JULI sociatic brieven rkiif M KW, No. 80. Dinsdag 15 Juli 1919. Vijftiende Jaargang. IFTE AANDEELEN IELANGE-BOTER ypetheekbank laarverzekering'' buitenland. binnenland MEI JERING aangeboden worde litaal f20,000,000.- iIJDAG 18 JULI 1919 (ANK-ASSOCIATIE BURG./ O pCt. rkt I 265, Tel af. 333. K VAN iNDAEL BREDA. Verschijnt eiken MAAHDAG-JfOEHSDAG- en VRIJDAGAVOND. Hef Vredesverdrag ENNQ9TSCHAP en CREDIETVEREENIGING 185 AMSTERDAM. mderskade 118, Amstelveenscheweg li inter, Dordrecht, Eist, Goes, 's-Grave arden, Leiden, Maastricht, Middelbur Tilburg, Utrecht, Veendam en Zwol istortf 10,000,000.- 1,500,000, 300.en f 500.—, winst over het boekjaar 1910 n Kantore van de ondergeteekendi igingen, alwaar Prospectussen, li slagen en Statuten der Vennootschaj jmpertz 1834 en Credietvereeniging 1853 laar zijn: rectle r. M. C. VAN DER MINNE. D cent per 5 ons. »0 - Telef. 313. EN DETAIL. ipsciaal in Eikanhoit, Kerkbanken- (arkstoalen.Schoolbanken enz. enz, xenplein 3. stortingen d. werd inge- 0.000. gentschap te ordiger veor instreken: de SCHIPPERS Abonnementsprijs p. 3 maanden voolr Goes f 1.25, daarbuiten f 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht vóór half een uur 's namiddags. Kanfoor v. d. Administratie: BoudewIJn de Wittestraat A 135», Goes. Tel. interc.Directie no. 94. Redactie no. 97. Reclameberichten 30 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. idvertentiën van 15 regels f0.75, iedere regel meer 15 Ct. [Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst wordt 2 X berekend. De blokkade. Men seinde ons Zaterdag PARIJS, 11 Juli. I>e opperste geal lieerde raad heeft besloten morgen (Zaterdag), de blokkade van Duits ei land opi .ie liteffen. De Ratificatie-oorkonde overhandigd. Reuter seint uit Parijs did. 11 Juli: De oorkonde van de ratificatie van het vredesverdrag door de Duitsche regeering is vanochtend door den mi nister van buiten lands,cjhie zaken ont vangen, nadat zij door presid-enl Ebert was geteekend. Losse berichten. De uit te leveren Duitschers. De „New-York Sun" beeft een be richt uit Londen, naar luid waarvan onder de Duitsche officieren, die door de Entente zullen worden vervolgd;, ook de volgende zijn prins Rupprecht van Beieren, von Mackensen, admiraal von Cape.lle, verscheiden duikboot- comimandanten en tal van comman danten van gevangenenkampen. Bolsjewistische propaganda. Bela, Kun heeft jn een intervk^y met een Ëngelschen journalist erkend dat hij 4 milliard kronen beeft jiitge- geven voor propaganda in bet bui tenland'. Triumftocht der Fransche troepen. Heden, op dien national en Fran- schen feestdag (14 Juli) houden te Parijs de zegevierende troepen een triumftocht door Parijs. Zij treden de stad, door de Are des Triompbes bin nen met 3 maarschalken aan 't hoofd Zeker is reeds, dat alleen wat het Fransche leger betreft, 750 regements- vaandels, 300 cavalerie- ;en artillerie- standaards en een ontzaggelijk aantal f anions er aan zullen deelnemen, met eerewachten en minstens dertig eere- compagniën van ieder 150 bajonet ten. En dan nog speciale wapenen, be roemde •regimenten, bijzonder ieger- materiaal. Voorts alle generale staven. Als de stoet zich des ochtends half zeven gaat formeeren, 'rekent men haar tegen vijf uur 's avonds te kunnen ontbinden. Alleen het marebeeren in marsebtempo onder die Are des Tri- omphes door, wordt op minstens drie ,uur geschat. Naar de laats te >piannen zou hij 30.000 rrtan teilen. Natuurlijk kan zöo'n stoet niet in zijn geheel door de stad trekken en daarom .deelt hij zich waarschijnlijk in drieën, ieder ,m!et een der maar schalken aan het hoofd, om,.elk zijn eigen weg over de feestelijke .boule vards tie volgen. Op de wegen, waar de troepen pas- seeren, zullen door meisjes uiL'Elzas- Lotharingen, bloemlen .worden ge strooid o-ver een afstand vijn vijf mij len. Er zal een pyramidte worden op gericht, welkie met vele