7-79 Ho. as. lijnen af f 22.50 HOFSTEDE Donderdag 3 April 1&I9. ijftiende Jaargang. SDU Woonhuis, en Borstels. lEEM - Gets. 4 April 1919, ir te verkoopen //V re Verkooping. dag 4 April 1919, baar verkoopen: HELBLOKKEN Veischim eiken M1INDIG-JMjtNSDAS- tn VRIIDIG1V0M. Het Comité van Actie der Centrale R.-K. Kiesvereeniging in den Kieskring Goes, Verkiezing voor de in het district Middelburg R. G. van Nieuwkuijk in het district Vlissingen R. G. van Nieuwkuijk in het district Goes Mr. J. H. M. Stieger; in het district Hulst: P. F. Fruijtier; in het district Sluis A. A. Hendrikse; in het district Tholen R. G. van Nieuwkuijk: in het district Zierikzee R. G. van Nieuwkuijk. Minister I)e Vries en de werkman. FEUILLETON. ÏNssGhen Wapenstilstand en Vrede. van 28 Maart. 70; kleins ajuin Kilo. CZ-) 'elisla 40—63 et., jt766 ot., boere- 1; prei SVi—9 rapen 61/2 ct., boa; witlof 47 Jiiten 4569 ct., I/a—53V2 ct., snu it., alles per K.G. (Z.) 31 Maart 1919. 462 vette run- n, 275 schapen, 3—12; kalveren 1.90—f 1.50, alles E5—35 per stuk; rilo, lichte soort (traag; men ver keek ingevroren [prijzen sterk te- 4e oude kwaliteit is J. C. A. HU VERS voornemens lags om 2 uur, in de 1 Mej. E. Hansob te verzeeke van dea heer te Reptile, in het ier twee weeingen, met lapelle, kadaster Seetie 460, groot 80 Centiaren. iiag ie verhuurd tet 1 tan de Wed. Bern veer week, ie amdere it vr| 1 Mei 1919. Hlichtingen verstrtkt de ris H. W. KE1RVOORT ■polder, zal, tea veraeeke ter C. DE NOOD te 's-He*r dags 1 uur, in de herberg leer Chr. va* Iwaardb» Arendskerke, ia het bestaande uit: e, Schuur, Wagenhuis, rkenshok, Kippenhok Erf, Boomgaard on Bouwland, ute Wegeling te 's-Heer -ke, kadastraal bekend Nos. 1669, 251, 259, 253, 261 en 262, ter grootte ictaren 52 Aren 60 Centi- 4 Gemeten 25 Roeden, len in 4 perceelen, combi- massa. ivaardenhet woonhuis [ei, de overige gebomwen .pril 1919. De landen ge- onmiddellijk bjj de be- gedeeltelijk met rooven L9. estemmiag der Eigenaren ongeveer 20 Gemalen an Welland in pacht s inlichtingen te beketneD ■re van genoemden Notaris r 100 K.G. I 3.—. RBEEM GO... Aboaownenteprij* p. 3 maanden voor Goes f 1.25, daarbuiten f 1.50. Afvoridtrlijke awnmers 5 cent, dubb-bele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht véér half dén uur 's namiddags- Kantoor d. Administratie: BoudewIJn de Wlttestraal A 135° GOES. Tel. interc.Directie no. 94. Redactie no. 97. Reclamebwichte» 30 Ct. p. r. Bij abonnemoat speoéale prijs. Advertentiën van 15 rwgels f0.75, iedere regel meer li Ot. Eenzelfde: advertentie 3 X geplaatst wordt 2 X berekend. dl V 1 1 li U JU 111 Voor de stemming op 9 April a.s bevelen wij aan no. I van lijst TWEE no. 1 van lijst VIER no. 1 van lijst ZES no. 1 van lijst ACHT ns. I van lijst TWEE no. 1 van lijst VIJF no. I van lijst TWEE Nu de xegeering zich in den lande bij alle ordelievende burgers, zoo lagen a:s boogen, een uitstekende reputatie heeft verworven als kloeke handhaafster der orde en dappere verdedigster van de rechten en vrijheden der natie, die zoo democratisch geregeerd wordt als wellicht 12) -^>~- Des avonds ontving bij eenige vrienden te dineeren. Het waren Lord Amberley, Lord Orpington en andere hooggeplaatste personen, onder wie een lid van den Geheimen Raad. De graaf van Amberley kwam laat. Hij zette een heel" gewichtig gezicht als iemand, die veel heeft mede te deelen. De overigen be merkten het en ondervroegen hem. „Mijne heeren", zeide hij, „ik kan u mede- deelen, dat Kimono zijne meening omtrent den diamantendiefstal heeft uitgesproken en dat het geheim opgehelderd is." „Hoe zoo?" klonk het in koor. „Hjj heeft dezen