;en en. steedje, i\o. 10. Zaterdag 25 Januari 1919. Vijftiende Jaargang. IE, ritriool. BINNENLAND UIT ZEELAND. sin met jving te koop Kopervitrioo 1. L Keukewid, 0 Dienstbode, Dienstbode Verschijnt eiken MAANDAGvWQENSDAG- en VBIIDAGAYONO. Tusschen Wapsnstilstand en Vrede. Welk weder zullen wij hebben? it 26 ieve Voor- g en Spaarbank OES. ggers werden drin- gd, bun Boekles, met de boekhou ding van de rente, tg 27 Januari EVEREN. vorden dien avond of uitbetaald, kragen worden als y indeld. gyfy HET BESTUUR. Hul», Sohuur »n te Kwadiadamma, boot i S gemeten, u. Boomgaard en land, laatst gean- couranten. Ie heer J.RUSTIR. [te leveren véór of Januari 1919 ten IOLLMAHN j JER- KOOP. 98 25 IMS, 's-Heerenhoek. raagd te Bergen op gezin met 2 kinderen alleen. Hoog loon en Brieven lett A W G. JANSSEN, Borgen -—JJs tegen 1 Mei a. s. Herbergier, laastaande |)ij den heer J. TH. te IJzondijke. Loon J. Alle jaren twee- igen vacantie. Zonder igschriften, zjck niet iet een steen werpende, die -oorhoofd trof en bloedend de meordenaarsl" raasde it de gevangenis springen". kanoniers waren op iet ren af te vuren, alles scheen twee of drie granaten op /an la Roquette neersloegen, algemeene vlucht, een onbe- rring; in. een oogwenk waren haar toegangen ontruimd, naderden. hen beschouwden de gevan- cht voor een nieuwen val- en niet naar buiten, later keerde de kapitein Vériz, tstigste moordenaars van monj aan het hoofd eener nieuwe festig bommen medebrengende is in de lucht te doen vliegen, verscheen nog een colonne oproerlingen, len een nieuwen aanval op nden den aanval. Ie gevangenis met Orsinibom- springen, dit was louter een (Wordt vervelad), Abonnementsprijs p. 3 maanden veor Goes f 1.daarbuiten f 1.26. Afzonderlijke nummers 6 cent, dubbele bladen 10 cent. vertentiën worden ingewacht vóór balt e»a aar 's namiddags Kanfoor d. Administratie: BoudcwIJn da Wltteitraat A 135* GOES. Tel. latere. i Directie no. 94. Redactie no. 82. Reclamebericbten 80 Ct. g. r. B] abonnement special» pr|a. Advertentiën na 1—II regels 10.26, iedtro ragol meer 19 Cl Eenzelfde advertentie 8 X geplaatst wordt 2 X De Vredesconferentie. In den Woensdagyoorniiddag be sprak de conferentie de P.oolsehet kwestie, waarbij ook Foch werd ge raadpleegd -en 'besloten is een bui* gerlijke-niilitaire commissie van de Vereenigde Staten, Engeland, Frank rijk en Italië naar Rolen te zenden. In den namiddag werden de discus sies gehouden p.ver de Russische kwestie. Wilson kwam met een concreet voorstel voor den dag, .waarin op de eerste plaats de verzekering is viert vat, dat de geallieerden liet Russi sche volk als hun vrienden beschou wen, dat zij zich geenszins zullen mengen in de binnenlandsche aange legenheden van Rusland, maar dat het hun wensch is Rusland den vrede, te brengen en zijn nooden te lenigen. Derhalve namen de geallieerden ondanks het vroegere verzet van Frankrijk het besluit per draad- looze alle bestaande regeeringen jn- Rusland behalve de bolsjewiki zijn er dat vijf uit te noodigen tot een speciale vredesconferentie, welke voor 15 Februari op het Prinsen-eiland, ten Zuiden van Constantinopel, moet ge houden worden. Terwijl de Russische kwestie werd verdaagd tot na de vredesconferen tie op het Prinsen-eiland, begint de fraad; te 'Parijs met 'het tweede punt der dagorde, n.l. den volkerenbond. Zaterdag a.s. zullen de discussies daaromtrent aanvangen en wel op de basis der Engelsche voorstellen. BLOEMFONTEIN, 16 Jan. Het natio nalistencongres heeft Hertzog en De Wet aangewezen om naar Europa te gaan als vertegenwoordigers der Oranje-Rmerkolo- nie, om de onafhankelijkheid van Zuid- Afrika van het vredescongres te trachten te verkrijgen. L»sse berichten. De „Etoile" meldt dat president Wil son, zonder tegenbericht, den 27en Januari.' te Brussel zal aankomen. De stakingen in Duitschiand. ESSEN), '23 Jan. (W.B.) De ochtend ploegen