Lourdes. No. 30. tlii! Wileis, Petrus Hopmans, Donderdag 13 Maart 1919. Vijftiende Jaargang. rui S1IZIDBII et voorradig. OMBOOTDIENST liraal de Ruyter" i „Stad Goes" -RDERIJ TE KOOP. itig gelsgen Burenbodrijf, TE KOOP: ,n Hofsted /JA fi net tweede Meisje ette Dienstbode) Verschijnt eiken MAAHDAG-, WOEHSOAG- en VRIJDAGAVOND. Katholieke Kiezer! FEUILLETON. \t Tussehen Wapsnstilstand en Vrede. BINNENLAND. DEVAART worden verzocht 7—25 Maart. iflaat op den feestdag of in <ven quadragenen op iederen ijks een Rozenhoed]* in een rdt de Novene gehouden in en te Amsterdam in de kerk en bij den ZeerEerw. Heer enbosch; J. P. KOENS, Zoom; M.DEGRAAUW, IS. WITKAM te Goes. ur: 427, Amsterdam, President. 7, Amsterdam, Secretaris. Penningmeester. 20.per tlenton wagon, op wagon op elk station Zeeland. Bestellisgsn te aan Seetlelngenieur speorwegen, Breda. -Dordt—Rotterdam en Amsterdam, et de Stoomboot ertrek van GOES naar ROTTERDAM ag 17 Maart 's morgens 1 uur. rtrek van ROTTERDAM naar GOES: rdag 13 Maart 's merg. 2 uur. fertrek van GOES naar 'ERDAM en AMSTERDAM Woensdagmorgen vroeg, irtrek van AMSTERDAM Vrijdagmiddag 12 uur. Van ROTTERDAM: Zaterdagmiddag 12 uur. Stad Goes" vervoert passagiers, plaats: Rotterdam, Ha- vliet, Zuidzijde. 'ORMATIEN te bekomen te s bjj den heer J. C. MON- [US, te Dordt l»ij den heer AN LOON, te Amsterdam, mkant, bij den heer E. H P. DEN en te Rotterdam bij ireotie. SSAGIERSVRACHT oes—Dordt—Rotterdam I* reis f 1.25, retour f 2.-. Stoomboot-Reederij, v 'I <fc A. VAN DER SCHUIJT. ?e koop in Noord-Brabant lande uit flinke huizingen, en weilasd. .delijk te aanvaarden, ieven onder letter „Boerderij", au dezer. J t 40 HA. met gesohikt# eiderswoning, Beuw- en land en Boomgaard, zeer .tig gelegen in Westeljjk Noord- >ant. lichtingen ten kantore van ae rwaarders VERHOEK DE l te Goes, Kleine Kade B 175. IR adelijk op gebruik. Brieven sr H bureau „De Zeeuw", Goes. evr. BIELEN—WiLrrse, vraagt l 1 Mei of eerder liI eb aan te meldenKlokstraat Gees. evrouw Pilaar, Kloetingsche vraagt tegen 1 Mei een t uit don Boerenstand. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 1.25, daarbuitein f 1.50. Afaonderlijk» nummers 5 cent, dubbbele bladen 10 oewt. Adrertentiön worden ingewacht vóór halt êén oer 's aamiddags- Kantoor v. d. Administratie: Boudewlln de Wittestraat A 135° GOES. Tel. intere.Directie no. 94. Redactie no. 97. Ueclamebei'ichten 30 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prgs. Advertentiën van 15 regels f0.75, iedere regel meer 15 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst wordt 2 X berekend. Laat U door geen overwegingen of overredingen afbrengen van wat uw plicht U voorschrijft, als gij den 9en April a s. gaat stemmen voor de Provinciale Staten. Het belang van uw gewest, het belang van uwe partij moe ten U aanzetten, te stemmen op NUMMER ÉÉN van de candi- datenlrjet uwer partij, zooals die is samengesteld volgens het vrije reoht en in de door dat recht gewilde orde. Wie buiten die orde gaat, schendt net rechtwie het recht hooghoudt, handhaaft de orde. Dus: OP NUMMER ÉÉN EN NIET ANDERS! door de Genade God9 en de gunst van den H. Apostolisoben Stoel BISSCHOP VAN BREDA, Aan de Geestelijkheid en de Geloovigen van Ons Bisdom. HEIL EN ZALIGHEID itti DEN HEER. (Slot,) Evenals het wereldlijk gez'ag moet gij ook het geestelijk .gezag eerbiedigen- In zijne encycliek over de voornaamste plichten der Katholieken