\o. 34. Dinsdag 35 Maart 1919. Vijftiende «laargang. i «ion - Kiwip K.G. fiM i) imimrl fuildraai bihnenland. uit zeeland. n Chauffeur- LNGERS, 3IJSIROOP rahim b 607 Dpéra B 371 M >EDSPOED! TE KOOP Vletseiaars enz//// ekwame Metselaar!' 5 Opperlieden en 2 Timmerlui. Mint ellen IMIMMKISIM- en TlUBiMTIIB. Comité Actie der Centrale Kiesvereeniging Kieskring Ttissehen Wapenstilstand en Vrede. iars, onderwijzers en 3 personen, die veel ik van hun stem maken n, voorkomen dat zij aden worden. Velen van ïemen daarom bij de teekenen van een ende verkoudheid een .epels «j 'aarmee zij schorheid, ijn, verlies van stem en dereonaangenaamheden ien catarrh verbonden, :amea. ar waarom zoudt U, die ;ht Uw stem niet zooveel g beeft, ook niet een mdheid in den aanvang ;n? En het is zoo ge melijk, als U er slechts zorgt een flesoh Abdij in Huis te hebben. Abdijsiroop is een waar- i middel in gevallen van rhale aandoeningen der ïalingsorganen, verkoud- hoest, slijmhoest, bronchi- nfluenza. griep, asthma, oorts, kinkhoest etc. ijs per flacon van 280 f 1 60; van 550 gram ivan 1000 gram f 5. verkrijgbaar. Eischt en bahd met onze hand ling: Uj* I. AKKER, Rotterdam, f lengstenvereeniging Oost- veland stelt ter dekking baar den t jarigen Vei- engst j «sntant voor de eerste riën; jarigen" bruinen Hengst dek- en f 26 veulengeld. verkochte gedekte merriën 41 contant betaald worden, spreken bij stig uit de Sloestellhoe, eD bevragen en te bezichtigen et work op de hofsteden van 1CKE te Nieuwland en PUIJP' ïemuiden. ;en half April of 1 Mei af' agd eveö Daar work Gezellen!"11'5 ith, Limburg. Woonkeet aaD' maris PILAAR vraagt Mi ZEEUHSCHE GOMT Abonnomontoprijo p. 8 moonden voor Goes f 1.85, daarbuiten f lj0. Afzonderlijk.» nummoir» 5 cont, dubbbele bladen 10 oent. Advortoutien worden «gewacht vóór Aelf Mn Uur 's namiddags. Kantoor v. d. Admlnlotraflo: Boudewlln de Wlifeslraat A 135* GOES. Tel. in tare.Directie no. 94. Radactie no. 97. Reelameberichteu 30 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels f0.75, iedere regel meer IS Ot. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst wordt 2 X berekend. Nederland en België. Do Brusselsche bladen berichten, dat Henry Carton de Wiart, oud-minister van Justitie, hoogstwaarschijnlijk naar Holland als buitengewoon gezant zal vertrekken. Do Londensche correspondent van de „N. A. Ct." seint: De „Mancheeter Guardian" meldt, dat de Raad van Tienen op grond van het advies van de commissie over de Bel gische aangelegenheden beslist heeft, dat de territoriale aanspraken van België te genover Nederland door de conferentie niet kunnen ondersteund worden. ANTWERPEN. In ©en hier gehou den vergadering werd onder luid ap plaus da volgende motie aangenomen De Antwerpse!» bevolking, bijeenge roepen in openbare vergadering door de Handelskamer van Antwerpen, heeft vertrouwen in de broederlijke gezindheid van het Noord-Noderland- echo volk en verwerpt met afschuw alle annexionisme. N.B. De vergadering zou door een zekeren Nothomb, een feilen annexio- nist, worden toegesproken, maar hij kon niet. aan het woord komen. De Pruisische Regeering. BERLIJN, 22 Maart. Naar de „Deut sche Allgem. Zeit." meldt, is het waar schijnlijk, dat men over de samenstel ling van het Pruisische ministerie tot over eenstemming komt, zoodat een coalitie ministerie zal samengesteld worden uit de meerderheids-socialisten, het centrum en de democraten. Conflict tusschen Italië eh Servië. LUGANO, 22 Maart. Volgens de „Po- polo d'Italia" zal de Servische gezant te Rome in verband met het Vertrek van den ItaJiaanschen gezant dit Belgrado, Ita lië verlaten. De diplomatieke betrekkingen tusschen Italië en Servië zijn derhalve verbroken. De gewezen Duitscbe Keizer. De Parijsche