Gemengd Nieuws. Meteorologie. Laatste Berichten. KERKNIEUWS. ONDERWIJS. V I SISCHaE RIJ Wetenschap an Kumf. Uger en Vloot. Posterijen en Telegrafie. P O LIT I E. Burgerlijke Stand. Op voorstel van liet bestuur werd het percentage voor te betalen provisie ver- ■mod én bepaald op 2i/s pCt. voor de groote en op 3 pCI, voor de kleine vei- '"dp"contributie- over 1919 werd weder vastgesteld op f 1. De periodiek aftredende bestuursleden de heeren H. A. Hanken, P. Linden- hergh, A. van der Have en I. Ph. van der 'Weele' werden herkozen, terwijl in de vacature-De Wilde werd gekozen de heer C- Nijssen Gz. De heeren Arnoldi en v. d. Bosch hadden de vergadering inmiddels verlaten. De voorzitter gaf alsnu het woord aan den heer F. Kakeheeke voor zijn inlei- din» oVer „De vooruitzichten voor de fruitteelt op Zuid-Beveland". Spr. ontwikkelde en verdedigde in het kort de volgende stellingen: le. de producent van luinbouwvoort- hrcngselen 'heeft in 't algemeen geen oog CTobad voor den binnenlandschen handel; 2e. 't is noodzakelijk, dat er rijks- keur kome bij uitvoer van fruit, en de uitvoering daarvan aan de producenten organisatie wordt overgelaten; 3e. we moeten de onderdeden der fruitcultuur niet verwaarloozen, flink be mesten, economisch sproeien, coöpera tief onze bedrjjfsbenoodigdheden inkoo- pari, op détails letten, .zooals bijv. bijen houden, de nuttige vogels beschermen, in één woord1, de teelt zoo hoog moge lijk opvoeren, om zoodoende prima fruit te trachten te. telen; 4e. we moeten „Zetland's proeftuin" veel meer dan tot heden 't geval was, dienstbaar maken aan onze pomologisohe belangen, aldaar nieuwe fruitvariëteiten invoeren en beproeven bijvoorbeeld nieuwe appels, frambozen en zwarte bes sen te kweeken, de verkregen resultaten van „Zeeland's proeftuin" in druk doen verschijnen en onder de Zeeuwsche fruit kwekers verspreiden en speciale aan dacht wijden aan zaailingen van zwarte bessen 5e. de toekomst onzer fruitteelt is onzeker; alleen dóór doelbewust samen te werken zullen we komende mogelijk moeilijke jaren kunnen trotseeren. In 't bijzonder stond spr. nog stil bij den fruitexport, die voortaan in Duitseh- land niet meer het oude, gemakkelijke afzetgebied zal vinden, doch den blik naar Scandinavië dient te richten. Evenwel is daar in 'tafgeloopen jaar onze goede naam door den invoer van minderwaardig fruit ernstig benadeeld. Na belangwekkende mededeelingcn over de tot navolging opwekkende fruit cultuur en daarvoor gevoerde propa ganda. in Amerika besloot spr. zijn leer zaam betoog inet zijn vertrouwen uit te spreken, dat onze fruitcultuur de komen de .moeilijkheden met. succes het hoofd zal kunnen bieden. De voorzitter bracht den heer Kake heeke dank voor zijn inleiding, die geen aanleiding gaf tot verdere gedachten- wisseling. Hierna weid, na een levendige dis cussie over de wenschelijkheid over te gaan tot een extra-aflossing van f 10.000 van de leening van f 30.000 of de f 10.000 te besteden -als uitkeering aan de leden van 1 pCt,- over 't geveilde, besloten tot de aflo.ssing, cyaarop weid overgegaan tot hef trekken der nummers van de vóór- geschreven 6' en de extra 100 obligaties van flÓO.' Uitgeloot werden de nummers: 215 207 167 261 212 239 72 218 156 20 213 241 217 160 108 41 60 221 27 166 254 78 236 134 4 28 291 126 44 92 127 269 31 49 52 42 99 210 135 102 122 11 76 113 165 16 193 29 211 43 199 116 94 95 277 255 234 273 187 83 245 133 53 115 274 46 153 297 73 6 200 256 82 186 249 38 144 148 103 141 132 89 7 158 290 121 168 238 225 298 98 48 93 227 226 190 192 17 8 250 275 251 216 169 69 36 Op voorstel