6 Paarden, No. 12. Vakorganisatie. Ég li Fiuari 1919, Donderdag 30 Januari 1919. Vijftiende Jaargang J, FEUILLETON. indbouwers-, Vrachtrijders en coeisiers-lnspan, 7 baatgevende at Melkkoeien, )en Dienstbode flinke Dienstbode, Mijnt tikes HIUH-JKIHU- m flUUMmi. Onder den grond. Tusschen Wapanstilstand **--». en Vrede. Valk weder zullen wij hebben? euwense, m- v. P. Rutten, wed. v. C. 4 Januari. lerti'ouwd: J. W. M. lm I. J. C. van Hat, [joijer, jm. 24 j- ën j.J. E. de Kam, iRegt,. jd. 28 j. I Jonge, 52 j. wednr. li, 48 j. jd. Iiert, geb. Bonny, d.; leb. Woltering, z.; do Landmeter, d.; geb. Barbé, d. I.ttou, 31 j. jm. van M. Vos, 82 j.; ■van J. van Akkeren, Iiren18, Geertruida I v. Jacobus Adrianus Ivan Tiggelhoven19, I z. v. Leendert van lerts. lernella Jacoba Scbell, Is Kohschulte, 5 d. Have, 77 j., wedn. lia Pieterse. (Z.) ■der,round: Helrmanus II j. ein Leuntje Cle- Marinus, zt v. Adri- Istina, van Houten. (Z.) Jan. 1919. Ipuwd: R ngeirt Joan- lu. te Wemielding© en Jw-eg, 24 j. jd. i Hoogstrata, 26 j.jm. luid den Herder, 23 28 j. jm. en Maatje |J i- id- |a Roelofjè, d. van ptigje Wierda; Pieter- In Petrus Augustinus lience Herman.' (Z.) (tarisïTC. VAN DISSEL lal op Irmiddags om 9 l/a uur te ten verzoeke van de an wijlen den heer M. DE ,an de schuur, om contant iliek verkoopen: bestaande in -uine Merrie, oud 6 jaar; Merrie, oud 6 jaar: vos ud 10 jaar; bruine Merrie liragend), oud 3jaarzwarte |(aftands); bruine Hengst, iaar; J arken, 9 Loop varkens, 10 en een Haan. ndauers, Tilbury, 2 Veer Veerkar, 3 Menwagens ren assen, Driewielskar, 1 2 Cojcs-, 1 Deere-, 1 d- en 2 Balansploegen, 6 in soort, Kettingegge, Cul- Rolblok, Hooihark, Hooi- ;r, 3 Rolslepers, Windmo- ënmolen, Snijmolen, Wied- Koebak, 2 Zeeften, ,teen met paard, Dekkleed, Schoppen, Griepen, Haken, ;akken, 14 balen Kunstmest, inmolentjes, Mangels, Kool- Hooi, Stroo, Harnassement, in den Mestput, Klaver en Brandhout, okfornuizen, Melkontroomer Victoriakarn, Melkbussen, bussen, Spekstand, Emmers, lin, enz. enz. Muziek. Geen stalling irgplaats voor fietsen. ir vertrek der tegenwoordige elders, met Mei igd. Wasch buitenshuis, bij PENNINGS, Ganzepoort Goes. raagd tegen 1 Mei a. s. GEUS, He Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goos f 1.daarbuiten 11.25. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. vertentiën worden ingewacht vóór bilt «en oor 's namiddags. Kantoor d. Admlnlstratl*Boudewlln da Wlttaatraat A 135* GOES. Tel. in tere. i Directie no. 94. Redactie no. 92. Reclameberichten 30 Ct. p. r. Hfl abonnement speciale prfs. Advertentiën van 1B regel* 10.25, iedere regel meer 15 Ct. Eenzelfde advertentie 3 geplaatst wordt 2 X berekend, ui. De door haar doel en streven streng omlijnde taak kan de Katholieke vak organisatie eerst dan naar behooren ver- vuden, wanneer zij streng princi pieel blijft, d.w.z. noch ter rechter noch ter linkerzijde afwijkt van den weg harer beginselen, terwijl zij ook de noodige waar borgen beiioort te hieden, dat haar begin selen ongeschonden worden bewaard en zuiver toegepast. Want in tegenstelling met de roode en z.g. neutrale vakorgani saties is de christelijke, de Katholieke, vakorganisatie eene waarachtige voiks- organisatie, welke geheel het maat- scha.ppe.jjKe volksleven wii hervormen niet misvormen naar de eischen van gerechtigheid en liefde. Dat is de gezonde vaste bodem, waarin de krachtige plant der Kathotieke vakorganisatie welig gedjji; in den moerassigen, ongezonden