Rijtuig, No. O». elef. Interc. 181 Zaterdag 31 Mei 1919. Vijftiende Jaargang. J. 6. nu Kamer zwier piisin Uiï ZEELAND. are Verkoopingen. Aangesloten emelvaartsdat^fe sloten. unch- en Tea-Room R. OOSTERHUIS, estaiifatie den geheelen dag Lunch van 12 tot 2 uur. Te koep in Limburg Een Boerderij met best Bouw- en Weiland -wielig, Vier zeer lichtloepeffl model Amerik. Tonneau. H. VAN ROMPU, Terneuzen een flinke Hulp Verschijnt ilkin MAANIA6- JfOEISIAC- en VIIJB46AV0NS. ÏHSschen Wapenstilstand en Vrede. BINNENLAND is twee diefstallen terecEt, sgens diefstal van hooit op) Ier Kamperland ten uadeeie ïemor van Hee en ten 2de al' van cokes, stukken gra- Linkoolbriketten van de ge briek te Wemeldinge, tijdens cte. Niet minder dan 13 g<M gehooid, bekt bleef echter len ontkennen. Eisch f40 renmishandeling luidde de tek tegen P. B. uit Vlisj f 30 dagen. uit Biggekerke, die. een in het jachtveld boleedigde, h f 10 of 20 dagen, weiden verschillende Za- de vervoer, uitvoer enz. bet- -an wij noemen, die tegen eskens. die 380 liter gedds- rde en die aeide dit ta 'ee personen uit Vlissingen. dde f 10 of 20 dagen <en aring van schip en lading, 'n alle zaken Vrijdag 6 Juin. lath, afbraak, Verhoek en dijk, bouwland, Pilaar. 2, afbraak, Heijboer. ■polder, bouwmaterialen, en De Ivok. woonhuis, Hioolen en klavers, Pilaar. de, afbraak, Hollmann. inspan, fa. Hendrikse. hofstede met houw- en wei- n den Blink. e, liofsteedje met bouwland igaard, Van Dissel, n,polder, verp. bouw- en wei- an Capipen. ihoek, verp. moesgrond. Van rp. gras en rietgewas, groei de taluds en bermen en in ten, S.S. lloosendaalVlis- rendskerke, huis en erf, (v, de, afbraak, Hollmann. e, afbraak,. Hollmann: rendskerkc, hofstede met.bouw land, Van Cleef. igen, biels, Hollmann. afbraak, Hollmaim. FIRMA GOES. 28, Middelburg. To lef. 212. angode groot 40 Gemeten. Brieven ondei letter V bureau dftzer Courant, sJS* T E KOOP: Inlichtingen verstrekt: Gevraagd tegen half Juni tè te Goes //JW door een R. K. vrouw. Brieven fr. onder letter V W het bureau dezer courant te Goes Mevrouw LOUIS VAN WAE' BERGHE te Hulst, vraagt om ter stond in dienst te treden voor hare kinderen, tevens eo genegen zijnde huiselijke bezigt' den te verrichten. Loon 118®,' meer naar gelang bekwaamt6" Leeftijd niet beneden 18 jaar /f/f UWE ZEEÜWSCHE COUP AbooMHitotoprijs p. 3 mnnndnn voor Goes f 1.25, daarbuiten f 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbbnle binden 10 cent. Advertentie worden iagownoht réór half non uur 's namiddag*. Kantoor v. d. Administratie: Boudewlln de Wlftestraat A 135% Goes. Tel. interc. Directie no. 94. Redactie no. 97. Reclameberichten 30 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prjjs. Adrertentiën van 15 regels 10.16, iedere regel meer 15 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst wordt 2 X berekend. HET VREDESVERDRAG. Het tegenvoorstel der Duitscher». Het boekdeel van jiet tegenvoorstel omvat twee deelen: een principieel en een praetisch. In bet eerste deel worden achtereenvolgens behandeld do rechtsgrondslagen, door beide par tijen voor de ^onderhandelingen aan genomen, de tegenstellingen tusschen het voorgestelde verdrag en die rechts grondslagen, en de gevolgen, die uit die tegenstellingen moeten voortvloei en. In het tweede |deei worden prac- tisch de punten aangegeven, waarop de Duitschers, in overeenstemming met de