Donderdag 23 Januari iül9. V yftiende Jaargang. okje buitenland. binnenlTTndT "P'"*8"- 'I No. igwagen mat Siespketting daboomen en [notwilgen, J W ;e Dienstbode, d-Huishoudster Dienstbode es- pc* VirsÉiit tlkin MA1H01GJOlfSÖM- in VIIIDU1VMII. Tusschen Wapanstilstand en Vrede. Welk weder zullen wij hebben? ;lhuis en inven- nen, Hollmann ën erf, Pilaar, ouw- en weil erf, Neervoort. Hollmann en tuin en bon w- sllmann en Ver- jiuis met schuur, :f. Momg., Huvers. izen met erven uis, Pilaar. |in, Van Cleif. en winkelhuis Dissel. tuin en inboe- Igers, Hollmann tiaar. srsinspaD, Van Lu, Neervoort. Van Dissel, pouw en weiland, Invers. Jann en Verhoek, .jpan, Van Cleef. pan, Neervoort. •|d en boomgaard, oereninspan, Van a, Pilaar. Joereninspan, Van Markusse en |E KOOP ivragen bij P. VAN •IDE, Helnkenszand. hrijvlng ta koop en dijk voor Oude blder, bij oprit van $t Oude Kraijertpoldei' reerediik te '«-Heer en ziju wit geringd, u te leveren ten kan- Notaris VAN CLEEF lid, vóór 29 Januari a. s, tegen 1 Mei a.s. uw VAN DER HAVE, lees. in een gezin van 2 zoo spoedig mogelijk, ■elijk dertegegwoordige lbaren leeftijd, bij J. aerepolder, Rilland. trek der tegenwoordige met Mei Wasch buitenshuis, bij NNING8, Ganzepoort- LANDSCHE VOLK, ranco par post. boeiend historisch ver- getiteld Joodsche Rijk en de in den Tempel aldaar. Een rsone.i de honderdman a r, dochter van Rabbi van J J. G. WAHLEN. -i verschijnende nummers JS, Uitgever, Roermond ntvangénHE T erlandsche Volk, 0 franco per post. fkaart bestellen. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 1.daarbuiten f 1.26. Afzonderlijke nummers 6 cent, dubbele bladen 10 cent. verten tien worden ingewacht vóór half een aar 'si Kantoor v. d. Administratie: Boudtwiln de Wlfteitraat A 135* GOES. Tal. interc.i Directie no. 34. Redactie no. 91. Reclameberichten 30 Ct. p. r. RQ abonnement speciale prfa. Advertentiên van 1B regal* 10-26, iedere regel meer 16 CL Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst wordt 8 X benfceei. LONDEN, 21 Jan. (R.O.) Reuter'si bijzondere oorrespondent op de vredes conferentie te Parijs meldtHet besluit van 4e vredesconferentie, dat de na gelen betreffende den volkerenbond door de oorlogvoerende mogendheden alleen zullen worden besproken eir vastgesteld, beeft groote ontevreden heid gewekt onder de vertegenwoor digers der neutrale staten alhier. De laatsten merken op, dat de geallieerden van plan zijn een volkerenbond te vormen om dan tot hen te komen en te zeggenDe wetten van den volkerenbond zijn als volgt: Ge kunt er u bij aansluiten of niet, zooals ge wilt. De neutrale vertegenwoordigers zijn van meening, dat een aansluiting on der /oodanige voorwaarden niet in overeenstemming zon zijn met de waardigheid hunner landen. PARIJS, 21 Jan. (R.O.j Drie leden Van de Kamercommissie voor buiten- landsche zaken hebben een voorstel, ingediend om Versailles als zetel van tien volkerenbond aan te wijzen. De Belgische Delegatie. PARIJS, 20 Januari. Naar uit Brussel wordt gemeld, is Vander- veide gisteren vandaar vertrokken om zich aan te sluiten bij de Belgische delegatie ter vredesconferentie. Kardinaal Mercier. PARIJS, 20 Januari. Naar ver luidt, zijn de Belgen voornemens een van de leden der Belgische vre desdel ogatie door kardinaal Mercier te vervangen. ROME, 20 Jan. (Stefani.) De regee- ring heeft senator Scialoja opgedragen Italië te vertegenwoordigen in de inter nationale commissie voor den volke renbond. De vredesconferentie en het