grond uer ontevredenheid kan atieen de paddestoel der sociaal-democratie tieren. En wat de z.g. neutraie vakorganisaties betreft, de geschiedenis is daar om te bewijzen, dat een organisatie zonder vaste zedelijke en maatschappelijke beginselen als vanzeive in wezen en streven ontaardt en in het vaarwater der sociaal-deiiiocratie ver zeild raakt. Wie geen vreemdeling in Je ruzalem is, d.w.z. wie weet wat er in de laatstverloopen 25 jaren zooal in de vakbeweging omgaat, wjjst u aanstonds op Engeland, waar de Trade Unions" zich verklaarden voor de godsüienstlooze school, op Duitschland, waar de „Preien" den weg gebaand hebben voor de opper- macht vvan het socialisme, dat thans op gebied Van kerk en school een beslist anti-ctericale politiek voert a la. Hoffmann een Hariisch. Nog zal hij u wijzen op Frankrijk, waar de C. G. T. (Ie Comité général du Travail) de binnenlandsche po litiek gedurig door willekeurige stakingen trachtte te beheerschen. Zoo ten slotte zat hij u wijzen op ons eigen land, waar het z,g. neutrale A. N. W. V. (Algemeen Nederiandsch Werkliedenverbond) ais vrij zinnig -democratisch bekend staat, het N. A. S. (Nationaal Arbeidssecretariaat) sterk anarchistische neigingen vertoont en het IJ. V. V. (Nationaal Vakverbond) een hij wagen is der S. D. A. P., getuige zijn houding bij de verkiezingen en zijn op treden in de jongste Novemberdagen, toen Troelstra met de roode vlag zwaaide. Toen toch verklaarde de heer Kimmen op een vergadering van het N. V. V- onomwon den: „ik wit liever vandaag revolutie dan morgen" en er was niemand in de ver gadering, die deze taal afkeurde. 1) Hoe geheel anders was daarentegen de houding der christelijke, der Katholieke vakvereenigingen in de dagen der revo lutionaire bedreiging. Onwrikbaar vast staande in hunne soliede beginselen, ble ven zij doof voor den revolutionairen si renenzang en kozen kloek en vaardig party voor Recht en Orde, die onmisbare grond- zuilen der maatschappij. Zoolang dan ook onze vakorganisatie zich laat leiden door de zuiver Katho- lieke beginselen, zal hare actie zich langs veilige banen in volle vrijheid kunnen ontpiooien, haarzelve ten heil, der maat 100) O-r „Ga met mij mede", hernam zij, „de juf frouw zal u dat alles iu de bijzonderheden mededeelen. Die arme juffrouw I zij steld. zeer veel belang in uzij heeft om u te redden haar leven gewaagd." En onder het voortgaan verhaalde zjj hem de door haar met juffrouw Schültz door gestane gevaren. Een kwartier later kwamen zjj samen in het door Margaretha bewoonde huis. George wietp zich iu de armen van den 8trooper, Margaretha drukle hem met warmte de hand. „O! wat zou mijn vader blijde zijn u weder te zien, te weten, dat gij aan den dood pntsnapt zijl", sprak zjj met diepe aandoening. „Maar waar is hij? wat is hem overkomen? In 'shemelsnaam, zeg het mij toch!" „De booswichten hebben den ingang van schappjj ten nutte. Verloochent zij daar entegen die beginselen, dan gaat zij wis en zeker den weg op naar de verschrik kingen van den heil(!)staat der Bolsjewiki, waarvan de huidige voorbeelden in hun ijzingwekkende gruwelijkheid het woord des dichters verwezenlijken Doch das Schrecklichste der Schrecken Das is der Mensch in seinem Wahri. Waar wij meenen tot hiertoe het rechtstreeksche doel der Katho lieke vakorganisatie; de behartiging der stoffelijke' belangen overvloedig be licht te hebben, mag, ja moet ook bij het ijdelingsche doel, de verzorging der gees,tel ij ke