It ithtiiziiiigc itboekellt. No. 4®. Donderdag 1 Mei 191®. Vijftiende Jaargang. («schijnt ellen «111D1G-JI0EISDAG- TRflDAGATOIB. Aan de Nederlandsche Arbeiders! FEUILLETON. TassGhen Wapenstilstand en Vrede. Alfoatiemantaprije p. 8 maand*» roorGoeef 1.25. Üa&rbuiU» f 1.59. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbbale bladen 10 cent. Adrertentiën word«n ingewacht vóór half één uur 's namiddags- Kanfoor v. d. Administratie: BoudewIJn de Wittestraat A 135* GOES. Ted. inter*.: Dinctk* no. 94. Red*.fee no. 97. Reclameberichten 30 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels f0.75, iedere regel meer 15 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst wordt 2 X berekend. De S. D. A. PL heeft besloten., ilen 1 Mei-dag te maken tot een dag van politieke demonstratie. Het Neder). Verbond van Vakver- ©enigingen gehoorzaamt en spoort zijn leden aan, op 1 Mei je staken- oin kracht, bij te zetten aan de sociaal democratische eisohen. Na de mislukte revolutie van No vember wil men een dag succes heb!ren. Dat is noodig om den moed erin te houden bij .de roodc bewe ging. Nog nooit is een Regeering zoo snel met ingrijpende hervormingen geko men. Haar belangrijk program wordt met spoed uitgevoerd. De 8-urendag zal binnenkort werkelijk heid zijn. En nu wil men een socialistische demonstratie om het te .doen voorko men, of d-e hervormingen aan de so ciaal-democraten te danken zijn. De Katholieke en Christelijke arbeiders van Nederland doen aan dit spel van volksmisleiding niet mee. Wij laten ons niet dwingen tot een 1 Mei-staking. Wij roepen de bijna 200.000 arbei ders, bij onze vakcentrales aangeslo ten, op om den Isten Mei te werken en zich niet te laten misbruiken voor socialistische propaganda. Wij richten ons ook tot de ongeor ganiseerde arbeiders en roepen hun toe: Weerstaat den socialistischen dwang.' Alle ordelievende arbeiders van Ne derland weigeren mee te doen aan roede demonstraties. Werkt op I Mei. Het Bureau voor de R. K. Vakor ganisatie J. vajn Rijzewijk, Voorzitter. A. C. de Bruijin, Secretaris. Het Christelijk Nation. Vakverbond: K. Kruithof, Voorzitter. H. Amol ink, Secretaris. PRINSESJES VERJAARDAG. 1909 30 April 1919. o Een tiende eeuw is weer vervlogen Na den vreugdevollen dag, Toen men in de residentie Weer een lief Prinsesje zag. Vreugdeschoten toen weerklonken, Blijdschap was er overal, Jubel in ons dierbaar landje, Maar in Zeeland bovenal! En wanneer we heden hooren: Ons Prinsesje wordt tien jaar, Dan staan wij, getrouwe Zeeuwen Met onz' beste wenschen klaar. Ja, wij wenschen Haar van harte Dat Gods zegen nederdaal Over H;rar in rijk© mate En op 't vorst'lijk oudrempaar. Want al zijn het bange dagen, Die wij thans beleven. Al Bracht het revolutiewerk Reeds zoo meen'gen troon ten val, Zeeland blijft de trouwe schutse Van het Koninklijke huis, En wie (bit niet toe wil juichen, Hoort op dezen grond niet thuis. Neen, hier valt nog niet te vreezen, Dat de roodc gloed ons trekt, Want die wordt door beètre kleuren Bij ons, Zeeuwen, overdekt. 