brieven dijk's Bank in Lourdes. ypetheekbank id-Biïilaid" No. ?7. Dinsdag 8 Juli l9!9. Vijftiende Jaargan teffecten :redieten [courant [roverkeer itsen gratis betaalbaar) ten in haar cvrije kluis niet voorradig. >r één Gulden! .000 Gulden. LBURG. 10 pet. I zal geveild worden: Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRI1DI6AV0ND. het Vredesverdrag BUITENLAND. o i fsiTO (4 °/0 per jaar) .EN-, TRANSPORT-, le voorkomende |>owel bij Neder- |als op Beurspolis. (UPONKAMER) KE BEDEVAART worden verzocht van 8—16 Juli. ollen aflaat op den feestdag of in i en zeven quadragenen op iederen dagelijks een Rogenhoedje in een Jee wordt de Novene gehouden in iment en te Amsterdam in de kerk erkrijgen bij den ZeerEerw. Heer Oudenbosch; J. P. KOENS, :n op Zoom; M. DE GRAAUW, estn ar: Singel 427, Amsterdam, President, ngel 427, Amsterdam, Secretaris. |erda», Penningmeester. ridkredlatloten. bedgekeurd. de lijst wordt toegezonden. 00.—, f 480.—, f 240 f 120.—, enz. en. Na toezending van f 1 storting et origi&eele lot, deelnemend aan op uitkeering va* den vollen prijs ss f 4 50 en 10 stuks f 8 75. Onmid- intvangst van postwissel door >SENKANTOOR, idellandstraat 80a, Rotterdam. sl prijzen bij B F. gevallen. baar zijn: Irectle r. NI. C VAK 3ER MINNE om groen te plukken, n 1. 7 en 3 Gemeten „Wonder van iershoek en Goesschen Polder. M. de Deeü Sr's Heer Hen- Iet Bestuur: i, Voorzitter. 'OEST CLEMENT, Secretaris. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 1.25, daarbuiten f {.50. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht vóór half een uur 's namiddags. Kantoor tr. d. Administratie: BoudewIJn de Wlltestraat A 135°, Goes. Tel. in tere.Directie no. 94. Redactie no. 97. 'Reclameberichlen 30 Ct. p. r. Rij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels f0.75, iedere regel meer 15 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst ^rordt 2 X berekend. „Leve de democratie!" Wie de communistische ontwikke ling in de gezegende landstreken van Rusland en Hongarije nagaat, ont waart toch maar telkens, hoe groot de profetische gave van Troelstra in de Novemberdagen was. We hadden pas de praktijk van het algemeen kiesrecht gezien; we wisten nu wat democratie was. Gekheid, zei Troetstra, Stemmen tel len doen wij niet meer. En democra tie.dat is een mooi woord, maar het moet een woord blijven. Wij vra: gen niet meer; wij nemen wat wij begeeren; met of zonder geweld. Dat was nu echt friet geluid van den nieuwen tijd. Zie maar hoe 'tin Hongarije gaat. We lezen daarvan in de „N. ft. CÉ": „Het hoogste forum in den staat, tevens 't wetgevende lichaam, is 't congres der soldaten en arbeidersra den, waarheen de comitaats- en stads raden op 50.000 inwoners één lid af vaardigen. De dorpsraden bezitten mitsdien dit kiesrecht niet. Voorts volgt uit deze verordening dat alleen de dorps- en stadsraden direct door de kiezers worden gekozen, alle hoogere raden door de leden dier onderge schikte raden. Omtrent de samenwer king dezer verschillende raden is slechts bepaald dat alle raden de be sluiten van een hoogeren raad moe ten nakomen, en dat een hoogere raad of dienst, leidend comité het recht heeft besluiten der ondergeschikte ra den op te heffen of daarin verandering te brengen." Getrapte verkiezingen dus, waar tegen vroeger de sociaal-democraten uit afle macht toomdenGaan we niet met sprongen vooruit? En, hoe dweepten we vroeger niet met algemeen kiesrecht. De 8. I). A. P heeft, er honderden meetings voor georganiseerd. Ik tel niet meer, zei Troeistra op eens: ik weeg. Juist, zegt men in Hongarije: Het actieve en passieve kiesrecht wordt slechte aan enkelen gegeven. „Tot deze uitverkorenen behooren alleen de sol daten van het roode leger, mannelij ke en vrouwelijke arbeiders boven de 18 jaar. en gewezen soldaten van het roode leger, die niet meer in staat zijn te werken. Daarentegen zijn uit drukkelijk