TER 3SA sociati rliif JE IIELANGE-BOTÉl No. 66. Donderdag 13 Juni 1919. Vijftiende Jaargang. eb oden is. ER POND IGBAAR binnenland. )S 2 uur en ilame. "VB alle Bankzaken. 1NDAEL BREDA. O cent per 5 ons. rkt I 265, Telef. 331 50 - Telef. 313. Tusschen Wapenstilstand en Vrede. Vetten is Abofinotnentoprijs p. 3 maanden voor Goes f 1.25, daarbuiten f 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbbele bladen 10 cent. Adrerteatiën werden iotewaebt féér h»lf M sar 'si Mijnt eiken NMIIU-JKISIM- in VIII1IGAV0HD. Kanfoor v. d. Administratie: Boudewijn de Wittestraat A 135°, Goes. Tel. inters.: Directie no. 94. Redactta n*. 97. Reclameberichten 30 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Adrertentiën van 15 regels f0.75, iedere regel meer 15 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst wordt 2 X berekend. in CREDIETVEREENIGING I8j RD AM. aal f20.000.000.-. teserves f 11-500.000 R GOES. Tel. Int. No. posito-rente. joeding als volgt: opzegging 3 °/0. aand vast Sl/4 ïaanden vast 3l/2 ilf jaar vast 8s/4 °/o- ar vast 4 speciaal is Eikeshoit, Kerkbank» kerkstoelen.Sehsslbaakeneszet en DEf*l Wegens plaatsgebrek moeten verschil lende berichten en verslagen, o.a. van de Zeeuwsche Landbouw Onderlinge, het Groene Kruis enz., tot een volgend num mer worden verschoven. Red. HET VREDESVERDRAG. Ctemenceau, lord Robert Cecil en ko lonel House hebben in gemeenschappelijk overleg geadviseerd om Duitschland, in dien het, volgens de opvatting der geal lieerde en geassocieerde regeeringen van goeden wil is, zoo spoedig mogelijk in den volkerenbond op te nemen. Deze goede wil van Duitschland moet blijken uit het feit, dat het 't vredesver drag onderteekent en dit loyaal ten uit voer brengt. BERLIJN, 6 Juni. De „Taglische Rund schau" zegt, dat het blad van Wilson „The World" het volgende meldt over de herziening van het vredesverdrag „Het voorstel der Duitschers, betref fende het Saarbekken, n.l. het leveren van kolen aan Frankrijk, in plaats van afscheiding van het gebied, zal waar- schijnlijk worden aangenomen- Het voor stel van Duitschland, om onmiddellijk in den volkerenbond te worden opgenomen, en het aanbod van een oorlogsschadeloos stelling van 100 inilliarden Mark, vindt in de kringen der vredesconferentie sym pathie. De bezetting van den linker-Rijn- oever wordt tot 5 jaren teruggebracht. Aan öDuitsch-Oostenrijk zal worden toegestaan zich bij Duitschland aan te sluiten. In Opper-Silezië zal een volksstemming worden gehouden onder toezicht van de Entente. Verwacht wordt, dat het antwoord der geallieerden op de tegenvoorstellen van Duitschland Vrijdag a.s. zal gereed zijn. Lo««e Boei chten. De Amerikaansche demobilisatie. In Mei zijn 335,000 Amerikaansche sol daten huistoe gegaan. Dat was een re cord. Het hoogste daar vóór bereikte maandtotaal was 300.000. Men zet er echter alles op om voor Juni tot een nog hooger totaal te komen, n.l. 430,000. Lukt dat, dan zullen er in Europa nog maar 200.000 Amerikaansche soldaten overblij ven, die kunnen deelnemen aan het feest van den 4den Juli. Ontploffing te Cortemarek. De „Soir" meldt, dat ie Cortemarek een groot granaten- depöt in de lucht gevlogen is. Bijzonderheden omtrent ide uitge strektheid' van de ramp ontbreken daar het onmogel ijk is de plaats des onheils te naderen. Volgens geruchten zouden er verscheidene dooden en ge wonden zijn. (Msbode.) Nicaragua en Costa-Rica. Een Reuter-telegram uit Washington meldt: Naar verluidt, bereidt de regee- ring, terwijl een onderzoek naar den toe stand wordt ingesteld, maatregelen voor om Nicaragua voor een inval van Costa- Rica te vrijwaren. De stakingen in Canada. Volgens bericht .uit Ottawa is de sta king te Winnipeg bijgelegd. De werkge vers en werknemers zijn tot overeenstem ming gekomen over een collectief