hebben in alle mijnen hef werk hervat. Op (h.et oogenblik maakt Berlijn een rustigen indruk. De electrisciie veiv lichting, de telegraaf en telefoon func- tioneeren weer als gewoonlijk. ,Ook de trams rijden weer als vroeger. De „Vorwarts'.' beeft vernomen, dat er tusschen den 20en en 25en Januari een algemeene staking voor geheel Duitsch iand zal worden afgekondigd, als pro test tegen den moord op Liebknecht en Rosa Luxemburg. De staking zou van Bronswijk uit, den hoofdzetel der onaf- hankelijken, worden geleid. Er zou voorts besloten zijn het aftreden der regeering EbertScheidemann te eischen. LONDENj. 23 Jan. (H.N.) De 200000 mijnwerkers, die in Yorkshire staken vragen vrije uniformkleeding, een [middagmaal en duurtetoeslag. De Oulteche nationale vergadering. BERLIJN, 21 Jan. (H.N.) De Duitsche Nationale Vergadering zal op 6 Febr. te Weimar in 't Weimar Theater bijeen ko men. De keuze voor den zetel der Nationale Vergadering is op Weimar gevallen, om dat deze plaats niet zooals Berlijn in bet teeken der dagelijks wisselende kwes ties staat en de constituante tot taak beeft omvangrijken, duurzamen arbeid te verrichten, die zich tientallen en hon derden jaren moet laten gelden. De Pruisische constituante vergadert na tuurlijk te Berlijn, waai' ook de rijks regeering gedurende de zitting van de Nationale Vergadering zal blijven. De le den der regeering, wier aanwezigheid te Weimar niet woixlt vereischt, zullen de regeeringsaangelegenheden zonder onder breking te Berlijn afdoen. De actie van de Spartacusmannen. BERLIJN, 23 Jan. De „Deutsche Zei- tung" meldt, dat de troepen bij huiszoekin gen groote massa's Spartacus-pamfletten in beslag namen, waarin tot nieuwe rel letjes wordt opgewekt. Radek zou de or. ganisatie hebben voorbereid en gezorgd hebben voor voldoende geld en wapens. Het doel was Liebknecht en Rosa Luxem burg te wreken. De verkiezingen in Duitschiand. De einduitslag van de verkiezingen voor de nationale vergadering is, vol gens niet-officieele berichten, de volge* de: Jn 37 kieskringen met 421 afgevaardig den kreeg de Duitsch-nationale volkspartij 34, de. christelijke volkspartij (het vroe gere Gehtrum) 88, de Duitsche volks partij ,'23,: de Duitsch-democratisehe par tij (de uiterst linksche liberalen) 77, de sociaal-democratische partij 164 en de onafhankelijke socialistische partij 24 zetels. Verder zijn gekozen 4 Welven, 1 vertegenwoordiger der boeren en landarbeiders-democraten, 4 leden vsut den Beierschen boerenbond en 2 lede« van den Wurtambergschen. boeren- en bwr- gerbond. De Berlijmsche correspondent van „De Maasbode" schrijft: De jongste verkiezingen hebben tot resultaat ge had, dat de absolute meerderheid der sociaal-democraten definitief is uitge sloten. De burgerlijke partijen hebben Ide meerderheid verworven. In bur gerlijke kringen te Berlijn rekent men stellig op een bloc tegen de sociaal democraten. Zooi de 27ste Januari, de verjaardag van ex-keizer Wilhelm, geen verras singen van rechts brengt, zal de rust in Berlijn tot aan de bijeenkomst der nationale vergadering verzekerd zijn. De monarchistische beweging in Portugal. PARIJS, 21 Jan. Portugeesche konings gezinde troepen uit Oporto, ter sterkte van 1500 man infanterie, cavalerie en gewapende burgers, trokken hedenmorgen Valencia del Minho binnen. Zij kondigden in een proclamatie de monarchie af, he- schen de koninklijke vlag op het gouverne- nientspaleis en verbrandden de republi- keinsche vlag. LISSABON, 21 Jan. Vier oorlogsschepen zijn naar Oporto vertrokken, dat volkomen geblokkeerd is. Reservisten van de eerste en vierde divisie zijn wederom onder de wapenen geroepen. De troepen te Lissabon, de vloot en de republikeinsche garde hebben zich voor de regeering verklaard. Gevolg der blokkade. Volgens een Wolff-bericht is vastge steld, dat meer dan 500.000 sterfgevallen in Duitschiand gedurende den tijd der blokkade uitsluitend aan de karige en ge brekkige voeding geweten moeten worden De lersche kwestie. LONDEN, 2;1 Januari (R.O.) Vandaag is in het Mansionhouse te Dublin, een congres van zoogenaamde lersche, repu blikeinen gehouden, besiaamce uit 3j a 40 Sinn-Feiners, leden, van het parlement, waarop een verklaring van nationale on afhankelijkheid werd voorgelezen, waar in de lersche republiek' w.o.rlt uitgeroe pen en het terugnemen van het Engel sche garnizoen geëischt'; wordt. LONDEN, 22 Januari .