No. 65. Zaterdag 7 Juni 1919. Vijftiende Jaargang. Verschijnt eiken MMNOtB- JIEISIU- en MUM. UIT ZEELAND. Tusschen Wapenstilstand en Vrede. BINNENLAND. Abonnementsprijs p. 8 maanden voor Goes f 1.25, daarbuiten f 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbbele bladen 10 cent. Advertenties worden ingewacht véér half een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratie: Boudewijn de Wlttesfraat A 135°, Goes. Tel. interc.Directie no. 94. Bedactia nS. 97. Reclamebericfaten 30 Ct. p. r. Bij alxmnoment Bpeciala prjjs. Adrertentiën van 1—5 regels f0.75, iedera regel meer 15 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst wordt 2 X berekend. W< i fc-k* i-K i I -t't Wegens het Hoogfeest van Pinksteren zal de „Nieuwe Zeeuwsche Courant" Maandagavond a.s niet verschijnen. „Veni, Creator, Spiritus!" O, Jezus, toen Uw Godd'lijk Hart van ons ging scheiden, Na de aardsche offertaak, door liefde U opgelegd, Deed Uw belofte, hoog en schoon, nogmaals den geest verbeiden, Door U, in 's Vaders Naam, reeds menigmaal voorzegd. i In heil'ge eenzaamheid bereiden zich Uw jong'ren Op al de volheid Zijner rijke gaven voor. Tot Pinkstermorgen gloort en stilt hun prangend hong'ren, De klaarheid van den fieest breekt d'aardsche neev'len door. De liefde van den Heer maakt hen van liefde als dronken. De zwakken in den hof zijn nu de helden Gods! Straks, als hun Meester, ook in keot'nen vast geklonken, Loopt aller scheps'len kracht te pletter op de Rots. Moog weer diezelfde Geest, sinds maanden afgebeden, Het .aanschijn onzer aard' vernieuwen als weleer. Kil 't menschdom in Zijn Licht weer 't rechte pad betreden, Dat voert tot ware deugd, tot liefde, grootsch en teer! 1 O, Moeder, die aan 't hoofd der heil'ge Apostelschare, Heel eenig door des Bruigoms gaven werdt verrijkt I" Verkrijg, dat 't Godd'lijk Licht al 't aardsche duister klare En voor heel 'tmenschdorn weer de kracht des Geestes blijk' I MARIE. Hansweerd, 1 Juni 1919. HET VREDESVERDRAG. De Duitsche tegenvoorstellen. PARUS, 5 Juni. (Havas). Re raad van vier, bijgestaan door Lo-ucheur -en Tardieu, beeft AVoens-dag meerdere uren. over de Duitsche tegenvoorstel len beraadslaagd. Zekere gedeelten van hel lange me morandum werden naar de bevoegde commissies verwezen. Betreffende andere punten, mot name de militaire en maritieme kwes ties, besloot de raad -exp-erten te raad plegen, welke geen lid zijn van de commissies. Het nauwgezet onderzoek zal nog eenige dagen worden voortgezet. Men is van meening, dat liet ant woord der geallieerden niet voor .Dins dag a.s. aan de Duitsche afgevaar digden zal kunnen worden overhan digd. De meeste bladen zeggen, "dat wat de essentieele kwesties en met name die kwestie der territoriale afscheidin gen betreft, de geallieerde en geasso cieerde mogendheden geen verande ring in het verdrag -zullen toestaan. (Msbode.) Het vredesverdrag voor Bulgarije. De Parijsche correspondent van de „Daily Herald" meldt te hebben .ver nomen, dat, hoewel den Bulgaren fiog niet is yerzecht te Parijs fe komen,, het ontwerp van het verdrag, dat hun zal worden aangeboden, reeds voor een groot deel gereed is. Het is op gemaakt door Venizelos in overleg met de Servische en Roemeensche depu taties en is zoo goed als gereed voor overweging door den Raad van .Vier. Losm Berichten. Wolff seint uit BerlijnHet lijk van Rosa Luxemburg is gevonden 'en nis zoodanig herkend. De staking in Frankrijk. BERLIJN, 3 Juni. De „Deutsche Ta- gesztg." meldt