contract. NEDERLAND EN BELGIË. Telegramwisseling tusschen Koning Albert en Koningin Wilhelmina. Officieel. Het departement van bui ten] andsehe zaken deelt het volgende mede: Hare Majesteit de Koningin ontving van Zijne Majesteit den Koning der Belgen het volgende telegram d.d. 7 dezer: „Op het ©ogenblik dat de omstan digheden aan de laatste Belgen, die door Nederland zoo hartelijk zijn op genomen gedurende de smartelijke ja ren van den oorlog, het mogelijk ge maakt hebben naai hun vaderland te rug te keeren, richt Ik als tolk van de erkentelijkheid ider natie tot Uwe Majesteit harte lijken dank. België zal nóóit kunnen vergaten de gast vrije toe vlucht die zijn kinderen op NederIandschen -bodem hebben ge vonden, noch Ide onvermoeide pogin- in het werk gesteld om hun balling schap en-bun lijden te verzachten. Ik biedt Uwer Majesteit en het Ne der! andsehe volk de uitdrukking aan van de gevoelens van het dankbare België. (w.g.) ALBERT". De Koningin heeft daarop met bet volgende telegram geantwoord ,,Ik 'dank Uwe Majesteit voor de uitdrukking van de gevoelens van het dankbare België, welke Zij Mij en het Nederlandsehe volk aanbiedt. Door de gastvrijheid te gedenken, die Mijn Jand zich gelukkig geacht beeft zonder beperking aan de nabu rige natie (te kunnen aanbieden, roept Uwe Majesteit jde herinnering op aan ■een betoon van wederkeerig vertrou wen en sympathie, waarin onze beide volkeren 'elkaar ontmoeten. Als toillk van Mijn volk spreek ik den wenseh uit, dat de betrekkingen tusschen Bel gië 'en Nederland' zich in den geest van die herinnering zullen voortzetten. (w.g. WILHELMINA. Onze Gezant te Constantinopel overleden. Blijkens aan het Departement van Buitenl andsehe Zaken ontvangen tele gram, uit Constantinopel, is de Neder- iandsehe gezant aldaar, Jhr. Mr. P. J. F. M. van der Does de Willebois den 4en Juni aldaar overleden. De heer Van der Does de Willebois bereikte den leeftijd van bijna"68 jaren. Hij werd te Roermond gebaren en was sinds 1908 gezant ïe Constantinopel. UIT ZEELAND. Goes. Het heeft den hoogeerwaarden heer J. M. J. Baed-e Zondag j.l. niet ont broken aan bewijzen van belangstelling in zijn 70en verjaardag, die eigenlijk op 7 Juni viel, maar Zondag werd gevierd- De hoogmis werd door den eerwaarden jubilaris zeiven opgedragen, die daarbij geassisteerd werd.door pastoor Krook uit Heinkenszand als diaken en kapelaan v. d. Eem als sub-diaken, terwijl het zang koor op voortreffelijke wijze de gewijde gezangen uitvoerde. Tegen het middagupr verzamelden zich tor pastorie- de besturen van de vereenigi-n- gen St. Elizabeth, R. K. Volksbond, R. K. Hanze en R. K. Vrouwenbond en genoot de voorzitster van den jongsten Bffttd, don vrouwenbond, mevr. VieningsDe Vries.de eer, den hoogeerwaarden jubilaris te- complimenteeren en als stoffelijk blijk van belangstelling der parochie een ge schenk in couvert te overhandigen, ver gezeld van een in g-ecalligrafeerden om slag voorziene lijst van handteekeningen van zoo goed als alle parochianen. Ook aan de -geldelijke gave was door allen, klein en groot, arm en rijk, bijgedragen- Mevrouw Vienings kweet zich op uitste kende wijze van haar taak door de over reiking van het geschenk te doen voor afgaan door een korte maar keurige toe spraak, die volkomen de gevoelens ver tolkte van wat op dat oogenblik in al len leefde. De hoogeerwaarde hoer 'Baede toonde zich zeer verrast over deze hulde en dankte zichtbaar ontroerd de aanwezigen en in hen gansch de parochie voor de betoonde belangstelling en hoopte van 0. L. Heer de -kracht te erlangen nog eenige jaren voor de parochie te kunnen werken. Ook van tal van particulieren in en buiten Goes ontving de hoogeerwaarde heer deken gelukwenschen en geschen ken. Van geachte zijde ontvingen wij' inzage van het jaarverslag over 1918 van