Welkom! No. 68. Dinsdag 17 Juni 1919. Vijftiende Jaargang, e jager, 18. ei 8. meenipi „8. II. I binnenlandT cl it zeeland. t Hooigras n Bloementui*. henzon -- Hillegom. idboHwsmederij, EGEN BIJ GOES. eiling van Kruisbessen, op Zaterdag 14 Juni, ïsteld tot dag 21 Juni a.s., ri drie uur. Het Bestuur, HELLEMAN, Voorzitter. LLENAAB, Secretaris. inschrijving te koop Verschijnt eiken MUUB-, «HISB1G- en IHÜIfOHD. Tusschen Wapenstilstand en Vrede. Koninklijk bezoek aan Goes. zware planten. LOEMIGE BEGONIA'S, enkele in alle kleuren l' 1,40, per 25 f 8, |r 100 f 11,50. DAHLIA'S, ■mogelijke kleuren, f 1,per 25 f2, BAKSPLANTEN, in uw tuin en tevens goedkoope tabak. If 0,50, per 25 fl, ]>er 100 f3,—. ASTERS rose, wit, lila of paars, f 0,30, per 25 f0,60, Iper 100 f2,25 )S van Chrysantheum, Heleanthus, ibloem, Madeliefjes, Violen, eetmijniet, 0.1. Kers, f 0,30, per 25 f 0,60, Ver 100 f2,—. »igen werk, ivertrefbaar in >ede werking, eet leveren. te KAPELLE. lan elke week, te ba rnet 16 Juni, op Maan- 'oensdag en Vrijdag 3, telkens om I uur. i Juni de Kruisbessen struiken van dhr. A. de te Kapeile. A. v. d GRAAEF. Krabbendijke. a CONTANT ide in de onderlanden aan de te 's Gravenpolder, om twee- te hooien. Inschrijviugsbil- in te leveren vóór of op 21 .s. bij B. BURGER te Kapeile zing doet P. JOZIASSE te inpolder. \j/S Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 1.25, daarbuiten f 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbbale bladen 10 cent. Advcrtentitn werden iugenwebt vóór kolf eennor 's namidrda^i. Kanfoor v.d. Adminisfrafie: Boude wijn de Wlffesfraaf A 135°, Goes. Tel. interc.Directie no. 94. RadacGa no. 97. Reclameberichten 30 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prjjs. Advertentiën van 15 regels f0.75, iedere regel meer 15 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst wordt 2 X berekend. Aan de landbouwtentoonstelling te Goe^ die getuigen zal van Zeeland's bloeiend akker- en tuinbouwbedrijf, zal bijzondere luister worden bijgezet door de komst van Hare Majesteit de Koningin, wel licht vergezeld van Haar Gemaal, Z. IC. Hoogheid Prins Hendrik. Hoewel het bezoek als niet-officieel is bekend gemaakt, d.w.z. vrij van de bui tengewone plichtplegingen aan de soeve reine persoon der Vorstin verschuldigd, komt Hare Majesteit niettemin als Lands vrouwe in ons midden, om van Hare belangstelling voor de tentoonstelling blijk te geven. Dies past het Haar een aller hartelijkst welkom in Goes toe te roepen. Als Zij morgen duizenden en duizenden langs den weg zal geschaard zien uit alle plaatsen van Zeeland, getooid met de dierbare oranjekleuren, 'dan zal Zij uit de blijde gezichten naar Haar opge heven, uit de juichkreten die Haar tegen- schallen, ervaren, dat: Wat ook daal' of vall' Zeeland's trouw staat pal! Pal tegen elke verlokking tot revolu tie of gewelddadigen ommekeer, pal tegen elk pogen Zeeland af te brengen van uen alouden „Hou en Trouw" aan Ne derland en Oranje. En dan gaan hoeden en mutsen de lucht in en als van ouds klinkt het dan geestdriftig: Leve de Ko ningin! Leve Willemienl En waar de Prins zich aan Hare zijde zal vertoonen, zal ook het „leve de Prins!" niet van de lucht zijn. En zoo zal ook dit bezoek den band tusschen Zeeland en het Oranjehuis weer nauwer toehalen. Derhalve van ganscher harte: Welkom, Koningin, in ons midden) HET VREDESVERDRAG. BERLIJN, 13 Juni. Volgens de „Pol. Pari. Nachr." zijn de leidende ministers der afzonderlijke staten telegrafisch naar Weimar ontboden en gedeeltelijk-, daar reeds aangekomen, om met de rijksregee- over het antwoord op de nota der en tente te beraadslagen. Brockdorff Rantzau heeft verzocht dat hem een extra-trein ter beschikking ge steld zal worden, zoodra hij het antwoord ontvangen heeft. Met 40 personen, be- hoorende tot de Duitsche