belangen, een oogenblik worden stilgestaan. Beide toch zijn zoo nauw met elkaar verbonden, dat zonder het tweede, eene Katholieke vakorgani satie maar een half wezen en zeker met meer Katholiek is. Hoe groot, toch de zorg onzer Katho lieke vakgenooten zij om hun stoffelijken vooruitgang in en door de vakvereeniging te behartigen, hun eerste en groote plicht als Katholieke christenen blijft te zorgen voor hun geestelijk welzijn. Socialisten en dergelijken kunnen den levensregel hul digen, vervat in het opschrift op een hunner kerkhoven in Duitschland: „Macht Euch das Leben gut uud schönl Kein Jenzeits gibt's, Kein Auferstehn". „Maakt u het leven goed en pleizierig, want er is geen hiernamaals, er is geen verrijzenis". Katholieken daarentegen ge- looven rotsvast, dat dit aardsche leven eene voorbereiding is voor een beter leven hiernamaals: „wjj hebben hier geen blij vende woonplaats, doch zoeken eene be tere". Vrij moge de Katholieke werkman zich ,door den socialist hooren verwijten, dat hij zich laat afschepen met „een woord op de eeuwigheid", liever houdt hij het met het woord van den Goddeljjken Werkmanszoon van Nazareth: „zoek eerst het rijk Gods en deszelfs gerechtigheid en al het overige zal u worden toege worpen". Het is alweer de wijze paus der werkr lieden, Leo XIII, die in zijn zendbrief, „Rerum novarum" zoo juist en naar waar heid zegt: „Wij kunnen de verganke lijke goederen van dit leven niet naar waarde beoordeelen, zoo wij het o n - sterfelijke leven hiernamaals niet in het oog houden. Bestond dit niet, dan ware daardoor a 11 e g r o n d en begrip van zedelijken plicht vernietigd, ja, het gansche heelal een geheim gewor den, voor geen mensch te doorgronden. Wat wij dus door het onderricht der rede hebben geleerd, is tevens een leer stuk van het christendom, waarop, als op zijn grondslag, geheel het wezen en de inrichting van den godsdienst steunt; n.l. dan eerst, wanneer wij dit leven zul len verlaten hebben, zal inderdaad ons leven aanvangen. "Want God heeft den mensch niet voor het brooze en verg an ke 1 ij k e dezer wereld, maar voor de eeuwige en hemelsche goederen geschapen. Als oord van bal lingschap, niet als plaats van (blijvende) woning heeft Hij ons de aarde aangewezen. Wij mogen nu gebrek hebben aan of overvloed van de goederen der aarde, het doet niets af ten. het tweede gewelf ontdekt en de trap doen springen", verhaalde George; „het is waar schijnlijk, dat de geheime scrypte ingestort isl" „Hoel waarschijnlijk? Maar wie belet u er u van te overtuigen, daar er twee wegen zijn om er te komen." „Sinds twee dagen zoeken wij de schacht zonder haar te vinden",- antwoordde Marga retha. „Dat komt omdat ze met planken bedekt is, maar zij bestaat werkelijk, daar ik eens, den weg naar het Credo volgende, tot daar toe geweest ben," „Hebt gij ze gezien; kent gij het nummer van het huis?" „Wel zeker ken ik het", riep de strooper uit; ga maar met mij mede." „Wilhelm, het is de Hemel, die u te onzer hulp zendt", snikte Margaretha. Zij gingen terstond op weg, vergezeld door Louise, die. hen niet wilde verlaten alvorens omtrent het lot van den vader harer wel doenster geruBt te zijn. Op het aangeduide nummer liet4e be- worms, niet ten onrecht» lieden wantrouwende, eeuwigen leven, maar hoe wij ze gebruiken, ziedaar wat alles afdoet". 