fP Bschrijving li pachtsi No. 64. Donderdag 5 Juni 1919. Vijftiende Jaargang. terlchten. JOMBOOTDIENST -Derit—Rotterdam en Amsterdam, miraal de Ruyter" „Stad Soes". ir Roomsch-Kathelieken Verschijnt eiken MAANDAG- JtfQElSBAfi- en VRI1BA6AV6ND. Tusschen Wapenstilstand en Vrede. FEUILLETON. BUITENLAND. ÜIMMtNLAtlD. Piofli- ea weilnncta, PilaW- otterdam, 2 Juni 1919. jnvoetr 368 vette run- kal veren, 23 nuchtere pen, 402 varkens. Prij- 2.60—f 1.55, kalveren pen f 1.55—f 1, kunme- varkens f 2.20f 1.75, f 1.75. Handel zeer f 12.50. ivoer. cht van Zwalje» en Co.) f30 per 100 K.G. La 530, geladen gestoomd ill Juli gewacht 465 begin Aug. £445, Juli— 0, MeiJuni-all, £445, JuliAug. f 430, Gerst per 2000 K.G. Haver a: clipped geladen gest. 26,75, boekweit Mei-afl. oeken disp. f27.50, aila- yskoeke» disp. 'f 19, "be- frondnotehkoeken f 30, Alles boordvrij Rotter- I l iet de Stoeabeet Tertrek van GOES naar ROTTERDAM l»g9 Juni 'a morgens 8 uur irtrek van ROTTERDAM naar GOES irdag 5 Juni 's morg. 4 uur. Tertrak van GOES naar ?ERDAM en AMSTERDAM Woensdagmorgen vroeg, irtrek van AMSTERDAM Vrijdagmiddag 12 uur. Van ROTTERDAM: Zaterdagmiddag 12 uur. „Stad Goes" vervoert passagiers, ilaats: Rotterdam, Ha- Vliet, Zuidzijde. ORMATIEN te bekomen te bjj den heer J. C. MON- US, te D o r d t bij den heer IN LOON, te Amsterdam, inkant, bij den heer E. H P. "EN en te Rotterdam bjj ectie. SSA6IERSVRACMT D*rdt—Rotterdam reis (1.21, retour fl.— Stoomboot-Reederij, A. VAN DER SCHUUT. voor 8 jaar ingaande rooven oogst 1919: .71.27 H.A. BOUWLAND en JEGEL1N6, gemeente Heer Lrendskorke, in pacht bij Jan ie Jonge. .07.30 H.A. BOUWLAND Idaar, in pacht bij Jan Tol- doek. 0.39.60 H.A. BOUWLAND al daar, in pacht bij Jan Blok Jansz. 1.20.04 H.A. BOUWLAND en WATERGANG aldaar, in pacht bij Jan Tolhoek. 1.62.30 H.A. BOUW- en WEI LAND aldaar, in pacht bij JaN Blok Jansz. De combinatie van de perc. 1 tot en met 5 samen groot 6.00.51 H.A. voor 7 jaar ingaande rooven oogst 1920: 2.32.20 H.A. WEILAND te te Hoedekenskerke, in pacht bij A. C. v. d. Ginde. 2.79.60 H.A. BOUWLAND, te Vlake gem. Schure, in pacht bij M. Gijzel. ^schrijving per 39 A. 24 cA. chrg vingsbiljettenmet opgave twee solide borgen, in te leve- vóór Zaterdag 14 Juni aA, ïiddags twaalf uur, bij Notaris N CAMPEN, bp wien nadere ichtiugen zijn te verkrijgen. xevraagd tegen half Juni «A Goes tar zoNir piisioi )r een R. K. vronvv. trieven fr. onder letter V aaf bureau dezer courant te G*«»- Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 1.25, daarbuiten f 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbbale bladen 10 cent. Adrerteatiën werden ingewaaid vóór half esn «ar nansckbags. Kanfoor v. d. Administratie: BoudewIJn dc Wittestraat A 135s, Goes. Tal. interc.: Directie no. 94. BedactiB no. 97. Reclameberichten 30 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prgs. Adrertentiën van 15 regels f0.75, iedere regel meer 15 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X gjeplaatst wordt 2 X berekend. HET VREDESVERDRAG MET DUITSCH- LAND. Twee richtingen- NEW-YORK, 2 Juni (H.N.) De Rarijsche Correspondent der „New-York Sun" seint: Do niet formeel© discussdes der voor naamste mogendheden hebben twee rich tingen van gedachten aangetoond. De eene meent, dat het vredesverdrag niet hard is, en dat, a.ls het dat al was, het nu niet de tijd is oni h'et te wij zijgen. De tweede meent, dat het verdrag wel ge wijzigd kan worden