UIT ZEELAND. KERKNIEUWS. ON DER W f|S. UIT DE PERS. Ingezonden Stukken. Laatste Berichten. Gemengd Nieuws. Goes. De propagandaciub Pius X zal .Zondag na de. hoogmis in het lokaal naast de kerk zitting houden voor het geven van informaties enz., betreffende |de a.s. gemeenteraadsver kiezing. i 1 Teneinde de bezoekers der ten toonstelling zooveel mogelijk in Goes te houden, is door een paar midden standers bedacht, op den tweeden avond een schitterend vuurwerk te doen ontsteken op de Markt. Zij1 hebben te dien einde bij verschil lende personen om steun aangeklopt en (niet te vergeefs. Reeds moet een bedrag van circa f300 bijeen zijn. Ook de tentoonstellingscommissie gaf een ruime gom. ,Wij vernemen, dat de buffetten op het tentoonstellingsterrein gepacht zijn door de heeren L. Verwer al hier ien O. Verwer te Zierikzee. Allle dranken en verversohingen die men op het tentoonstellingsterrein zich aanschaft, worden van genoemde hee- -ren betrokken. Maandag 10 Mei a.s., des avonds 8 uur, vergadert de Raad dezer gemeente. Behandeld zullen worden de navolgende punten 1. Ingekomen stukken. "2. .Verzoeken om afschrijving van belasting 3. Verzoek van de zangvereeniging „Oefening Baart Kunst" te Goes, om voortaan des Woens dagsavonds ook van G8 uur gebruik te mogen maken van het bovenlokaal van het beursgebouw. 4. Verzoek van den benoemden gemeente-ontvanger, den heer H. Janse Bzn., om tot stelling zijlner zekerheid effecten in onderpand te mo gen geven. 5. Verzoek van den heer Joh. de Dreu om het voormalige veilingsge bouw in huur temogen hebben. 6. Verzoek van de heeren M. Ossewaarde on J. Dek ker om vermindering van de kosten van hun abonnement op het gebruik van Bas en Haven. 7. Wijziging der gemeente-be- gïooting voor 1918. 8. Wijteiging der be grooting van het Grondbedrijf voor 1919. 9. Voorstel om aan den heer H. van Dalen ondershands te verhuren een stukje gronil, deel uitmakende van Sectie C no. 8. 10. Voorstel tot vaststelling eener ver ordening, regelende het bebouwen van gronden in de vastgestelde Bouwplannen. 11. VasLstelling le suppletoir-kohier van schoolgeld voor de M.U.L.O. School voor den cursus 1918/1919. 12. Voorstel tot het maken van reclame in verband met het gemeente grondbedrijf hij gelegenheid der a.s. landbouwtentoonstelling. 13. Adres van de Afdeeling Goes van den Bond van Kederlandsche Onderwijzers betref fende de Reiniging van de lokalen enz', van de O L. School B. 14. Verzoek van de Afdeeling Goes van den Neder landschen Bond van Werklieden in Open bare Diensten en Bedrijven om aan liet eervol ontslagen personeel der Centrale Keuken een schadeloosstelling toe te ken nen tot een bedrag, gelijk staande met drie maanden salaris. Bij de gisteren alhier gehouden stem ming ter benoeming van leden en plaats vervangende leden in de scheidsgerechten resp. voor de ambtenaren en werklieden zijn als zoodanig gekozen voor de amb tenaren de heeren J. M. Slegt en W. Wattez als leden en de heeren P. C. Labrijn etn J. J„ Ochtman als plaatsver vangende Jeden. Voor de werklieden de heeren F. J. Thiery en J, J. Koen en als hun plaatsvervangers de heeren M. Roose en L. A. M. Sampom. Aan dan heer J. de Jonge is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als pijpleider bij de motorspuit alhier en in zijn plaats is benoemd dhr. D1. Nonne- kes Pz. Middelburg. In verband met het niet plaatsen der stoelen bij de Molenwater- concerten heeft de firma Gebr. Hilder- nisse besloten de uitgave der program ma's te staken. Door de Hoofdbesturen van den Nederlandschen (Roomsch-Katholieken Naaisters pn Kleermakers bond en van den Nederiandscben Christel! j ken Bond van Arbeidsters in de Kfeeding- industrie, is aan de ingezetenen van Middelburg een circulaire gericht, in verbauw met de staking bij het Man- teimagazijn „De Duif". Daarin