correspondent van het Hbld. bevestigt, dat de commissie voor do verantwoordelijkheid aan dén Oorlog vol strekt niet neigt tot het eischen van de uitlevering van den ex-keizer. Men kan zeggen, dat de kwestie van zijn strafrech telijke verantwoordelijkheid voor politieke misdrijven definitief terzjjde geschoven is. Het is echter niet onmogelijk, dat aan Ne derland zal gevraagd worden maatregelen te nemen om een eventueele vliicht van den ex-keizer te beletten. Editb Cavel herdacht. Men bericht uit Brussel, dat het stoffei- lijk overschot van Miss Edith Cavel, dat j.l. Vrijdag is opgegraven in Mei door een oorlogsschip uit Ostende zal worden opgehaald, om naar Engeland te worden overgebracht. In de „Ecole des infirmières" te Brus sel waarvan Miss Cavel directrice was, werd een gedenksteen met haar beeltenis onthuld. BOEDAPEST. Men seinde ons Za terdag: De regeering is afgetre den. Karoley heeft de staatsmacht aan het proletariaat overgedragen. De socialis tische en de communistische partijen heb ben gezamenlijk het landsbestuur over genomen. De krijgswet is over geheel het land afgekondigd. Rijkskantoor voor Chemicaliën opgeheven. De minister van Landbouw heeft met ingang van 1 April opgeheven het Rijks bureau voor Chemicaliën. Rijkskantoor voor kleedervoorziening opgeheven. De minister van Landbouw heeft met ingang van 1 April het Rijkskantoor voor kleedervoorziening opgeheven. Kopersulfaat. De Minister van Landbouw heeft met ingang van 22 Maart 1919 zijn beschik king ingétrokkea, waarbij de aflevering en het vervoer van kopersuifaat verbo den werd. Verhooging spoorwegtarieven. Naar in de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag betreffende de Wa- terstaatsbegrooting voor 1919 luidt, is het volgens den Minister te verwachten, dat de loonsverhooging van het spoorwegper soneel, welke met 1 April a.s. zal ingaan een der voorname oorzaken zal blijken te zijn, welk© tot verhooging der spoor wegtarieven moeten leiden. (Maasb.) Eieren. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft het verbod tot het be zigen van eieren voor de bereiding van advocaat of andere alcoholische dranken met ingang van 21 dezer ingetrokken. PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND. D» Provinciale Staten va* Zeeland kwamen Dinsdagavond te iiaif acht in buitengewone zitting bijeen welke in naam dei' Koningin door mr. H. 9. Dijckmeester, commissaris 4er Koningin, werd geopend. Door den waamemendeii griffier, den lieer II. J. G. Hartman, werd voorlezing gedaan van het Kon. besluit, waarbij machtiging wordt verleend tot jhet bij eenroepen der Staten. Hierop deed de voorzitter mededeeling dat de heeren Brants en van "Zuijen be richt hadden de vergadering van Duns- dagavond niet te kunnen bijwonen, en de heeren Hombach, Rock© Hoogonboom en Paap, dat zij, de geheel© zitting «net kunnen komen, terwgl vendor ook .dhr. van der Vliet niet aanwezig was. De benoeming van een griffier in plaats van wjjlen den heer mr. W. Polman Kruse- man, werd aangehouden tot de volgende vergadering, terwijl de voorstelten van Ged. Staten inzake de polderreglementen met de afdelingsverslagen en de nota's van wijziging naar de afdeelingen wer den verwezen, die daarop werden ge trokken. Hierop werd .besloten de eerstvolgende vergadering te houden Woensdagmorgen 10 uur, waarna de eerste bijeenkomst werd gesloten en de leden zich in de afdeelingen begaven. Vergadering van Woensdag- morgen 10 uur. Aanwezig 37 leden, afwezig de heeren Hombach, Rocke Hoogenhoom, van der Vliet, Paap en Brants De notulen der vergadering van Dins dagavond worden gelezen en goedgekeurd Aan de orde was thans de benoeming van een griffier dei Staten. Tijdens de stemming over deze benoe ming verliet de