UIT ZEELAND. BINNENLAND Voorts heeft de heer Ador gewezen op de noodzakelijkheid voor Zwitserland om oen vrijen toegang tot de zee te hebben door internationalisatie der water wegen en groote continentale spoorwe gen. ,BN. De heer Ador is inmiddels weer naar Zwitserland teruggekeerd. Massamoord. Uit Kopenhagen wordt aan de „Times" gemeld De „Berlingske Tidende" publiceert een brief, uit Quadenfrei in Silesië door den Russischen officier van gezondheid dr. Evo Kenof aan zijn vrienden geschreven, waarin hij mededeelt, dat de bol jewiki op 2 Januari 750 Russische officieren hebben gefusilleerd, 350 uit het gevan genenkamp te Quadenfrei, 400 uit hei kamp van Neisse, toen zij over de grens kwamen. Duit-cbe officieren en soldaten, die deze repatrieerende Russische officieren over de grens kwamen brengen, hebben deze verklaringen bevestigd. De zaak is aan het Deensche ministerie van Buitenlandsche Zaken gerapporteerd. De Keizerlijke goederen. Uit Frankrijk komt het bericht, dat de Fransche regeering zekere goederen van den ex-keizer in Elzas.Lotharingen in be slag genomen heeft. Ze hebben een waar de van ongeveer 600.000 Mark. (Maasbode) Ex-keizer Wilhelm verjaarde 27 Januari j.l. Over hem schrijft de „Frankf. Ztg." naar aanleiding van de houding der en tente tegenover Wilhelm II: „Wij staan niet onder verdenking van royalisme, maar wij haten de ongerechtighyeid en onrecht vaardig is de houding der entente reeds daarom, dat ze steeds van Duitsche gru welen spreekt en eigen schanddaden dood zwijgt. Onrechtvaardig is het ook alle schuld op het hoofd van een man te leggen, die hoegenaamd de krachtmensch niet ge weest is, die het buitenland van hem maken wil. Het is ook absoluut valsch, dat de keizer deu oorlog geleid zou heb ben. Integendeel, het is ons bekend, dat hij zich, zeker de eerste oorlogsjaren, van iedere inmenging in de militaire aan gelegenheden onthield. Wij kunnen zelfs mededeelen, dat hij wel eens in tegen gestelden zin, als de vijand meent, ge werkt heeft; zoo b.v. einde Augustus, toen Holtzendorff verlmgde, dat de duik bootblokkade ook tot de Amerikaansche kust zou worden uitgestrekt, en de keizer zulks belette. Deze man is thans balling, neergestort van een hoogte en een glorie, zooals slechts weiiigen gekend hebben. Waarlijk Wilhelm II is gestraft. Men diene hen. thans met rust te laten." Michaelis. De vroegen rijkskanselier, nu eerste pre sident van de provincie Pommeren, is afgetreden. De ar sol raad had geëischt, dat op den dag van de begrafenis van Liebknecht op alle openbare gebouwen de roodevlag zou geheschen worden. Michaelis had deze betooging verboden, waarop bewapende soldaten de roode vlag met geweld he sehen en er voor zorgden, dat deze niet weer werd neergehaald. De regeering zal tegen den Arsolraad optreden. (Maasbode) Toenemende onveiligheid te Berlijn. Met den vei'.igheidstoestand te Berlijn wordt het steeds treuriger. Gewapende rooverbenden plunderen particulie e wo ningen, waarbij zij 't doen voorkomen als of zij tot de veiligheidstroepen behooren. Het komt voor, dat zij geheele straten afzetten, om hun kameraden ongestoord te laten plunderen. Men vreest, dat als voort aan 's avonds om 11 uur volkomen duis ternis in Berlijn zal heerschen, deze ele menten nog meer gelegenheid zullen krij gen hun slag te slaan. Ter onderdrukking van nieuwe Spar- tacusonlust n te Wi he'msha en en an dere Nooplzeeplaatsen zijn troe;en daar heen gezonden. De regeering is voor nemens om met de groo ste gestrengheid op te treden tegen a.le pogin ei om de orde te verstoren. Alle door de cêntrale autoriteiten uitgevaard 'gi'e orders zul.en met kracht worden doorgevoerd. (Zie laatste berichten.) Te Weenen is verleden Zondag een go isdienstoefemng dour