uit zeeland. dceld wegens gen niet nader aan te dtuiden feit tot zes njaanden gevangenis straf. In deze strafz'aak was Maria Rot tier gis getuige opgetreden' en beid. had zich onmiddellijk na den uitspraak naar Hontenisse begeven. De eei'sle geilu,ige Ci. de Kok, heeft ge» zien en gehoord, dat held. sch'oot, vooraf had hij1 bekl in de woning van Rottier gezien, d'eze w,a,s vrij' opgewonden. De tweede getuige, Maria Roittier, zegt dat bekl. bij' haar moeder in h'ujs was, toen zij' Idien avond thuis kwam, zij1 kwa.m direct op haar iaf, pakte hiaar beet en zeide ongeveer: Dat had je niet gedacht, dat ik voor jou, zes maanden de kast in moet, het 'zou goed zijn als ik' je maar eens op1 je mieter sloeg". Getuige is de deur uitgeloopen om de marechaus see te waarschuwen, bekl. is haar pchler op gekomen en toen is er geschoten. Ge tuige heeft niet omgekeken en weel. niet hoever bekl. van haar af was. Zij1 heeft, in huis reeds gezien, dat bekl. wat in haar hand had oï 'het een revolver was, weet. zij1 niet. Getuige M. P. Pieters, wonende te Heer len, was dien avond bïji haar oudere te Kloosterz'anide. Bekl. is bij1 haar ge komen en (heeft baar gevraagd waar Rot tier woonde, 'zij1 moest de dochter hebben. Getuige P. Heije beeft bekl. bij zich in de herberg gekregen en deze vroeg of 'fcij bij hem logeeren kon, zij zeide een boodschap te Kloosterzande te moe ten doen, zij1 was vrij "kalm. Getuige vrouw Rottier, moeder van "vlaria, zegt, dla.t bekl. bij1 haar kwam en naar dc dochter vroeg. Zij stond steeds wachtende op de komst van deze met de hand in den zak. Toen de dochter bin nenkwam weid bekl. zenuwachtig en du(w- de steeds tegen het meisje aan. Getuige heelt hoeren schieten. Zij heeft bekl. wel voor den aanslag een kop koffie aange boden, maar geen nachtverblijf, z'ooals deze beweert. Dc broer van Maria Rottier verklaart in .gelijken geest, hij heeft duidelijk de revolver gezien en ook da.t dit dooir bekl oj zijn zuster werd gericht. Getuige 1. Brakman, opperwachtmeester der marechaussee beeft op1 30 April de revolver op1 straat gevonden, er waren twee kogels blijkbaar niet afgegaan en er wa.s een ledige huls in. Op aanwijzing van gcl.uige De Kok en Maria, Rottier heeft h'ii den afstand gemeten, deze was 32 Meter. De geluige-deskundige, kapitein Kloeke', heeft de revolver onderzlocliit, met dit wapen kan men op een afstand van 32 Meter iemand niet dooden, als Maria om gekeken had, was bet mogelijk geweest haar blind te maken aa.n een oog. Bekl. die dopf is en een echt, iVm- sterdamsch accent heeft, is steeds blijven ontkennen te hebben geschoten en zegt ook nu liij een nader verhoor, da.t zij wel de revolver bij1 zich had, maar alleen om schrik aan te jagen. Zij1 kwam eigen lijk om den vader te spreken. De officier va.n justitie, mr. baron van der Felt.z, gaat in den breede de 'zaak na en wijst er op, dat de schoten, die keisten veel minder liard waren en daar om niet gehooid zijn, maar ais deze wa ren afgegaan, toen Maria Rottier nog dichterbij) was, waren ze zeker doodelijk geweest en althans kon bekl., die zelf zegt de revolver geleend te hebben, niet welen, da.t het een niet al te deugdelijk wapen was. Daarbij' wijst spr. op den zen.uwachtigen toestand v:a,n b'efc'l. en meent, dat er wel degelijk sprake is van poging tot moord. Getuige Maria Rottier moest In de strafzaak te Amsterdam ook wel degelijk' de waarheid zeggen en 'hét is niet alleen om het feit zelve, maar wegens een maat schappelijk belang, dat deze bekl. zwaar wordt