waarnemende griffier, de heer H. J. G. Hartman, de vergadering. Uitgebracht werden op den heer Hart man 30 stemmen, op nummer 2 van de aanbeveling, den heer mr. F. G. Schel- tema uit Rotterdam 6 stemmen, terwijl een stem in blanco was uitgebracht. De heer Hartman was dus gekozlen. Toen hij weder in de vergadering terug was, werd hjj door den commissaris der Koningin gelukgewenscht, die zedde dat de benoeming is een eervolle erkenning van zijn verdiensten gedurende de 38 jarige werkzaamheid op de griffie. De leden gaven blijik van instemming met deze woorden, waarop de heer Hartman dank bracht en verzekerde te zullen trach ten, wat een griffier moet zjjn, namelijk da seehtarkand van de Skaten- Algemeen polderreglement. Vervolgens was aan de orde de behan deling van de herziening van Het alge meen poiderreglement. Bij art. 9 weid door den lieer Giljam, ondersteund door den heer yan 0- Wejjde, bezwaar gemaakt Tegen het vaststellen van het wintexpeil door Ged. Staten, een amendement werd echter niet inge diend. Bij art. 14, waarin wordt bepaald dat een lijst moet worden gemaakt, met situatie teekening van alle tot afvoer van het polderwater dienende waterleidingen en kunstwerken, overeenkomstig 'het door Ged. Staiten vast te stellen model, maakte de heer van der .Wejjde er bezwaar tegen, dat alle waterleidingen ,op dien staat moeten voorkomen en hij; steude een amen dement voor, waarbij evenals vroeger al leen gesproken woidt over de waterlei dingen, die ten koste van de polders of waterscliappen worden onderhouden. De heer Eruijtier ondersteunde Het idee van lden heer van der W.eijde, terwijl zijn medelid van Ged. Staten, de heer Sprenger, d« door Ged. voorgestelde re dactie verdedigde. Met 2ti tegen 11 stem men weed het amendement aangenomen. Dgkgescho.t. Thans werd besproken art. 102, waarin de heffing van dgjtgeschot van gebouwde eigendommen "is neergelegd, weid het woord gevoerd door den heeir de Ve«r, dia de wjjjz* waarop' Ged Staten deze materie goregeid ^hebben, niet billijk achtte De heer van Niftrik zette uiteen dat ook de eigenaars van gebouwde eigendommen groot belang hebben bij1 een goede afwa tering en spr ondersteunt dan ook do voorstellen ten dezen gaarne De beer Willemse brengt buide aan Ged. Staten voor de vlugge wijze waarop zij gehoor 'Hebben gegeven aan den vyensch neergelegd in z,yn motie, die in de najaaxszilting is aangenomen 6pr. staat verbaasd over de houding van den heer de Veer en meent, dat het niet parlementair is een voorstel te bestrij den zonder er een behoorlijk andere! re- geiing tegenover te stelten De heer Dieleman bestrijdt ook de ziens wijze van den heer de Veer en noemt diens houding reactionnair, het is hier geen nieuwe instelling, zij 'is reeds in andere provincies in werking. De heer van der Weijde raadt aanne ming aan van de voorstellen, de heer W. van Oeveren wil er niets van weten. De heer Sprenger deelt nog mede, dat Ged. Staten alleen door aanneming van de motie Willemse m^t hun voorstellen komen, en het blijkt, dat bij oen andere meening heeft ais de heer Dieleman, even eens lid van Ged. Staten. Na re- en dupliek wordt het artikel aangenomen met 20 tegen 16 stemmen. (De heer Hollestelle had de vergadering verlaten.) Het art. 31, waarin de mogelijkheid van meervoudig stemrecht wordt neerge legd, wend bestreden door den heer Blei- ker, docii met 28 tegen 7 stemmen on veranderd aangenomen. Een aanvankelijk voorstel van dhr. Pruijtier om de ontvangers-griffiers uit te schakelen van de gelegenheid om wedu wen- en weezenpensioen te verkrijgen, wérd door hem na bestrijding door den heer Sprenger weder teruggenomen. Ten slotte werd het geheele reglement zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Des middags