een bende van 100 rnode gardisten, onder aanvoering van eeltige jnden verstoord. President Wilson heeft verleden Zondag op zijn reis door het verwoeste gebied van Noord-Frankrijk o.a. te Reims een bezoek gebracht. Onder leiding van kardi naal Lugon bezichtigde hij de kathedraal. Nogmaals verzekerde de kardinaal den president plechtig, dat de torens der kathe draal nooit voor militaire doeleinden ge bruikt werden. Naar verluidt, zal ClémenceaU een be zoek aan Brussel brengen, waarbij do Belgische kamer hem in een plechtige zitting zal ontvangen, UIT BELGIË. Vrouwenkiesrecht. In de kamercommissie tot onderzoek van het kiesrecht-ontwerp werd met 14 tegen 10 steriimen (rechts tegen links) het amendement-Huyshammer, voorstel lende de invoering van het vrouwenkies recht, aangenomen. De Brusselsche „Standaard" merkt daar bij op: „De Rechterzijde houdt dus vast. Alles hangt nu af van de Katholieke ministers. Volgen zij de rechterzijde dan is bet vrouwen-stemrecht veroverd. Maar?" (Maasbode) De gemeenteraad van Leuven nam het plan tot herbouw der stad meit al- gemeene stemmen aan, zooals het ont worpen werd door wij'en den heer Jan- let en door de monumentencommissie goedgekeurd werd. Behalve de publieke monumenten zullen 1500 huizen worden herbouwd. Het activistisch proces. Robert De Wael, die wegens zijn acti vistische politiek ter dood is veroordeeld, is in hooger beroep gegaan. De zaak zal de volgende ma end voor het militaire hof komen, hetwelk door mr. Vellens zal worden gepresideerd. Aan de Katholieken van Nederland. Geen oogenblik laten de leiders van de anarchis.ische en socialistische bewe ging verloren gaan, om hunne heillooze beginselen te ptropageeren onder de massa. Gesteund door agitatoren uit het bui tenland, geholpen 'door groote sommen gelds van vreemden oorsprong, voeren zij de revolutie-actie met een krach tig geweld. De vergaderingen der leiders en vertrouwden, op de meest geheime wijze belegd, de bijeenkomsten, door de voonnannen op het platteland georgani seerd ,zijn zoovel© teekenen, dat met ijver wordt gearbeid om ook in ons land een omwenteling te bewerkstelligen Het werken der .communisten en bol- schewiki heeft onrust veroorzaakt onder de bevolking, omdat hun agitatie gepaard ging met lawaai en gesteund werd door de onontwikkelden uit de lagere volks klasse, zoodat nu en dan de s uier van geheimzinnigheid werd opgelicht, waar mede revolutiemannen hun daden bedek ken. Zoo werden eenige feiten bekend, die aantoonen, dat geijverd werd en wordt om de onzinnige ide ten door te voeren, welke omverwerping bedoe en van maat schappij en gezag, tot vestiging van de dictatuur van het proletariaat, dat de misdaad proclameert als het hoogste recht. Maar naast deze beleiders van een waanzinnig onrecht, staat het neutraal vakverbond, hetwelk in samenwerking met de S. D. A. P. vast blijft nouaen aan het beginsel, hetwe.k Troelstra in .naam der genossen in November predikte op de vergaderingen van het socialistische volk en de Nederiandsche volksvertegen woordiging: „wij, de minderheid, grijpen naar de macht krachtens onze noodza kelijkheid en onze onmisbaarheid". Na den mislukten aanslag, heeft de socialistische partij geen oogenb.ik rust gekend. De betrekkingen onderhoudend met de groote mannen in het bui enland, stokend onder de arbeiders in de stad, hun invloed vergrootend onder de be woners der dorpen, gaan zij voort om eene revolutie voor te bereiden, die hun de macht zal overleveren. Niet meer met eene aankondiging voor uit ,doch op een onbewaakt oogenblik zullen zij komen; wij moeten dus voor bereid zijn op een socialists :h geweld, dat zeker komen zal, he.zij uit eigener beweging, hetzij a'.s het gevolg van een communistisch drijven. Gevaarlijker