rechtsgrondslagen ,tot conses- sdes bereid zijn en idie, wilke zij niet willen inwilligen. De Duitschers zijn bereid tot conces sies, die, wanneer ;de beginselen zui ver gehouden waren, cle grootste in stemming juist bij de geallieerden had den moeten vinden.' Ze berusten bij een toekomstig leger yah 100.000 man, zij willen afstand Ldoen van de rest van hun oorlogsschepen, die hun nog ge laten wordt, .zij willen den militairisr tischen geest geheel .uitbannen. Aan te stippen yalt, nog, dat. de Duitschers vooral op scheepsgebied tot belangrijke concessies bereid zijn. Zij willen bijv. de helft van hun han delsvloot afstaan en verklaren zich bereid op eigen kosten en met. eigen arbeid, de verliezen, door iden U-oor log veroorzaakt, goed te .maken, mits hun grondstoffen worden toegestaan. Zij nemen ook pp. lhet gebied, van herstel zware offers -ten geweldige lias- ten op. zich, ,die lang op het yolki zuilen rusten als een drukkend pak. Maar deze concessies, hoe belangrijk ook, zijn onbelangrijk vergeleken mei hetgeen in de (oorspronkelijke voor waarden geëischt wordt. En de geallieerden zullen de tegen voorstellen natuurlijkvan Jiet stand punt van hun voorstellen alleen be oordeel en en waardeeren. (Malxxte.) Zullen de Duitschers teekenen? De correspondent te Parijs van de „N. R. Ct. seinde: Marcel Hutin zegt in de „Echo de Paris", dat naar' ,de meening van ver scheidene gedelegeerden ter .Vredes conferentie, die hij ondervroeg, de Duitschers zullen onderteekenen. Bij het opstellen van de antwoorden op de Duitsche nota's heeft Wilson met bijzonderen klem .aan |de eens ingeno men standpunten vastgehouden. Hutin zegt verder da,t Jtet plan van Foch in geval van niehonderteekening ge heel gereed is.-.Op een bevel uit Pa rijs zuilen de geallieerde .troepen da delijk een verderen .opmarsch op'den rechter Rijnoever beginnen. ,L)e geal lieerden zulten verder onmiddellijk be sprekingen over een afzonderlijken vrede beginnen met Beieren, Baden, Wurtemberg. Als het Duitsche .tegenvoois tel vóór 29 Mei overhandigd is, zal, denkt men, het antwoord (der geallieerden op 7 of 8 Juni te Versailles kunnen zijn. In dat antwoord, dat definitief zal zijn, zal jaan de Duitsche delegaf- tie medegedeeld worden, dat zij een korten termijn, misschien 3 dagen, zal hebben om de .voorwaarden te ondep- teekenen of weer naar' Berlijn terug te keeren. Hutin zegt, dat pienlverwacht, idal jd,e Duitschers bij dit plechtig ultimatum zich wel zullen onderwerpen en dat alles ten einde zal zijn gebracht pp 15 Juni. De geheimhouding. Een aanzienlijk Amerikaan deelde aan de „Echo de Paris" mede, waarom de vredesvoorwaarden nog niet gepu bliceerd zijn: Clemenceau, Lloyd Geor ge en Orlando kunnen direct persoon lijk de .resp. parlementen antwoorden op vragen of critiek. Wilson echter met. Daarom heeft Jrij met het oog op zijn spoedig If e verwachten terugkeer naar Amerika, zich verzet tegen de publicatie en de andere leden van dien Raad van Vier hebben zijn argumen ten aanvaard. De voorwaarden voor Duitsch-Oostenrijk. Het vredesverdrag voor Duitsch- Oostenrijk wordt heden, den 30sten aan de Duitsch-Oostenrijksche delega tie overhandigd. Losse berichten. Een staatsgreep verijdeld. BERLIJN, 26 Mei. (H.N.) De „Voss. Ztg." verneemt uit Dusseldorp, dat in den nacht van 25 Mei een gewapende opstand was voorbereid in de steden Dusseldorp, Duisburg, MüMheim en