gestraft. Spr. vraagt daarom haar veroordeeling tot vier 'jaar gevange nisstraf. De verdediger, mr. Koopman, zegt, dat de afstanld 32 M. was toen geschoten werd. er is geen enkel bewijs, d(at er meer dan eenmaal geschoten is. Spr. wil niet zeggen, dat tiekl. niet wist wat 'zij deed, maar geloott niet, dat zij een bepaald plan had, zij was daarvoor te opgewonden. Hoogstens zou haar schuld aan het veroorzaken van dood of lichamelijk letsel kunnen Worden t,en laste gelegd, als het schot geraakt had. Daar een poging tot heit veroorzaken van schu'.d niet strafbaar is, zal bekl. niet kunnen worden gestraft. De uitspraak werd bepaald op '23 Augustus, nadat bekl. nogmaals haar on schuld had bepleit. Tegen "A. I. uit Westdorpe, thans ge detineerd, werd wegens poging tot uit voer, het gebruik maken van het zak boekje van 'zijn vader en het vervalschen daarvan, vier maanden gevangenisstraf gevorderd. Tegen |den 17-jarigen JE. J. uit St.- l.aureijns, die ook in België reeds meer malen is gestraft en door de rechtbank le Middelburg ,in (Maart wegens diefstal van rijwielen tot drie maanden werd ver oordeeld, werd thans wegens diefstal van 7 rijwielen in den ijjd van een maand l*/t jaar gevorderd. Bekl. is analphabeet. Ook in deze Zaken uitspraak a.s. Dinsdag. Goet. Men schrijft ons: Raf met de instelling van een fruitbeurs in een bestaande behoefte is vbor'zlen, bewijst de enorme opkomst van fruithan delaars en fruittelers1. Door de overmachtig ingestelde maatre gelen inzake verplicht exportveilen, in gaande 20 Augustus, werd, .ondanks den gro.ol.en aanvoer, de handel 'belemmerd. Verder is nog met onderteekening van 260 telers, pachters en handelaren een request gezonden aan Z.Exc. den Minister van Landbouw, om alle bepalingen, die den vrijhandel belemmeren weg te rui men, of niet te doen instellen. In don loop van den nïiddag werd nog een ge animeerde vergadering gehouden, waarin besloiten werd telers, pachters en handel- laren te vereenigen, met het doel de op gerichte fruitbeurs tolt bloei te brengen. Onder het vee van den heer A. van der Linde aan de Westerstraat al hier heerscht ook het mond- en klauw zeer. N. B. Wordt de melk van de met deze ziekte besmette dieren afzijdig gehouden? Of belandt die ook in de magen der klan ten? Ons dunkt, dat daaromtrent wel eens een onderzoek mag worden gedaan en zoo dit geschiedt, het resujtaa't ervan gepu bliceerd tot. geruststeilinig der consu menten. Gisteren, eerste Kermisdag, waren velen van buiten gekomen om van de vermakelijkheden te profiteeren. Vooral de jeugd genoot in den draaimolen en stopmcarou.ssel en in den torpedo-lucht- schommel. Volwassenen vergastten 'zich vopr de jtenten aan de opschriften volgens welke de toekomst voor niemand een raad sel is, mits menvoOr de noodige pennin gen de toekomstkenners en kensters daar binnen gelieft te raadplegen. Wat zei do bekende goochelaar Okhuijaen ook maar weer? „de wereld wil verschalkt wor den, wol laten wij1 haar hiaar zin geven". Het zelfontstekingsapipai'iaajt aan onze straatlantaarns is öf versleten óf defect en zoodoende hebben wij schier dagelijks gratis illuminatie en glasverspilling, heel het etmaal dooi'. Vanmiddag op' onzen gang van kantoor naar huis brandden in dc Lange Vorstraat 1, in de Korte Vorst- straat 2, in de Lange Kerkstraat 1 in de Korte1 Kerkstraat 1, in de School straat 1, in (de St.-Adriaan,straat 1, oip de' Beestemnarict 1, bij het Heilsleger op den Westwal 1, in de Magdalenastraat 1 en. op de Markt 3 lantarens, tezamen 13 lantarens in volle gloria. Is het gas fabriek,personeel met vacantie, 'zoodat de lantarens uit vreugde daarover illuminee- ren? 