(R.O.) B,iji de opening van het Sinin Fejri-congnes te Du blin was het publiek in groo.en getale opgekomen. Brogha weid tot voorzitter gekozen, graaf Piumkett de Va.eca en Urifiith werden tot afgevaardigden voor de vredesconferentie benoemd. Uit België. Activisten veroordeeld. De Ijfjeer De Wael, repetitor aan de universiteit he Gent en lid van den door de Duitschers jngestelden, raad van Vlaanderen .is wegens sa menzwering tegen den staat ter dood veroordeeld. Lie heerén Obrje, De Freeze, Lahousse, -Heerens, De Bruijcker, Vlamynck, Mees, professo ren en helpers aan de Gentscne hooge- school en Bellefroid, docent te Luik, zijn uit hun ambt ontzet 33» Tweede Kamer. De heer. De Muralt, gesteund door den heer Fruijtier, verdedigde Dinsdag avond in de 'tweede Kamer een amen dement om de begrooting te verhoo- gen met f 215.000, ten einde het Rijk niet f 10.000 doch. f 225.000 te doem) bijdragen m de kosten voor den aanleg van een verbindingsweg tusschen West- en Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen, bezuiden den Braakman. De belang rijkheid van dit plan zal ieder duidelijk' zijn, die weet, dat Oost- en VVest- Zeeuwsch-Vlaanderen alleen yerbon- den zijn door een weg, die door Bel gië voert. De Minister nam het amen dement over en de heer 'De Muralt dankte hartelijk voor deze welwillend heid. Rijksmiddelen. Het belastingjaar 1018 is geëindigd en heeft ruim 249 millioen opgebracht of 14 millioen meer dan in 1917 en 32V2 millioen meer dan waarop gere kend was. Hetjsurplus is in hoofdzaak verkregen door de inkomstenbelasting, den suikeraccijns, het registratiereent en het successierecht. Minder dan in 1917 werd ontvangen bij de personeel© belasting, de vermogensbelasting, den accijns op gedistilleerd en bier (ruim 12 mill.), geslacht, zegelrecht, invoer en statistiekrecht. De overige onder- deelen toonden slechts germge ver schillen. Behalve d© 249 millioen zijn nog ontvangen 218 millioen aan oorlogs-, winstbelasting en verdedigingsbelas tingen en 40 millioen aan opcentein, voor het Leeningsfonds 1914. De totaal-opbrengst in het jaar 1918 was f 507.428.326.20. 100.000 ton scheepsbouwmateriaal. De correspondent te Berlijn van 't „Hbld." bericht: Uit Essen wordt aan de „Vossisch© Zeitung" geseind, dat daar een con tract gesloten is tot levering van, 100.000 ton scheepsbóuwmaterialen aan Nederland, tegen prijzen, die aan zienlijk lager zijn dan de laatste oor- logsprijzen, dóch hooger dan de thans, in Duitschiand geldende prijzen. Gas uit hout. De proeven aan de gasfabriek te Bergen op Zoom met het stoken van gas uit hout genomen, hebben -zóó veel succes gehad, dat men daarmee voortgaat en dientengevolge tot einde Februari ook zonder nieuwen aan voer van steenkolen, voldoende gas leveren kan. Vee voor steenkolen. Men seint aan de „N. R. Ct." uit Brussel De Nederlandsch-Belgische gedele geerden, die zullen overwegen op welke voorwaarden Nederland den uit voer, van' melkvee naar België zou kunnen toestaan,, zijn tot het resultaat ^gekomen, dat tégenover den uitvoer uit Nederland van elke koe de in voer moet staan van 100 ton steen kolen, af !te halen in Luik. Thee in den vrijen handel. (Officieel). Het ligt in het voornemen van den )MinisteT van Landbouw Nijver, heid en Handel om, onmiddellijk na afloop van de thans reeds aangekondigde distri butie van thee, welke op 7 Februari