wordt er o.a. op gewezen, dat in Rotterdam^ Amsterdam en Den Haag loonen wor den betaald van f22.56 bij een werk tijd van 48 uur, terwijl iiier slechts gevraagd wordt een maximum van 112 ,bij een werktijd van 52 uur. Daar de Hoofdbesturen dezen eisch billijk achten, roepen zij den moreelen steun van het publiek voor de staaksters in. Maandag is, in overeenstemming met de onlangs gedane aankondiging, de IJzer- en Kopergieterij van de fir ma Boddaert Co. alhier stop gezet, daar de fabriek nu reeds maanden tevergeefs pp de toegezegde cokes wacht. Heinkenszamf. Zaterdagavond a.s. om 71/2 uur komt de heer Vienings uit Goes hier spreken voor alle 11. K. mannen en jongelingen der parochie over de gemeenteraadsverkiezing en de burgerwacht. De lezing zal ge schieden jn de zaal van C. Rieters. Op de vergadering alhier der R.-K. Propagandaciub Dinsdag j.l. waren alle leden aanwezig. De' voorzitter heet allen welkom, in het bijzonder het nieuwe lid H. J. Beiuger, en opent de vergade ring met den Chr. groet. Aangaande de notulen vorige vergadering had de voor zitter nog een opmerking en wel. dat de. Z.Eerw. Adviseur altijd nog in gebreke is gebleven de actie af te kondigen voor den a.s. Katholiekendag te Utrecht in de maand September. Daarna werd in den breeds besproken het oprichten zieken fonds en axbeidersvereeniging. Van ver schillende zijden waren de ZE. Advi seur en propagandisten door de arbeiders aangezocht om tot oprichting van "boven genoemde vereeniging over te gaan. Na langdurige discussies werd besloten, dat de propagandisten zullen rondgaan 0111 op te nemen in hoeverre de arbeiders genegen zijn om tot een vakvereeniging ïo geraken. Ook zal tevens propaganda worden gemaakt voor de lezing van a.s. Zaterdagavond half acht in café Pieters, door den heer Vienings, over de gemeen- leraadsverkiezing en burgerwacht, alsook om de mannen aan te sporen te komen luisteren naar den spreker a.s. Maandag 19 Mei, 'savonds half acht, in de openbare 'school voor den buitengewonen vrijwilli- gen landstorm. Eenige leden zullen de bibliotheek onder handen nemen om de boeken te nummeren en in orde te bren gen. Bij de rondvraag wenscht de secre taris zoo spoedig mogelijk stukken aan te koopen voor de uitvoering van a.s. najaar. Aldus werd besloten. Niets meer aan de orde zijnde sluit de voorzitter met gebed deze geanimeerde vergadering. Ovezand. Wat keken de ingezetenen de zer gemeente vreemd op, toen ze in hel nummer van Dinsdag 6 Mei 1919 van de „Nieuwe Zeeuwsche Courant" een bericht zagen uit 's IJeerenhoek, dat. de grenswij- zigingsplaanen in vollen gang zijn. Aanvankelijk dacht men, dat dit bericht een vromen wensch bevatte, want reeds eerder mochten we lezen, dat Gedeputeer de Staten van Zeeland geene termen .had den gevonden om de door het gemeente bestuur Van 's Heerehhoek voorgestelde grenswijziging té bevorderen. Nu blijkt echter duidelijk, dat dit be richt waarheid bevat en men te 's Hee- renhoek niet stilzit, ja zelfs deze grens wijziging met hand en ta nd wil doorzet- ton door daarvoor op a.s. Vrijdag eene propaganda-avond op touw te zetten. Wat is de bedoeling dier grenswijziging? Wel, zegt men tegen den 'argeloozen vrager: om de grenzen mooi vierkant te maken, om u gemak bij uwe distribu tie te bezorgen -alsof de distributie niet in haar laatste stadium is, en mis schien zal men nog meerdere schijngron den aanvoeren. Het hoofddoel vergeet men echter te zeggen, en dit is èenig en alleen, een middel om le hooge uitgaven, waar toe 's IJeerenhoek in den laatsten tijd be sloot, nftewentelen op de in het te an- noxeeren gedeelte wonende boeren. Waren daar uitsluitend arbeiders woonachtig, men zou zeggen laat die maar aan Ove zand, maar nu moet men juist de boeren hebben. Mochten de betrokken inwoners daar heen gaan, protesteert dan