ÉiÉrsi rvo. los. Zaterdag 13 September 1919. Vijftiende Jaargang BUITENLAND. BINNENLAND. UIT ZEELAND. RTSPOEDERS ibare Verkeoping nbare Verkooping oensdag 24 September 1919, De Meestoof Erf en Bouwland, Verschijnt eiken MAANDAfi-JfOENSDAG- en VftllDAGAVONO. lief Vredesverdrag. san Glorie f8, Keizer ré d'Amanlis f 10— rode f 10f 16, Perzik- peer f 7, Seigneur d'Es- n'kelpeer f 5f 7, Tri- 16, Bonne Louise f16, Beurré Hardy f 15.50, 'j tten f 10, Scharlaken- li Duchesse f 13f 17, urré Lebrun f 13, Abri- l-f 51, diverse pruimen zen f 42, Moerbeziën 100 K G. Roode kool It. Augurken 50 ct. per Uien £3 per 100 K.G. Sept. Veemarkt. Aan- Irden, 8 veulens, 1160 |615 vette runderen, 544 177 nncht. kalve- of lamm. 159 Varkens, bokken of geiten, 53 feil. |n: vette koeien le kw. kw. 205 195 c., c., ossen le kw. 210 200 a Ï90 c., 3e kw. ren le kw. 180 a 190 160 c., 3e. kw. 150 le kw. 230 a 260 90 c., 3e kw. 180 a ilogram. Varkens o-ver- 10. Muilezels fa ien, ossen, stieren en kwaliteiten matig, doch Redelijke aanvoer. Iger vee waren: melk- fi 650, kalfkoeien f 290 fa stieren £140 If 110 a f25, werkpaar- P, slachtpaarden f 140 a f 110 h f 225, werkpaar- slachtpaardem f 140 a a f250, nuchtere kal- 112, fokkalveren f28 a li f 55, graskalveren f 60 100 a f 140, licht soort eenige uren verzacht n door het gebruik van lende Specialist te Selzaete, ieder Huisgezin. I cent. A. SCHULTE Co. te ulder, W. F, den Herder gtekerke: JC. J„. ^ajjers :en Wagen/iuii I zegens opheffing bedrijf. H. HOLLMANN, ondene- kn verkoopingen te Goes, zal iensdagi7Septemberl9l9, bormiddags om 11 uur aan het ïuis en ten verzoeke van den 3. M. GESCHIERE te Nieuwdorp, :n veilen en verknopen i ite Werkpaarden, alszwarte Merrie, oud 6 jaar, (veulen- nd) en bruine liere Ruin, oud i o r t s Menwagen met beslag, nieuwe vijf balks Egge, ploeg. Wagen-en Ploegzwin- Peemolen, partijtje Klaver- Harnassement enz enz. daarna 0.62.13 heet. (475 n) Klavers, (3e snede) en i2 heet. (150 roed.) Beesten en een Wqg.enjipis voor ik. ïamiddags te 2 uur te Hein- ind, in de herberg bij M. Geus, verstaan van de Notarissen )AMA ZIJLSTRA te IJzendijke )H. PILAAR te Goes, van: het dorp Heinkenszand, aan spad, groot 44 A. 70 C.A. rhuurd: het huis tot 1 Mei en het overige tot 1 Maart veilen: de gebouwen voor rak en de grond afzonderlijk aarna gecombineerd. /l/ or omstandigheden uit de I te koop afspanning, dat een goed»bur- estaan oplevert ieven onder letter Baan Firma TERBAAN LE C0INTRE, Goes. WH HHIHSCHEÖHIW Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 1.25, daarbuiten f 1.50. Afzonderlijke mummers 5 cent, dubbbnle bladen 10 cent. AdvertentiSn worden ingewacht vóór half een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratie: Boude wijn de Wlttosfraat A 135*, Goes. Tel. interc.: Directie no. 94. Redactie no. 97. Reclameberichten 30 Öt. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels f0.75, iedere regel moer 15 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst wordt 2 X berekend. Onderteekening van het verdrag met Oostenrijk. Woensdagmorgen heeft te Saint-Germain de onderteekening van het vredesverdrag met Oostenrijk plaats gehad. Clemenceau. voorzitter van de vredesconferentie, heeft het volgende gezegd: De vergadering is geopend. De onder handelingen, die ten doel gehad hebben overeenstemming te verkrijgen tusschen de geallieerde en geassocieerde mogend heden en Oostenrijk voor het sluiten van den vrede, zijn afgeloopen. Ik heb een stuk geteekend om te getuigen, dat de tekst, die thans geteekend zal worden, gelijkluidend is met dien welke aan de Üostenrijksche delegatie ter hand gesteld is. Uit naam van de geallieerde en geas socieerde mogendheden noodig ik den kanselier Renner uit het verdrag wel te willen onderteekenen. Renner onderteekent dan het verdrag, het protocol en de beide verklaringen over het handhaven van de blokkade van Hongarije, en over de schépen, die door (Je üostenrijksche marine tot zinken ge bracht zijn. Na Renner hebben de geal lieerde gevolmachtigden het verdrag en de andere documenten geteekend. BELGIË. Monument voor Z.Em. Kardinaal Mercier. Er zijn plannen om voor Kardinaal Mercier een standbeeld op te richten op een openbaar plein te Brussel. Een voorioopig Comité is samenge steld om deze plannen die aller sym pathie hebben te verwezenlijken. Het Proces-Borms. Men schrijft uit Brussel aan de „Maasbode" Borms is veroordeeldde twaalf gezworenen hebben daartoe besloten, iJe zwaarste straf, de dood, werd hem opgelegden geen enkel© verzach tende omstandigheid is in aanmerking genomen. België heeft waarschijnlijk nimmer een politiek proces gezien ais dat van Borms en men moet zich afvragen, of de jury der gezworenen, van wie slechts één rechtsgeleerde is, wel bij machte was Lot in de uiterste diep ten van deze zaak dóór te dringen en de „politieke en psychologische dwa ling*' zooals Camiel Huysmans .BpTms' daden noemt, te peilen. Die twaalf gezworenen volgden den wpg-. door den procureur-generaal Straelmans in suggestieve bewoordin gen aangegeven en lieten de verdedi gers van Borms, die pleidooien van meesterlijke welsprekendheid afsta ken, geheel alleen in hun opvatting, welke het spreekt van zelf in den grond totaal verschillend was van die der justitie. De laatste heeft 't proces tegen Borms gemaakt tot een .proces tegen het activisme. Dat was verkeerd. De advocaten van den beklaagde heb ben met alle macht gestreden tegen de opvatting dat Borms het activis me .verpersoonlijkt, maar tot het laat ste toe bleef de advocaat-generaal Straelmans bij zijn standpunt. Hij las stukken voor van en over Tack, .van de Cneudt, om tegen Borms te bewij zen, en als de verdedigers er op we zen, dat deze zaken Tack en (le Cneudt aangingen, dan klonk het scherpe antwoord van den heer Slraet- mans: „Zoo denkt Borms ook!" Als of zelfs het denken niet meer vrij is. ,Wij willen Jlorms niet verdedigen, en kunnen zijn handelingen, zelfs na dat dit .proces ons geleerd heeft, dat zijn streven onbesmet was yaji alle hebzucht, niet goed keuren, maar evenmin kunnen wij ermee instem men, dat het gerecht alle kwaads, het welk het activisme baarde, pp den rug yan Borms heeft gestapeld. Borms is Borms en niet het ac tivisme. DUITSCHLAND. Het separatisme in de Paltz. De Belgen hebben naar de Lokal Anzeiger uit Dusseidorf verneemt, een gedeelte van jlen rechter Rijnoever bezet en verlangen dal de Duitsche posten zich 2Ou M. van de Belgi sche schildwachten zoutten verwijue- ren. De Duitsche autoriteiten zuilen hiertegen prótesteeren. In de Paltz staan <le Fransehe auto riteiten thans toe, dat de afscheidings beweging in de pers wordt