Dinsdag 24 Juni 1919. Vijftiende Jaargang. No. 71. Mijot eiken MAANDAG WOENSDAG- n IRUBAGAVOHD. 111 FEUILLETON. Tusschen Wapenstilstand en Vrede. AboimBmenttprijs p. 3 maanden voor Goes f 1.25, daarbuiten f 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbbole bladen 10 cent. A4verte*ti#n weiden iagewaebt véér Imii een oer 's namiddags. Kantoor v. d. Administratie: Boudewijn de Wiftestraat A 135', Goes. Tel. interc.: Directie no. 94. Radactie no. 97. Reclameberichten 30 Ct. p. r. Bij abonnement speciale pr$g. Advertentiën van 15 regels f0.75, iodera regel meer 16 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst wordt 2 X berekend. G3ü i<-,. i i-k. (*i i V Een gewichtig Congres. lil ons vorig nummer gaven wij een bericht over eèn ;te houden congres van Bedrijfsraden. Dit congres is een uitvloeisel van het manifest, dat op het jongste Paaschfeest door de Katholieke vak beweging werd uitgegeven .en waarin verklaard werd dat 'de vier groote groepen van Katholiek georganiseer- den die bij Ren arbeid zijn heirokken Boerenarbeiders, middenstanders, ar beiders en werkgevers, lie handen in een willen siaan ,om langs den weg van overleg en pvolutie (d.w.z. ge leidelijke ontwikkeling) het .sociale pro bleem, dat na ,den oorlog dubbel scherp naar voren '.treedt, op te lossen, geheel volgens den geest der Katholie ke Kerk, die geen klassestrijd maar klasseverzoeimig, geen toespitsing van haat imaar rumiere (uitstorting der liefde predikt. Tegenover een dergelijke .opvatting van de opbeuring der sociaal kranke samenleving maakt het Socialisme met zijn met (ongevaarlijke kwakzal verrecepten al een zeer poov.er figuur en het is waarlijk geen wonder dat helderziende en onbevangen oordeer lende menschen, ook fü zijn Ze met Katholiek, dit aanstonds inzien. Dezer dagen nog schreef „Het Handelsblad" over het bovengenoemde Paaschma- nifest: „Terwijl de eene politielqe groote mo gendheid, de S. D. A. P., aanstuurt op een nieuwe maatschappij Jangs den weg van den toegespitsen klassenstrijd en, als de gelegenheid gunstig is, van de revolutie, opent. |de andere groote mogendheid, Home, een _perspec:tief van samenwerking en evolutie. En nu is juist daar, waar het socialistische program zwak en onzeker is geble ven, o.a. (fat van de medezeggenschapi der arbeiders, het Roomsehe dubbel- manifest zeer positief en klaar." En, na te hebben vermeld, dat het Katholieke Manifest „de organisatiën der werknemers wil zien geraadpleegd ten aanzien van de prijsregelingen en de overige bedrijfspolitiek is verband met de arbeidsvoorwaarden", dus aan de arbeiders-organisatiën medezeggen schap wenscht gegeven te zien in de organisatie van het bedrijf, met een gezond gevoel van sainenhoorigheid 't recht der arbeiders op een hun toeko mende plaats in deze organisatie er- kenf, gaat de liberale schrijver voort: Dit laatste nu js het allerbel&ng- rijkste in het manifest. Want het beteekent: een begin van mleezeggensdchap der arbeiders over de bedrijfsleiding. En wanneer wij nu, jn een tijd, die "dringt naar wat anders en wat nieuws, moeten kiezen iussohen den weg der „socialiseering", (dieii de Roo- de Internationale ons vagelijk wijst, en den weg der medezeggenschap van den arbeider over de bedrijfsleiding, waarop de Zwarte internationale ons de eerste stappen wil doen zetten, dan kiezen wij den laatsten. 