No. 99. Zaterdag 30 Augustus 1919. Vijf tiende Jaargang BOUWLAND, \ARDAPPELS Voor de Wasch li. V. M. Meowesa van Serve. KOOPJES! VERBEEM G< Te pachten bij Inschrijving Te koop bij Inschrijving Te pachten voor 3 jaren, de Oppervruchten in den Ondergrond van den Boomgaard, leplant met 300Vruchtboomen een Dienstbode flinke Verkoopster R.-K., I. M. P. OIERIKX, Verschijnt eiken MAANDAfi-JVOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Het Vredesverdrag. BUITENLAND. BINNENLAND UIT ZEELAND. Stijfsel40 c. Parel Stijfsel 20 Blauwsel2 Sultane zeep. 15 Zachte zeep 40 Zeeppoeder -. 20 Sola. .5 en 6 Sel de Suude 10 Rleekwit6 Ganzepoortstr. 172, Goes.* uminium Eetlepels25 cent. jrkens 25 erlepeltjes8 offiezeefjes17 ikdoeken40 orstels vanaf .20, voor zes jaren, g lande dadelijk, tot rooven oogst 925, onder Kapelle, aan den Bi;k- 'elschen Zandweg 2 H.A. (5 Gom. 28 Rood.) i pacht geweest bij dhr C. GIJZEL. a contant j. Kloetinge, in Jachtboek. 794 Roed. blauwe in Seetebier. 896 aldaar. 812 Eigenheimers in het uiige Bosch. Inschrijvingen (voor het Bouw. iiid met opgave van 2 solide bor en) worden iugewacht vóór of op isterdag 30 Augustus 1919, des aui. één uur, ten kantore van lotaris VAN UlSSEL te Goes, Iwaar nadere inlichtingen te be- uinen zijn. ngaando na rooven oogat1818 Goes, aan den Poel weg, on- liddellijk achter het station, na f rek van het gereserveerde ge- Ite, groot 90 Aren, eigen a van den lieer J. J. DE JONGE. 1 u schrg vingsbriefjes, vermeldende Ie i pachtprijs voor het geheel, in leveren bij Notaris PILAAR, oór 1 September a s. e raagd ten kantore der Firma iSIERBAAN LE COINTRE Go»s. Aanmelding schriftelijk, ij, die reeds opeenkantoorwerk- t m zijn, genieten de voorkeur. gevraagd. rk Gezelltnhuis.Gaarkeuken te tuth (L Woonkeet op het werk, 1 t November - raagd, bij Mevrouw KRONEN- iKRG te Goes. Zich aan te melden bij Mevrouw HANSEN VAN DE PUTTE, stenmarkt te Goes. Biedt zich aan Manufacturenzaak, voorzieH van i na referentiën. Brieven letter fï, Boekhandel HOPSTER, Goes. 5 IMIMISIHIMIMHMJ Agent der Nieuwe Zeeuwsche Courant mnnri niino M te MIDDELBURG. «•HMMMHeiIHNN' j' i_ - Aboanemenbsprijs p. 3 maanden voor Goee f 1.25, daarbuiten f 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbbHte bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht vóór half een uur 's namiddags. Kanfoor v.d. Administratie: Boudewijn de Wlffestraaf A 135", Goes. Tel. interc.Directie no. 94. Radactie no. 97. Reclameberichten 30 Ct. p. r. Big abonnoment speciale prjjjs. Advertentiën van 1—5 regels f0.75, iedere regel meer 15 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst wordt 2 X berekend. Het verdrag voor Oostenrijk. Een persage-ntscihap te Bern meent je weten, dal de definitieve tekst van bet vredesverdrag met Diuilsc-h-Oosten- rijk op -een afwijking van nagenoeg aii-e Duitsdh-Ooistenrijksche tegenvo;or- stell-en neerkomt. Men verwaciht, dat s-laatskanselier Renner onmiddellijk nadat bij het ver drag in ontvangst genomen [heeft, zich huiswaarts 'zal begeven om te gaan verklaren, 'da,t htf sl-echts dan onder- teekene-n 'kan, wanneer hij ©en binidend mandaat van de nationale vergadering in handen heeft. Mocht dit niet het geval zijn, dan zal Renner aftreden. (Msbode.) Tittoni en Balfour gaan Parijs verlaten, Tjttoni, het hoofd van de Itaiiaan- ■sche vredesd-elegatie, gaat binnenko-rl Parijs verlaten. Verder wp-rdt bekend gemaakt, dat pok Balfouy van -plan is fe verstrekken. ITALIË. Het vredesverdrag in de Kamer. .Volgens een bericht uit