No. 13. Zaterdag 1 Februari li) 19. ijftieude Jaargang. Virschijnt elkin MAANDAB-JTOEISQAG- u VRIJDAGAVOND. Tusschen Wapenstilstand en Vrede. BINNENLAND Welk weder zullen wy hebben? U1TZEELAND UWE ZEEUWSCHE1M Abonnementsprijs p. 3 maande* voor Goh f 1.daarbuiten f 1.26. Afzonderlijke nummers 6 cent, dubbele bladen 10 cent. vertentiën worden ingewacht vóór balt MD anr 's namiddags. Kantoer d. Administratie: Boudewljn de Wlttesfraat A 139* 60ES. Vel. in tere. i Directie no. 94. Redactie no. 07. Raclameberichtbn 80 Ct. p. r. B| a bon cement speciale pr|s. Advertentièn ran 19 refills 10.86, iedere regel meat 10 Ct. Eenzelfde advertentie 8 X geplaatst wordt 8 berstend. DE VREDESCONFfcRENTIE. Da zitting van Woensdag. PARIJS, 29 Januari (R.OHet offi- ciëele communiqué der vredesconferentie van heden meldt: De president der Vereenigde Staten, üe eerste ministers en de ministers van buitenlandsche zaken der geallieerde en geassocieerde mogend heden, benevens de vertegenwoordigers van Japan hebben heden twee confe renties gehouden, een van 11 tot 1 en een van hal vier tot 6 uur. 's Morgens brachten de Poolsche af gevaardigden rapport uit over den toe stand in Polen en de Poolsche eischen, 's Namiddags zetten de Tsjecho Slo waksche afgevaardigden huo zienswijze uiteen inzake het vraagstak van het industriegebied iu Silezié, gelegen tus schen Bohemen en Polen De volgende zitting zal morgenvoor middag 11 uur gehouden worden. De zittDg van Donderdag. PASIJS, 30 Januari. Hedenochtend werden ter conferentie de besprekingen over het lot der Duitsche koloniën voort gezet. Henri Simon, de Fransche minister van koloniën, woonde de zitting bij. De Duitsche deputatie. Volgens een draadloos bericht zal de Duitsche vredes-delegatie bestaan uit: Scheidemann, Erzberger, dr. Konrad Hausmaan, graaf Brockdorf Rantzau en graaf Bernstorff. De Belejewlkl en de Vredesconferentie. Worafski, de vertegenwoordiger der Sovjetregeering te Stockholm, is overtuigd dat de bolsjewiki zich bereid zullen ver klaren afgevaardigden naar de Prinsen eilanden te zenden. De regeering van Archangel zal aan de conferentie geen deel nemen. (Zie laatste bericht.) Lees* berichten. De onlusten In Ouitichland. BERLIJN, 28 Januari. Volgens de „Hamburger Nacorichen" hebben de Spartacisten in Wühelrnshaveti de ne derlaag geleden. De nederlaag, in Duitschland gele llen door de Spartacus-groep, heeft aan het Bolsjewisme in Rusland lang geen goed gedaan, lie reeds sinds maanden bestaande tweedracht tus schen de Trotsky- en de Lenln-groep, van welke de eerste door anarchie en schrikbewind, de laatste door toe naderingspolitiek tct dc niet bolsjewis tische partijen on tot de Entente haar doel: ae werelrevoluUe hoopt te be reiken, is tot haar hoogtepunt geko men. Welke van beide uit dat tweege vecht als overwinnaar to voorsciiijn zal komen, valt met geen mogelijkheid te gissen. Terugblikkende beschouwing. Bij de algenieene debatten over de boodscliap van de Wurtembergsche re geering verklaarde de leider van het Centrum, Gröber, in den Wurtemberg- sohen Landdag, dat de revolutie niet noodig zou zijn geweest, om een nieu we grondwet en een nationale ver gadering te krijgen. Alles wat gedu rende do'revolutie bereikt is, had langi; w ettelijken weg bereikt kunnen wor- Uea. Du Pauselijke medaille. Z. H. de Paus heeft een munt ter herdenking van den vrede laten slaan. De voorkant draagt den beeldenaar Van Benodictus X%', de