No. 39. Dinsdag 11 Maart 1919. Vijftiende Jaargang. Verschijnt eiken HUMU-JOEKDM- h ffllliUIIU. Tusschen Wapinstilstand en Vrede. BINNEN LAN D. D8 Koningin in Zeeuwsch-Vlaa»deren. Abonnementsprij* p. 8 maanden voor Goes f 1.daarbuiten f 1.25. Afzonderlijks murmurs 5 cent, dubbbele bladen 10 cent. A4v»rt*ntiën worden ingewacht vóór Half één eer 's namiddags- Kantoor v. d. Administratie: Boudewl|n de Wlftesfraat A 135° GOES. TH. inter*, i DireeMfl na. 94. Redaotle no. BB. Reclameberichten 30 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels f0.75, iedere regel meer 15 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst wordt 2 X berekend. Verschillende verslagen en berichten moeten wij zoowel als het slot van den vastenbrief van Mgr. Hopmans en het ver volg van het Feuilleton hoezeer ook tot onzen spijt tot een volgend nummer uit stellen. Red. „Wij stemmen rechts en num mer één". Dia leus werd door da onzen bij de verkieziaf ▼oor de Tweede Kamer is Juli 1918 aangeheven en tet richtsnoer genomen Zoo goed al* zonder uitzondering bleef men die leus getrouw, met het gevolg, dat onze partij met een hecht aaneengesloten blok van dertig vertegenwoor digers in de Kamer uit den verkiezingsstrijd te voorschijn trad. Willen wij zij het dan ook op kleiner schaal eenzelfde succes ongsten bij de aanstaande Statenverkiezing laten wij dan wederom onder dezelfde leuze ter stembus trekken. „Wij stemmen rechts en num mer één", dat is: in Goes op Stieger, in Hulst op Fruytier, in Sluis op Hendrikse, in Viis- singen Middelburg Zierikzee en Tholen op Van Nieuwkuyk. ▼anas Loose BarloMoa, De onlusten te Berlijn geëindigd. BERLIJN, 7 Maart. De matrozen in de rijksbank zijn ontwapend. Door 't in grijpen van de technische afdeeling van de garde cavaleriedivisie is de voort zetting van het electrisch bedrijf verze kerd. Groote afdeelingen van de republi- keinsche soldatenweer zijn orftwapend. De voortzetting van het bedrijf der Hoehbahn en van de waterwerken is door de garde cavalerie-divisie verzekerd. De commissie van vijf van de republi- keinsche soldatenweer is ontbonden. 'Al leen de commandant Muller, die zich aan de zijde der regeering heeft geschaard, bljjft in functie. De toestand is thans deze, dat Berlijn grootendeejs, met uitzondering van bet Oostelijk gedeelte, waar de Spartaci sten zich hebben teruggetrokken, in handen is van de gardecavalerie-divisie en de bij haar aangesloten troepenafdeelingen. De legeering is dus den toestand volkomen meester. BERLIJN. Zaterdag zijnde kranten weer verschenen. De tram rijdt weer. In het Noorden is veel geplunderd. Het cijfer 'der slachtoffers loopt zeer uiteen. Terwijl het eene blad spreekt van 150 dóodert en enkele honderden gewonden, spreekt een ander van 500 A 600 dooden en ruim 1000 gewonden. Het vertrek van Wilson. NEW-YORK, 7 Maart. Het vertrek van president Wilson heeft zonder publiek ver toon plaats gehad. Behalve eenige jour nalisten en fotograven was er niemand op de kade. De president, die van af nüdernacht aan boord van de „George Washington" was, kwam eenige minuten voor het vertrek op de brug. Om kwart over acht uur verliet de boot de kade; de muziek speelde het volkslied,, en het 21e korps loste saluut schoten. Europa's noodtoestand. De levensmiddelen-controleur Roberts, die tevens lid is van den oppersten eco- nomischen raad. te Parijs, heeft in een red©, te New-Casüe gehouden, een treu rig beeld gegeven van den nood-toestand, zooals die in een groot deel van Europa heerscht. Op grond van inlichtingen, die hij van absoluut betrouwbare zijde gekregen had, moest hij den toestand niet minder dan tragisch noemen; Roemenië, Servië, Oos