No. IS. Donderdag 10 Juli 1919. Vijftiende Jaargang. simzinoi Verschijnt ellen MUHBIB-. MIG- en VRUDtGJIVOHD. De man van Amerongen. FEUILLETON. het Vredesverdrag BUITENLAND. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 1.25, daarbuiten f 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht vóór half een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratie: BoudewIJn de Wlllestraat A 135s, Goes. Tel. interc.Directie no. 94. Redactie no. 97. Reclameberichten 30 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. 'Advertentiën van 15 regels f0.75, iedere regel meer 15 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst wordt 2 X berekend. O Zoo wordt thans genoemd degene, die voor betrekkelijk korten tijd nog gold als de machtigste monarch in de beschaafde wereld, vast zetelend op zijn troon als Wilhelm II, keizer van Duitschland en koning van Pruisen. Wèl is aan hem Salomon's spreuk; „ijdelheid der ijdelheden en alles is ijdel- heid" bewaarheid geworden en mag hij het psalmvers overpeinzen: „komt nu o, ko ningen, tot inzicht; laat u onderrichten gij, die over de wereld de vierschaar spant". Zonder kroon en zonder troon, zonder leger en zonder onderdanen naar Neder land gevlucht, hoort hij thans op de deur kloppen van het verblijf zijner balling schap: „doe open, wij eischen n op!" Zijn vijanden willen hem, dien zij den aanstichter van den oorlog noemen, brengen voor een rechtbank van hun eigen mannen en wel in de hoofdstad van Eni geland, den grooten vijand van Duitsch land. Helderzienden schudden hun hoofd over een dergelijke rechtspraak. Reeds wees het Italiaansche Katholieke blad ,,L' Osser- vatore' Romano" voor een paar weken er op, dat het vooreerst uit streng juridisch oogpunt zeer de vraag is of Wilhelm van Hohenzollern wel voor het gerecht kan worden gedaagd, terwijl de onpartijdigheid van de samenstelling der rechtbank, be staande uit leden der geassocieerde mo gendheden, die zelf in het geding betrok ken zijn, al heel ver zoek is. Men heeftl toen de „Össervatore Romano" als „ami des Boches", als „Deutschfreundlich" enz. uitgekreten, maar thans begint men zelfs in de Engelsche pers het Italiaansche blad hij te vallen. In de „Daily News" bv. veroordeelt dé bekende Gardiner het te voeren procés. „Moet de ex-keizer terecht staan, dan dient hij berecht te worden door een competent hof, gekozen uit de neutrale staten. Is dat onmogelijk, dan kan er in het geheel niet beweerd wor den, dat hij terecht kan staan in eenige erkende, wettelijke beteekenis van het woord. Enkel kan me.n dan zeggen, dat hij veroordeeld wordt." Gardiner besluit zijn artikel met de vraag te stellen, of wellicht de regeeringen er niet op rekenen, dat Nederland zal staan op het asylrecht, zoodat zij reeds van tevoren weten, dat er geen geding zijn zal. Indien dat het geval is, zou het een gevaarlijk spel zijn, dat gespeeld wordt, tenzij men zich vooraf nauwkeurig ervan heeft vergewist, hoe Nederland er over denkt. En ook indien dht zoo ware, zou het onpleizierig zijn te denken, dat de openbare meening met zooveel deftig vertoon kan 'worden voor den gek ge- houden. Om den ex-keizer te Londen te doen terechtstaan, wordt schier algemeen als hoogst ontactisch veroordeeld. Zoo de „Westminster Gazette", zoo de „Star", waarin de volgende juiste opmerking wordt gemaakt: „Stel eens, dat de cen trale mogendheden het hadden gewonnen en zij de vorsten en staatslieden van de entente voor een gerechtelijke commis- Den volgenden morgen las men onder de berichten uit de groote wereld, dat de heer Silas Sharper voor eenigen tijd niet in de gezelschappen zou kunnen verschijnen vanwege een ongeval, hetwelk hem was overkomen tijdens zijn bezoek aan den heer