't Wordt tijd, da.t de boel eens goed wordt nagezien. -- Dinsdagmiddag had de knecht, van den heet Duvekot Het ongeluk, doordat het paard op hol sloeg van den wagen le rallen, waardoor hijl Zoo ernstig ge kneusd werd, dat spoedig geneeskundige hulp moesten worden ingeroepen. Gisternacht werden de bewoners der Rijkskantoren op het Ravelijn alhier in hun slaap opgeiscbrikt door eenig gerucht in een der kantoorlokalen. De concierge kleedde zich en denkend aan inbrekers begaf hijl zich naar 3e plaats, vanwaar het geluid vernomen werd, om aldaar ge komen te zien, dat een groote nachtuil (op1 onverklaarbare wijlzle daar binnen ge komen) tegen de ruiten vloog en op deze wijze zijin vrijheid trachtte 1e herkrijgen. Toen deuren en ramen geopend waren, was de rustverstoorder spoedig in de duisternis verdwenen. Het branden dei' lichten en toet rumoer, hoe gering ook, ontgingen niet ,a.a,n onze steed's waak zame gemeente-politie, die. slechts weinige minuten later ter plaatse was en onder hartelijk gelach de .toedracht der zaak vernam. Onder voorzitterschap van den over ste Klontje vóór en van kapelaan v. d. Eeim naj de pauze, terwijl' aan d'e be stuurstafel de plaatselijke coimitéleden en de leden van heit comité van Westelijk Zuid-Beveland gezeten waren, wefd Maan dagavond in „Dei Prins van 'Orain.je" ah hieir een plropagandavergadering gehouden tot het versterken. va,n den yrijwilligen landstorm, diei hielr in Zeeland weinig leden telt, in vergelijking' W.v. valn Lim burg en Brabant met respectievelijk 4000 en 6000 leden. In Oud-Vossameer (Ze® land) gaven zich onlangs 30 op, maar in Nieiuw Vossejmeeir (N. Brabant) '100. Da.t moet andera worden, zeide dei voor zitter, die daarna het eerst het woord gaf aa.n kapelaan Van Dorp uit Amster dam. In eem prachtrede, vol' van dean gloed der overtuiging, z'ette de eerwaarde sprekei uiteen dat hij n(iet uit liefde voor heit militairi.sme, noch om de brahfl- kasl der kapitalisten te beschermen, maar om ons klaar 'te doen zijn als de revolutie mocht uitbreken, de jongei weeïtoaire man nen komt aansporen tot dein vrijwilli ger! Iahdstorm toei te treden. Uitvoerig schetste spreker, op welke wijzte dei re volutie, welke in November 1918 tever geefs door Troelslra, getracht was te ont ketenen, door dei'revoiutioneieringdeirgiQesi- ten heimelijk wordt voorbereid; hoe soci alisme en Bolsjewisme a la Wijnkoop essentieel hetzelfde zijn en afeten in telmpoi verschillen, hoe het wezen valn het socialisme nie.t helstaat in het pro- pa'geeren van algemeen manlnen- en vrou wenkiesrecht, da.t d© socialisten verloo chenen, Zloiodral zij z'ien dat het hun geein voordeel' meer oplevert, majar in het ma terialisme!, 111 de stof vergoding! en d'e loo chening van God en het bovennatuurlijke. Daarom is de godsdienst met al' de daat-uit voorkomende maatschappelijke factoren bij het socialisme gehaat. Zeer welsprekend weerlegde spreker de bewering, a[te z!otu' de revolutie hier zónt- der -geweld worden doorgevoerd. Ja!, ais wij zonder tegenweer ons ons rechtmal- tig beizit in gleid en, goed laihen ontnel- men, onziei bijzonder© scholen lal'eln ont weldigen, onze kotten laiten ontwijden, onze echlgeniooten en verloofden laiten! onteeren, dain weil, maar dat zulten wij nooit toelaten en dain gebruiken wij ook geweld, een heilig geweld, geheel con form aan den geest des Christendoms, wiens Goddelijke Stichter