29) 't Was op den vooravond van den brui loftsdag, en de zon ging bijna onder, toen Silas Sharper en zijn getrouwe lijfknecht het kleine station! van Market Stopford bereikten. Zoodra de trein stilstond, opende een be diende, in de livrei van Ctreenthorpe gekleed, het portier en verwittigde den gast van zijn meester, dat er een brougham aan het sta tionshek wachtte, om hem naar de plaats zijner bestemming te brengen. James zou met de bagage in het bediendenrijtuig volgen. Bij zijn thuiskomst op Greenthorpe I'ark werd Silas Sharper door de gastvrouw en haar echtge noot ontvangen in de groote voorzaal, waarvan het achterste gedeelte als rookkamer was in gericht. Te oordeelen naar bet getal der gasten, die heen en weer liepen of hier en daar in gemakkelijke stoelen hadden plaats genomen, was het gezelschap reeds grootendeels aange komen. Na een kop thee te hebben gedronken, Ten eerste omdat (dit de weg is der hervorming niet van buiten af, maar van binnen uit. Uit en doo-r het vrije bedrijf. Ten tweede, omdat dit de weg is niet ,van den socialen strijd, maar van de sociale samenwerking. En ten derde, pmdat de maatschap pij hier ter hervorming wordt aange grepen op het punt van een stellig onder de arbeiders sterk gevoelde be hoefte: iets mede te zeggen te heb ben over de productie. Medezeggen schap van den arbeider is dan ook een van de eischen geweest, die mr. Z. van den Bei'gh heeft, geformuleerd aan het slot van de bijzonder fris- sche en suggestieve rede, welke hij op 17 Mei heeft gehouden in de vergade ring van den Vrijzinnig-Democrali- schen Bond. Bovendien is de jn het Roolnsche manifest gewezen weg pen bij uitstek evofutionnaire'de maatschappij kan zich daarlangs geleidelijk bewegen in haar ontwikkeling, zonder dat haar het bereiken van een theoretisch vooropc gesteld einddoel wordt bevolen. En daar in het bedoelde manifest uitdrukkelijk de mogelijkheid van sa menwerking met niet-Roomsche prga- nisaliën wordt geopend, kunnen allen, die niet op het beginsel van dpn klassenstrijd staan, gezamenlijk gich langs dezen wee begeven." Tot zoover „Het Handelsblad". Natuurlijk zullen de .socialisten niet in gebreke blijven het komende con gres der bedrijfsraden ^Is practisch van geen beteekenis .voor te .stellen. Doodzwijgen, gelijk zij langen tijd ten opzichte van het Katholieke Paasc-hma- nifest deden, gaat nu niet meer. Maar die kleineerende kritiek pal door een ieder, die de zaken anders dan door social is tischen bril beziet, op de juiste waarde worden geschat en hij zal den ken: het zijn !de slechtste .vruchten niet waaraan de wespen knagen. DUITSCHLAND TEEKENT. Hoe verpletterend zwaar de voor waarden ook bleken te blijven van het door de Geallieerden aan Duitsch land voorgelegde vredesverdrag, wais toch m" de laatste dagen een ommekeer in de gevoelens, van sommige Duitsche regeeringsmannen en vele volksverte genwoordigers ten opzichte* tder onder teekening ingetreden, meende pien dat onderteekening mogelijk en raadzaam was. Misschien was daarbij de gedachte leiddraad, dat de 'soep nooit zoo heet gegeten wordt als zij wordt opgediend, en in de praatijk de vervulling der vredesvoorwaarden met het voort schrijden van den tijd gaandeweg ge makkelijker zal blijken. Zeker zed. de overweging, dat" de geallieerden, tot de tanden gewapend, klaar staan, om bij niet-onderteekening het Duitsche welke hem door de bruid zelve werd geschon ken, en met dezen en genen een praatje te hebben aangeknoopt, begaf hij zich naar zijn slaapvertrek, een prettige kamer, in het mid dengedeelte van het gebouw dicht bü de groolc trap gelegen. Bpar vond hü James op hem wachten. Zijn bagage was uitgepakt, en een blik op zijn horloge zeide hem, dat het lang zamerhand tijd werd, zich voor het diner te kleeden. .James", sprak hij, zich in een stoel la tende vallen voor het venster, hetwelk uit: zag op deu rozentuin, „hier zijn wij nu en de vraag is nu maar: hoe zullen wij dat zaakje er af brengen?" „Ik heb er nog geen ondervinding van, dat u ooit iets