bestreden. Het verzoek der bevolking om de lei ders der separatisten, Dorten en Haas het bezette gebied ujt ,te zetten werd afgewezen. In het Saar-gebied hebben de Fransehe autoriteiten, volgens het Berliner Tageblatl verboden openbare vergaderingen tegen de separatisten en ten gunste van Luitschland te houden. Losse berichten. De actie tegen Kroonstad. KOPENHAGEN, 10 Sept. (V.D.) De Engelsche luchtaanvallen op Kroon- stadt zijn in den nacht van Maandag op Dinsdag herhaald. Het gelukte den vliegeniers door het werpen van bom men op verschillende punten der stad beteekenende branden te veroorzaken. Gistermorgen vroeg is een Engelsch eskader, bestaande uit een transport schip, een lichte kruiser en. 7 onder zeebooten, vanuit de Noordzee het Kattegat binnengeloopen. ItaliaanscB oordeel over Hindenburg. In de ,,,Corrièra delta gera" wijdt dr. Sacchi een artikel pan den gene raal - v c tdtnaars chatk, waaruit wij het volgende ontleenen: Reden verblijft Hindenburg weder om J.e Hannover, maar de door hem vroeger gewenschte rust zal hem .wel niet, zooajs hij hoopte, ten deel val len. Bjnnen weinige maanden zag hij1 de ruïne loskomen over Dnitsohland en over alles, wat ham lief en dier baar was geweest: zijn koning toj afstand gedwongen,, zijn leger ver strooid en zijn land ineengestort. Uit dezen vuuroven kwam: hij wel afge mat, maar ongeschonden te voor schijn. Gelijk zijn lichaam, dat door een zestigjarigen krijgsdienst werd ge staald, met ziek worden kon, zoo kon zijn geest ook niet door een crisis worden aangegrepen. Het is bij hem geen ongevoeligheid, maar veeleer die onverstoorbaarheid, welke men som tijds aantreft bij menschen, die te lang hebben geleefd. Hij' was als de eik, de steenrots en de Romeinsche muur. Alles scheen naar den afgrond te wij zen, maar de oude Hindenburg bleef. In hem gevoelt men dien geest van on afhankelijkheid en onverschilligheid met betrekking tot het leven en het tijdelijke. Maar in hem gevoelt men ook die strenge, maar ridderlijke on buigzaamheid, die zich openbaarde in een bijz ondere wijze van o ordeeion over menschen en dingen bij' tegen standers. Ook in zij!n ideeën en zijn geloof is hij' onwrikbaar, en zijn ka rakter onderscheidt zich verder door dat het van rancune beslist afkeerfg is. Van alle mannen van zijn stand en omgeving is Hindenburg zeker degene, die met den hoogsten adei gevallen is. Hij bleef op zijn post tot het eind, hoe wel zijn monarchistische overtuigin gen het aanblijven onder een hem tegenstrijdige regeering hem moeilijk moeten hebben gemaakt. Hij! blééf, ofschoon het commando niets meer was dan een harde kwelling en zijn gezag een kruis zonder glorie. Staten-Generaal. De heide kamers der Stalen-Gene- raaJ zijn in vereenigde zitting bijeenge roepen in het gebouw der tweede ka mer op Zaterdag 13 Sept. des n.m. te kwart voor drie uur. Tweede Kamer. Zitting van 10 September. Aan de orde is de wijziging der in validiteitswet. Het amendement-Duys om aan de rentelrekkende echtgenoo- ten f6 in plaats van f5 uit te kee- ren wordt verworpen met 46 tegen 18 stemmen. Eindstemming over het ontwerp za.1 op een nader te bepalen dag plaats; hebben. i Daarna is aan de orde de vrijwillige ouderdomsverzekering. Het amendement-Niemeijër onr deel name mogelijk te maken voor hen die na. inwerkingtreding der