is de beweging dan op het einde van het vorige jaar, wijl ge tracht wordt, door de politieke werksta king het economisch leven te verlammen om dan in de ontstane verwarring het plan te volvoeren. Daartegen moeten en zullen de orde lievende burgers van Nederland zich blij ven verzetten. De samenwerking der or ganisaties zal een voortdurend beletsel wezen voor het slagen van communis tische of socialistische revo.utie. In het bijzonder zullen de verbonden kathol.eke organisaties een voortdurende tegenweer vormen. Daarom is het noodig, dat alom in den lande comité's van a.tie worden opgericht. Waar een plaatselijk comité van de Katholieke Sociale Actie geves tigd is, dient dat comité zelf of een uit zijn midden gevormd kleiner comité als comité van actie op te treden. In andere gevallen zullen de Bes uren der sociale organisaties dezen aibeid ter hand moe ten nemen. Geleid door het Hoofdcomité van actie, dor K. S. A., geves.igd Laan 13, 's-Gra- venhage zal voor durend do a tie on derhouden worden, zoodal op ieder oogen blik Katholiek Nederland bereid zal we zen, godsdienst en gezag, altaar en troon, onafhankelijkheid en welvaart te verde digen tegen misdadige aanslagen. Voor zulk een arbeid moet het Hoofd comité van Actie der K. S. A- kunnen beschikken over enorme sommen gelds en vertrouwt het die gelden van alle ordelievende Nederlanders voor dit doel te zullen verkrijgen. De Katholieken zul len zich evenmin onbeluigd laten en groo te bijdragen worden ingewacht aan het bureau der K. S. A„ Oude Singel 78, Leiden. Wij hebben geen reden om eene om wenteling in ons land te verlangen. Ge steund door de historie, door onze over tuiging weten wij, dat alleen heil te ver wachten is vyn hervormingen, die door den wil van geheel het volktot stand worden gebiacht. Daarom moeten van de Regeering, van de Volksvertegenwoordi ging de bedreigingen worden afgewend, die een blijvend beletsel vormen om krach tig te arbeiden aan de welvaart, mm het volk. Op internationaal gebied ervaren wij een ontspanning, nu de vTOdesbesprekinr gen begonnen zijn en door onderlinge verdragen betere vooruitzi h en aanwezig zijn voor de voedselvoorziening en voor herstel van handel en 'industrie. Ieder geweld zou plotseling al deze voordee'.en in gevaar brengen en ramp en onheil neerstorten over het volk. Wij moeten andere wegen, bewandelen en an dere middelen aanwendenOnze program ma's zijn onts.aan door den samen wer kenden arbeid van alle klassen en stan den. Wij kunnen dit werk volbrengen door een eendrachtig optreden, en door een voortdurende poraattie.d, om de be langen van godsdienst, en kerk en vader land te verdedigen. Wij dulden geen aanslag op de wel vaart van arbeiders en middenstanders, wij eischen bescherming van rechten en vrijheden van iederen staatsburger. Vrijheid van godsdienst! St.yd tegen de onderdrukking. Onder deze leuze, gesleuhd door Ka tholiek Nederland, zullen we met de Ka tholieken vormen de verdediging van Kerk en Staat, den steun van. Koningin en Vaderland. Het Hoofdcomité van Actie der K. S. A. 's-Gravenhage, 24 Januari 1919. Tot 1 Februari is het Nationaal Bureau van het Hoofdcomité gevestigd, Nieuwe Molstraat 22, 's-Giavenhage, Te lefoon 7853. Prov. Statenverkiezingen. Op de groslijst der R. K. Kiesvereeni- gingen in den Prov. kieskring Bergen op Zoom zijn geplaatst a's lgden: de heeren: W. .1. F. Juten; Dr. J. Jt. van Room; Victor van Gilse; Ernest Laane; A. G. J. Mastboom; August Koenen; G. .1. Koenraad; als plaatsvervangers: J.'Ver- heijen; J. J. R. Rubert; J. Asselberg Czn.; L. M. van Loon; A. J. JL Jutten; A. M. B. Smulders en J. II. Koopman. Den Haag zetel van den Volkerenbond. In een brief van den Haagschen re dacteur van het Volk ïee-st