mislukt is", gaf de ander ten antwoord, „en dat zal bij deze gelegenheid ook wel niet het geval zijn." „Gij vleit mij, James; het zou echter ge maakte nederigheid van mij zijn, te willen beweren, dat uw lofspraak geheel onverdiend is. Deze onderneming is evenwel gevaarlijker dan één der vorige en wij moeten met de grootste behoedzaamheid onze kaarten uitspe len. Zoodra ik mij met de inrichting van dit huis op de hoogte heb gesteld, zal ik mijne plannen verder uitwerken. Wij hebben niet te veel tijd, want morgenavond moet volk al de scherpte van het zwaard en den honger te doen gevoelen, veel gewicht in de schaal hebben gelegdi, vooral nadat die Duitsche militaire overheden hadden medegedeeld, dat in de gegeven omstandigheden aan een ernstig militair tegenweer niet viel te denken. Nu had echter 't ministerie Schei- demann herhaaldelijk zóó positief en beslissend van zijn onwil om liet vre desverdrag te teekenen, doen blijken, dat, ging het zonder meer tot teeke- ning over, in belachelijke tegenspraak met zichzelf zou komen. Het koos dus de wijste partij en trad af. Vel'e namen van nieuwe kabinets- formeerders doken daarna op: Thans is het zeker dat. een minis terie-Bauer met meerderheids-socialisten, centrum- mannen en democraten als leden het roer van Staat in handen heeft geno men en zich reeds, gisteren aan de Duitsche volksvertegenw. heeft ver toond. Want deze was als Nationale vergadering op 22 Juni te Weimar bijeen geroepen, om over de al of niet onderteekening van het verdrag, welke heden, Maandag, moet geschieden, te beraadslagen. Het resultaat dier vergadering ont vingen wij vanmorgen in het navol gende telegram WEIMARDinationale ver gadering nam eene motie aan van instemming met de o-n- derteekening van het yredes- verdrag en wel met 237 stem men tegen 138 en 5 blanco. De minister-president Bauer ver klaarde, dat in de lastgeving tot on- derbeekemiig wordt verklaard, dat het Duitsche volk niet érkent de eenige schuldige aan den oorlog te zijn. Ver der wordt de verplichting tot veroor deeling van den ex-keizer en tot uit levering van andere Duitsobers gewei gerd. Een niet verzonden nota. WEPAR, 20 Juni. (W.B.) Het be richt van het zenden eener nota aan de entente strookt met met de fei ten. BERLIJN, 21 Juni. (W.B.) Naar ver luidt is, behalve dat .de nota van Broekdorfr Rantzau niet naar Versail les werd gezonden, ook jjeen verzoek om verlenging van den termijn voor onderteekening gedaan. (Msbd.) Lhm Bcriefcten. De Duitsche ministercrisis. WEIMAP, 20 Juni. (W.D.) Naar uit parlementaire kringen vernomen wordt heeft de ontslagname van het mi. nisterie plaats gehafl in de zitting van de interiractioneele commissie, die sa men met het kabinet tot de vroege morgenuren vergaderde. Jn weerwil van alle bemoeiingen was het niet miogelijk de. meerderheidspartijen op een voor alle aannemelijke formule te vereenigen. de aanslag ondernomen worden. Gij hebt toch zeker de dingen meegebracht, waarvan ik u een lijstje heb gegeven?" „Zjj- zijn in die kisten, mijnheer", gaf James ten antwoord. „Zij wegen verbazend zwaar, en een paar maal was ik al bang, dat zij de bedienden argwaan zouden wekken." „Heb maar geen vrees, Belton", zei Sharper. „Ik heb een goede verontschuldiging, waarom ik ze bij mij heb. ledereen weet, dat ik mij veel met studie bezig houd en nooit op reis ga zonder een paar kisten met boeken. Men beschouwt zulks als een gril van mij. Hebt gij de sleutels? Opeu dan dien koffer even." James gehoorzaamde en toen hij het deksel opgelicht had, zag men wat op een rij netjes naast elkander gevlijde boekdeelen geleek „Ha, ha!" lachte Sharper; „niemand zou vermoeden, dat die banden slechts een hedrie- golijke