Zegt Z. H. Paus Leo XIII iz.g.Ook dit moet tot de plichten dei' Christenen gerekend' worden, dat 'Zjj zich door het gezag en de leiding deir Bisschoppen en op de eerste plaats van den Apostolischen Stoel zullen laten, regeeren en besturen 1). Bij1 den Paus berust het hoogste gezag in de Kerk, aan den PaUs konrt de op perste leiding toe der geheele H. Kerk. Onder het oppergezag van den Pans echter wordt het bestuur der Kelk gedeeld door de Bisschoppen, die de H. Geest heelt aangesteld om de Kerk Gods te regee ren 2) en die ieder het hem .aangewezen deel der Kerk besturen. Aan den Paus en de Bisschoppen zijd derhalve de Katho lieken gehoorzaamheid en onderdanigheid verschuldigd; op de Katholieken rust de plicht, ojn de woorden van Paus Leo XIII te gebruiken, het gezag der Bis schoppen, te eerbiedigen, hun leiding trouw te volgen, 'zich zells naar hun wen- schetn te voegen. En dat niet alleen in strikt geestelijke of godsdienstige zakeu, maar ook in zaken, die met den gods dienst en het zielenheil verband houden. De Pausen Leo XIII en Pius X hebben meermalen aangedrongen op onderwer ping aan de leiding der Bisschoppen in 8) o Jowur Singh kwam hem zeggen, dat zijn rijtuig gereed stond, en in de hoop, dat verandering van tooneel' hem een denkbeeld mocht aan de hand doen, ging hij een rij- toertje in het park maken. Zijne keimissen uit de groote wereld, die hem voorbij zagen komen, vonden dat hij er vandaag afgetrok ken en zelfs eenigszins gedrukt uitzag. Dat kwam omdat Silas Sharper nog steeds bezig was met eene oplossing voor zijn raadsel te zoeken, doch zonder gevolg. Eensklaps, hjj wist zelf niet hoe het in zijn werk ging, kreeg hij een ingeving. Dadelijk verliet hij het Park, en tien minuten later zat hg we derom voor zijn lessenaar en had bevel ge geven, dat Wajib Baksh geroepen moest wor den. Zoodra deze verscheen, overhandigde Silas Sharper hem het papier, waarop hij de teekening van het juweelkistje had ge maakt. „Bekijk dat eens goed", beval hij, „en zeg mjj wat gü daar ziet." zaken betreffende het maatschappe lijk vraagstuk. Leo XIII leert uit drukkelijk. Bel is in tegenspraak met de belijdenis van het Christelijk geloof, niet te willen huigen voor, niet te willen gehoorzamen aan hen, die in de Kerk gezag uitoefenen: aan de Bisschoppen op de eerste plaats, die, met voorbehoud van het gezag van den Pa,us van Rome, over allen, de II. Geest gesteld heeft om de Iverk Gods te besturen 3). Deze leer wordt door Paus Pius X nog ingescherpt in ziijn grondwet voor de katholieke sociale actie: De Christe lijke democratie heeft bij het vervuilen harer taak de strengste verplichting af hankelijk te zijn van het kerkelijk gezag, door den Bisschoppen en him vertegen woordigers volledige onderwerping en ge hoorzaamheid te betoonen. Het is geen verdienstelijke ijver, noch oprechte gods dienstzin zaken, hoe schoon en goed op zich zelve ook, te ondernemen, als de goedkeuiing van den eigen herder ont breekt 4). De Paus en onder diens opper- gezag ook de Bisschoppen hebben het recht en den plicht de algemeene ka tholieke gedragslijn aan te wijzen of na der te bepalen, en daartegenover staat voor de Katholieken de verplichting het woord hunner Kerkelijkg Overheid te eer biedigen en op te volgen. En dewijl de Katholieken niet alleen in hun privaat leven, maar ook in het openbaar als Katholiek moeten optreden en naar hunne katholieke beginselen handelen, hebben