a.s. aanvangt, een proef te nemen met her stel van den geheel vrijen handel. De datum, met ingang van welken in den loop van Februari maximumprijs en dist.ributieregeiing ,voor zoover thee be treft, zullen worden opgeheven, zal nader worden bekend gemaakt. Da ,,'s-Hartogenb. Crt." meldt, dat ei Maandag te Maastricht getracht is, van Aken uit pakkan met oproerige geschrif ten ovar de grens te brengen, hetgeen evenwel door de waaazuamaeid der mili tairen b let wejd. De j5a,iieu zijn in ba- slag genomen. Saccharine in klontjes. Naar wjj vera .men, Ov», weegt Minister van UssMsteyn de beschikbaars telling van klontjes suiker, waarin saccharine verwerkt is. De voorraad siiiker zou vol gens ham van dien aard zijn, dat ©enige voorzieningen ge.roffen moeten worden. De bedoeling is k.ontjes te maken waarin 0.2 put. saccharine verwerkt is en deze klonijes aan da caré-res-aurants en hotels voor thee, koffie enzi. te verstrekken. Binnen enkele dagien is grootere aan voer van Duitsche steenkolen te verwach ten. Dan kom.-n 4 treinen per dag binnen. De voormalige Duitsche keizer. De gezondneius- en gemoedstoestand van hei keizerpaar zijn de laatste dagen aanmerkelijk beter. Het wande.t weder in de plantsoenen, tot nog 10e aireen in de morgenuren. Zondagmorgen, is wener een gödsdieris.Ojfening gehouden op het slot. tolgensde Daily Mail is er reden te ge- looven, dat binnen enkel eweten de keizer door Nederland zal worden uitgewezen en naar Parijs zal worden overgebracht, ten einde voor een internationaal Hof terecht te staan. De eisch tot uitwijzing zo uniet ge grond zijn op bet feit, dat de ex-keizer Duitsch generaal is of de eigenlijke aan stichter van den oorlog, maar in het feit, dat hij de oorlogswetten heeft geschon den en schuidig staat aan moord. De Westminster Gazette, de vraag van de strafbaarheid van den Duitschen Kei zer besprekende, zegt, dat de Engelsche commissie, die zich met dit vraagstuk be- zig houdt, met haar conclusie ter be schikking van de vredesconferentie wil stellen. Het blad meent, dat het voor de toekomst van de wereld van groot voordeel zo uzijn, indien men door een indrukwekkende daad, vrij van alle ver denking en hartstocht, voor alle tijden kon vaststellen, dat heerschers verant woordelijk zijn voor een weloverwogen aansiag op den vrede. Gemeentelijke Centrale Keuken te Goes. Menu van 27 Januari tot 1 Februari: Maandag Zuurkooi met aardappelen ©u vleesch. Dinsdag Erwtensoep. \\0j11sviag Sn.jbuonen met aardappelen en vléwacn. Doud-ruag Knolraap met aardappels en vleesch. Vrijdag Gort met karnemelk. ZaterdagErwtensoep. Van '23—31 Jan. 1919 is baar: Op bon 62: Boonen, Witte of Bruine 2 ons. Op bon 63: Erwccn 1 ons. Op bon 64: Jam D/'a ons. Op bon 6j: Gort 1 ons. Op bon 66: RijSt 1 ons. Op bon 67: Kaas 1 ons. Op bon 68: tho,o,ade 1 sink. Op bon 69: Suiker 21k ons. Op bon 70: Aardappelmeel 1 gak en Sago V2 rol p.r gezin. Op bon 71: Ammoniak 1/1 K G. Op bon 72: Zeep 1 stuk. Op bon 73Gl-z. Garna.en 1 ons. Op bon 10: VLesch 2 ons. Op bon 19, 20, 21, 22: Aaidappelen. De zeep is verkrijgbaar Jjij: Gebr. Du- vekot, C. de Kok, F. J. 'l'niery, J- At Steketee, L. Verbeent, Fa. v. d. Leeuw, J. v. Liere, L. Korstanje Jz., Wed. de Huliu, A. H. Schrijver, J. H. Jacobs, J. Veerhoek, Joh. Kloosterman, Dl. H. de Bruijne. De Commissie belast met de uit reiking van militaire schoenen maakt be kend, dat a.s. Zaterdagavond van 69 uur op de bovenzaal van de Korenbeurs voor hen, die bovengenoemd© s-hoenen aangevraagd hebben, ge.egenheid bestaat passen. Om van goede orde verzekerd t© zijn, is bepaald, dat zij', wier namen beginnen met AH van 6—7 uur, IP van '7—8 uur en QZ van 89 uur kunnen komen. De "pr^s der schoeue.i is f8 it contant. Zijl, die niet direct kun nen betalen, worden e.ea goed verwacht, dnai' nit het passen de Schoenen nog eenigen tijd door de commissie bewaard