UIT ZEELAHD. i gevaardigd, volgens welke vergunningen tot uitvoer (consenten voosr uitvoer) voor kaas door de Nederi. Uitvoenuaa tschappij friet anders zullen worden overgedragen dan aan kaasbeieddérs of aan veTeieni- ginlgen van kaasbereiders of aan kaas handelaren, alle voor zoover zij' bij het zuivelkantoor als kaasexporteurs zijn in geschreven. De ex-kroonprinses. Vrijdagmorgen 8.15 is 11. K. H. de voor malige Duitsche Kroonprinses met hare twee kinderen en gevolg van het eiland Wieringen vertrokken. Per postboot naar van Ewij-cksluis en vandaar per auto met bestemming naar Amerongen. Het gezel schap werd begeleid door den burgemees ter van Wieringen, den heer Peereboom. Aan de haven waren aanwezig Z. K. H. de ex-prins, alsmede de echtgenoote van den burgemeester. Geheel onverwachts bracht de ex-kroon prinses Vrijdagmiddag een bezoek aan liet Rijksmuseum te Amsterdam. Zij werd te ongeveer kwart voor één in de hal var het Museum begroet door den hoofddirec teur, jhr. van Riemsdijk. Er werd een rondgang gemaakt, die ruim een uur duur de. Vóór het vertrek plaatste de ex-kroon prinses de volgende handteekening in het gulden boek: Cecile, Kronprinzessin von Preusseri. 12 Sept. 1919. De twee zoons van den ex-kroonprins arriveerden circa 1 uur met den burge meester van Wieringen, den heer Peere boom, en vertrokken naar Artis, waar zij ruim een half uur vertoefden. Permanente commissie inzake crisismaat regelen. Op Zaterdag 90 Augustus had de Per manente Commissie inzake crisismaatrege len uit de katholieke en christelijke werk liedenbonden en vakorganisaties een be spreking met Zijne Excellentie den Mi nister van Landbouw, Nijverheid en Han del, naar aanleiding van het door de Per manente Commissie toegezonden adres, aan de hand waarvan door de Permanente Commissie verschillende maatregelen wer den bepleit., Naar aanleiding van deze besprekingen deed de Minister de volgende toezeggin- gen: Ten eerste, dat hij bereid is de coö peraties en andere plaatselijke werklieden organisaties te steunen, door dezen, onder zekere waarborgen, voorschot te geven en verder deze in de gelegenheid te stellen om .aardappelen tegen inkoopsprijs 7V2 cent per kilo) te betrekken. Ook zouden de coöperaties, artikelen, welke door den minister in beslag zijn genomen, tegen inkoopsprijs kunnen ontvangen. Voorts deelde de minister mede, dat er maatregelen worden getroffen, waardoor het mogelijk zal zijn, dat suiker, kaas en boter niet of niet belangrijk in prijs zul len stjjgen, terwijl alles wordt gedaan om ook de melkprijzen binnen redelijke gren zen te houden. De volle aandacht van de Regeering is gevestigd op de prijsstijging van kleeding en schoenen; al het mogelijke wordt ge daan om daling der prijzen te verkrijgen en om ongemotiveerd hooge prijzen te voorkomen. Bereids is door de Regeering een groote hoeveelheid bevroren vleesch aangekocht, waarmede de Regeering verlaging der vleeschprijzen hoopt te verkrijgen. De Minister verklaarde verder, dat de Regeering steeds nauwgezet overweegt, hoe de druk, die op de bevolking ligt, kan worden verminderd, doch wees daar bij tevens op de groote moeilijkheden, die zich daarbij voordoen. Goes. De tooneelclub van den „St. Petrus - kring" te Middelburg.' wier spel in goeden reuk staat, was Zondag j.l. ter sterkte van éirca 25 dames, meisjes en heeren naar Goes gekomen om in 't „Slot Oosten de" op te voeren de dramatische 