uit Versailles: In de laatste nachten zijn door deze glad groote afdeelingen artillerie benevens cavalerie getrokken. PARIJS, 4 Juni. De staking in de transportbedrijven duurt'voort. De sta tions van die metro worden «door mi litairen bewaakt. Geen tram p-f joni- nibus rijdt door de stad. PARUS, 5 Juni. H.N.' Het feit, dat de Fransdie arbeiders politieke eischen met industrieele eisonen ver binden, is vermoedelijk een openba ring voor de Amerikanen. De Fran sche arbeiders zijn vastberaden. Het halve millioen metaalarbeiders, die staken, noemen hun doel ide herzie ning van het vredesverdrag overeen komstig de veertien punten. Ook de vijftigduizend mijnwerkers, die in het noorden van Frankrijk staken, druk ken hunne afkeuring over hst vredes verdrag uit. Daarentegen betoogen de arbeiders van de Parijsche ondergrohdsche spoorwegen, dat het onmogelijk is van 7V2 franc per dag te Jeven. Ditzelfde geldt voor de staking in jde winkels en ateliers, waar de meisjes gledits 2V2 franc per dag ontvangen. De Fransohe spoorwegarbeiders hebben besloten het vervoer geheel stop te zetten, zoo er troepen naar Rusland mochten worden gezonden. Door al ideze bewegingen wordt de Fransche regeering er toe gebracht om op onmiddellijke onderteekening van het vredesverdrag terstond aan te dringen en de herziening tot later uit Jbe stellen. (Msbode.) Stakingen in Italië. LUGANO, 5 Juni. O.V. De Avanti" mieldt, dat de algemeene staking van Napels naar Rome is overgeslagen. Daar zijn ernstige demonstraties ge- honden, waaraan Engelsche socialis- ent hebben deelgenomen en die gericht warén tegen den geweldvrede en tegen Frankrijk. De bevolking is zeer verbitterd, om dat allerlei troepen ih 'het gtakings- gebied zijn jsiamengetrokken. De Rijnlandsche Republiek. BERLIJN, 4 Juni. H.N. De „Germa- nia" publiceert een hoofdartikel, naar aanleiding van het tot het centrum! gerichte verwijt, dat het eigenlijk jn hoofdzaak de schuld draagt van het streven naar afscheiding in Rijnland. Het blad komt tegen deze beschuldi ging op en schrijft, dat men deze actie niet op rekening van het centrum kan plaatsen. (Msboide.) BERLIJN, 5 Juni. (W.B.) Van amb tenaren uit bezet Rijnland ontving ,de „Deutsche Allg. Ztg." de volgende bij zonderheden over de wording der Rijn landsche republiek De plakkaten werden alleen in het Fransche bezettingsgebied aangesla- fen. De Amerikanen verklaarden uit- rukkeiijk, dat zij alleen de 'jn func tie zijnde Pruisische ambtenaren en autoriteiten erkennen konden. Overigens zal de algemeene protest staking in het Fransche bezettingsge bied den Fransohen wel bewezen heb ben, dat het Rijnlandsche' volk, trots vijf jaren oorlog en 'hongerblokkade, nog niet murw genoeg is, 'om zich een ongewensch'te staatsinrichting te laten opdringen. Wilson naar Brussel. BRUSSEL, 4 Juni. Officieel wordt thans gemeld dat president Wilson 11 Juni een bezoek -zal brengen aan Brussel. (Msbode.) Nader -meldt men, dat het bezoek pas in bet laats tvan de volgende week zal geschieden. Levine terechtgesteld. Levine, die de hoofdschuldige is van den burgeroorlog te München, is Don derdag mojrgen terechtgesteld. KOLONIËN. De Kloet-uitbarsting. (Officieel.) Blijkens een heden bij het Departement van Koloniën van den Gouverneur-generaal uit Kediri ont vangen telegram is het aantal slachtof fers van de KJoet-uitbarsting geluk kig geringer dan oorspr onkel ijk ge raamd was. Thans wordt het. aantal geraamd -op 5100. De heer De Ma.11 is