bovenlaag vormen, waaronder de voor werpen, welke gij hebt aangeschaft, veilig zijn weggeborgen I Luister nu eens goed naar het geen ik u zeggen zal. Ik heb gehoord, dat' de bruiloftsgeschenken, met inbegrip van de vijftig duizend guinjes, die mijnheer Green thorpe zijn dochter zal aanbieden in dat sma- kelooze kastje, waarvan ik u gesproken heb, morgennamiddag in de biljartzaal zullen ten- Onmiddellijk na de zitting hadden niet-bindende besprekingen plaats over de vorming van een nieuw kabinet- Naar verluidt werd reeds in beraad slagingen, waaraan de rijkspresident deelnam, de toestand zoover opgehel derd, dat met onderteekening van het vredesverdrag te rekenen valt. Monarchistische hetoogingen in Duitschland. Naar de „Vorwarts" uit Graudenz verneemt, hebben vrijwilligers be- hoorende tot de „Garde-ScMtzen" een monarchistische betooging gehou den. In vo,l oorlogstenue, een auto met officieren aan net hoofd, trokken zij naar .het standbeeld van "keizer Wilhelm I op Bet Maiktpleïri. 'Daar bekransten zij het standbeeld met guir landes, terwijl de muziek 'het Gardelied speelde: („Das ist die Garde, die ihren Kaiser liebt"). De troep defileerde daarop in paiademarscn langs 'het standbeeld. De arbeidersraad te Graudenz heeft zich hierover beklaagd bij den chef van den staf van de divisie, die ech ter verklaarde niets tegen diergelijke demonstraties te kimnen doen. Daarop diende de arbeidersraad een klacht in bij minister Noske. De „Vorwarts" verwacht van Nos ke, dat hij onmiddellijk alle officieren, die aan dergelijke hetoogingen mee doen of goedkeuren, aan den dijk zal zetten. Het Italiaansche ministerie is afgetreden. Men verwacht thans een ministerie, waarin aanhangers van Giolitti zulten zitting hebben zonder Giolitti. Het vertrek van Wilson. PARIJS, 21 Juni. Volgens .de „Petit Parisjeii" pal Wilson nis ide Puit- schers Maandag het vredesverdrag tee kenen, Dinsdag naar Amerika vertrek ken. In het tegenovergestelde gevaj zal hii zijn vertrek 2 of 3 dagen uit stelten. (Msbd.) De verkiezingen in België. BRUSSEL, 21 Juni. De verkiezingen voor de constituante zullen op den eersten November plaats hebben. Baron Broqueville, de minister van binnenlandsche zaken, oud-premier en ex-minister van oorlog, heeft aan zijn kiezers van Turnhout meegedeeld, dat hij zijn mandaat niet wensehi te ver nieuwen en zich uit de politiek te rugtrekt. (Msbd.) Uitlevering van den gewezen keizer. LONDEN, 17 Juni. (Reuter.) Artikel 227 van het Vredesverdrag luidt gewij zigd als volgt: De geallieerde en geassocieerde re geeringen zullen zich' wenden tot de Nederlandsche regeering met het ver zoek, om hun dien ex-keizer uit te leve ren, opdat hij vervolgd worde. toongesteld worden. Dezen nacht en morgen tegen den aanvang van het bal zijn zij in de brandkast? geborgen. Een van mijnheer Greenthorpe's bedienden zal oppassen in bet vertrek, terwgl een politieagent voor de deur de wacht houdt. Alle vensters zün van ijzeren tralies voorzien en daarenboven zal de dorps- politie gedurende don nacht bij tusschenpoozen om het gebouw de ronde doen. Het vraagstuk, hoe wü cr ons meester van zullen maken, is dus nogal moeilijk op te lossen, niet waar?" „Ik moet bekennen, dat ik: er nog geen licht in zie", antwoordde James. „Wij zullen zien. Ik heb een plan in mijn hoofd, doch eer ik het voor goed vaststel, moet ik nog eenige inlichtingen inwinnen. Ik geloof, dat er een trap loopt van het eind van deze gang naar den overloop tusschen de biljartzaal en de rookkamer. Indien dat zoo is, zullen wij er gebruik van moeten, maken. Het is noodzakelijk, dat gij u vergewist, wanneer de bewakers van den schat hun laatsten maaltijd gebruiken. Zoodra