namiddag, gelijk de af spraak was, zijn rapport aan Wiltshire inge- zonden. Na eenige oogenblikken alleen in zijne kamer te zijn gewëest met het ledige juweel- kistje en een vergrootglas, was hij in staat de geheele toedracht der zaak bloot te leggen en de politie op het spoor te brengen van den inbreker." „En hoe is het gebeurd?" „Uit het ledigstaande huis hiernaast. Op geen volk ter wereld niet wij •zeggen dit laatste, maar de roode senator Van Kol heeft het gezegd trachten de socialisten in hun pers en meetings om bij de Statenverkiezingen toch een wa pen tegen de regeering te hebben den minister van financiën verdacht te maken en j&Is den vijand van de kleine luiden, van den werkman in het bijzonder, op de kaak te stellen. Sprak „Het Volk" niet over minister De Vries als over ,,de(n) tyran van financiën"? Daarom deed „De Zeeuw" een goed werk met die agitatie te fnuiken door de eigen woorden aan te halen va,n mi nister De Vries, die, Zooals „De Maas bode" aanmerkt, zelf uit den arbeiders stand js voortgekomen en weet wat daar omgaat. Ziehier wat door dezen bewinds man in de Eerste Kamer werd gezegd: De vraag of indirecte belastingen zul len worden ingevoerd heeft slechts aca demische waarde, omdat wij als alge- meene opinie kunnen vaststellen, dat de di recte belasting-en het niet meer kunnen opbrengen. Is nu het verwijt waarlijk juist, dat tot mij is gericht, als zouden mijn plannen geen rekening houden met de draagkracht en als zouden de arbei ders te zwaar worden beiast? Haal ik, ajs alle plannen doorgaan, te veel uit de zakken der arbeiders? Vergis ik mij niet, dan staat de zaak zoof190 milli- oen jnoet aan nieuwe belastingen wor den gevonden, f35 millioen rnt de in komsten- en vermogensbelastingen; daar van betalen de arbeiders niets! Vier en een half millioen uit beursbelasting en quitantie; de arbeiders betalen daaraan niet mede. Twee en een half millioen uit de personeele belasting; dat gaat bui ten de arbeiders om. Gedistilleerd! f 1.750.000. Als de arbeider daaraan mee betaalt, is hij onverstandig. Uit de plaats- kaarlenbelasting komt 2 millioen. Laat ik aannemen, dat de arbeiders in deze belasting mede betalen een half millioen. Een arbeider laat in den regel geen groot vermogen na, dus wordt zijn nalatenschap hittimede niet bezwaard. Weeldeartikelen f10 millioen; dat gaat buiten den ar beider om. Fiscale herziening van het tarief, 113.5 millioen. Ik meen te mo gen zeggen, dat dit zoo goed als geheel buiten de arbeiders zal omgaan, maar ik neem toch aan, dat zij er een millioen in mede zullen betalen. Tabak, sigaren, si garetten, enz.; van de f20 millioen reken ik, dat de arbeider in f 10 millioen zal meebetalen. Van de cacao-, die ik uit trek op fl millioen, neem ik aan, dat de arbeider in de helft zal meebetalen. In de verschillende belastingen, wegenbelas ting enz., neem ik aan, dat de arbei ders in f 2 millioen zullen meebetalen den morgen van den diefstal kwam er een man, die er uitzag als een oud-militair, met eene kaart om de woning te bezichtigen, wist den huisbewaarder te verwijderen, klom langs den uitstekenden rand langs den muur naar het andere huis, sloop de kamer in, terwijl de bedienden aan het ontbijt zaten, opende de brandkast en maakte zich meester van de juweelen." „Doch hoe kon Kimono dat alles weten?" vroeg lord Orpington. „la, dat is het geheim van zijne ongeëven- aarde knapheid", antwoordde Amberley. „In allen gevalle heeft zijn komst bewezen, dat hü gelijk had. De man is inderdaad van het belendende huis uit binnengekomen, en de politie heeft sedert ontdekt, dat een persoon, wiens uiterlijk geheel met de