werd het politiereglement behandeld. Hierbij deed de heer van dér Weijde een poging om ja de bepaling, dat het graven, baggeren, sleepen van "kornetten en rijven, benevens het visschen van steen, oesters, schelpen en mosselen" en mosselzaad op- en landwaarts van de werken tot oinderzeesche oever verdediging, alsmede binnen den afstand van 100 M. uit de grenzen aan de zeezijde etn .van weerszijden van die werken verboden is, te doen inlasschen de woorden „met me chanische kracht." De heer Dietepnan wee» er op, dat het artikel is geformuleerd op advies van den hoofdingenieur. Het amendement werd verworpen met 27 tegen 7 stemmen en het geheel© reglement zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De voorzitter wees er op, dat het wel de laatste vergadering zal zijn voor de zomerzitting en bracht dank aan de le den, die zich biet herkiesbaar stelden voor hetgeen zij in het belang der pro vincie hebben gedaan, ziji zullen bij de Staten-leden steeds in aangename, herin nering blijven. Met deze woorden werd 'door de ver gadering instemming betuigd, waarna de commissaris der Koningin de zitting in naam der Koningin sloot. Goes. Donderdagavond trad voor de ver- eeniging voor Algemeene Wetenschappe lijke Belangen als spreker op dhr. dr. J. D. Bierens da Haan ta Aerdanhout. Spreker had tot onderwerp „Het begin der wijsheid". Voor een zeer aandachtig gehoor be handelde spreker den eerbied waarmede de oude volken tot de wijsheid opzagen. Het verlangen naar inzicht, aldus spre ker, een drang om ta begrijpen, een sterk .verlangen naar hetgeen we niet weten, is het begin der wijsheid. De eerste vraag, die dan voor ons op doemt is: of deze wereld, die we waar nemen, waar is. Wanneer we hierover nadenken staan we voor een groot raad sel. Lang bleef spreker hierbij; Stilstaan en kwam ten slotte tot de conclusie, dat alleen de Godheid werkelijkheid, het eenige substantiëele is. De geest welke in ons is en welke by ons allen dezelfde is, n.l. de goddelijke geest, is werkelijkheid. Wanneer we hierover gaan nadenken, zoo eindigde de spreker, zijn we reeds in het midden der wysheid. De heer Leopold zegde den spreker hartelijk dank voor zijn leerrijke rede. Donderdag werd alhier een ver gadering gehouden van Ingelanden van den polder „de Breede Watering bewesten Ierseke". Aanwezig waren 105 personen, uitbrengend 168 stemmen. Uit de mededeelingen bleek, dat de voorjaarspeilingen hebben uitgemaakt, dat de toestand dienaangaande vrij gunstig is. Verder, dat bericht is ingekomen dat personen boven de 65 jaar- niet meer als ambtenaar van den polder mogen wor den benoemd. De begrooting wordt vast gesteld op f 200.224,63. Het dijkgesehot wordt gebracht van f 19 op f20 per H.A. Het salaris van den Dijkgraaf wordt met f 500 verhoogd en gebracht op f 1500. Aan de heeren Belzer, Cijsouw en Bar- telse wordt een duurtetoeslag verleend overeenkomende met 10 pet. van hun salaris. Op de aanbeveling voor gezworene komen voor: no. 1, P. Mol te Kapelle met 106 van de 151 stemmen (dhr. Gan- zeman verkreeg 45 stemmen); no. 2, P. Ganzeman te Kapelle; no. 3, J. L. de Jager te Kapelle. Tot lid van den Dijkraad voor den Calamiteuzen Willem Annapolder wordt gekozen dhr. W. Dekker te Wemeldinge. Niets meer aan de orde zijnde wordt de vergadering gesloten. Vrijdagavond trad voor de ver- eeniging „Handelsbelangen" als spreker op het Amsterdamsche raadslid de heer D. Manassen, met het onderwerp „Midden- standsbelangen en overheidsbemoeiing". Zeer velen hadden gehoor gegeven aan den oproep 'tot bijwoning dezer vergade ring. De héér p. Oosterbaan' heette allen har telijk welkom, in het bijzonder de dames en den heer Manassen, deelde mede, dat het doel dezer vergadering was, het wak- kerschudden van