No. Dinsdag 4 Maart 1919. Vijftiende Jaargang. flmliiis, Muurijs n full, 7^" f Voortzetting nbare Verkooping emi of Winterjas Coibert-costumes Te koop asr Woon- en Winkelhuis, Klerk-Correspondent. nette Dienstbode R.K. DIENSTBODE, DIENSTBODE. flinke Dienstbode, Tussehen Wapanstilstand en Vrede. DEK VA5 ren-Jongeheeren- en Klnderkleedlnj, bij r groote partij afkom- van Faillissement, De verkoop plaats vanaf Dinsdag 4 irt tot en met Zaterdag 8 <rt, 's middags 2 uur, beslist langer, aan de door de taxa- p getaxeerde prezen, in de salon van den keer VAN ME- AR Opril Groots Markt, Goes, laten hier eenige prijzen en, bgvoorbeeld: f24,—, f27,50, f30.— f34—, r f 12,50, f 14,—, 7 15.50, f17— f36, f40, f45, f50.—, £70.—. r fIS. 721, 723, 727.50, 735.- f45, f 50, f 60, f70, f80, f90, r 724, 725, 730, 785, 740, 750. Tg maken vooral attent op onzen ioten voorraad Kioderjasoen en Pakja», torjekker», Pantalons en echt Engelsche Hoeren-s .mos- on Klndorrogenjaooon, 4Jle geederea kuusn gepast rden. de verkeep gene biedt uit- «tend eentent. Regeling vae den verknop: Dinsdag, Weenndag, Denderdsj Vrijdag vaa 9 -9 mur, en Zater- ig van 9—2 uur, beslist niet nger. De Directie belast met den ver- J. QEKRimn. Avlsl Bijzonder maken wl| attest j onze prima Maatsostimss getaxeerd 1 golden. Benevena een groote party am«s-Costiiumr*kk«n. zeeke pakpapier mede te brengei. TB K00» plm. 126000 draaipalen, ienevens sparren van 4 M. engte, doorsnede 10 c,M. kop ei ion groote party brandhout. Te everen per boot of spoor. Prgsop ïanvraag. A J. RIJK, Heinkenszand een ia de kem van Heinkenszand gelegen groot ongeveer 4 Aren. Te bevragen bij den heer A. J. RIJK, Heinkenszand. TB K 0 R op den besten Winkelstand vanf Soes, een Sterk voor allo doeleinden zeer gs aehikt; gevelbreedte Meter. Te bevragen bg Notaris E. C. VAN DISSEL te Soes. fyA Bevraagd op een kantoor t« Goes een bekwaam Brieven Bureau N. Z.v Courant onder letter S. 7# Wegens huwelijk ter tegenvroer dige met Mei e k. eene gevraagd, bg Mevrouw A. RIJKi| Kleine Kade, Ones. Tegen 1 Mei wordt gevraagd ee:. die goed kan werken. Loon f2' met varheoging, bg Mevr. NOLLEN Corn. Jolstraat 64, te Sohsvenlng*' Voor inlichting 11017te vervoegd bij A. Simons, Kruiningen. Gevraagd in gezin met 2 kinderen) voor directe indiensttreding, een!' loon f225.per jaar, wascb WS' Brieven bur. .Nieuwe Zeeuvvsch® Crt" onder letter D. Abonnementsprijs p. 3 imlaianden voor Goes f 1.diaarhüiten f 1.25. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht vóór half één uur 's namiddags- Verschijnl eiken MA1HDAG-. WIUSDIG- en VIIIDMiM Kantoor v. d. Administratie: Boudewljn de Wlltestraat A 135° GOES. Tfflb ba tere. i Directie no. 94. Redasfe» n». 97. Reclarneberichten 30 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 régels f0.75, iedere regel meer 15 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst wordt 2 X berekend). door de genade Gods en de gunst van. den Apostolischen Stoel BISSCHOP VAN HAARLEM, Huisprelaat van Z. II. den Paus, Assistent- Bisschop bij den Pauselijken troon, aan de Geestelijkheid en de Geloovigen van Ons Bisdom Zaligheid in den Heer. o— Toen de Engelen, de geboorte aankondig den van onzen Goddelijken Zaligmaker, gaven zij als doel van Zijne komst op aarde aan, behalve glorie te geven aan God in den hooge, vrede te brengen aan de menschen op aarde. En toen Onze Heer door Zijnen dood aan het Kruis alles had volbracht, waarvoor Hij van den hemel was nedergedaald, waren bij iedere verschijning van dien verrezen Christus aan Zijne leerlingen telkens en telkens weer Zijne eerste woorden deze gelukwensch: „Pax Vobis" „Vrede zij u". Zoo gaf Hij zelf het voorbeeld van hetgeen zij, volgens Zijn vroeger gegeven bevel, bij hun optreden onder de men schen doen moesten: „in welke stad of dorp gij ook binnen gaat, zoo had Hij bevolen, als gij het huis binnen treedt, groet bet dan, zeggende: Vrede zij aan dit huis". En dat de Apostelen dit zeker zullen gedaan hebben, blijkt wel hieruit, dat nagenoeg alle brieven der Apostelen beginnen met de woorden: „Gratia et Pax", „Genade zij U en vrede"; afgewisseld soms door: „Gratia, misericor- dia et pax; genade, barmhartigheid en vrede"; altoos dus en immer: vrede, vrede. En alsof dit niet overvloedig ge noeg ware, om te bewijzen van hoe hooge wamde de vrede is, maakte de Apostel Petrus er een gebod van, den vrede te zoeken, ja als een kostbaar bezit dien vrede na te jagen. Maar zal wellicht iemand meenen het is toch wel overbodig te bewijzen, dat de vrede een zoo _gewenschte schat is, overbodig te bevelen, dat wij den vrede moeten zoeken; immers iedereen en alles wil vrede, zelfs zij, die den oorlóg voor bereiden of ontketenen, hebben daarbij- geen ander doel, dan den vrede te ver krijgen of te verzekeren. Zeker, Beminde Geloovigen, een ieder wil vrede, maar er zijn, helaas! zoo velen, tot wie men zou kunnen zeggen, wat- Christus tot Jerusa lem zeide„Mocht gij.erkennen, wat U tot vrede strekt, doch nu is het voor uwe oogen verborgen", zoovelen, die den vrede zoeken, waar hij niet te vinden is. Waar dan is de vrede yrel te vinden? De H. Petrus, die ons met de woorden van den Psalmist beveelt den vrede te zoeken en iia te jagen, wijst ons ook, in overeenstemming met hem, zoo duidelijk mogelijk den weg naar den vrede aan: „Wendt U van liet kwade af en doet het goede", zegt hij, zoekt daar en daar alleen d-en vrede. En omdat er nu zoo- velen zijn, Beminde Geloovigen, die zich niet afwenden van het kwade, maar hun voldoening zoeken in wat zondig is en terugschrikken van het goede, van de be oefening der deugd, in plaats van 'het goede te do-en, daarom is er zoo weinig vrede in de wereld tussch-en de men schen en de volkeren, daarom ook zijn er zoovelen, in wier hart de vrede niet wo nen kan; want „er is geen vrede, zegt de Profeet in den naam van God, er is geen vrede voor de zondaars"; alleen door het goede te doen en ons af te wenden van het kwaad, kunnen wij den vrede winnen, niet den schijnvrede, gelijk de wereld dien geeft, maar den waren vrede, dien. Christus op de wereld heeft gebracht en dien Hij Zijnen vrede noemt: „Ik geef U Mijnen vrede". Nu is het wel niet te loochenen, maar kunnen wij met vreugde vaststellen, dat er veel goeds wordt gedaan: de vereering van het Allerh. Sacrament des Altaars neemt gelukkig nog voortdurend toede vrijgevigheid voor allerlei liefdewerken groeit van jaar tot jaar; ofschoon Wij wel durven zeggen, dat de meest ver mogenden, over het algemeen genomen, in deze niet genoeg doen in verhouding tot hun vermogen, en allerminst in ver houding tot hetgeen zij voor weelde en vermaak^ besteden, maar toch de me- ^gte, wier bedrijf door God wordt ge- '""'"4, offert inderdaad veel voor het geestelijk en lichamelijk welzijn van den evennaaste; meer en meer komen velen onzer op voor hun katholiek Geloof en wordt dus openlijk Christus beleden voor de menschen; in één woord het is niet te loochenen, maar integendeel een verblij dend verschijnsel, dat er veel goeds wordt gedaan. Doch evenzeer moet worden er kend, dat dit alles niet de waïe heiligheid is, wanneer het niet öf als middel ter innerlijke heiliging wordt gebruikt óf de vTucht kan genoemd worden der steeds