5 akter „Heit herderinnetje van Lour- d es". Deze zaal was stampvol met nieuwsgierigen, uit Goes en de omliggende dorpen, waaruit de groote verwachting sprak, die men van het tooiieelgiy.el- schap had. Nu, die is geenszins be schaamd. Men moet natuurlijk aan di- lettant-tooneelisten een anderen maatstaf aanleggen, als aan beroepstooneelisten. Iloch dit in aanmerking; genomen mag beslist verklaard worden, dat het stuk over het algemeen zeer goed, hier en daar zelfs voortreffelijk voor het voetlicht werd gebracht. Er waren natuurlijk vlekjes Vooral in het uitspreken; der woorden! speelden de h en de g den Zeeuwen van onvervalscht bloed boozie parten en hier en daar was het samenspel niet harmo nisch emi vlot genoeg. Zoo keken in het laatste bedrijf b.v. de zingende pelgrims meer naar de bezoekers in de zaal dan naar de grot. Maar daar staat tegenover dat menige; scène met veel natuurlijk ge voel en toch ,zee,r expressief werd ge speeld. Zoo; bv. in het le bedrijf de scène tnsschein Bemadette die in heel het stuk haar rol uitstekeud verstond en sympathiek vertolkte en haar moeder in het 2e> bedrijf tusschen de gravin Van Waldheim en haar gouvernante, in het 3e bedrijf de samenspraak tusschen de twee zuses bij de grot de kleine blinde Ottillie speelde haar rol allerliefst en muntte uit door een onberispelijke uit spraak onzer zoo schoone moedertaal in het 4e bedrijf de samenspdasak tusschen de pachteres en de gravin in het 5e be drijf de samenspraak tusschen' de vrouw van den prefect en de gravin. In al deze scènes gaven de personages blijk hun rol goed Ic hebben begrepen, vandaar dal zij die met klem van voordracht en nobele gebaren wisten te vertolken. De O. L. Vrouw van de grot was zoo wel in persoon als in stand en uitbeel ding bij uitstek geschikt om de werke lijkheid der uitgebeelde persoon te bena deren: ,zij voldeed uitmuntend. De tooneelschikking was best, de costu mes waren frisch en de verlich ting van sommige groepen met Ben- giaalsch vuur vooral ïn de slotapo theose igaf aan het geheel een schit terenden en bekoorlijken aanblik. Den leiders en ondernemers van dit alles komt een woord van warme hulde en lof toe. Ook het op het drama volgende ta bleau: „de; Angelus", blijkbaar eene na volging van de bekende' schilderij van Millet van dien naam was lief en zeer natuurgetrouw weergegeven Wat voor het voetlicht, kwam maakte indruk op de toeschouwers, die b.v. de verschillende Marialiederan in het stuk geestdriftig mede,zongen. 'lót redresseering van de al te ern stige gevoelens werd door eenige hee ren van den St. Petruskring .zeer ver dienstelijk een kluchtspel, het „testament van een suikeroom" in één bedrijf opge voerd, dat de; lachspieren danig in bewe ging bracht. Voor het opvoeren der voordracht „Het vrouwenkiesrecht" ontbrak de tijd. Het veranderen der coulissen na elk bedrijf van het drama, Ihad. dit stuk bijster lang doen duren, zoodat de ontspanning der toeschouwers na ruim 4Vz Uur een in spanning dreigde te gaan worden. Daar aan heeft echter de tooneelclub geen schuld, die zeker na het mooie succes van Zondagavond nog lang aangename herinneringen hier in Goes zal achter laten. Middelburg. Het laatste Zondag- avondconcert was gisterenavond, nog drukker bezocht dan de vorige. Zeer velen zaten, bij gebrek aan voldoend aantal stoelen, op tafel tjes, terwijl anderen zich met een staanplaats moesten tevreden stellen. Het publiek toonde zich weder jzeer dankbaar voor het ten gehoore ge brachte. De groote toeloop bij (le vijf gehouden concerten heeft het reent van bestaan dezer concerten, van .wel ke 24 jaar geleden voorspeld werd, dat zij na enkele jagen weer zouden verdwijnen, wederom ten volle bewe zen. Te dezer stede is een '22-jarig rij wielhersteller. die een puistje aan zijn neus had opengebrabd, aan bloedvergifti ging overleden. 