achterzijde ver zinnebeeldt net vredeswerk van den Paus in de gestalte van den Verlosser, die het menschdom den vrede brengt. Be Katholieke H»e|R»cheol van Leuven. Omtrent Üe openingsplechtigheden van "de Katholieke hoogeschool van Leuven lezen wij in Belgische bladen het vclgende: vóojwigwgsun door talrijke militaire hoogstudenten, begaven zich stoetsgewijs naar de af- genrande Et. PietersKerk, waar te II uur, na het Veni Creator, een plech tige pontificale H. Mis werd gezongen. Daarna had de opeirmgspfocütigneid plaats. Kardinaal Bourne. Op zijn rondreis heeft Z. Em. kardi naal Bourne bij zijn verblijf in Egypte de Engeische troepen te Kaïro en Aiexanurie bezocht. Tevens heeft hij üen feüen üer Engelsche katholieke gemeenten en den vertegenwoordigen- uen lichamen der inutenlaaclschia katholieke gemeenten een bezoek ger bracht. Kardinaal Bourne is op het oogen- blik te Jeruzalem, vanwaar hij naar. Constantinopef en de Zwarte Zeevloot zal gaan, In de provincie West-VIaanderex» zijn, zoo thans gemeld wordt, niet min der dan 142 kerken geheel of gedeel telijk door oorlogsgeweld verwoest De Berlijnsche correspondent van het „libid." ineidt: Ik verneem uit vertrouwbare bron, dat Rosa Luxemburg niet dood is., doch in een kliniek in Piet westen van Berlijn verpleegd wordt. Bevesti ging van het gehoorde kon ik nog; niet verkrijgen, in elk geval is, on danks alle pogingen, nergens een spoor van haar bjk gevonden. Kardinaal vorst-primaat Czernoch heeft tot den Paus het verzoek gericht om tusschenbeide te komen in't belang van de in Biberië vertoevende Hon gaars che krijgsgevangenen. De bisschop van Straatsburg heeft zich, naar de ,,'Reichspost" meldt, tot den Paus gewend, om bij de entente er op aan te dringen, dat in zijn diocees de Duitsche taal zal mogen worden gebruikt. Een der bekendste vrouwelijke lei ders van de sociaal-democratische partij, Clara Stettin, is tot de Spartacis- tén overgegaan. Zij geldt als opvolg ster van Rosa. Luxemburg. (Msb.) Verkiezingen In Praleen. Het eind-resultaat van de verkiezingen in Pruisen, met uitzondering alleen vau het district Posen, ia eindelgk bekend geworden. De gisteren nog ontbrekende districten hebben aan de „burgerlijke partgen" een voorsprong gegeven. Van de 401 zetels lubben de meerderheids socialisten er 142 verkregen en de onaf hankeiijken 24 de bezetting van 21 Posensche zetels is intusschen nog met bekend. Het centrum heeft tot dusver 87 zetels verkregen en heeft uit Posen nog nieuwe veraterkmg te wachten. In het oude Pruisische huis van afgevaardigden was de centrums-fractie 103 leden sterk. Ook nu heeft het centrum, evenals voor den rijksdag, een zetel in Berljjn gewonnen. Hef slechtst zijn natuurlgk de conser vatieven er afgekomen. In het huis vau afgevaardigden hadden zij 148 zetels en de vrg-conservatieven 51, de Duitsch nationale volkspartij heeft nu slechts 41 zetels verworven. Aan de conservatieve overmacht in Pruisen is, zeeals te ver. wachten viel, een beslist en definitief eind gemaakt. (Msbode.) De str(|d In Polen. BERLIJN, 30 Januari (W.B.). De mor genbladen melden De vrijwillige storm afdeeling Rossbach van de grensbescher ming Ost geraakte Dinsdag met de Poolsche bevolking van Kulmsec bij Graudens in strijd. Volgens bet „Berk Tagebl." werd na artillerie voorbereiding Kulmsee stormen derhand genomen. BERLIJN, 30 Januari (W B.). Op den 29sten Januari werden Grüntal, Wunseh- heim, Jaruschin