andere Rijnsch-Weslfaalsche steden. Deze aanslag had ten doel 'hel. be staande bestuur ten val te brengen en de* radenrepubliek uit ,te roepen. Door het te rechter ,t.ijd ingrijpen van de mi litairen werd dit .voornemen verijdeld. Tusscben Nieuwpoort en Dixmur- den heeft men (die eerste hand gelegd aan 't oprichten van een gedenksteen voor de soldaten, welke aan den Yzer sneuvelden. Een brief van Hindenburg. De „Matin" publiceert een brief, op 8 October 1918 door Hindenburg ee- richt tol prins Max van Baden, den toenmaligen rijkskanselier. In dit schrijven dringt van Hindenburg er op aan, dal, overeenkomstig zijn vroe ger (den 29en Sept.) gedaan verzoek, onmiddellijk vredesvoorstellen aan (Ion vijand worden gedaan. Hij wijst op de ineenstorting van het Macedonische front, het gebrek ,aan reserves aan het Westelijk front, de .toenemende (effec tieven van den vijand en besluit, dat iedere verdere dag ;den Duitschers dui- zeimen dappere soldaten kost en dat deze verliezen volkomen nutteloos pijn. Minister Noske te Hamburg. HAMBURG. (V.D.) In verband met de aanwezigheid van rijksminister Nos ke verzamelde zich voor het. raadt huis .een groote menigte, die opge wonden verlangde, dat Noske zich zou vertoonen. Invalieden bestormden het raadhuis en ongeveer 100 man dron gen *he.t gebouw binnen waar ze de besprekingen, die Noske piet jden se naat voerde over de vorming van een Bureerwehr onderbraken. Zij .schok! in Noske op felle wijze uit. Noske slpag- de er eindelijk jn de menigte door een toespraak te kalmeeren. De Paus en de oorlogvoerenden. De „Oss. Romano" publiceert 'een nota, waarin geprotesteerd wordt te gen de opnieuw opduikende beschul diging, dat de tl. Stoel gedurende den oorlog de centrale rijken zou begun stigd hebben. Wanneer eenmaal, zoo .besluit de nota, alle documenten, welke 's Pau sen actie toelichten, bekend zijn, zal iedereen inzien hioe zeer de thans óp: nieuw te Parijs gedrukte beschuldiging met de waarheid in strijd is. Een schandelijke aanslag. Te Innsbruck heerscht groote opt winding wegens een door Italiaansche soldaten op Christusbeelden gepleeg- den aanslag. De Soldaten hebben deze beelden tot puin geslagen en op straat geworpen. Ontploffingen. Men bericht van |de grens, dat in het kamp van Bourg Leopold (België) heiige ontploffingen hebben plaats ge had, waarbij verschillende personen het leven moeten verloren hebben. Een Engelsche persstem. leder die een. opsomming tracht te maken van de serie boetedoeningen, zegt bet Engelsche blad „Manchester Guardian", die den Duitschers wor den opgelegd, zal jot het inzicht ko men, dat wij in plaats van een vrede, gegrondvest bp_ beginselen van recht en zelfbeschikking, den vrede waar voor millioenen hun leven hebben ge geven en miliioenen verminkt zijn aan de wereld pen vrede van de oude sioort schenkeneen .treurige behoning voor de democraten van het Westen voor [het geleden lijden, een jammer lijk misbruik van de macht waarmee zij hun regeerders .bekieeden. - „Een kind kan zien dat het resul taat van een politiek die Duitschland's invloed van den aardbodem wegvaagt, die Duitschland houdt buiten den Raad der volken, noodzakelijk moet. zijn: een Duitschland als centrum van onrust. „De wereld kan niet gered worden uit den toestand waarin de oorlog haar heeft gebracht, als deze oorlog wordt, voortgezet in een anderen NEDERLAND EN BELGIË. Men