men o.rn. De .volkerenbond zal een bureau moe ten hebben De Nederiandsche regee ring tracht, zoo vernemen wij, te bo- werken, dat dit bureau in Den Haag wordt gevestigd. Haar pogingen zijn tot dusver niet geheel zonder resultaat. Zij1 moet reeds toezeggingen in die richting hebben ontvangen. Op die manier zou het vredespaleis misschien nog eens een ding worden waarmee niet de spot behoeft gedreven. Dreigende spoorwegstaking. Naar het Hbl. verneemt, hebben de di recties van verschillende autoverhuur ondernemingen van de Ajde der autori teiten aanzegging verk!rec,en er op t» moe ten rekenen, dat bij het eventueel uit breken eener staking va.n spoorwegperso neel hare auto's door de overheid- zullen worden gerequireerd. Aan den Nederlandschen gezant in Bel gië Van Vollenhoven is op plechtige wijze het diploma van het eereburger&chap der stad Brussel overhand gd. Burgemeester Max hield een huldigende toespraak. J. C. E. Kellermann Slotermaker. Te 'sGravenhage is op 57-jarigen leef tijd overleden de heer J. C. E. Kellermann Slotenmaker, Regeeringscommissaris van de Ned. Uitvoer-Maatschappij. Thee. Het s.s. „Tabanan" hier ter lande aan gekomen met 10.000 kisten thee, 'terwjjl thans op Java ladende zijn het s.s. „Rem brandt" dat 7000 kisten thee inneemt, het s.s. „Dardanus" met 12000 kisten thee en het s.s. „Kawi" met 18000 kis ten thee. Naar de „Tel." verneemt, is hot ons toegezegde kwantum thee volgens het Lort densch agreement 6000 ton, hetgeen wij in gedeelten per kwartaal moeten b© trekken. Oorspronkelijk is "de bedoeling der N. O. T. geweest de theeën der Londensche veiling als extra rantsoen te verkrijgen, welke poging echter niet geslaagd is; zoo dat (jf- aanvoer uit onze koloniën zooveel minder zal ,zijn als de in Londen ge kochte hoeveelheden bedragen Slachtvet. Volgens „de Slagerscourant" heeft de Minister van Landbouw in een onder houd met het voorloop) g bestuur van de federatie van vereenigingen op het gebied van den vee- en- vleeschhandel me degedeeld, dat zoodra een zekere hoe veelheid vet, olie of spek in het land aan wezig is liet 't plan van den Minister is, om het vet evenals de varkens en, run deren vrij te laten. Als het vet niet spoe dig Vrij komt, aldus verklaarde de Minis ter, zal aan de slagers een hoogere prijs worden uitbeiaald, omdat de bestaande prijzen te. laag zijn. Graan. Het stoomschip Hector, van de Kon. Ned. Stoomboot-Mij is van Ga'veston te Amsterdam aangekomen met ongeveer 4200 ton graan. Het Nederiandsche stoomschip „Minor- va" -is gisteren toet een volle lading graan en meel, ongeveer 4000 ton, te Amsterdam, aangekomen. Vrachten van Java naar Nederland. De stoomvaart-maatschappijen, welke van Nederlandsch Indië op Nederland varen, deelen mee, dat de vrachten van Java naar Nederland met 30 pCt. zijn verlaagd. Cement. Maandag is van Londen aangekomen het stoomschip Ht-ij. rlaud met o. a. 0' geVeer 1600 ton cement, waarvan de prijs f60 per 1000 KG. af boord komt. Verd- re ladingen worden binnenkort verwacht. De ex-Keizer. Ter gelegenheid van den verjaardag van den gewezen Duitschen Keizer is gisteren te Amerongen een godsdienst oefening gehouden voor het keizerlijk echtpaar, het gevolg en de grafelijke familie. Des avond is er een diner ge weest op het kasteel. Terug naar normale productiever houdingen. Verleden week is in de Tweede Kamer over de distributie en productiebepaling gesproken. Daar was een strooming zoo schrijft, de Kameroverzichtschrijver van „De Tijd" die zoo spoedig mogelijk van de inperkende distributie- en productie- bepalingen af wil. De heeren Colijn en Pools waren hare woordvoerders. De heer Pools hield eene kranige maidenspeech, waarin hij de fouten van het „ancien- régime" waren we reeds zoover