Rome aan de „Temps" heeft ide oojmjnjs.sie tot pnderz-o-ek van het vredesverdrag hare werkzaaipheden beëindigd. De dis cussie, die over hét verdrag in de kamer gevoerd zal worden, belooft bij zonder interessant te zijn. Nitti zal h®t verdrag verdedigen. Waarschijnlijk zullen de socialis tische afgevaardigden, die, overeen komstig de beraadslagingen, in de par tij, tegen de ratificatie zullen stemi- toen, Xurati er mee belasten om een rapport van de minderheid ,uit te bren gen. (Msbpide.) N.aar verluidt is Italië genegen om jhet cojmipromjsvoo-rstei nopens Fiunie te aanvaarden, dat dé stad aan Italië zou geven, doch ide vrijhaven met de Porto Baross voor 99 jaren aan den Volkerenbond z.o-n afstaan. Dfe verwe zenlijking van het plan w.acht nog slechts op de goedkeuring van pre sident Wilson. ZWEDEN. Typografenstaking in Zweden. De Zweedsche [typiografen heb-ben, 'na ®en staking van acht -weken, een voorstel van een scheidsgerecht aan genomen en zijn weer aan het werk ge-gaan. Volgens berichten uit Dnitsche bron moet men de staking als door hen verloren beschouwen. D|e kosten ■der staking worden op; anderhalf mil- Jlioen kronen geschat. AMERIKA. NEW-YORK, 26 Aug. Gisteravond zijn hier ernstige ongeregeldheden ten gevolge van de staking in de katoen- fabrieken, vooraj in Noord Charlotte '.Carolina voorgevallen. Er zijn drie 'dooiden gevallen, terwijl veertien per sonen gewond werden. De staat van 'beleg is heden afgekondigd. Door de 'straten patrouilleeren troepen, gehol pen door fwee honderd gewapende bupgem. 1 Nederland en België. De 'Parijsche correspondent van de „N. R. Ct." seinde Dinsdagavond: Hoewel d© Belgische delegatie ven klaart, dat Hijmans alleen naar pa rijs is geroepen voor vraagstukken jdie Frankrijk le-n Belgjë betreffen, meent (dé „Intransigeant" te weten, dat er Maan dag door Lloyd Ceorge, Tittoni, Cle- menceau en Hijmans geruimen jjjd js gesproken over het geschil tus-schen Nederland 'en België. Een draadloos Fransch bericht meldt, dat Hijmans, de Belgische mi nister van. bujtenlandsohe zaken, gis.- ter een langdurig onderhoud heeft ge had met Clemeneeau, Pichon en Ber- ihelot, de directeur van den politieken dienst van het departement van buj- tenlan-dsche zaken, over de Neder1 landscjh-Belgische kwestie. Hijmans is daarna naar Brussel teruggekeerd. Volgens de Vis'scherij' -Ct. heeft de burgemeester van Wieringein ontslag gevraagd. Het ontslag zou echter pas ingaan zoodra de gewezen Diuits-cjhe kroonprins van het -eiland vertrekt. Broodkaarten. De minister van Landbouw heeft bepaald dat voor de 28ste brood- kaartperi-ode als wittebroodkaarten, aanv u llings kaarten voor wittebrood en dagbroodkaarten zullen gelden: voor het 109e tijdvak de brum gekleurde; voor het 110e tijdvak de blauw ge kleurde; voor h©t 111e tijdvak de oranje gekleurde en voor het 112e tijdvak ide grijs gekleurde kaarten. (S-t.ct.) Goes. De raad kwam Donderdagavond inopenbarevergadering bijeen en was voltallig. De heer Hajenius, burge meester, presideerde. De notulen werden goedgekeurd. Alvo rens de voorzitter met de behandeling der agenda leen aanvang liet nemen, zeide hij tot den beer v. d. Leeuw, dat B- en W. onderzoek hadden ingesteld aangaande de door den heer v. d. Leeuw in een vorige vergadering vermelde zandlevering aan de R. K. School door een gemeente,- werkman. Gebleken is, dat twee gemeente werklieden L. en v. D. voor eigen rekening van een schipper zand hadden gekocht en dat L., die sinds jaren zand leverde aan de R. K. school, ook rtu 