Recht. Poincaré heelt Zaterdag in zyn rede tot openmg der vredesconferentie ge zegd, niet alleen dat het Recht droo- men verwerpt van verovering en im perialisme, doch ook verachting van de nationale wenschen, willekeurige verruiling van provincies tusschen sta ten, alsof de volken slechts meubels of pionnen waren". Ziedaar woorden, die voor de kleine naties een aangenamen klank hebben. (De Tjjd.) Luw berichten. De verkiezingen in Duitschland. De uitslagen. Aan „De Maasbode" meldt zijn eigen berichtgever uit Berlijn, 21 Jan.: Over het eindresultaat der verkiezin gen is ook beden nog niets betrouw baars te zeggen. Op bet oogenblik zijn de uitslagen van 24 kieskringen bekend; nog 13 ontbreken. Van deze 24 kieskringen zijn de re sultaten: meerderheids-social. 118; christelijke volkspartij (het oude Cen trum)58; democraten 51; Duitscb- nationalen 21onafhankelijke socia listen 20; Duitsche Volkspartij 12, en Reiersche boerenbond 5 zetels. De groote versterking welke de on- afhankelijken in enkele steden gek le gen hadden, is op het platteland we der verminderd; terwijl het Centrum dat er eerst slecht scheen ai te ko komen, nu op de tweede plaats staat. Het is onwaarschijnlijk, dat deze volg orde door de uitslagen in 4e 13 nog niet bekende kiesdistricten een belangr rijke verandering zal ondergaan. Werkstakingen In Duitschland. In Silezië, Brunswijk, bet Roerge bied, te Halle en Berlijn zijn stakingen uitgebroken in bet m,ijn- en electri- citeits bed rjjf. Onlusten in Duitschland. Barlijit heeft Zondagavond een. schietpartij plaats gehad bij het Au- kalt-station, waarbij Spartacus-mannen ■nieuwe onlusten trachtten te verwek ken, wat mislukte. In Bremen en Dusseldorff kwam 't eveneens tot onlusten, die als een- laatste opflikkering van de actie der Spartacusgroep. beschouwd mag wor den. Een bevel tot gevangenneming is tegen Eichhorn uitgevaardigd. De secreta ris van Kad-ek is gearresteerd. BERLIJN, 1.9 Jan. (W,.B.) In ant woord op desbetrerienu schrijven van staatssecretaris Erzberger heert Poch geantwoord, dat hij voornemens was, ue terugzending van de meest deernis waardige-categorieën van gevangenen, van de geallieerde regeermgen tie be pleiten. verder ben ik bereid, zegt maarschalk t och, de goederenrud tus schen de bezette en onbezette gebie den in die ma,te toe te staan, dat wer keloosheid en de daardoor ontstane onlusten worden vermeden. Naar aanleiding van een artikel in de „Kreuz-ztg. waarin, met een be roep op verklaringen van graaf Berns tein o,a. gezegd wordt, dat Amerika's oorlogsverklaring ook zou geschied zijn, mdien Duitschland van den onbe- perkten duikbootoorlog had afgezien,, verklaart Bernstorfi, dat dit geenszins, zijn nieenmg is en dat Juj zlc^ met herinnert ooit een dergelijke uitlating gebruikt te hebben. De nieuwe Duitsche Grondwet. BEuluin, iö jan. (w-b,) De „Berl. Ztg. am iVnttag" punliceert nog de voigende bijzondenieuen uit het onl- werp der nieuwe rijksgrondwet: De Rijkspresident worot door het ge- jbeele volk gekozen. Verkiesbaar is, al wie 35 jaar oud is en sinus minstens 11) jaar Duitscher is. De rijkspresident (heeit het rijk te vertegenwoordigen. Hij heelt de uitvoerende macht. Bet ambt van landspresLdent duurt 7 jaren. Zijn herkiezing is toelaatbaar. De - j'ijksregeering bestaat uit den, rijkskanselier en Ue rijksministers, die door den njkspresident benoemd woe lden. Zij zijn tegenover den rijksdag verantwoordelijk. Elke rijksriniustei; draagt zelfstandig de verantwoordelijk- ehid