No. 98. Donderdag 28 Augustus 1919. Vijftiende Jaargang Verschijnt eiken MUIIIU-JOEIStU- in VSIIDIUIIIHD. nsn» we 'A-i ,j si1j KERMIS. BUITENLAND. BINNENLAND. Abonnementeprij# p. 3 maanden voor Goes f 1.25, daarbuiten f 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbbale bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht vóór half een uur 's namiddags. Kanfoor v.d. Administratie: BoudewIJn de Wlttesfraat A 135°, Goes. Tel. interc.Directie no. 94. Redactie no. 97. Reclameberichten 30 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels f0.75, iedere regel meer 15 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst wordt 2 X berekend. De itijiden liggen verre achter ons, waarin ide bevolking van stad ©n dorp bij de viering van dien jaardag der kerkwijding ter miss© toog, om God te bedanken voor het voorrecht, een. heiligdom in haar midden te hebben, waarin het H. Offer werd opgedragen, Gods Woord gepredikt en ae Sacra menten wiemden toegediend. Begrijpelijk wais het, dat waar men noch schouwburgen, noch varié té 's noch bioscopen kende, waar ba zar's en warenhuizen niet bestonden, waar de verkeersmiddelen scihaarsch en Slecht waren de feestgangers na- afloop; 'der kerkelijke plechtigheid de jkoimist van vreemde kramers, koop lui, handelaars in eetwaren en ver snaperingen, potsenmakers en goo chelaars, die op bat kerkplein hun kramen en tenten hadden opgeslagen, benutten om zich te vermaken en zich van het noodige, vaak voor een geheel jaar, te voorzien. Dat verder de feestelijkheid binnen en buiten die kerk acht dagen duurde, lag in den aard der zaak. Immers, een kerkelijk feest van den eersten rang en het feest van berkwijding behoorde hiertoe had steeds een octaaf, d.w.z. duurde acht voile dagen pm dan even plechtig te worden ge sloten als het begonnen was. Ziedaar de middieleeuwsche Kerk mis, waarvan de huidige kermis bleef achter. D,e kermis is uitmodisch pn uit den tijd. Geen hooggestemde lofrede kan daaraan iets veranderen. Het „Volks blad" toonde zich in zijn artikel van 23 Augustus kinderlijk blij over het feit, dat de kermis dit jaar aUerwege zoo vroolijk, zoo mooi, zoostich tend had het blad haast gezegd, ge vierd is en concludeert daaruit tot het blijvend bestaan der kermis. Een con clusie, die door 'het blad zelf wordt aangevochten met de bewering, „dal Üe tijdsomstandigheden wel wat mee werken om de kermissen in haar plou- den luister te doen herleven." Inder daad kan uit de huidige opflikkering: van 't kermisvermaak, nadat 't publiek sinds 1914 ervan gespeend was, aller minst tot deszelfs duurzaamheid wor den besloten. Doch behalve dat, gaat pok de redeneering waaruit 't „Volks blad" zijn conclusie put, tamelijk mank. Op dezelfde wijze is het gegaan met de eeuwige bewering, aat de kermis aanleiding geeft toit allerlei slechtsdronkenschap., vechtpar tijen, „onzedelijkheid", en. wat Hies fiieer zij;. Het is gebleken, dat de afgeloopen kermissen van al dat leelijks zoo goed als niets te zien hel )ben gegeven. Ja, nog sterker: er kwamen op het Naereboutfeesf te Vlissingen meer vechtpartijen en tneer gevallen van dronkenschap en andere ongeregeldheden voor dan Pp de gelijktijdig gehouden kermis tte Middelburg. Aldus het „Volksblad". Vooreerst, wat beduiden hier die aanhalingstee- kens bij 't woord „onzedelijkheid"? Bestaat er voor hei „Volksblad" geen lanzedelijkhieid, of gelooft het, flat (voor de goede zeden, de openbare eerbaar heid een kermis het geëigend millieu is pm te gedijen, zoodat er van on- zedeli.jkheid geen sprake is? lette men op de zinsnede: „op t