wel finan- ciëei achteruitgaan en daardoor niet meer aan wel standsgrenzen voldoen, wordt overgenomen. Het amendement-Teenstra om het mogelijk te maken dat ook kinderen worden verzekerd en zij die meer dan f2000 inkomen hebben, wordt door den minister overgenomen. Wat betreft deelname van kinderen wordt bet tweede gedeelte ingetrok ken. Het amendemient-Koolen om Neder landers in het buitenland van de wet uit te zonderen, wordt aangenomen. BREDA, .9 Sept. De gemeenteraad beeft in de plaats van den heer P. G. Gruijs (soc.-dem.) die beeft bedankt, tot wethouder gekozen den héér H. J. Moll (r.'-k.) met 11 van de 21 stem men. (5 blanco.) De mislukking van het veevcer uit afvalproducten. Bij de Tweede Kamer js ingediend een wetsontwerp tot aanvulling en ver hooging van het tiende hoofdstuk der Staalsbegrooting voor het dienstjaar 1919, waarbij wordt ineelascht gen nieuw artikel 100a: Naaeelig saldo, voortvloeiende uit de bereiding en den verkoop van regeeringswege van vee voeder uit afvalproducten f 6.500.000. Bedoeld wordt hier de toepassing van het stelsel van prof. Van Calcar. Mr. Van Groenendael. Na bespreking van de zaak van mr. Van Groenendael, heeft de Katho lieke Kamerclub besloten, den heer Van Groenendael, op grond dat de oproeping ter vergadering van 9 Sep tember hem wellicht niet heeft be- -reikt, nog ten hoogste veertien dagen den tijd te laten, om zich zoo moge lijk (te komen rechtvaardigen. Men meldt aan de Tijd Een jaar of tien geleden had een verkiezing plaats in het Kamerdistrict Gulpen. De candidatuur-Ruys werd heftig bestreden. In de LimbKoerier verschenen redactioneete artikelen ter verdediging van de Candidatuur-Ruys. Daarna kon men onder de ingezonden stukken een paar stukskes lezen, zeer venijnig, tegen dén heer jhr. mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck, den tegen- woordigen Minister-president. Die stuk ken waren onderteelkenil door Willem Welters te Valkenburg. Uit een onderzoek van den heeir Bovendeert, destijds redacteur van den Limb. Koerier, Jiugène van Oppen, destijds voorzitter van de K. K. te Valkenburg, mr. Waszink, destijds voorzitter van de K. K- te Limmel, bleek, dat in Valkenburg één man woonde, die Willem Welters heette, een schoenmaker van over de 70 ja ren oud, iemand, die lezen noch schrijven kon. Burgemeester jhr. Van Geen, te Valkenburg, verklaarde te vens, dat geen enkele Willem Welters meer in Valkenburg woonde, dan de schoenmaker-analfabeet, die verklaar de, dat hij met het stuk niets had uit te staan. Uit verdere onderzoekingen is geble ken, dat mr. dr. Henri van Groenen dael de schrijver was van de ingezon den artikeltjes tegen jhr. Ruys, ten name van Willem Welters. Het ver draaide schrift werd doer deskundigen onderzocht. In de .Limb. Koerier werd mr. Van Groenendael, griffier van de Staten van Overiisel, openlijk beschuldigd van den schrijver te zijneen. facsimile van het handschrift verscheen in ylit blad. Per aangeteekenden brief som meerde de redactie van den Limb. Koerier mr. Van Groenendael het te gendeel te bewijzen. Mr. Van Groenendael bleef zwijgen als een graf. Las hij ook geen kran ten of beschouwde hij "hel schrijven van ingezonden artikelen, ondertee- kend met den naam van een anal fabeet ook als badinage? De ex-Kroonprin9. De terugreis van de Duitsche ex- Kroonprinses