aaram - rzorging. No. 95. Donderdag SI Augustus 1919. Vijftiende Jaargang ■lil Koortspoeders Prijs per doos 60 cent. Bij inschrijving te koop De Appels en Peren, Ruime verdiensten. Openbare Verkooping op Dinsdag 2 September 1919 Een Woonhuis met hetj Erfpachtsrecht Een Woonhuis met het Erfpachtsrecht Een Woonhuis en Erf Een Woonhuis en Erf Een Woonhuis en Erf Een Woonhuis met hetj Erfpachtsrecht Een Pakhuis met Bovenwoning Te pachten voor 3 jaren, de Oppervruchten en den Ondergrondl van den Boomgaard, beplant met 300 Vruchtboomeij Virschijnt tlkin N1HIM-JKISIU- n VRIIDIGAVOHB. In vreemde sfeer. FEUILLETON. De Vredesconferentie BUITENLAND. BINNENLAND. Rechtzaken. lijden honderden aan kiespijn, zenuwkoortsen en fluirioijn in het hoefd, alszeop eenige uren kunnen genezen zijn door het gebruik van de van H. van Aken, Apo'h. Specialist te Selzaete. Hoofildepöt bij C.A. SCHULTE Co. I i .'He Middelburg. Verder te Goes bij Gebr. Muldeir en W. F. den Herder. -4 wassende in den boomgaard van J. J. MOLHz.,liggendeteOudeland^ in Tolhoek, flink beladen met Belle fleur en Courpendu. Inschrijvingen worden ingewacht tot en met 18 Aug. 1919, bij den beer J. J MOL te Ovezand, welke inlichtingen' verstrekt. J) X)V// I Actieve AGENTEN en HOOFD AGENTEN gevraagd voor sedert jaren gevestigde ONGELUKKEN- en LEVENSVERZEKERING MAATSCHAPPIJ. Concurreeren- de premiën. Brieven onder No. 9500, aan het bureau „Vlissingsehe Cou rant", Vlissingen. des avonds te 8 uur te Goes, in het Koffiehuis „de Prins van Oranje", ten overstaan van Notaris PILAAR: a. voor Mej. Wed. P. POTTER c.s te Goes, aan de Westerstraat, Verhuurd aan I. Imanse. aldaar, verhuurd aan P. Geene. te Goes, aan de R. B. van den| Boscbstraat. Verhuurd aan P. van Baaien. te Goes, aan de Zusterstraat. Verhuurd aau de Munck en Oostdijk. te Goes, aan den Ouden Singel. Verhuurd aan S. Kramer, b. Voor den heer A. OKKÉ: te Goes, aan de Adolf van Wester, wijksbuurt. Verhuurd aan van| ,ot en sen 10 en ,an- o. Voor den heer P. BAARENDS en daarachterstaande groote BERG PLAATS met ERF, te Goes, aanj de Oude Vfechmarkt, groot 1 A 47 eA. 'f Op gebruik uiterlijk 1 Mei a si ingaande na rooven oogst 1919 te Goes, aan den Poel weg, oh middellijk achter het station, na aftrek van het gereserveerde ge deelte, groot 90 Aren, eigen dom van dem heer J. J. DE JONGE Inschrijvingsbriefjes, vermeldend' den pachtprijs voor het geheel, u te leveren bij Notaris PILAARj vóór 1 September a.s. 1 ■7\ I 7 /VA I I Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 1.25, daarbuiten f 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht vóór half een uur 's namiddags. Kanfoor v.d. Administratie: BoudewIJn de Wlffesfraaf A 135s, Goes. Tel. interc.Directie no. 94. Radactie no. 97. Reclameberichten 30 Ct. p. r. Bij aboniiKnent speciale prfts. Advertentiën van 15 regels f0.75, ieders regel meer 15 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst wordt 2 X berekend. Troelstra, de man der vergissing»®, heieft zich op het socialisbencongreig te Luzern latep interviewen en zich daair aan eein verbluffend© grootspraak schul dig gemaakt. Tegenover den persmail van, het blad „La Fe)uille" deed hij 'tvoidr- komen al'sof hij! hier aah de touwtjes trekt en alles op zijn wenketn vliegt. De 8-urigei arbeidsdag, liet vrouwenkiesrecht, de grondwetsherziening, de oudërdoms- peosioneering is alles 'zijn werkl 'tlsom te gieren van pïet als m©n b'.v. mant alleen er aan denkt, h'oe tijdens de stem ming over de wet op het vrouwenkies recht 