'aan het R. K. schoolbestuur zand had verkocht. Iets verdeerds of lakenswaardigs was dus niet geschied, zoodat er geen reden was voor berisping of terechtwijzing. Toch was den gemeentewerklieden in kwestie ge vraagd in het vervolg van "dergelijke le veranties af te zien, om 2elfs den schijn van het ongeoorloofde te vermijden. De heer v. d. Leeuw dankte voor de verschafte inlichtingen en stelde nog eens nadrukkelijk in het licht, dat hij niet ge zegd had, dat de werklieden zand van de gemeente hadden verkocht. (Indien dit zoo is, dan vragen wij ons af wat eigenlijk de interpellatie van den heer v. d. Leeuw beduidde. Wat is er tegen, dat de gemeente werklieden buiten hun werk om, iets aan anderen verkoopen, al is het ook zand? Tenzij 't in de instructie hunner dienstbetrekking uitdrukkelijk wordt verboden, dat zij handel of nering uit oefenen. Red.) Naar aanleiding van het vreemd ver- schijnsel van het branden van tal van lantarens overdag, deelde de heer burge meester uit een schrijven van den door hem geraadpleegde® directeur der gasfa briek, thans op vacantie, mede, dat de verplaatsing van het centrum van den gasdruk, dat vroeger op de markt lag, maar nu door uitbreiding van het buizen net naar de Voorstad en Kloetinge is moeten verlegd worden daar werd in den laatsten tijd zeer geklaagd over on voldoenden druk en Kloetinge heeft con tractueel op een minimum druk van 30 m.M. aanspraak oorzaak is geworden, dat sommige lantarens ook overdag bran den; waar de stiften in de ontstekingsap- paraten nog niet zoo heel lang zijn ver nieuwd, ligt daaraan het euvel niet. Wel zou men de ontstekingsapparaten uit de lantarens kunnen nemen en het licht doen ontsteken door lantarenopstekers, doch die kosten zouden aanzienlijker zijn dan het gasverbruik der thans overdag bran dende lantarens kost. Na deze meded-eeling beveelt de voor zitter de wegneming van dit euvel aan de aandacht van den voorzitter der gas- commissie, den heer I. D. Fransen v. d. Putte, aan. (Ons komt de verklaring van den gasfabriekdirecteur in zijn schrijven aan B. en W. onvoldo-ende voor. Het euvel der overdagbraadende lantarens dateert pas van Ben paar weken, ter wijl reeds zeer veel vroeger het bui. zenn-et zich uitstrekte tot Voorstad en Kloetinge en, terwijl toen geen klach ten over te geringen druk van die zijde v-ernomen werd, geen lantarens bij tientallen overdag in volle glorie branden. M-en behoeft g-een gasdesi kundige te zijn om te bevroeden, dat men hier met een technisch euvel te dom heeft, dat zeer zeker verhol pen kan worden en in de gegeven om standigheid zoodra mogelijk verhol pen moet worden, wijl bij het voort duren van gasverspüling gedurende den dag het waarlijk beter ware ge heel d-e openbare verlichtingstechniek grondig te laten, nazien. De buiten staander heeft anders het volle recht te zeggen, dat de raad zich door den voorgelezen brief met een kluitje in het riet heeft laten sturen. Red. Daama werd overgegaan tot behande ling der agenda. De ingekomen stukken waren de vol- 1. Goedkeuring van 's Raadsbesluit dd. 31 Juli 1919, houdende verkoopsvoorwaar- den van bouwterreinen. 2Goedkeuring van 's Raadsbesluit dd. 17 Juli 1919, houdende wijziging der ge- meentebegrooting voor 1919. 3. Goedkeuring wijziging der verordening regelende het openbaar Middelbaar Onder wijs voor jongens. 4. Ged. Staten. Mededeeling genomen beslissing op bezwaarschrift tegen den aanslag in den Hoofdelijken Omslag door A. A. Somer. 5. Minister van Justitie. Mededeeling regeling jaarwedde van den Commissaris van Politie. 