voor zijn ressort. Ook de zusters gingen stemmen. In een Berhjnsche correspondentie van bet „Rbl.", waarin uur na uur tot bijna middernacht het voortduren der rust op een verkiezingsdag geconsta teerd wordt, vinden we vermeld, dat de katholieke religieuzen-onderwijzer essen van het lyceum in de Linden- strasse „geheel in het zwart en bloc naar het stembureau gingen". „Dit tee- ken des tijds, dat jzelrs stille geeste lijke zusters zich m 4en poliüeken (strijd begeven moge tot nadenken Stemmen bijzonder aJs straks onze Roomische iioilandsche vrouwen het stemrecht zullen erlangen.". Staking te Brussel. BRUSSEL, 21 Jan. Na afloop van een vergadering in den afgeioopen nacht geüouden is het personeel van twee tramwegmaatschappijen tot sta king overgegaan. Er rijden slechts en kele wagens. De stakers eischen hoo- ger Joon, achturigen arbeidsdag, één rustdag per week, drie dagen vacantie per maand en een ouderdoms-pensioen gelijk aan de helft van het traktement. Te Quatrecht bij Gent is een opslag: plaats met Duitsche munitie van het oude front afkomstig, in de lucht ge vlogen. De spoorwegverbinding Brus selGent is onmogelijk, de telefoon- en telegraafverbinding is verbroken. Men weet nog niet of er slachtoffers zijn. De s oldaten en bevolking vluchten in alle richtingen. Te Hamburg heeft een groote ver gadering plaats gehad als protest te gen de wapenstilstandsbepalingen be- treffende de overgave van Duitsche handelsschepen. Geëischt werd, dat de rijksregeenng de verdragswijziging niet zou bekrachtigen. Te Milaan zijn ernstige onlusten uitgebroken tusschen patriotten en so cialisten. De patriotten demonstreer den vóór da inlijving van Dalmatië bij Italië, dé socialisten manifesteer- Iden vóór den volkerenbond. Karolyi, de Rongaarsche president heeft een nieuw minis bene benoemd, Berihiev is minister-president. Het Bolsjewlkiparadijs te Moskou. De bijzondere correspondent van de „lim.es te Warschau bericht: Uitgewekenen ,uit .Moskou, die hier zijn aangekomen, deèien ineae, dat die stad de neut van baar bevolking ver loren heelt, en niets meer is dan een geraamte eener stad. De duisternis wordt door geen en- kei lichtschijnsel verhelderd, en men moet goed oppassen op straat, want Ue steenen zijn overal bezaaid met kren gen en nu en dan stuit de voet zells tegen menschehjke lichamen, soms lij ken, soms ook levenden, üie echter in zulk een vreesehjken staat van uit putting verkeeren, dat zij. reeds zoo. goed ais dood zijn. De kinderen dreigen van honger een voudig ais vliegen te sterven, en velen worden door blindheid bedreigd, ver oorzaakt door een- vorm van schurft, die weer teweeg is gebracht door het gebrek aan voedsel. Veie kerken zijn gesloten, nu de geestelijkheid i n ue gevangenis is ge worpen, en nu een aantal priesters vermoord is, omdat zij tegen het be wind van Trotsky gepredikt hebben. Ais straf voor eenige aikeurenae pree- ken heeft Trotsky .verordonneerd, dat er geen lijkdiensten meer gehouden mogen worden. Menigmaal worden de lijken eenvoudig geheel ontkleed in een kuil geworpen. Chineezen en Letten zijn met .de móeste executies belast, waarvoor zij zoo en zooveel per hoofd ontvangen. Dat gaat heel simpel in zijn jv-erk. De Chinees of de Let gaat naar de gereed staande rij ter dood veroordeelden^ neemt den vooraanstaande hij de lin kerhand, doet een paar stappen met hem - en schiet hem dan met zijn re volver een kogel door de hersens. Soms zijn de graven al van te voren gedolven, en