naar Berlijn is vastge steld op a.s. Maandag 15 September. Voor haar en gevolg wordt het Duitsche salonrijtuig, dat tijdens het bezoek jn Nederland gebleven js, ge koppeld aan den Duitschen* snel trein, die 's morgens 7.50 u. van het Centraal Station te Amsterdam ver trekt over Oldenzaal. Goes. De heer D. D. v. d. Pout, oudste wethouder dezer gemeente, die uitstedig is, zal 19 September a.s. thuis komen. Don 20slen zal hem het huldeblijk der Durgerij worden over handigd. De vergadering van Burgemees ter en wethouders welke tot op heden eiken Maandag plaats had, zal voor taan eiken Zaterdag geschieden. Afscheid kapelaan v. d. E e m. Donderdagavond hadden de besturen der K. S. A., van de Hanze, van den R. K. Volksbond, het Patronaat, de R. K. Rropagandaclub en den R. K. Vrouwenbond zich ver zameld in de keurig met opgaand groen versierde eetzaal van het hotel „De Korenbeurs", waar een eerezo tei stond onder een' kostbaar wandta pijt, waartegen een schild prijkte met een door den heer Hootsmans ge schilderd opschrift: Hulde en dank aan kapelaan v. d. Eem. peze woor den duidden reeds aan waarvoor men zich had vereenigd: het was om van den .beminden kapelaan afscheid te nemen, die heden de reis naar zijn nieuwe standplaats, Noordwijkerhout, is vertrokken. Te 8 uur kwam de ,weleerw. heer v. d. Eem binnen en werd "naar dm voor hem gereed staanden zelel geleid. De voorzitter der Kath. Soc. Actie alhier de heer mr. J. ,H. M. Stieger, vatte namens alle aanwezigen het woord op en schetste in een keurige rede al wat de weleerw. heer v. d. Eem op het gebied van het vereeni- gingsleven te Goes had gewrocht en hoe dat te danken is mm zijn werk kracht en energie. Ook de successen die op politiek gebied zijn behaald door onze partij danken wij voor een groot deel aan de activiteit en de stuwkracht van 'den kapelaan. Ook wees de beer Stieger op het feit, hoe in de woelige November dagen van het vorig jaar kapelaan v. d. Eem zijn activiteit pip bijzondere wijze ontplooide en de aangewezen man wera om het adres van trouw der ordelievende Goesche burgerij aan B. en W. aan te bieden ter doorzen ding aan H. M. de Koningin. En al mocht zijn idee, reeds thans hier een grootsohe landdag te doen houden, niet kunnen verwezenlijkt worden, toch hoopt spreker, dat Z. Eerw. persoonlijk volgenden zomer van .deze manifestatie van Katholiek leven zal 'mogen getuige zijn als be- w.ijs dat zijn werk vruchtdragend en zegenrijk is geweest. Noode valt het ons van den wel eerw. heer v. d. Eem te scheiden, de tijding van zijn heengaan .werd met spijt vernomen, jnaar Haarlem heeft gesproken en wij' onderwerpen ons. Spreker uitte de beste wensohen voor den kapelaan op zijn nieuwe stand plaats en overhandigde hem $en en veloppe, welker inhoud door vrijwil lige giften der parochianen was sa mengesteld. Luid applaus bekroonde de rede van den heer Stieger. De weleerw. heer v. d. Eem, ken nelijk ontroerd door dit bewijs van Welk weder zullen we hebben? Verwachting tot den avond vanj 13 Sept. Zwakke tot matigen Zuidelijke, later ma tige Noordelijke wind, toenemende be wolking met kans op onweer of regen. Veel koeler. sympathie, nam in een hartelijke, hij wijlen ontroerend afscheidswoord af scheid van het hem dierbare .Goes, zooais het daar in zijn vereenigingen voor hem stond. Hij