't Is de zonne van Oranje, Die onze eilanden beschijnt, Én wij zullen er voor strijden, Dat die glans hier nooit verdwijnt. Trouw blijft Zeeland aan Oranje, Trouw aan 't wettig rijksgezag; 't Zij Willenden of Juliaantje Hier de rijkskroon dragen mag. Want door haren troon te schragen Bannen wij de tiranny Van het revolutiemonster Uit ons land en blijven vrij! vervoer van petroleum, levensmiddelen en allerlei producten, is eveneens door de Bolsjewiid gesocialiseerd, met het gevolg dat aito harken in de rivier liggen te verrotten; geen liter petroleum wordt meer vervoerd. Kortom, het is met die zg. socialisatie een groote warboel en een diefstal ge worden op -groote schaal.1) De Bolsjewistische „regeerders" weten echter op uitnemende wijze ten eigen pro-fijte te sdciaiiseeren. Lenin leeft weelderig als een Oostersch monarch pn voo-r zijn eten en drinken betaalt de Staat dagelijks 1000 roebels (1 roebel f 1.25). Het Russische volk mag vorder van hon ger omkomen. 'tZou belachelijk zijn, indien het niet zoo door en door- schandelijk was. Volk van Nederland, weer dien Bols- jewistischen pest bu.ten uw landpalen! l) In Beieren, waar óók ai, schrijft „De Tjjd", tiet Bolsjewisme beersciite, gaal. de laden-republiek failliet tengevolge van eigen wanbeheer, dat haar regiem gemaakt, heeft :ot het duurste hetwelk men daar nog ooit heeft gekend, en dat haar hoogloopende ruzie heeft bezorgd met de binnengehaalde Rus sische kameraden, die ten hate van de we reldrevolutie beslag wilden leggen op de door de Uadenregeering gecönfisceerde juweelen en waarde-papieren. Zierikzee. J. J. L. Socialisatie van bedreven en productie. AlWeer Zoo'n mooi woord ter bena ming van een heel leelijk ding, vooral als dat door de BoJsjewiki wiordt toe, gepast. Het beduidt, dat alle fabrieken en bedrijven, die iets voortbrengen of helpen voortbrengen, in handen van den staat komen en aan particulieren wolfden onttrokken. Wa(t een 'zegen teoo'n maatregel1 is voor een land mogp uit ihet navolgende blijken: Vóór de revolutie in Rusland leverden daar de spinnerijen 1000 a 1100 poeda per dag (1 poed - 161/* K.G.) en de weverijen 800 a 850 stukken laken. Se dert de Bolsjewistische „socialisatie" le veren en spinnerijen 453 a 500 poed per dag en weverijen gemiddeld 400 stukken laken, terwijl de productie gaandeweg af neemt. Nog in September' 1917 word 1.358,000 ton steenkool uit de mijnjen, gehaald. Sinds de Bolsjewistische „soit cialisatde" bedraagt de productie nog geen 500.000 ton per maand. De groote Nikapol-Mariopol-fabiieken produceerden vóór die socialisatie 500.030 poed per dag, n,a de socialisatie in Januari 1918 b.v. slechts 17000 poed. De sleep vaart op de Welga, voor het PARIJS, 29 April. R.O. Zestig Duit- sche vredesal'gevaardigden. zijn te Ver sailles aangekomen en in auto's naar het Hotel ilps Réservoirs gebracht. Er hebben zich geen incidenten voorge daan, Naar Reuter seint is de tekst dei' overeenkomst omtrent den volkeren bond gepubliceerd. Er zijn 13 Staten, o.a. Nederland, uitgenoodigd tot den bond toe te treden. DE VREDESCONFERENTIE. De Raad van Drie. PARIJS, 29 April. De raad van'Drie Wilson, Lloyd George en CJemenceau, heeft Dinsdagmorgen de Japansche-gé- dele^eerden in gehoor ontvangen. - in den namiddag werden de Belgi sche gedelegeerden ontvangen. Dé overhandiging van het vredes verdrag aan de Duitsche gevolmach tigden zal Vrijdag of Zaterdagmorgen plaats hebben. CJemenoeau zal graaf Brockdorff Rantzau den tekst van het vredesverdrag ter hand stellen. Het résumé van d-e vredespreümi- nairen zal. waarschijnlijk niet aan de pers worden verstrekt voor Vrijdag avond. Een rede van Wilson. PARIJS, 29 April. President Wil son heeft ter gelegenheid van de vijf de voltallig© zitting van de vredes conferentie een rede gehouden over het vredesverdrag. De voornaamste b-eteekenis van dit verdrag ia, zoo zeide hij, de hoop, die gekoesterd wordt, aangaande ae uitwerking die het zal hebben, op het regelen' van de vraagstukken der we reld -en' de duidelijke noodzakelijkheid, dat er een overeenkomst is van de vrije naties der wereld, om de gerech tigheid te handhaven in internationale betrekkingen tusschen de volkeren dei- wereld. 