zij 2ich aan de leiding van Paus en Bisschoppen ook te onderwerpen, wan neer dezen meenen voor het openhaar leven der Katholieken voorschriften te moeten geven. Paus Pius X veroordeelde immers in zijn encycliek tegen de Moder nisten de dwaling, dat een Katholiek, als burger, zonder zich aan het gezag en de wenschen, vermaningen of de beve len der Kerk te storen, het recht en den plicht heeft te doen wat hij in het be lang van 'den staat acht 5). Zoo is de leer der Kerk. Werd deze door alle Katholieken, zooals hun plicht vordert, in beoefening gebracht, hoe sterk zonden wij staan tegenover onze vijan den, 'hoe welig zouden al onze katho lieke ondernemingen bloeien! Zeer zeker mogen wij ons verheugen in de overtui ging, dat pnz© diocesanen over het al gemeen met groote bereidwilligheid onze wenschen opvolgen, en wjj kunnen ons niet weerhouden hun daarvoor een woord van welverdienden lof en welgemeenden, dank toe te voegen. Toch is onze vreugde niet onvermengd, als wij ondervinden, dat de door ons uiteengezette leer der Kerk niet altijd wordt opgevolgd. Wei zijn allen bereid onze leiding te volgen, zoolang deze met hunne inzichten strookt, maar stuft hunne meening op de leiding dei- Kerk, dan wordt wel eens gevraagd, of de Bisschop wel het reoht heeft eene bepaalde gedragslijn voor te schrijven', dan worden er gevonden, die meenen, zelf te mogen uitmaken, wat mag en niet mag, zelf te mogen beslissen, in welke gevallen 'zij aan de Kerkelijke Overheid moeten gehoorzamen. Dezen verliezien uit liet oog, dat God die beslissing niet aan hen heeft overgelaten, maar aan zijne „Ik zie een kistje", antwoordde de man, die reeds volkomen met Sharper's eigenaar digheden bekend was. „Juist het is een kistje. Het hout ervan is zwaar en dik, hoewel ik niet weet van welke soort het is. De afmetingen staan onder op het papier. Van binnen zyn zijden en bodem bekleed met fijn, zacht Ieder. Denk nu eens ha, Wajib Baksh, want in dit geval zult gjj al uwe scherpzinnigheid noodig heb ben. Zeg rnjj, is het in uwe macht, o knapste van alle handwerkslieden, er valsche zijden in te maken, zoodanig dat zü, door eene veer op haar plaats gehouden, volstrekt niet in het oog vallen? Kunt gij het zóó inrichten, dat zij, wanneer de sleutel in het slot om gedraaid is, plat op' den bodem komen te liggen en bedekken, wat er zich onder be vindt, terwijl voor een gewoon toeschouwer de binnenste ruimte volkomen ledig schijnt? Acht gij u in staat zoo iets uit te voeren?" Wajib Baksh antwoordde niet dadelijk. Hij begreep als bij instinct, wat zijn meester van hem verlangde, doch hij wist ook, dat zijn naam, als die van den knapsten werk man in Indië, op het spel stond. „Indien mijn heer zijn dienaar den nacht wil toestaan om na te denken", zeide hij eindelijk, „zal ik bfl hem komen, wanneer Kerk heeft opgedragen, te leeren, wat Hij bevolen heelt, en in hunne verblind heid veroorloven zij zich de vrijheid de wenken dei' Kerkelijke Overheid met voe ten te (reden, terwijl zij niet beseffen, dat zij het kerkelijk gezag ondermijnen, tot groote ontstichting der overige geloovi gen, tot nadeel van den godsdienst, de Kerk en de katholieke maatschappij. Voor hoevelen, om een voorbeeld te noemen, bleef ons woord een ijdele klank als wij wezen opi het gevaar, waaraan do Katholieken zich blootstellen in de mo derne en zoogenaamde neutrale vereenir gingen, als wij bij hen aandrongen z.ich