kloekmoedig en met zakelijke kennis bloot legde. De groote fout is z.i. geweest, dat de ambtenaren in Den Haag groot- en kleinbedrijf, klei- en zandbedrijf alles over één kam scheerden. Volkomen juist. Wat de heeren v. Bere- stijen en Kolthek onlangs weer in de finesses Over de distributiemisères mee deelden, grenst aan het fabuleuze. Be voorrechting, corruptie, wanbeheer zijn aan de orde van den dag geweest. En de heele bevolking is daarvan jarenlang het élachtoffer geweest. Met den heer Poels is de heer Colijn voor spoedigem terugkeer tot normale verhoudingen. De heer Colijn zei het typisch, dat hij hoopte, dat alle crisisbureaux zoo spoedig mogelijk naar Tiet schimmenrijk dienden verwezen te worden. Er is ook eene andere richting. Zij werd min of meer weifelend vertegen woordigd door de plattelanders, de hee ren Weitkamp, Bos en Bakker. Zij durven blijkbaar den sprong nog niet goed te wagen en bepleitten aanl- passing der distributie- en productiebepa- lingen aan den tegenwoordigen tijd. Als leek voel ik meer voor de opvat tingen van den heer Poels, die zich vrjji- w»l aansluiten -bij die van den beproef den landbouwspecialiteit den heer De Wij- kerslooth. Terugkeer naar normale productiever houdingen, dat is de leuze. En. hoe gau wer, hoe beter. Wil men zich dan wa penen op mogelijke nieuwe abnormale om standigheden, dan doe men dat op de wijze ,die de heeren De Wijkerslooth en Poels aanwijzen. Ontginning en afwatering van woeste gronden. Laat men nu toch ens luisteren naar een deskundig man als de heer Poels. Hij wil zijn meening niet opdringen. Hij zelf vraagt om eene deskundige Staatscommissie, om de „Neu- oriëntierung" op landbouwgebied voor te bereiden, maar in de ontginningsquaestie heeft hij geen andere meening noodig. Hij vraagt alleen maar, om nu eindelijk eens aan te pakken. In de Peel liggen 30 40.000 H.A., die voor productie geschikt fe maken zijn. Er is eene vereeniging van kloeke mannen, die het object heeft bestudeerd. Zij vragen geen andere hulp dan financieelen steun van het Rijk. Moet daarover nu lang gezeurd worden in een tijd, dat met tientallen van millioenen ge. smeten is? Wat zal de Minister doen? Zal hij zijn eigen weg 'durven gaan? Er is hoop op. Hij durft het volk voor het tegenwoordige wat meer eten te presenteeren, op goed vertrouwen en ondanks de pessimistische verwachtingen van de socialistische dema gogen, die slechts in ontevreden volks massa's satellieten kunnen vinden. Zoo doe hij ook op het gebied der productie. Nieuwe wegen inslaan. Zuiderzee, Peel, Drentsche en Geldersche heide, ziedaar onze reserves, ziedaar onze rijkdom. Goes. Zondag a.s. wordt in de jaar vergadering onzer kiesvereeniging de reg lementswijziging behandeld. Een concept, der gewijzigde artikelen fe bereids aan de leden teir kennismaking rondgezonden. Men verzoekt ons mede te deelen, dat in dat concept nog 1)0110011 vermeld te worden, dat in art. 17 van: het oude reglement (het wordt in het nieuwe regle ment art. 16) achter het woord „Tweede Kamer" op den 6en regel behoort te worden gevoegden van den gemeen- teiaad. Verder, dat art. 27 van het oude reglement komt te vervallen, wijl het daarin vervatte reeds staat in de jaatste alinea van art .24. Zondag a.s. is het hier- groote H a n z e d a g. Des namiddags om 2 uur hebben de vergaderingen der bij de Hanzë aangesloten vnkvereenigingen plaats, ter wijl des avonds eene gezamenlijke feestver- gadering zal gehouden worden. 