om eenige Duitsche bezwaren te ondervatten. De Parijsche correspondent der „New- York Herald" die ook de twee richtin gen in gedachten constateert, zegt, dat die, .welke het vredesverdrag in sommige opzichten te hard vindt, meent, dat eenige Duitsche voorstellen moeten worden aan vaard, en dat eenige concessies kunnen worden gedaan, zonder dat aan de opzet van het document, welke was: Duitsch- land straffen en het laten betalen en ter zelfder tijd een rechtvaardige vrede stichten, wordt afbreu kgedaan. Alle Fran- sche staatslieden beh'ooren tot de eprste richting, welke het verdrag niet te hard vindt. Een hooggeplaatst niet officieel persoon heeft den correspondent mede gedeeld, dat gesprekken met vooraan staande gedelegeerden hem tot de con clusie hebben gebracht dat geen con cessie van belang zal worden gedaan op de Duitsche tegenvoorstellen. De Amie- rikaansche financieel® deskundigen mee- nen dat de financieele voorwaarden on gewijzigd moeten blijven, welke opinie door anderen wordt gedeeld. (Msbode) VERSAILLES, 1 Juni (V. D.) Rantzau bracht een bezoek aan de woning van Giesberts in het „Hotel des Reservoirs." Hij dankte hem en andere leden van die delegatie voor hun hard werken. Hij scheen zeer onder den indruk te zijn en drukte allen de hand, zeggende: „Wanneer gij naar huis gaat, zegt hen dan, dat ik het verdrag nooit zal tee- Kenen, zoolang dit blijft, zooals de ge allieerden het mij hebben overhandigd." De vredesvoorwaarden voor Oostenrijk. Volgens de „Times" komen de vredes voorwaarden voor Oostenrijk op het vol gende neer Alle misdadigers die schuldig zijn aan oorlogsgruwelen, onverschillig welken rang zij betkleeden, zullen voor militaire rechtbanken te recht moeten staan. Oos tenrijk zal gehouden zlijta, dit recht te erkennen en zoodanige personen uit te leveien, zonder op rang en stand te letten. Alle Oostenrijk-Hongaarsche oorlogs schepen, met inbegrip van de duikboolen, houden op aan Oostenrijk-Hongarije toe te behooren. Zij worden deïinitief aan de geallieerden en aan Amerika uitge leverd. He oprichting van radiografische sta tions met groote seinkracht in Oosten rijk-Hongarije is verboden zoolang de ma- 26) -o— „Zeer goed, manheer". Toen, andermaal tot Maguire en Rooney het woord richtende, hernam Sharper: „Ik ben door de regeering gemachtigd, u de keus te laten tusschen twee dingen: óf gij blijft in hechtenis en verschijnt, voor den politie-rechter in Bow Streel, 6f gij verlaat oamiddellijfc Engeland, om naar Amerika terug te keeren. Welk besluit zult gij nemen? Ik behoef u niet te zeggen, dat wij bewijzen genoeg in handen hebben om u beiden aan de galg te brengen. Gij moet spoedig over uw eigen lot beslissen, want ik ben niet van plan mijn tijd nutteloos te verspillen." De mannen staarden hem aan, sprakeloos van verbazing. „Gij wilt ons niet vervolgen?" „Mijn bevelschrift luidt, u ingeval gij wenscht te vertrekken, persoonlijk naar Kingstown te vérgezellen en u daar aan boord van een vitieme voorwaarden niet geheel en al zijn vervuld. Inmiddels zijin radiografische stations uitsluitend voor handelsdoelein den toegestaan, onder controle der geal lieerde en geassocieerde regeeringen Mei betrekking tot de schepen der ge allieerden, welke door Oostenrijk-Honga rije .zijn vernield, zal het beginsel wor den toegepast, dat ton voor ton vergoed moet worden. De luchtmacht, wordt ontbonden en alle luchtschepen en vliegmachines met het