zullen, blijven. v' Verwachting tot den avond van 25 Jan: Zwakke tot matigen wind, veranderlijk in het Noordenin bet Zuiden uit Ooste lijke tot Noordelijke richtingen. Nevelig tot zwaar- of halfbewolkte lucht. Weinig of gee» neerslag. Temperatuur om bet vriespunt. Goes. De gemeenteraad kwam Donder dagavond voor de eerste maal in het nieuwe jaar bijeen, onder voorzitterschap van den loco-burgemeester, den heer v. d. Bout, die een korten terugblik wierp op het afgeloopeh jaar voor zoover dat van invloed was op den gang der ge meentezaken, er zijn vreugde over uit sprak ,dat de vrede aanstaande is en den gemeenteraadsleden toewenschte een gelukkig 1919 en eene succesvolle werk zaamheid in het belang der gemeente. Het oudste lid, de heer Plazier, beant woordde dezen wensch met een woord van dank en gelukwensch aan het col lege van Burgemeester en Wethouders en sprak de hoop uit, dat de burgemeester, de heer Hajenius, spoedig' geheel hersteld zijn functie moge hervatten. Op beide toespraken volgde applaus. De notulen der vorige vergadering wer den goedgekeurd en de navolgende stuk ken ter kennis gebracht: 1. Dankbetuiging van den A. N. W. B. Toeristenbond voor Nederland voor toetreding ais buitengewoon lid van hun bond; 2. Diverse be richten van aanneming van benoemingen in verschillend© comm.ss.ëii in verband met penodieKe aftreding op 1 Januari 1919; 3. Verzoek van het Hoofdbestuur van de Republikeinsche Partij, om gods dienstig® gezindheid van sollicitanten buiten beschouwing te laten; 4. Goed keuring primitief kohier van schoolgeld voor de O. L. School voor M. U. L. O., cursus 1918/1919; 5. Adres van den Goer schen Bcs.uurdei'sbond en de AfdeeJing Goes der S. D. A. P. en de Atdeeling Goes van den Neierlandschen Bond van Werklieden in Openbare diensten en be drijven, houdende verzoek om invoering van den 8-urigen arbeidsdag, loonsver- •hooging, enz:.6. Bericbt van Gedepu teerde Staten dat de beslissing omtrent de begroeting voor 1919 is verdaagd tol 1 April 1919; 7. Bericht van ontvangst van Gedeputeerde Staten van de wijzi ging der verordening op de verdeeling in wijken, het nomineren d^r huizen en de ver Huizingen; 8. Goedkeuring vatt 's Raadsbesluit, tot bat opnieuw aangaan van een geldleening ad f25000 9 Goedkeuring van het raadsbesluit van 1? Dec. 1918 no. 14, houdende verhuring van de woning in de Voorstad H no. 34 aan J. van Schaik; 10. Goedkeuring van 's Raadsbesluit tot het nemen van een aandeel ad f 1000, in de op te richten N. V. Handels- en Voorlichtingscentrale voor Gemeentelijke Gasbedrijven; 11. Be richt van Gedeputeerde Staten, dat de beslissing inzake de verordening op het beheer van het Gasbedrijf is verdaagd; 12. Goedkeuring van 's Raadsbesluit tot wijziging der gemeentebegrooting voor 1918; 13. Gedeputeerde Staten bericht ont vangst verordening tot wijziging der ver ordening betrekkelijk de straten ,enz.; 14. Goedkeuring van 's Raadsbesluit tot het aanvragen van een verhoogd voorschot voor de woningbouw Nieuw Goes; 15. Be richt van Gedeputeerde Staten, dat de jaarwedde van de Wethouders voorloo- pig is bepaald op f 600. Ten opzichte van stuk 2 merkt de voorzitter op, dat hier nooit naar gods dienst is gekeken, zoodat het veilig voor kennisgeving kan worden aangenomen. Wat stuk 2 betreft merkt de voorzitter op, dat aan dit verzoek alle aandacht wordt besteed, maar dat dit omvangrijke onderwerp zoo maar niet aanstonds in een voorstel aan den raad is om te zetten. Er wordt echter aan gewerkt. Punt 2. Afschrijving belasting en school geld passeert zonder opmerkingen den hamer. Punt 3. De geloofsbrieven van het nieuw- gekozen raadslid mr. Goedbloed worden onderzocht door de hh. Van Poelgeest, De Looff en Hollmann en in orde bevonden, zoodat tot de toelating van het nieuwe lid kan wordl» geadviseerd. De ifutd bs-

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1919 | | pagina 1