1). Nog een sprekend voorbeeld uit de praktijk aangaande het ware karakter van het N. V. V. vindt men in het volgende: Een- bestuurslid van den gemeentewerk- liedenbond te Amersfoort nam kort ge leden zijn ontslag uit dien bond om de man is R. K. over te gaan in de Katholiek eiorganisat'ie. Hij lichtte dezen overgang als volgt toe: „Het spijt me juist, dat ik meer dan een jaar door mijn lidmaatschap, contri butie enz. de tegenpartij gesteund heb,, doch ik liet mij verleiden door mijn mo derne vakgenooten, die voorgaven, dat de moderne bond inderdaad een „neutra ie" bond was, terwijl mij eerst later, toen ik goed en wel lid was, duidelijk werd, dat die zoogenaamde „neutrale" Tjond aan gesloten was bij het N. V. V. en zich dus op zuiver socialistisch standpunt heeft geplaatst." I DE VREDESCONFERENTIE. De groote Mogendheden. PARIJS, 27 Jan. Niettegenstaande het luide protest, hetwelk in de Zaterdag ge houden zitting van de vredesconferentie door de kleine naties werd uitgebracht tegen het feit, dat zij volkomen aan de genade der vijf groote mogendheden zijn overgeleverd, is het zeker, dat de groep der groote mogendheden vast besloten is aan de kleinere geen beslissende stem te geven en dat de vijf grooten den do- mineerenden rol zullen blijven spelen bij de vredesbesprekingen. Amerika, Enge,and, Frankrijk, Italië en Japan voelen de geheele verantwoorde lijkheid, die op hen rust en die een ge volg is van het feit, dat' Duitschland to taal verslagen is. De controle van de vijf mogendheden is ter conferentie zoo stevig bevestigd geworden, dat geen pro test eener kleine natie hen zal kunnen beletten de definitieve vredesvoorwaarder» te dicteeren. De vijf mogendheden hebben besloten het werk der conferentie niet te laten belemmeren door kleine belangen, het doet er niet toe welke rechten ook worden, opgeëischt. De grondslag der vertegenwoordiging ter conferentie lis van een betrekkelijk onder geschikt belang, zoolang de vijf groote mogendheden de zaak beheerschen met Amerika, Engeland en Frankrijk aan het hoofd. De stoomwals is Zaterdag, geprobeerd en uitstekend bevonden. De kleine naties moeten nu te zamen komen voor het kiezen van comitéleden, maar zij zijn machteloos om te bewerken, dat er eene combinatie wordt gevormd, die het werk der conferentie kan ophouden. (Maasbode) De kleine mogendheden. De kléinenaties hebben Maandag een overwinning behaald, doordat de eischen van België, Servië, Brazilië en andere inzake afzonderlijke erkenning bij de be- die den toegang tot de onderaardsche ge welven zochten, hen op hun verzoek in zijn kelder gaan en tegelijk de politie waar schuwen. lil allerijl verscheen er een commissaris door verscheidene agenten vergezeld. George verklaarde hem het doel zijner na sporingen. „Zoodat, mijnheer, naar uw gevoelen dat onderaardsch gewelf wel opstandelingen zou kunnen verbergen „Het is zélfs" waarschijnlijk", antwoordde Géorge. „Dan is het mijn plicht de militaire over heid te verwittigen; hét is aan haar om hierin te beslissen." Een half uur later verscheen een geheele compagnie soldaten, de patroontasch gevuld mét munitie en de chassepot in de hand; en een aantal andere met revolvers gewa pende soldaten, die fakkels droegen. In een oogenblik was de opening van den put blootgelegdevenals in de kelders van Sint-Gertrudis was de zoogenaamde schacht niets anders dan een wenteltrap. „Waar is Ide gids?" vroeg de kapitein. noeming der commissies zijn ingewiiiigd. Besproken werd de kwestie om aan de neutralen het recht toe te kennen van volledige informatie en zelfs het voorrecht om vertegenwoordigers