Naereboutfeesl te Vlissingen nieer vechtpartijen en meer gevallen van dronkenschap en meer ongeregeld heden dan .op; de kermin te Miaidpl- l>urg. Dus er waren dan toch op de kermis te Middelburg ook vecht partijen en ook gevallen van dronken schap en ook ongeregeldheden. Hier mede wordt de aan bovengenoemde zinsnede voorafgaande verzekering „dat de afgeloopen kermissen van al ^Ueeiijks 200 S0**1 diets te zien peüben gegeven" reeds gedeeltelijk ontzenuwdDoch nog krasser wordt «et als m,en bedenkt, daj het „Volks blad" dit schreef in zijn nummer van 23 Augustus j.l. terwijl'op 20 Augustus j.l. op de kennis te Hees een jong chauffeur werd doodgestoken, een ze kere M. T. ui.t Tubbergen levensgevaar lijk werd gewond en een zekere B. een diepe snede in jhet achterhoofd werd toegebracht. Dan treedt de be wering „net is gebleken, dat de afge loopen kermissen van al dat leelijks zoo goed als niets te zien {hebben gegeven" wel in een eigenaardig dag- rent en heeft men z<oo zijn eigen ge dachten over de betrouwbaarheid der courant, die op dezie eigenaardige wijze de rol van voorlichtster der pu blieke opinie vervult. Waarlijk, wie bij de Iieoordeeling van de publieke vermakelijkheden pog van iets anders uitgaal dan van den stelregel „poiurvu qu'on 's amuse" (vrij' vertaald: „als ze maar pret hebben, hoe, dat kan ons niet schelen") en zich bewust is van de waarde van pen menschenledetn, zal in het licht van wat pp de Heezer kermis voorviel en pok op andere kermissen placht jets dergelijks niet zeldzaams te zijn zich hébben af te vragen, of het uitmo disch instituut der kermis nog 'dient le worden bestendigd of althans niet dermate ingeperkt, 'aal hare vermake lijkheden met in uitspattingen ontaar den. Men kan meenen dat zelfs in onzen tijd, met zijn landbouwtentoon stellingen, zijtL festivals, zijn Koningin- nefeesten, zijn bioscopen, zijn con cours hippique's, etc. etc. vont ve len het kermisvermaak een onont beerlijke ontspanning is. Zoo dacht er b.v. de Nijmieegsche raad over, die de kermis tie zijner fetede niet afschafte, maar het sluitingsuur der vermakelijk heden op 11 uur des avonds bepaalde en het schenken van "sterken drank in tapperijen, café's enz. gedurende den kermistijd verbood. Men spreekt veel over veredeling van het volksvermaak. Maar dan dient toch op de allereerste plaats de ker- misviering veredeld te worden. Tenzij mocht blijken dat de kermis voor geen veredeling vatbaar is en het daar ce- JK.S age: aan het laatste gelooven. Dezulken noten vermaak op het gros des volks verlagend werkt. Er zijn er die (ernstig overtujge men van de onjuistheid hun ner opvatting door feiten, door argu menten, maar bejegene hen niet als het „Volksblad.", dat zich over hen volgt uitdrukt „Zij beoordeelden die menigte naar zichzelven en vertrouwden, dat de ineesten dit openbare vermaak zou den schuwen, om zich dan op andere wijze, vaak in stilte en ongezien, ruim schoots schadeloos te stellen." Dit riekt erg naar het bekende„zoo do waard is vertrouwt hij zijn gas ten". Welk gezegde met oprechte, eer lijke journalistiek onvereenigbaar 'is; men zij' persoonlijk een aanbidder van h 't kermisvermaak als geen ander. BELGIË. De Senaat en het Vredesverdrag. BRUSSEL, 26 Aug, De senaat heeft dennamiddag met algemeenè stemmen 't vredesverdraggoedgekeurd. Tegen het opdrijven der prijzen weird ir da ministers Wauters en Vamder- (le een weitsontweTp ingediend. Er wordt TgesteJd het opjagen van de prijzen te xffen met gevangenisstraffen van 14 1 en tot 5 jaar en een boete van 100 100.000 fr. Ook jzal de kooper als de verantwoordelijk worden beschouwde laximiuniprijzcn zullen de volgende 4c worden vastgesteld. 