blijvende heiligmakende genade; en dit kan het best hieruit blijken, of men ge noegzaam zich afwendt-van het kwade en an de gelegenheid tot zonde, zoowel voor zich zeiven als voor anderen. Immers wanneer dit iniet het geval ware, zou men moeten denken aan een poging zij het dan ook een onbewuste po" ging om twee heeren te dienen. En daarover zijn Wij niet zoo heel gerust, Beminde Geloovigen, omdat Wij anders met kunnen verklaren de tegenstrijdighe den, die zich zoo dikwijls vertoonen in het leven van niet weinigen onder ons. Denkt slechts aan zoo menige vrouw, die trouw ter kerke en zelfs menigvuldig ter Communie gaat, maar ondanks alle ver maningen in het openbaar door nagenoeg al de Bisschoppen van geheel de wereld gegeven, door haar kl-eeding, waarin zij nu eenmaal de verderfelijke mode dei- wereld wil volg-en, een voortdurende er- gernis voor het op dit punt zoo zwakke mannelijke geslacht is; denkt slechts aan die laten wij zeggen vrome jeugd, zoo wel vrouwelijke als mannelijke, die met de grootste lichtzinnigheid voortdurend jaagt naar allerlei ook gevaarlijke ver makelijkheden, geheel vergetend, en, zoo als de H. Chrysologus zoo scherp heeft gezegd, te gelijker tijd schertsen met den duivel; denkt aan dezer ouders, die wan neer de kerk maar al te veel wordt ver geten hunne kinderen dit alles zoo ge makkelijk toestaan, in het geheel er niet aan denkend, dat zij hun kinderen, door j hun toevertrouwd, niet slechts voe den moeten, maar ook en wel in de eerste plaats opvoeden tot ernstige Chris tenen; denkt aan zoovele mannen, die voor ieder goed werk voor inderdaad be- wonderendswaardige offervaardigheid te vinden zijn, maar er overigens te weinig op letten of zij zich daartoe niet in staat gesteld hebben door handelingen, welke de christelijke liefde, soms zelfs dé christelijke rechtvaardigheid veroordeelt; om kort te gaan, let op dit zoo veelvuldig voorkomen; op allerlei gebied, van de grootste tegenstrijdigheden in het leven van een en denzelMen persoon, en staat df" Met verwonderd, dat bij die tegen strijdigheid in de uiterlijke daden, -- "liet klare bewijs, dat er toegegeven wordt aan tegenstrijdige innerlijke neigingen, - geen Chnstus-vrede kan wonen in het hart. De Psalmist, die den vrede gewonnen en overvloedig gewonnen had, sprak uit ondervinding toen hij, God dankend, zei- de. „Pax multa dihgentibus legem Tuam" iieftln" "re.e ^bb?n zii' die "we wet liefhebben Zonder die liefde voor Gods wetten zonder die blijde Onderwerping aan Gods wil, waarin de eigenlijke heilig" S b?staa'> zullen wij dien kostelijken wede des harten, onze groote kracht op aaide en het onderpand van den eeuwigen vrede in den hemel, nooit deelachtig wor- den; en wie die blijde overgeving van zich zeiven mist, omdat hij terugschrikt donï- it fri4® Zij vraaS'' bewijst daar- aooi, dat hij den vrede voor die offers te duur gekocht acht, maar dan ook, dat tin de hooge waarde van dien vrede met kent„ en daarom dien vrede niet vurig genoeg begeert. Ziet, Beminde Geloovigen, wij bidden dagelijks sinds weken en gaan voortdurend voort met bidden, dat God eindelijk een waren vrede, op de christelijke rechtvaar digheid en liefde gegrondvest, aan de aarde moge teruggeven. Hoe zal God luisteren naar dit gebed? Het smeekgebed is toch mets anders, dan het uitspreken tegen over God van onze ernstige, vurige be geerten. En is het wel waarlijk ernst, aan God vrede te vragen voor de we reld en eensgezindheid tusschen de volke ren, wanneer wij den zooveel hoogeren ïnnerlijken vrede des harten te gering schatten, tfm er de noodige offers voor te brengen? Kunnen wij