan in de hoofdkwartieren der Sinn- Feiners. Zij hebben twee leden van het Sinn-Fein-parlement in hechtenis geno men. De huizen van alle leden van dit parlement zijn doorzocht. 1 Eveneens zijn er invallen gedaan in de dagbladbureaux en in drie particuliere hui zen te Skibbereen. AMERIKA. Staking. CHICAGO, 14 Sept. (R.0.) Officieel. De organisaties der metaalbewerkers hebben verklaard 22 September de staking te zul len proclameeren. In Brooklijn zijn eenige millioenen dol lars uitgegeven om de staking van de politieagenten te Boston te steunen. De republikeinen hebben zich tegen het wetsontwerp op de leger-reorganisatie van het departement van oorlog verklaard Zij zeggen, dat deze wet nog erger is dan het Duitsche militarisme en de New-York Herald" verklaart, dat het wetsontwerp waarschijnlijk verworpen zal worden. In de haven van Seattle is het schip van president Wilson, waarop deze zich met zijn vrouw bevond, in aanvaring ge komen met een groote passagiersboot. Per soonlijke ongelukken kwamen echter niet voor. (Msb.) PALESTINA. De Joden te Jeruzalem en de H. Stoel. De Joden te Jeruzalem, zoo wordt uit Rome aae de Parijsche „Croix" gemeld, hebben tot dien Paus een verzoekschrift gericht in 'flenzelfden geest als eenigen tijd) geleden de Joden der Ver. Staten, in het belang n.l. Ihunner geloofsgeoooten in Polen, Lithanen en de Oefcrajiena, waar het, helaas, dikwijls komt tot programs of wreedaardige en bloedige joden-ver- He t antwoord1 van den H. Vader aan de Jtiruzlalemsche Joden is vervat in dezelfde vriendelijke en welwillende bewoordingen ais dat aan de Joden der Ver. Staten. Do Paus belooftal zijn invloed' te zullen aanwenden in navolging van al zijn voorgangers op den. Stoel van Sint Pe trus om de Israëliten in Polen, Li- thauen en d© Oekraijena te vrijware/n tegen de vervolgingen, waaronder zij te lijden hebben. („De Tijd",) p—— H. M. de Koningin heeft Dinsdag 16 September dlei .zitting; der Staten-Gemeraal geopend1 met de volgende Troonrede: Mijne Heeren! De omstandigheden, waaronder ik mij thans weder in uw midden bevind, zijn in menig opzicht gelukkiger dan in de laatste jaren het geval was. Mij vervult innige dankbaarheid jegens God, dat Hij ons vaderland voor de ver schrikkingen van den oorlog heeft willen sparen. Leger en vloot hebben pal gestaan om onze onzijdigheid te handhaven. De diepgevoelde erkentelijkheid der natie blijve verzekerd aan de mannen, die bij de vervulling van hun plicht jegens het vaderland zich groote opofferingen heb ben moeten getroosten. De gedachten, dat na de wereldberoe ring de toekomst op voet van vriendschap met de andere mogendheden wordt m- Welk weder zullen we hebben? Verwachting tot den avond van 18 Aug.: Meest zwakke wind uit Noordelijke rich tingen. Gedeeltelijk bewolkte: lucht. Droog weer. Weinig verandering van tempera tuur. gegaan, stemt tot dannkhaarheid en tot voldoening. Alleen werd bij de regeling van de uitkomsten van den oorlog ons land gewikkeld in een geding, waarvan onze verhouding tot België den invloed •nderging en waarbij ik geroepen werd voor de rechten en de belangen van den Staat en voor zijne zelfstandigheid met nadruk op te komen. In innige gemeenschap met mijn gan- sche volk gaan mijn gedachten uit naar Limburg en Zeeuwsch-Vlaanderen, in wier trouw en aanhankelijkheid' de hechtheid en de kracht onzer nationale eenheid on dubbelzinnig tot uitdrukking kwamen. Nadat de totstandkoming van den vol kerenbond zal zijn verzekerd, zal de toe treding van Nederland aan uwe goed keuring worden onderworpen. Vertrouwd mag worden, dat de over- zeesche aanvoer der meest noodzakelijke producten voor afzienbaren tijd verzekerd is; de levensmiddelenvoorziening blijft intusschen, in verband met de belang rijke prijsstijging, mijn volle aandacht eischen. Ofschoon in belangrijke mate de werk loosheid afgenomen is, zal toch het noodige verricht worden om door het uitvoeren van werken en het bevorde ren van ontginningen, de arbeidsgelegen heid te viergrooten. De uiterst kostbare maatregelen, welke de verzorging van de geestelijke en stof felijke belangen van mjjn volk vordert, en de bij voortduring hooge stand van de prijzen stellen eischen aan 's lands schatkist, die mijl met groote zorg ver vullen. Ondanks de bevredigende opbrengst van 's Iïijks middelen en den invloed van de met Uwe medewerking bereids tot stand gebrachte maatregelen tot versterking van inkomsten, wijst öe raming voor den komenden dienst een belangrijk tekort aan, bovendien zijn regelingen in voor bereiding, die geen uitstel kunnen lijden, en een aanzienlijke vermeerdering van uitgaven noodig maken. Afgescheiden van deze onvermijdelijke uitzetting van uitgaven, is het met het oog op den finantiëelen druk, dien de belastingen reeds op ons volk leggen en nóg zuilen leggen, noodzakelijk, dat het doen van nieuwe uitgaven tot het uiter ste beperkt wonden. Tot verkrijging van de dringend noo dige versterking der middelen, zullen in de eerste plaats de te dien einde bjj U ingediende wetsontwerpen Uwe aandacht blijven vragen. Verdere voorstellen worden in geireiM- heid gebracht en zullen u binnenkort worden aangeboden; hierbij staan op den. voorgrond een belasting op uitgave van. weelde, een fiscale herziening van hel; tarief van invoerrechten, eene belasting op tabak, sigaren en sigaretten en een uitbreiding van de zegelbelasting. Een wetsontwerp tot wijzliging van eeni ge bepalingen van het Burgerlijk Wetboek betreffende het wettelijk etridicel zal' u worden aangeboden. Wettelijke bepalingen tegen het maken van woekerwinsten zullen u worden voor gesteld. Een wetsontwerp tot regeling van den rechtstoestand der ambtenaren zal wor- dën ingediend. Het overleg omtrent de administratieve rechtspraaik zal worden hervat. Met de uitvoering van het gewjjzigd artikel' 192 der Grondwet, in het vorig' zittingsjaar aangtevangen, zal ter verkrij ging van bevrediging op onderwijsgebied wordten voortgegaan. Nevens de reeds aanhangig gemaakte onderwerpen tot wijziging van de be- staande onderwijswetten, zal u een wets ontwerp bereiken tot regeling van h'et btewaarschoolonderwrjs. Op het defensie-vraagstuk blijft mijne vollte aandacht gevestigd. De oplossing kan eprst ter hand genomen worden, waln- nfeer omtrent de internationale regeling, door den volkelrenbond beoogd, meelr ze kerheid zal zijn verkregen. Met kracht zal worden voortgearbeid

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1919 | | pagina 1