'zijn weirlc immersmr. Troef- stia schitterde» doior afwezigheid. Nog andere» geluiden deed de h'eieir Troeistra booïetn, die ons nopen op onze „qui- vivei" tg zijn. Zoio z'ei hij h'.v. dat de reivolUtionaire gedachte niet is aifge- kworen, dat ligt historisch moment is gekomen om een begin te maken met de systematische omwerking, van parti culier© en staatsbedrijven, alias eep s oi- eia lisati.e do,or reivolütiê. Met diet bfeweringen tonnen Troelstra en al degenen die, het vormen van een, sterken: vrijwilligen landstorm en van flinke burgerwachten tegenwerken, ineen ideeiënsfeer te leven, welke niet die der werkelijkheid is. Want de'zei is heel an dei's, getuige onderstaande mededeeling van de Rotterdamse!» Algemeene Pers- age-ntuur, diei van Bremen uit schrijft: Sedert eenige maanden hjeeft de toel atend te Hamburg en Bremen 'zfch' ge stabiliseerd. De intocht der regeeringist- troepen maakte ©en einde aan een pe;- riodei vain ellendige verwarring, van plun dering en bloedvergieten, en de rust keer de weder, doch dat dez» rust niet meer op ernstige» wijze verstoord werid, ligt niet in de; eerste plaats aia,n de aanwe zigheid d©r regeeringstroepen. In de gees ten, oiok van hel. meerendeel der albeit- clers, is een verandering 'ingetreden. De kortei periode van ellende en verwarring heeft geleerdl, dat van fantastische her vormers, die dan n,og vaak omgjeven wor den door misdadige elementen, geen h'eil te verwachten is en merkwaalrdig is voor- ai (ei Brengen de saimenwerking tusschen arbeiders en burgerstand, wa,ar het er op aankomt ordei en rust te bewaren. De „Stadtwehr" te Bremen bestaat .voor een aanzienlijk deel (ongeveer 30 pet.) ujt arbeiders (gïoofcendeels mee rdeir- jh'ieiidssoicialiBitein) die, evenafe.d'e andier© leden, eens in de tien dagen diienst doen als wachten bij 'openfcare gietoouwen en op andere belangrijke pun ten. Nog altijd namelijk moet men reke nen met de mogelijkheid, dat een kleine minderheid plotseling zal trachten da macht in handen te krijgen. Het gevaar (dreigt niet in de stad' zelve, maar in een der voorsteden, G'röpelingen, de ver blijfplaats van vele Russen, die er op een deel der Duitsche arbeiders ©en Zleer slechten invloed uitoefenen. Weliswaar vormt het door deze Russen beïnvloede deel der arbeiders slechts een minder heid, maar d© meerderheid neemit tegen 37) o— Een poos lang bewaarden alle aanwezigen het stilzwijgen, nadat Lord Laverstock dezen brief had voorgelezen. „Wat zult gij doen?" vroeg Lady Caroline, „Het is een-edelmoedig aanbod", merkte Silas Sharper op. „Ik geloof, dat er geen twijfel kan beslaan aangaande hetgeen mijn plicht is", antwoordde de voorzitter. „Ik zal gevolg geven aan haar verzoek. Doch waarom zij wenscht, dat ik naar haar zal komen, is meer dan ik zeg gen kan." Zij wil u persoonlijk bedanken voor hetgeen gij gedaan hebt, gelijk zij meet een enkel woord in haar brief zegt", sprak Amberley; „en daar dit wel demooiste bijdrage is, die wij nog ontvangen hebben, zal het misschien maar het best zijn haar gril in te willigen," „Ik zal haar dus vanavond tusschen vijf en zes uur een bezoek gaan brengen. En thans moet ik u nog mededeelen, dat de heer Sharper en ik dezen morgen de bestuur ders der bank hebben gesproken, die ons Ken niet krachtig stelling, toiont zich be vreesd. Teekenend voor den toestand lis hfet volgende Op dei scheepswerf te; Gröpeiingen werd een ingenieur 'zeer ernstig mishandeld, omdat hij op order der directie uit een werkplaats biljetten verwijderde-, wa,arini