Hoesten, No. 89. Dinsdag 5 Augustus 1919. Vijftiende Jaargang ken rli\C» afstedeZseawsch-Viaanilirin (W.B Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. BINNENLAND prijzen, ze zijn, ongemeen laag. Landbouwers. Weer voorradig verkondheid, keelpijn. Anga-bonbons. VERMICELLI Verbeem, Goes. Uit de hand te keep: 'e koop bij Inschrijving ds Appels en Peren, Het Vredesverdrag BUITENLAND. BIJ de Handelsraad kunnen I IS Augustus a.s. bostellln- >n worden aangenomen van iperphosphaat a 19 per 100 G., alsmede tegen a.s. najaar Ie soorten Friesche- en idere Pootaardappelen te veld ikeurde en uit voorraad te veren. Aanbevelend, A. SIMGNSE Bz. JOB VAN DEN DRIES Wz. Beidtn te HVinkenszand. i van ouds bekende praehtige In diverse kleuren bij: rma 6EBRS. MULDER, Goes. Gebruik hiertegen Doos 50 en 90 cent. Verkrijgb bq alle goede Drog. 45 cent per pond. TE KOOP dagen in Zeeuweoh-Vlaande >n (Westelijk dael) aan verharde egen en tramlijnen. Aanvaarding reet of mat rooven oogst 1919. age isstan. Dasverlaagd kan flink edrag als 1« hypetheak op de ofstede gevestigd blijver). Frase# brieven motto „Hofstede" ureau vaa dit blad te Goes. contant, van de gemeente Goes, roeiende te Goes, in den boom- tard afkomstig van dhr. Jacs. e Jager, ter plaatse Nieup} Goes. Inschrijvingen worden voor of op aterdag 2 Augustus 1918, inge 'acht ten kantore van Notaris- 'AN DI8REL te Goes. Abosnementsprijs p. 3 maanden voor Goe» f 1.25, daarbuiten f 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht vóór half een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratie: Boude wijn de Wlftestraaf A 135s, Goes. Tel. interc.: Directie no. 94. Redactie no. 97. Reclameberichten 30 Ct. p. r. Bij aJJonnament speciale prije. Advertentiën van 15 regels f0.75, iedere regel meer 15 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst wordt 3 X berekend. unstig gelegen Boerderijen in Noord-Brabant. De boerderijen zijn direct refaan- larden. Hypotheek beschikbaar, .anvrage onder letter Boerderij m het bureau dezer Courant. De kwade moesson. Wij zitten weer midden in den kwa den moesson va|n het pntipapisme Te Amsterdam verwierp men den besten, meest geschikten en .ultralbe- kwamen caxudid&at voor het hoogleer- aarscbap in de Nederlandsohe taalwe tenschap- aan 'de gemeentelijke .univer siteit, omdat de man .priester en je zuïet, was. Vroeger heette het, dat de Roorn- schen te dom; waxen om voor betrek kingen van eenige importantie in aan merking te komen. Thans, nu die uit vlucht niet meer opgaat en in pile vakken van het menschehjk weten de Roomschen schitteren als stenen van de eerste grootte, draait men de zaak om en weert men knappe Roomscbe candidaten omdat, zjj Roomsch zijn. Hoe raak dichtte W. m „De Tijd" De Raad van Amsterdam, jn papen- baat ontstoken, Heeft van 'tHoogleeraarschap Van Ginneken geweerd Wat 'baat hier wetenschapindien jhij was gesprot-en Uit protestant of jood, hij was thans hooggeleerd 1 luist, pnze knapheid, onzie flink heid, onze vaderlandslievendheid, onze vooruitstrevendheid, van revolu tionaire smetten vrij, is een doom in het oog van kleingeestige haters en henijders. Vandaar ae enorm© dorrv heden die worden uitgehaald, want haat, speciaal godsdiensthaat, is dom. Het (weren van dr. Van Ginneken van den Amsterdamsch.cn universi- teitszetei schaadt den eminenten ge leerde allerminst, wèl de uiuwersitieat. Een dojmjheid eerste klas. Een izekere heer P. J. Mink, met het praedicaat doctor voor zijn naam, d.w.z., ;zeergeleerd" is gebeten op de activiteit van den Roomschen midden stand voor de behartiging zijner belan gen. D]us roept hij in het orgaan „De Protestant" de socialisten in den strijd tegen „Rome" het