van het actieve en passie ve kiesrecht uitgeslotena. zij, die arbeiders in hun dienst hebben; b. jdie een inkomen hebben, zonder dat zy daarvoor werken; c. kooplieden; jd. geestelijken en leden van kerkelijke ordene. krankzinnigen, en zij, die door een vonnis van den strafrechter hun politieke rechten hebben verlo ren." Zóó krijgt men wel een echte volks vertegenwoordiging. Het wordt echter nog mooier. De kiezer zal vrij zijn om te stemmen, nietwaar? Van pressie bij de bus walgt pnze sociaal-democratie. En Wijn koop ook natuurlijk. Doch wat vertelt de correspondent van de „N. ft. CE"? Dit: „Ik heb de verkiezingen in de hoofdstad bij gewoond en neb toen gezien, hoe het mogelijk is bij een geheime stemming toch den meest ongeoorloofd en druk en controle uit te oefenen. In elke wijk was slechts één officieele lijst, waarop de namen stonden der Tegeeringscan- didaten. Bij het betreden van het kies- lokaal ontving de kiezer, na legitima tie, uit de hand van een rood-en sol daat die lijst, met de opdracht haar saamgevouwen den president van hét kiesbureau ter hand te stellen. Nu heette het wel, dat de kiezer in die lijst veranderingen mocht aanbrengen, doe hdegeen ,die het hart had dat te doen en daartoe met zijn lijst naar een schrijftafel ging, wist vooruit, dat hij dan als tegenstander der regee ring werd ingeschreven en binnen den koristen tijd om de een of andere reden achter slot zou worden gezet. Daaraan is het dan ook toe te schrij ven, dat in heel het land de office eele regeeringscandidaten zegevier den, nergens een tegenstander werd gekozen. Als het daar nu niet democratisch kftegaat, dan weten wij het nipt meer. Zelfs Troelstra zou er zich lekker .ge voelen. Als hij maar méér "dan kiezer wasChrika. BERLIJN, 5 Juni. (W.B.j Naar wij van bevoegde zijde vernemen, heeft het kabinet zich heden te Weimar met de kwestie der ratificatie van het vre desverdrag bezig gehouden. De plemvm-zitti'ngen van de natio nal «vergadering ter bespreking van de ratificatie zullen vermoedelijk Woens dag beginnen. Rijksminister van buitenlandscbe za ken, Hermann Miiller zai naar aan leiding van Lloyd .George's rede het woord Toeren. PARIJS, 5 Juli. De opperste raad der geallieerden is Zaterdag om half vier in den namiddag bijeengekomen. Op de agenda stond 'vermeldBe handeling van het rapport, uitgebracht door den economise.he.n raad inzake de bevoorrading van centraal Europa, bespreking van de te nemen maatre gelen voor de uitvoering van het vre desverdrag wat 'betreft de havens van Dantzig en Memel, behandeling' vnn de kwestie van Spitsbergen. Vóór de zitting van den raad is om 2.15 uur de commissie voor de uit voering van het vredesverdrag voor 't eerst bijeengekomen. China zal ook teekenen. PARIJS. Vernomen wordt dat de Chi- neesche delegatie opdracht heeft ontvan gen het vredesverdrag te teekenen. Hier door zal China toetreden als lid van den Volkerenbond. NEW-YORK, 5 Juli. (V.D.) Gedurende zijn reis houdt Wilson zich bezig met j de Boodschap, die hij tegelijk met het overleggen van het vredesverdrag tot. het Congres zal richten. Na zijn aankomst te New-York zal Wilson onmiddellijk een openbare redevoering houden. Het kan verkeeren. De Temps" vermeldt, dat onder degenen die Zaterdag 28 Juni 1919 in de Spiegelzaal te Versailles de on- derteekening van den vrede bijwoon den, zich ook bevond Lord Dunraven, die 48 jaar geleden als correspondent van de „Daily "Chronicle" in dezelfde Spiegelzaal op 18 Januari 1871 de plechtigheid bijwoonde, waarbij de stichting van het Duitscho rijk uitge roepen werd. „Hij heeft." zoo zegt de „Temps", „naar waarheid kunnen peinzen over <jen Joop van 's werelds zaken en met juistheid kunnen gevoe len, wat 's menschen grootheid van 'smenschen val scheidt (De Tijd.) De onderteekening van het verdrag. De Fransche bladen hebben hel ook nog over de persoonlijke zegels der onderteekenaars. Naast