1 De vereeniging van directeuren van lokaalspoor- en tramwegen houdt hedeml (Maandag) en morgen baar jaarvergade ring, welke zal plaats hebben geidiurenUe een tocht door Zeeland', waarbij o.a. een, rit per tram van de Zeeuwsch-Vlaiamsch» tramwegmaatschappij op bet programma staat. Te dezer stede was er Zaterdag avond een oploop voor een woning, waar van de bewoners tijdelijk afwezig zija. Er liepen allerlei geruchten van zich in het huns bevindende inbrekers, ontstaan) doordat men licht zlag in een der ver trekken. De „politie verschafte z'ich ech ter den toegang tot de woning en onW dekteeen brandend electrisch licht, dat of was aangelaten of dat door ,onJ- bekeede oorzaak was aangegaan. Vlisstngen. In de week van 13 tot 19 Augustus werden hier 4391 zeeba den genomen, waarvan 1039 door (ia- mes en 1407 door heeren en 1845 in het volksbad. De temperatuur van de lucht ;was gemiddeld 80 en van het water 64 graden. Het vorig jaar, toen wij in de maand September over hel algemeen veel guurder weer hadden werden in de zelfde week slechts 514 baden geno men. (VI. Ct.) Vorige week zijn hier alleen in het volksbad ongeveer 2000 baden ge nomen. Het aantal baden in het gewon® en in het volksbad te zamen beliep 5000. Vrijdag was het water 72 graden, wel een bijzondere warmte voor de zen tijd. (M. Ct.) Krabhendijk*. De hulpïangeender F. van der Have alhier is met ingang van 28 dezer benoemd in den vasten dienst en aan hem Vlissingfen als standplaats aangewezen. Zaterdagavond werd de bevol king omstreeks 6 uur opgeschrikt door het luiden van de brandklok. Bij on derzoek bleek er brand te zijn cip de hofstede van burgemeester Welleman en te woeden in een strooklamp. De oorzaak wordt gezocht in het spelen van kinderen met lucifers. Dat er veet volk op de been was is wel begrijpelijk te meer daar het Zaterdag was en de brand midden in het dorp voorviel. Het aaidappelenrooien is hier aan den gang. Het beschoit va» bonte en blauwe valt over het algemeen tegen. De Eigenheimers Ie veren een flink 'beschot, doch hierin komen na rooiïng veel zieke knollen voor, zoo dat de handel er door gedrukt wordt. De prijzen van deze soort variëeren tusschen f3.50 en f4.Ook wor den hier al 'Eigenheimers ingekuild. Helnkenmn*. Zaterdagmorgen ont stond brand ,op den zolder van J. Vermeulen alhier. Een kast, welke te gen een schoorsteen stond, was vol op aan het branden. De vlammen had den zich reeds medegedeeld aan kin- derkleedmg. Door spoedig toegescho ten hulp werd meL emmers water 't vuur .gedoofd en erger voorkomen. Vermoedelijk heeft hout in den schoor steen aanwezig, vuur gevat. Met ingang van 1 October is dhr. K. Dikker, Rijksambtenaar alhier, als zoodanig overgeplaatst naar Vlis- singen. 