de R. K. Ziekenverpleging „St. Joanna" al hier, die zegenrijke instelling, waar een ieder, Roomsch en on-Roomsch, hulp kan vinden bij ziekte en ook ruimschoots ge vonden heeft De Spaansche griep eischte veel van de toewijding der eerw. zusters. Eene. zuster Philomène, sneuvelde op het veld van eer. Zij werd door de verraderlijke ziekte weggerukt. Haar dood werd met. smart in wijden kring vernomen. De ove rige zusters zetten met onverschrokken moed hun werk in dienst der lijdende menschheid voort4150 wijkbezoeken wer den afgel-egd, 425 dagen in gezinsverple ging doorgebracht, 350 nachten bij het ziekbed gewaakt. Verheven, stille arbeid, kostbaar in de oogen van den Groot-en Geneesmeester hier boven. De drukkende tijdsomstandigheden en het feit, dat de verpleegden meerendeels behoorden tot den minderen stand, deden de baten lang niet ruim genoeg toevloeien, om aan de groote kosten het hoofd te bieden, zoodat, alles tezamen genomen circa f850 als nadeelig saldo, over 1918 moest geboekt worden. Waar deze allernuttigste instelling hare armen uitstrekt over alle kranke natuur- genooten, die haar hulp inroepen, meent het bestuur niet zonder raden, dat zoowel aan de Gemeente Goes als aan het 'bur gerlijk armbestuur het verzoek mag gericht warden om St. Joanna met eene sub sidie te steunen, gelijk te Kapelle, Kloe- tinge en 's Gravenpolder geschiedt. Ook voor liefdadige particulieren, die met aard - sche goederen zijn gezegend, biedt zich hier eene uitmuntende gelegenheid aan hun liefdadigheid te toonen. De heer H. Janse Bzn. zal naar wij vernemen 12 Juni a.s. zijn be trekking als gemeente-ontvanger aanvaar den. Tot 5e lid van het Scheidsgerecht voor de Ambtenaren alhier is benoemd de heer Jolh. Pilaar, in verband waarmede door B. en W. aan hem eervol ontslag is verleend als plaatsvervangend lid van genoemd scheidsgerecht. In zijn plaats is door B. en W. benoemd de heer L. de Beste. Nu overal groote prenten 'en plak katen de komst van het circus Wilke melden, mag wel gememoreerd worden, dat toen dit circus in Mei j.l. te Apel doorn stond Z. K. H. Prins Hendrik het met een bezoek vereerde, de voorstelling bijwoonde en de stallen bezichtigde. De Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland houdt hier, in de Sociëteit V- O. V. te Goes, eene algemeene vergadering op 17 Juni a.s. De vereeniging van Brand- stoffencommissies in de pro-- vine ie Zeela nd, houdt hier den 12en Juni eene algemeene vergadering- Daar „Euphonia" Maandag op de muziekwedstrijd een eersten prijs' behaal de in de 2e afdeeling, wordt zij een vol genden wedstrijd verplicht in de eerste af deeling uit te komen. Een zware taak wordt hierdoor aan directeur en leden opgelegd. Doch wanneer de leden den ernst van deze promotie begrijpen en zich ijverig blijven oefenen, dan twijfelen wij niet of „Euphonia" zal onder de bekwa- me leiding van dhr. Horst ook dan met eere uit het strijdperk komen. Onder prachtig zomerweder heeft „Euphonia" Dinsdagavond haar eerste volksconcert gegeven op de Groote Markt. Er was zeer veel belangstelling voor het mooie spel onzer pas gelauwerde har monie. Manssokken verkrijgbaar ge steld door de Regeering, worden geléverd door W. M. J. Bitter, Lange Vorststraat; Mej. G. W. de Jonge, Witte Paarden straat; Firma B. Quist, Lange Kerkstraat; F. J. Thierij, Magdalennstraat. De commissi- belast met de uitreiking van militaire schoenen enz, maakt bekend, dat as. Zalerdasr IJ Juni des avonds 89 30, op de bovenzaal van de Korenbeurs gelegenheid bestaat tot passen van militaire schoenen De prijs is 8 gulden a contant I 'e nog vunrra dige schoenen zijn _eheel i ieuw en in 1918 vervaardigd. Na eene korte doch hevige onge steldheidoverleed hier ter stede Zondag nacht op 42-jarigen leeftijd de heer J. Do Jonge Mz„ zoon van wijlen den