vurig verlan gen voor anderen, wat wij voor ons zeiven met genoeg waaideeren? Of is het ons misschien met zoo zeer te doen om de eendracht onder elkander en den eigen rede des harten, dan wel om de stof felijke rampzalige gevolgen van de twee dracht en den strijd te ontgaan? Maar dan zouden wij een dwaasheid begeeren: de oorzaak willen Laten bestaan, en al leen d-e gevolgen doen verdwijnen. Die dwaasheid is geheel uitgesloten door het gebed, wat wij dagelijks storten en waarin wij den H. Geest smeeken, dat Hij het aanschijn der aaide vernie'uwë, door de harte-n d-er geloovigen te vervullen en er het vuur Zijner liefde te ontsteken, dat Hij ons geve d-e ware wijsheid te bezitten, opdat wij ons in Zijne vertroosting voort durend mogen verheugen. O, Beminde Geloovigen, bidt nu eens allen in dien geest uw gebed voor den vrede, vooral gedurende den aanstaanden vastentijd. „Diverte a malo et fac bonum, inquire pacem et persequere eam", wendt U af van het kwade en doet het goedé/ en bidt dan met het grootste vertrouwen om den vrede, terwijl Gij zeiven op den goeden weg den vrede najaagt. En gedenkt jn dit gebed vooral de leiders der volkeren, die thans zeggen 'bezig te zijn om een blijvenden vrede te stichten, opdat bij dit gewichtig werk hun verstand verlicht en hun hart door christelijke liefde verwarmd worde. Bidt ook voor Hare Majesteit onze geliefde Vorstin, die in den schrikkelijksten aller oorlogen den vrede voor Haar volk heeft weten te bewaren, -voor Haar en voor geheel Haar Koninklijk Huis; én ver geet in Uw gebed, ook Ons niet, die zoo vurig voor allen bidden, dat de vrede Gods, welke alle begrip te boven gaat, Uwe harten blijvend vervulle. En zal dit Ons herderlijk schrijven, op den Zondag Quinquagesima, in alle tot Ons Bisdom behoorende kerken, alsmede in de kapellen waarover een Rector is aangesteld, op de gebruikelijke wijze wor den voorgelezen. Gegeven te Haarlem, den 21 Febr. 1919. f AUGUSTINUS JOSEPHUS, Bisschop van Haarlem. Op last van Z. D. Hoogwaardigheid, L. Westerwoudt, Secretaris. DE VREDESCONFERENTIE. Op de vredes-conferentie beginnen lang zamerhand de rapporten van de verschil lende commissies in gereedheid te komen. Zaterdag zou jde raad van tien reeds de voornaamste besluiten van twee 'der groote commissies, die van financieele en economische aangelegenheden, in behande ling kunnen nemen. Een belangrijk on derdeel tot het regelen van een voor- loopigen vrede met Duitschland is daar mede een goed stuk op weg naar de oplossing. Gemeld wordt dan ook reeds, dat maar schalk Foch „eerlang? naar Trier zal gaan om aan de- Duitsche commissie een nieu we overeenkomst voor te leggen ter ver vanging van het tegenwoordige wapenstil- standsverdrag. Die overeenkomst, waarin dan waarschijnlijk de conclusies van de bovenvermelde commissies verwerkt zijn, wanneer zij de goedkeuring van den raad van tien tenminste verwerven kunnen, za) als een onmiddellijk voorspel tot denvoor- loopigen vrede te beschouwen vallen. Losse Berichten. De anarchie in Beieren. BERLIJN, 1 Maart (W.B.) Volgens be richt van de persafdeeling uit München werden de door de soldaten der republi- keinsche beschermdngstroepen gevangen genomen leden van den raad dr. Levin, Miihsam en Landaner door de wacht van den landdag weer bevrijd. Op het bericht van de gevangenneming dezer leden trokken de in de Wagnerzaal verzamelde arbeiders in gesloten gelede ren naar de Ludwigschool om wapenen voor de bevrijding van hun leiders. Daar op die plaats geen wapieas te krijgen waren, trok de troep naai' de Tikken- kazerne. De leiders verklaarden met alle middelen in te zullen grijpen, ter verde diging van het congres. 