Matthew Greeuthorpe op Grcenthorpe Park. Iemand, die van het bovenstaande kennis had genomen, zou derhalve niet weinig verwonderd hebben gestaan, indien hij genoemden heer op een laat uur van den volgenden avond aan het werk had gezien in een laboratorium, dat hjj boven in zijn huis had ingericht. „hu de lepels", zeide hij, terwijl hij van den smeltkroes, waarmede hjj bezig was, op keek naar James, die aan een zijtafeltje iets zat te verrichten. „De diamanten zijn veilig geborgen; alles, wat er van goud of zilver aan zat, heb ik gesmolten, en als ik nu hier nog mee klaar ben, durf ik den geslepensten politieman tarten, het geringste spoor van sie hadden gebracht, door henzelf be noemd, Wat zouden dan wjj, wat zou de wereld hebben gezegd? Welke bevoegdheid heeft de Volkerenbond om te trachten, den ex-regeerder van een souvereinen staat, die geen lid is van dien .bond, te berechten voor misdaden, bedreven vóór dat die bond in het leven was geroepen?" In de Fransche pers heeft nog altijd een blind chauvinisme de overhand op het gezond verstand. Toch begint men ook daar in te zien, dat het van politiek standpunt verkeerd is van den ex-keizer een martelaar te maken. Bij ons te lande wraakt men algemeen de samenstelling der rechtbank, die den ex-keizer moet vonnissen. Zelfs „Het Nieuws v. d. Dag", dat nog al radicaal is en er .geen been in zietl den ex-keizer uit te leveren, met opzij- schuiving van alle juridische bedenksels, acht deze rechtbank (van geallieerden) absoluut verwerpelijk. Dat komt: iedereen voelt dat het ten eenenmale onbewijsbaar is, dat ex-keizer Wilhelm de «enige schu 1 dige is aan het uitbreken van den oorlog. Hier geldt het woord„wie onder u zonder zonde is werpe den eersten steen". De geallieer den en geassocieerden pareeren wel als de blanke onschuld, maar tusschen schij nen en zijn is een groot verschil. En daarom is een rechtbank van geallieerde 'rechters óf een paskwil óf een schreeu wende onrechtvaardigheid. Blijft die recht- bank zoo samengesteld als nu, dan staat nu reeds vast, dat zij den ex-keizer zal veroordeelen. Immers -gelijk de „N. R. Crt." juist aanmerkt zoodra de gewezen keizer zou kunnen bewijzen, dat b.v. aan degenen, die in 1914 te St. Pe tersburg of te Parijs hadden te beslissen, ten minste evenveel schuld toevalt als aan hem, en de rechter te Londen dit zou gaan erkennen, zou aan het vredes- tractaat zijn geheele grondslag worden ontnomen en dus tevens de facto over het vredestractaat worden vonnis geveld. Alleen een waarlijk neutrale rechtbank, beide partijen hoorend,'zóti „het geschokte rechtsbewustzijn der menschheid", waarover de geallieerde bla den het. altijd hebben, ten volle kunnen bevredigen. Wat nu tegen den ex-keizer „en scène." wordt gezet onder den dekmantel van recht, is onrecht. Of wij daarom in de schoenen zouden willen staan van den man van Amerongen, die van zijn daden aan een Hoogere Macht verantwoording schuldig is? Dat is wat anders. De ratificatie. De staten-commissie in Duitschland, welke den vroeger-en bondsraad opgevolgd is, heeft Maandag in de ratificatie van het vredesverdrag toegestemd. Ook de Beier - sche landdag moet haar reeds goedge keurd hebben. Heden zal de Duitsche na tionale vergadering er zich over uitspre ken. de veelbesproken bruilofsgeschenken terug te vinden." Des anderen daags zat hij in zijn studeer, kamer by het vuur, terwijl zijn linkervoet, in een verband gewikkeld, op een stoel rustte, toen Ram Gafur ,,Kelmare Sahib" aankon digde. „'t Spijt my erg, dat gij zoo te pas zyt gekomen, Sharper", zeide de bezoeker, den ander de hand reikend. „Gisterenavond heb ik eerst van uw ongeluk gehoord, anders zou ik al vroeger bij u geweest zijn. 