welkom joe. Deze „zeergeleerde" heer weet waarschijn lijk met, dat een der grootmandarijnen van het socialisme, Bebel, indertijd gezegd heeft: Godsdienst en sociaal- democratie verhouden zich als vuur en water, m.a.w. het socialisme is jde doodsvijand van den godsdienst wei hoofdzakelijk van den Katholie ken, dien het 't meeste vreest, hiaar toch ook van den Protestantschen. Dus, met 'de socialistische hulp-ben den juichend in te halen, haalt de heer Mink 'tpaarü van Trorje binnen. Ook een enorme domheid. Én dat nog wel van een „zeergeleerden" heer. Zoo zitten wij dus weer midden in den kwaden moesson van antipa pistische verongelijking, misprijzing en achteruitzetting. Maar zoo heel erg is het niet. Wrj gajh een taai geslacht, getraind in- het trotseeren van ver volgingen; den placcaetentij'd maakten wij door en den Aprilstorm van 1853 en ziet w(j' schudden Jiet af als een hond den regen en vervolgen pmze-n weg steeds krachtiger, steeds .stoerder, steeds -meer zelfbewust van onze roe- ï>ing'te zijn het .zoujt der aarde, dat de maatschappij bewaart voor den herval in. de barbaars chheid van een z.g. beschaafd heidendom. En pis de heeren antipapisten mieenen ons een doodeiijken slag te hebben toege^ bracht, dan overschatten zij hun kracht, 'tzijn maar speldenprikken, die ons wel aanvuren maar niet ontmoe digen, integendeel, ons met grooter (eest-drift doen belijden: Roomschen dat zijn wjj piet ziel en Roomschen da.t zijn wij piet woord en mot daajd Roomschen wat onspoed of leed ons 'tsjrfc©' Rooinjsc/hon tot eoixmaaj het stervens- ixur slamat Roomschen in huis, Roomsch ook - daarbuiten, schamen we ons nimmer d'eervolle Lafheid noch vrees.1 zal de lippen óns r> sluiten; Roomschen dat zijn wij, dat blijft onze leus. De opperste Raad. De opperste raad heeft Vrijdagnamiddag vergaderd. Op de dagorde stond o.a: het onderzoek van verschillende kwesties, welke naar de commissies verwezen wa ren, en waarover nu den raad de rap porten werden voorgelegd. De ratificatie van het vredesverdrag in Frankrijk. PARIJS, 1 Aug. Met 32 tegen 1 stem heeft de vredescommissie uit de Fransche Kamer zich verklaard ten gunste van de ratificatie van het vredesverdrag, Losse berichten. Het Fransche hoofdkwartier. Nu het Fransche groote hoofdkwartier deze maand verdwijnt, geven de bladen eenige bijzonderheden betreffende zijn lot gevallen tijdens den oorlog. Bjj het begin van den oorlog tot den slag aan de Marne had het algemeene hoofdkwartier geen vasten zetel. In de meeste critieke periode vestigde Joffre het te Bar-Sur-Seine. Hij verliet .dit plaatsje voor Chantilly, waar het hotel du Grand Condé het voorrecht heeft gehad het op perbevel in de eerste 2 jaren en in het laatste jaar van den oorlog te huisvesten. Generaal Nivelle vestigde zijn hoofd kwartier te Beauvais. Hij was niet lang opperbevelhebber en werd na het offen sief van April 1917 opgevolgd door Pó- tain, wiens hoofdkwartier gevestigd was in het paleis te Compiègne. Daar was het tjjdens de Duitsche opmarsch door het Oisedal in Maart 1918. Het moest toen verhuizen en wierd gevestigd in de oude loodsen te Provins. Na de overwinning werd liet naar Metz verlegd en vandaar weer naar Chantilly. Te Saarbrücken is de Duitscher Sohns, burgemeester van Volklingen, die daar was gevangen gezet wegens daden van van dalisme, tjjdens de militaire bezetting van België bedreven, dood in zijn cel gevon den. De gevangene, die kapitein was in het Duitsche leger, zou binnenkort voor den krijgsraad te Brussel worden ge daagd. Hij heeft zich met een revolver van het leven beroofd. Blinde soldaten. In hei Britsche lagerhuis heeft zich tjjdens een redevoering, door den minister voor pensioenen