daarbij behoorend materiaal moeten bin nen drie maanden aan de gealliëerden worden uitgeleverd. Gedurende zes maan den i° de fabricatie van luchtschepen en vliegmachines of onderdeelen daarvan ver boden. De geallieerden verkrijgen het recht, ongehinderd hunne vliegtuigen over Oostenrij'ksch gebied te doen- vliegen of daar te doen Jandon tot het jaar 1923, tenzij Oostenrijk vóór dien tijd In den Volkerenbond is opgenomen. De vaststelling der nieuwe grenzen heeft nog niet volledig plaats gehad. Glo baal gesproken, zal de administratieve grens tusschen Bohemen en Moravië aan den eenen kant, en Boiven- en Beneden- Oostenrijk aan den anderen kant als de Noordelijke grens van het. toekomstige Oostenrijk* worden vaslgeste.d. Da vast gestelde grenslijn Zal van deZe admini stratieve grens afwijken in de buurt, van Feldsberg en langs de Mora,va, waar ze kere ethnische toestanden Oostenrijk zul len berooven van een klein gedeelte van zijn gebied. Aj j Oostenrijk zal gehouden zijn, de volle dige onafhankelijkheid van de nieuwe staten te erkennen, welke in het 'Zuid- Oosten en het Oosten van zijn vroeger gebied in het leven z'ijn geroepen, met een autonoom gebied ten Zuiden der Kar- phalen. Oostenrijk moet eveneens de volledige vrijheid eerbiedigen van het gebied van het oude Russische rijk. Bij de vaststelling der financieele be palingen gaan de kosten van het be zettingsleger voor, en daarna komen de kosten der schadevergoeding, waarbij aan de geallieerden ,de mocht wordt gelaten, zoo noodig voorkeur van betaling te ver schaffen voor goederen, die uit het bui tenland worden ingevoerd. De uitvoer van goud zonder toestemming der geallieer den is verboden tot het jaar '1921. De commissie voor de schadevergoe dingen zal het aandeel in de oorlogs kosten van het vroegere Oostenrijk vast stellen voor ieder vp.n de pas gestichte stalen. Deze schuld za.1 gesecureerd wor den door de inkomsten van de spoorwe gen en de zoutmijnen, berekend op de basis der ontvangsten in de laatste drie jaren vóór den oorlog. N-B. Bovenstaande konden wij nog in 't kort onder de laatste berichten van ons vorig nummer mededeelen. Red. Renner, de Oostenrijkscbe afgevaardig de, die te St. Germain de vredesvoor waarden van de geallieerden in ontvangst nam, is naar Innsbrück vertrokken, om met zijn regeering over die voorwaarden te beraadslagen. stoomboot te brengen, die dezen nacht of morgen het anker licht." „Welnu, ik denk, dat ons niets anders overblijft", zeide Maguire. „Ik moet erken nen, dat grj knapper zjjt dan ik dacht. Iloe zjjt gij te weten gekomen, dat wy in En geland waren?" „Doordat wjj, meer dan een week geleden, bericht hebben gekregen van uw vertrek uit Amerika. Men beeft uwe gangen bespied sinds gij den voet aan wal gezet hebt. Aan boord van het, stoomschip is uw overtocht reeds besproken. Eerst echter moet gij nog dit pa pier teekenen, waarbij gij u verbindt, nimmer weder in Engeland te verschijnen." „En indien wij zolks weigeren?" „In dat geval moet ik u terstond naar Bow Street vervoeren, en zult u zich morgen voor de overheid moeten verantwoorden. Gij weet, wat zoo iets beteekent. Haast u dus een besluit te nemen, want de tijd dringt." Een poos lang bewaarden zij het stilzwijgen. Daarna sprak Maguire op gemelijken toon: „Nu dan, mijnheer; ik zie geen anderen uitwegik stem toe." „Ik insgelijks", zeide Rooney. „Waar is dat stuk?" Sharper overhandigde hun een, naar allen schijn, gewichtig dokument, hetwelk zij beur- Lotse Berichten. De Rijnlandsche Republiek. BERLIJN, 1 Juni. Te Mainz is Zon dag de volgende proclamatie aangeplakt: „Aan het Rijnlandsche volk. Er wordt, een zelfstandige Rijnrepubliek gesticht, welk deel zal uitmaken van het Duitsche rijk, en waartoe het Rijnland, Hessanj en de Palts behooiren. De stichting dezer republiek geschiedt op den volgenden grondslag: le. De oude grenzen blijven gehand haafd. 