beschrijving overeenkwam, een bank-van-leening-houder heelt bezocht, wien hij mededeelde, diamanten ten verkoop te hebben." „Indien dat zoo is", zeide Orpington, is de sluier van het geheim opgeheven." „Dank zij het genie vanden bekwaamsten detective op de wereld", merkte Amberley op. „Ik drink op de gezondheid van Kimono", sprak het lid van den Geheimen Raad. „Ik voeg mij daarbij", zeide Silas Sharper. „Op Kimono en zijne schrandere oplossing van het raadsel der verdwenen juweelen. Moge hij steeds met zoo'n goeden uitslag werk zaam zijn." en ju thee en koffie, die ik uittrek op 20 millioen, dat zij mede betalen. Ik ko-m dan inderdaad tot dezelfde conclusie als de heer Co-lijn, dat van de f 195 mil lioen de arbeiders zuil en medebetalen in f 35 millioen. Niet eens, zooals de heer Colijn het uitdrukte, dat de arbeider, die 35 mil lioen zal betalen, maar, hijj_ zal er in meebetalen, en wel naar evenredigheid veel minder dan de andere burgerij. Maar laten wij vo-or een oogenhlik aannemen, dat hij evenveel bijdraagt als ieder ander burger, dan nog komt dat neer op- on geveer f5 per hoofd en per jaar, dat is ongeveer- 10 cent per week. Ik ont- keu niet. dat ook dit zelfs voor een arbeider niet onverschillig is, maar ik be-Uvist wel, dat men het recht heeft mij te verwijten, dat ik, staande voor zulke sociale eischen, die betaald moe ten worden, van den werkman te veel vraag, -en ik ontken, dat het juist is ojn aan den werkman duidelijk te ma ken, dat hij toch eigenlijk in de lasten van het Rijk heelemaal niet moest bij dragen. fk kom uit kringen, waarin ook de arbeider het een eer vond, zij het met een kleine bijdrage, mede te helpen aan de bestrijding van de groote uit gaven die kerk, school en allerlei lief dadige instellingen vroegen. Moest de ar beider het zich ook niet een eer rekenen o-m jets bij te dragen in de kosten van den Slaat, vooral nu ook aan iederen arbeider medezeggenschap is gegeven in het leven van den Staat? Ik meen, dat wijl ook de arbeiders hooger opvoeren, wanneer wij tot hen zeggen: Stel er een eer in, dal gij; ziji het met kleine mid delen, ,ook iets bijdraagt; daardoor be wijst gij, dal de macht van het kleine tot groote daden in staat kan stellen. Zeggen ook niet de sociaal-democraten, dat imeu voor de sociale her-vormingen ook van de. arbeiders een kleine bijdrage mag vragen Heb ik niet telkens gehoord, dat, wanneer loonsverhoogingen waren tot stand gekomen de vakvereenjgingefl van haar leden vroegen, ook iets meer bijl ,te dragen voor de kas van de vak vereniging en de partij? Heeft men dat juist met in verband gebracht ook met de hoogere loonen, en wat was het motief; want daardoor versterkt gij uw maat schappelijke positie. Ik wensch niets anders dan de maat schappelijke -positie van den arbeider te versterken, en met hetzelfde recht waar mee kerk, school, liefdadige instellingen en vakvereniging bijdragen van den ar beider hebben gevraagd, vraag ik het ook voor den Staat. Ik meen, dat ik den ar beider daarmee geen onrecht doe, maar daardoor .meehelp om hem te verheften. HET TWEEDE SCHELMSTUK. Iloe Silas Sharper overwinotaar werd bij de Derby-rennen. Het was zeven uur des ochtends en een overheerlijk schoone dag. Op bet perron van het station te Waterloo wandelden de graaf van Amberley, Lord Orpington en de markies van Laverstock heen en weer, blijkbaar iemands komst afwachtende. Eenige minuten later voegde Silas Sharper zich bij hen, eene verontschuldiging makende over zijn laat komen. „Ik geloof, dat dit onze trein is", zeide hij, op eene rij wagens wijzende, die voor het perron stonden opgesteld. „Maar hier is mijn