eens de koord greep, 0111 de ronselaars er mee uit den tempel te ranselen. Met een heerlijk scboone opwekking aa.11 de jonge man nen, 0111 voor de verdediging hunner heilig ste goederen pal te staan en zich bij den landstorm aan te sluiten, sloot de eerw. heel' van Dorp zijn zeer toegejuichte rede. Dei tweede spreker, luitenant Van Rees, wees op het schier algemeen verlangen met de oude militaire1 toestanden te lire ken, af te (zien va.n het kazernefogier en bevordering va.n ingrijpende militaire beizlujniging, walt echter niet zeggen wil', met het historisch geworden© op een maal' tei breken. Wij moeiten afbreken en opbouwen en da.t opbouwen geschiedt door dei vorming, van een sterken vrij willige!] landstorm, over welks inrichtin gen, voordeelen hij verder uitweiddel. Deze idealistisch getinte, voor hét gros fier hoordefs niet altijd even duidelijke rede, op een o.i. ongemotivee'rden ge heimzinnige!] toon uitgesproken, was be ter op haar plaats op een debatavond over een volkslager, dan op eien pro» pagandavergadering tot aanwerving valn vrijwillige landsteinnets. Een luttel aan tal der circa 60 aanwezigen gaf zich na eien welsprekend slotwoord van ka pelaan v. d. E0111 op yoor den vrijwilli- gen landstorm. Wij ziijn van maeininig; da,t wanneer deze propagandavond bpter wa|s voorbereid, ruimer was gepubliceerd, en op een anderen dag gehouden dan; in de vacanttetaaand, het succes veel grooter zou zijn geweest. Wij hebben propagandavonden van dit getnre gekend te Bergen op Zoom met 800 en te Ouden- bosch met 2000 hoorders, waar tiental» len hij tientallen zich kwamen opgeven. In eten stad als de on'ze van 8000 zfelieln, met een Rink bevolkte omgeving; had dit ook best gekund. Braakliggende akkters moeten ontgonnen worden en aan 'het ontginnen ontbrak hier veel. Middelburg. Ook hier ter stede hóeft dc schippersaetie thans het ingrijpen der politie noodzakelijk gemaakt en wel om de volgende reden. De Rijkssehippersbeurs was lot voor eenigen tijd gevestigd in een lokaal achter het café Rotterdam aap den' Kinderdijk, doph is thans ton huize van den Rijksbeursmeester ondergebracht. Daar uit opschriften op eerstgenoemde lokaliteit bleek, dat thans vanwege den Schippersbond in die lokaliteit bevracht zou worden en hiervoor, waar het «en perceel met vergunning betreft geen ont heffing is verleend door den minister heeft de politie den caféhouder aangezegd, dat hot JokaaJ niet .ais particuliere beurs mag worden gebruikt, daar anders procesver baal zal worden opgemaakt. Gisterenavond trad alhier 111 de vrij druk bezette zaal van het Schutlers- hol do telgpaath. Rubini op. De door deze te zien gegeven experimenten kwamen overeen met hetgeen de telepaathj Sylva.in hier verleden week vertoonde en stonden in geen enkel opzicht daar boven, zelfs was het optreden van Rubini tegenover he.t publiek veel minder sympathiek. Na, de telepathische opdrachten te heb ben uitgevoerd, jging Rubini over tot mas sa suggestie en daarna tot suggestie van enkele op het toneel gebrachte personen. Wal toen te zien werd gegeven vervulde de meeste bezoekers met groeten weerzin tegen deze vertooningen, vooral toen een der mediums Wijken gaf zeer ernstig dooi de suggestie overstuur te zijn gebracht. Het ware te wenschen, dat zulke voor. stellen voor eens en altijd werden ver boden. Juist, want bij dergelijke séances wordt niet op de zucht naar wetenschappelijke experimenten, maar op de ziekelijke nieuwsgierigheid van het sensafdelustig pu bliek gespeculeerd. —Red. Vlissingen. De