2e. .Voor grenswijzigingen is een ple bisciet van de betrokken bevolkingen nood zakelijk. Een voorloopige regeering wordt ge vormd." FRANKFORT, a. M. 2 Juni. (H.N.) Uit Mannheim wordt gemeld, dat Haas en zijn geestverwanten, die Zondagmorgen te Spiers de Rijnlandsche republiek wilde uitroepen, door de verontwaardigde me nigte zoodanig zijn toegetakeld, dat zij zwaar gewond zijn weggedragen. Zoo is het ook met anderen gegaan. De staats greep in Spiers is volkomen mislukt. BERLIJN, 2 Juui. (H.N.), Naar aanlei ding van de uitroeping van de Rijnsche republiek in de steden Mainz1, Koblenz1, Wiesbaden en Spiers wordt, volgens be richten uit Frankfort gemeld, dat dit feit op de bevolking niet den minsten indruk beeft gemaakt. De plakkaten werden of afgerukt of, zooals in Mainz geschiedde, de publicatie werd nog tijdig verhinderd. BERLIJN, 3 Juni (O.V.) De rijksminister Erzberger heeft aan maarschalk Foch, door 'bemiddeling van generaal Nudent, een uitvoerige protestnota doen toeko men, waarin hij zegt, dat de uitroeping van de Rijnlandsche en Palts-republiek door de militaire overheid in het bezette gebied is uitgelokt en in de hand gewerkt. Petersburg omsingeld. BERLIJN. In een proclamatie aan de Hongaarsche regeering dèelt Lenin mede, dat Petersburg geheel omsingeld is en dat de val van de stad onver: mijdeiijk is. Hij voegt er aan toe, dat de val der stad de zaak van bet Rus sische proletariaat, niet zal beïnvloe den. (Msbode.) De gruwelen te Kief. Over de ongehoorde gruwelen der Bols- jewiki in Kief bericht „Golos Rossij": De stad bevond zich gedurende die laat ste twee maanden onder onbeschrijfelijke terreur. De uitvoerende commissie, die alle macht in handen had, bestaande uit misdadigers en vroegere spionnen van het oude regime, liet het tot nog toe voor gevallene achter zich. De terdoodbrenging van burgers vond op klaarlichten dag midden op straat plaats. Bij huiszoekingen werden de hoofden der gezinnen op straat gebracht en zoo voor de oogen der huisgenooten doodgeschoten. Niemand is zijn leven ze ker en allen zijn overgeleverd aan de willekeur van enkele raddraaiers. (Chrika) telings met de meeste aandacht lazen. Zoodra zij zich bereid verklaarden het te teekenen, gaf de gewaande detective bevel hunne handen te ontboeien, waarna "Zij één voor één bij een tafel werden gelaten, om hun naam te zetten. Waren zij niet zoo zeer onder den indruk van den toestand geweest, dan zouden zü zeer waarschijnlijk hebben opgemerkt, dat twee vellen vloeipapier den inhoud bedekten en dat er slechts een zeer kleine ruimte was overgelaten van het papier, hetwelk een blauwachtige tint had. De gevangenen onder bewaking zijner manschappen achterlatend, be gaf Sharper zich thans naar boven om hunne bagage te onderzoeken. Klaarblijkelijk had hij gevonden, wat hij wenschte,' want toen hij in de kamer terugkeerde, drukten zijne gelaats trekken de grootste tevredenheid uit. Een half uur later gingen zij weg in ver schillende rijtuigen. Rooney