'De deputaties, die naai' den landdag trokken, verlangden haar leiders te zien. Dir. Levin, Mühsam en1 Landaner spra ken onder- veel bijval de menigte toe en stelden ze gerust. Daarna ging de me nigte langzamerhand uiteen. In het Industriegebied. BERLIJN, 1 Maart. Volgens berichten, die hier Zoo juist uit Leipzig zijn bin nengekomen, hebben voor 't raadhuis sa menscholingen plaats van werkloozlen, daar de werkloozenondersteuning niet kau worden uitbetaald, doordat twee banken wegens tegenstaking der bourgeoise ge sloten zijn. D© demonstranten willen de banken tot Betaling dwingen. Alle zaken zijn gesloten, behalve het levpismiddelenbedrijf. De Belgische eischen. De Parijsche correspondent van het „Hbld." seint: Men kan zeggen, dat de voornaamste werkzaamheden der commissie voor de Belgische territoriale eischen zal Mijn de herziening van het veidrag van 1839. Dit verdrag is ten aanzien van de mo gendheden, die de neutraliteit van Bel gië gegarandeerd hebben, nietig geworden door het feit van den inval in België, maar niet Ten aanzien van Nederland, da,t geen waarborgende mogendheid was, doch partij. Het blijft dus bindend voor België en Nederland en ten opzichte van Nederland blijft België ©en neutraal land. Er moe ten dus onderhandelingen tusschein beid® landen voorbereid worden. Het is waar schijnlijk, dat d© commissie bij' het op stellen van haar rapport ten aanzien dar revisie noch België, noch Nederland zal hoofen, maar is haar werk eenmaal a£- geldopcn, dan zal de quaestie voor den Raad van Tienen komen, die dan zfeer waarschijnlijk beide partijen zal hooren. Volgens gesprekken, die ik heb gevoerd, schijnt de conferentie geen uibeenzleittin- gen te zullen aanvaarden, di© niet ge grond zijn op cthnografische argumen ten, maar voornamelijk op economisch© en strategische overwegingen. In ieder geval schijnt men, hoewel sympathiek staande- tegenover België als martelaar, zooi ruim mogelijk de belangen van Ne derland te willen in het oog houdenj en het land géeneriei geweld te willen, aandoen. Volgens de „Temps" is, het waarschijn lijk, dat de commissie vandaag; Maandag, met haar werkzaamheden gereed is. Da delijk daarna zal de raad der mogend heden zich moeten 'uitspreken oiver de herziening van het verdrag van 1839. Het gaat met name om de vraag, of die revisie moet verzocht worden door België 'alleen of door de geallieerden, die de neutraliteit van België gewaarborgd hebben, of wel door den Volkerenbond. Welk weder zullen wij hebben? De Duitsche gruwelen in België. Mgr. Heylen, bisschop van Namen, heeft besloten onmiddellijk over te gaan tot de openbaarmaking van een reeks gewich tige documenten aangaande den Duitschen inval in het bisdom van Namen (provin cies Namen en Luxemburg) en de gru welen, door den vijand in die zwaarbe proefde gewesten gepleegd. Het geldt hier een bijdrage tot het groote werk, waartoe het Belgisch episcopaat onlangs het ini tiatief heeft genomen. De publicatie wordt toevertrouwd aan kan. Schmitz, secretaris van het bisdom en den eerw. pater Dom Norbert Nieuw- land, benedictijn der abdij van Maredsous. Het werk zal bestaan uit verscheidene deelen en verschijnen in afleveringen, ver sierd met plans en illustratiën. De Pruisische Nationale Vergadering. WEIMAR, 28 Febr. (Officieel). Wegens de moeilijkheden met het verkeer heelt het Pruisische ministerie besloten, de bij eenkomst der Pruisische nationale ver gadering voor onbepaalden tijd uit te stel len. Oorlogspensioenen. „L© Journal" oppert het plan dat de volkerenbond alle soldaten, die aan den