werd aangespoord tot de revolutionaire staking. D© meerderheid der arb'eidierg hield zich hierbij afzijdig, keurde deze mishandeling niet goed, maar durfden! nieit op te treden, evenmin als de amb tenaren. Een jeugdig arbeider maakte echter de opmerking!: „Dat zijn nu de menschen, die beweerden, d'at men niet mocht schieten op; hun Fransche mede- menscben en nu mishandelen zij! een eigen landgenoot." Deze opmerking be zorgde den jongen man een pak s'afag, dat hem gedurende meer dan een miaiand verhinderde zijn arb«id (e verrichten. Dergelijke voorvallen hob ben evenwel het voordeel, dat ze de sterkte del' „S.tadt- weto" doen toenemen en het getal le den is 'thans zioo groot, dat desnoods krachtige detachementen najar elders, kunt nen worden gezonden. Dep© „Stadtwehr" beschikt oiok over geschut en een groot aantal' mitrailleurs. Een bijzónder© af- deeling, de „Havemwach't" bewaakt de havens en maakt hierbij' oiok gebrujk van belwapende vaartuigen. Ook tei Hamburg: bestaat zM'k een har veniwacht. Verder heeft men daair "de „Inlwoneis weermacht" (Einwohnerwehr), Waarvan dei leden eens in de tien dagen ■wachtdienst verrichten en een korps, vrijr willigers (Zeitfr-eiwilligers), dat alleen on der de wapens komt als er dadelijk g[er vaair dreigt. Ook te Hamburg worden deze korpsen voor een giroot deel gjet. vormd door arbeiders, die meer dan genoeg hebben van de ti rannieke heerschappij dek; S-p artacistein. De opperste raad. PARIJS, 18 Aug. De opperste inbergeal- lieerde raad is hedenmiddag te half 4 uur weder bijeengekomen op het ministerie van buitenlandsche zaken. Clemenceau werd als voorzitter versgangen door minis ter Pichon. Onderzocht werden de voorwaarden voor Bulgarije, terwijl men tevens de be richten uit Boedapest ontvangen besprak BELGIË. De dreigende staking. BRUSSEL, 19 Aug. De mini ster-presi dent heeft den senaat verzocht de debat ten en de interpellatie betreffende de sta king der spoorwegmannen tot morgen uit te stellen. Zooals gemeld, heeft de regeering in principe de eiscben, wat betreft den 8- urigen werkdag en den salarisgrondslag de toezegging hebben gedaan, morgenochtend, of op zijn laatst morgen in den namiddag, de som van honderd duizend pond in goud gereed te hebben, teneinde in handen te wor den gesteld van de boden, welke wij er om zenden zullen. „Het is een groote som om mee te nd- men", zeide lady Caroline. „Ik lioop maar, dat de dieven er niet door aangelokt zullen worden." „Daai' is geen vrees voor", antwoordde de markies. „Gelijk ik den bestuurder der bank heb medegedeeld, zullen mijn eigen vertrouwde bedienden, vergezeld van twee - als burgers gekleede politieagenten, zich met het vervoer van het geld belasten, terwijl zij aan boord van mijn jacht zullen blijven, tot wü het anker hebben gelicht. We hebben niets aan het toeval overgelaten. 'Om nog zekerder te zijn, heb ik afgesproken, dat het geld niet zal worden afgegeven, tenzij aan den per soon, die mijn chèque zal vertoonen tegelijk met den zegelring, dio ik. op 'toogenblik aan mijn vinger heb." De overige leden der commissie betuigden hunne tevredenheid met de getroffen maat regelen en ,de vergadering werd gesloten. Shar per keerde in haast terug naar zijne wo ning, en zoodra hij daar was aangekomen, liet hij James roepen. „Nu, James", zoo begon hij, toen de bediende van 8 frs. ingewilligd. Alleen zijn er nog eenige kleinigheden in de wijze van toepas sing, welke de minister van spoorwegen nog met den raad van beheer moet onder