was vergezeld van James en een zijner ondergeschikten, nu in gewone burgerkleeding gestoken, terwijl Shar per en de anderen zich met Maguire belastten. Te Euston namen zj plaats in afzonderlijke wagons en dezelfde maatregel werd in acht genomen in Ierland. De reis naar Queens- town leverde niets bijzonders op, en de man nen vermoedden geen oogenblik, hoezeer zij om den 'tuin werden geleid. Desniettegenstaande Geruchten over den ox-Kelzer. NEW-YORK, 1 Juni. (V. D.) De cor respondent van de „New York Times" te Den Haag meldt: „Personen, die de ver blijfplaats van den keizer in Duitsch- land zullen voorbereiden, hebben Ameron- gen reeds verlaten. De keizer verwacht binnenkort te vertrokken. De juiste tijd en de wijze, waarop hij Nederland z'al verlaten, zijn nog niet bekend, maar liét schijnt algemeen bekend te zijn, dat, hij niet i,n Nederland zal blijven". Volgens het „Neues Wiener Tageblatt" zou dé Hongaarsche radenregeering zich bereid hebben verklaard af te treden en de regeering over te geven aan Garami. Garami is een gematigd sociaal-democraat en beheerde in het kabinet Karolyi liet, departement van Handel. De arbeiders, die de welvaart van bet land met den dag zagen afnemen, hebben den grond onder het bolsjewisme weggegraven, dat neerzinkt, bij gebrek aam-aanhangers. 4_ vVolff seint uit Berlijn: Zaterdagavond is stroomafwaarts van de plaats, waar Rosa Luxemburg in het water is ge worpen, het tijk gevonden van een vrouw, naar alle waarschijnlijkheid van de ver moorde Rosa Luxemburg. BELGIË. Weder een ontploffingsramp. BRUSSEL, 31 Mei. Als gevolg van een brand in de fabriek van ontploffingsmid- delen te Haeren ,bij Brussel, hadden twee ontzettende ontplolüngen plaats. De ma- terieele schade is aanzienlijk. 6 personen zijn gedood, 10 worden vermist, 70 zijn zwaar, 150 lichtgewond. De schade is onberekenbaar. Zaterdagavond om 11 uur zijn de mu nitiedepóts van Vilvoorde en Schaarbeek in de lucht gevlogen. Naar verluidt zouden de hoogescholen van Leuven, Brussel, Gent en Luik voor onbepaalden tijd zijn gesloten, wegens het oproepen der soldaten-studenten. Tot gouverneur van Luik is benoemd Grégoire en tot gouverneur van Oost- Vlaanderen Lippens, be.den libéralen. (Msbode) Bij Mechelen aan de Maas in Belgisch Limburg heeft een reusachtige boschbrand gewoed, die 150 H.A. bosch verwoestte. (Msbode.] Te Antwerpen is een zeer druk bezochte vergadering van de Vlaamsche frontpartij gehouden, waarop meer dan tweeduizend Vlaamsche soldaten waren. De vergadering nam een dagorder aan, zelfbestuur eischend voor Vlaanderen binnen Belgisch Staats verband. (Msbode) gevoelden Sharper en James zich van een zwaren last ontheven, toen zij aan boord van het stoomschip afscheid van hen namen. „Vaarwel", zeide Maguire, tenvyl de ge waande politie-beamblen zich gereed maakten het dek te verlaten. „Het ga ir goed. Dat wensch ik u toe, omdat gij ons goed behan deld hebt, hoewel het een leeljjke streek van u is, ons op deze manier Engeland uit te zetten. Eén vraag nog: „Wat zal er met O'Grady gebeuren „Zóodra hij in zooverre hersteld is, dat hij vervoerd kan worden, zal dezelfde maat regel op hem worden toegepast. Meer kan ik niet zeggen", was het antwoord. „Mag ik u ook even iets zeggen?" sprak Rooney, terwijl hij zich- dicht naar Sharper's oor boog. „De dochter moet gij niet bemoeie. lijken. Zü weet van onze zaken niets af, en als gij kunt, moet gij haar helpen." „Ik