gehouden, een incident voorgedaan. Toen de minister den steun besprak, die aan de blinde soldaten was verleend, stonden een aantal blinden op de publieke tribune op en riepen: „Wij eischen een behoorlijker staatshulp". De blinden werden daarop van de pu blieke tribune verwijderd. De nieuwe Duitsche vlag. Van alle Berljjnsche regeerings- en ste delijke gebouwen woei Vrijdag de vlag, voornamelijk nog de zwart-wit-roode of de witte rijksvlag 'met den zwartein ade laar, maar ook hier en daar de nieuwe1 republikeinsche, de zwart-rood-gouden. De belangstelling voor de nog weinig geziene nieuwe vlag was zeer groot. De reden tot het vlagvertoon was het aannemen van de nieuwe grondwet door de wetgevende Nat. Vergadering. De Kapel van de Marne. Dezer dagen heeft te Dormans de plech tige inzegening plaats gehad van het ter rein, waarop de- kapel van de Marne zal verrjjzen. De plechtigheid werd verricht door kar dinaal Lugon, daarbij geassisteerd door de bisschoppen van Ghalons en Meaux. De generaals Maistre en Dupoit vertegen woordigden bet leger, Ballande ,de 'lEs- tourbeillon, Jenouvrier, het parlement en DuvalArmould, den gemeenteraad van Parijs. Terwijl de kardinaal het terrein zegende, plantten de bisschoppen de nationale drie kleur. Het terrein, door den generalissimus aangewezen, is goed .gekozen, daar' het tegelijkertijd aan de twee Marne-overwin ningen herinnert. DUITSCHLAND. Schoon schip. Men gaat -sahioon schip maken mei de militaire potentaten, en Al-Duitsch-e schreeuwers, idjie den .oorlog noode- lo-os hebben gerekt ten door heersch- zucht en laridhomger verblind, duizen den in d-en dood hebben gejaagd. Want, wij zien in een artikel van dpi „Taghche Rundschau" hoe Arnold Rechberg duidelijk betoogt, dat de Duitsche regeering in 1917 geen Paus en geen Centrnmsvrede wilde en we lezen in de „Reichspöst,", hoe koning Luidwig III van Beieren herhaalde lijk in particuliere gesprekken zich be klaagde, idat Ludendorff van de Pau selijke vredesbemiddeling niets wilde weten i Hier gaat ook jdie ex-keizer niet vrij uit. Hij, die zo© vaak eigenmachtig tus'schenbeide kwam, had het gewicht van izijn keizerlijken wil in de schaal behooren 'te leggen en te zeggen„ik wil '(dajt er vrede komie". De Duitsche minister van binnen- landsche Izafcen, David, heeft aan dei nationale vergadering meegedeeld, hoe het wetsontwerp zal worden, dat |dfei regeering win indienen betreffende dié benoeming van een speciaal met de berechting van deze personen balast gerechtshof. De regeering wil een parlementaire commissie, beslaande uit vijftien leden uit alle partijen, doen benoemen. Deze commissie zal het inleidende werk doen. Dan, als tweede instantie, treedt een staatsgerechteof op, bestaande juit vijf rechtens van beroep en tien an dere leden, van wile er vijf gekozen moeten worden door de bonds tanen.- commissie len vijf door de nationale vergadering. Reeds heeft d© ex-kroonprins van Beieren te kennen gegeven, niet voor dat hof te willen terechtstaan, maar wel voor een Beiersch hof. De nieuwe Grondwet aangenomen. WEIMAK, Donderdag had in de na tionale vergadering de eindstemming over het grondwet-ontwerp plaats, pit werd aangenomen met 262 tegen 75 stemmen. Tegen stemden de Duitsch- nationale volkspartij, De Duitsche volkspartij en de onafhankelijke socia listen. Fehrenbach, 'de voorzitter, zei als laatste 'spreker o.a.De grondslag is thans 'gelegd voor een vrij© ontplooi ing van alle krachten, die in het volk sluimeren. Moge het Duitsche volk in dit 'feestelijke uur zich doordringen van 'den geest vain arbeid ien orde, opdat het zich uit de ellende weer tot regelmatige, geordende toestanden opwerke. Dat het weer opga in