6. Dankbetuiging van den heer Commis saris van Politie voor verleende mede- weerking inzake salarisverhoogi-ng. 7. Ged. Staten. Meded-eeling regeling jaarwedden Wethouders. 8. Verslag van den toestand der Rijks landbouwwinterschool te Goes over den cursus 19181919. 9. Rekening van het Gasthuisbestuur te Goes over 1918. 10. Verzoek van bet Harmoniegezelschap ,,Euphonia" om een jaarlijksche subsidie uit de- gemeentekas. Van 18 werden voor kennisgeving aan genomen; 9 en 10 werd-en in handen gesteld van B. en W. om nader advies. Een wijziging der gemeentebegrooting werd goedgekeurd. Ook werd goedgevon den te beschikken over den post onvoor ziene uitgaven dienst 1919 ad f685.50. De wijziging der begrooting voor het grond bedrijf voor 1919 werd goedgekeurd, waar bij' de heer Kakebeeke wees op een kleine fout in de getallen. Het le suppletoir kohier van d-e honden belasting groot f60, w-erd vastgesteld, zoo wel als de vaststelling van het 2e supple toir kohier van schoolgeld voor de M. U- L. O-school ad f6 (cursus 1918'19). Besloten werd den gepensioneerden stoker der gasfabriek P. Harinck eene gratifica tie te doen toekomen, welke hem jaarlijks als een soort bijslag op zijn pensioen wordt verleend. Op het verzoek van den heer A. A, Somer om vermindering van zijn aanslag in het schoolgeld van zijn dochtertje, die leerling is der openbare 1. school voor M. O. L. 0. was eerst afwijzend beschikt, wijl in de- verordening staat, dat het schoolgeld voor een jaar wordt geheven en dat bedrag voor dat jaar vaststaat. Men had echter over het hoofd gezien, dat in diezelfde verordening staat, dat, evenals zulks bij den hoofdelijken om slag het geval is, de betrokkene gebruik kan maken van het hem bij art. 264266 der gemeentewet toegestane recht om bij den raad in beroep te komen en van diens beslissing zoo noodig in beroep te gaan bij Gedeputeerde Staten. Waar nv de heer A. A. Somer in den hoofde lijken omslag was verlaagd, was het alles zins billijk, dat genoemde heer zich tot den raad wendde met het verzoek om ook verlaging zijn-er schoolgeldheffing van f 12 op f4.80 te- verkrijgen, weshalve B. en W. thans den raad voorstellen gunstig op dat verzoek te beschikken, wat de raad deed. Naar aanleiding van het in leene vorige vergadering voorgelezen schrijven van den minister van landbouw, waarin rijkssteun wordt toegezegd bij het bouwen van amb tenaarswoningen, gevolgd door een tweede schrijven, waarin gesproken wordt over den bouw van een woning voor den heer Stevens, directeur van 's Rijks landbouw winterschool, deelde de voorzitter mede, dat 'hij over die zaak met den onlangs hier vertoevend-en inspecteur van den land bouw, den heer I. Kakebeeke, had ge sproken, die hem al zijn steun had toe gezegd. Spreker vroeg of de raad B. en W. wilde machtigen omtrent den bouw van ambtenaarswoningen met dén minister in zoodanig overleg te treden, dat bij ver wezenlijking van het plan daaruit geen geldelijk nadeel voortvloeit voor de ge meente. De raad vond dit goed en de heer Brants sprak er zijn voldoening over uit, speciaal wijl hierdoor ieen bekwaam rijksambtenaar als de heer Stevens voor d« gemeente blijft behouden, die anders wegens gebrek aan een passende woning Goes zou moeten verlaten. De ruiling van een stukje grond aan den stationsweg met den heer mr. C. Lucasse werd goedgekeurd, nadat op een desbetreffende vraag van den heer Brants door den voorzitter als antwoord weTd medegedeeld, dat het huis aan het einde van den