's Heerenhoek. Alvorens de Hand boog Sociëteiten hun winterslaap in gaan, heeft de Handboog-Sociëteit Con cordia besloten om op Zondag 21 Sep tember a.s. nog eens een b uu ri se h 1 e t i n g 'te geven met een uit- loving van 25 gulden op de hooge vogels. Xltijd bij gunstig weder. Mogen velen zich opmaken naar de buurt- schieting, zij zullen zeer welkom zijn. Men denke er aan vroegtijdig aanwe zig fro zijn, daar dit de taak van het bestuur vergemakkelijkt. Een deputatie uit het bestuur van de afdeeling Zeeland van de Algemeenen Ne derland schen Politiebond heeft een onder houd gehad met Ged. Staten om de wen- schelijkheid van verbetering der jaarwed den van de gemeenteveldwachters te be pleiten. Eenige militairen, die nog te Cadzand gedetacheerd zijn, wilden een Duitsche granaat demonteeren, met het gevolg, dat deze ontbrandde. Een zestal militairen wer den hierdoor min of meer gewond. Bij een hunner werden een 40-tal scherfjes uit zijn beenen, armen en handen ver wijderd. Tentoonstelling der Maatschappij tot be vordering van Ooft- en Tuinbouw in het voormalige IVde district van Zeeland te Sluis. Zaterdag 13 September. Het beroemde, oude stadje Sluis was in feestdos. Gee;n 'wonder! Want haar viel ditmaal de eer te beurt, binnen de eeuwenoude muren een tentoonstelling te herbergen', die eiken keer aan belang rijkheid en uitgebreidheid groeit. Ol- schoon de Maatschappij een jonge ver- eemgiug is, (ze werd in 1878 door den heer G. A. Vorsterman van Oijen opge richt], kan ze reeds op groote succes sen bogen. Overal werden er in het 4e district plaatselijke atdeelingen opgericht, alsmede snoeicursussen, de bevordering van Ooft- .en Tuinbouw werd krachtig ter hand genomen. Maar zooals men te recht opmerkte; deze tentoonstelling zon der feestelijkheden was als een el zon der zout! Een commissie, onder haar ij vengen voorzitter, den heer J. M. Ker- jnsleyn, had met behulp van de z'.g. straateommissies heel het stadje ver sierd'. Langs de straten stonden dennen boompjes met guirlandes en lampions, de winkelujtstallingen wedijverden in schoonheid:,, 'twaren overal vlaggen en banieren, die boven de oude veste wap perden. Leuk was de versiering in de Kapellestraat, waar vóór ieder huis in een zandparkje allerlei groenten en tuinge wassen waren neergezlet. Eerebogen prijk ten op; alle hoeken der straten, met pas sende opschriften; ook met het oog op de annexatie. Voor de straatversieringen waren prijzen uitgeloofd', welke ten deel vielen aan de volgende straten: Oude Kerkstraat le prijs, Kapellestraat 2e prijs, Meerminnestraat 3e prijs, Nieuwstraat 4e prjjs. Om twee uur had de ontvangst plaats op het Raadhuis van het Bestuur der Maatschappij en de genoodigden. Het be stuur bestaande uit de heeren D'. H. van Zuyen, voorzitter; Iz. Risseeuw, vice-voor- zitter, E. H. de Milliano, Penningmees ter, 0. M. van.' den Broecke, A. H. J. Beuningh, Secretaris. Na de verwelkoming door den burgemeester werd de eerewijn aangeboden. Daarna had de vergadering plaats van het Bestuur, de leden der Maatschappij; en de genoodigden op het Raadhuis. De voorzitter, de heer D. H. van Zuyen, bur gemeester van Breskens, opende deze ver gadering met een woord van welkom aan de aanwezigen, daarbij de hoop uitepro- kendfe, dat deze tentoonstelling naar wenisch moge slagen. Daarna gaf hij het woord aan den heer Welleman tot het houden eener korte leking over Ooft- en Tuinbouw in Zeeuwsch-Vlaanderen. De heer Welleman behandelde het on derwerp Ooft- en Tuinbouw, voorheen en thans. Spr. begon er mee op te wijzen, dat er vroeger in onze streek van Tuin bouw als bedrijf, als kostwinning eigen lijk geen sprake was. Ieder had slechts zijn tuintje