betuigde bij at zijn werken slechts geijverd Ce hebben voor de eere van zijn .God, dien hij zou voortgaan in alles te Roeken. Hij bekende, dat misschien at te groot© voortvarendheid soms aan zijn arbeid schade had gedaan en verklaard©' dat waar zoo ,vaak ouderen in levenser varing om zijn Taad als .adviseur kwa men vragen het niet te yerwonderen was, dat hij' wel eens aarzelde met het nemen van zijn. besluiten. Afzon derlijk sprak 'hij vervolgens elke ver- eeniging toe, (haar aanmanende stand vastig ge blijven in de belijdenis van het Kamoiiëke beginsel, speciaal zijn patronaatsjongens vermaande hij' met ontroerde stem toch steeds pat te staan Legen elke verleiding en Jlod voor oogen 'te houden. Hij sprak 'den wenscihl uit dat zijn opvolger zou vervolmaken en verbe teren wat er nog aan ,de door hem hier opgerichte vereenigingen man keerde. l'en slotte beloofde hij .Goes nooit te 'zullen vergeten in zijn ge- heden en 'beval zich' mede in alleir aandenken aan. Die enveloppe met in houd aanvaardde hij dankbaar, ai kon hij getuigen, nooit iets voor geld „te hebben gedaan. Het woord van den Weleerw. heer v. td, Eem, recht uit het hart voortgeko men, werd Warm toegejuicht waar na allen op de beurt persoonlijk dein kapelaan de (hand kwamen drukken ten afscheid. Met d.en „weleerw. heer v. d. Eem gaat een priester heen, d'ie .in alle kringen gezien 'was en pns de her innering en het voorbeeld achterlaat van een ijver en activiteit .ter bevorde ring van de Katholieke zaak als maar zelden werd ontplooid. De G y mna-s tieku it voering die hier morgen op de Groote; Malrkt door verschillende vereenigingen op ini tiatief der vereemjginig „Volharding" zal wo-rden gehouden, belooft zefer interes sant te zullen worden, gelijk ondarstaalnd program te zien geelt: 1. Hinidiermisbaan (150 M.); 2, Brug (meisjes „Volharding"); 3, 40- M. hard loopten (aspiranten 10 tot 12 jaar); 4, Ver-springen (leden); 5, 60 M. hairdlooi pen voor adspiranten van 1315 jaar; 6, Polstok-li oogspringen (leden); 7, vrije oefeningen (vereen. K. 1). O. „Volhar ding") 8, (200 M. lOopen (leden); 9, hoogspringen (aspiranten 13 tot 15 jaar); 10, Estafetteloop. Wij verzoeken de ingezetenen yata dé Markt en het centrum -der stad door het ontplooien der vlag blijk te, geven van hun belangstelling in djez.e uitvoering. Van 13 tot en met 19 Sept. 1919 is verkrijgbaar op bon 76: 3i/2 ons Suiker. Vanaf Dinsdag 16 Sept. tot eu met Vrijdag 19 Sept. is o pvertoon van Do- miciliekaart voor elk gezin zoolang da voorraad strekt nog 1/4 K.G. maïsgries te krijgen. Het muziekgezelschap „Hosanna", directeur de heer J. C. Anderson, zal he den (Vrijdag) avond in den tuin der Socië teit V. V. een concert geven met een uitgezocht programma, dat wij hier laten volgen 1. Concertmarsch, Jos Kessels; 2. Isido re, Fantasie Lyrique, E. Bedouin; 3. Des Heeren dag, Hymne, C. Kreutzer; Largo, G. F. Handel; 4. Fantasie over: Er ruischt langs de wolken en Eere zij God, F. 1 Schweiasberg. Pauze. 5 La Fête Triompha- le, G. Joh. van Dam; 6. Fantasie over: „der Freischütz", M. J. H. Kessels; 7. Marche de Noces, F. Mendelssohn; 8. Voorwaarts, Militaire marsch, A. van Leeuwen. Bij gunstig weder gééft het gezelschap Maandagavond a-s. een concert op de Markt I

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1919 | | pagina 1