zoeken. Renkin zal, zeide de premier verder, morgen juiste verklaringen over deze kwe-stie kunnen afleggen. De interpellatie werd daarop tot morgen uitgesteld. DUITSCHLAND. De kolenleveringen. BERLIJN, 19 Aug. Naar de bladen mel den, is met de van Duitschland geëischte kolenleveringen uit het Roergebied naar Frankrijk een aanvang gemaakt. De eer ste levering bedraagt, naax gemeld wordt, voor de eerste maand meer dan een mil- lioen ton. Het Engelsche bezettingsleger. LONDEN, 18 Aug. Een telegram uit Keulen meldt., dat de vermindering van het Britscbe bezettingsleger snel voortgaat. Er keeren heele divisies tegelijk naar En geland terug. Eiken dag passeeren duizen den manschappen en groote hoeveelheden materiaal Keulen. LONDEN, 18 Aug. De minister van oor log Winston Churchill brengt een officieel bezoek aan de legers aan den Rijn. In verhand met de vermindering van ons bezettingsleger tot 5000 man in Octo ber zal generaal Sir jWilliam Robertson, die nu het bevel voert, voor ander werk naar Engeland terugkeeren. De gebeele ge allieerde strijdmacht zal dan onder een Franschen generaal komen te staan. HONGARIJE. West-Hongarije en Oostenrijk. WEENEN, 18 Aug. Aau kolonel Leher werd door 231 gemeenten van West-Hon garije- uit Güssing iai heit comitaat Eisen- hurg bet volgende telegram gezonden: Heden heeft zich .het volk van West- Hongarije in den aan Stiermarken gren zende deeten vóór aansluiting bij Stier marken uitgesproken. Wij geven aan u. als; commandant van de- Hongaarsche vei ligheidstroepen voor West-Hongarije den raad geen poging te doen, om de een stemmig en vrij geuite volkswil te buigen. Gij zoudt op hardnekkigeii tegenstand stui ten ,en ©en ontzettende bloedschuld op u laden. Tegelijk werden aan die entente-missies telegrammen gezonden, waarin werd mede gedeeld, dat 231 gemeenten in West-Hon garije zich bij Duitsch-Oostenrijk hadden aangesloten. Overal heerscht in West-Hongarije en in het comitaat Eisenburg groote vreugde. De Stadscommandatuur te' Boedapest heeft 'bevolen, dat meer dan 3000 personen voor het gerecht moeten verschijnen. Het gezamenlijk vermogen van de voormalige volkscommissarissen zal in beslag wor den genomen. in zjjn tegenwoordigheid was verschenen; „er is geen «ogenblik te verliezen. Lord Laver stock zal over twee uur ongeveer in Great Chesterton Street zijn. Zend een bode na,ar Waterloo om te vragen, dat er een "bijzonderen trein kan gereed zijn, om tegen zeven uur een lijk naar Southampton te vervoeren. Ge bruik den naam Merryburn en zeg, dat de kosten zullen betaald worden, vóór de trein vertrekt. Zoodxa gij antwoord hebt, moet gij het overbrengen naar 1.54 Great Chesterton Street. Middelerwijl zal ik mij vermommen en daar heen gaan, om u daar te wachten. Onderweg zal ik een telegram zenden naar den kapitein van het jacht te Southampton, opdat hij alles in gereedheid kan brengen, Weet gij nu alles, wat gü te doen hebt?' „Ja, mijnheer, maar ik moet bekennen, dat ik erg zenuwachtig ben." „Gekheid. Onthoud wat ik u zegalles zal gaan als van een leien dakje. Nu, ik ga mij klaar maken." Het zou meer dan menscbelijke scherpzin nigheid vereischt hebben, om in den deftigen geneesheer, die een half uur latei' in een huurrijtuig voor 154, Great Chesterton Street, stilhield, denzelfden Silas Sharper te lier- kennen, die des namiddags de vergadering had bijgewoond ten huize van Lord Laver stock. Terwijl hij uitstapte, zag hiij op naar de woning voor hem, waarvan alle gordijnen I IERLAND. Een bericht uit Londen