niet omgeko men. Wel echter kind D|e Nij's. N.B. D-e Koningin heeft, f5000, de Koningin-Moeder 1' 1000 gegeven voor de slachtoffers. NEDERLAND EN BELGIË. Wat de Bel-gten te zeggen hebben tegen de regelingen van 1839 weet Europa jth,ans well Dag in, dag uit hebben 'zij in hun verschillende organen hun klach ten over verineendie achterstelling en zelfs vermeend onrecht uitgesproken. Het is goed, dat ook het Nederland- sche standpunt eens kalm en wlatenj schappelijk wordt besproken en toege licht. Dat geschiedt in een vlugschrift „Vers 1'apais-ement hollande-belge" naar de Belgisch-Hollandsche Bevrediging, he-A welk bij Dubois et Bauer, Paris, gedrukt is. Daarin wordt betoogd, dat Zeeuwsch Vlaanderen en Limburg ten onrechte aan Nederland betwist worden; dat Nefer- land tot dusve-r zijn verplichtingen jegei/s België nauwgezet is nagekomen, dat de goede verstandhouding tusschen Neder land en België een algemeen belang is en dat deze verkregen moet worden in harmonie en go-ed verbouwen tusschbn de beide landen. De onderhandelingen te Parijs. Reuter seint uit Parijs: De raaid van vijf ministers van bui- tenlandsche zaken lioord-e d-e verkla ring van jhr. v. Karnebeek, die het antwoord -der Nederlandsche regeering overbracht op de uiteenzetting van Hijmans betreffende de herziening |der v-erdragen van 1839. De discussie, die volgde, betrof, vol gens Fransche diplomatieke kringenj, alleen de w-erkwrize. Een bepaalde overeenkomst werd nog niet bereikt. Men meldt nader uit Parijs aan „De Maasbode" Het „Journal" méldt, dat d-e Raad. van Vijf Ministers van Buiten! and - sche Zaken de Nederlandsch-Belgische kwestie heeft -onderzocht. Er is een compromis tot stand gekomen, dat waarschijnlijk beide partijen voldoe- nin gzal g-even. D-e beslissing werd gisteren aan de Belgische en Nederlandsche delegaties medegedeeld. Er zal een internationale -commissie worden benoemd, welke de zaal zal behandelen en rekening zal houden met de Nederlan-dsohe ver langens betreffende de territoriale inte griteit. De Zomerdienstregeling. Naar w-e van bevoegde z-ijd-e verne men, is de datum, waarop de zomer- dienstregeling o-p jd-e spoorwegen zal wórd-en ingevoerd, thans definitief vastgesteld op Woensdag 9 Juli a.s. Politieke Vrouwenactie. De Vrij'z. Dem. Vrouwenclub dringt er in een adres bij1 ide "Eerste Kamer op aan spoedig het door de Tweede Kamer aangenomen wetsontwerp in zake het Vrouwenkiesrecht in behan deling te nemen, 'terwijl" -de Algem. Neder], Vrouwenorganisatie zich bij adres tot den minister van binnen'- landsche zaken heeft gewend, verzoe kende o-m als bovengenoemd ontwerp wet is geworden tot Kamerontbinding en nieuwe verkiezing-en over te gaan. N.B. Zooals men weet, beeft bij de behandeling van bovengenoemd wets ontwerp in de Tweede Kamer dr. No- lens den minister van binnenl. zaken uitdrukkelijk -doen verklaren, dat -de Regeering, wordt het ontwerp wet, niet tot Kamerontbinding en nieuwe verkie zingen zal overgaan. De Tweede Kamer js klaar geko men met ide behandeling der pnder- wijiz-erssalariss-en volgens hel ni-enw-e wetsontwerp. De eindstemming -over het ont werp zal den 12en Juni a s. plaats hebben, i I Goes. Van 7 tot 13 Ju-ni 1919 is ver kri|ghaa,r Up bon 45W. pf Br. B.oonen 2 ons. Op bon 46Erwten 1 ons. Op bon 47Jam D/2 ons. Op bon 48: Rijst 1 ons- Op bon 49: Havermout 1 ons. Op bon 50: Suiker 31/2 ons. Aardappelen pp bon 104, 105, 106, 107, 108, 109. 