tenrijk en Duitschland verhongeren. Se dert den wapenstilstand hadden de geal lieerden voor al deze landen gedaan wat zij konden, maar 't was niet ge noeg en de vraag rees, of men m staat zou zijn, om voldoende levensmid delen naar die landen te vervoeren ter voorkoming van een catastrophe. Da opperste oorlogsraad heeft nu besloten om dagelijks 3000 ton levensmiddelen naar Oostenrijk te zenden, buiten de 80.000 ton, die te Triest nog op vervoer wachten. Voor den toevoer zal de blokkade van Oostenrijk worden opgeheven. De eenige mogendheid, die zich ver zette was Italië. Het zou een uitstel van de beslissing gevraagd hebben, waar-te gen Franschen, Engelschen en Amerika nen echter in verzet kwamen. (Msbode) De wapenstilstand niet afgebroken? Van entente-kant 'haast men zich nu officieus te doen weten, dat de onder handelingen te Spa niet afgebroken, maar slechts onderbroken zijn. Meer en meer blijkt het conflict dan ook van den kant der entente een kwestie van gevoeligheid te wezen. In de offi- cieuse entente-uiteenzetting heet het, dat de geallieerden natuurlijk met oen versla gen Duitschland geen verdragen kunnen sluiten. En verder wordt als het Engel- sche standpunt aangegeven, dat Engeland overtuigd is, dat Duitschland gevoed moet worden; alleen wil men niet van een contract weten. Van Duitsche zijde wordt echter met beslistheid het afleggen van een bindende toezegging ten opzichte van het verzorgings-vraagstuk geëischt, voor men tot het uitleveren van het overige deel der handelsvloot overgaat. De voormalige koning van Beijeren, die zich te Kufstedn had gevestigd, moest van daar vluchten, omdat de Spartaciërs hem op het apoor waren gekomen. Hij vluchtte naar het Mart des lands en zocht in een eenzaam dal in hat hooge ge bergte onderdak;, Ter tegemoetkoming aan bezwaren blij kens het voorloopig verslag door leden der Tweede Kamer geuit, heeft de mi nister van financiën, blijkens de Memorie van Antwoord in zake de Inkomsten- en Vermogensbelasting in het ontwerp de bepaling ingevoegd, dat de heffing der inkomstenbelasting z!al aanvangen bij in komens van f800. Minister De Vries acht een nieuwe crisisleening van f 400 millioen noodig, evenals fiscaln herziening van de invoer rechten «n e«n belasting op weelde-arti- kelen. De minister Is tagen belasting op waardevermeerdering van onroerend goed, nalatenschapsbelasting en staatserfrecht. Eetvet. In overleg met de Regeering, Mal op rekening van het rantsoen eetbare vet ten door de N. O. T. tot een bescheiden hoeveelheid consent worden verleend voor dierlijke eetvetten, welke als zoodanig in origineelen toestand in de consumptie kunnen worden gebracht. (Het bezoek aan Z.-Vlaanderen W.D.) Indrukken. De dag van Woensdag 5 Maart zal een historische dag blijven voor Zeeuwsch- Vlaanderen. Als alle buien, zwanger van toekomstwee en vfjjheidsberooving over ons landje- zullen weggedreven zijn, als wat God gevel Zieeuwsch-Vlaandoreni bij het geliefde moederland blijft, zal 'het Zeeuwsch-Vlaamscbie volk oip dezen dag terugzien als op een dag van glorieverhef fing en geestdrift. Glorie voor onze Ko ningin, die alom geliefde vorstin, die als een gorgvolle Moeder voor het wel zijn van Hare landskinderen waakt;, .ver heffing voor het volk, daar het toonde eensgezind te zijn en vertrouwen te heb ben in de rechtvaardigheid zijner zhak; 'geestdrift, spontaan geujt, door duizen den getoond in woord, gedrag en han deling I Ofschoon If. M. al meermalen ons ge west bezocht, verleende thans de ernst der tijden aan dit bézóek een bijzon dere kleur. Nu immers dit stukje Ne- dcriandsche grond door België wordt op- geoischt, kon het niet anders, of' H. M. zou