18) o-r- De verwachting der drie mannen was thans op het hoogste gespannen. Minuut na minuut ging voorbjj, en nog verscheen het paard niet, dat zij met zooveel ongeduld verbeidden. Ein delijk kwam Jam«s Rogue, die op den uitkik had gestaan, terug met het bericht, dat iiij hoefslagen hoorde in het bosch. Een poos later werd het gerucht al duidelijker -verneem baar, en vóór zij er nog aan dachten, sprong een prachtige volbloed, bereden door den jon gen, die den vorigen avond met den bedelaar had gesproken, op hlen toe en hield stil bij den verhuiswagen. „Stijg afl" riep Sharper', den teugel vat tend. „Nu het zadel weg, en wrijft beim goed met die dekens, dat hu geen kou va tl" Toen het paard zoo goed mogelijk was afgedroogd, werd het in den wagehs plaatst, die voor de eerstvolgende uren zijn stal zou zijn, en zoodanig in cte zeelen hangen, dat zijn pooten niet aan den vloer raakten. Daarna beval Sharper den ontstelden jongen er bij in te stijgen en te zorgen, dat het dier niet hinnikte. Het beschot met het nagebootste huisraad werd er weer voor geschoven en de deuren gesloten. De mannen klommen op den bok en op de zoldering, en de verhuiswagen zette de reis voort langs den grooten weg naar Beaton. Doch hoewel hunne onderneming tot dusver goed was uit gevallen, was het gevaar nog geenszins ge- wreken. Nauwelijks waren zij drie mijlen verder gekomen, of Sharper vernam het geluid van hoefslagen op den weg achter hem. Een poos later kwam een jonkman, op een vlug paard gezeten, in het gezicht en hield op bij den wagen, terwijl hij den koetsier een wenk gaf het voertuig te doen stilstaan. „Wat is er?" vroeg de laatste. „Hebben we iets laten vallen?" „Hebt gij niet een rijjongen gezien op een paard zeide de man, die zoozeer buiten adem was, dat hij nauwelijks kon spreken. „Wat soort van een jongen en wat voor een paard?" vroeg de koetsier van den ver huiswagen. „Een jong mannetje, met licht haar, op een volbloed." „Neen, wij hebben niemand gezien", zeide Sharper. „Wat ,is ter met hem gebeurd?" „Het paard is er met hem van door ge gaan. De baas heeft ons naar alle richtingen uitgezonden, om te zien, waar hij gebleven is." ,,'t Spijt mij, dat ik u niet helpen kan", hernam de voerman, zijne paarden aanzettend. „Goeden dag I" „Dank u wel 1" sprak de ruiter, en toen hij. In een zijweg verdwenen was, zette de verhuiswagen de reis voort tot aan het spoor wegstation. Een kwartier later werd hij in den goederentrein gezet en verzonden naar het stadje Barworth op de zuidelijke kust, .waar een stoomboot, welke dien morgen van Londen was gekomen, het voertuig met den inhoud oplaadde. Zoodra men op het dek was ge komen. werd Sharper aangesproken door een Img rnan van donker uitzicht, die, aan zijn houding te oordeeleri, tegelijk de eigenaar de kapitein van het schip was. Zij gingen samen naar beneden, en een oogenblik later stak de gezagvoerder een bewijs voor een aanzienlijke som gelds, in den zakEen uur later stoomde de Jessie Bran kei" zee waarts, en een persoon, die er uitzag als een oud-militair en volstrekt niet geleek op den werkman, die den verhuiswagen