gemeenteraad alhier ver gadert as. Vrijdag te 2 uur. De agenda bestaat voor deze laatste maal, dat de oude raad bijeenkomt, uit een zeer groot aantal punten. Voorgesteld wordt eervol ontslag te ver- leenen aan den heer mr. J. P. van Ros-" sum Jr. als gemeente-secretaris; aan me vrouw Van Doorn van Koudekerke en mevrouw de Veij Mestdagh als regentes van het Gasthuis. In de vacature van mevrouw Van Doorn worden aanbevolen mevrouw Staverman en piej. Peeters en in de vacature me vrouw de Vejj Mestdagh, mevrouw Koppe- jan en "mevrouw de Ruijter. De aanbeveling voor de benoeming van een tjjdelijk leeraar of leerares in het En- gelsch aan de Handelsschool bestaat uit mejuffrouw P. M. Taat, den heer K. F. Barstra en mejuffrouw A. Hcmmekam. Voor tjjdelijk leeraar in handelsweten schappen aan die school wordt aanbevo len de hoer M. D. Caljouw en in steno grafie de heer S. Sinke. Nog moet de benoeming plaats hebben van een tijdelijk leeraar in werktuigkunde aan de B. A. S. en de A. v. H., aanb«|- "volen de heer J. Vader; van een tijde lijk leeraar in scheepsbouwkundig vaktee- tenen aan de A. v. H. aanbevolen de heer A. C. Elarts en van een leeraar in werktuigkundig vakteetenen en stoom werktuigkunde aan de A. v. H., aanbevo len de heer J. de Geus. Een der te behandelen punteil is het onderzoek der geloofsbrieven der nieuw inkomende leden. Rubini, de gedachtenlezer, is Maandag wel te Vlissingen geweest, doch niet op getreden. Hij vond het aantal opgekomen belangstellenden te gering en weigerde beslist zjjn experimenten te vertoonen. Ook te Bergen op Zoom is hij evenmin opgetreden wegens gebrek aan naar zijn meening voldoende belangstelling. (Z.) De Kamer van Koophandel houdt heden Donderdagavond een spoedeischen- de vergadering, ter behandeling van het adres .van de Kamer van Koophandel te Terneuzen, inzake de Nederland sch-Belgi sche kwestie. Het Engelsche stoomschip „Masco- nia" wordt morgen alhier verwacht met een lading cacao-olie voor ,de Ned. pe troleum- en asphalt-maatschappij. (VI. Crt.) Hansweerd. Een groep werklieden, hui zende in een keet op de werf „Zeeland", waarschijnlijk onder den invloed van ster ken drank, wilden Zondagavond na slui tingsuur het café van VI. binnen. Daar niet open gedaan werd moest de deur ',t ontgelden. De caféhoudster en haarhuis- genooten eindelijk naar buiten gekomen zijnde, werden op klappen onthaald, zoo dat de dames haar schoenen als verde digingsmiddel moesten gebruiken en er flinke klappen mee uitdeelden. Eenige voorbijgangers werden tot overmaat van ramp ook nog in de twist gemengd, zoodat al spoedig vechtende paren door de si ra ten rolden. Eén der voorbijgangers wer den de kleeren tot flarden van 't lijf ge scheurd. De politie kwam, toen men het vechten moe werd. Een veertienjarige jongen A. M. liad Maandagmiddag het ongeluk van den stei ger bij de derde sluis te vallen. Een in de nabijheid zijnde schippersknecht mocht het gelukken den drenkeling behouden op 't droge te brengen. Wemeldinge. Alhier (heeft zich een tra gisch sterfgeval voorgedaan. De 17-jarige Dl. J. leerde fietsen, en had daarbij' het ongeluk te valletn en zijn been te breken. Bij het inzetten van 'het been overleed de ongelukkige. _(2.) 