seinde ons heden: PARIJS. De „tntransigeant" publiceert de navolgende Belgische eischen inzake de Schelde-kwestie. Volledige souvereini- teit over de geheele Beneden-Schelde; en clave (insluiting) van Nederlandsch Lim burg, onder een speciaal bestuur, dat de veiligheid van België waarborgt; aanleg voor gemeenschappelijke rekening vaneen kanaal van Antwerpen naar Moerdijk. Op die volgende vragen, Woensdag middag' bij den aanvang van de ver gadering der Tweede Kamer door den iieer Marohant tot den tijdelijken voor zitter van den Ministerraad gericht „Is de Regeering jn het bezit van de voorstellen der Belgische Regeering treffende de herziening der tractaten van 1839? Zoo ja, zal rie Regeering thans overgaan tot 4© publicatie van deze voorstellen?", heeft Minister Ruys die Beerenbrouck, de .vragen da delijk beantwoordende, gezegd De besprekingen, door den Minister van Buitenlandsche Zaken, in verband met het vraagstuk van de herziening der tractaten van .1839, te Parijs ge houden, hebben tot dusver niet ge teld tot het indienen van voorstellen der Belgische Regeering bij. de Nedexf landsche. Wel heeft de Nederlandsche Regeering vernomen, welke wenschen België aan de Conferentie van Minis ters van Buitenlandsche Zaken te Pa rijs heeft kenbaar gemaakt. Maar zij is niet in staat te beoordeelen, of de huidige stand der besprekingen het in 's- lands belang raadzaam maakt, .aan die wenschen op dit «ogenblik open baarheid te geyen. Zij .moet zich dus van mededeelingen dienaangaande ont houden. Men bericht uit Parijs ,aan de Tijd d.d. 27 Mei: De Panische uitgave van de „Chi cago Tribune" meldt, dat de Hol- landsch-Beigische onderhandelingen op het ,doode punt zijn gekomen we gens Holland's weigering eenige Bel gische aanspraken te erkennen. Bel gië zou de Schelde-kwestie kunnen op lossen door een kanaal RijnMaas- BruggeZeebrugge, voor den aanleg waarvan België Amerikaansch kapi taal tracht te krijgen. België verlengt, dat de geallieerden zijn eischen be treffende Zuid-Limburg zullen steu nen, maar de groote mogendheden wei geren in het geschil te treden, daag Holland geen vijandelijke natie is:. De overplaatsing der Mij. „Zeeland" naar Rotterdam. Naar aanleiding van de geruchten be treffende de verplaatsing der stoomvaart lijn VlissingenFolkestone, zoodat het ge regeld verkeer met Engeland uitsluitend zon plaats hebben via Hoek van Holland Harwich, heeft de „Vlissingsche Courant", welke schijnt, te meenen, dat dit plan uitgaat van de Mij. „Zeeland", hare pijlen dan ook voornamelijk teem die maat schappij gericht en een beroep gedaan °P de „goede trouw". De „Ned." schrijft hierop het volgende: Het ligt niet in ons plan, noch op onzen weg op deze voor geheel ons land inderdaad hoogst gewichtige kwestie in te gaan. Indien deze verplaatsing moet geschieden, zouden ook wrj dit om ver schillende redenen ten hoogste betreu ren; het oogenblik om deze zaak te be spreken, is echter nog niet aangebroken. Toch willen wij reeds nu opmerken, dat, indien men meent dat deze verplaat sing in den smaak zou vallen van de Maatschappij „Zeeland", of van haar be stuurders, men zich daarin ten eenenmale vergist. Die verplaatsing, gesteld dat. zij geschiede, wat, zijn wij wel ingelicht, nog geenszins vaststaat, zal enkel een gevolg zijn van feiten en omstandighe den, waar tegenover de maatschappij vol komen machteloos staat. Die maatschappij