van den heer D. W. Lin- denbergh werd besloten aan de bestuurs leden voortaan voor het bijwonen der vergaderingen een presentiegeld te ver- leenen van f 5 per vergadering. (M. Ct.) Men schrijft ons uit Krabbendijke De sneeuw- en regenvlagen der laatste dagen houden het werken op 't land veel tegen. Waar reeds een begin was gemaakt met het uitzaaien van uien, haver, erw ten en hét poten van aardappelen heeft Uien er mee moeten ophouden. Een en ander (maakt, dat de boel wel een vier weken later in den grond zit dan verleden jaar. Op het oogenblik is het mooi zonnig weer. Laten wij hopen, dat dit een jun- stige verandering beteekent, die aanhoudt. Het mond- en klauwz'eer is uitgebroken onder het rundvee bij B. Nieuwenhuijza te Schore en A. Buijck te St. Kruis. Goed afgeloope,n. Men meldt uit HaarlemmerliedeEen groot® verhuis- wagen, welke nabijule Liedebrug op dein Haarlemmerweg reed, werd door een on besuisd rijdende auto achterop geredeni. De bestuurder iyas blijkbaar z'n stuur niet geheel meester, met 'tgpvolg dat de verhuiskar bij de voorwielen werd aan gereden. Het gevolg was, dat het geheele voorstel onder den verhuiswagen wegge rukt weid eii de auto finaal o'vór deu kop sloeg en met de wielen. in dó lucht kwam te liggen. Da verhuiswagen vond, in plaats vam haar weggerukte voorstel1, steun op de gekapsijsde auto. Da inzittenden mankeerden wonder bo ven wonder niets en kwamen met dien: schrik vrij1. De beperkte arbeidsdag. In het „Kath. Sociaal Weekblad" wordt een gedichtje aangehaald van don Neder- landschen Jezuiet Pater A. Poirters, die in 1674 overleed. In 'dit levenswijze ge schrift wordt pen arbeidsdag van tien uur aanbevolen. Het luidt aldus: Dient Godt, want da,t betaamt, twee uuren alien dagen. En nut u, spijs en dranck drie uuren naar behaegen, Vermaeck twee uuren laugh den stijf ge spannen sin. Slaept seven uuren 'langh, want daar steekt voordeel in: En past op uwe winst thien uuren vol gemeten. Soo heb je dagh en nacht verstandelick gespleten, En segt dat ick 't u segg' wie soo den tijd verkiest, Dat sulck een nimmermeer noich tijd noch ziel verliest. Men ziet dat pater Poirters ook 'niet was voor overmatigen arbeidstijd, maar hij vond toch 10 uur niet te lang. Als men zich eens aan zijn raad hield en vooral de uitgedrukte woorden in het eerste lid van zijn sociaal program, dan zou do maatschappij er niet slecht bij varen. („He Tijd.") Flesschen trekker ijl .We leaen in „Het Volk": In het Dagblad van Rotterdam stond een dezer dagen een groote advertentie: Nieuw prijsraadsel. Hoe lieet keizer Kareis Hond? Voor de oplossers van dit raadsel wa ren prijzen beschikbaar. Voor de beste oplossingen maar even 200. Verder voor diegenen, die hun oplossingen, goed of niet, het eerst instuurden, ook een groot aantal. Zoo'n schitterende aanbieding wordt niet eiken dag gedaan. Daarom hoorden de prijs winners dan ook later, dat, als zij hun prijs wilden ontvangen, zij de verzendkosten, moesten opsturen naar Walstikat 82, Vlis s'inlgen. De kosten bedroegen altijd minstens f 1. Maar Iemand won „een paar prachtige bronzen wandversieringen" ter waarde van bijna f 3, een ander weer een „gezondheidspijp". En toen zij hun gul den opgestuurd hadden en de prijzen thuis kwamen, bleken de bronzen wand versieringen een paar prentjes te we zen en de gezondheidspifp een steenen Zij, die niet met hun cadeaux tevre den waren, en hun geld 'terug verlang- pijp met een ijzerdraadje erin. den, gingen naar de politie. Zoo waren er velen. Daar vernamen zij dan: Ja juffrouw, dat is flesschentrekkerij en daar 'kunnen we niets