's Heer Hentfriktkindsren. Maandag nacht half twee wetrd brand ontdekt in een bergplaatsje vian M- S. Vopr de be woners en huren het konden verhinderen, brandde het houten gebouwtje totaal af en bekwamen de belendende peirceelen eenige brandschade. De brandweer bet- hoefde geen hulp te verleenen. (Z.) Nlase. Dinsdagavond weid alhier een vergadering van ingezetenen gehouden, waarin besloten werd op 3 Kept, den jaardag, van de Koningin feestelijk te her denken, benevens het bewaard blijven van den .oorlog. Een commissie van 12 per sonen werd benoemd. Een tractatie van de armen en van de jeugd zal niet ontbre ken. ^evenmin als volksspelen. Helnkenszantf, Onlangs deelden wij me de, dat jm de 11. K. Kerk alhier een hei ligenbeeld naar beneden viel en dat dit kwam dooi' de onsoliede bevestiging van her voetstuk. Nader meldt men ,ons, dat de oorzaak moet gezocht worden in de onsoiiditeit van het voetstuk zelf, zoo- dal dus niet de Heinkenszandsche tim merman, die (het voetstuk tegen den muur bevestigde, maar de leverancier van het voetstuk in gebreke was. Gaarne plaatsen wij' deze rectificatie der vorige ons mondelinge, gedanei mededee1- ling van het ongeval. Heerenhotk. Men ziie in dit nummer den gewijzigden datum en prijs der Bcdevaarf naar Rittard en melde zich ten spoedigste aan hij' het Zeventigtal, dat zich reeds beeft opgegeven. In verband met teen door de militairo autoriteiten te houden inspectie over de wapenen der Burgerwacht alhier, moeten Donderdag, Vrijdag en Zaterdag, a.s. alle geweren der leden van de Burgerwacht worden ingeleverd. De inlevering moet geschieden pp die cfagen ten Raadhuizo van 9—11 en/of van 7—8i/2 uur. Al vorens de geweren in te leveren gelieve elk lid der Burgerwacht er zorg voor tc dragen, dat zijn wapen met toebe, li opren netjes is schoongemaakt. Binnenkort zal een distributie van rijst voor zieken en zWakken vanwege de gemeente plaats hebben. Deze rijst zal den' winkeliers worden in verkoop gegeven tegen Regeeringsprijls. Oostkapelle. Alhier zjjn eenige ge vallen van Spaansche griep geconstateerd- Terneuzen. Bjj den heer S. van Hoeve is een paard, dat in de weide liep, door een zonnesteek gedood. Hulst. Een begin van brand ontstond Donderdagmiddag in den kolder van dhr. de Lozanne. Reeds was de daar opge slagen brandstof flink aan 't branden, doch toegeschoten krachtige hulp kon het vuur nog tijdig beperken. Oostburg. Zaterdag arriveerden alhier weer eenige Duitsche soldaten uit de ge vangenkampen in België ontvlucht. Voor de op te richten Burgerwacht hebben zich reeds een dertigtal mannen opgegeven. Meenden^we van de griep voor lan gen tijd verlost te zijn, nu is deze ge vreesde ziekte zoowaar weer uitgebroken. In IJzendijke en Schoondijke deden zich weer enkele gevallen voor, en nu ook in onze gemeente. De ziekte draagt echter geen kwaadaardig karakter. Breskens. I11 onzegemeente heerscht in vele huisgezinnen liet roodvonk. Aardenburg. Na een week in den St. Elizabethpolder gelegen te hebben, is de vliegmachine Zondagmiddag omstreeks elf uur vertrokken. De bemanning, tellende vier personen, was uit Londen vertrok ken met bestemming naar Keulen. De machine moest dalen door een defect aan den motor. Het was een groot Handley Page toestel met vier motoren. Onder de vleugels was met groote witte letters ge schilderd: Ocean. Het toestel trok veel belangstelling. Echter konden velen hun nieuwsgierigheid niet voldoen, daar het terrein door de marechaussee was afgezet. R.-K. Propagandaclubs. Bij het Bestuur van den Bond van B.-K. Prop.clubs 111 Zeeland kwam een dankbetuiging in van Z.D.H. den Bis schop van Breda, benevens een ant woord-telegram van II. M. de Konin gin, luidende als volgt.: M. van KaJmthout secretaris Bond R.