heeft het nationaal belang steeds gesteld boven het privaatbelang der aandeelhou ders, maar de vraag ook voor haar is, of zij, hij de algeheele omkeering, waar aan op dit oogenblik Europa ten prooi is, zicli in haar tegenwoordigen vorm zal kunnen staande houden. „Goede Trouw" heeft daarmee niets te maken. („De Tijd") Jhr. Van Karnebeek te Parijs. (Officieel). Het. ministerie van buiten landsche zaken deelt mede, dat het bu reau van den Parijsehen gemeenteraad aan den minister van buitenlandsche za ken jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek verleden Zondag (18 Mei) een noenmaal heeft aangeboden, waaraan o.a. aanzaten de préfect van de Seine en de voorzitter van den Conseil Général van de Seine. Voorts wordt medegedeeld, dat, de minister Maandag 26 dezer door den president der Fransehe republiek ontvangen werd. Oud-minister Loudon. Jhr. dr. Loudon, (lie voor particu liere aangelegenheden te 's Gravenhage was aangekomen, keerde Woensdag ochtend ï.i. naar Parijs terug. Zijne benoeming tot Nederlandsch gezant te Parijs is binnenkort te ver wachten. Havas bericht uit Parijs: Het „Journal des Débats", spreken de over de benoeming van jhr. Loudon tot Nederlandsch gezant te Parijs, zegt: De belangen van Frankrijk en Ne derland zouden aan geen betere han den kunnen worden toevertrouwd, dan aan 'die van een oprecht vriend van ons land, ais de heer Loudon is. Deze overtuiging is ons een stellige waar borg, dat de vraagstukken, waarin bei de naties gemeenschappelijke belangen hebben, voortdurend zuilen worden opgelost in een geest, van overeen stemming en in den meest vriendj- schappelrjken zin. De witte- en bruinbroodprijzen. Het bestuur van het N.V.V. heeft een conferentie gehad mei iden mi nister van landbouw, waarin deze me dedeelde, dat. van verlaging der witte en bruinbroodprijzen geen Sprake kan zijn, omdat, de vroegere regeling on geveer 10 millioen per maand kostte. De minister was evenwel bereid de verdere verhooging, speciaal der bruinbroodprijzen, zoo lang (mogelijk uit te stellen en zegde eveneens een verhooging van het aard» 11 pelran t.s oen toe. Een circulaire za'Ispoedig door den minister aan de burgemeesters worden verzonden. Vervoer aardappelen. De Minister van Landbouw, enz. heeft bepaald, dat het. vervoerverbod van aard appelen niet van toepassing is op vroege aardappelen van den oogst 1919. Goes. Van 31 Mei tot 6 Juni 1919 is verkrijgbaar: Op bon 38: W. of "Br. Boonen 2 ons. Op ben 39: Erwten 1 ons. Op bon 40Kaarsen 1 pak. Op bon 41: Soeptabletten 1 stuk. Op bon 42: Rijst 1 ons. Op bon 43: Jam li/3 ons. Op bon 44: Suiker 3i/2 ons. Aaidappelen op bon 99, 100, 101 102 103. Vanaf 7 Juni 1919 zijn uilsluitend gel dig 'afgestempelde bonboekjes. Kostelooze afstempeling moet geschieden op het Gemeente Distributiebureau voor de num mers 11200 tot en met a s. Woensdag voor hoogere nummers vanaf Donderdag tot Zaterdag van 9—1 uur en 24 uur. Walk winder zallen we bataten f Verwachting lot den avond van 31 Mei Zwakke tot matigen wind. aanvanke lijk uit Oostelijke richtingen, licht- tot halfbewolkt, behoudens onweer, droog, kans op nachtvorst, iels warmer over dag. Gees. Wij vestigen de aandacht onzer Roomsehe lezeressen op de advertentie in dit, nummer, welke de oprichtiingiSveT- gadering aankondigt van den R. 