meldt, dat er te Londonderry ©en betooging van Sinn feiners heeft plaats gehad, welke op on geregeldheden tusschen nationalisten en Orangisten is uitgeloopen. De' militairen moesten verschillende ma len charges uitvoiexen om de menigte uit een te jagen. De nationalisten Wierpen met steeman en loëten revolverschoten. Een soldaat en verscheidene manifestanten zijn gewond, bovendien is er een belangrijke schade aangericht. Enkele manifestanten gingen tot plun dering over. De stad was geheel in duis ternis gehuld. Men vreest, dat de onge regeldheden zich zulten herhalen. RUSLAND. De strijd tegen de Bolsjewiki. KOPENHAGEN, 18 Aug. „Berlingske Tidende" meldt uit Helsingfors: Engelsche vliegeniers wierpen bommen op de stad Petrosawodek in het Olonetz- gebied, waar groote branden ontstonden. De vliegeniers wierpen ook proclamaties uit, waarin werd medegedeeld, dat de En- gelschen Petrosawodek op 20 Augustus zullen innemen. In Petersburg is het gebrek aan stook - materiaal zoo groot, dat men besloten heeft alle houten gebouwen der stad af te breken, om het hout als brandstof te gebruiken. (Msbod-e) HELSINGFORS, 19 A„g. In de Finsche golf heeft een zeeslag plaats gehad tus schen de Engelsche vloot en die der bols jewiki. Naar gemeld wordt, zijn de slag schepen „Andrei Perwoswanny" en „Pe- tropawloswk", een transportschip en een patrouillevaartuig gezonken- De verliezen der Engelschen bedragen 3 schepen, 8 officieren en 3 manschappen. Propaganda in Limburg. Het Corr. Bur. meldt: Het geheime js tujk, dait volgens een de'zór dagen gepubliceerd bericht dopr den Bel gischen Minister van Biuitenlaadsche Ziar ken op; 3 Juli j.l. z'ou zijn gericht tot het Groot Algemeen Hoofdkwartier van het Belgische Leger met betrekking tot het doen slagten van een Belgisohle po litieke propaganda in Limburg, heeft ook in Regieeriïigskringem de aandacht ge trokken. Naar wij' vernemen heöft de Minister van Buitenlandkche Zaken aan ons Ge zantschap te Biuissel opgedragen zich! om inlichtingen tot de Relgisdte Re'geering 1e wenden. In bovenbedoeld geheim stuk worden door den Belgischen minister Hymans aan de Belgische agenten in Nederiandsch Limburg allerlei aanwijzingen gegeven hoe zij moeten doen om den „terugkeer" van Limburg naar België te bevorderen. Red. waren neergelaten, ten teeken, dat de Dood daar een bezoek had gebracht. Hij schelde. De bottelier, die hem opendeed, was op zijn komst voorbereid. Hij boog eerbiedig en ge leidde hem naar de gezelschapszaal. Daar zat een oude dame, in een zwart zijden japon gekleed, bij het venster. „Ga naar boven", zeide hij op gebiedenden toon, „en blijf daar, tot gij een boodschap ontvangt om beneden te komen. Zoodra het vanavond donker begint te worden, kunt gij het huis verlaten, vroeger niet. Vóór gij ver trekt, zal het beloofde geld u uitbetaald wor den. Verwijder u nu spoedig en zorg, dat geen der buren iets van uwe aanwezigheid bespeuren kan." Tien minuten later hield een man, met pelerinejas en sportpet, die er uitzag als een gepensionneerd officier voor het huis stil en werd dadelijk toegelaten. Ofschoon niemand hem herkend zoude hebben, wist Sharper hem terstond als James aan te spreken. „Hoe hebt gij het met den trein geregeld?" vroeg hij. „Ik heb afgesproken, dat hij juist om zeven uur gereed moet staan, om naar Southampton -te vertrekken", was het woord. „En de kist?" „Die zal om kwart vóór zeven hier zijn. „Goed. Tegen dien tijd zullen wij het lijk klaar hebben. Vóór wjj echter verder gaan, Üi 1 i Welk