't Is vervelend; maar gij moest ook maar niet naar die bruiloft gegaan zijn." „En waarom niet „Wel, gij ziet immers zelf, boe weinig gij er bij gewonnen hebt!" „Dat hangt er van af, hoe gij de zaak beschouwt", gaf Sharper ten antwoord. „Ik heb een rol vervuld in een zeerbelangwek kende tooneelvoorstelling. Ik heb de gelegen heid gehad, verscheidene mijner medemenschen onder een nieuw licht te aanschouwen. Per soonlijk heb ik my dus niet te beklagen. Daarbij is de omstandigheid, dat ik juist nu genoodzaakt ben thuis te blijven, nog volstrekt niet zoo onaangenaam voor mij, als gy u schijnt voor te stellen." „J$oe zoo Lmw BerietrtM. Het Keizer-proces. In Frankrijk is men niet zeer inge nomen met. net. denkbeeld den ex-kei- zer voor een rechtbank te Londen te doen verschijnen. Men vreest, dat de handen des bleeds tusschen de Hohenzollern^ en de Engelsche dynastie zoo sterk zullen blijken, dat; dit invloed zou heb ben op het, rechtsgeding en men op het laatste oogenblik te genadig zou zijn tegenover den keizerlijken misda diger. Bovendien is er teleurstelling bij ide gedachte, dat Frankrijk, (dat het voor naamste sl/ichtoffer is van Wilhelm 11 een tweede rol zou spelen bij zijne veroordeel ing. De verbazing is echter nog grooter in Amerika,ansche mil lieu's. Telegram1 men uit. Washington "t'oonen aan, dat men in de Vereenigde Staten niets, afweet vaneen joivepetenkomst als jjvnar- over Lloyjd Georgé sprak. Lansing, die nog 'te Parijs is,' ver klaarde nooit gehoord te hebben van een schikking ten doe; hebbende jde uitlevering van deri keizer te vragen om hein te Londen voor >len rechtere stófel te brengeh. De Berlijnscihe correspondent van „De Telegraaf" spint laan zijn blad# dat prins Eitej Friedrióh van, .Pruisen aan den koning van Engeland jiet voL- gende telegram heeft gezonden Aan 7. ,M. den Koning van Groot-Britannië en Ierland. Om te voldoen aan den.vanzelf spre kenden plicht, als zoon en officier, stel ik mij met mijn vier jongere broeders in plaats van mijn keizerlijken {teet en vader, voor het geval van zijn uitleve ring, ter beschikking van Uwe Majes teit, om hem door ons offer den ont- eerenden gang te besparen. Namens de prinsen Adalbert, Au gust, Wilhelm, Oscar en Jnac-him van Pruisen, (get.) F,(TEL FRTEDRK'H. Maarschalk, v. Hindenburg heeft in een'brief aan maarschalk Foch dezen fevraagd. er toe te willen medewer- en dal fex-keïzer Wilhelm niel worde 'uitgeleverd.. Hij stelt zich als persten militairen raadgever van dien ex-keizer beschikbaar voor de geallieerde en ge associeerde mogendheden. LONDEN, 7 Juli. (R.O.Ï.Tn hel la gerhuis, zeide Bonar Law in antwoord op een vraag, dat ér nog geen for- meele stappen bij de Nederlandsche regeering door de geallieerde regee ringen gedaan waren betreffende de uil levering van den iex-keizer. Dje ïioo- dige stappen te dezer zake weiden echter ingeleid. (Zie laatste berichten.) De regeeringscrisis in Duitschland. is tn verscherpten vorm naar voren gelreden door de weigering der socia- ,,Niet iedereen kan zulk eene geldige reden aanvoeren, om alle mogelijke uitnoodigingen af te wyzen, Ms ik op dit oogenblik. Wanneer vik u zeg, dat er voor hedenavond een diner, een lezing, twee partijen en drie bals op mijn lyst staan, zult gy begrijpen wat ik zeggen wil. Nu kan ik itiij gerust verontschuldigen zonder gevaar te loopen den een of ander te krenken of mij iemands ongenoegen op den hals te halen. Als gij dat geen buitenkansje noemt, ik wel. En vertel mij nu eens, wat u hierheen heeft gevoerd, want ik veronderstel, dat er behalve uwe** vriendschap nog wel een andere oorzaak bestaat voor dit vroegtijdig bezoek. Toen gij binnenkwaamt, heb 'ik al gezien, dat er u iets op het gemoed lag. Gij komt mij toch - niet