'Meerdere bijzonderheden in volgend nummer. Zin de advertentie in dit nummer 'Het muziekgezelschap „Hosanna" geeft onder directie van den heer J. C. Anderson, Vrijdag a.s. een uitvoering in de zaal der Sociëteit „V. 0. V." Er heeft zich alhier een Co mité gevormd van personen van ver schillende gezindten, hetwelk ten doel heeft een vergadering te -beleggen, teneinde adhaesie te "betuigen op 't request van het Landelijk Comité van Teleurgestelde Oud-Verlofgangers, ge licht aan de Tweede Kamer. Dit re quest dringt aan op liet uitbetalen van een geldelijke vergoeding aan de genen, die vóór 1 Augustus 1918 tien militairen dienst verlieten, om zoodoende de onbillijkheid weg te ne men, die ontstaan is door dé ministe- riëele beschikking, om aan degenen Üie na 1 Augustus .1.018 met klein verlof zijn gegaan, een ruime vergoe ding te verleenen. Door den heer J. M. van Rhlee, controleur van het lbvensmiddelenbcdrijf alhier is wegens het aannemen van een andere betrekking uit zijine tegenwoordig» functie eeirvol ontslag aangevraagd tegen 1 Februari a.s. Rees. In den nacht van Vrijlag op Za terdag is, naar de M. C. meldt, bij De V. alhier, nabij de Groote Kerk, een po ging tot inbraak gedaan, waarbij eenfee ruiten zijn vernield. Vermoede ijk zijn de daders bij hun werk gestoordEr wordt, niets Vermist. Men bericht aan de Zeeuw, dat no. 3 van de voordracht voor deurwaarder te Goes is de heer J. W. A. v. Huit, procu reursbediende te Rotterdam. Oproer in het Huis van Bewaring te Middelburg. Naar aanleiding van ihet dezer dagen op genomen bericht inzake het verleenen van rechtsingang wegens poging tot ui breken uit het huis van bewaring, hebben wij een nader onderzoek naar deze zaak in gesteld. Ofschoon wij van officieel© zijde geen inlichtingen konden krijgen, is hiel ons toch mogen gelukken de volgende be trouwbare bijzonderheid te vernemen. Ongeveer 14 da.=en geleden hadden een 8-tal gedetineerden afgesproken samen een poging tot ont luc-h ing en overrompel ng van de bewaarders te wagen; zïjj zotuden dit doen als Zij van de g© amen.ijke zaal naar hun „alcoven" welden geb acht. Zij worden des avonds namelijk met vier personen te gelijk naar bo en naar hun slaapvertrekken gebracht. Toen nu op den bewusten avond Izij naar boven gingen, vielen zij daar den bewaker aan en ont namen hem zijin sabel en de sleutels, terwijl Mj trachten hem met halsdoeken te binden, na hem eerst met slagen ver wond tp hebben. Intusscl.en hadden de vier andere o,proermak© s "beneden den anderen bewaarder aangevallen en ge tracht hem te binden, wat hun aanvanke lijk gelukte Den bewaarder, die boven was aangevallen geluk'e het zïjtu sabel terug te krijgen en zich naar beneden te spoeden waar hij juist bijtijds kwam toen men bezig was met de sleutels de deur te openen. Hiji sloeg zijn sabel op den man, die daarmede bezig was in twee stukken, waarop hij ooik d? sleute s weer in zijn bezit kreeg. Ook gelukte he dezen, bewaard r, de gevangenen wede allen in de gezamenlijke zaal1 te krijgen en de deur daarvan te sluiten, waarop hij don direc teur ging roepen. Deze begaf zich ge wapend met een revolver in do zaal en hield de gevangenen in bedwang, toldat de telefonisch geroepen politie verscheen, die een onderzoek instelde, dat den ge heelen avond en den vo'genden dag duur de en dat zeker wel de oorzaak zal zijn voor het thans verleenen van rechtsingang tegen de oproermakers. Middelburg. R jjkskl-eediHgvooB- z i e n i n g. Commissie voor d» Rijfee- kteedingvoorziening maakt bekend, daim haar winkel, Langtadelft B 147, van heden af zal verkocht worden een partij stuk goed tegen lag© prijzen. Tot d© e goederen behooren de volgendespor(flanel, blou- seflanel. schortenbond (en gemaakte schorten), wit katoen, hemdenflanet, ja- pons tof, blauw cheviot, enZ. Van dezB goederen kan aan ieder ge zin hoogstens 10 el worden verstrekt. De goederen süjn verkrijgbaar voor ieder Ingezetene; aJJeen fe men vfti'^ichi, «Ste»

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1919 | | pagina 2