delegatie zal hij zich onmiddellijk naar Keulen bege ven en misschien naar Weimar. PARIJS, 4 Juni (H.N.) Medegedeeld is, dat de antwoordnota der Entente waar schijnlijk gepubliceerd zal worden, on middellijk nadat zij aan Rantzau is over handigd. Clemenceau moet toegegeven heb ben wat den Rijn betreft en verklaard hebben, dat Franirijks veiligheid in de toekomst geheel gewaarborgd is. De Polen ziju zeer teleurgesteld door de beschik king van een plebisciet in Opper-Silezië, doch dit punt moet door den raad van vijf ook met algemeene stemmen zijn goedgekeurd. De Amerikaansche draadlooze dienst vermeldt, dat in Amerikaansche kringen ter vredesconferentie de meening heerscht, dat de Duitschers het nieuwe verdrag met de nadere verklaringen zullen kunnen on derteekenen, terwijl een radiogram uit Pa rijs meldt, dat volgens een Britsch gede legeerde het antwoord der geallieerden zoodanig is, dat de Duitschers er bijna zeker in zullen - toestemmen te teekenen, ofschoon ze mogelijk mondeling eenige reserve in acht zullen nemen ten op zichte van de vervulling van zekere voor waarden Losse Berichten. De Volkerenbond. LONDEN, 13 Juni (R.O.). Burggraaf Grey heeft een groote betooging ten gun ste' van den volkerenbond gepresideerd. Lord Robert Cecil zei in antwoord op aanmerkingen, dat de hond niet een vol tooid geheel bedoelt te zijn. Naderhand kan hij in het licht der ervaring verbeterd worden. Duitschland's proeftijd alvorens het tot den bond wordt toegelaten zal enkele maanden niet te boven gaan. Het vredesverdrag moet overeenkomstig de beginselen van den bond beoordeeld worden. Zoo het verdrag niet zoodanig is, dat de volkenbond tot algemeen nut erop kan worden opgetrokken, moet men den bond vragen, daar verandering in te brengen. Indien Duitschland niet teekent. PARIJS, 13 Juni (Havas). De „Temps" meldt, dat de militaire en economische maatregelen, die de geassocieerde mog- gendheden zullen dienen te nemen, in geval Duitschland het vredesverdrag niet wil onderteekenen, tot in alle onderdee- len zijn uitgewerkt. Van nu af aan zijn de geallieerde troepen op den rechteroever van den Rijn opgesteld, waar ze zich gereed houden om bij het eerste sein voorwaarts te rukken. (Msbode) De blokkade van Duitschland. Het H. N.-bureau seint uit New-York, dd. 14 dezer: De Parijsche correspondent der United Press meldt, dat uit den Haag heden het bericht is ontvangen, dat Holland niet actief aan de blokkade van Duitschland kan deelnemen. Naar aanleiding van de geruchten over het aftreden van den Belgischen minister Hymans wordt uit Brussel gemeld, dat van een ontslagaanvrage van minister Hy mans niet de minste sprake is. China en Japan. SHANGHAI, 10 Juni (R.O.). Daar ten gevolge van de actie der studenten, de arbeiders in staking gegaan zijn of met staking dreigen, heeft de gemeenteraad drastige maatregelen genomen. Het schijnt echter wel, dat de Japansche interventie onvermijdelijk is. PEKING, 10 Juni (R.O.). De regeering besloot het ontslag te- aanvaarden van den minister van verkeer en den direc teur-generaal van financiën, benevens van den Chineeschen vertegenwoordiger te To kio, die bekend stonden als zeer pro- Japansch. Wellicht zal deze maatregel een einde maken aan de woelingen. (Msbode) Tweede Kamer. Nadat toet noodwetje ter verzeke- ziekenng tegen zee-ongevallen was aan genomen, was aan de orde toet wets ontwerp tot keuring en aanduiding van waren. Bij dit ontwerp wordt geen Rijks- keuringsdienst ingesteld, maar zal men februik maken van de bestaande eunngsdiensten, waarbir omliggende gemeenten zich zullen kunnen ;aan- sluiten. Doen ze dat niet, dan moe ten 'ze zelt een keuringsdienst inrich ten, en laten ze ook dat na, dan zul len Ged. Staten de noodige verorde ningen en instructies kunnen maken en aan de nalatige gemeenten opleg