tegen deze annexatie, zegt, dat ge er niet mee van doen wilt hebben en verklaart, dat ge in het opnieiuw oprakelen dezer plannen eene methode ziet om de in vriendschap levende dorpen van Ovezand en 'sllee- renhoek tegen elkander optezelten. Even min aJs één weldenkend Nederlander de annexatie wilde van Limburg en Zeeuwsch-Vlaanderen door België, even min zal nu één weldenkend en doorden kend inwoner van Ovezand met deze nieuwe annexatieplannen willen meegaan. lerseke. Door een gebrek aan den mo tor heeft de motoroesterkorbool „Do 5 Gebroeders" van de firma P. C. Booy en Zonen van Tholen de noodvlag moeten hijschen op de Oosterschelde en is ze door de motorboot „de Tijd" van Gebrs. Vette alhier de haven binnengesleept. Re- paratie geschiedt door de machinefabriek Het Kanaal. (Z.) Hansweerd. Zondagavond hield de R.-K. Volkslbond alhier de eerste vergadering in 't nieuwe bondslokaal. De voorz. riep de vele leden en genoodigden een hartelijk welkom toe, schetste in 't kort 'I reeds verrichte werk van de afd. Hansweerd, prees 't trouw opkomen van de leden op de vergaderingen en 'I eendrachtig samen werken, bracht dank aan de milde gevers en verzocht daarna den Zeereerw. heer Pastoor 't lokaal in te wijden. Nadat deze plechtigheid had plaats ge had, werd uit volle borst het Bondslied aangeheven. De Zeereerw. beer Pastoor sprak eenige opwekkende woorden en prees 't ijverig werken van 't bestuur, in 't bijzonder van den voorzitter. Hij hoopte in dit lokaal dikwijls Hansweerds Kalh. mannen bijeen te zien. Vervolgens werden den aanwezigen eenige ververschingen aangeboden. De Veleerw. heer v. d. Éem, kapelaan te Goes, kreeg nu 't woord. Met krachtige woorden behandelde hij „De eenheid in 't Roomsche kamp". Heerlijk schetste hij de eenheid van ons geloof, de eenheid der Kath. Kerk, de eenheid van ons be ginsel. Wat vraagt ons Katholiek begin sel? De Eerw. spreker zegt 'tons in dit eene woord „liefde". Hij herinnert ons aan den eersten christentijd: „ziet hoe ze elkander liefhebben", aan den bloeitijd der gilden, toen meesters en gezellen een drachtig samenwerken; maar stelt daar tegenover den ongelukkigen tijd van 't li beralisme, waar broederliefde ver te zoe ken is, de tijd van ontevredenheid en haat, van klassenstrijd. Zijn gehoor aan manende één te zijn, geen persoonlijke of standsbelangen te veel op den voorgrond te plaatsen en vooral in beproevingen ons beginsel hoog te houden eindigt spre ker onder een daverend applaus. De voorz. dankt den spreker voor zijn schoone rede en sluil daarna de bijeen komst op de gebruikelijke wijze. Dinsdagmiddag bracht een schipper alhier binnen een paling wegende on geveer 20 K.G. en 1.65 M. lang. Colijnsplaat. Maandag geraakte het paard, gespannen voor een kar, van den heer N. Breure op hol. De opzittende G. de Smit viel er af door het breken der leidsels, en kwam zoo te liggen dat de kar over hem heen reed. Hij werd gewond aan het hoofd en de beenen, zoodat ge neeskundige hulp moest worden ver leend. (Z.) Oostburg. Meldden we eerst, dat er po gingen in het werk werdén gesteld tot oprichten van een burgerwacht, thans kunnen we meedeelen. dat er zich reeds zestig Katholieke mannen bij hebben aan gesloten. Voorwaar een mooi succes! Onder de door de ambtenaren aan gehouden koeien is het mond- en klauw zeer uitgebroken. De dieren zijn afgezon derd. Biervliet. Op Donderdag' 29 Mei a.s. zal alhier een eoncours-hippique gehouden wonden. Aan prijzen is een som van 400 uitgeloofd. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Juni 1919 aan J. C. Dalebout, te Tholen, op zijn verzoek, eel'vol ontslag verleend nis voorzitter der plaatselijke commissie voor de ongevallenverzekering te Tholen. Op de voordracht voor ingenieur der stadsbezittingen van Groningen staat als no. 2 C. L. de Vos tot Nederveen Cappel te Zierikzee, ingenieur van het waterschap Schouwen. Priesterjubilé. Middelburg. Bij gelegenheid van de viering der herdenking van het 12-jarig pastoorschap van den Z.Eerw. heer .1. Brügemann, pastoor te Middelburg, droeg Z.Eerw. Zondag aan het feestelijk ver sierde altaar een plechtige 11. Mis op, geassisteerd door de W.Eerw. heeren J. M. Halke.s en W. H. M. Poelman, respec- tievelijk als diaken en sub diaken. Een groote schare geloovigen was er bij tegenwoordig, des te meer verheugd, daar hun Herder weer genezende is van zijn ernstige ziekte. Hoe verheugd waren zij den dierbaren jubilaris zelf een korte feestpredikatie te hooren houden naar den tekst: „Uwe droefheid zal in vreugde ver anderen". Hierin bracht onze pastoor dank aan God voor de taak hem toegewezen en voor den steun, van God ontvangen om hier voor Zijn eer werkzaam te mogen zijn. Ook sprak hij in dankbare bewoor dingen tot allen die hem bij zijn moeilijk werk geholpen "hebben. De wereld kan ons niets bieden; het leven maakt ons slechts dan gelukkig, wanneer wij trouw voor Gods glorie werken. Tijdens de H. Mis voerde het zangkoor, onder de uitmuntende leiding van den directeur Ohms een nieuwe driestemmige gemengde Mis uit, terwijl na afloop hier van de mooie Priestercantate van E. Franssen ten gehoore werd gebracht. De feestdag werd op verzoek van den jubilaris alleen kerkelijk gevierd. (Msbode.) Z- D. 11. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tol kapelaan te Amsterdam (TL Catharina) den weleerw. heer B. F. Kosters, thans kapelaan te Spaarnwoude a. d. Lie; tot kapelaan te Langeraar, den weleerw. heer J. N. Omtzigt; tot, kapelaan te Warmond, den weleervv. heer W. P. J. Janus; tot kapelaan te Amsterdam (H. Bonifacius), den weleerw. heer L. J. J. Schamper; tot kapelaan te Voorburg, den weleerw. heer .1. Semrrier; tot kapelaan te Rijp wetering, den weleerw- heer S. N. Terra, kapelaan le Roelofarendsveen, en tot. kapelaan te Neder horst-den-Berg, den weleerw. heer D. .1 van Noord; tot assistent te Wissingen, den weleerw- lieer L -J. M. v. d. Pluijm, assistent le Rotterdam (11. Lambertus). Op ile opgemaakte voordracht van. sollicitanten paar de vacature van on derwijzeres aan de openbare lagere school Ie Rilland zijn geplaatst de dames: 1..J. H. Wesls.l'rale Parlevliel, Rilland-Bath, 2. Zorgdrager, Vlis singen 3. C. M. de Klerk, K-ad zand. t Hoofdplaat. Tot onderwijzeres aan school 3 le Sasput. is benoemd mej. H. R. Wijfenburg te Rergen op Z0011V. De Roomsch Katholieke Onderwij zersbond in 'het bisdom Breda heelt besloten, -mei alle gepaste middelen te ijveren tegen aanneming van het wetsontwerp-De Visser. Aan de R. K. léden van de Twjeede Kamér is in een adres kennis gegeven van dit be sluit ;en hun wordt verzocht, om, in dien yan R.-Kath. zijde geen amen dementen worden ingediend, welke tot ^trekking hebben, de positie van de onderwijzers aanmerkelijk le ver beteren dan steun te verte enen aan amendementen van niet-roomsche zij de ingediend, (die althans dezelfde strekking (hebben. Het besluit werd met algemeene stemmen genomen. Een roode protestmeeting. De Bond van Nederlandsche On derwijzers heef! Zaterdag in Den Haag geprotesteerd. Tegen het, ontwerp-De Visser. Vóór de vergadering begon werd gecolporteerd met „De Kotninunisti- sc-be Onderwijzer" en werd jde „In ternationale" gezongen. Toen hel. pro test was afgefoopen, werd gecollec- leerd voor de stakende tram-mannen in Rotterdam en de stakende landar beiders in het Noorden. Men begrijpt nu wel, wat tussch'en zoo'n begin en Z'oo'n ginde van. de beoordeeling van hel ontwerp terecht, kwam en zal zich piet verwonderen, dat de heer De Visser door dit gezel schap voor (huichelaar werd "gescholj- den. Bij zulk (een gemoedsstemming! vraagt men zich af, ol' het nog nut heieft, in te gaan pp de geleverde