weder zullen we hebben? Verwachting tot den' avond van 21 Aug. Zwakke tot matigen, .Zuidelijke tot Wes telijken wind. Zwaarbewolkte lucht met tijdelijke opklaringen. Waarschijnlijk en kele regenbuien met kans op onweer. Wei nig verandering van temperatuur. De zaak-Van Groenendael. Indien de heer mr. dr. H. A. G. van Groenendael vóór dien tijd zijn ontslag nog niet heeft genomen, zal zijn houding, ten opzichte van de Holland-Belgische kwestie onmiddellijk, wanneer de Tweede Kamer haar vergaderingen heeft hervat, worden ter sprake gebracht. Lntusschen is, maar „de Tel." meldt, zijn ontsslagj- neming zeer waarschijnlijk, doch gaat hij hiertoe niet vrijwillig over, dan zal er ongetwijfeld een bepaalde uitspraak tegen hem vallen. In parlementaire kringen is men dit 'stellig voornemens. De gewezen Duitsche keizer. Naar men aan de „N. Rott. Ct." mede deelt, zal de gewezen Duitsche keizer zich op zijn dezer dagen verworven bezitting, Huize Doorn te Doorn, vestigen. Hoogere Rijksambtenaren. In de Zaterdag te Amsterdam gehouden vergadering van den vereenigingsraad van de centrale vesaenigingen van hoogere rijksambtenaren weid in het bestuur ge kozen de lieer K. van Schouwen, ont vanger "der directe belastingen te Mid delburg. Poging tot moord te Ho:nt©uils,sie. Voor de rechtbank te Middelburg stond Dinsdag terecht de 38-jarige Marie C S., geboren en wonende te Amsterdam, thans gedetineerd in het jbjuis van bewaring te Middelburg, wie ten lalste was gelegd, da.t zijl op of 'omstreeks 29 Arpil 1919 te of nabij' Kloosterzande gemeente Hon- tenisse gepoogd heeft opzettelijk en na te voren daartoe ih kalm overleg het plan te hebben beraamdi Maria Rottier van h'et leven te berooven, althans hiaar opzette lijk zlwaar lichamelijk letsel toe te breni- gen, door op dezie vrouw, die zich in hiaar, nabijheid bevond, een met 5 kogels ge laden revolver te richten en driemaal deze nog op' haar gerichte revolver af te trekken en a£ te schieten, zijnde de ver dere uitvoering van dit plan door haar niet voltooid, alleen tengevolge van de van haar wil onafhankelijke omstandig heden, dat de revolver tweemaal ketste en niet afging omdat d'e keer, dat het schot wel afging, Maria Rottier^ die in middels was doorgeloopen en zich toen op ongeveer 30 Meter afstand van haar bevond, door dat schot niet 'werd ge troffen, Bekl. was in d:en morgen van 29 April dloor de rechtbank te Amsterdam veroor- laat die beide gordijnen optrekken. Indien hij denkt, (dat er' een doode in huis is, zou hij misschien niet binnenkomen, en wij moeten onzen vogel niet verschrikkeh na alle moeite, welke wij gehad hebben, om hem hierheen te lokken." Het volgende uur waren zij bezig met het in orde brengen van eenige zaken, en toen zij daarmede gedaan hadden, hield er een prachtige landauer voor de deur stil. „Laat hem in de gezelschapszaal", zeide Sharper tot James, „en blijf dan in de gang wachten. Wanneer ik u noodig heb, zal ik u roepen." Sharper ging het vertrek binnen en zette de deur op een kier. Hij hoorde een bediende vragen of mevrouw O'Halloran thuis was en zijn meester kon ontvangen. De bottelier ant woordde bevestigend, en een oogenblik daarna stapte de markies de stoep op. „Wilt gij zoo goed zijn, mij te volgen, mijnheer", sprak de bottelier. „Mevrouw wacht u." Toen hij de zaal binnentrad, vond hij daar denzelfden deftigen geneesheer, dien de buren omstreeks een uur geleden het huis hadden zien binnengaan. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1919 | | pagina 1