en de boeren waren blij, als de boomgaard elk jaar maar hun pro visie opbracht. De toestanden zijn ech ter veranderd. Nu is er een georganiseer de tuin- en ooftbouw, dank zjj de Maat schappij. Spr. eindigde met de hoop uit te spieken, dat dit deel van Nederland hetwelk onverbreekbaar aan het groote deel is Vastgehecht, moge inzien, dat nielfc alleen een bloeiende landbouw, maar eveneens een bloeinde tuinbouw Zceuwsch Vlaanderen groot zal 'maken I (Applaus). Vervolgens sprak de heer I>. Bloemsma, I. R. Rijkstuinbouwieeraar, die als on derwerp behandelde: de Export. Spr. begon met erop te wijzen, dat de mensch zich moet vereenigenook de land- en tuinbouwers moeten zich orga- niseereri. Daarom onze veiling! Waar heen echter dc export. Spr. toonde aan, dat we vooral aan gewezen zijn op Engeland, mits men maar het voorbeeld niet volgt van de boter- exporteurs eenige jaren geleden. Spr. ein digde zijn toespraak met de hoop uit te jspreken, dat de Zeeuwsch-Vlaamsche Tuinbouw gaat „semper crescendo" allijd voorujt!" (Applaus.). 'De, voorzitter dankte beide heeren en verzocht de vergadering 'zich naar het terrein te begeven. Aldaar was alles in orde. Een vijftal reuZententen waren in gericht tot hét tentoonstellen der vruch ten, bloemen en groenten. Te drie ure beklom de voorzitter het podium om de tentoonstelling te openen. Spr.heette al lereerst welkom den afgevaardigde van den Nedcrlandschen 'Tuinbouwraad, om dat we de leiding van vakmenschen brood- noodig hebben; verder Jhr R. R. de Muxall, Lid der Tweede Kamer, ,,de pri mus inter pares"; A. Columbien, profes sor in de Tuinarchitectuur aan de Uni versiteit te Genit; de heer D. Bloemsma, Rijkstuinhouwleeraar, Jhr. van Vreden- burgh, voorzitter der Zeeuwsch Land bouw Maatschappij en verdler alle aan wezigen;. Spr. ging in het kort de geschiedenis der vereeniging na en wees thans op haar grooten bloei. Toen in 1908 te Ooistburg een tentoonstelling werd gehou den, waren er 200 leden, bij die te Groede in 1912 ongeveer 250 en nu reeds 500 leden. De vereeniging bloeit, doch heeft vooral in de oorlogsjaren met vele moei lijkheden te kampen gehad. Spr. ging thans 'den socialen toestand na. Werden j££oeger hoofdzakelijk ideëele onderwerpen nehandeld, thans dringt zich één groote toateriëele vraag op d'en voor grond Hoe voeden wij! mensch en dier in de toekomst? Hoe kunnen wij den hongersnood buiten ons land honden? Het eenige antwoord is: weiken! Ver geten we niet, dat er door de rampvolle vier jaren tallooze arbeidskrachten ver loren zijn gegaan. De toekomst is dan ook dioinker, vooral door den plechten geest. waaronder voornamelijk het bolsjewisme die de wereld beheersoht. Ziel naai' Rusland, eens de korenschuur van Europa. De Amerikaansche voedsel- regelaar Hoover zegt, dat Amerika nog slechts enkele jaren Europa van voedsel kan voorzien. Diaarom is Europa ver plicht zichzelf ,jf: helpen. En wij moe ten daartoe meewerken. Hier is gelukkig nog geen voedselnood. Maar weet men dan niet, dat de Parijsche tuinbouwer viermaal meer uit zijn grond trekt dan wij! Succes eu productie zijn kinderen van: zwaren arbeid. Maar ook de tuin bouw loont. Wij moeten ons daarop toe leggen. Het kleine plaatsje Liende in de Betuwe verzond het vorig jaar voor f 200.000 aan fruit. De- Betuwe is ons voorbeeld; om zoover te komen moeten we hebben een intensiever vereenigings- levetn en moeten we meer kennis ver spreiden over Aloft- en Tuinbouw. Spr. eindigde met den wensch: Semper idem: Zeeuwsch-Vlaanderen vooruit, niet alleen op landbouwgebied, maar ook op het gebied van Fruit- en Groenteteelt. (Toe juichingen.) 