err- lielk. In aJlie geval gelooven wij niet, dat hetgeen juffrouw Klooster en mijnbeer Kamerlid Ossen dorp Zondag vertelden, veel indruk zal hebben ge maakt op de Kamerleden, die aanwe zig waren. r Mejuffrouw Klooster vond hel. pen schande, dal de gehuwde pnderwijzers de laatste drie verhoogingen wèl krij gen en de ongehuwde niet en meen de, dat ongehuw'den geheel gelijkhe- zoldigd moesten worden als gehuwt- den een bewering, die begeleid werd door aflerleii schimpscheuten, aan het. kabinet, dat £|ijn sociale laak niet. begreep1, dat aa.11 poofriidders deed denken, de revolutionaire idee bevon- derde en - als {klap op iden vuuT1- pijl het premie-vrij staatspensioen diende t.e gevent Niet waar, bij zulk «ene juffrouw valt het. moeilijk ernstig te blijven. Maar de vergadering van onderwijzers vond liet heel mooi ten meende, Llat hij de saJarieering geen (rekening be hoeft te worden gehouden met iets zóó onbelangrijks als de niaterieele (be hoeften. Ook de heer Ossendorp deed zijn best 0111 .te doen zien, h,oe weinig de tegenstand van dan Rond eigen- Jjij'k te beteekenen heeft. Een vloed van scheldwoorden pn bedreigingen moest, de armelijke pri- tiek op net. wetsontwerp bedekken. De (heeren hebben Zondag op dui delijke wijze gedemonstreerd, hoe bet onilwerp-De Visser voldoet aan rede lijke eischen. 1 Al zal hel. niet ongewijzigd wor den aangenomen en dit behoeft bok niet in beginsel js het ontwerp: juist en zijn de Zondag gehoorde be denkingen zijn omgekeerd evenredin met 't lawaai, waarmee ze werden ten gehoore gebracht. („De Tijd.") (Buiten reran! wutelcly kH'ji'i der Redactie). Mijnheer de Redacteur, Mag ik U voor onderstaande eenige plaatsruimte verzoeken. Bijl voorbaat mijn beleefden dank. Bijna geen courant verschijnt of er komt een bericht in voor de prijsverla ging yan melk. Niet alleen is dit het géval in de plattelandsgemeenten, doch ook in tal van steden is de melkprijs teruggebracht. 'Dezte prijsverlaging is .over het algemeen aanmerkelijk groot. I11 ver schillende gemeenten vairiëeren de prij zen van 11 tot 13 cent per later. Een en ander zal wel een gevolg zijn van de gro.oieie hoeveelheid melk, welke thans van do koeien wordt getrokken. Een ge volg daarvan was, dial de Begeering liet oogenhlik gekomen achtte, de distribu tie van melk en melkproducten als boter, enz. at to schaffen. Die boter onderging een .prijsverlaging van f 1.60 per K.G. en kwam van f4.40 op f2.80 per K.G. Prijsverlaging komt den verbruikers zeer ten goede, wanneer men tenminste niet handelt zooals de melkslijtprs te Hein kenszand. In onze gemeente wordt de melk nog steeds verkocht, 'wanneer deze bij de melkslijters wordt afgehaald voor 18 cent per Liter. Is dat nu de prijs, die heslist noodig is? Dal kan niet. Hoe zou men o.a. te Middelburg de melk kunnen thuis bezorgen voor 14 cent per Liter, terwijl men ze in Heinkenszand moet afhalen voor 18 cent. In dezen geldt te Heinkenszand nog: „maak er gebruik van zoolang het wordt toegelaten". Of Zijn Excellentie den Minister van Land bouw enz. hier nog in zougrijpen moet betwijfeld worden, doch zeker is, dat Zijn Excellentie den prijs der melk heeft voor gesteld op 11, 12 tot ten hoogste 13 (ent per Liter. Dat de melkslijters ook in Heinkenszand eens spoedig bepalen, dat de prijzen, zonder ingrijpen, gebracht zullen worden overeenkomstig vele an dere genieenten, welke onder dezielfdc con ditiën verkeeren, dan is daarmede het overgroofe deel onzer burgerij ten zeerste gebaat. Heinkenszand, 14 Mei 1919. N. B. Mogen wij bove.nstaa.nden inzen der er op wijzen, dat sinds een paar weken de. maximum-kleinhandelprijs van de melk is vervallen, die zoodoende aan de vrije concurrentie is overgelaten? Al leen bestaat nog een standaardprijs voor melkslijters en afnemers in het groot van 121/2 cent per