oorlogstro- pheeën zal worden versierd. Dit monu ment zal aan den ingang van (de Champs Elysées worden geplaatst, zoodat alle (roepen het zullen moeten passeeren. Onder de beroemde FTansehe gene raals, die met bet commando der troe pen zijn belast, bevinden zicb Ni veile, Franchet d'Espernay, Lyautey. Ook Haig, Robertson en vele andere Engelsche generaals worden te Parijs verwacht. De vliegtuigen zullen niet bij1 de feesten ontbreken. Er zijn zitplaatsen aangebracht voor de leden van de vreclesdelegaties, de leden van het parlement, de delegatie uit Elzas-Lotharingen en voor het corps diplomatique. Loubet -en Fallièms zuUien het groote défilé miedemaken in de tribune van den president. DUITSCHLAND. landsche zaken heeft thans het Duit sche Witboek over de verantwoorde lijkheid voor het uitbreken van den oorlog onder den titel: „DuitsohlarjiSj schuldig?" bij Carl Heymans Verslag 'te Berlijn laten verschijnen. Het witboek bevat naast de inleiden de redevoeringen van Brocfcdorff Rant- zau en van (llemlenceau bij de over handiging van het vredesverdrag een weergave van. het rapport der viianld§> Jijke commissie inzake die schuldvraag en het Duitsche antwoord erop. De bijlagen van het witboek zijn n bijzondere beteekenis en van alge meen belang. Zij behandelen den zoo- genaamden kroonraad in Potsdam en de nieuwe heitrekkingen tusschen Rus land en Servië voior den oorlog en be vatten veiidierldie artikelen van den pus Prokowski in de „Prawda" over id© v-erwekfee-ïs van den oorlog. Een witboek over de schuldvraag. Het Duitsche ministerie van buiten- De Arbeidswet aangenomen. In de Vrijdag gehouden zitting vaij de Tweede Kamer is het ontwerp -Arbeidswet aangenomen met 69 tegen 3 stemmen. Tegen stemden de revolutionairen. Minister Aalberse werd na de aan ne ming van het ontwerp -door vele leden ge-lukgewenscht. Toen de voorzitter de vergadering ge sloten had, zongen de sociaal-democraten liet lied van den 8-urendag, waarna de rechterzijde het „Wilhelmus" aanhief. Wij ontleenen aan „De Maasbode" de volgende bijzonderheden: Aan „de kern van het ontwerp" is na genoeg niet getornd. Wat de Zondagsrust aangaat verzekerde de Minister, dat hij die ook in de seizoenbedrijven zooveel mogelijk zal bevorderen; voor het winkel personeel vroeg de heer Schouten een algemeen 'verbod van arbeid (niet enkel voor jeugdigen), maar de Minister en de heer Schaper wezen er op, dat deze zaak hij een wettelijke regeling der Zóndagsslui- ting aan de orde komen moet. De heer Schouten liet zich echter niet overtui gen en twaalf antirevolutionairen „getuig den" voor hun beginsel door voor het, amendement-Schouten-Smeenk te stem men, medestanders -echter vonden zij' niet. Slechts op één -punt kreeg de heer S'meenk zijn zin: voor het koffiehuisbe- drijf werd een vrije Zondag oni de twee, inplaat-s van om de drie weken voorge schreven, hetgeen echter geen verminde ring, slechts verplaatsing van Zondags- arbeid bet-eekent. Geen succes hadden de heeren sociaal democraten met hun pogingen om voor winkels en koffiehuizen den 8-urendag voor te schrijven, met een rusttijd van 13 uren (de Minister stelde voor 11 uren). De nachtarbeid der bakkers het groo te strijdpunt van Talma's ministerieele leven is afgeschaft, zoodra de wet in werking komt. De bakkerij-en zullen één jaar hebben om zich aam te passen; aan vankelijk wak twee jaar voorgesteld, maar de, Kamer nam het desbetreffend amende- ment-Smeenk met 4336 stemmen aan- Alle overige amendementen op dit stu,k ingediend worden verworpen of ingetrok ken. Een warm debat is gevoerd over de pogingen, door Mevrouw Groeneweg ge daan, teneinde den verplegingsarbeid on der de wet te brengen, niet nu dadelijk, maar na een overgangstermijn vah twee of hoogstens vier jaren. Maar begreep zjj dan niet hoe geheel uitzonderlijk van ka rakter deze arbeid der dienende liefde is vooral waar zij door religieuzen) wordt