en Gross Samoklensk door onze troepen genomen. Twee machinegeweren, geweren en mtmitie werden binnengebracht. Een protest. De Duitsche regeering heeft plechtig geprotesteerd tegen het voornemen der geallieerden om Duitschland zijn koloniën niet terug te geven. Een oordeel. De president der Zwitserscke republiek Ador, uit Frankrijk te Bom weergekeerd, heeft het volgende oordsel over de vredes conferentie uitgesproken: een eigenlijke vredesconferentie is zij niet, maar alleen een bijeenkomst van de geallieerden ter bespreking van de voor waarden, die aan de overwonnenen zullen worden opgolegdl Zeer juist! De documenten. BERLIJN, V. D. 29 Jan. Kautsky ver klaart dat die eerste groep documenten van het ministerie van Buitenkandgcho Zaken, loopend tot de overhandiging van het ultimatum aan Servië gesorteerd is. Een telegram uit Tokio meldt, dat de ex-keizer van Korea aan een beroerte is gestorven. In Nieuw Zuid Wales zijn drie dor pen door b o s c h b r a n d ingesloten; veel huizen zijn reeds verwoest Uitge strekte bosschen staan in lichte laaie. UIT BELGIË. Nationals hulp aan kardinaal Meroier. In 1916 werd ean comité tot stand gebracht, met het doel, kardinaal Mer- cier een medaille aan te bieden. De personen, die het initiatief namen, behoorende tot de verschillende partijen waren de heeren Solvay, baron Lambert, Jadot, baron Janssens, L. Bartrand en L. Goffinet. Tot nu toe kon, wegens verschillende omstandigheden aan dit voornemen nog geen gevolg worden gegeven. Thans echter zal de hulde weldra worden ge bracht. De medaille is gemodelleerd door Jules Jourdain; verkleinde modellen zullen verkocht worden en de opbrengst zal ter beschikking van den gevierden pri maat worden gesteld. Spaorwegongeluk. De reizigerstrein, die in den namiddsg uit Brussel vertrekt en te Denderleeuw ten 9uur 's avonds voorbijsnelt in de richting van Aalst, kwam Maandag- avendr zoo meldt de „Gazet van Ant werpen", in volle snelheid aangestoomd terwijl er ep hetzelfde oogenblik uit Denderleeuw een goederentrein eok in de richting van Aalst vertrok. Tenge volge der duisternis kon de machinist van don reizigerstrein het goederencon- vooi niet bemerken en reed er dwars in. De botsing was verschrikkelijk. Zonder verwijl begon men met het reddingswerk. Zeven en twintig per sonen werden gekwetst. Drie Belgische soldaten, jongens die met verlof naar huis gingen, werden dood van onder de puinen gehaald. Naar wij vernemen is voor Zeebrugge een vermoedelijk Engelsche boot op een mijn geloopen en gezonken, waarbij de geheele bemanning omkwam. (Msb.) Een flinke daad. De Tijd schrijft: De heer Deckers verdient den dank van dat deel van het Nederlandsche volk, hetwelk prijs stelt op eerbiediging zijner zedelijke gevoelens en op bescher ming tegen de brutale onbeschaamdheid der zedeloosheid. In een scherp betoog, dat indruk maakte door de oprechte verontwaar diging, welke eruit opklonk, heeft deze katholieke argevaardigde in de avond vergadering van 29 Januari iu de Tweede Kamer het zijne gezegd over de vuilig heid, welke in den spoorwegboèkhandel werdt uitgestald en ten verkoop werdt aangeboden. En dat hij daarbij vcoral het beruchte weekblad „Het Leven" A faire nam, verhoogt aanzienlijk de waarde van zgn rede. Er zijn, helaas, nog maar al te veel Katholieken, die zich laten verblinden door de reclame en het schijnschoon van dit tijdschrift en aldus gevaar loopen in te nauwe aanraking te