paralelweg en het begin van den stationsweg gelegen a. s. voor jaar zal worden afgebroken, als voor den bewoner, in dienst d-er firma Massee, door die firma een ander huis is gebouwd. Dan wordt de paralelweg op dat punt ter plaatse van bet geamo- veerde huis gelegd, juist in het verlengde van de v. d. Spiegelstraat. Het besluit van het Burgerlijk armbe stuur tot het doen van een af- en over schrijving op de begrooting voor 1919 werd goedgekeurd. De begrooting van het Burgerlijk Armbe stuur voor 1920, iu ontvang en uitgaaf ad f88787.07 werd in stemming gebracht en met algemeené stemmen -goedgekeurd. De voorloopige goedkeuring van de ge meenterekening over 1918 werd aangeno men. De voorzitter wees op het bedrag van f 868.221/2 aan oninbare posten we gens vertrek, afschrijving enz. De gemeentebegrooting, welke werd aanr geboden bedraagt voor 1920 aan inkom sten:- en uitgayen f 420-750.201/2 me-t een p-og't van onvoorzien ad' f3715.73 met een hoofdelijken omslag van f 136000 tegen f 142500 in 1919. Zij' zie-t er niet ongun stig uit en het 'bedrag der daaropvoo-r- ko-mende distribtotiekosten is uiteraard veel minder, a,l Iran men die kosten voor- loopig nog niet geheel en al uitschakelen. Nog was op- dei agenda geplaatst het verzoek der bouwvereeniging Nieuw Goes om finamtiëelen steup uit de gemeenteklas voor 'den b-ouw van 39 volkswoningen. Voiorloopig kunnen niet meer gebouwd worden, omdat men nog niet de volle beschikking over -het feapsche terrein heeft. De heer v. Poelgeest toonde zichl hier over onvoldaan; waar de tijden weer nor maal worden had hiij! liever het gansohe restant der 150 geprojecteerde woningen tot ophouw zien voorgedragen. Het doel opheffing van den woningnood wordt -niet bereikt. Reeds nu' wonen in de nieuw gebouwde huizen menschén, die er eigen lijk niet in thuishooren. Hij' twijfelt of de bouwvereeniging wel genoegzaam het nij pende van den woningnood beseft. Do voorzitter antwoordt, dat hij- die bij' de vergadering ,van de bouwvereeniging aanwezig was, den indruk kreeg, dat deze wel degelijk van de noodzakelijkheid der bestrijding van den woningnood was overtuigd en doordrongen. De heer v. Dissel, vo-orzitter der bouw vereeniging Nieuw Goes antwoordde, dat men in de vereeniging ook wel meer dan deze 39 woningen wilde hou,wen, maar dat in de ge wens chic richting de noodige grond nog niet beschikbaar was. Is het proces met Mange afgeloopen de gemeente staat er in deze goed voor, merkte de voorzitter op1 dan zal in de toekomst ongetwijfeld de hand worden geslagen aan iden bouw der resteerende woningen. Dhr. v. Poelgeest zegt, dat er -nu me-nschen' in dé bestaande huizen wo nen, die er niet in thuis bio-oren, maar juist door verschuiving en geleidelijke verhuizing van een minder soort wonin gen naar een hetere wil nien den nood toestand in het woonvraagstuk oplossen. Dat de tijden weer normaal zlijh bestrijdt de heer v. Dissel, zeker wat het bouwen aangaat. •Re héér v. Poelgeest vindt zich niet bevredigd. Walt is de toekomst, waar de heer v. Dissel van spreekt. Hoe lang duurt het nog eer al -de woningen gebouwd zijn. Nu is het telkens ©en druppel. De voorzitter en de heer v. Dissel Welk weder zullen We hebben? Verwachting tot den avond van 30 Aug. M,atige Zuidelijke tof Westelijken wind, Zwaarbewolkt, met regen of onweersbui en. Iets koeler. bestrijden dit laatste. Reeds z'ijn 51 wo ningen gebouwd, nu komen er weer 39 bij. Rat is toch meer dan een druppel, De- voorzitter twijfelt niet, aan de activiteit der