iedere hand- teekening is in rood lak het „cachet personnel" van den onderteekenaar ge plaatst. Het protocol had penigen tijd te voren aan alle gedelegeerden toe zending van hun persoonlijk zegel ge vraagd. Een groot aantal hadden er geen. Ze moesten er een .laten maken. Clemenceau heeft er een laten maken met een uil, een „chouette", dat herin nert aan de Bretonsche „chouans", zijn voorvaderen en tegelijk aan Athe ne's wijsheidPresident Wilson was eenvoudiger en democratischer ge weest. Hij had een stempeltje laten maken, waarop stond„De president der Vereenigde Slaten". Maar het pro- toko] had dit geweigerd als zijnde niet „persoonlijk". Toen had Wilson zijn naam geschreven in stenografie en dit teekentje op ©en klein stempeltje laten graveeTen; dat is rijn zegel ge weest. Een aardige en eenvoudige vondst. Een groot aantal andere afgevaar digden heeft ook, democratisch, een zegel gezonden met enkel hun initialen erop. André Tardieu heeft een oud stempel van de Fransche revolutie op gezocht, met een historisch embleem en het opschrift: „le représentant du people en mission". Hel protokol heeft dit voldoende persoonlijk gevonden. Een van de omvangrijkste zegels is dat van Paidesewski. Het is een groot z-egel met een heel grooten markie- z-enkroon erop. Het mooiste als gra veerkunst moet dat van den gedele geerde van Siam zijn. Lttte Bwichten. De gisting in Duitschlancl. Men seint ons heden: FRANKFORT. De spoorwegstaking is Zondag geëindigd. Het bedrijf is hedennacht, nervat en alle werkplaat sen wo-rden heden (Maandag) geopend. De arbeiders verklaarden hunne eiSehen te handhaven en rich te hou den aan het radensysteem. CASSEL. Te Bebra is Zondagavond een goederenstation in brand geraakt.; 100 wagens kwamen in brand. Er ontstonden plunderingen; militaire hulp werd aangevraagd. Men meldt ons uit Enschedé In het naburige Gronau is het in de laatste dagen niet rustig. Er zijn re- geeringslroepen aangekoman om de orde -te handhaven. Een 5-tal rad draaiers schijnen naar Nederland (e zijn uitgeweken en worden door de Nederlandsche politie gezochl. Een verklaring van Von Hindenburg. BERLIJN, 5 Juli. Hindenburg heeft een telegram gericht, aan Ebert, waarin hij meedeelt, dat hij voor alle maatregelen en handelingen van af 23 Aug. 1919 alleen verantwoordelijk is. Alle besluiten en be velen van den keizer van af dien datum zijn op zijn uitdrukkelijk advies en zijn volle verantwoordelijkheid uitgevaardigd. Hindenburg verzoekt, den président dit ter kennis te brengen van het Duitsche volk en de geallieerden. BERLIJN. Het bestuur der Duitsche con servatieve partij heeft een verklaring ge publiceerd, waarin zij opnieuw de Duit sche schuldbekentenis en dé uitlevering van den ex-keizer ondragelijke eischen noemt, en den strijd aanzegt aan de re volutionaire regeering omdat deze de Duit sche eer weggegooid heeft en zegt op te treden voor wederinstelling van de monarchie. De vrede met Oosstenrijk. Men schrijft aan „De Tijd" Te Weenen heeft men pog bange uren doorleefd, toen men te Weimar nog weifelde tusschen teekenen of niet. De overwinningen der centralèn hebben de Weeners niet zooveel vreugde bereid als hei jrorle, maar beteekenisvolle diuadbericht van diet aanvaarding van de vredesvoorwaar den door Duitschland. Want hoewel van elkander losgerukt, blijft aan Duitschland en aan IHiitsch Oosten rijk hetzelfde noodlot besehoren. Het vredesverlangen der Oostenrijkers was, zoo mogelijk, nog sterker dan dat. der Duitschers. Na de Onderwerping van Duitschland blijft er voor Oosten rijk niets anders over dan de gestelde voorwaarden zonder beding te aan vaarden. En D.uitsch-Oostenrijk is er feitelijk erger aan toe dan Duitschland, dal ondanks de amputaties toch nog een groot en aaneengesloten rijk bleef. Aan Duitsch-Oostenrijk worden de vruchtbaarste gebieden en rijke kroon landen ontnomen. Het industrie-gebied der