de werken des vredes, de geschonken vrijheid met verstandige beperking ge- bruike, steeds bedacht op het wel zijn 'der gemeenschap, maar mfet "een ongebreidelde ontplooiing van al zijn krachten. Dat ons volk, evenals in hiet verleden, in eensgezindheid ouder de zon der vrijheid uit den. barren nood denweg terugvind© tot 'die lichtende; hoogten, 'waarop de naastenliefde 't werk des mensohen geleidt, waa.r in edelen wedkamp alle kracht wordt in gespannen voor weivaart en bescha ving. (Lev. toejuichingen). Het Witboek. Naast de aanneming van de rijks- grondwet bekleedt de bespreking van het witboek der regeering over jden wapenstilstand in de Berhjnsche bur gerlijke pers eene eerste plaats. De „Voss. Zfcg." wijst in verband daarmede er op, dat, uit dit document duidelijk blijkt, dat de revolutie slechts een 'gevolg, niet, ;een oorzaak van de politieke en militaire ineenstorting ge noemd mag worden. Theodoor Wolff wjjdt aan de publi catie 'van het witboek een lang arti kel, 'waarin hij o-p de be teekenis van het begin van den .oorlog wijst en de gevolgtrekking 'maakt, dat Duitsch- land op 1 Aug. 1919, den dag van de nieuwe grondwet, met al zijn strijd en 'de moeilijkheden, welke nog over wonnen moéten worden, nooit zal te- rugkeeren 'tot wat het voor het begin van den oorlog was. In 'de rechtsche .bladen vindt juien een overzicht over de gebeurtenissen tot aan het sluiten van den wapen stilstand. Hoeveel beteekenis men ech ter aan de publicatie van dit Witboek hecht, blijkt daaruit, dat de publicatie ervan in groeten- omvang en zeer uit voerig wordt voortgezet. BELGIË. De reis van Kardinaal Mercier. Kanunnik De Straycker, secretaris van ka.rdikaa.Mercier, is te New-York aangekomen 'om toebereidselen te tref fen voor de komst van kardinaal Mer cier. De kardinaal zal, gelijk bekend, een bezoek brengen aan al de groote steden van Amerika. Zaterdagavond om zeven uur heb ben, zooals reeds aangekondigd werd, de torenklokken in België gedurende enkele minuten geluid ter berinne- nng aan de overhandiging van het, ultimatum in 1914. Dit zal voortaan elk jaar op 2 Aug. geschieden. FRANKRIJK. De Fransche Kamer. Gemeld wordt, dat die kamer imoï- gen, Dinsdag, of den daarop volgenden Vrijdag zal uiteengaan om 26 Augustus lolf 2 September weer bijeen te komen.- Het rapport van Barthou over het vre desverdrag, zal Dinsdag worden uit gebracht 'en er is eene overeenkomst met. de regeering getroffen, dat def debatten br over zullen plaats vinden op 'den dag, dat de kanier weer bij eenkomt. De nieuwe kieswet zal be handeld worden na de ratificatie van het 'vredesverdrag. Onlusten in Straatsburg. BERLIJN, 2 Augustus. (W.B.) De „Abend" 'meldt uit Karlsruhe, dat vol gens betrouwbare berichten uit Straatsburg, aldaar, opnieuw ernstige onlusten zijn uitgebroken. Op het. sta tionsplein 'hadden betoogingen plaats, die 'spoedig een revolutionuair karak ter aannamen. De oproermakers vielen opnieuw de Eranscjhe 'militairen aan. Een groot aantal soldaten en officieren weiden gedood, enkelen in de 111 geworpen. 'De gouverneur heeft bedreigd den staat van beleg af te kondigen. ITALIË. Nieuwe onlusten. Naar uit Lugano aan de Duitsche bladen gemeld wordt, zijn opnieuw in 'Italië onlusten uitgebroken. Een stakingsactie 'van revolulionnair ka rakter doet zich op) verschillende plaat sen 'reeds gelden. In 'Milaan werd verleden Zaterdag een algemeene staking afgekondigd, welke leidde tot bloedige onlusten in de 'stad en omgeving. Ook i:n verschil lende andere steden kwam het jjot nieuwe onlusten. ZWITSERLAND. BERLIJN, 2 Augustus. Van de Zwit- sersche grens wondt gemeld, dat de stakingen in Zwitserland zich over hel geheele land dreigen uit