verricht? Bovendien, hoe zou men in de behoefte aan verpleegsters voor zien? De Kamer beantwoordde al deze vragen door de amendementen te dezer zake met flinke meerderheid af te stem men; ze waren ook al te dwaas. De leeftijd, beneden welken de kin; derarbeid verboden is, is tenslotte, na overleg tusschen den Minister met zijn ambtgenoot van Onderwijs, op 14 jaren bepaald, met een overgangstermijn tot 1 September 1922 voor de jongens. De nieuwe Zondagswet. Naar wij vernemen is de voorberei ding van éen nieuwe Zondagswet, die door den Minister van Binnenianüsclte Zaken is toegezegd, in handen gelegd van een commissie waarin fioo-fdamn- tenaren van verschillende Departe menten van Algem. Besluut zitting hebben en welke reeds haar werk zaamheden heeft aangevangen. (Z.) De ex-keizer. Naar aanleiding van het Reutel-be richt nopens de correspondentie o vei lden gewezen Duitschen keizer verne men wij ter bevoogder plaatse, idat deze correspondentie geen betrekking had op! de uitlevering maar -op de mo gelijke ontsnapping van den ex-kei zer en den ex-kroonprins. De Mogend heden hebben namelijk '28 Juni een vertoog gericht tot de Nederlands ch© Regeering, waarin z,ij werd aange- Imaand daartegen üi hel. belang van ide orde maatregelente nemen. De Regeering 'heeft daarop, geantwoord^ d'at zij' zich de vrije uitoefening ba rer souveneinilei't. 'moest, voorbehou den. Bij de Tweeide Kamer zijn ingeko men drie telegrammen, houdende ver zoek om een aanvraag tot uitleve ring van den voormaligen Duitscbem keizer Wilhelm II af te wijzen, van den b,Vereine hemaliger Artilleristen Berl-eberg", den „Deujscheri o-ffiziers- bund" Ürtsgruppe P-eiiiaberg en Wein berg en Grimm namens de ürtsgruppe Dussèlbdorf van den ,,,BunÜ zum Schutz d er person lichen Freiheit undj des Lehens Wilhelm II". Deze telegrammen zijn voor kennis geving aangenomen. Reuter seint.uit Londen, d.d. 9 Juli: George Lamfert (tot 1915 Civil Lord of the Admiralty) heeft in hot Lager huis de vraag,gesteld, of ct voorzorgs maatregelen genomen waren, om den ex-keizer den terugkeer naar .Duitsch!- land t e beletten en daardoor- het ver lies van meer Britscbe levens te voor komen. Bonar Law antwoordde dat. 'alle mo gelijk geachte stappen in die richting gedaan waren. Het tractaat van 1839. In diplomatieke kringen te 'sGra- ven'hage houdt men rekening met de mogelijkheid lat nog in de laatste week .dezer maand te Parijs fde be sprekingen betreffende de herziening van het tractaat van 1839, waarvoor de Nederlandsc'he vertegenwoordigers! I.hans zijn benoemd, een aanvang zul len nemen. Veeuitvoer naar België. Er is; een begin gemaakt melden uit voer van melkvee van Holland naai de geteisterde streken van België, vol gens de overeenkomst, welke een paar weken gel-eden (tusscnen beide regejei- ringen getroffen werd. Broodkaarten. De Minister van Landbouw heeft be paald, dat voor-de 27ste periode als witte- broodkaarlein, aanvullingskaarten voor wit tebrood ein dagbroodkaarten zullen gel den de in zijn beschikking van 7 Juli j.l. bedoelde kaarten van verschillende kleiurem voor het 105de tijdvak de paars ge kleurde; voor het 106de tijdvak de groen ge kleurde; voor - het 107de tijdvak de rood ge kleurde voor het 108ste tijdvak de zwart ge kleurde kaar-ten. Naar de „Telegraaf" verneemt, ligt het in de bedoeling van den Minister, de witte broodkaarten te doen voort duren tot 1 April 1920. De Minister van Landbouw verklaarde in een der jongste zittingen der Tweede Kamer, dat de broodprijs 10 pCt. lager zal kunnen worden door grooten graatt- aanvoer uit Zuid-Amerika, en dat, als mdknood dreigt ten gevolge van te veel verwerking tot kaas met het oog op de hooge kaasprijzen, een kaasmaakverbod niet izal uitbbljjvem. De legërpredikant in algemeenon dienst en de hoofdaalmoezenier worden in rang gelijk gesteld met kolonel. Pensioenregeling1. 1 i DEN HAAG. (Officieel.