voormalige] Donau-inonarchie is door de Tsie- sje- chen geannexeerd, de Galicisohe olie bronnen en mijnen kwamen 'bij 'Polen, Zu id-Ti rol en het Kustgebied, de Oos tenrjjksche Riviera alles is weg. Hel voortbestaan van Duisch-Oos- tenrijfc als zelfstandige staat zal een zwaarwichtig probleem der toekomst zijn. NEW-YORK. De „Associates Press" meldt uil Parijs, dat (Lansing, hetjhoofd van de Amenkaansche vTedescommis'- sie, waarschijnlijk half Juli ppgevoigdi zal worden door Poly. Een draadloos bericht uit Moskou meldt, dat het ujtvoerenet comité van Petrograd, een bevel heeft uitgevaar digd om alle arbeiders uit de stad tot militaire oefeningen gedurende hun vrijen ItSjd te verplichten. Dit besluit is genomen om op elk oogenblik ge reed te zijn voor een verdediging van het roode Petrogrado. Zegeningen van hel Bolsjewisme. De reizigerstarieven op de Russische spoorwegen zullen voor de 3de en 4de klasse opnieuw met. 50 pet. worden ver hoogd. De prijzen zullen dan driemaal zoo duur zijn als vóór de omwenteling. De 1ste klasse zat vervallen en de 2de klasse met 100 pet. verhoogd' worden. Het voordeel van koersverhooging. Heet teekenen van den vrede heeft Bel gië volgens „De Standaard" ineens een milliard rijker gemaakt. Vóór den heug lijken dag was de mark tot 0.45 fr. waarde gedaald. De vrede heeft haar tot p.90 fr. doen stijgen. Daar België voor 7 milliard van die papiertjes „ten geschenke kreeg", is die koersverhooging voor het land van niet weinig belang. Geen verbinding met den H. Sloel. Dal is nog altijd de leuze van het ofticiëele anti-clericale Frankrijk. Minister Pichon beeft dat Donderdag in de Kamer onomwonden verklaard. De socialist Jean Bon had n.l. de vrees te kennen gegeven, dat de regeering voor nemens zou zijn het Concordaat te hei' stellen en verklaard dat. de socialisten zich uit alle macht daartegen zonden vel zetten. Waarop de afgevaardigde Monzie deed uitkomen, tot welke omwegen Frank rijk gedurenden den oorlog zijn toevlucht had moeten nemen om te kunnen optre den hij „het Vaticaan", waar de andere geallieerden en ook de vijanden vertegen woordigd waren. Minister Pichon evenwel weigerde ten stelligste hierop in te gaan en verklaarde, dat er geen aanleiding bestond om in den tegenwoordigen toestand wijziging te brengen en dat hij noch officieuze noch officieele diplomatieke betrekkingen met tiet Vaticaan wenschle. Deze woorden wei den door de socialisten luide toegejuicht. Hef proces van Keizer Wilhelm zal, naar de laatste berichten uit Enge land luiden, worden gevoerd voor een gerechtshof, samengesteld uit vijf rechters, vertegenwoordigende Engeland, Frankrijk Amerika, Italië en België. Men verwacht, dat het proces in den Herfst gevoerd gal kunnen worden en dat alle oorlogvoerende mogendheden er bij vertegenwoordigd zullen zijn. Het zal Wilhelm worden toegestaan zich door een Duitsch advocaat te laten verdedigen. Een Britsche kruiser zal naar Nederland wor den gez onden, ten einde den ex-Kei zei- naar Engeland te brengen. Wanneer Wilhelm schuldig wordt be vonden, izal hij verbannen worden op dezelfde wijze als Napoleon en dat hij onder toezicht van den Volkerenbond zal worden geplaatst. Volgens sommigen is liet niet onmoge lijk, dat, wanneer de uitleveringskwestie aan de orde komt, Wilhelm eerst zal ge hoord worden door de Utrechtsche recht bank, die dan omtrent de uitleverings- vraag conclusie zal nemen. Volgens een Reuter-bericht uil Londen d.d. 3 Juli heeft Lloyd George in het Lagerhuis medegedeeld, dat hef Hof, dal in de zaak legen den voormaligen keizer zal rechtspreken, zal zitting houden te Londen. Reuter seint uit Londen d.d. 3 Juli: Naar vernomen wordt zal de nota aan Nederland betreffende de uitlevering van den ex-keizer geleekend worden door twee en twintig mogendheden. Een Reuter-telegram uit Londen d.d. 3 Juli bericht nog, dat in de wandelgangen van het Lagerhuis werd