zal het in mijn geheugen houden", zeide Sharper. „Vaartwel „Vaartwel Op den volgenden Woensdagmorgen reed een eenvoudig, maar deftig gekleed heet. in een brougham naar de bank van Het Ver- eenigde Koninkrijk in Oxford Street en ver- toonde daar een chèipie van niet minder W*tk wtder zbIIm we bebbenf Verwachting tot den avond van 5 Juni: Matige Noordwestelijke tot Westelijken wind, meest zwaarbewolkt, waarschijnlijk regenbuien, iets fechter. FRANKRIJK. Cinema-ramp. Zondag, gedurende een voorstelling in een cinema te Valence-sur-Rhöne, ter ge legenheid van de Jeanne d'Arcfeesten, greep een paniek plaats. De cinema be vatte 4000 personen. Tachtig personen zijn gedood, waarvan 53 kinderen en vrouwen door verstikking. AMERIKA. Staking in Canada. OTTAWA, 1 Juni. (V. D.) Te Toron to hebben zich 6000 arbeiders bij da slaking aangesloten. De staking omvaL thans bijna een derde gedeede van de arbeiders in dei stad. Een leider vertelaarde, dat binnen twee weken a-rle arbeiders zich bij de staking zouden hebben aangesloten. KOLONIËN UIT ONZE OOST. De uitbarsting van de Kloet. Reuter seint uit Soerabaja: Bij de- ernstige uitbarsting van de Kloet is de stad. Biitar zoo goed als geheel verwoest. De spoorweg is over een leng te van 15 mijl verdwenen. De verschrik kelijke modderstoomen en aschregens hebben den oogst groote schade toege bracht,, ook de bebouwde eigendommen zijn over een groote streek verwoest. De heele oogst van riepeiwadak is onder het gewicht der asch bedolven. (Msbode) Tweed* Kumar. De Kamer heeft Dinsdag bij de be handeling van de onderwijswet een amen dement Ossendorp omtrent de regeling der surnumeraire onderwijzers verwor pen. Insgelijk een amendement Otto, oin de vaststelling van een bepaalde jaarwed- de-regeling der bijzondere schoen voor te schrijven, benevens de opzending daar van aan d£n districtsschoolopziener. Dit amendement weid verworpen met 41 tegen 35 stemmen (rechts tegen links). Ook verwierp de Kamer ©en amendement Os dorp om liet wachtgeld gelijk te stellen aan liet salaris. Een amendement Bulten om dat wachtgeld voor onderwijzers inet 25 dienstjaren gelijk te sbeilen aan het salaris, werd aangenomen met. 49 tegen 36 stemmen (11 Katholieken stemden voor). Een kleine tegenvaller voor den minister. Daarna hield de Kamer zich bezig met de overgangsbepalingen. dan vyf en veertig duizend pond, geteekend met de namen van Septimus O'Grady, James Maguire en Patrick Rooney én gedateerd op den voorgaanden Vrijdag. De bankaanwyzing was volkomen in orde en werd, in spijt van het liooge bedrag, zonder zwarigheid uitbetaald. Dien namiddag ontving Kimono een bezoek van mevrouw Jeffreys. Zij kwam, om hem hare dankbaarheid te betuigen en te vragen wat zij hem schuldig was." „Volstrekt niets", gaf Kimono haar glim lachend ten antwoord. Ik ben reeds genoeg beloond voor hetgeen ik gedaan heb door het bewustzijn u een dienst, te hebben bewezen. En door nog iets anders", voegde hij er in zichzelven bij. - Toen zij vertrokken was, haalde hij zijn zakboekje voor den dag en raadpleegde het. „Vijf en veertig duizend pond! mompelde hij- „Ja, jat Ik heb geen geld van haar aangenomen, maar ben toch op een andere wijze schadeloos gesteld." Daarna begaf hij zich naar het belendende huis en liet zich- kleeden, om een partij: bij een zijner hooggeplaatste kennissen by te wonen. (Wordt verrol

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1919 | | pagina 1