te breiden. In de kringen der burgerlijke partij en 'bestaan sterke stroomingen om te komen tot een burgerlijk bloc, tegen over de socialistische internationale. De oorzaak hiervan is het besluit van het, bestuiir der socialistische partij ten gunste vain ide Hendel internationale. HONGARIJE. Het aftreden der Raden-regeering. BERLIJN, 2 Aug. (H.N.) Uit Boedapest wordt gemeld: In de gisteren gehouden vergadering van den centralen arbeiders raad te Boedapest is de revolutionnaire regeerende raad der radenrepubliek afge treden. De regeerigsmaeht werd door een Welk weder zullen we hebben? Verwachting tot den avond van 5 Aug. Zwakke tot matigen, Westelijke tot Zui delijken wind, aanvankelijk zwaarbewolkt met opklaringen, laterzwaarbewolkt tot betrokken, voorl-oopig weinig of geen. regen, laler toenemende regemkaus, wei nig verandering van temperatuur. gingen gevormde zuiver-socialistische re- uit de vertegenwoordigers der vakvereeni- geering, onder voorzitterschap van den minister-president. Julius Heidel overge nomen. BOEDAPEST, 2 Aug. (O.V.) De nieuwo regeering werd met gejubel door duizen den begroet. De nieuwe ministerraad be sloot onmiddellijk tot het weerinstehen van het privaat-eigendomsrecht. De re geering richtte een proclamatie tot het volk, waarin de wensch wordt uitgespro ken vrede te sluiten met alle naties. PORTUGAL. Bolsjewistische agitatie. Volgens de Fransche bladen wordt de toestand in Portugal met den dag ernstiger. De stakingen nemen in uit gebreidheid toe en de houding der stakers wordt steeds dreigender. Aanslagen op debewaarders der veiligheid zijn aan de orde van dén dag. De stakers beschikken over wa pens en munitie, die uit het militair arsenaal gestolen zijn. Een bende bolsjewiki heeft verschei dene dorpen bij Lissabon veroverd. De stakende spoorwegarbeiders ver klaren van een overeenkomst, met de regeering niets te willen weten. (Msbode.) AMERIKA. De Neger-onlusten. LONDEN, 31 Juli. (V.D.) De „Daily Telegraph" meldt uit New-York: Niet alleen in Chicago; jnaar ook in andere plaatsen, zooals New-York, Boston en Washington, worden de ver houdingen. tusschen blanken en zwar ten dagelijks scherper; men acht een een ernstig gevaar aanwezig voor een algemeenen opstand. De negers, die gewapend zijn met Springfield-giewe- ren van bet laatste fabrikaat, verkee- ren in een kwaadaardige itemming en verklaréh, 'dat,, indien de blanken niet openlijk recht laten gelden, zij zullen ondervinden, welk een. grove vergis sing [de blanken begingen, toen zij on geveer één miliioen negers tof soldaten vormden. Het vliegongeluk op de Elta. AMSTERDAM. De toestand van luit. Bakker, die bij het vliegongeluk gewond werd, is gunstig Hij was 's middags naar hef. Binnengasthuis getransporteerd. Hier ontving hij bezoek van den minister van Marine. Zaterdag is hij naar Ve&re ge transporteerd. Rotterdam en Antwerpen. Van 1 Januari tot en met 31 Juli 1919 kwamen te Rotterdam in totaal binnen 2216 schepen, metende 2.579.241 ton en te Antwerpen 2415 schepen, metende 2.603.594 ton. De voor Antwerpen opgegeven cijfers der netto-tonnenmaat zijn" anders bere kend dan die voor Rotterdam. Om de, vergelijking juist, te maken moeten dé~" Belgische cijfers met 15 pet. verminderd worden. Deze luiden, herleid, aldus- 2.564.540 Ion. Naar de „Tijd" verneemt, overweegt de regeering om, met. het oog op de*be vende duurte van verschillende artikelen, maximum-prijzen vast te stellen. Broodkaart 105e tijdvak. De directeur van het Rijksbureau voor de Distributie van Graan en Meel maakt bekend, dat de broodkaart van het 105e tijdvak loop van 5 tot en met 13 Aug.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1919 | | pagina 1