oorlog deelnamen, zal pensioneeren. De basis der aan de landen toe te kennén bedragen zou worden gevormd door het aantal gemobiliseerden, het aantal dooden. den duur van ooriogsdeelname der ver schillende landen, de materieel© schade, do bevolking en de oorlogsuitgaven. Verwachting tot den avond van 4 Maart: Matige tot krachtigen Zuidelijke tot Westelijken wind, betrokken tof zwaar bewolkt, regen of sneeuwbuien, kouder. De Belgische Hetze. Naar verluidt is de Nederlands che coupletzanger, de heer Dumas, toen hij idezer dagen in het Winterpaleis te Antwerpen, waarvoor hij een uit- noodiging had ontvangen, wilde op treden, door het aanwezige publiek op onheusche wijze bejegend. Uit de zaal werd' nem toege schreeuwd: „heb je den Duitschen keizer bij je?"; „geen Hollanders .op het tooneel"; welke uitroepen gepaard gingen met een oorvercfoovend la waai, zoodat het den heer Dumas on mogelijk was zijn repertoire aan te vangen. De heer Dumas heeft daarop Bel gië verlaten. Te Amsterdam wordt nu door Ne- derlandsche artisten een beweging voorbereid, om, zoolang onze artisten een dergelijk onthaal in België vin den, met Belgische artisten niet meer tezamen op te treden. (Msbode) Onlusten te Madrid. MADRID; 28 Febr. (R.O.) Alhier heb ben ernstige onlusten plaatsl gehad ton- gevplge van de voèdselschaarsichte. Win kels van slagers! én bakkers warden be stormd. De onde werd hersteld, nadat de staat van beleg was afgekondigd. Jroepen pa trouilleeren door de straten. Wolff seint uit Keulen: In W.esthaven bij "Keulen zijn tenge volge van een ontploffing de munitie depots waar 42 c.M.-granaten lagen, ineengestort. Door de brandweer zijn tot nu Joe 13 dooden en 12 doeisi zwaar, deels licht gewonden wegge voerd. BRUSSEL, 27 Febr. M. Aillard, gemeen telijk raadsheer te Tournai, heeft Wilhelm von Ilohenztollern, ex-keizer van Duitsch land, en den Duitschen legercommandant Ho'ppfer, die een tijdlang het. plaatselijk commando te Tournai bekleedde, gedag vaard om den 2en Mei 1919 te 9 uur voormiddag te verschijnen voor de 2e Kamer der rechtbank. De door M. Aillard aangevoerde grond berust op zijn on rechtmatige deportatie, omdat hij in Oc tober 1916 geweigerd had aan den yij- and de lijst der werklooze arbeiders te verstrekken. M. Aillard eischt een scha devergoeding van 50.000 francs. (Tel.) BINNENLAND. Tweede Kamer. De motie-Bomans werd Vrijdag met 43 tegen 35 stemmen aangenomen. Vóór stemde de geheele linkerzijde, uit gezonderd de vrije liberalen en de hee ren Wijnkoop en Kolthek, benevens de heeien v. Schaick, Romans,. Bulten, v. Rijzewijk, v. d. Bilt, Haazevcet. Engels, Wintermans, Kuiper (allen Katholiek) en Staalman. (Chr. democraat). Achtereenvolgens wei-den ook verschil lende andere moties in stemming gebracht. De motie-Duymaer van Twist om spoe dig met maatregelen te komen tot verbe tering der salarissen voor beroepsonder- officieren werd z.h.s. aangenomen. Alleen de heer Wijnkoop verklaarde te gen te stemmen. De moties K. ter Laan en Zadelhof in zake het tegemoetkomen aan verschil lende wenschen der gedcmiohiliseei'don werden beiden verworpen. Daarentegen werd de conclusie van de commissie om diegenen der oud-gedèmobiliseerden le steunen, die daaraan tengevolge van de' mobilisatie behoefte hebben, en om tot dit doel vanwege het departement van1 oorlog aan het koninklijk nationaal steun comité een crediet te openen. Aangenomen met 49—38 stemmen. Vóór stemden de geheele linkerzijde en de heeren Zijlstra, Duyinaer v. Twist, v. Schaick, Bulten, Engels, Haazevoet, lio- r;

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1919 | | pagina 1