1 tRUSSEL, 26 Aug. Hedennamiddag ■ft een korte doch .zeer hevige cycloon zienlijke schade in Mechelen aangö- 'it. Diaken werden van de huizen ge- 'it en op straat geworpen, verschillenl- personen werden op de Hoogstraat de Graanmarkt door den wind opget- i ©enige meters verder nèorgeslingerd. ':>:i knaapje, dat onder een portiek wilde ja.an schuilen; werd over het hoofd van jen voorbijganger geworpen en kwam tien meters 'verder terecht, Val# achoorsteepen, vensters en deuren werden weggerukt. Te gelijkertijd brak een onweer los, dat da paniek nog vermeerderde. (Msbode.) Wij leizen in het Vlaamsch© blad „De Standaard" Een paar feiten, die aanduiden hoe de taalvrijheid in ons land geerhiedlgd wordt, en hoe onze regeering voortgaat met Vlaanderen systematisch te verfranschen. Vanwege het ministerie van weten schappen en kunsten werd bericht ge zonden naar de staatsnormaalschool te Lier, dal voortaan al de briefwisseling uitsluitend in 'tFransch moet geschie den., en dat, na het groot verlof, drie leervakkengezondheidsleer, boekhouden, vvetlenleer, in 'tFransch moéten onder- wezén worden Is hel doel van dezen snooden maat regel misschien do Vlamingen stc-m te houden, betreffende hun gezondheid, of dat de Vlamingen geen handelaars mogen worden of onbekend moeten blijven met de wetten van 'tland!?! Waar is de wet? Waar is de belofte in de Troonrede? FRANKRIJK. „La Croix" deelt mede, dat de Paus het ontslag van Mgr. Fritzten, als biss hop van Straatsburg heeft aanvaard en hem tot aartsbisschop hieeft benoemd zonder resideptie. i Zoolang de benoeming van den nieuwen bisschop nog niet is bekrachtigd, zal het bisdom Straatsburg dooir een vicaris ca- pitulans woyden bestuurd. De bladen ma'ken melding van den duod van generaal Boisdeffre, oud vice- president van den oppersten oorlogsraad. Generaal Boisdeffre vervulde tweemaal een gewichtige zending, in Rusland en wel in 1890 en 192, ter voiorbereiSding en bij de totstandkoming van de Frans -h Russische alliantie. (Msbode). De trein, die Zaterdag om 4.58 uur uit Pau vertrok naar Bordeaux, is ontspoord. Verschillende wagens werden verbrijzeld. Vier reizigers werden op slag gedood. Drie- personen, waaronder een soldaat, bezweken aan hun wonden. Een twintig- tal zouden gekwetst zijn. PABJS, 26 Aug. Hedenmiddag zijn de groote kamerdebatten over het vredes verdrag begonnen, die zonder lusschen- poos zullen duren tot het definitieve uit eengaan der Kamer, hetgeen oip Z'n laatst zal plaats hebben 3 welken vóór den da tum, waarop de wetgevende verkiezin gen zullen gehouden worden,. Minister Clemenceau i?ou een groote rede houden. DUITSCHLAND. De toestand der spoorwegen. Een dezer avonden, zoo schrijft man uit Ben-lijn aan1 „De Tijd", bezocht ik een vergadering van den Kamer van Koophan del in Berlijn, waar in aanzienlijken toa- hoorderskring. de spoorwegminister Oefer sprak oyer den toestand der spoorwegen. De minister raakte eerst een opene won de aan. Hij verklaarde, dat het volk maar geen begrip was bij te brengen over den ernst van den toestand. Het volk speelt en danst en is vergeten, dat Duitschland pas een wereldoorlog verloren heeft. Schrikwekkend waren de mededeelin1- gen, die de minister deed.Pruisen legt per dag 10 millioen mark op zijn spo ren toe. Heit verkeer der boemeltreinen bedraagt nog slechts 15 pet., dat der sneltreinen nog maai- 4 pet. van het ver keer vóór den oorlog. Verbetering in den toestand is niet te verwachten De groot ste schuld aan deze ongehoorde crisis dragen de voortdurende stakingen en de kolenmiood. Het verkeer zal nog meer moe ten verminderd worden. Van den 15en Augustus af vallen weer verschillende trei nen! weg. De Rijksregeering doet alle denk bare moeite, om in Versailles te heiwer ken, dat de geëiséhte 40 millioen ton kolen verminderd worden. Maar er is, helaas, niet te hopen, dat dit gebeuren (zal. 