iden. FFEN Ml BEDIENDE. De pheiziiip gebochelde. oes. en Leskamers. OFSTEDE. Je Btop op Beier", No. 106- Dinsdag 16 September 1919. Vijftiende Jaargang D BIB chinist ter Koopvaardij. "buitehlahp. binnenland. i PACHTEN. Verschijnt eiken MAANDAG-JTOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Het Vredesverdrag. Delft H 2, Middelb. in aanmerking te 'ekking van Brand- voor Studeer- en iiervan vóór of op i19 schriftelijk op- ffencommissie.1 ffencommissie te Goes. achten bij inschrijving lachten bij inschrijving, jongste Bediende, ledige opleiding voor het Voorloopig Diploma. FEUILLETON. en tijd van zeven achter ende jaren, de zeer gunstig 1.92.29 H.A. Bouw-, Wei ll Boomgaarden, gelegen gemeente Schore. Te aan- n: de bouwlanden rooven 1920, de gebouwen en wei- 1 Augustus 1920. irijvingsbiljetten in te leveren September 1919 bij den rent- ir J. G. van Nieuwen- 3 n, Burgemeester te Schore, en verder alle inlichtingen omen zijn en de hofstede te tigen is op 18, 19 en ?0 nber 'as. f len tijd van zeven achtereen- ide jaren ;n onder de gemeente Schore, sen perceel gelegen aan de rsche Zandweg, (naast van entak), groot 1.97.80 H.A een el gelegen te Vlake, groot 0 H.A. en drie perceelen ge in Siberie, respectievelijk 0.70.80, 105.40, 0.71.80 H.A. oemde perceelen komen alle jruik rooven oogst 1920. irijvingsbiljetten in te leveren 1 September a. s., bij den rent ier J G. VANN1EUWENHUIJZEN, emeester van Schore, bij wien r inlichtingen te bekomen zjjn 1, 19 en 20 September a. s. TE KOOP etingswagen op ijzeren assen, •ouchette,1 Landauer, 2 Til» 1 Utrechtsche wagen portieren, allen op patent assen er Assen, Wielen en een nkar op veeren. TH. v. d. SWALUW, Heinkenszand. or omstandigheden uit I te koop de afspanning, dat een goed bur- estaan oplevert ieven onder letter Baan Firma TERBAAN LE C0INTRE, Goes. H. P. SERRARENS, Zaadhan Goes, vraagt voor diiect nette hand schrijvend. Sollici es uitsluitend schriftelijk. VISSCHER, Leeraar A. B. 8. iiplra. Hoofdmach. ter Koop* rdij, Segeersingel 57, Middel- 'g- UWE ZEEUWSCHE 0 Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 1.25, daarbuitsn f 1.50. Afzonderlijke mummers 5 cent, dubbbüla bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht vóór half ssn uur 's namiddags. Kantoor v. d. AdministratieBoudewljn de Wittestraaf A 135», Goes. Tel. interc.: Directie no. 94. Redactie no. 97. Reclameberichten 30 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels f0.75, ieders regel meer 15 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst wordt 2 X berekend. Het vredesverdrag met Oostenrijk. De Oostenrijksche slaatskaneélier Renner (heeft in een persinterview 't volgende over het vredesverdrag ge zegd Ons worden onrechtmatig zware oorlogslasten te dragen gegeven, want de oorlog is door het oude Oosten rijk gevoerd in het belang van de Ma- gyaren, Rolen en Zuid-Slaven, die met behulp van onze wapens en ons geld een imperialistische politiek nastreef den. Thans verzekert men, dat wij alleen schuld; aan den oorlog hebben. De vredesvoorwaarden maken ons af hankelijk van al onze buurstaten en als het volken verbond ons geen steun verleent, is ons bestaan onmogelijk. De gedachte van aansluiting bij1 Diuitschtand stelt men voor als de uitdrukking van het al-Duitscherschap, doch inderdaad is zjj1 slechts de ui ting van onze vertwijfeling. Renner gaf uiting van zijn hoop, dat