bediende; hij is volkomen op de hoogte met alles, wat de dienstregeling der spoor wegen betreft. Hij zal ons wel terecht hel- pen." De onvergelijkelijke James Rogue gaf op eerbiedigen toon te kennen, dat zijn meester gelijk had, en ging de h-eeren voor naar 'een wagon, welke voor Sharper en zijne gasten was afgezonderd. Zij namen plaats, en een poos later stoomde de trein langzaam het station uit. Sharper was geheel en al opge wektheid. Hij ging. met zijne vrienden naar de stallen van zijn „trainer", William Bent, om een proefrit bij te wonen van het paard, dat hij op de Derby-wedrennen wilde laten Losse ktrishten. DE VREDESCONFERENTIE. Spanning. bi de conferenties van de vier leidende staatsmannen te Parijs heerscht spanning en deze neemt toe, zoo zelfs, dat volgens den correspondent van de „New-York Ti mes", Amerika zich van de conferentie wil terugtrekken. En in 't telegram uit Parijs wordt gemeld, dat een groep leden van het Amerikaansche congres te Parijs, hij een onderhoud met Wilson, den indruk gekregen had, dat, indien de tegenwoor dige toestand lang zou aanhouden, de president nog tot een „opzienbaren stap" zou overgaan Als ander bewijs van de heerschende spanning kan de scherpe critiek gelden-, die vooral in de Engelsche pers tot uiting begint te komen tegenover de houding, door Frankrijk op de vredesconferentie aangenomen. De imperialistische eischen, door Frankrijk gesteld, en de manier, waarop de Fransche vertegenwoordigers telkens en telkens weer in nieuwen vorm die eischen trachten door te zetten, wek ken ontevredenheid. PARIJS, 31 Maart. De bijeenkomst van den raad van vier is hedenochtend bij president Wilson en zal hedenavond bij Clemenceau worden gehouden. In tegenstelling met hetgeen is beweerd blijft Lloyd George te Parijs tot de vrede definitief is gesloten. Hij blijft, aldus zijn aanvankelijke verklaringen getrouw, nl. dat het sluiten van den vrede op het oogenhlik het gewichtigst is voor het lot der wereld. Uit België. In het verwoeste Roesselaere zijn vol gens de officiëele gegevens thans reeds 8000 inwoners van de 16000 teruggekeerd. De stad Brugge vraagt 40 millioen tres- schadevergoeding, huiten de schade voor Staat en particulieren. Het verbruik van alcohol in België was ia het vorige jaar per hoofd 2.2 liter, tegen 9.1 liter in 1901. Er zijn in België 850.000 werkeloozen, en tivee millioen menschen krijgen onder steuning. De Belgische annexatieplannen. In eene conferentie van Belgische en Hollandsehe socialisten, dezer dagen te meedingen. Toen zij Merford bereikten, de halte, die het dichtst bij de stallen lag, stond daar een rijtuig gereed om hen verder te brengen. De koetsier begroette hen en deelde mede, dat zijn m-eester hen op de Duinen verwachtte. Zoo was het, en toen zij, na een zijweg te hebben ingeslagen, bij eene met gras begroeide vlakte kwamen, zagen zij er eenige volbloed paarden en den trainer zelf op zijn witte pony „Columbine" gezeten. „Goeden morgen, Bent", zeide Sharper, ter wijl de eerste naar hem toereed en zijn hoed afnam. „Gij ziet, dat wij woord hebben ge houden en hier zijn gekomen, om den proefrit by te wonen, dien gij ons beloofd hebt." „Het is mij aangenaam u te zien mijnheer", antwoordde Bent. „Ik hoop maar, dat alles naar uw wensch mag uitvallen. Het paard is in den best mogelüken toestand en als het de volgende week niet doet wat htet belooft, zal er ten minste één man in Engeland verwonderd staan te kijken en die man zal ik wezen. Gelijk gij weet, mijnheer, is het eenige paard, welks mededinging ik vrees, „Vulkaan", en het kan niet ontkend worden, dat het een eerste renner is." „Wel", zei