zoowel op politiek als sociaal gebied bij een te scharen in katholieke organis.atiën, waarvan de noodzakelijkheid bij de revo lutionaire woeiingen van verleden jaar zoo duidelijk aan het licht is getreden. Nogmaals vermanen wij u met den Apostel Paulus: Gehoorzaamt uwe over sten en weest hun onderdanig, want ziij waken als die rekenschap mioeten geven over uwe zielen, opdat zij dit met blijd schap doen, en niet al zuchtende (over uwe ongehoorzaamheid): want dit is u niet nuttig 6). Nogmaals richten wij tot at onze diocesanen de dringende yer- maning, en God geve dat we nimmer meer verplicht zullen zijn ze te herhalen, neemt uw ontslag uit de zoogenaamde neutrale vereenigingen en sluit u aan bij' de katholieke organisatie. Dit woord geldt niet alleen voor werklieden, maar ook voor werkgevers, voor middenstan ders, landbouwers en niet het minst voor de hoogere slapden. Laat u niet misleiden door de bespot ting der wereld, die de volgzame geloo vigen durtt smaden als loopende aan den leiband der geestelijken. De geestelijken zijn inderdaad de leidslieden der geloo vigen en door God belast met de zorg over de hun toevertrouwde zielen. Laten zij, zegt Paus Benedictus XV, die aan hun plicht in dezen te kort scho ten, wel en dikwijls overwegen, dat het gezag "der Bisschoppen een goddelijk ge zag is, ©n dat, indien ai wie aan eenig wettig gezag weerstand bieden, aan God weerstaan, diegenen nog veel goddeloozer bandelen, die weigeren te gehoorzamen aan de Bisschoppen, die God geheiligd heeft door het zegelmerk van zijn macht. De herders dragen, ook vanwege de moei lijkheden der tijden een Zeer zwaren last. Moeten dan niet wreedaardig genoemd worden, zoo gaat Z. II. voort, degenen, die hun, door het weigeren der verplichte gehoorzaamheid, dezen last en de zorg voor het heil der hun toevertrouwde kud de nog zwaarder maken? Dit is u niet voordeelig 6) zo utot dezulken de Apos tel zeggen, »n dit wel daarom, wijl de Kerk is: het volk, vereenigd met den priester, en de kudde, haren herder ge trouw aanhangende. Wjaaruit volgt, dat hij niét met de Kerk is, die niet is met den Bisschop 7). Alvorens te eindigen verzoeken wij' uw gebed voor onzen roemrijk regeerenden Paus Benedictus XV, voor onze geëer biedigde e-n geliefde Koningin en heel hot Koninklijk Huis en bidt den almach- tigen God ook voor ons, die dagelijks voor u bidden. Smeekt, volgens het ver hij opstaat, dan kan hij mij zijne bevelen meedeelen." „Zeer goed", gaf Sharper ten antwoord. „Morgenochtend verwacht ik dus uw verslag. Laat het werk goed zyn en een aantal ropüen zal uwe belooning wezen. Wat het slot betreft en de wijze, waarop het werken moet, laat dat aan Hiram Singh over." Wajib Baksh boog en verwijderde zich, en Silas Sharper zette voor een oogenblik de zaak uit zijn hoofd. Den volgenden dag, toen hij bezig was met zich te kleeden, berichtte James Itogue hem, dat de twee handwerkslieden een onderhoud met hem ver zochten. Hij gaf last hen onmiddellijk binnen te laten. Wajib Baksh droeg een zwaar kistje in zijn hand, hetwelk hij op de tafel neer zette. „Hebt gij over de zaak nagedacht?" vroeg Sharper aan de mannen. „Ja", antwoordde Hiram Singh, die in naam van hen beiden sprak. „Als mijn heer zich verwaardigen wil, zijn oog hierop te richten, zal lijj zien, dat wij een kistje hebben ver vaardigd van dezelfde grootte en van gelijken vorm als hij op het papier heeft geteekend." „Het is