} Ten einde den druk te verlichten die in het bijzonder het lagere personeel ondervindt van «floepen de koningen op het salaris voor eigen, pensioen heeft de Regeering besloten in hel bij de Tweede Kamer aanhangige wetsontwerp, tot verlmoging ya-n maxi mum pensioenen een zoodanige wijziging aan te brengen, dlait |het ia de pensioenwet bepaalde minimum salaris van f 400, waarop geen korting voor eigen pensi oen. wordt toegepast, verhoogd wordt tot f 1200. Het ligt in de bedoeling aan deze wijziging terugwerkende kracht te verlee- nen tot 1 Januari 1919. De Minister van Landbouw heeft inge trokken de Rijksvoorschriften voor de Mossel-Controle- Veraetniging, vastgesteld bij beschikking van 6 N ov. 1917, no 8080, afd. Nijverheid. PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND. Zomerzitting van 11 en 12 Juli. (Vervolg.) De openbare vergadering der Staten heeft ditmaal 2 volle dagen geduurd. Wij zouden teveel van het geduld onzer le zers vorderen, wanneer wij alle beraadsla gingen, zoowel in de afdeelingen als in de- vergadering zelve in den breede hier neerschreven; er zou bovendien voor geen ander nieuws nog plaats over zijn; wij zuilen alzoo trachten het verhandelde kort en zakelijk weer te geven. Reeds meldden wij inons vorig num mer, dat de heer Vienings, lid der Staten van Zeeland, Vrijdag j.l. in de openbare Statenvergadering eene motie indiende over de vereeniging van Zeeuwsch-Vlaan deren en Nederland, welke de algemeene instemming der Staten mocht verwerven. De motie luidde als volgt: „De Staten van Zeeland, in Zo- „mei-zitting 1919 bijeen, „ge-let op de mededeeling van „Zijne Excellentie den minister van Bui- „tenlandsche Zaken, door hem in de ver gadering van de Tweede Kamer der Sta- „ten-Genenuil van den 6en Juni 1919 ver strekt betreffende de behandeling eerier „herziening van het tractaat van 1839 „tusschen Nederland en België, „s preken hun vreugde en vol doening uit over de zekerheid in „die mededeeling opgesloten, op de blij kende vereeniging van Zeeuwsch-Vlaan deren met het overige Nederland, „en gaan over tot de orde van den „da.g". De heer Vienings deed aan die motie de navolgende rede vooraf gaan: „Mijnheer de Voorzitter! Het zij mij ver gund, alvorens de beraadslagingen over de agenda een aanvang nemen, eene ver klaring af te leggen, welke mij gewenscht en opportuun voorkomt. Den 6en Juni dezer jaars heeft Z.Excell. Jhr. Mr. Van Karnebeek, minister van Bui- tenlandsche Zaken, in 's Lands vergader zaal eene mededeeling gedaan, die in gansch ons vaderland, maar vooral in het Zeeuwsch-Vlaamsche gedeelte onzer pro vincie met groote blijdschap is begroet; de mededeeling n.l., dat bij de behande ling der herziening van het tractaat van 1839 door Nederland en België, onder de auspiciën van de - Geallieerde en Geasj- socieerd-e Mogendheden, van het standpunt zal worden uitgegaan, dat geen voorstellen mogen gedaan worden, welke een over gang van territoriale -souve. reiniteit of eene vestiging v a-n internationale servituten mede brengen. Hiermede, Mynheer de Voorz., is een annexionistisch onweer bezworen, dat uit het Zuiden dreigend kwam opzetten en de bevolking van Zeeuwsch-Vlaanderen be grijpelijkerwijze verontrustte. Het inoge nu in de verte nog wat blijven doorromme- len, treffen kan het niet meer. Het heu gelijk feit ,dat in deze mededeeling van minister Van Karnebeek ligt opgesloten, is voor een aanzienlijk deel de vrucht van de even besliste als correcte hof ding der Zeeuwsch-Vlaamsche bevolking, weLke, onder leiding van vooraanstaande personen van velerlei rang en gezindte, zoowel in het vorstelijk 's-Gravemhage als tijdens het bezoek van Hare Majesteit de Koningin in de eigen landstreek, op waardige- maar tevens krachtige en on dubbelzinnige wijze getuigenis aflegde van Welk weder zeilen we Mekkeer Verwachting tot den avond van 15 Juji: Zwakke tot matigen, Noordelijke tot Westelijken