komen met de stukken van verderfelijke strekking en de ver dachte advertenties, welke er zoo rij kelijk in voorkomen en die door den. heer Deckers terecat werden gesignaleerd Alle pogingen om de ergernis, door den spoorwegboekhandel gegeven, uit den weg te ruimen, sijn, zoo betoogde de afgevaardigde, vruchteloos gebleven. Waarom het hoog tijd wordt, dat door de overheid wordt ingegrepen, En ten einde de Kamer in de gelegenheid te stellen een formeele uitneodiging tot zulk ingrijpen tot de Regeering te rich ten, diende spreker een metie in waarin, op grond der overweging, dat, de uit stallingen van den spoorwegboekhandel in den regel niet beantwoorden aan de eischen, te stellen in het belang der zedelijkheid in het algemeen en voer de beschermiag der jeugd in het bg zonder, aan de Regeering maatregelen tot verbetering van den spoorwegboek- worden gevraagd. Deze motie zal worden behandeld na afloop der algemeene beschouwingen over Heofdstuk X (Landbouw). We hopen, dat de Kamer zich aan haar fatseen verplicht zal achten haar met groote meerderheid aan te nemen, al geeft de kwajongensachtige houding van het grootste deel der Linkerzijde tijdens de rede van den heer Deckers daarep niet veel hoop. De afgevaardigde werd voortdurend lastig gevallen door akelig flauwe, dikwijls allerminst van bedenking vrije interrupties. Hoe de uitslag evenwel ook zijn zal, de keer Deckers verdient oprechte hulde voor zjjn kloek opteden. Tweede Kamer. Minister van IJsselstein heeft in de zitting van Woensdag j.l. medegedeeld, dat het Rjjkskantoor voor vee en paarden m liquidatie is, d.w.z. dat niet minder dan 2000 „ambtenaren" voor de betrek king van winkeljuffrouw, kindermeisje, aankomend bediende enz. vrijkomen. 's Ministers streven naar zoo spoedig mogelijken terugkeer tot de bedrgfsvrij heid vend, behalve bij den heer Snoeck Henkemans, eok waime toejuiching bij den katholieken afgevaardigde Stule meijer, die op gelukkige wjjze debuteerde met een vlot uitgesproken, belangwek kende redevoering. Zijn aansporing aan het adres des ministers, om met de geleidelijke ephef- fing der crisismaatregelen voort te gaan, versterkt door de verklaring, dat hij zich geen minister kan voorstellen, die de dKtributiemaatregelen een dag langer in stand zou wllen houden, dan bepaald neodig is, heeft daarom beteekenis wijl de heer Stulemeijer te Rotterdam wet houder van distributie is. En die betee kenis wint nog in waarde, omdat zij gesteund wordt doer de praktijk De heer Stulemeijer vertelde, dat na het „vrij" worden van het vleesch de vleesch- prijzen in Rotterdam zijn gedaald bene den den distributieprijs. Het optreden van den katholieken afgevaardigde beteekende een krachtigen ruggesteun voor den Minister, die we zeiden het reeds overigens in den heer Snoeck Henkemans zijn krachtig- sten verdediger vond. Militielichting 1918 en 1919. Volgons een officiëele mededeeling zal aan de dienstplichtigen van de lichtin gen 1918 en 1919 die onderscheidenlijk in 1917 en 1918 recht hadden op vrij stelling wegens broederdienst of wegens de aanwezigheid van een in hetzelfde jaar geboren broeder of halfbroeder, en dit hadden kunnen doen gelden doch deze vrijstelling niet hadden aangevraagd, daar toe jüsnog gelegenheid worden gegeven. Aangezien kan worden aangenomen, dat de hierbedoelde vrijstelling niet eerder dan omstreeks April aanstaande zal kun nen worden verleend, beetaat hiertoe nog gelegenheid. Zij, die