den middenstand en wekte op tot een krachtige organisatie, opdat ook van den middenstand kracht uitga. Welk weder zullen we hebben? Verwachting tot den avond van 25 Mrt. Zwakke tot matigen Oostelijlken wind, zwaar- tot halfbewolkt, kans op regen, vooral in het Zuiden,- wellicht nog nacht vorst in het Noorden. Zachter overdag. De heer Manassen herinnerde aan den datum van 30 Januari, toen de Minister in de Kamer het particulier initiatief en het vrije bedrijf prees en de overheids bemoeiing met zijn geweldige ambtenarij afkeurde. Spreker maakte hieruit de ge volgtrekking, dat van deze regeering geen gevaar voor den middenstand te duch ten is. Vanwaar dan het gevaar? Van de gemeen tebesturen dreigt er gevaar, welke besturen maar al te vaak in Staatssocialistische richting werken. Het doel van de Staats- socialisten is, den middenstand te ver drijven en zoodoende 2 machten, de kapi talisten en de proletariërs, over te houden- Spreker toonde het gevaar vervolgens aan uit de feiten in de gemeente Am sterdam. Hij wees op het gemeentelijk waschbedrijf. De particuliere bedrijven, al dus spreker, zullen het altijd af moeten leggen tegen het gemeente-bedrijf. Want verliest een particulier, dan failleert hij, maar een gemeente-bedrijf kan tonnen en tonnen gelds kosten, toch blijft het be staan. De middenstanders worden met hun eigen belastinggeld beconcurreerd. Spreker haalde nog verscheidene voor beelden aan en noemde zelfs cijfers van verliezen op sommige bedrijven, b.v. het gem. gasbedrijf heeft jaarlijks^een verlies van 14 tot 16000 gulden. Alleen door krachtig te organiseeren en van zich af te spreken, is er wat te bereiken als er gevaar dreigt. Na de pauze bestond er gelegenheid om van gedachten te wisselen met den spreker: De heer I. Fokke wees op het gevaar dat er dreigde van de Coöp. Bakkerij en Ivolenvereeniging en dat er middenstan ders waren, die deze coöperaties steunden. De heer Wolzak vroeg aan spreker welk gevaar den middenstand in 't algemeen bedreigde, hoe de gem. gaswinkel op te ruimen was en wat of spreker dacht van coöp. inkoopen. De heer P. Oosterbaan vroeg hoe het gevaar te keeren was, anders dan door ■het invloed uitoefenen op de samenstel ling van den Raad. De heer Manassen antwoordde hierop, dat het gevaar, dat van de coöperatie dreigt niet groot is, daar deze, wat be diening enz. betreft, toch nooit op kan tegen het particuliere bedrijf. Evenzoo is het met de Warenhuizen. Op dit moment dreigt er geen algemeen gevaar, doch de Staatssocialisten zullen niet stilzitten en probeeren de macht in handen te krijgen. Het gevaar dat nu dreigt van gemeente besturen kan eenmaal een algemeen ge vaar worden. Ter bestrijding is, volgens spreker, alleen dit mogelijk, dat waar de politiek zich bemoeid met den middenstand, deze zich ook met de politiek bemoeie. Men 'geve zich bij de stembus wel rekenschap, hoe de candidaten staan tegenover den middenstand. Stel desnoods eigen candida ten, maai- vooral wees eensgezind in uw strijden en houdt rekening met de ko mende tijden. De heer Oosterbaan dankte den spreker voor zijn leerzame rede en hoopte, dat allen eensgezind mogen strijden en dat „Handelsbelangen" en „Hanze" voortaan met vrucht mogen samenwerken. Hierna werd de vergadering gesloten, Zaterdagavond trad voor de ver- eeniging „K. G. O. B." de heer Hilvert Boelmans uit Leeuwarden op. In aangenamen vorm vertelde hij ons van zijn reis in verschillende steden langs de Middellandsche zee. Hij bezocht met ons aan de hand van prachtige licht beelden de steden Tunis, Carthago, Pom- pey en Napels. Alles wat hij claar zelf gezien en gefotografeerd had, deelde hij ons mede en hst ons zien-

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1919 | | pagina 1