inderdaad goed nagebootst", zeide Sharper nahet onderzocht te hebben. Wajib Baksh glimlachte, dat al zijne witte langen van Z. H. den Paus, den godde- Iijken bijstand af voor de deelnemers aan het vredescongres, opdat zij' den waren, vrede tot stand brengen, gevestigd op de Christelijke beginselen der gerechtig heid. Bidt vurig, opdat ons dierbaar' va derland ongeschonden worde bewaard, onze verknochtheid aan onze innig ge liefde Koningin geen geweld worde aan gedaan en wij onder haar zegenrijk be stuur in vrede en kust mogen voortleven. En zal dit ons herderlijk schrijven op de gebruikelijke wijze op Zondag Quin quagesima in al de kerken van ons Bis dom en waar verder gewoon, van den predikstoel worden voorgelezen. Gegeven te Breda, den 26en Febru ari 1919. f P. HOPMANS, Bisschop van Breda. Op last van Zijne Doorluchtige Hoog waardigheid. L. DE. MEULEMEESTER, Secretaris. 1) Encycl. Sapientiae Christianae 10 Januari 1890. 2) Act. XX, 28. 3) Graves de Communi re. 4) Motu proprio 18 December 1903, art. 14. 5} Pascendi A. S. S. p. 615. 6) Hebr. XIII, 17. 7) Paus Bened. XV Encycl. over den vrede. Losse Berichten. Belgische eisch tegen Duitschland. LONDEN, 10 Maart. België heeft voor de commissie van schadeloosstelling van Duitschland een schadeloosstelling ge- ei scht van 1400 tot 1600 millioen pond sterling. De opperste oorlogsraad heeft het Za terdag genomen besluit bevestigd, dat Duitschland's strijdmacht een vrijwilligers leger moet zijn, doch er werd besloten dat de sterkte op 100.000 man moet wor den gebracht, in plaats van op 140.000 man als eerst was voorgesteld. De duur der dienstneming moet 12 jaar zijn.. Stakingen in België. BRUSSEL, 11 Maart. Te Charleroi zijn stakingen uitgebroken in de metaal- en glasindustrie. De metaal-industriearbeiders staken voor de erkenning van het syndi caat, de bepaling van arbeidsuren en een loonregeling van 1 franc voor ongeschool de en 1 fr. 25 voor geschoolde arbeiders. De staking omvat ongeveer 20.000 man. LUIK, 11 Maart. Alhier zijn twee sta kers gearresteerd. De leiders der vakver- eenigingen hebben de invrijheidstelling der beide stakers geëischt en dreigen, wan neer aan him eisch niet voldaan wordt, met algemeene werkstaking. Lichtenberg in handen der Regeering. BERLIJN. De regeering stro epen zijn te gen Lichtenberg opgerukt en hebben gis- tanden zichtbaar werden, en Hiram Singh trad dichter bij de tafel. „En nu, wanneer de Sahib het openmaakt, kan hij zich overtuigen, of het ook gelijkt op het andere, dat hij in zijn gedachten heeft." Sharper sloeg het deksel op en bemerkte, dat liet binnenste een getrouw afbeeldsel was van het juweelkistje der hertogin van Wiltshire, zelfs wat betreft de voering die geheel dezelfde was. Hij gaf toe, dat het niet beter kon zyn. „Indien mijn meester over ons werk vol daan is", lier nam Hiram Singh, „zal hij er misschien wel eene proef mee willen nemen. Hier is een kam. Laten wij ze ijl het kistje leggen en zien wat er gebeurt." De kam, welke op een waschtafel .lag, werd op den bodem van het kistje gelegd, 'het deksel werd neergelaten en de sleutel in liet slot omgedraaid, waarna Hiram. Singh zyn meester beteekenisvol aanzag. „Nu moet ik he.t open maken, veronder stel ik?" vroeg Silas Sharper. „Indien het myn meester 'belieft", gaf de ander ;ten antwoord. Sharper draaide den sleutel om, lichtte het deksel op en keek naar. binnen. Het kistje was volkomen ledig. Er