Liter. Red. Per telefoon. KOPENHAGEN. De Rijksdag heeft gisteren een volledige zitting gehou den. piet 164 tegen 30 stemmen werd eene resolutie aangenomen, waarbij de Rijksdag er zijn vreugde over uit spreekt, dat de komende vrede williehl de nationale hoop van het Iteeiische volk zal vervullen. De Rijksdag is' nog steeds van meening, dat. een. ver wezenlijking yan deze wenschen de, beste grondslag zal zijn voor de toe komst yan hel volk PARIJS. De Adriatisohie kwestie is in beraad gehouden tof na teekening van het voorloopig vredesverdrag, om onderwijl. Ihef, Adriafische jvolk lol. kalmte je laten komen en dan een. bevrediging tot stand le brengen. PARIJS. In Servische kringen is men yan mieening dat de beslissing van den Raad van Vier ï'n He Fiunrè- kwestie voor hen zal uitvallen. PARIJS. Men veronderstelt, dat de overhandiging van het voorloopig vre desverdrag aan de Oostenrijksche ge delegeerden niet zal plaats hebben voor (de volgende week. Te St. Ger main gullen minder mogendheden ver tegenwoordigd zijri dan (e Versailles, omdat verscheidene staten, die met Duitschland gebroken hadden, zulks niet .met. Oostenrijk hadden gedaan. PARIJS. De Opperste Raad van Vier houdt rekening met het hervat ten van eene scherpe blokkade voor hel geval Duitschland mocht weige ren {bet vredesverdrag te onde'rleeke- nen. De Raad zal eventueel moeien be slissen of en wanneer die blokkade in werking moet treden. H e 1. d uurt e vraagstuk is laatst besproken door mr. G. Vissering, pre sident, der Nederlandsche Bank, die o.a. van meening is, dal dit vra.a.g- -stuk aan 'de zijde der prijzen moei worden aangevat. De oorlogsomstandigheden heli- hen, nu reeds een groot deeljylan ha ir kracht verforen. Geheel verdwenen zijn zij1 echter niet, want gebleven js een zekere lichtvaardigheid in de be oordeeling der besteding van open bare middelen en in de prijzen, welke de openbare lichamen bereid zijn le betalen. Niei. alleen de particulieren, maar ook de Staat pn de Gemeenten moeten de grootste zuinigheid in hun financieel beheer toepassen. Aan [heb voortdurend nieuw creëeren van schulden mloet een einde worden ge maakt. Eerst dan kan ook een pinde worden gemaakt pan de (kunstmatig ge schapen koopkracht en dus ook aan de verdere prijsopdrijving. Door verhooging van onz-c produc tie, bevordering der spaarzaamheid en "door vermijding van handelingen van de gemeenschap en van particu lieren, welke lot gevolg moeten heb ben eene overigens vermijdbare op drijving van prijzen, moet de strijd tegen de duurte worden gevoerd. ,,De Tijd" voegt hieraan toe: Wij hebben, dil laatste ook al pens meer betoogd. Nu een 7,00 gezagheb bend financier als de (heer Vissering hef nog eens helder .uiteenzet, zal het misschien wat ineer aandacht J rek ken. Terwijl de oud-Minister Treub de zer dagen in de „.Vragen des [Tijds" heeft gewaarschuwd tegen de onge gronde verwachting van socialisee ring der bedrijven, omdat daardoor niets meer wordt geproduceerd, word'!, hier nog eens duidelijk gemaakt, dat ten slolte toch de verbetering moet komen van het meerdere werk en van de lagere eischen van den kapitalist, maar ook van den arbeider. Met jde loonsverhoogingen alleen bereikt men niets. Men kan ze vergelijken met inor- phine-inspuitingen of met het zuigen van opium. De schuivers worden tijde lijk gevoelloos, maar na de uilwerking van het gif komt (de ellende Weer terug en hij veranderd langzamerhand in een levend lijk ,of wordt een amok- niaker, wiens droevig einde men be schrijft., als men zegt., jdal hij wordt neergelegd. De ramp bij Groenendael (Bel gië). Thans worden meer bijzonderheden boekend omtrent de groote ontploffingen bij hel plaatsje Groenendael. Er lagen ongeveer een millioen granaten, waaryn-

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1919 | | pagina 2