gen. Er werden flinke straffen vastge legd; de max. boete is op f2000 ge steld, de max. hechtenis pp 6 maan den. Van der Waetden wilde jn art. 15 der wet een bepaling opnemen, waar door het aan gemeentebesturen vrij zal staan te bepalen, dat zeker ar tikel in de gemeente niet dan onder voorwaarden wordt ingevoerd en door speciaal aangewezen verkoopers wordt verkocht. Hij wou aan een gemeente lijke melkoe'ntrale, zooals Amsterdam die voornemens is te stichten, wet tel ij ken grond geven. Omdat het hier een principieel© kwestie gold, en er nog een paar spre kers over ingeschreven staan, achtte de voorzitter het maar beter het de bat uit te stellen tot morgen (Dins dag.) Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot overbrenging van een ge deelte van den Rijksweg o-p Znid-Beve- land onder de gemeente Goes en Kloe- 'ting© in beheer en onderhoud bij de pro vincie Zeeland en tot overneming van een gedeelte van den provincialen weg loopend© van voornoelnden Rijksweg te 's-Heer Hendrikskinderen naar het veer te Wolphaartsdijk, in beheer en onder hond bij heit Rijk. Nederlandsch watervliegtuig verongelukt. Naar „De Telegraaf" uit Felixtown verneemt, is de hydroplaan, waarmede de Nederiandsche vliegers Bakker en Plesman de Noordzee trachtten over te steken, op eenige mijlen van de Engelsche kust door een motordefect jn z©e gestort. De vliegers zijn opgepikt en behou den aan land gebracht. Het Eerste Kamerlid C. L. Bressers te Dongen heeft om gezondheidsredenen als zoodanig ontslag genomen. Zomerzitting der Prov. Staten van Zeeland. Verschenen zijn een deel der in de op 1 Juli te openen vergadering van de Staten van ons Gewest, te behan delen voorstellen van Ged. Staten, welke wij hieronder in het kort laten volgen. Daar de uitvoering van de verorde ning op de jaarwedden van het personeel in dienst der provincie aan Ged. Staten is opgedragen en ook de beslissing wat ander diensttijd ia een overeenkomstige betrekking is te verstaan, stellen zij voor een adres van de opzichters van den Prov. Waterstaat J. Pouwer, A. L. de Jong, W. Flipse em J. B. Dekker, om hun diensttijd als buitengewoon opzich ter bij den Prov. Waterstaat te doen medetellen, alsook die van buitengewoon opzichter bij den Prov. Waterstaat of als opzichter aan waterkeeringen van polders, aan hein ter afdoening in handen te stellen. Een schoonheids n «rchaeologische commissie. Naar aanleiding van een verzoek van het bestuur van den Band „Heemschut" hebben Ged. Staten een onderzoek inge steld in welke gemeenten een „schoon heidscommissie" bestaat en tevens wat ter dezer zake door andere gewestelijke besturen wordt gedaan. Het resultaa.l was wat het eerste betreft, zeer pover, daar geen enkele gemeente een bevestigend- antwoord gaf. Uit het tweede onde;rzoek bleek, dat andere provinciën in dezen reeds met succes werkzaam zijn, hetzij daarnaast ook op aesthetisch gebied. Ons gewest, dat naar eenstemmig oordeel uit een oogpunt van stedelijk en landelijk schoon, niet achteraan komt, maakt daar naast een pover figuur. Waar echter som mige gemeenten door het opnemen van een welsfandsbepaling in de bouwveror dening blijk geven van belangstelling mee- nen Ged. .Staten, dat de centrale gewes telijke overheid leiding moet geven en stellen zij voor een commissie te be noemen, door hen aan te wijzen om hen alsmede de gemeentebesturen en particu lieren van advies te dienen omtrent alle onderwerpen van stads- en natuurschoon of van archaeologischen aard. De kosten worden geraamd op f 1500 per jaar, Ged. Staten bieden een verordening tot instel len van zulk een commissie ter goed keuring aart, Waaruit blijkt, dat deze commissie uit minstens 5 leden zal be staan, terwijl de secretaris ook buiten de commissie om kan worden benoemd. Monument Frans Naerebout. Ofschoon