worden de lijken der te- rechtgesteldea er .aanstonds ingewor pen, wel te verstaan, nadat zij van al hun kleederen zijn ontdaan, PORTUGAL. Monarchistische tegenrevolutie. In Portugal heeft men genoeg van de republiek. Een sterke monarchistische be weging is losgebroken en heeft thans de overhand. Men seinde ons Dinsdagavond MADRID. De monarchisten triomfeeren in Noord-Portugal. Te Oporto is Manuel tot koning uitgeroepen. Ook Lissabon moet zich bij de beweging hebben aangesloten. Volgens nadere berichten zou de re- publikeinsche minister van oorlog naar Oporto zijn gegaan, in de hoop om de proclamatie der monarchie te kunnen voorkomen. Hij werd echter door de troe pen in hechtenis genomen en slechts los gelaten, nadat hij een verklaring getee- kend had, dat hij zich bij de monarchie aansloot. Oporto is geheel in handen der monar chisten, die een regeering gevormd heb ben met Coueeiro als premier, Magal- haos Lima als minister van buitenland, sche zaken en generaal Tanggini als mi nister van oorlog. Revolvers gestolen. Aan het „Centrum" kwam ter oore, dat aan de Rjjjksartill© rie-mrichtingen na bij de Htmbrug dezer dagen 500b revol vers sjjft geatolen. Naar de ziegsman van bet blad beweer de, zouden hét Duitsche revolvers rijn, afkomstig van dé ontwapening der door Limburg getrokken Duitsche troepen. De missie naar België. De buitengewone zending die namens de Koningin den Koning der Belgen haar gelukwenschen heeft overgebracht met de bevrijding van het Belgisch gebied en den terugkeer van Koning en Regeering te Brussel, is Donderdagavond te 's Graven- hage teruggekeerd. Verdachte vreemdelingen. Als aanvulling van het bericht omtrent regeeringsmaatregelen tegen Ruisen, wier verblijf hier te lande gevaar voor onze veiligheid kunnen opleveren en de uit breiding en verscherping der maatrege len tot verdachte- vreemdelingen van an dere nationaliteit, kunnen wij nader nog mededeeien, dat' Vrijdag reeds als voor zorgsmaatregel door de Haagsche politie, op last van de bevoegde hoógere autori teiten, verschillende in Den Haag verblijf houdende vreemdelingen, die verdacht worden met politieke doeleinden in Ne. deriand te vertoeven, zijn gearresteerd. Hun zal gedurende den eersten tijd een bepaalde verolijfpiaats (Wieringerschans) worden aangewezen. Waterstaatsbegrooting. De heer De Muralt heeft een amen dement op de Waterstaatsbegrooting voor gesteld, strekkende in art. 115 het be drag van f 345.515 te verhoogen met f215.000 en alzoo te brengen op f569.515 Do bedoeling is het Rijk niet f 10.000 doch f 225.000 te doen bijdragen in de kosten van den aanleg van een verbin dingsweg tusschen West- en Oost- Zeéuwsch-Vlaanderen bezuiden den Braakman, zoodat het Rijs 3/^ van de kosten betaalt en de provincie t/i en belanghebbenden van mede-betalen wor den vrijgesteld en voorts om de geheele bijdrage van het Rijk in de begrooting op te nemen, omdat de weg in 1919 moet worden aangelegd en uitstel daarvan niet toelaatbaar meer is. Oost- en West- Zeeuwsch-Vlaanderen zijn alleen verbon den door een weg, die door België voert. Wittebrood. Naar de N. Ct. meldt, zal' begin Febru ari wittebrood van zoodanige qualiteit worden geleverd, dat het ongeveer gelijk is aan dat van vóór den oorlog. De sameu- rtelling :zal bestaan uit 50 pet. Ameri- kaansche tarwe, 37'/2 pet. inlandsóhe tar we en 12 L/2 pet. rogge. Het aardappelmeel, dat aan het tegen woordige brood rijn min aangenamer» smaak gaf, zal dus niet meer voor d* samenstelling