het vraagstuk vmi Zuid-Tirol op gelost zou, worden in een geest, die overeenstemt met 'it [klassieke libe ralisme van Italië en een vriendschap pelijke verstandhouding tusschen Oos tenrijk en dat land mogelijk zal ma- Het verdrag met Bulgarije. LYON, 13 Sept. (Draadloos). De op perste raad heeft de besprekingen p.ver de vredesvoorwaarden, welke aan Bul garije zullen worden overhandigd, ge ëindigd. De tekst van het verdrag is aan Roemeensche en Grieksche af gevaardigden voorgelegd. Deze hebben bedenkingen geopperd tegen zekere territoriale en economische bepalin gen. Deze bemerkingen jnjn naar de be voegde commissies verwezen, wier rapporten dienaangaande aan den op persten raad zullen worden voorge legd- DUITSCHLAND. Het wordt in de gemeenteraden der Berlijnsch© voorsteden de laatste maanden bijna regel dat ide tribune bezoekers den goeden gang der ver gaderingen belemmeren. Ook wordt meermalen geprobeerd de raadsleden te terroriseeren. Verleden Vrijdag in de raadsvergadering der gemeente Neuköln, moesten de raadsleden het veld ruimen voor de tribune-bezoe kers en moest de zitting worden ge sloten voor de agenda was afgewerkt. De onafhankelijke socialisten inter pelleerden over de burgerwacht, die volgens hen voor broedermoord wordt misbruikt. Als de meerderheidssocialist Wer- muth de burgerwacht verdedigt en pp- 41J -O- „Ik vrees, dat ik u niet goed begrijp", zeide zij. Doch er was iets in haar blik, hetwelk deed vermoeden, dat zij, zoo zij zijn bedoeling niet volkomen verstond, toch wel in staal was er eene gissing naar te wagen. Wat hij hierop geantwoord zoude hebben, is onmogelijk te raden, daar op dat oogen- blik hun gastheer op hen toetrad met een brief in de hand. „Ik heb daar juist een bericht ontvangen, dat Z. M. de buitenlandsche vorst ons met een bezoek zal vereeren", zeide hij. „Indien ik mij niet vergis, komt daar z(jn stoom- sloep reeds aan." Lady Mabel en Silas Sharper stonden op en vergezelden hem naar de verschansing aan stuurboord. Een sierlijke wit geschilderde «loep, van welker achtersteven de kleuren van den vorst wapperden, naderde snel. Eenige minuten later lag zij op zijde van het jacht. Lord Tremorden daalde de valreep af om Z. M. te verwelkomen. Toen zq te zamen merkt (d'al de onafhankelijken alleen zoo op de burgerwacht gebeten zijn omdat ideze hun in den weg staat als zij de Januari-gebeurtenissen willen herhalen, ontstaat er een grootka baal op de publieke tribune. Doen men een tweede voorstel der onafhankelijken, betreffende een huur- toeslag: aan werkloozen, in behande ling nam, werd een deputatie van oorlogsinvaliden aangekondigd, die wenschte Le worden aangehoord om dat de onderhandelingen met den ma gistraat niet tot resultaat hadden ge leid. Resloten werjd de deputatie met te ontvangen. Alleen de onafhankelij ken stemden voor toelating. 'Toen dit besluit genomen was begonnen de on afhankelijke soc.