hare belangstelling tonnen in onzte Zaak ende Zeeuwsch-Vlamingen zou den deze gelegenheid niet laten voorbij gaan om H. M. hunne trouw en ver knochtheid aan Vorstin en Vaderland te bewijzen. En zij hebben deze getoond I De reis van do koningin' was één zegetocht, nim mer is er meer enthousiasme aan den dag gelegd 1 De Tocht. Te Breskens. Reeds uren vain ie voren stond .geheel de haven vol men- schen, .geduldig weer en wind trotsee- rende, elk puntje van de woelige Schelde afzoekende of de torpedojager, waarmee H. M. de reis maakte nog niet zichtbaar werd. Alle corporaties, autoriteiten, school kinderen, stonden aan den oever. Overal wapperden de vlaggen I De haven bood een eenig schouwspel. Daar lagen de vele schepen, alle getooid met vlaggen cn wimpels. Van de ponton af was ean looper gelegd, waarover H. M. het stad huis zou bereiken. Aan de haven ston den de muziekgezelschappen van Bres kens en Sluis .gereed om de Koningin met het Wilhelmus te verwelkomen. Aan de ponton stond het anti-annexatie-co mité, bestaande uit de heeren D. van Zuijen, burgemeester der gemeente Bres kens, het raadslid I. de Hullu en ije wethouders A. du Burck en J. van de Sande. Op den wteg naar Groede waren! een viertal eerepoorten opgericht, ter wijl sparreboompjes de straten sierden. Om 'twee uur kondigde een donderend hoera,-geroep de komst van If. M. aan. Dei echo klonk over de schuimende-baren, den torpedojager tegemoet. Zoo ontving de Koningin reeds op de golven, hef; saluut der massa. Eenige minuten later meerde de -boot aan den steiger. Onder een -geweldige uitbarsting van geestdrift, begeleid .door het gejubel der fanfares zette'de Koningin voet op Cadzóndschem glond. Twee meisjes van de Openbare en Christelijke .school strooiden vóór H. M hyapinthen ,in de nationale kleuren. Daarna werden H. M. 'eenige bouquets aangeboden door dames van verschillende vereenigingen. Daarop sprak burgemees ter van Zuijen H. M. toe in nagenoeg (ie volgende bewoordingen: Majesteit, Als Burgemeester der gemeente Bteis- kens geniet ik de hooige eer U bij het betreden van den Zeeuwsch-Vlaamschen! bodem namens al mijne ingezetenen .wel kom te heeten. Ons bezielt slechts' één wensch, n.l. vereenigd te blijven met Nederland onder Uw wijs bestuur. Leve de Koningin! Een storm van geestdriftige betuigin gen brak daarop los. De Koningin be tuigde Hare besten dank voor deze hulde- en zeide getroffen te zijn door deze hartelijke ontvangst. De1 hooge personen bestegen nu weer de a.ilto-'s. Opnieuw klonken uit alle mon den: „Leve de Koningin!" „Hoera!", de schoolkinderen zongen, begeleid door de muziekkorpsen het „Wilhelmus", vrien delijk wuivend en knikkend reed H. M. het dorp door in 'de richting Groede. Breskens wachtte Haar terugkomst. Te Groede. Ook hier was de ont vangst schitterend. Honderden menschen vulden de straten. Het weer was verre van mooi. Meedoogenloos zlweepte een koude regen de gezichten der wachten den. Donderbuien ontlastten zich keer op keer boven de gemeente. Onder geweldige uitbarstingen van geest drift arriveerde H. M. hier Burgem. J. van Oostrom Soede' verwelkomde" hier H M. Onbeschrijfelijke geestdrift volgde op de dankwoorden van de Koningin. Spontane uitroepen als: „Wij blijven bij Nederland, Zeeuwsch-Vlaanderen bij Ne derland, Leve de Koningin!" klonken H. M. toe. Dankend reed de Koningin door de versierde straten. Te Nieuw vliet. Ook hier stond burgemeester van Oostrom, die deze ge meente ook bestuurt, gereed om 11. Al. tc verwelkomen. Overal geestdrift en toe- iuichiagein. Schoolkinderen braichten met hunne onderwijzers H. M. een ware ova tie. Kort bleef H. M. hier, daar nog drie gemeenten