1 80e*. Woensdag, 11 Juni -a.s, des avonds 8 uur vergadert de Raad dezer gemeente., toi" behandeling van de navolgende agiernda.: Punten van behandeling: Vaststelling der notulen van de vorige vergadering. 1. Beëediging van den be noemden gemeente-ontvanger den heerH. Janse Bzi. 2. Ingekomen stukken. 3. Ver zoeken om afschrijving van belasting en schoolgeld. 4. Adres betreffende verpach ting van het vischwater der gemeente. 5. Verzoek van de N. V. Fabriek voor Houtbewerking „La Vitesse" yoprheenS. v-an der Pep oni in -pacht geving van een gedeelte water der Wpstvest. 6. Ver zoek van den heer C. A. Maarte.nse om v-an de gemeente te moge.i hn-reo, de woning Voorstad H 35. 7. Wijziging der gemeen tebegrooting voor 1918. 8. iWjjzi- ging der gemeen tebegrooting voor 1919. 9. Verzoek van de Directie der N. V. Spoorwegmaatschappij „Z-uid-Beveland" om bij het Raadsbesluit van 8 Decembei 1916 no. 5 voor 20 jaar verleend jaar- lijksch subsidie van f 1039.60, te ver- lepnen voor 50 jaar. 10. Verzpek van. cte onderwijzeres mej. P. J. Gabriëlse om een jaarlijksche toelage van f50, vop-r het bezit van het diploma „handenarbeid, afdeieling A." 11. Verz-Oek van den hieer G. F. de Poorter om een yaste aanstel ling als bpwinder en .onderhouder der openbare uurwerken. 12. Voorstel tot wij ziging der salarissen van het politieperr sonc-cl. 13. Vaststelling van de balans en de winst- en verliep rekening van het gasbedrijf .oyer 1918. 14. Voorstel tot Vaststelling eener verordening, regelende de bevoegdheid der Burgerwacht. 15. Voorstel tot het verleenen van een c-re- diet van f 150 voor het vervangen van een gebarsten klok van het klokkenspel' in den kerkto-ren. 16. Verzoek van de gymnastiekvereeniging „Volharding" om des W.oensdagavonds van 67 uUr gebruik te mogen maken van het gymnastieklokaal der M. U. L. O. - Schooit. 17. Aanbieding van het -gemeenteverslag over 1918. 18. Voorstel tot vaststelling eener instructie voor den Bevolk-ingsa-gent. 19. (Vaststel ling van het 2e suppletoir kohier van den Hoofdelijken omslag, dienst 1918-19. 20 Be-handeling van reclames tegen den hoofdelijken omslag, dienst 1918-1919. Do hoofdprijs yan de Goesche Paar- denverloting zijnde een 6-jarig bruine mer rie, gevallen op no. 8137, is door pen. gelukkigen winner M. Z. verkocht voor ruim 1400. Zeker een mooi buiten kansje. Vanmiddag tegen half drie is een 8-jarig jongetje, da,t van een w-agen was gevallen en het wiel oiver het hoofd had gekregen, met verwondingen aan hoofd, gelaat en handen naar het gasthuis ge bracht. Dr. Coenen bij wien men een eerste verband wilde doen aanleggen wis niet thuis. Door den heer J. J. de Jongh is heden bericht gezond-en, dat hij zijne be noeming tot lid van den Raad dezer ge meente niet aanneemt. In zijn plaats is dus nu benoemd de heer J. A. Flink. Zondagssluiting a-'po-t.he- ken. Zondag 8 Juni ;z|al de apotheek van dhr. V-an der Hoek geopend jzlijjn en Maandag die van dhr. v. Kalmtlipiut. r— De Provinciale Zeeuwsche Ver- eeniging „Het Groene Kruis" houdt haar algemeene vergadering op Dinsdag 10 Juni te Goes. Ook vergadert dien dag de Zeeuwsche Landbouw Onderlinge. -Welk weder zullen we hebben? Verwachting tot den avond van 7 Juni: Zwakke tot matigen, Noord-Westelijke tot Westelijken wind. Zwaarbewolkte lucht. AVeinig of geen regen. Iets zachter. Middelburg. Het plaatselijk drank- weercomité alhier, samengesteld uit afge vaardigden van alle hier vertegenwoor digde drankbestrijdersvereenigingen, zal Maandag a.s-. en z-oo- n-oodig Dinsdag