aan boord had gebracht van de naar Spanje, bestemde stoomboot, stond op het perron van het sta tion te wachten op den sneltrein naar Londen Toenhij de hoofdstad bereikte, ontwaarde hjj overal een groote opgewondenheid. De straten weergalmden van het schorre ge PARIJS, 29 April. H.N. Ten aanzien van de Belgische kwestie wordt be richt, dat Wilson zeer gunstig be stemd is tegenover de wensch van de Belgen, dat de schadevergoeding zoo spoedig mogelijk aan België wordt gegeven. Losse bariofttM. De toestand te Miinchen. WEENEN, 29 April, H.N. De „Ar- beiterztg." meldt uit München, dat daar een volslagen omkeer is ingetre den. Gistermiddag heeft eene voltal lige vergadering plaats gevonden van de arbeidsbednjfsraden in alle bedrij ven. De commissie van houtbewerkers sprak, haar wantrouwen uit en trad daarop uit de vergadering terug. De voorloopige raad heeft de regee- ring "in handen genomen; buitenlan ders en communisten zijn va.n de re geering buitengesloten. De nieuwe regeering onderhandelt met. de regeering Hoffmann. In den loop van den dag is eene 'afvaardiging van de regeering Hoffmann aangeko men. Een gezant van de Hongaarsche regeering is nog niet te München aan gekomen. Een vliegtuig werd neerge schoten, waarin zictn vliegers bevonden. Hongaarsche (Msbode.) 'Volgens een Havas-bericht zijn Zaterdagavond te Genua aangekomen groot-hertog Nioolaas, de voormalige opperbevelhebber der Russische le gers, vergezeld van de groot-hertogin Anastasia zijn echtgenoot©, gravin Helena Tyskienwicz, prinses Koma- nosky,. hertogm Leucntenberg en haar dochters, graaf Stephan Tyskienwicz, alsmede groot-hertog Peter, broer vaii den tsaar, vergezeld van zijn echtge noot©, zijn dochter en zoon. Uit het Bolsjewistische paradijs. Te Stettin ontaardde een commu nistische vergadering in een schietpar tij. Een oude man werd gedood, onge veer twaalf personen gewond, een der tigtal gearresteerd. Keizer Wilhelm en de Vredesconferentie. PARIJS, 28 April. V.D. Dit is de inhoud van de voornaamste artikelen, vastgesteld door het comité van redac tie der artikelen, betreffende de ver antwoordelijkheid, volgens de instruc tie van den Oppersten Geallieerden Raad schreeuw der krantenjongens „Een renpaard gestolen! „Vulkaan" uit zijn stal vermist!" Denvolgenden .morgen verscheen er een advertentie in de dagbladen met het aanbod van een belooning van vijfhonderd pond voor elke mededeeling, welke zou leiden tot de aanhouding van den persoon of de personen, die in den morgen van den 28sten Mei uit de stallen hadden gestolen, het eigendom van den hoogwelgeboren heer, den graaf van Calingforth." De week daaraanvolgende bleef de „Mal tezer Ridder", eigendom van Silas Sharper van Porchester House, Park Lane, overwin naar bij de Derbyrennen met een halslengte, onder de luidruchtige toejuichingen van een talrijk toegestroomde menigte, en tof op dezen dag is het nog aan geen lid der sportwereld gelukt, den sluier op te lichten van het geheim, hetwelk het verdwijnen omhult van het beste' renpaard, dat Engeland ooit gezien heeft. Heden nog, wanneer Süas Sharper terug denkt aan dat heerlijke oogenblik, toen hij onder de gelukwenschingen den overwinnaar terugleidde, glimlacht hij in zichzelven en zegt: „Geschat op twintig duizend pond en over wonnen bij de Derby door een verhuis wagen 1" Welk weder zullen we hebben? Verwachting tot den avond van 1 Mei: Meest matige wind, aanvankelijk uit Oos telijke, Later uit