1 j Vervolgens sprak dè jWeled. Gestr. heer J. H. Blum, Lid van Ged. Staten van Zeeland. Spr. begon met te wijzen op de aan gename taak, die hij had, om op deze k'inloonstelling het woord te voeren en wenschte de Mij. geluk met haar succes. Z Exc. de Commissaris der Koningin was verhinderd te komen, doch vaardigde drie leden, van G$d. Staten af. Het was een gelukkig denkbeeld hier een tentoonstel ling tc houden, vlak bij de grens. De Mij. heeft moeilijke jaren gehad, maar haar zal de steun van Regeeringswege niet ontbreken. Regeering en burgerij, zullen eendrachtig samenwerken, ppr. hoopt, dat, wanneer' er nog eens een Zeeuwsch- Viaamsch volkslied gedicht wordt, dit zal zijn in andere tijden en dat daarin niet alleen de woorden voorkomen „daar ziet men; het Zeeuwsche koren, het aller- schoonste staan" maar ook: de mooiste bloemen, de sappigste vruchten, hél heer- UgSte ooft. (Applaus). Rede Jhr. R. R. de Muralt. Aller belangstelling richt zich op detnl z'ujdelijken zelfkant van Nederland, aldus begon Spr. zijn rede. Maar zij zlullen het niet hebben. Evenwel wil spr. hier h|et Belgische volk geen verwijt maken; dit zijn on zie; broeders (applaus). Alleen': wieg met het groepje annexionjsten I Spr. spreekt hier als Kamerlid en als Zeeuw en relelveert den oorlog van 1672 en het jaar 1813. Telkens waren het de Zeeuwsch-Vlamingen, die het sein tot een Oranjebeweging gaven. Daarom ook nu Zeeuwsch-Vlaanderen bjjj Nederland. (Don derend© toejuichingen.) Spr. stelt voor aan de groote, vader- landsche betooging te Amsterdam, welke dit uur gehouden wordt het volgendei telegram te zenden: Mannen en vrouwe» van Zeeuwsclv- Vlaandéren bij opening tentookïstelling te Sluis brengen uwe vergadering hulde en dank. (w.g.) van Zuijen voorz. Aan minister van Karnebeek werd bet volgende telegram gezonden: Mannen en vrouwen van Zeeuwsch- Vlaianderem hij opening tentoonstelling te Sluis, brengen U hulde voor het krachtig nationaal beleid, in deze tijde» aain don dag gelegd. (w.'g.) van Z u ij n, voorzl. Alsdan gaf het Sluissche muziekgezel schap eenige nummers, welker uitvoe ring bewees, da,t „Apollo" steeds „excel sior" gaat. Onder de, opgewekte tonén| van een vroolijken marsen verliet het ge zelschap omstreeks vyf uur het terrein/ Toen ga,f de jonge dameszaingvenewiigilngl eene uitvoering onder haar directeur (dhr.' A. van der Looven). De heer A. Walet, muziekleeraar aan het Franscbe pensio naat te Sluis accompagneerde1. Over deze uitvoering hebben we niets dan lof. Jam mer, dat liet publiek vrij [rumoerig eni weinig talrijk was. Maar 'twas, zooals de voorzitter in, zijn dankwoord tot 'den: heer van der Looven zei: Men moot onzen dank niet afmeten naar de quan- tileit der aanwezigen, maar naar de kwa liteit. Met een muziekuitvoering op de Groots Markt en een schitterenden fichtstoet langs alle straten werd de eerste dag van dit feest besloten. "De tentoonsstelling. Op een geschikt terrein, aan den oos- tólijken kant van Sluis, werd de tentoon stelling igehonden. Uit heel' den op4't bleek, dat we hier epn vereeniging hefb- b'en, die krachtige teeltenen van lev»mi begint te geven. Heit aantal tenten was met eenige vermeerderd. Ook het aantal infzlendingen was grooter