inededeelen, dat gij uw zeiltochtje er aan hebt gegeven en gaal trouwen?" „Daar behoeft gij niet bang voor te zijn; maar toch heb ik groot nieuws voor u, Het gebeurt niet iederén dag, dat het toeval iemand ter hulp komt en hem wreekt op zijn vij anden." „Wat bedoelt gij?" „Wel, het zal u ongelooflijk voorkomen, doch gisterenavond heeft men ontdekt, dat alle geschenken van de bruiloft op Green- thorpe-Park, met inbegrip van de vyftig dui- lisfische re-geeringsleden om tegemoet; te komen aan de tregeeringsJeden 'der Centrumpartij1 in Jinn vasthouden aan i't confessioneel onderwijs, dat bij door voering van het. plan van scheiding van kerk en staat een geliefkoosd num'mer vpn het socialistisch politiek' program ten doode is .opgeschreven. Nu wondt wel geschreven, dat overeen stemming is bereikt, maar zeke'r is dat niet en zoolang bestaat pr ge vaar voor een definitieve breuk tus schen Centrum en sociaal-democratie, welke laatste, dan ihaar heil zou moeten gaan zoeken in een overeenkomst piet de onafhankelijiken. Maar dezen stellen 'eischen die de meerderheidssocialisten nog vee! min- d'er aanlokken dan "de eischen van liet Centrum, o.a. het aftreden van Noske, hetgeen ©ogenblikkelijk de ont slag-aanvrage van een groot aantal op- peitofficieren tien gevolge zou hebben, waarna het leger zich onmogelijk lan ger zou kunnen 'handhaven. De rouwdag in Duitschland. Zondag is;, zooals door de kerkelijke autoriteiten';was vastgesteld, een rouwdag gehouden naar aanleiding van den smade- lijken vrede van Versailles. In sommige protestantsche kerken werd een protest- schrijven voorgelezen tegen den vrede en de uitlevering van den keizer. De Beschuldigden. LONDEN, 8 Juli. Op de jijst van Duit sche legeraanvoerders, die ter verantwoor- diging zullen worden geroepen, staan ook prins Rupprecht van Beieren, die beschul digd wordt van het doen deporteeren van burgers uit Rrjssel en Roubaix en andere plaatsen; von Mackensen,beschuldigd van diefstal en brandstichting en ongeoorloofde executies in Roemenië; admiraal von Ca- pelle voor duikbootmisdrijven; verschil lende duikbootcommandanten voor hef doen zinken van hospitaal-schepen en ten slotte verschillende officieren voor het ple gen van wreedheden in de gevangenkam pen. Poincaré, Foch en Pétain en generaal Mangin zullen 23 Juli een bezoek aan Antwerpen brengen. Pruisen valt uiteen. De „Koln. .VoJkszfg.", 'die in jleze aarigelegenheid als bijzonder goed in gelicht mag wonden beschouwd, heeft vernomen, dat1 h;et voornemen be staat, het Rijnland, Hannover en Si- lezië van Pruisen geheel af te schei den en het. dan nog overblijvende ge deelte van Pruisen tot. Rijks land té verklaren. Deze oplossing der kwestie zou de volkomen liquidatie der oude Prui sische monarchie bet,eekenen. N.B. In het, begin van 1914, toen nog niemand aan oorlog dacht, verscheen le Genèvé een boekje, geschreven door Franc-Gaulois, onder den titel van „La fin de la Prusse et le démembre- ment de l'Allemagne" „het einde van Pruisen en de ontwrichting van zend gninjes, welke de vader der bruid voor zijne dochter had bestemd, gestolen zijn. Wat dunkt u daarvan „Gij schertst natuurlijk", antwoordde Shar per op ongeloovigen toon. „Volstrekt niet; het is een feit." „Maar wanneer is dat gebeurd? En hoe heeft men het ontdekt?" „Wanneer het plaats heeft gehad, kan nie- mand zeggenmaar men kreeg er de zekerheid van, toen men na het vertrek der gasten de geschenken bijeen wilde verzamelen. Op den ochtend na de bruiloft had de oude Greenlhorpe zelf nog de brandkast geopend en naar den inhoud gezien, alleen om zich te vergewissen, dat alles in orde was. Zijn on derzoek was natuurlijk slechts zoo ter loops. Toen men echter in den namiddag begon