heer >M. De Jonge, lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland. De overledene was niet alleen als kundig en volijverig za kenman bekend, maar gold ook in anti revolutionaire kringen voor een werk kracht en propagandist, van beteekenis. Hij was oak een korten tijd lid van de Provinciale Staten. Op het go-ederenemplacement. van het station sloegen Zaterdagmorgen om trent half zeven twee paaiden op hol met eon met hout en andere goederen ge laden wagen achter zich. Zij renden het hek, dat dein toegang tot het terrein af sluit, omver. Het hek vloog in splinters. Een der paarden kwa,m te vallen, waar door erger werd voorkomen. IJlings toe geschoten personen maakten de strengen les en de dieren vrij. Het gevallen paard was dia overeind. Het bloedde uit den bek en was lichtelijk aan een der ach- terpooten bezeerd, maar had geen ern stige kwetsuren. Het ongeval wordt aan schrik der dieren toegeschreven, hoewel geen Dein op da.t oogenblik aankwam. Middelburg. R. K. Vrouwenbond afd. Middelburg. In de Vrijdagavond gehouden vergadering zijn tot bestuursle den gekozen de dames Hamers, voorzit ster, Binnendijk, vice-voorzitster, Klun- haar, le secretaresse; J. Mas, 2e secreta resse; Ohms, le penningm-eesteresse; Muil- man, 2e penningmeesteresse; verder de dames van Schijndel, Hoffman, Dierikx: den Boer en Schlüter. Wegens het verge vorderd uur werd behandeling statuten tot eene volgende vergadering uitgesteld. Wegens aanstaand vertrek van den heer R. L. E. de Bruijn is tot' secretaris der commissie Liefdewerk voor kinder bescherming gekozen de heer P. M Wolsky. Ook gisteren is liet ontzettend druk geweest en voorat kreeg de etecU'ischjs tram hiervan een groot deel, maar flat ook de Walchersclie tram heel wat druikte heeft gehad, blijkt daaruit, dat gedurende de Pinksteren ruim 8900 passagiers zijn vervoeid, waarvan alléén Maandag 4560, een aantal tot nu to-e op een dag niet bereikt. i - - I Er he-erschte hedenmorgen aan het spoorwegemplacement alhier een groote drukte. Een extratrein bad wagens en dieren van het Circus Wilke, dat heden avond zijn rij voorstellingen aanvangt, aangebracht en spoedig werd njet lossen aangevangen. Dit werk trok te meer d« aandacht, vooral van de jeugd, die door de vacantiedag in g-rooten getale was opgekomen, omdat daarbij de groote olifant „Cick" zijn niet genoeg te waardeerqn diensten bewefes. Deze reuzen viervoeter trekt groo.e spoorwegwagens, zwaar be'a- den voort, a's ware het een krui wagentje en ook het trekken van de circuswagens van de spoorwegwagens is voor liern een peulschilletje. Door paarden werden de wagens naar het Molenwater getrokken, waar rappe handen begonnen om da tenten op te slaan en alles voor hedenavond in ge reedheid te brengen. De muziekuitvoering alhier op het Molenwater heeft het ook gisteren zeer met het weer getroffen. De regeling was als voorheen, het touw was weer ge spannen, een 400-tal klapstoelen waren uitgezet en voor het overgroote deel be zet, zoodat nog alleen de programma's ontbreken om alles weer bij het oude te hebben. Dat het de politie ernst is met de handhaving van een goede orde zullen een drietal personen ondervinden, die ondanks de waarschuwingen der agen ten toch tijdens de muziek rondliepen en toen werden opgeschreven. Naar aanleiding van liet adres van de Zeeuwsche concours-hippique- vereeniging wijzen Burg. en Weill. er op, -dat. (het aanleggen van een baan langs de zijde van den Zuidsingel geen belangrijke uitgaven zal vorderen, maar de 'daardoor noodzakelijk? wijzi ging van den waterafvoer door riofee- ring en terrein-ophoaging bij normale prijzen reeds f 1000 zal vorderen, wat zij veel te hoog noemen. Bovendien zal aan [het verzoek om het militair oefenterrein te verleggen naar liet t er rein bij den watertoren 'niet. kunnen