gij het weet, moet gij mij ervan op de hoogte stellen. Laten wü ons thans haasten, dat ik voor het diner klaar kom." Toen Sharper zich dien avond ter ruste begaf, kon zijn bediende hem mededeelen; Welk weder zullen we hebben? Verwachting tot den avond van 24 Juni: Meest matige, tijdelijk wellicht krachti ge wind uit Westelijke richtingen; zwaar bewolkt of betrokken, waarschijnlijk regen buien. Weinig verandering van tempera tuur. Erzberger. Geweldig is, zoo wordt in een par ticulier bericht aan de „N. R. Ct." ;enield, in deze dagen de rol van Erz- >erger geweest. Hij wordt meier aange vallen, verloochend en veroordeeld, dan ooit, maar zoowel het centrum als de meerderheids-socialisten staan on danks alle wankelingen onder den in vloed van zijn plannen. Hij is de vader van het denkbeeld van de voorwaarde lijke onderteekening. Hij is niet. dom genoeg om te verwachten, dat de En tente nu nog gewichtige concejssies aan Duitschland zal toestaan. Men kan ech ter onderteekenen en daarhjj in een afzonderlijk schrijven een voorbehoud maken, dat aan de Entente geen aan leiding kan geven om den oorlog te hervatten. De voorzorgen van Zwitserland. BERLIJN, 20 Juni. De Zwitsersche regeering heeft een hevel uitgevaar digd, waarin wordt gezegd: Op, 23 Juni eindigt de termijn binnen wel ke Duitschland moet beslissen of het de vredesvoorwaarden aanneemt of weigert. Hoe ook ,de beslissing moge uitvallen bestaat er in dezen tijd in Duitschland kans op onlusten en te vens bestaat de mogelijkheid dat die naar Zwitserland overslaan. De Bonds raad heeft daarom ter bescherming van de noordelijke grenzen troepen op geroepen tegen 23 Juni. De Bondsraad hoop op hun toekomst slechts van korten duur zal .zijn en dat de troepen spoedig weer ontslagen kunnen wor den. Zwitserland is voorzichtig. Neder land pok? Een wereldloterij tot dekking van de kos ten van den wereldoorlog. De vroegere Italiaansche minister president Luzzatti heeft het plan voor een wereldloterij ontworpen, jvaarvan de opbrengst bestemd ,zal zijn, om de oorlogskosten te dekken. De 'hoofdprijs zou 2 millioen francs bedragen, ver der 100 prijzen op 1 millioen, 100 pp oen half millioen, enz. Elk lot zou 100 francs .kosten, betaalbaar in tien maandelijksche aandeelen van 10 fr. elk. Luzzatti heeft berekend, dat met deze geweldige loterij een winsl van 300 milliard francs verkregen kan jjvor- den. Hef. ontwerp van deze loterij is aan Wilson gezonden met het 'ver zoek, het eerevoorzitterschap van het comité tot organisatie te aanvaarden. Het geheel klinkt eenigszins avon tuurlijk. Gerekend naar 1.5 milliard bewoners .op aarde, zou ieder, nie mand uitgezondera, van zuigeling tot dat de wachters reeds op post stonden en hun op bevel van den heer Greenthorpe, juist te tien ure het avondmaal was ge bracht door den knecht, die met hunne be diening was belast. „Goed", sprak Sharper. „Ik hen nog niet geheel gereed. Ik zal er nog eens op slapen en u morgen mün besluit kenbaar maken. Als wü dit zaakje tot een goed einde brengen, zal er tien duizend pond voor u overschieten, beste vriend. James boog en dankte zün meester, echter zonder de minste ontroering te laten blüken. Toen Sharper den volgenden ochtend op stond, was het prachtig zomerweer. De zoili scheen vroolük door de vensters, en het ge zang der vogels klonk overal in den tuin. „Een goed voorteeken", sprak liü tot zich- zeiven, de kamorjapon aantrekkend, welke zjjn bediende voor hem gereed hield. „Juffrouw Greenthorpe, ik maak u nnjn compliment; mijnheer de markies is niet de eenige man, dien gü vandaag gelukkig maakt." (Wordt TsnrolfdJ. --j=g

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1919 | | pagina 1