met de kostbaarheden uit le pakken, be merkte men, dat elk stuk van waarde was verdwenen en door waardelooze namaaksels vervangen. Nauwkeurige nasporingen werden in het werk gesteld en men kreeg de zeker heid, dat er iets met het valluik was ge beurd, terwijl men tevens duidelijk voetstappen, op de bloembedden in den tuin kon waar nemen." „Goede hemel!" riep Sharper uit. „Dat is buitengewoon nieuws inderdaad! Welk een Welk vrwttr zalltn w« fnbbuf Verwachting tot den avond van 10 Juli: Matige Noordelijke tot Westelijken wind, aanvankeljjk nog betrokken tot zwaar bewolkt, later wellicht opklarend, moge lijk eenige regen. Aanvankelijk weinig ver- andeiing van temperatuur. Later iets warmer. Duitschland". Daarin is een kaart, waarop het oude Pruisen geheel is verdwenen en Berlijn ongeveer hiet. cen trum v|onmt vanPolenDaarnaast! ligt het als zelfstandig rijk jherstieiide Hannover met Sleeswijk, terwijl verder Saksen en Beieren als onafhankelijke sla ten zijn aangegeven en een pnaf- ha n k e 1 ij k e R ij n s t a a t is ont staan, grenzende aan het tot Frank rijk teruggekeerde Elzas-Lotharingen en jhet aan België toegewezen gebied van Eupen en Malmédy. Het is wel eigenaardig dal wat toen als 'dolle fantasie werd uitgekreten, thans kans heeft te zij'n gebleken een profetie. Red. Successen van Denikin. BERLIJN, 8 Juli. Volgens door de bols jewistische pers in Rusland bevestigde berichhten, heeft, generaal Denikin van 22 tot 28 Juni Odessa en verschillende andere plaatsen veroverd. Plannen van Koltsjak. PARIJS, 8 Juli. Naar vernomen wordt beeft admiraal Koltsjak dan de Finnen voorgesteld een algemeenen aanval op Petrograd te ondernemen. De geallieerden hebben Koltsjak medegedeeld, dat zij te gen zoodanig plan geen bezwaar hebben- Clemenceau heeft Versailles den inkt koker en de twee penhouders aangdbor den, welke hij gebruikte, toen bet. vref- clesverdrag wend geteekend. De onlusten in Italië. BERLIJN, 7 Juli (H.N.) De bladen pu- bliceeren berichten over de ernstiger wor dende onlusten in Italië. Via Zwitserland wordt gemeld, dat op verscheidene plaat sen sovjets zijn gevormd. Florence is ge heel in handen der arbeiders. De tegen de oproerlingen opgeroepen militairen heb ben geweigerd krachtig tegen de bevolking op te treden. (Msbode) BELGIË. Een standbeeld voor Kard. Mercier. BRUSSEL, 8 Juli. Volgens een me de- deeling van burgemeester Max zal de stad Brussel ee.n standbeeld van Kardinaal Mercier doen oprichten. (Maasbode) Op een mijn geloopen. Naar de „Libre Belgique" uit Ostende verneemt, zijn twee visschersvaartuigen, de „Elvire Muthilde" en de „Anna" na slag moeten de dieven geslagen hebben! Maar ik meende, dat er een tuinman in het vertrek was, de politieagent aan de deur en een wacht buiten en dat de otide Greenthorpe de- sleutels van de kamer en van de brand kast onder zijn hoofdkussen bewaarde." „Ja", zeide Kelmare; „dat is zoo, en dat is juist, het vreemdste van het geval. De twee mannen doen er een eed op, dat zij den geheelen nacht wakker zijn geweest en, dat er hij hun weten niets gebeurd is. Wie de dieven zijn en hoe zij te werk zijn ge gaan, is een raadsel, dat misschien uw buur man, Kimono, zou kunnen oplossen." „Wat een ongeluk!" zeide Sharper. „Ik hoop, dat de politie spoedig de daders in handen moge krijgen, vóór zij den buit uit den weg hebben geruimd." „Gjj denkt zeker aan uw armband?" „Het schijnt misschien zelfzuchtig, doch ik beken, dat het zoo is. En nu, blijft gij bij mij ontbijten?" „Ik vrees, dat zulks onmogelijk is. Er zijn minstens nog vijf families, die het nieuws nog niet hebben gehoord, en ik moet mij haasten, ze op de hoogte te brengen." (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1919 | | pagina 1