was geen kam te zien, en toch waren bodem en zijden juist dezelfde als voorheen. Welk weder zullen wij hebben? Verwachting tot den avond van "13 Maart Meest matige, zuidwestelijke tot noord- westelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, mogelijk nog eenige regen, daling van temperatuur. t terenmorgen den strijd geopend met zware artillerie. Lichtenberg is thans weer in handen der regeering. (Lichtenberg is een voorstad van Ber lijn, waarin zich de Spartacisten ver schanst hadden. De Red.) Duitschland krijgt voedsel. Wat de levensmiddelenvoorziening aangaat zal Duitschland dan nu einde lijk geholpen worden. Zondag stelde Lloyd George. in de vergadering van den raad van tien voor Duitschland tot Augustus te voe den. Clemenoeau verzette zich daar heftig jtegen. D:e Engelsohe preniier wendde echter al zijn zeggenskracht aan. Hij wees op den hutveringwek- kenden afgrond, op welks rand die geheele wereld zich bevindt, zoo Duitschland zich bij de Russische an archie aansluit. Hij deelde ook mede dat hij een tele gram van generaal Plummer, den com mandant van het Britsche bezettings leger, had ontvangen, waarin deze hem mededeelde, dat de Engelsche sol daten eerder in opstand zouden ge raken, dan gedwongen te zijn toe te zien, dat vrouwen en kinderen in de straten der Duitsche steden uithon geren. Hierop gaf Clemenoeau zich gewon nen en zeide Erankrijks volledige me dewerking toe. De -tweede Zwitsersche trein met „Liebesgaben", 18 wagons met rijst, cho colade, vet, peulvruchten, gecondenseerde melk, enz., is naar Weenen vertrokken. De Duitsche generaal in Turkschen dienst, Liman von Sanders, verantwoor delijk gesteld voor de gruwelen tegen de Armeniërs begaan, is op weg naar Duitschland aangehouden en naar Malta gebracht. Van daar zal hij naar Konstan- tinopel 'teruggebracht worden, ami daar terecht te staan. Effectenbelasting. Krachtens machtiging van de Ko ningin heeft de Minister van Finan ciën het wetsontwerp tot heffing eener effectenbelasting ingetrokken. Zeep. De N. 0. T. heeft bericht ontvan gen van het Intergeallieerd Comité te 's Gravenhage, dat de 'Geassocieerde Regeeringen besloten hebben het rant soen zeep, welke in Nederland mag „Dat is verbazend!" sprak hy. „Neen, het is zeer eenvoudig", beweerde Wajib Baksh. „Mijnheer heeft mij gezegd, dat er geen kans moest bestaan, dat het geheim ontdekt zou worden." Hy nam het kistje op, en zijne. nagels in het midden van het bekleedsel stekend, verdeelde hij den bodem in twee stukken. Deze haalde hij er uit en maakte aldus de ■kam zichtbaar, welke op den wezelijken bodem beneden lag. „De zyden worden, gelijk myn heer zal bemerkt hebben, op hare plaats gehouden door de beide veeren", sprak Hiram Singh, een schrede nader tredend. „Zoodra de sleutel wordt omgedraaid, lalen deze veeren los en de zyden worden door andere neergedrukt op den bodem, terwijl de naad van het be kleedsel oorzaak is, dat men niet ziet, 'waar zij aaneensluiten. Er is slechts ééne fout in. Wanneer dé stukken, waaruit de bodem bestaat, er uit worden genomen, om te kunnen zien, wat er onder ligt, moet men tegelijkertijd de veeren ontdekken. Doch iemand, diede inrichting van het kistje genoegzaam kent om den valschen bodem er te kunnen uit- lichten, is ook gemakkelijk in staat de veeren weg te nemen en ze te verbergen." (Wordt vervolgd).

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1919 | | pagina 1