aan doen Gemengde huwelijken. In het jaar 1829 behoorde 39 procent van de bevolking in Nederland tot den katholie ken godsdienst; in 1899 was dit procent tot 35 gedaald. Vanwaar die sterke achteruitgang in ledental der Katholieke Kerk in ons va derland, ofschoon toch verscheidene om standigheden, als de grootere vrijheid der Kerk en eene sterkere katholieke actie op allerlei gebied een aanmerkelijken voor uitgang deden verwachten? Een der hoofdredenen daarvan ligt on getwijfeld in de gemengde huwelijken. Daarom moeten allen, bijzonder de man nen van actie met de geestelijke overheid samenwerken, om elk gemengd huwelijk te voorkomen. Een sa tyre. Teneinde de staking der scholieren te Brunswijk bespottelijk te ma ken zijn in de stad alom plakkaten aan geplakt, waarin alle zuigelingen tot 2 ja ren worden opgeroepen voor een reuzen- meeting oni de volgende punten tej be handelen: lo. afschaffing der gedwongen wassching; 2o'. afschaffing van de wijze van opvoeding door middel van fopspee- nen en slaag; 3o. bepaling van het dage- lijksche minimum luiers; 4o. maatrege len. tot ©ogenblikkelijk bereiken van droog heid achter de ooren; 5o. medezeggen schap in de keuze; van het bedienden- personeel en evtl. van de ouders; 6o. keuze van familieraden; 7o. aansluiting bij de reeds bestaande scholierenhonden. O n veilig Ams terdam. Te Am sterdam hebben den laatsten tijd her- haaldeüiijk optochten van gedemobili- seterden plaats, waarbij zich allerlei ongure elementen aansluiten, die op het onverwachts bij' winkeliers de gla zen ingooien om dan in de eerste verwarring uit de etalage te gappen wat maar te gappen valt. Wapenwin kels en juweïierswinkeis zijn vooral het mikpunt dezer roovers. De po litiestaat hier tegenover vrijVe! mach teloos en daar de burgemeester deze straatdemonstraties toelaat, zijn de winkeliers begonnen met zich in staat van tegenweer te stellen. De revol ver ligt thans op, d$ toonbank gereed om heeren dieven .met een blauwe boon te gerieven. Nader meldt men: De relletjes te Amsterdam blijven voortduren. Maa.nuagmidda<g 2 uur wa ren op het Spui een paar honderd gedemobiliseerden en werkioozen bij eengekomen om te demonstreeren. Een der leiders deelde vanaf de stoep der studentensociëteit, mede, dat men in optocht naar het stadhuis zou trekken en een deputatie naar den burgemeester zou afvaardigen. De stoet, werd opgesteld, maar men ver trok niet. De betoogers wilden n.l. door de Kalverstraat naar den Dam trekken, hetgeen door de politie, die in beduidende sterkte ter plaatse aan wezig was, werd verboden. Daar men niet onder politiegeleide wenschte af te marebeeren, werd de stoet ontbon den. Inmiddels was het Spui volge stroomd met tal van nieuwsgierigen en moest de politie ten slotte door eenige charges van de agenten te paard ruim haan maken. De betoogers trokken daarop m &.oepj'es langs de beide zijden van het Rokin en door de Nes naar de binnen stad. Öp den Dam had men de toegangen t Nieuwendijk en Kalverstraat afge zet. Toen de betoogers langs het Ro kin den Dam opkwamen, was het rui me plein spoedig gevuld met pub-liek. Zich den toegang tot den Nieuwendijk versperd ziende, trok een troepje om de Nieuwe Kerk door de Gravestraat en kwam zoo op de Nieuwendijk ach ter de politie. Toen eenige marechaus sees, die ,uit de Mozes- en Aaron- straat kwamen dit bemerkten, werd de sabel getrokken en door een charge de geheele Dam in minder dan geen tijd van menschen gezuiverd. Eenige, die aan de sommatie der politie geen gevolg gaven, werden ge arresteerd en naar het politiebureau geleid. De menigte verplaatste