bij de conferentie zittingen te hebben, di eden volkerenbond betreffen. Dit plan werd door House ontwikkeld na een conferentie met den Zwitserschen president Ador, die met klem opkwam voor een deelneming der neutralen aan de besprekingen betrefiende den vo.keren- bond, daar zij anders niet in de gelegen heid zijn den bond te helpen vormen. President Wilson is het geheel met deze zienswijze eens en zal onmiddellijk er op aandringen, dat aan neutrale vertegen woordigers zal worden toegestaan, op niet- formeeie wijze aan de besprekingen deel te nemen. Welke actie de conferentie in deze aangelegenheid onderneemt, het is thans reeds het plan van president Wilson en House om neutrale vertegenwoordigers uit fe noodigen tot een gedachtenwisseiing met hen over den volkerenbond. Intusschen is een overeenkomst over het volkerenbond-plan tusschen/de groote mogendheden naar verklaard wordt, na derbij dan ooit. De ko.oniale aanspraken werden op nieuw besproken. Het standpunt van Ame rika in dezen is echter, dat deze kwestie een zaak zijn van den volkerenbond. Waar schijnlijk zal Amerika voorsteken de kolo niën onder het beheer van zekere naties te plaatsen, die op geregelde tijden aan den vo.kerenbond rapport moeten uitbren gen over het bestuur. Amerika was niet bereid het Engelsche plan te aanvaarden om als controleerend beheerder op te treden voor deze ge bieden. Nader meldt men: PARIJS, 28 Jan. De kleine mogendhe den hebben gisteren een afzondernjke con ferentie gehouden en hun afgevaardigden gekozen voor de verschillende commissies, welke Zaterdag j.i. werden ingesteld. Aan België ia met het oog op de bijzondere belangen van dat land, toegestaan in alie commissies een vertegenwoordiger te heb ben. (Maasbode) De zitting van 28 Januari In de zitting van Dinsdag hield men 2 conferenties. Besproken werd de kwestie der Duitsche koloniën in het verre Oosten, in den Stillen Oceaan en in Afrika. De vertegenwoordigers van de domini ons waren bij de beide conferenties tegen woordig, de Chineesche afgevaardigden al leen bij de ochtendzitting. Markies balvago woonde de middagcönferentie bij. De ai- gevaardigden van Australië, Nieuw-Zee- iand, Japan en China zetten in de och tendzitting hun meening uiteen. In den namiddag sprak Henri Simon, de Fransche minister van koloniën. In verband met de rede van Simon worden de fundainenteele principen van den volkerenbond en de toepassing dier principen besproken. De volgende zitting zal morgen om 11 uur plaats hebben. Losse berichten. De onlusten in Duitschland. BERLIJN, 28 Jan. De Spartacisten- manoeuvres van Ber.ijn en Hamburg wor den thans in Wilhelmshaven voortgezet. „Hier ben ik", zeide Wilhelm; „ik zal voor uitgaan, maar ik moet u verwittigen, dat wij aan een vroegere instorting zullen komen, waar de doorgang, zonder juist gevaarlijk te zijn, tamelijk moeielijk is, en dat vooral nie mand de aardigheid hebbe friet den geweer kolf !in de werven, tegen' de zuilen te stooten, want er zouden ernstige onheilen uit kunnen ontstaan." De commandant gaf de noodige bevelen aan zijne manschappen en de colonne zette zich in beweging. De soldaten bewaarden het diepste stil zwijgen en gingen "achter elkander; voor de eerste maal in. die catacomben afdalende de den zij dit slechts met tegenzin en een ge heime angst. Het scheelde weinig, of de kapitein zelf had, bij de instorting gekomen, bevel gegeven om terug te keeren. Achter de instorting werd de weg beter, maar de kruising