bloempjes d-oen verknopen waarvan de ba ten geheel en al plaatselijk zullen wo-rden aangewend, 1 Bloei van het R K. Ver- eenigingsleven te Middelburg. Gisterenavond had in het Vincentiushuis plaats de stichtingsvergadering van het R. K. Gemengd Koor „Kunst naar ver in-ogen". Toegetreden zijn 40 dames en 26 heeren, terwijl als directeur fungee- -ren zal de heer J. C. Ohms. Het bestuur bestaat uit de heeren A. Klinbum, voorzitter, J. Lambermont, vice- voorzitter, P. Veiduin^ secretaris, F. v. Gie- zen, 2e secretaris, verder de dames M. Stuckart, penningmeesterésse, J. Spaan, 2e penningmeesteresse, M. Pouleijn, le bibliothecaresse, V. Muilman, 2e bibliothe caresse en dhr. G. Pouleijn, bestuurslid. Het secretariaat is gevestigd bij dhr. Ver duin, N-ooidiStraat T" 112. Wij wenschen deze vexeeniging-eengx'o-o- ten bloei en gestadigen vooruitgang toe! De Belgische consul alhier heeft een bijzondere reispas naar België ver-' leend a-an den heer Warnan, R. K- koster tot het vervoer van enkele hier begrar ven lijken naar België, waar zdj in graf kelders Bullen worden bijgezet. - - 1 Verbetering. In het verslag van de oprichting van den R., K. Vrouwen bond te Middelburg (zie vorig nummer) stond de St. Antoiniuisz-aal, dit moet pdjtn de S.t. Vincentins izia-al. Vfistiua«u. Heden verg-aderde dei raad der gemeente. Het uitvoerig verslag'kon in ons nuhimer van .heden wegens ge- jjrek aan plaatsruimte niet wo-rde.n opgei nomen. Red. i 1 i 1 De „Zeeland." Het adres inzake de „Zeeland" dat aan de regeering zal worden gezonden, is reeds voorzien yan ongeveer 6000 handteekeningen. 1 Inzake de pl-annem tot verplaatsing van de maatschappij „Zeeland" hee-ft het col lege van Red. Staten van deze p-royin1- cie zich schriftelijk gewend to-t den mi nister van bumerkandsche zaken, voor zitter van den raad van ministers, ten1 einde een verplaatsing te- trachtiep fe voorkomen. (VI. Crt.) Aardappelen. Uitreiking aan handelaren van kleiaardappelen. Zij, die nog kleiaardappèlën wenschen te o-ntvani- ge-n, kunnen deze alsdan bekomen. 1 De- staking in het klëermakersbéf drijf te dezfer stede is tb'ans als geëin digd te beschouwen. Alle patroons .heb ben de eischen van de landelijke; ioprii- regeling, w,aarbij Vlissingen in de 'derde klasse valt, ingewilligd. (VI. Crt.). Souburg. Vrijdag werd door den bur gemeester aan den gemeenteveldwachter J. de- Visser uitgereikt het bronzen kruis met brevet voor tienjarigen trouwen po( litiadiienst, geschonken door het thoofcf- -bestuur va-n den Alge-m. Nederlandschen Politiebond. Kloetinge. Gisterenmiddag hadden Ide scho-o-lkinderen een gezellig feestje, dat gegeven werd door den Amhachtsihieiek Clo-tterboo-ke Patijn van Kloetinge, ter ge legenheid van een 'familiefeest. De kin deren werden >s middags op. het een en ander getracteerd, terwijl 'ze 's avonds e|e|n bez-oek brachten op" .het Jachthuis. Daar werden verschillende liederen gezongen onder leiding van Jiet sohoolpersoinieel, die zëer in den smaak vielen. Na, Wiepr een versnapering te hebben ontvangen, vertrok de stoet, die (aangegroeid was tot een groote menigte nienwsgieirigjen, door heit dorp naar de school terug, en keerden de kinderen om 10 uur Welvol daan huiswaarts. Borssele. Woensdagmiddag vergaderden de ingelanden van den calamiteuzen pol der Borssele. De rekening 1918-19 be; droeg aan ontvangst f43571.80, aan uit gaven f42969.41. Goted slot van f602.39.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1919 | | pagina 1