Westelijke richtingen; zwaarbewolkt tot betrokken, later waar schijnlijk regenbuien. Iets zachter. Die GeaLIleerde en Geassocieerde mo gendheden stellen in staat van be schuldiging Wilhelm van Hohenzol- lern, wegens hoogste vergrijp tegen bet internationale recht en de autori teit van de heilige verbonden. .Het. ge rechtshof, dat hem zal yeroordeelen, zal op |ti© volgende wijze worden sa mengesteld De rechters worden benoemd door de ,5 groote mogendheden. De regee- ringen zullen aan dit gerechtshof al le personen moeten uitleveren, die zich vergrepen hebben tegen de wetten en gewoonten van den oorlog. De mo gendheden zullen aan Nederland een request zenden, waarin zij de uitle vering van Wilhelm von Hohenzollern verzoeken. In- voltallige zitting heeft de Vre desconferentie het ontwerp voor het voorloopig vredesverdrag met alge meen© stemmen goedgekeurd. De Freiheit meldt in zake het op Mei beginnende proces tegen de moordenaars van Liebknecht en Rosa Luxemburg, dat de huzaar Rung© wordt beschuldigd van poging tot moord in twee gevallen, kapitein-lui tenant Fflugk-Hartung en de andere officieren Stiege, Riepgen, Schulze en Riepmann van moord op Liebknecht, kapt. Pflügk-Hartung tot hulp bij moord, luitenant Vogel van moord op- Rosia Luxemburg en kapitein Weller van hulp bij 'den moord op Rosa Luxemburg.. Ér zijn 63 getuigen ge dagvaard De kwestie Fiume. NEW-YORK, 27 April. (Havas.) Na mens de regeering der Vereenigde Staten beeft de Staatssecretaris van binnenlandsche zaken, Lane, de vol gende nota, betreffende de Adriati- scha kwestie doen publiceeren: Overeenkomstig de bepalingen van het geheim verdrag, tengevolge waar van Italië in den strijd .trad, werd. Fiume niet aan Italië toegewezen, ten slotte echter werd het toch aan dit land toegekend in plaats van aan Kro atië, dat een gedeelte is van .Joegcv blavië. Tot dit land nu wiJ Wilson Fiume doen berugkeeren. De kwestie-Fiume wordt dus een kwestie van beleid en Wilson en Cle- menceau waren het er over eens, dat de toewijzing 'van Fiume aan Italië een onrechtvaardigheid zou zijn tegen over de nieuwe republiek aan de Adrfatische Zee. Want Fiume is al léén voor Joego-Slavië en de naburige landen een haven van beteekenis op de Adriatische kust. HET DERDE SCHELMSTUK. Don staat een dienst bowez efn. Het was op den dag, volgende op dien, waarop Silas Sharper, voorgesteld door den graaf van Amberley, zijn opwachting bij den kroonprins had gemaakt, dat Kimono een der belangrijkste zaken in behandeling kreeg, welke hem tot dan. toe toevertrouwd waren. De klok op zijn kantoor had juist één geslagen, toen de huishoudster binnentrad en hem een kaartje overhandigde met den naam van Mevr. George Jeffreys, 14 Bellamer Street, Blooms- bury. De detective gaf last de bezoekster on middellijk binnen te laten, én bijna óp het- zelfdé oogenblik stond de dame voor hem. Zij was jong, niet meer dan vierien-twintig, tenger gebouwd, met licht bruin haar en oogen, welke op het 'eerste gezicht haar Ier- 'sche afkomst, verrieden. Zij was netjes, doch stemmig gekleed' en scheen erg neergedrukt, hetzij door smart of bekommering. Kimono zag haar aan en. bad met één oogopslag alles gezien. Niettegenstaande hij den naam had zich niet licht door zijne 'ontroering te laten overmeesteren, was zijne stem toch niet zoo koud en onbewogen als gewoonlijk, toen hij het woord tot haaf richtte. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1919 | | pagina 1