bouwvereeniging, die geleidelijk voort gaat, ware het anders, het gemeentebe stuur z'ou niet aarzelen een druk op- de vereeniging uit te oefenen, Do heer Kakebeeke juicht de activiteit van B. en 'W. toe en voelt ook reel voor het gezichtspunt van den heer Van Poelgeest, maai' vraagt ziich af of de huur der oudere huizten van Nieuw Goes niet kan worden opgevoerd, nu de huur voor de- nieuwere reeds hooger is. Daar mee zouden de onkosten, die voor de gemeente f 130Ó per jaar bedragen voor het le plan, gedeeltelijk kunnen worden bestreden. Do heer Van Dissel antwoordt, dat naar de wettelijke voorschriften de huurders der bewuste woningen, die minder dan f1700 inkomen hebben 1/e van dat in komen aan huur 'betalen, terwijl zlijf die minder dan f1700 inkomen hebben een lageren huurprijs betalen. Hiermede waren de discussion over dal punt gestoten en nam de Raad het voor stel van B. en 'W. aan. (Da huizen in Nieuw Goes latende voor wat «ij: zïjin sommigen achten ze als arbeiderswoningen, welke ca chet ze h(eeten te hebben; opgesc-lii'kt staan wij' hier in- Goes voor hét merkwaardig geval, dat van een- blok arbeiderswoningen speciaal voor arbeidersgezinnen bestemd en voor dat doel met rijkssteun gebouwd geen enkel huis door een arbeider bewoond wordt, eensdeels w(jl de wo ningnood ook betergestelden nood zaakt die woningen te betrekken, an- dersdeels wijl de huren voor arbei dersgezinnen te hoog zijn. Toch kan dit zoo nie-t blijven. Waar in Goes nog tal van gezinnen in ware krotwoningen verblijven, die met alle eischen van gezondheid en hygiëne spotten, daar blijft het de plicht v,an hiet gemeentebestuur te zorgen voor den bouw van eenvou dige, op de- behoefte van arbeiders gezinnen aangewezen arbeiderwonin gen met veel lucht en licht en voor een, de omstandigheden in aanmer king genomen, zoo goedkoop- moge lijken prijs. Het is een vraagstuk 'met veel bezwaren, maar bezwaren zijn er om overwonnen te worden. Red.) Nog vroeg de voorzitter of met het oog op- een te betalen rekening van f23892.95 voor gaskolen in Juli aan de fabriek getoverd een zleer gro-ote hoe veelheid, die de directeur echter mce-nde niet te mogen weigeren de Raad go.ed vond hel indertijd gevoteerde bedrag van f 50.000 voor kasgeld te verhoogen tot f 100.000, wat werd toegestaan. Ten slotte sprak d-e voorzitter aan het einde der laatste vergadering van den raad in zijn huidige samenstelling den vertrekkeaden 1-eden, den heeren Donner Kakebeeke en Hollmann, die 16 jaren, v. Dissel, die ruim 4 jaren, De Looff, en van Poelgeest, die ruim een jaar lid van den raad waïen een woord van at-" scheid toe. Allereerst vroeg hij' toestem ming om als laatste- daad van dezfen raad den 31en Augustus a.s. een telegram van geiukwensch en hulde te mogen richten aan II. M. de. Koningin bij- de viering van Haar verjaardag, wat de raad onder' applaus goedkeurde. Ran dankte- hij de genoemde heeren voor alles wat zij' in het belang der ge meente hadden verricht, -overtuigd als hij was, dat zij steeds bij' hun arbeid als gemeenteraadslid het belang der gemeente op het oog hadden gehad. Zij hadden kri tiek te doorstaan, maar men vergete niet' „de b-este stuurlui staan aan wal". Hij wenschte dat zij nog vele jaren zouden ge spaard blijven voor hun familie en werk kring en dat zij de achterblijvende raadsle den in v riendschap zouden blijven gedenken. Ook, dat zij als burger van Goes met woord en daad aan den bloei der gemeenten zouden blij-

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1919 | | pagina 1