moesten bezócht wor den. Do reis ging nu naar Cadz'and. Te C ad zand. Hier was de ontvangst even schitterend. De straten zagen Zwart van de menschen. Luide hoera s klonken weer, toen de auto's het dorp inreden. Er heerschte een ongekende gepstdrill. Vóór het gemeentehuis hield H. M. stil. Daar Verwelkomde de burgemeester, de heer I. Erasmus in eenvoudige, doch welgemeende woorden de Hooge Gast. Majesteit, Wees welkom in onze gemeente! Ik kan Uwe Majesteit de verzekering geven van onzen diepgevoelde» dank, dat het Uwe Majesteit heeft mogen behagen om onze gemeente met Uw hoog bezoek te willen vereeren. Als tolk der geheele ge meente verklaar ik, dat het ons een onuitsprekelijk genoegen doet, Uwe Maje steit cenigen tijd in ons midden te zien. We hopen, dat het .Uwe Majesteit moge gegeven zijn, nog .vele jaren ovei ons land te regeeren! De Koningin dankte ontroerd voor deze hartelijke woorden, waarna ds. du Puy nog even het woord nam om H. Al. nog eens de trouw ©n aanhankelijkheid, der bevolking te betuigen. H. M. dankte den spreker en verzocht de aanwezigen aan haar voor te stellen. Heel Caidzand jubelde bij het vertrek van de IComngm. De muziekkorpsen speelden, duizenden galmden hun geestdrift uit. Te Zuidz'ande. Heel het dorp was in vlaggetooi. Overal driekleur en Oranje- Eerepoo-rten, guirlandes, opschriften. Eert eerewacht te paard wachtte II. M. op Burgemeester F. van Vessem begroette -hier de Koningin. H. M. dankte weer yoo-r de gebrachte hulde en getoonde trouw. Z. K. II. de Prins toonde vooral een warme belangstelling vooir do piiach- dige stoeterij. Wuivend en knikkend, nal- -gcjuicht door allen, reed H. M. het ver sierde dorp uit. Te Oo-stbnrg: Hier bereikte de huldiging haai- hoogte punt. De Zuidzandschestraat, waar de Koningin bet eerst zóu aankomen, was geheel beplant met Oranjeboomen, terwijl aan de .Markt een triomfboog was opge richt. Daaraan waren bevestigd de sym bolen van den Zeeuwschen landbouw: tarwe, rogge, gerst, haver, vlas, erwten en bieten. Passende opschriften, zwart op wit, sierden de straten. Hier las nien Wij leven blij, wij leven vrij op- Neêrland's dieirb'ren grond, daar was het: Het Va derland getrouwe blijf ik tot in den dood; ginder stond met reuzenlettersZeouwsch- Vlaand-eren één met NederlandEn tal rijk waren de heiigroeten aan bet or- stenhuis: Lang leve Koningin Vilhclmina. Door de hier nog steeds vertoevende Bel gen was ook een opschrift op de Markt geplaatst, luidende„Wenschen Nederland ongeschonden, Dankbare Belgen. Reeds van 's morgens vroeg wapperde van alle huizen de Nederlandsche driekleur. Ieder een was getooid met Oranje. Zingende en hossende schoolkinderen brachten er al .vroeg de feestemming in. Ofschoon het weer aanvankelijk niet meewerkte va.n 's morgens af stortten de Maaxtsche buien baar overvloed neer scheen niet toch of tegen den middag de lucht wilde op klaren; en zoowaar bescheen het Oran je-zonnetje de natte straten in feeststem ming. Inmiddels passeerde onder groote drukte 'twas juistmarktdag de niddag. Omstreeks twee uur begonnen de resp. vereenigingen zich op te stel len. Van den Zuidzandschen weg af ston den: De R. K. Boerenbonden, de Maat schappij van Landbouw, de- R. K. Pro- nagandaclubs, de R. K. Kiesvcreenigin- gen, de R. K. Werkliedenvereenigjngen, de Roomsche Bond van Ned. Dienstplieh.» tigen afd. Oostburg, de R. K. Drankbe strijders en -strijdsters, het Ziekenfonds, do Boogschutters, de Slagersvereenigin- gen enz. Circa dertig vereenigingen waar- Welk weder zullen wij hebben? Verwachting tot den avond van 11 Maart: Matige, tijdelijk wellicht krachtige, zui delijke tot westelijken wind, betrokken tot zwaarbewolkt, waarschijnlijk eenige regen. 