'In ta.ormia.le tijden hadden de spoor wegen immer voorraden voor 90 dagen, wat voor de organisatie van het verkeer absoluut noodig was, thans is ar maar een reserve voor twee; drie dagen'. Da minister verklaarde, dat, als de toe stand niet direct verbeterde, Duitschland in denwinter een catastrophe tegemoet gaat, waarvan men zich geen voorstelling kan maken. BERLIJN, 26 Aug. Voor de internatio nale invoermesse te Frankfurt a. d. M. van 1 tot 15 October, treffen de Duitsche rijksautoritedten met betrekking tot in en uitTOerverlovejn, speciale treinen en andere vex-fceeiumiddelen, ver strekkende toebe reidselen. De schuldvraag Do commissie die de schuldvraag moet onderzoeken en die door de nationale vergadering werd samengesteld, heeft rijn eerste rittnig gehóuden. Besloten werd dat de debatten van de commissie openbaar zullen zijn. Men zal sub-commissies voor verschillende onderwerpen benoemen. De documenten, die door de commis sie zullen worden onderzocht, komen uit het departement van buitenlandsche za ken, van den grooteu generalen staf van het Pruisisch ministerie van oorlog en van het rijksdepartement van marine. De commissie zal ook deskundigen uitnoo- digen hun meening voor de commissie te komen uitleggen. Z. H. heeft Ihet grootkruis der Grego- riusorde verleend aan Otto van Mühl- berg, bij zijn aftreden als gezant van Pruissen, welke post hij vele 'jaren be kleedde; de nieuw benoemde eers'.e gezant van het Duitschfe Rijk bij den H. Stoel, dr. v. Bergen, z-al zich dezer dagen in Rome vestigen. De sterke herinnering, dio aan Wei- mar zal blijven, schrijft de ,',Lokal Anzei- ger", ijs dat aldaar de zwart-wit-roode rijkskleuren werden neergehaald en de zwart-rood-gouden vlag werd ge'aeschen, waarvan het sinds lang in den volks mond heet: „goud is het .verleden, food is het hjeden, zwart is de toekomst!" HAMBURG, 25 Aug. üe Deutsche Zeit meldt, dat de manschappen der in de haven van Nordernoi liggende torpedoboo- te-n op Zondagmiddag door demonstra tie: liu,n onwil over de nieuwe rijkskleu ren: zwart, rood, goud, aan de voor de ontvangst de: terugkecronde gevangenen, opge ichte bogen hebben kenbaar gemaakt en in den nacht van Zondag op Maandag de vlaggen met geweld verwijderd en door het zWart, wit jan rood vervangeln. Tjdens de vlagigenwisseling stengen 0.e. bemanningen de torpedubooten het vlag- geüed. HONGARIJE. Het zondenregister van Bela Kun. Tegen Bela. Kun en consorten zijn, naar uit Boedapest gemeld wordt, meer dan 700 aanklachten wegens moord ingediend. De nieuwe regeering zal, naar verluidt, alle door Bela Kun gelaste executies als moord beschouwen en vervolgen. Aartshertog Jozef {beeft in een procla matie het Ilongaiarsche volk rijn aftreden als regent medegedeeld. BULGARIJE. Onlusten te Sofia. BERN, 26 Aug. Volgens de „Petit Pa- risiem" en de „Echo do Paris" rijn in geheel Bulgarije, vooral te Sofia, opnieuw emstige onlusten uitgebroken. RUSLAND. Kieff genomen. NEW-YORK, 26 Aug. Een telegram uit Londen meldt, dat Kieff genomen is dooi de Oekraners. Naar verluidt zijn de Bolsje- wiki uit Podolië verdreven en uit een groot deel van Wolhynië. Het Bujtsche socialistische blad „Vor- wtiirts" besluit een artikel over den na derenden