dan de vorig» keieren. In de eerste tent was het fruit tentoongesteld. Daar zag men allerlei soor ten appels, peren, perziken, abrikozen enz. Ondier de inzenders moeien vooral'-ver meld worden: de wedt. de Jongh te Goes, Jhr. Vredenburgh, de plantage „Ceres" te Aardenjburg (architect v. d'. Broeckei), C. Verplanke te Oostburg, Zealand's Proef tuin te Wilhelminadorp, Mej. BoomBliek te Breskens. Daarachter bevonden zich twee stands van de N. V. „Avicultura" te Oostburg, n.l'. een modem kippenhok, dat oinder dfe leden verloot werd, en een reclain()(tent Verderop bestond ruimschoots gelegen heid om veirverschingen te gebruiken. In de volgende tenten waren bloemen, groen ten en tuinbouwwerktuigen tentoongesteld. Daaronder merkten we allereerst op de prachtige verzameling bloemen van de firma Witte en Zoon te Vlissingön. Van de inzenders van rozen noemen we-, van Uxem Groede; de Coninck—Dervwes to MaldeghemHollebrand (kweeferij do Bruijne) te Sluis; de Jongh te Goes. Verderop waren door de tentoongestelde firma's allerlei perken en galzons miet vruchtboomen en blóetnen aangelegd, wel ke aanleg bij de uitgang van het terrein een mooien aanblik bood. Nog enkete fetands, o.a. van de kweetkerij „Walcheren"1 sloten de tentoonstelling. Allés te zanten, maakte deze tentoonstelling «mi. beslen indruk. Wij maken de woord-en van den voor zitter tot de onze en roepen met hem* uit: de Maatschappij ga immer vooruit! Zondag 14 September. Om 2.30 uur bad de samenkomst platen der verschillende muziek- en zangvkreteui- gimgen op de Groote Ma/rkt, wan'r de stoet werd samengesteld, welke1 een wan deling maakte door alle straten van het oude stadje. Een ontelbare menigte m<Sn- schen volgde de twaalf muziekgezelschap pen. Vooraan de stoet marechaussee tin paard, daarachter in een landauwer de burgemeester van Sluis met de feestcom missie. Op de- groote markt werd de stoet weer ontbonden. Om half vier had de ontvangst plaats op het raadhuis, van de bestuursleden der deelnemende gezel schappen. De heer van Zuijen, voorzitter, danlkte allé aanwezigen, die haddien mpf degewerkt om dit feest te doen slagen, maar vooral' de feestcommissie van' Sluis. Tevens werd aan alle aanwezigen de eere wijn aangeboden. Na; afloop dezer bijeenkomst werdl er concert gegeven door de verschill(3(nde gezelschappen op het Tentoonstellingster rein, de GarenmaTkt en de Groote Markt, Op de markt speelde de muziekVpirem.: „El'k naar zijn Krachten" ya'n St. Kruis, de zangvereeniging „Excelsior" v. Groede, de muziekveTeenig'ing „Oefi ning kweekt kunst" van Schoondijke, de muZiekver- eeniging „Aardenburgsche Fanfa!ren'l^aii Aardénburg en tot slot de muzliekvctr- eenjiging „Apollo" van Sluis. Onze aa(n- dacht trok vooral de jonge zangvereen, van Groede', onder "leiding van dhr. M. Waelput, welke een paar nummers op verdienstelijke wijze ten bhsto gaven. Op de Garenlmarkt speelden de mu,- Ziekvereendgingen „Geduld Ovpirwint" van Cadzand, „Eendracht maakt Macht" van Groede, „Veronica" van Zuidzande en „Harmonie" van Oostburg. Op het tentoonstellingsterrein gaven dé volgende muziekgezelschappen concbrt: „Apjollo" van Sluis, „Walcheren" van Middelburg, „Harmonie" van Biervliet, de zangvereeniging „Jufialna," van Zuidzande en Uit hét Volk—Voor het Volk" van Breskens. Begunstigd door Net Bchflon© weder ging alles naar wsnachi. 1

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1919 | | pagina 2