zich nu langzamerhand naar het Beursplein en de Warmoesstraat. Daar ook hier aan het bev-el der politie niet werd vol daan, moesten marechaussees en be reden politie- herhaaldelijk de sabel trekken en werden er ferme klappen uitgedeeld. De meeste winkeliers in deze buurt hadden voor alle zekerheid de ramen geblindeerd. Dezter dagen trokken in de wachtka mer lste klasse van het station te Arn hem twee jongelieden de aandacht van het publiek, doordat zijl een groot aan tal glazen pórt achtereen uitdronken, ter wijl zij tevens de juffrouw vau den sta- tionsboekhandel .trakteerden. Do politie werd gewaarschuwd en toen deze de jongelui in verhoor nairn, bleek, dat ,zij gewed hadden, wie het meeste port kon drinken. Een van de jongens was in bet bezit van £800 aan bank papier, dat hij naar hij beweerde in liet bed van Zijn broer gevonden had. Bij nader onderzoek 'bleek, dat deze broer kantoorbediende was b:j! een bank instelling, waar den laatsten tijd herhaal delijk postwissels waren vermist, terwijl een der laatste dagen uit een aangetea- kenden brief op geheimzinnige wijze een bedrag van f 1200 was verdwenen. Spoe dig viel de bediende door de mand en bekende de'ze den diefstal van de post wissels, zoowel als van het bedrag van f .1200. pe laatste diefstal was- met groote slimheid gepleegd. Do boekhouder had zelf het geld in de enveloppe gedaan en deze dicht -gemaakt, den brief daarna aan bet jongemensch gegeven om deze te verzegelen. Zich omdraaiende had hiet jongmenseh behendig de nog vochtige enveloppe ge opend en het geld er uit gehaald en daarna deze zorgvuldig gelakt. Toen de brief aan het adres kwam Week ,hcd geld verdwenen. Ret was tot dusver .niet mogelijk geweest de ge heimzinnige vermissing te verklaren, tot dat het geval nu duidelijk; werd. Uit het verder onderzoek bleek ,dat een wagen bestuurder van de trami mede in de zaak betrokken was en van het gestolen geld geprofiteerd had. Deze en de beide broers werden gearresteerd. Wegens plaatsge brek in het Huis van Bewaring moesten zijl echter weer in vrijheid worden gesteld. Zaterdagmiddag is op een bekende ma nier weer getracht om de firma Begeer te Amsterdam voor een groot bedrag op te lichten. Deze firma werd n.l. opgebeld, waarbij de naam van een harer beste klanten werd genoemd. Men vroeg tele fonisch een „zichtzending" gouden en juweelen kettingen klaar te maken, die in den loop van den dag afgehaald zou worden. Re magazijhehef, die 'tniet ver trouwde heeft toen den bedoelden klant opgebeld, die van niets wist. De politie werd gewaarschuwd en drie rechterc-h'eu'rs kwamen jn den winkel op wacht. Toen er nu iemand met een volgbriefje kwam om de gevraagde sieraden af te halen, kon bi? slillekens in hechtenis worden genomen. Aan de gelukkig mislukte oplichterij zit ihog wat anders vast. De politie heeft onder de plunderende menigte hooren zeg gen, dat men ook ziijjn slag zou slaan bij Begeer. Men was er op gebrand om met die firma eens „af te rekenen". Een soort van wraakneming dus omdat de firma beschouwd wordt als schuldig aan de veroprdeeling van Boikenstein c..s. Over bodig te zeggen, dat ïn deze beruchte zaak 'hel recht zijn loop heeft gehad. Brutale diefstal. Een brutale gouddiefstal, tegenover de Duitsche re geering gepleegd, is naar men aan „D:e Maasbode" schrijft door de Beriijnsche politie ontdekt. Eenigen tijd geleden, werd in Berlijn aan bet „Anhalter-station goud ingeladen, bestemd voor de Fransche regeering. De wa-gon werd, Zóoals gewoonlijk, van blau we Izegéls voorzien en onder militaire bewaking naar Mainz gezonden. Diaar aan gekomen werden de zegels onderzocht ze waren vglkomen intact. Hes te onbegrijpelijker was de ontdek king, dat de wagon volkomen leeggeplun derd en het goud spoorloos verdwenen was. Uit het onmiddellijk ingesteld onder zoek bleek ,da;t de diefstal reeds in Ber lijn moest hebben plaats gehad. Gisteren is men er in geslaagd, den dader te Berlijn te arresteeren. Bijzon derheden betreffende den diefstal zijin nog onbekend. Het schijnt evenwel, dat de aangehoudene geen medeplichtigen ge had beeft. 