wind, tijdelijke opklaring, later waarschijnlijk weer regen, iets warmer. haar onwankelbare trouw aan het Neder - landsche Staatsverband en het regeerend Vorstenhuis. Wij zouden, naar mijne bescheiden mee ning ,als leden der Provinciale Staten, ons mandaat niet naar behooreh. vervul len, zoo wij niet vanuit deze vergadering een s'tein deden hooien, welke hulde brengt aan liet nobele gebaar, waarmede Zeeuwsch-Vlaanderen de annexatie-bewe ging afwees en welke den weerklank vormt van den vreugdetoon, dien de mededeeling van minister Van Karnebeek in onze pro vincie heeft gewekt. Wij werden de laatste maanden herhaaldelijk geslingerd tusschen vrees en hope en aan ons wierd bewaar heid het eerste woord van ons geweste lijk devies: „Luctorl", „ik worstel!" Doch nu mogen wij met alle recht daaraan toevoegen het tweede woord: „Emergol", „ik' ontzwem!" Zeeuwsch-Vlaanderen blijft aan Nederland en Nederland aan Zeeuwsch-Vlaanderen Moge deze opnieuw bezegelde vereeni ging tevens een jarenlange periode inlui den van vreedzame ontwikkeling, stijgende welvaart en wassenden voorspoed van gansch ons Nederlandsche volk, niet het minst van dat deel, dat ons, Zeeuwen, zoo na aan het harte ligt en voor welks belangen wij, als Staten van Zeeland, willen ijveren met al onze krachten en naar ons beste vermogen. Ik eindig met de door mij ontwikkelde geevoelens, welke naar ik hoop, weer klank zullen vinden in deze vergadering, vast te leggen in de navolgende motie, waaraan ik eenzelfde lot toe wensch als aan een soortgelijke motie in de ver gadering der Staten van Limburg ten deel viel, waar rij met algemeene stemmen werd aangenomen." Er was een voorstel van de hee ren Van de Putte en De Veer ingediend, strekkende om aan de amb tenaren en werklieden der provincie een duurtetoeslag toe te kennen voorzoo ver het salaris dier ambtenaren zonder de vergoeding voor huishuur minder dan f 3Ö00 's jaars bedraagt van f 100 voor gehuwden en kostwinners en f 50 voor de ongehuwden. Dit voorstel was in de afdeelingen nie} ongunstig ontvangen, ai werd ook van de zijde van Gedep. Staten aangemerkt, dat het een uitgave zal vorderen van f12000 en dat bij zeer zorgelijke provin ciale financiën. Door verschillende leden waren amendementen er op ingediend, waarvan de voornaamste waren: in plaats van f100 en f50 te lezen: f150 en f 100 en in plaats van minder dan f3000 te lezentot en met f 3000. In de openbare vergadering werd door de voorstellers het woord „duurtetoeslag" gewijzigd invoorschot op den duurte toeslag. Verder werd door den heer Lin- deijer, gesteund door den heer Hensel het aanbrengen van voormelde amende menten verdedigd. De heer Fruytier bracht in het midden, dat sommigen dan meer zouden krijgen dan met de rijksregeling, doch de heeren Lindeijer en Perrels ant woordden, dat de rijksregeling niet blin delings behoefde gevolgd te worden, ter wijl de -heer Hensel de juistheid der op merking van den heer Fruytier bestreed. Bij de stemming werd het amendement Lindeijer „tot en met f3000" verworpen met 21 tegen 18 stemmen, en dat van f 150 en f 100 verworpen met 26 tegen 13 stemmen. De heer v. d. Putte had zijn voorstel afhankelijk gemaakt van een nader te herzienen regeling der jaarwed den volgens de rijksregeling. De heer Lin deijer wilde dit uit het voorstel zien ge licht, doch zijn wensch, in een amende ment belichaamd, werd verworpen met 21 tegen 18 stemmen. Het voorstel van de Putte werd daarna zonder h. st. aan genomen, nadat de heer De Veer het karakter van het voorstel: „voorloopige hulp verleanen", had in het licht gesteld- Verschillende ambtenaren hadden bij re quest aan de Staten zich beklaagd over eene niet juiste behandeling in de rege ling hunner jaarwedden en pensioenen. Men was het in de afdeelingen vrijwel l eens er over, dat de klachten niet

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1919 | | pagina 1