worden voldaan en achten B. en W. het rooien van beweerde zieke boomen en doortrekking der baan over bet wandelpad, gelijk jdje vereeniging zulks verlangt, zeer longeraden. Zij stellen daarom voor, dat de gemeente zich wederom bereid verklaart om haren I- Welk weder zullen we hebben? Verwachting tot den avond van 12 Juni: Zwakke tot matige "winden uit Zui delijke richtingen. Toenemende bewol king. Later wellicht regen of onweer. Aanvankelijk nog warm. weg-e het terrein in orde te maken op dezelfde wijze als in vorige jaren geschiedde, en' dat voor hel. overige afwijzend o>p (liet adres worde beschikt. Naar aanleiding van een opmerking van Ged. .Staten stellen B. en W. voor in de aflossing van -de geld leening groot f81.000, in plaats van in 30 jaar, in 27 jaarlijksebo gelijke termij nen af te lossen. Ook stellen B. en W. voor 25 Ms gemeentegrond in 'de gang uitkomende aan de Hoogstraat in erfpacht uit te geven aan de wed;. S. Leijnse tegen een jaarlijksehen canon van f 0.25 per M-. Ten slotte stelten B. en W. voor 15 pet. belasting te heffen op de pu blieke vermakelijkheden. Schore. Ecu spa.n paarden van P. Lihmi- derse, vrachtrijder te Hansweerd, sloeg Dinsdagavond op hol bij de Schorebrug. De dieren waren blijkbaar van de tram geschrokken. De dieren' konden zonder pejsuoniijke on-gelu,iricen to- slaan wor den gebracht. Aan wagen en tuig was nogal schade. Schore. Maandagmorgen nms reeks9 n. Mond e. n paard vcu.r e n kargespannen voor het huis va-i dhr. P. Sterk. De eigenaar dhr. W. Kaïelse zou de kar bestijgen, waardoor het paard schrok, over het hek sprong en niet liet onderlijf in de piuiien teriotit kwam en zoodanig was gewond, dat onmidiMliik om den veearts, dhr. M. v. d. Vlbt, werd gereden. Het beest leed veel pijn en inoest door hulpvaardige handen uit liet bout worden gezaagd. lerseke. In den nacht >an Zaterdag op Zondag heeft men het ijzeie.ii hek der buitmplaats van den heer Jan van de Velde (Iersekedani) meegenomen. i\a- Sporiiigen bleven tot lieden vruchteloos. (Z-) Eilewoiltsdijk. Door het op hol gaan van tel oaard. bad de laitd'ani» r l.ousse alhier het m geiek onder de drieuie skar te komen e.o een neen lo orëkei iZ Heinkenszand. Door de Handboogs hul- terij „So-ranus" alhier is besloten op 22 Juni een wedstrijd te houden voor hel koningschap en op 14 Juli een concours te organiseeren naar den lossen vogel. Ovezand. Na een toespraak door den heer Laernoes uit Vlissingeh hebben zich hier aangegeven 12 personen voor de Burgerwacht en 2 voor den Vrijwilligen Landstorm. 's Heerenhoek. Dj volgende week zijn verkrijgbaar: zeep, rijst, suiker. Hoedekenskerke. In de Vrijdag gehou den vergadering van ingelanden van het waterschap Hoedekenskerke werd de ïvjke. ning 1918/1919 goedgekeurd in ontvang ad f 16146.78 en uitgaaf ad f 15737, dus met een gced slot va,n f407.78L/e- Besloten werd om niet toe te treden tot den Bond van polder- en waterschap pon in Zeeland. Aan de N. V. Spoorwegmaatschappij „Zuid-Beveland" werd e n subs'die toe gezegd van f0.50 per H.A. gedurende 50 jaren (alzoo de helft van waf do directie in deze verlangde). Mond- en klauwzeer is lieden gecon stateerd onder bet vee van de erven Walraven te Kwadandamimö. Sluis. In Lde laatst gehouden verga dering der {maatschappij1tot bevorue- ring van ,00ft- en tuinbouw voor Weat- Zeeuwsch-Vlaanderen werd besloten!, ■dat alhier tentoonstelling zal gehou den worden op 13, 14 en 15 Septem ber a.s. Oostburg. 'Zaterdagmiddag werd hier het blijde bericht ontvangen, dat het annexatiegsvaar voor altijd gewe ken was. De liefde der ZeeuwschVla- mingen voor Nederland en Oranje bleek nu .weer eens. te meer,, want nauwelijks was Jiet nieuws bekend', of op eens was het weer overal KWprï

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1919 | | pagina 1