'K. Vrou wenbond alhier. Niemand onzer Roomsehe' vrouwen van Goes en omstreken verzuim» die verga dering bij te wonen, waarin door mej. Meijer uit Rotterdam, die bereids haar sporen in de Roomsehe vrouwanhewe ging heeft verdiend, doel en streven van dezen nuttigen en ook voon' Goa.s pood- zakelijken bond klaar en duidelijk zullen worden uiteengezet. Nu kan het gebeuren, dal er ziijn die zeggen: als liet maar geen me vrou wen-bond wordt. DenzuLken antwoorden wij: flat ligt geheel aan uzeli. Als ge. vieest dat de vrouwenbond niet. demo cratisch genoog zal zijn, wel dan hebt gij en uw geestverwanten u slechts aan te sluiten als lid, om te maken dat het democratisch karakter van den vrouwen bond bewaard blijve. Dit. echter is zieker: het voorioopig bestuur heelt zich tot de Goesche vrouwen van alle standen ge richt om een voorioopig comité te vor men en wit niets liever dan dat alle standen, dus ook de volksstand, in ruime mate tot den bond toetreden. Dat practiseh in het voon'Ioopig be stuur inenschen zitten, die niet tot den eigenlijk gezegden volksstand 'behooren, kan echter niet tot griet worden aan gerekend, zoolang zij haar plicht doen en haar taak naar behooiren yervuillën. De eerste algemeene vergadering van den Bond heeft het in handen dit definitieve bestuur te kiezen dat het zélf wil. Doch dit alles belet niet, dat Zondag a.s. iedere Roomsehe vrouw present zij in het „Slot Oostende." Z ond agsslu i tin g apothe- k e n. Zondag 1 Juni is de apotheek van dhr. la Porte geopend. De beide andere zijn dan gesloten. Bij hel. op 29 -Mei (Hemelvaarls- dag alhier gehouden concours van chris telijke zangvereenigingen uit Zealand tra den op als jury-leden de heeren E. Bat ten uit Vlissingen, C' de Direu uit 'Mid delburg en J. Kcoimans uil Goes. Aan dit concours namen 9 vereenigingen deel De uilslag is aldus: „Looft den Heer", 's Heer Hendrikskinderen 154 punten, „Ho sanna" Vlissingen 146, „Sursum Corda" Biiland-Bath 137„Oefening kweekt Kunst" Borssele,'„Soli Deo Gloria", ,s Gra venpolder, en „Hosanna" Wissenkeike, elk 128; „Hosanna" Driewegen en „l>e f.otstem" Wemeldinge elk 113. In .eene hier ter stede gehouden ve.igadering der vrijzinnige kiosvereeni- ging heeft de heer Conslandse, die met voorkeurstemmen tot. lid van den raad werd gekozen hoven den heer W. Ka- kebeeke, aan dezen zijn zetel aangebo den. De heer W. Kakebeeke sloeg het aanbod al. Het prachtige weer op Hemelvaarts dag maakte dien dag tot een uitgangs dag bij uitnemendheid. Ook onze stad had zijn deel van de reisdrukte Terwijl tal van stadgeUooten per trein en per fiets, vaak reeds vroeg in den morgen naar elders vertrokken, kwamen van hein de en verre de vreemden onzle stad be zoeken, zoodat hier heel den dag in het centrum en aan het station een ge zellige drukte heersehte. Met. den laat- sten avondtrein in de richting Middel burg vertrokken nog honderden reizea- den huiswaarts. Door de Noord-Brabantsche- Zeouwsche Huiden- en Goederenhandel, G. J. Mïchels en Co. te BeTgen op Zoom, is aan B. en W. vergunning gevraagd tot oprichting eener opslagplaats van hui den en vellen in het perceel wijk A no. 98/99 gelegen in de Zusterstraat alhier. Door J. Vleugel alhier is ver-gunning gevraagd tot uitbreiding zijner brood- en beschuitbakkerij. .Op Zaterdag 14 Juni a.s. zal gelegenheid bestaan eventueele be zwaren bijl B. en W. dezer gemeente in te dienen.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1919 | | pagina 1