-democraten op de pu blieke tribune pen oorverdoovend la waai te maken. Zij schreeuwden bloedhonden, spitsboeven, dagdieven en dergelijk fraais. De voorzitter slaag de er niet in de opwinding. Ie doen bedaren. Hij pakte zijn papieren hij elkaar en verliet met de meerderheid der raadsleden die zaal onderwijl het publiek op de tribune door bleef schreeuwen. De „Tagl. Rundschau" meldt uit Kassei: In een rede heeft Scheide- mann medegedeeld, dat (hij zich in November 1914 in samenwerking met Hiaase tolt von Betbrriarm Heilweg heeft gewend om over het onLwerp yan een Duitsch vredesaanbod te onderhande len. Bij deze gelegenheid zei de vroe gere rijkskanselier: t, Wanneer het u gelukt met medewerking van de Fran- scjhe en Engelsche socialisten een vre de tot stand te brengen, doe dit dan." BELGIË. Zaterldag j.I. is Je Brussel de mi nister-resident Van V o 11 e n h a v e n, die zijn diplomatieken post in België gaat verlaten, naméns alle Nederland- sche vereenigingen gehuldigd voor wat hij. gedurende den oorlog gedaan heeft voor 't lot der verdrukten, speciaal voor zijn landgenooten tijdens «Je Duit- sche bezetting. De huldiging geschiedde bij monde van den heer H. Andriesse, voorzit ter. der Nederi. vereen, van Weldadig heid, die den heer Van Vollenhoven een zilveren middenstuk als gedachle- nisgéschenk aanbood. ITALIË. De vrijgevigheid van koning Victor Emmanuel van Italië, die voor lief dadige doeleinden zijn inkomen van ruim 14 millioen lire heeft laten te rugbrengen op slechts 11 miillioen en al de koninklijke paleizen en land goederen veertien in getal be halve die te Rome en (Turijn afstond aan den staat, heeft in de Kamer aan leiding gegeven tot uitbundige ovaties op het dek verschenen, gaf de hoog© gast de hand aan lady Tremorden en later ook aan lady Mabel en Silas Sharper. „Ik moet u gelukwenschen, mijnheer Shar per", zeide hij, „met uwe overwinning van vandaag. Het was een prachtige wedstrijd, en hoewel ik geslagen ben, doet het mij toch genoegen te weten, dat zulks gebeurd is door een vaartuig, hetwelk in alle op zichten het mjjne overtrof." „U. M. maakt mij de overwinning nog aan genamer door de wijze, waarop zij die erkent", antwoorde Sharper. „Ik moet echter opmer ken, dat ik den goeden uitslag volstrekt niet aan mijn eigen bekwaamheid mag toeschrijven. De boot is door een ander voor mij gekozen, en ik kan er mij niet eens op beroemen, haar zelf bestuurd te hebben." „Zjj is desniettemin uw eigendom, en uw naam zal voor 'altijd hekend blijven als die van den winner van den Koninginnebeker in dit met recht beroemde jaar." Daarop wendde Z. M. zich tot de gast vrouw en trad in gesprek met haar, het aan zijn adjudant overlatend, zich met lady Mabel over de gebeurtenissen van den dag te onderhouden. Toen hij een half uur later vertrok, nam Sharper ook afscheid van zijn vrienden en liet zich naar zijn eigen stoom jacht roeien, dat op eenige kabellengten van het vorstelijk vaartuig geankerd lag. Hij zou aan 'skonmg's adres. De koning heeft zich door zijn vrijgevigheid in deze kritieke Lijden bij de gïoofe massa m Italië buitengewone populariteit ver zekerd. RUSLAND. LONDEN. Uit Moskou: De Zuide lijke flank van het leger van Koltsjak is omsingeld. Er zijn .12000 man ge vangen genomen en een delegatie heeft om vrede gevraagd. Staten-Generaal. Zaterdag j.I. werd de zitting der beide Kamers van de Staten-Generaal door den minister van binnenlandse!» zaken, vol gens bet gebruikelijk ceremonieel, in naam der Koningin gesloten. In zijne sluitingsrede tvees de minister er op, dat gewichtige wettelijke voorzie ningen geheel of gedeeltelijk tot stand zjjn gekomen en dat tot groote voldoening strekt, dat overeenstemming is verkregen over maatregelen die het lager onderwijs in zijn verschillende geleidingen ten goede kunnen komen. Tweede Kamer. De Tweede Kamer heeft de