50.000 Mark heeft hij opge maakt, de rest beweert hij in een Ber- lijlnsch park begraven te hebben; hij wei gert echter de juiste plaats aan te geven. Intusschen jaat de politie nasporingem doen jn de parken; to.t nu, echter zonder r-esujtaat. Een groote brand heeft dezer dagen nagenoeg het geheele fabrieksdistrict Windsor, in Nieuw-Schotland, verwoest. He isehade wordt op 30.000 p. st. geschat. De Zomertijd. Zondagmorgen te 2 urn' is in Amerika de zomertijd ingevoerd. De klokken zijn overal een uur vooruit gezet. Men heeft uitgerekend dat twin tig steden in de Vereenigde Staten door dezen maatregel verleden jaar 102 mil- lioen Jon -kolen hebben bespaard. Beschrijvingen van den toestand te Sint Petersburg, leveren ons een ontzettend beeld van de aldaar heerschende ellende onder het zegenrijk Sovjet-regiem. Armoe de, honger, misdaad, verschrikking, be smettelijke ziekten, enorme sterfte maken er het bestaan tot een aardsche hel voor alle bewoners, behalve voor diegenen welke leven van Lenin's schrikbewind. En met dit schrikbewind heeft Hon garije zich verbroederd en soli dair verklaard! Of liever: Hongarije is niet juist, want volgens een verklaring van prins Windischgraetz aan den cor respondent van „Le Journal' 'te Genève, vormt de partij die thans Hongarije be- heerscht, slechts een zóó klein aantal personen, dat 'n paar duizend Entente soldaten in staat zouden zijn haar te verjagen en in Hongarije den voormaligen toestand te herstellen. Overzricht van bet weer in Maart. In de eerste drie weken van Maart was de temporatuur gemiddeld on geveer 1 gr. Celsius boven de normale; daarin echter was zij ruim 4 gr. er be neden en daalde 'zij nagenoeg iederen nacht onder bet vriespunt. De neerslag was vrij regelmatig over ons land ver deeld en bedroeg gemiddeld 40 pet. meer dan de normale- maandsom Den 5en kwam op verscheidene plaat sen onweer voor Het aantal uren met Zonneschijn bedroeg 79 tegen 101 nor maal- in "Maart. Per telefoon. ROTTERDAM. Da recherche te Rot terdam heeft aangehouden den Duitschen koopman A. W. uit Wetter a. d. Ruhr. Hem wordt ten laste gelegd, dat 'hij zich in België aan ontvreemding' van 100.000 fres. aan artikelen heeft schuldig gemaakt. Hij is in afwachting van zlijn uitlevering aan België in het huis 'Van bewaring opgesloten. ROTTERDAM. Hedennacht ongeveer half twee werd alarm gemaakt door mid del! van een stoomfluit, dat er brand was uitgebroken in het "stoomschip „Wal- carg." Dmstreeks half 6 was de brand zoover gebluscht, da.t het recherche per soneel met rookmaskers in het ruim kon den afdalen, mstreeks hall' 11 was het vuur gebl'uscht,, waarna door 2 stoom bootjes het "bl'uschwater uit dé ruimen werd gepompt. De oorzaak is vermoede lijk het broeien van hooi. WEIMAR. (V. Di.) Over den toestand in het Rijn-Westfaalschc gebied wordt gemeld: Volgens de ontvangen mededee- lingen heerscht in het Rijngebied volko men rust. Er staken ongeveer 55000 ar beiders in 80 mijnen. FRANKFORT a. MAIN. De toestand; Wordt weer rustiger, de orde is hersteld. Daarentegen breidt de staking in Bo- chum, Dordtmundt en Lippe