'Weinig verandering; van tempe ratuur. onder zes muziekgezelschappen, waren present. Duizenden menschen uit geheel Zeeuwsch-Vlaanderen vulden de Markt en ingang Nieuwstraat. Op do Markt ston den ve'rder pl.m. 450 schoolkinderen van do verschillende scholen: R. K. School, Openbare School, School met den Bijbel, Normaal- en Ambachtsschool. De' „queue" vormden duizenden in do Brouwerij- en Breedestraat. Het was bekend, da,t H. M. de Beurs zou bezoeken. Het gebouw was daarom smaakvol versierd. Het was daar één gewuif en gegeur van blad- en bloemt gewassen, keurige tap-ijtën bedekten den vloer, prachtige gobelins sierden de wan den In het gebouw waren aanwezig ver schillende autoriteiten, waaronder we op merkten, Burgemeester H. S. Gratama, met de wethouders J. van Peenen en J. Risseeuw, de ho o fd comité-leden van de anti-annexatiebeweging: de heeren A. Mijs, notaris, Mr. P. C. van Bortel, ad vocaat, E. C. Mariens, Th. A. Hendrikse e-a A. de Hullu, de Zeereerw. heer P. R.ops, deken-pastoor van Oostburg "én de repp. pastoors van Sluis, Aardenburg, Eede, benevens de burggem-eesters var? Sluis, Aardenburg, IJzendijke, Waterland- kerkje, Hoofdplaat, Biervliet, Ede, St..- Kruis, Rotranchement en vele andera heeren. Half vier, kwart voor vier. Eensklaps, als g-eëlectriseerd, stuift de menschen;- luassa op-, een alles-oversitemmend hoera geroep vervult de lucht, de klókken lui den hun welkomsgroet, de muziek zet het Wilhelmus in. „De Koningin komt". Langzaam rijdt de Koninklijke auto tot voor de Beurs. Een onbeschrijfelijke geestdrift maakt zich van de aanwezigen meester; de Koningin stijgt uit en betreedt de trappen van het oude gebouw. De aanwezigen verheffen zich en brengen hun hulde; een dameskoor zingt 'het Wilhelmus, ruikers worden aan geboden. Dan neemt burgemeester Gratama het woord Majesteit U dankzeggend voor het mij- verleende verlof o-m een enkel woo-rd tot U te richten, -zij het mij1 allereerst vergund- namens mijne ingezetenen en namens de aanwezigen, vertegenwoordigende alle ge meenten van Zeeuwsch-Vlaanderen, Uwe Majesteit en Uwe Koninklijke Hoogheid hartelijk welkom te heeten en onzen inni- gen dank te betuigen voor Uwe komst in deze voor ons zoo gewichtige tijden, Mocht ik bij het vorig Koninklijk bezoek in 1907 er aan herinneren, dat de Oranje's in bet historische jaar 1604 door hun persoonlijk bezoek aan deze streek be langstelden in het wel en wee van Zeeuwsch-Vlaanderen, thans vertoeft wederom in ernstige omstandigheden een lid van dit doorluchtig Huis in ons mid den, om van Hare hooge belangstelling te doen blijken en schenkt zlijions de gelegenheid luide te "doen hooren, dat wij sinds eeuwen Nederlanders zijn en het steeds willen blijven en slechts ge regeerd wijlen worden door leden van het doorluchtige Huis der Oranje's. Zoo. zij 'ketl En nieuwe uitbarsting van geestdrift volgde op deze woorden: Daarna sprak d-e- Eerw. heer 'ds. - J. N. Pattist, voor zitter van het anti-annexatiecoimité H. M. toe in de volgende bewoordingen: Majesteit! Hier in het hart van ons oude goede land van Cadzand, waar iedere meter gronds getuigt van Nederland en Oranje, valt mij de eer te beurt nogmaals namens onze gansche bevolking het woord tot U te richten, nogmaals tot U te zeggen, hoe diep in de ziel en hoe hoog op onze. schouders wij ons Nederland, ons vorsten geslacht dragen. Hier staan wij nog anders, Majesteit, dan in TJwe residentie, hier staan wij op onzen vaderlijken bodem en dit schenkt ons krachten, reuzenkrachten in den strijd, dien wij strijden. Hier omringd door de

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1919 | | pagina 1