Ged. Staten Zich verheugen, dat het doel van de commissie tot op lichting yan een standbeeld voor den zeeheld, door ruime geldelijke bijdragen wordt gesteund, achten zij het niet ge raden uit de provinciale kas, zooals ge waagd wordt, steun te verleenen voor dueleinden welke niet rechtstreeks de Pro vinciale belangen raken en stellen zij voor afwijzend op het verzoek te be schikken. Aanvulling reglement wegen en voetpaden In verband met ingekomen adressen van den A. N. W. B. en van de Algeim. Nederi. Vereeniging voor Vreemdelingen verkeer, stellen Ged. Staten voor in het reglement op de wegen en voetpaden een bepaling op te nemen, dat het ver boden is met een voertuig te rijden, in dien de wielen niet van klei en modder zijn ontdaan en een tweede, waarbij1 het aan de bestuurders van rij- en voertuigen en aan bestuurders en geleiders van rij- of trekdieren of ander vee verboden is zonder noodzaak de linkerzijde van den kunstweg te houden. Subsidieëring omnibusdiens t. Ged. Staten stellen voor aan A. Fre- derikse voor zijn omnibusdienst van Ier- seke naar de stations KruiningenIer- seke en Vlake voor 1919 een subsidie te geven van f500. Yastearbeiders op provinciale wegen. Daar het noodzakelijk blijkt voor den weg van Goes over 's Gravenpolder naar Hoedekenskerke in plaats van één, twee vasio arbeiders aan te stellen, en er in het besluit tot het aanstellen van vaste arbeiders reeds meermalen veran deringen zijn gebracht stellen Ged. Sta ten voor een geheel nieuw besluit te nemen, waarbij met het eerstgenoemde rekening wordt gehouden. Aanlegpl aats bij1 Kamperland. Ged. Staten stellen voor de aanleg plaats voor vaarschuiten te Kamperland in de Kamperlandsche havengeul aan het z.g.n. Oude Pad op te he.'fen, het besluit tot bet maken van een aanlegplaats aan den verbindingsdam in den Dnrustpol- der in te trekken en de aanlegplaats aan den Provincialen Voerdain te doen veibeteren. GOES. Omtrent het Koninklijk bezoek aan Goes deelt men ons van bevoegde zijde mede, dat H. M. de Koningin Dins dagmiddag te 12.41 uur hier hoopt te arriveeren. De Commissaris der Koningin en de burgemeester van Goes zullen in den Koninklijken trein d-e Landsvorstinne welkom heeben. H. M. blijft ©enigen tijd in den trein. Na het noenmaal, te 2 uur, zal het hooge gezelschap in een drietal auto's van 't station naar 't Rijkslandbouw proefstation rijden, voor een kort bezoek. Vervolgens wordt een kort bezoek aan de Groote kerk gebracht. Het doel van het hooge bezoek aan de Groote k-erk is voornamelijk de be zichtiging van de restauratiewerken. II. M. zal hier ontvangen worden door den Pre sident en den secretaris van het college van Kerkvoogden en den voorzitter van de Restauraliecommissie, resp. de heeren M. H. Harinck,, J. W. v. d. Weert en A- Kleyn. Waarschijnlijk zai gedurende het bezoek het orgel door den heer J. Kooiman be speeld worden. De Koningin zal hier niet langer dan 20 minuten blijven. Daarna rijdt men naar het Tentoonstel lingsterrein, waar men te 3 uur of 2.45 uur hoopt te arriveeren en tot ongeveer 4.45 uur hoopt te blijven. Daarna wordt door de stad naar het stadhuis gereden, waar slechts het college van B- en W. en de Raadsleden mogen aanwezig zijn. Geen andere autoriteiten of particulieren zullen hier worden toe gelaten. H. M. de Koningin zal te 5.37 uur weer per trein naar de Residentie terug - keeren. Het is nog niet bekend of Z. K. H. de Prins meekomt. Waarschijnlijk wèl. (Z.) Reeds wapperen allerwege de vlag gen in onze straten en maakt alles zich op voor de feestelijkheden. De Koningin zal morgen op Haar tocht de navolgende straten passeeren: Slations- weg, Proefstation (L. P. v. d. Spiegel straat), Zusterstraat, Singelstraat, Groo te Kerk, Korte Kerkstraat, "Groote Markt, Opril, Koningstraat, Kade, Draaibrug, Tus- Welk weder