val va;n de Bolsjewistische repu bliek in Rusland met de opmerking: Do reden waarom de radenrepubliek nu of later zal instorten, is juist als in Hon garije de reusachtige economi sche no-o-d van de groote in a s- sader bevolking, verwekt door een regeeringssysteem, dat het volk noch be grijpt noch steunt. Welk weder zullen we hebben? Verwachting tot den avond van 28 Aug.: Matige tot krachtigen, meest Zuid Weste lijke wind. Zwaarbewolkte lucht met tijde lijke opklaring. Waarschijnlijk nog regen buien. Weinig verandering van tempera tuur. Bolschewistische gruwelen. Naar het Engelsch ministerie van oor log verneemt hebben de b-olsjefvviki in de Don-streek, waar een opstand tegen het sovjet-regime is uitgebroken, alle dorpen geplunderd en grootendeels te vuur en le zwaard verwoest. Al het koren hebben de roode troepen meegevoerd, zoodat de bewoners in den hittereten nood veikeeren. De bevolking heeft vreeselijke wreedhe den te verduren gehad: kinderen werden in hun: wiegen gedood, ouden van da gen werden op bossen stroo verbrand, en talrijke personen zijn doodgeschoten en opgéhangen. In de streek van Migoelinskaja en Ka- iza-nskaja zijn 5000 personen gefusilleerd, in heit dorp Sestranefsky 373, in Olcho-fsky 370 en in Nynimrachinsky 197. (Msbode.) AMERIKA. Carnegie laat 50 millioen dollar na. De boedelberedde.raax van Andrew Camp gie heeft verklaard, dat de beroemde staal- koninjg slechts 50 millioen dollar nalaat, veel minder dan, algemeen weid ver wacht. KOLONIËN. Nederlandsch-Oost-Indië. Op zijn nummer gezet. De leizer herinnert zich wellicht ons hoofdartikel van ,28 Juni j.l. „uit het rijk van troffel en schootsvel", waarin de hatelijke circulaire werd besproken, die de gouverneur van Atjeh en onderhoorig- heden uitvaardigde en waarin de toe name der Katholieke onderwijzers in onze Oost een gevaar weid genoemd waartegen de Vrijmetselarij behoorde stelling te! ne inen. Thans meldt men uit Indië aan „De Tijd": „Ten slotte: voldoening heeft heit hier in onize kringen gewekt, dat de hoofd- o-nderteekenaar van het smadelijk e:.i schandelijk product der Ko-ta Radjaschei Loge, dat de heer B.Van Sluijs, thans gouverneur op Sumatra, een regeerings- snuifje te genieten kreeg. Van harte ho pen we, dat men nog een eindje verder gaan zal en al den leden van het licht schuwe gezelschap onder de Indische amb tenaren te verstaan zal geven, dat ze enkel ambtenaar hebben te zijn en geen kwaadsprekerig of lastertongig vrijmetse laar; dat men dezulken ongeschikt veikla- ren zal voor een verantwoordelijke bei- trekking, waarbij de meest volstrekte on partijdigheid en rechtschapen eerlijkheid gevorderd worden. Geen kruisteeken op de dienstpet, maar ook geen passer of winkelhaak s.v.p." Nederland en België. De besprekingen te Parijs. Men seint ujt Brussel aan de „De Maas bode" Zoowei de „Soir" als de „Vingtième Siècle doet uitkomen dat door de wei gering van de Nederlandsche gedelegeer den om verdere concessies te dóén, ecu toestand zou, kunnen ontstaan die de ge allieerde mogenheden niet kunnen toe laten. Hoewel zij hel niet opeinljik be weren, is het toch! duidelijk, dat deze bla djein aansturen op eon geallieerde tus- schenkomst in het Nederlandsch-Belgi- sclie geschil. Zeker is, dat zij gaarne zou- dou zlien, dat de geallieerden op. een of andere wij'ze druk op Nederland zouden uitoefenen om het tot mildere toezeggin gen te stemmen. De veronderstelling is niet geheel on gewettigd, dat zulks ook teir sprake ge komen is in het onderhoud dat minister

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1919 | | pagina 1