zich uit. De regeering heeft troepen gezonden naar deze drie plaatsen, om den staat van beleg te handhaven. Bedevaart naar Lourdes. Naar de „Vredesbode" meldt, 'zal ver moedelijk nog in het komende "najaar 'Óen nationale Nederiandsche bedevaart naar Lourdes worden gehouden. Cardinaa! Cassetta. f Kardinaal Cassetta is Zondagmiddag aan de- Spaansche griep overleden. D© kardinaal, die, in 1841 geboren, in 1899 door Leo XIII kardinaal gecreëerd werd, was na den dood van kardinaal Vannutelli deken van het H. College. Hij was prefect van d-e H. Congregatie van het Concilie en bibliothecaris der H. Kerk. Deze kerkvorst was vooral bekend om zijn liefdadigheid en werd daarom de „kar dinaal der armen" genoemd- Kardinaal- Cassetta, wiens overlijden wij dezer dagen meldden, heeft bij testament zijn geheele vermogen aan de .propaganda voor de arme missies vermaakt. (Maasbode.) Mej E. L. Hamel-ijnck, onderwijzeres aan de school te Siijkplaat, gemeentel Hoofdplaat, heeft ontslag gevraagd tegen 1 Mei p. s. (M. Ct.) Aan het schriftelijk gedeelte van het acte examen L. 0. hebben gisteren te Vlissingen 122 candidaten deelgenomen'. Goes. Gisteren werd in de „Prins- van Oranje", ten overstaan van notaris J. C. A. Huvefs publiek verkocht: a, voor d© erven van dhr. D. J. Jacobs 1. 6 hui'zen aan den 'sHeer Hendrikskin- derend ijk. Kóoper werd dhr. G. Boude ris, voor £2910; 2. een huis aan de Wes ter- straat. Koojier werd dhr. M. Schipper voor f 1660. b. .voor dhr. S. Nieuwenhuize te Bio- zelinge- een huis aan de Nieuwstraat. Kooper dhr. R. Hommes voor f1350. Do koopel's wonen te Goes. Van 23 tot 29 Maart zijn door de Coöp. "Moss-elverkoopver.va,n Jerseke ver zonden 3515 ton mosseló, alle naar België. Het Noorsche storting heeft dezer da gen met algemeene stemmen een voorstel aangenomen, waarbij 13.320 gulden aullein wonden uitgötroikken voor de a-.s. ontdek kingsreis van Amudsen naar den Noord pool'. Hr. Ms. pAntserschip Heemskerk is uit Vlissingen naar de directie der marine tó Willemsoórd' teruggekeerd. Do se-rg.-majo'or J. Ve-rhage, geb. t« Biervliet, is met ingang, van heden be vorderd tot adjudant-onderofficier, thans te Leeuwarden Met ingang van 1 'April a.s. is de bureelambtenaar dér posterijen en "Iele- grafie 'le klasse J. W*. van 'tHoff vete ..plaatst van Middelburg naar Vlissingen. Nieuwe telefoonaansluitingen. Colijinsplaat, 12: Jz. P. van der Weele, landbouwer. Goes, 165: P. J. Boel, automobielen en imotoren; 166: Mr. C. M. Kegge, ad vocaat en procureur; 167C. Loggers, Goascho machinefabriek en reparatiewerk plaats. Schore, 6: PLeter Philipse Pz!, vee handelaar. Kamperland, 5J. M. Noordhoek, hoofd agent der suikerfabriek „Leur" en assu radeur. Rilland, 4: C. J. van der Werff, „Rei gersberg". Vervallen telefoonaanslui ting. M. Augusteijn, koopman in aardappelen en eieren. Gevonden voorwerpen. Aan bet politie-bureau alhier ziijin in lichtingen .te bekomen omtrent de voor werpen, die in de maand Maart 1919 ge vonden zijn, als volgt: Vi-er Zilverbons van f2.50; een witte Duif; een zwart fluweelen Reticule inhou dende boter; twee Handschoenen; twee Knipmessen; twee Touwen; een Ring met vijï sleuteltjes; een 'Teerkwast; een Rok- speld; een Gouden Ring met steentjes; een koperen Gewicht; een halve Liter maat; een D&mes-porteimonnaie met geld; een Zilveren Broche en een Penhouder m«t pen. Goes, 1 April 1919. D-e Commissaris van Politie, E. C. WIERTS VAN COEHOORN. GOES. Huw.-aang.2, Roelof Soer, 30 j. jm. te Meppel en Johanna v,an Leussep, 31 j. jd. te Goes,

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1919 | | pagina 3