de bedoelde vrijlslel- ling alsnog wenschen aan te vragen voor zoover zij nog niet zijln ingelijfd, doch inmiddels ter inlijving zouden moeten op komen, kunnen uitstel vaa eerste oefe ning stjjd aanviagen. Verwachting tot den avond van 1 Febr. Zwakke tot matigen Oostelijke tot Noordelijken wind;gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen sneeuw, matige tet lichte verst. Geen prijsverhooging van bruinbrood. Naar wjj vernemen, houdt de veran dering en verbetering in de samenstel ling van hot wittebrood verband met het plan van den minister om te trachte* zoo spoedig mogelijk da prgjzen in over eenstemming te brengen met de werk» ljjke kostprijzen. De broodvoorziening heeft het z.g. graanpotje reeds verre in kosten over schreden en de minister acht zich blijk baar niet gerechtigd dezen toestand to laten voortduren. De meening, dat ona» gunstiger graanpositie tot deze verbete ring van samenstelling leidde, berust og een „misverstand", want juist de graan- voorziening behoeft de voortdurende en meest uitgebreide zorg der regeering. De minister moet geen bezwaren tegen de vrij aanzienlijke prijsverhooging, din heit wittebrood zal moeten oridergaan, heb ben, omdat bet, naar zijn meening, bjjnft hoofdzakeljjk door de meergegoeden wordt gegeten. De samenstelling van het bruin- brood ,dat thans goedkooper is dan vóór den oorlog, zal voorloopig geen prjjnvnr- andering noodzakelijk maken. Tel. De ongevallenwet. Naar de Msb. uit volkomen betrouw bare bron verneemt zal Minister Aal- berse eerlang bij de Wijlzdging der On gevallenwet voorstellen, dat het bedrag van het dagloon A f4, waarboven de werkman niet meer verzekeringsplicbtig is, te verhoqgen tot f6, dit in verband met de stjjging der loonen. Het is de bedoeling de desbetreffend* wijziging in te voeren bij noodwet, waar van het ontwerp spoedig kal verschijnen. Het gevolg er van zal zjjn, dat de uit- keeringen kunnen worden verhoogd. Nationale betooging tegen de Annexatie. Ter gelegenheid van de betosging in Den Haag voor de eenheid van Neder land zal de Koninklijke Zangverenniging „Maastreechter Staar" ten paleize in de groote zaal uitvoeren, „Wg willen Lim burg Houen", „De Rots in Zee" en Lim burg mijn Vaderland" Faillissementen In Nederland. Over de afgeloopen week, eindigend 26 Jan., zijn in Nederland uitgeiprekan 37 faillissementen tegen 20 faiihsementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 4 Januari tot en met 25 Jan 1919 88 faillisementen tegenover 60 over het zelfde tijdperk van het vorige jaar. Tkans is opnieuw uit Zwitserland «en trein met handelswaren via den linker Rqnoever naar Nederland afgezonden. Er zijn voor twee millioen zijden stellenen twee millioen andere stoffen in den trein. Gemeentelijke Centrale Keuken te Gom. Menu van 38 Februari 1919: Maandag Aardappels met zuurkool «n vleesch. Dinsdag Erwtensoep. Woensdag Aardappels met knolrapen en vleesch. Dunderdag Aardappels met onijboonon en vleesch. Vrijdag Rijstepap. Zaterdag Erwtensoep. Van 1 tot en met 6 Februari 1919 is verkrijgbaar: Op bon 74Erwten 2 ons. Op bon 75: Boonen 1 ons. Op bon 76: Jam H/ji ons. Op bon 77Kaas 20 pet. 1 one. Op Jion 78: Rijst 1 ons. Op bon 79: Chocolade 1 aluk. Op bon 80: Suiker 2i/j ons. Op bon 81Ammoniak 1/4 K.G. Op bon 82: Gez. Garnalen 1 ons. Op bon 11: Vleesch -2 one. Op ben 23, 84, $5 *o 96: Aardappelen.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1919 | | pagina 1