medegedeeld, dat de procedure inzake het terechtstaan van den keizer geregeld zal worden door de commissie, door de geallieerden in te stellen voor de uitvoering der vredesr voorwaarden. Het gerechtshof zal bestaan uit vijf rechters, gekozen door de vijf geallieerde groofe mogendheden. Men hoopt, dat de behandeling in den herfst Welk weder zeilen we hebben? Verwachting tot den avolnd van 8 Juli: Zwakke tot matige wind uit noorde lijke richtingen, tievelig tot zwaarbewolkt, weinig of geen regen. Weinig verandering van temperatuur. zal plaats hebben en men vertrouwt, dat de keizer tegenwoordig zal zijn, daar de uitlevering zal gevraagd worden door alle geallieerde en geassocieerde mogendheden- Een Renter-telegram uit Londen bericht verder, dat Curzon in het Hoogerhuis een dergelijke verklaring aflegde als Lloyd George. Naar verluidt, verwachten de geallieerde een geassocieerde mogendheden ook geen moeilijkheden wat betreft de uitlevering van den ex-keizer. Haar nota's aan de Nederlandsche regeering zullen natuurlijk in geen enkel opzicht het karakter van een ultimatum dragen, doch, onder volle erkenning van Nederlaud's souvereine rechten, zat uitjevering Worden verzocht- De geallieerden zullen dit vragen als be vrijders en beschermers van de kleine staten, waarloe ook Nederland behoort. De Parijöche correipoindent van de „Times" meldt volgens de „N. R. Ct": In goedingelichte Nederlandsche krin gen verluidt, dat de Nederlandsche re geering besloten heeft, om de volgende politiek ten aanzien vain den gewezen Uuilschen keizer aan te nemen Ais de geassocieerde regeeringei eetn- voiudig zijn uitlevering vragein, zal Ne derland weigeren, maai- ind.en uit naam van den Volkerenbond aan Néderlajidl verzócht, wo-rdt mede te werken om dein keizer voor het internationaal hof te bren gen, zal Nederland niet weigeren den keizer mede le 'dee-len, dat hjj voor zoo danig hof moet verse lüjlne.i of anders het Nederlandsciie gebied moet verlaten- Indien de keizer mochl weigeren zich voor het hof te laten dagvaajrden en Nederland hem verplichtte zijn gebied Ie verlaten, zon het onmogelijk zijn te ver- I hinderen, dat hij naai- Duitschland terug keerde, in welk geval de Uealfieendeh I en Geassocieerden hem zouden opeischen van de Duitsche republiek krachtens de bepalingen van bel vredestraclaat. In Nederlandsciie kringen geloof: men, dat de keizer er in zal toes .em men om voor bet internationaal- hof te verschij nen onder voorwaarde, dat hij niet ter „dood veroordeeld wo.d., o1' gevangenis straf krijgt ©n dat het h,of zien bepaalt, tot het wraken van de misdaden, die de keizer begaan heeft tegen de in'ematiot nale zedenleer door den oorlog te be ginnen, tegen de heiligheid d©r verdia gen door de schend ng van "België's on zijdigheid en tegen de oonogswet.en. Daarna zou de ia,milie HohenzoJlém voor altijd verhinde.d zlijn, de souvsreini- tejt uit te oefen-en en zou de keizer zelf in een positie ko-men, waarin het hem onmogelijk zou zijn, kwaad te doen. om- dal. men hem een verblijfplaats aan we©;, die hij niet zou moge i verlaten. Het is nbodeloos om te zeggen, dat zulk een compromis in Frankrijk niet gunstig opgenomen zou worden. DUITSCH-OOSTENRIJK. De Tiroolsche Landdag. De Tiroolsche Land-dag heeft zich thans geconstitueerd. Hij bestaat uit 38 chrisbelijk-sociaien, 12 sociaat-dem.o- craten en (5 vrijzinnig-nationajen. ,De landdag zal den christen-socialen af gevaardigden Schraffl tot „Landes- hauptmann" van Tirol kiezen. (Msb.) RUSLAND. Een overwinning van Denikin. R-euter seint uit Londen: Een ongedateerd telegram uit Nowo- rossisk meldt, dat generaal Denikin Cbarkof genomen heeft, waarbij de bolsjewiki talrijk materiaal en 1000 gevangenen verloren. De „New York Times" bevat een uitvoerig artikel van John A, Embry, den Amerikaanschen consul te Omsk,

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1919 | | pagina 1