zullen we hebben? Verwachting tot den avond' van 17 Juni: Zwakke tot matigen Zuidelijke tot Zuidwestelijken wind. Meest Jicht tot halfbewolkt. Droog weer, behoudens geringe kans op onweer. Aanvankelijk nog warmer. schen de Twee Poorten, Polderschèweg, Tentoonstelling. Na het bezoek aan de tentoonstelling: langs denzelfden weg te rug naar het Stadhuis, veider L. Kerk straat, Ganzepoortstraat, Steenenbrug, Ja cob Valckestraat, Stationsweg, Station. Als morgen de Koningin op het stadhuis is zal „Hosanna" de vaderland- -schë liederen spelen op de Groote Markt. Men wordt dan verzocht niet te staan gapen maar uit volle borst mee te zingen. Goes. Zondag had in het „Slot Oosten de" de eerste algemeene vergadering plaats van de R. K. Vrouwenbond, afdeeling Goes. De opkomst was zeer goed.: 140 vrouwen. Mevrouw VieningsDe .Vries constateerde in haar openingswoord dat de Bond hier thans 217 leden telt, voor waar een prachtsucces. De statuten werden behandeld. Artikel voor artikel' werden zij door den wel- eerw. heer Van den Ëeoi voorgelezen. Enkel© vragen werden gesteld en enkele opmerkingen werden gemaakt en tein slótte werden de statuten goedgekeurd. Een huis houdelijk reglement zat in de .volgends vergadering worden behandeld. De be stuursverkiezing een omvangrijk werk was zoo ingericht dat als leiddraad om eene al te groote versnippering van1 stemmen te voorkomen, 20 namen van vrouwen uit alle standen op een bord: waren geschreven. Meh had echter vol komen vrijheid fljn ook buiten die 20 anderen op het biljet te plaatsen. Het bestuur zou bestaan nit 9 leden (de sta tuten vragen hoogstens 10). Na afloop der stemming en uitreke ning der resultaten bleken de volgende 9 vrouwen achtereenvolgens de meeste stemmen op zich vereenigd te hebben: M. van Kaimthout 126, A. E M. yie- ningsDe Vries 114, E. Stieger 97, L. Hopmans 85, E. WitkamMarteiin 68, MuddeiDe Jong 62, A. B-oel 53, A. A. Brusket 53, van HeseThiery 49. Zij werden voor gekozen verklaard en aanvaardden hunne benoeming, waarmede zij door dei voorlóopige, presidente wer den gelukgewenscht, die aan alten welke tot het welslagen der oprichting hadden medegewerkt, een hartelijk dankwoord richtte, bijzonder aan het vo-orloopig co mité. Ook den weleerw. heer kapelaan bedankt© ziij voor den door hem verleen den steun en voorlichting. Na afloop der vergadering bleven de nieuwe bestuursleden bijeen en verdeel den aldus de functies: mevrouw Vienings De Vries voorzitster, mevr. Witkam Martein, vice-vooirzitster, mejufïr. M. van Kaimthout, le secretaresse, mejufïr. A. Boel, 2e secretaresse, mejuffr. E. Stieger, le penningmees'.eress©, mevrouw Mudde De Jong, 2e penningmeesteresse, mejufïr. E. Hopmans, Van HeseThiery en Brus ket, co-mmissaressen. Op initiatief van de aid. Goes eln Omstreken van den R. K. Volksbond zal Dinsdag en Woensdag 17 en 18 dezer, met toestemming van R. en VV., een bloemendag worden gehouden voor „Her wonnen Levenskracht." Een 20- taJ jo-ngei dames zijn voor den "vdrkoop der bloempjes aangezocht. Steunt het mooie sociale werk, dat zich ten doel stelt tuberculeuze werklie den een oordeelkundige verpleging in een sanatorium te verschaffen. De landbouwtentoonstel ling was Zaterdagavond, toen wij er henemstapten en door den heer Van Bom mel Van Vloten werden rondgeleid, nog niet geneed, maar toch kon reeds gezien en erkend worden, dat zij de moeite van een bezoek wel zal loonen. Het terrein is een half uurtje buiten de stad ge legen aan den Polderschen weg en 10 H.A. groot, aan den achterkant rijk be schaduwd door opgaande boomen, een prachtig gedeelte voor het onderbrengen van 'het vee, voornamelijk paarden, die in grooten getale verwacht worden. Tot drenking dezer dieren heeft de Waterlei- *WPi .77

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1919 | | pagina 1