der gangen steeds ingewik- kelder. Dank zij de op eiken hoek in den steen gebeitelde woorden,-schreed Wilhelm met on verstoorbare zekerheid voort, Verwachting tot den avond van 30 Jan Matige, later wellicht toenemende Nuoi doustelijke tot Oosteuhjkeu wind, be trokken tot zwaarbewolkt, weinig of geen sneeuw, lichte tot matige vorst. Zooals hekend, hebben de Spartacistei daar de rijksbank bezet. Hierop staakte; het spoorwegpersoneel. Ook het perso neel van telegraaf-en telefoon legde uit protest het werk neer. Zelfs de artsein weigeren hun praktijk uit te oefenen. Dit was de aanieiding dat de Spartacisten in Wilhelmshaven het standrecht afkondig den. Iedereen, die thans verzet pleegt, zelfs tijdelijk, tegen de Spartacisten, krijgt nu "den kogel. Nu hebben eindelijk de regeeringstroe- pe-n ingegrepen, er werd "een artitierieslag geleverd heviger dan ooit te Berlijn, zelfs in de meest ernstige dagen, p.aats had. De slag duurde vérscheiden uren en hield eerst in den afgeloopen nacht om 2 uur op. Bijzonderheden ontbreken nog; naar echter ver.uidt, werden de Spartacisten; totaal verdagen. Hiermede is evenwel de ellende der bevolking van Wilhelmshaven met ten einde. Het spoorwegpersoneelzet de sta king voort. Aanvankelijk in staking gegaan uit protest tegen de Spartacisten, eischen ze tüans een aanzienlijke loonsverhoo- ging alvorens den arneid te hervatten. De verkiezingen in Pruisen. BERLIJN, 28 Jan. Tot gisterennacht was de uitslag hekend voor 183 van de 410 mandaten. Hiervan werdgn gekozen: Meerderheitissociatislen 76 Onafüanketijken 18 Democraten 35 Chr. Volkspartij (Centrum) 25 D. Nation. Partij 21 D. Volkspartij 7 Boeren democraten 1 Tot de gekozenen behooren o.m. de Pruisische mmis.er Hirch (meerderh.-soc.) de btaatssecretaris Von Prenss, de vroe gere ministers Adolf Hoffmann en Rosen- feldt (onafh.). Latere- bekend geworden resultaten ge ven een meerderheid aan de hurgerlijke partijen. Prins Max President van de Duitsche repuol.ek? Naar de Berlijn sche correspondent van het „Neue Wiener Journal" verneemt, hebben de Scheidemann-partij en de Duitsch democratische partij het plan, prins Max van Baden candidaat te stel len als president der Doitsche republiek. Het bezoek van Ador. PARIJS, 27 Jan. De Zwitsersche legatie deelt het volgende mede over het,bezoek van den Zwitserschen president te Parijs. De president heeft zich naar Parijs be geven om voeling te nemen met de rq- geeringsleiders te Parijs en de voornaam ste staatslieden, die zich hier bevinden voor de vredesbesprekingen. De heer Ador heeft de behoeften van Zwitserland uit economisch oogpunt uit eengezet Eensklaps echter bleef hij stilstaan en ver borg met zijn vilten hoed het licht van zijn fakkel. „Wat is het?" vroeg de kapitein. „Zie eens daar ginds I" Achter in een gang bemerkte men een rood punt, dat zich scheen te bewegen. „.Haiti" commandeerde fluisterend de offi cier, die met z'n revolver in de hand naast zijn gids in de duisternisbleef voortgaan, want uit voorzorg had de strooper zijn fakkel aan George overgegeven. Zoo legden zij een vijftig schreden af en bleven staan. Het licht bleef langzaam, maar regelmatig naderen. Het hart van den strooper klopte hevig, doch nog heviger klopte dat van Margaretha, die den kapitein op den voet volgde. Wat George betreft, hij gehoorzaamde, hoe groot zijn ongeduld ook was, aan het con signe. (Slot volgt).

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1919 | | pagina 1