ver- zekeringsontwerpen van minister Aalberse, o.m. de vrijwillige ouderdoms- verzekering, behoudens eenige redac tiewijzigingen, vrijwel onveranderd aan vaard. Pogingen om op de wet een cachet van kostelooze 'Staatspensioneering te leg gen of op andere wijze het karakter, door wijlen minister Talma aan die wetten ge geven en door minister Aalberse gehand haafd, te veranderen, faalden. De eind stemming zal in het begin der nieuwe zittingsperiode plaats hebben. Het Nationaal Steuncomité, dat in de oorlogsjaren zooveel steun verschafte, is ontbonden onder dank aan hen, die daar toe het initiatief namen, allereerst H. At de Koningin, vervolgens den oud-minister Treuh. Nu wilde de regeering voor de werkloo zen, die niet georganiseerd zijn en vroeger door het Steuncomité geholpen weiden een beroep doen op de armenzorg. Hier tegen traden verschillende Kamerleden in verzet, o.a. de Katholieke heer Haazevoet, die het recht bepleitte voor de werklieden- organisaties, om met steun der regee- ring de werkloozen te helpen, waarvoor de minister wel ooren had. Deze zeide nog in den loop der debatten, dat de regeering mee wil werken aan de op lossing van economische crisissen en be- drijfsconflicten, maar 'dat zij 'zich geen vrees laat aanjagen door bedreigingen vat? stakingen, als de een of andere organisa tie niet aanstonds haar zin krijgt. Na een woord van hulde door mgr. Nolens, speciaal aan den voorzitter der Kamer voor z5jn flinke .leiding, ging de Kamer tot aan de nieuwe zittingsperiode uiteen. dien avond aan boord van het laatstgenoemde schip dineeren. Toen hij op het dek stapte, kwam James hem tegemoet met een telegram in de hand. Sharper nam het aan, opende het en las den inhoud, zonder evenwel veel belangstelling aan den dag te leggen. Een oogenblik later veranderde de uitdrukking van zijn gelaat als bij tooverslag. Hü wende zich tot James. „Ga dadelijk mee naar beneden", zeide hij. „Hier is nieuws genoeg om ons de eerst volgende uren bezig te houden." Het salon doorgaande, trad hij de kajuit binnen, welke hjj ais studeervertrek had laten inrichten, en deed de deur achter hen op slot. „Het is uit, James", zeide hij. „De co- medie heeft lang genoeg geduurd, en thans komt het er op aan, op de best mogelijke wijze van het tooneel te treden, vóór het gordijn voor goed valt." „Ik begrijp u niet al te best", antwoordde James. „Mag ik u vragen, wat er gebeurd is?" „Dat kan ik u met een paar woorden vertellen", gaf de ander tot bescheid. „Dit bericht komt van Trincomalee Liz en is gisteren uit Bombay vertrokken. Lees het zeif." Hjj gaf zijn bediende het papier over, en deze las hardop het volgende „Aan Sharper, Porchester House, Park Lane, LondenBradfield veertien dagen ge- NEDERLAND EN BELGIË. Reuter seint uit Parijs, d.d. 12 Sept.: De commissie ter herziening van de verdragen van 1839 is wederom bijeen gekomen. De 'Nedejrlarudsche gezant, jhr. Van Swmjderen, deelde mede, dat de Nedeff- lanidsche regeering de uitlegging van de (uitspraak vap 4 Juni, zooals die is ge geven door den voorzitter der commissie, aanvaardde. Vervolgens werd overeenstem ming bereikt omtrent den loop fier debat ten. De afgevaardigden zullen deskundi gen benoemen, om omtrent jdo waterwegen die commissie van advies te dienen. De geschillen, de veiligheid van België be treffende, Izulfen echter door de volle dige commissie ondier het oog worden gezien. In