Sharper, „wanneer wij het dier eerst hebben zien loopen, kunnen wij er beter over oordeelen. Wat mü betreft, ik ben niet hang. „Vulkaan" is een goed dier, maar, zoo ik mij niet vergis, is de „Maltezer Ridder" beter. Daar komt bji aan, geloof ik." Welk weder zuilen we hebben? Verwachting to-t dien avond van 3 April Zwakte tot matigen wind uit Wes telijke tot Noordelijke richtingen. Ne velig tot zwaar of halfhewoikt. Wel licht eenige regen. Weinig verandering van temperatuur. Brussel gehouden, werd elke poging om gebied van N-ederland los te scheuren veroordeeld en een vriendschappelijke her ziening der Schelde-tractaten bepleit. Blokkade opgeheven. Uit Rome wordt gemeld, dat de blok kade der Adriatische Zee op last van den opperbevelhebber der Italiaansche ma rine van 30 Maart te middernacht is op geheven. De kwestie Dantzig. Over de kwestie betreffende Dantzig verneemt de „National Zeitung", dat men gelooft, dat de entente niet van zins is de crisis verder te verscherpen. Verschil lende dingen wijzen er op, dat de entente, na kennis genomen te hebben van de Duitsche nota, de landing in Dantzig niet als een prestige kwestie beschouwt, maar een prestige aangelegenheid, die op zake lijke manier uit den weg te ruimen is. Als het Erzberger niet mocht gelukken maarschalk Foch van zijn plan, om de Poolsche troepen in Dantzig te laten lan den, af te brengen en als de entente er een werkelijke prestige kwestie van maakt, dan zouden er drie mogelijkheden zijn: Duitschland kan rondweg weigeren, men kan het transport van een klein gedeelte van de Poolsche troep-en over Dantzig toestaan, of men kan ook gehee Itoe-.' geven. In het laatste geval zou er alleen een protest van de Nationale Vergadering overblijven. De bevoorrading van Duitschland. Thans is door de gedeeltelijke ophef fing van de zwarte lijst de voorwaarde verschaft, dat Duitschland van de be paling der Brusselsche overeenkomst ge bruik maken kan om uit neutrale landen levensmiddel-en in te voeren en met uit- voergoederen te betalen. De Duitsche wapenstilstandscommissie heeft medegedeeld, dat volgens besluit der geallieerden het aan Duitsche schepen be neden de 1600 ton geoorloofd zal zijn in kustverke-er te varen naar Denemarken, Nederland, Zweden en Noorwegen, mits de te bevrachten artikelen begrepen zijn in de met de geallieerden gesloten over- „Dat is hij. Gij kunt hom gemakkelijk ge noeg kennen. En nu, als gij dien kant op wilt wandelen, zullen ^ij de zadels opleggen." Het gezelschap steeg derhalve uit het rijtuig en ging het grasveld over naar de plaats, waar men bezig was de vier paarden de dekens af te nemen. Het was een mooie groep, doch zelfs een niet-kenner zou den „Maltezer Ridder" als het beste onder hen aangewezen hebben. Het was een schoon- gebouwde vos, hoog van gestalte, iets te dun in het vleesch misschien, maar met droge, fijne beenen en lange dijen als die van een hazewind, onmiskenbare teekenen van kracht en snelheid. De kop was schier de volmaakt heid zelve, alleen de ooren hingen een weinig te veel op zijde. Over het geheel maakte het den indruk, een dier van het edelste ras te zijn. De andere renners waren „Gazometer", jfHydrogeen" en de jonge „Romeo", welke laatste als gangmaker dienst deed. „Wat ik zeggen wilde", zoo wende-Sharper zich tot Bent. „Welk gewicht dragen zij De trainer noemde hem de verschillende getallen en voegde er bij „De afstand is anderhalve mijl en 't besle paard wint. Nu, mynheer, als gij gereed zijt, zullen wij beginnen." Hij keerde zich tot den jongen, die ,,Hy- drogeen" bereed. 'H|j

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1919 | | pagina 1