-K. Prop.clubs Goes. Hare (Majesteit de Koningin is de Roiomiscli-Katholieken, saamgiekoinen op den tweeden Bondsdag van R.-K. Propagandaclubs, ,zeer erkentelijk voor de bij hernieuwing gegeven uiting hunner gevoelens van ware va.der- lanidsliefde en draagt mij op hun Hoogsiderzelver zeer oprechten dank te betuigen. Adjudant van Dienst Buys. De kanaalwerken in den Braakman. De Minister van Financiën heeft, in gezelschap van den directeur der registra tie der domeinen, den ingenieur der do meinen uit Middelburg en den voorzitter van het bestuur der Visscherijen op de Schelde en Zeeuwsche stroomen, een be zoek gebracht aan de bedijkings- en ka- naaiwerken in den Braakman. Het gezel schap begaf zich te Vlissingen aan boord van bet rijksvaartuig „Sphinx" en zette van af Terneuzen per auto de tocht naar de werken voort. De Zeeuwsch-Vlaamsche Waterteiding. In den middag van 19 Augustus kwam een 50-tal beeren, meest burgemeesters en secretarissen van Zeeuwsch-Vlaamsche gemeenten in het café „De Lozanne" te Hulst bijeen. Zij waren daar gebracht per extra-tram van het uiterste punt van het vierde district via Philippine, Sas van Gent, Drie Schouwen, Zaamslag, Klooster zande, als gast van liet. comité van Actie der Zeeuwsch-Vlaamsche Waterleiding- onderneming. Dit Comité van Actie bestaat uit de Jieeren F. C. O. M. Homback (voor zitter) Hulst, mr. P. Dieleman (secretaris) Middelburg; L. J. den Hollander, Axel; D. H. van Zuijen, Breskens; P. VV. Maarle- veld, Biervliet; M. Blieiker, Schoondijke; A. Hendrikse, Uzienidijbe; J. Huizenga, ïteii- neuzen, I. Erasmus, Cadzand en 11. J. van Waes, Westdorpe. Met uitzondering van den heer Van Zuij en waren al deze comitéledien tegenwoor dig. Met deze en bovengenoemde heeren waren nog aanwezig mr. Kuyper, advocaat te Middelburg, vertegenwoordigende den heer mr. Dieleman, die afwezig was en de heeren v. Oldenborgh en Menzer, respec tievelijk directeur van en ambtenaar bij het Rijks bureau voor Drinkwatervoorzie ning te 's-Gravenhage. De heer Hombach sprak een korte rede van welkom, waarin hij mededeelde, dat thans de Zeeuwsch-Vlaamsche Waterlei dingonderneming er in geslaagd was eene prise d'eau", ©en waterwel te vinden, die uitstekend drinkwater kan leveren aan Zeeuwsch-Vlaanderen. Ilij twijfelde niet of een ieder izou met hem erkennen, dat met de stichting, van dit werk de welstand der bevolking wordt bevorderd. Zelfs zij, die1 er oorspronkelijk tegen waren, en hij noemt een der aanwezigen bij name, zjjn thans tot voorstanders der waterleiding: bekend, wat door genoemden persoon ook wordt erkend. Spreker izeide nog; dat dit water gewonnen wordt op Nederlandschen bodem, die altijd Nederlandsch zal blijven, wij toch wenschen slechts te leven on der het Oranjehuis. (Applaus). Een kaart waarop het hoofdbuizennet staat aangege ven ,zou hij laten circuleeren en de: pre sentielijst doem teekenen, terwijl de heer v. Oldenborgh nadere bijzonderheden over de waterwinning aan de heeren ,zoum& dedeelen. In een zeer helder betoog zette daarna genoemde heer uiteen; hoe hij steelds ten spijt van beweringen en verzekeringen, dat Tn_ Zeeuwsch-Vl,aantieren geen Koet water was te vinden1, aan het tegendeel geloofde. Voorzeker op groote diepte vond men nergens zoet water; maar op ge ringere diepte heeft man na een zorg vuldig onderzoek, in: 'het voorjaar van 1918 door dr. Versluijs in gansch Zeeuwsch-Vlaanderen verricht, zoowel bjj Clinge als St. Jansteen op betrekkelijk gering© diepte, maar diep genoeg om bef

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1919 | | pagina 2