verband met de te Parijs hangende onderhandelingen tusschen Nederland en België, is de „Limb. Koerier" gemachtigd mede te deelen, dat mr. Kan, secretaris generaal in algemeenen dienst, onlangs te Maastricht aan verschillende personen de meest stellige verzekering heeft gege ven, dat van eenige annexatie van grond gebied in Limburg of Zeeland of van het vestigen van vreemde souvereiniteitsrech- ten, in welken vorm ook, absoluut geen sprake is, noch in de toekomst zal zijn. Het antwoord van Hymans. De redacteur van „de Maasbode" te Brussel seinde Vrijdag j.I.: Het was te verwachten, dat de heer Hijmans zou antwoorden op de nota van minister Van Karnebeek, welke dezer da gen in politieke kringen druk is besproken en die een nieuwe slag werd genoemd voor den Belgischen minister. Diplomatieke kringen, waar wij heden morgen inlichtingen inwonnen, achtten het antwoord van Hijmans zeer zwak, daar hij om de hoofdzaak heendraait. Men is van oordeel, dat het document niet van die scherpte is, welke men van Hijmans gewoon is, en die hem te Lon den en Parijs leelijke parten speelde. Zijn protest tegen het feit, dat de Neder landse!» regeering haar nota publiceerde, voor hij er op kon antwoorden, is zeer verzwakt door de omstandigheid, dat hij zijn nota aan de pers bekend maakte voor zij nog aan de Nederlandse!» regeering kon overhandigd zijn. Naar wij uit Den Haag vernemen wordt de nadere mededeeJing van minister Hij- mans in zake de geheime nota niet be antwoord. Nederland en de Schelde. Als men de annexionistische schreeuwers hoort, moet België het beheer krijgen over de Schelde, om dat de scheepvaart op die rivier, zoo lang Holland er baas is, nan' baarden, ligt en onderdrukt wordt. Daarom js het goed dat de drukkerij „Luctor et Emerge* te "s Gravenhage een vlug schrift uitgaf waarin bovenstaande be wering met ondubbelzinnige ieiceu en daadzaken wopdt geloochienstraft. leden vertrokken. Heb zekerheid, dat het op u gemunt is." „Dit ziet er slecht uit", zeide James, het papiertje teruggevend. „Heel pleizierig is het niet", sprak Shar per. „Bradfield denkt, dat hij mü eindelijk in zijne macht zal krijgen, veronderstel ik. Hij schijnt echter te vergeten, dat ik misschien even knap ben als hijzelf.. Laat ik eens zien. Veertien dagen geleden is hij vertrok ken. Ik heb dus nog eenigen tiid vóór mij, en op mijn woord, daar hoop ik een goed gebruik van te maken!" „Maar gij zult toch zoo spoedig mogelijk vertrekken, mijnheer", zeide James op be zorgden toon. „Wanneer de man, die ons reeds zoo lang vervolgd heeft, op weg is naar Europa, met het doei om u te ontmaskeren, dan zult gij het toch zeker raadzaam achten, te ontsnappen, terwijl het nog tijd is?" Sharper glimlachte. „Natuurlijk zal ik ontsnappen, mijn goede James", zeide hij. „Gij weet, dat ik nog nooit verwaarloosd heb, de noodige voorzorgsmaat- regen te nemen. Vóór ik heenga echter moet ik nog een zaakje afhandelen. Het moet iets moois zijn, iets ongehoords, iets, waarbij En geland oogen zal opzetten, als het nog nooit gedaan heeft. James steurde hem aan met ongeveinsde verbazing. t Welk weder zullen we hebben? Verw,achting tot den avond van 16 Aug. Matige tot zwakken, Noordoostelijke tot Oostelijken wind, afnemende bewolking, droog weer in het Noprden, in het Zui den weinig öf geen regen. Wairmsr overdag. In navolging van „Die Zeeuw" ont- leenen wij er aan, dat onder Nedey- Jandsoh beheer over de 'Schelde, spe ciaal sinds den afkoop van de Scliel- detol in 1863, Anlwe-rpen als haven stad is vooruitgevlogen. Tusschen 1900 en 1912 heeft Antwerpen grooler vermeerdering van scheepvaartverkeer gehad dan Amsterdam en Rotterdam niet alleen, maar ook dan (de voornaamste Fransche, Italiaansche, Engelsche en Duitsche handelssteden. Onder ande ren worden genoemd Bordeaux, Duin kerken, Havre, Marseille, Genua,, Triëst, Bremen, Hamburg, Londen en Liverpool. In 1870 nam het de zesde plaats in, in 1880 de derde, in 1910 de tweede na Londen met Ham burg; in 1912 komt Jiet iets na Rot terdam. De overige jaren leenen zich niet tot een redelijk vergelijk; 1913 niet wegens de slaking, Re volgende niet wegens den oorlog. In ieder geval pleiten de gunstige resultaten voor onze goede £org voor de bevaarbaarheid der Schelde. Deze laatste blijkt ook uit ,de stijging der tonnenmaat van voor Antwerpen be stemde schepen tusschen 1903 en 1912, deze bedroeg voor Antwerpen 25 procent; voor Rotterdam: slechts 16 procent. Schepen van ,12000 tot 19000 bruto ton zijh gemakkelijk de Schelde tot Antwerpen gepasseerd, pn- der anderen de Finland 12760 en de Lapland 18694 ton. Altegaar bewijzen hoe uitnemend onzerzijds voor de bevaarbaarheid dier Schelde is gezorgd. Meel en bloem. Met 15 September zal' de samenstel ling van Regeeringsmeei en Regeerings- btoem als volgt zijn: Regeeiringsb'loemeen mengsel' van 30 Kg. Amerikaanse!» 'bloem en 70 K.g. bloem, verkregen door uitmaling op 76 pet. van een mengsel van: 90 K.g. buiten- lanjdsche tarwe en 10 K.g. inlandscho kogge. RegeelringsmeeL een mengsel van 75 pet. buitenlandsche tarwe eu 25 pet. in- landsche rogge. De inkoopsprijs van Regeeringsmeel zal met dien datum worden gesteld op f29.85 per 100 IC.g. af fabriek. De prijs, waarvoor de Regeeiriirgsbloetn aan de gemeenten moet worden getemd, zal1 gehandhaafd blijven op f36 petr 100 K.g. al fabriek. i Uitvoer van kaas. De Minister van Landbouw heeft een regeling betreffende uitvoer yan kaas uit- „Wilt gij daarmede zeggen, mijnheer", vroeg hij, „dat het uw plan is, nogmaals een onder neming te wagen, terwijl de man, die genoeg van u weet om u in het verderf te storten, binnen een kleine veertien dagen in Enge land kan zijn-? Ik kan niet gelooven, dat gij zoo dwaas zult wezen, en ik smeek u, u wel te bedenken voor gij er mee begint." Sharper sloeg weinig acht op de woorden van zijn bediende. „De moeilijkheid is maar, hoe bet aan te leggen", sprak hij halfluid bij zichzelf. „Ik zal er mijn gedachten eens over laten gaan, en het zou al zeer vreemd wezen, indien ik ook hierin geen uitweg zag. Mid delerwijl, James, moet gij zorgen alles in gereedheid te brengen, opdat wij Vrijdag a.s. Engeland kunnen verlaten. Maak den kapi tein met ons voornemen bekend. Tegen dien tijd zuilen wij ons werk hebben afgedaan, en dan verwisselen wij het gebonden leven der maatschappij tegen de open zee en de onbeperkte vrijheid. Gij kunt hier en daar eens een woordje laten vallen over ons op handen zijnd vertrek, doch gij moet meer dan ooit oppassen, dat gij soms niet te veel zegt. Schrijf de agenten van Porchester House, dat ik de huur weusch: te doen eindigen, en beschik alles wat er verder noodig mocht zijn. Laat mij nu alleen." - (WojPdt vervplgfL.^

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1919 | | pagina 1