worden gebruikt. De s'garettenuitvoer naar Scandinavië. Eenige dagen geleden werd gemeld, dat de Nederlandsche regeering den uitvoer had toegestaan van 500 midioen sigaretten naar Scandinavië. Een directeur van een der grootste Zweedsche tabaksfirma's deelt aan de Zweedsche bladen mee, dat de Impor teurs in Zweden niet op de aanbiedingen van de Nederiandsche fabrikanten zulien ingaan, wijl gebleken is, dat in plaats van goede waar, in veel gevallen surro gaat werd geleverd. Onderhandelingen zijn nu gaande om tabak en sigaretten uit Amerika te kun nen invoeren. (Msb.) De steenkolen uit België. Naar de „Msb." verneemt, is men in principe tot overeenstemming gekomen in zake de onderhandelingen over den ruil van Nederlandsche koeien tegen Bel gische steenkolen. Deze aangelegenheid wordt op bet oogenblik verder in studie genomen. Thee. Het lid der Tweede Kamer, de heer Rutgers, heeft den minister van Land bouw, enz. gevraagd, of het juist is, dat tengevolge van de bestendiging van den .Jiians geldenden maximumprijs voor thee ten bedrage van fl.45 per halve K.G., de invoer van thee uit Verwachting tot den avond van 23 Jan: Zwakke tot matige winden uit Ooate- lijke richtingen. Licht- tot halfbewolkte lucht. Droog weer. Lichte vorst des nachts Om het vriespunt overdag. Engeland onmogelijk is; dat bij een. vernooging van dien prijs tot f 1.60 per halve K.G. die (invoer loonend zou kunnen plaats vinden, en dat de thee- voorraden in Nederland zoo goed ais geheel verbruikt zijn, zoodat verhoo ging „van dén maximumprijs niet er toe zou kunnen leiden, dat houderjs van vroeger gekochie partijen thee on redelijke winsten zouden maken, en of de minister bereid is, „yerhoogingi van den maximumprijs voor thee .ui overweging te nemen. Pogingen tot Revolutie? Na het bezoek van minister Ruye de Beerenbroeck, Donderdagmiddag gebracht aan 't gebouw der Burger wacht te Amsterdam, deden, voigens. de „l'eiegraai" aderiei onrustbarend® geruchten de ronde. Een en ander hieek in verband te staan met zeer onrustbarende geruch ten omtrent een poging om revolutie te verwekken, in oen Haag namelijk zou men een uitgebreid complot op 't spoor zijn gekomen. Len week te vo-' ren had m de „Haagsche Bost" een artikel gestaan, waarin gezegd werd, dat op 2u Januari eeii poguig tot re volutie zou worden geuaau. Na dien waren echter bij 'den generalen staf dusdanige gegevens binnengekomen, dat men het alleszins reentvaardig achtte, ernstige voorzorgsmaatregelen te nemen. hel plan zou geweest zijn, op Zon dagavond in de hoofdstad het post kantoor, stations, de Nederianosch® Bank, de dagbladbureaus en het ge bouw der burgerwacht te bezetten., Om te voorkomen, dat de telegrafisch® jverbmding niet andere stenen hier door verbroken zou worden, besloot men op het gebouw aan het (Singel een draadlooze installatie aan te bren gen. 's Morgens vroeg was reeds zoo'n installatie op de Nederlandsche Rank gereed. In sommige gedeelten van het gebouw werden prikkeldraadversper ringen aangebracht en betrouwbare manschappen ingekwartierd, die de strenge order hadden, het gebouw tot het uiterste te houden. Ook het hoofdkwartier der Burgen, wacht was op dezelfde wijze ven sterkt, 's Nachts was daar een vendel gewapende burgerwachts gelegerd, gé- reed om in te grijpen, ais dit noo- dig mocht blijken. Zoo waren nog tal van voorzorgsmaatregelen genoinen- O.a. was het plan, de dagbladbureaux op Zondagavond met militairen te ver sterken. Zooals gezegd, we waren van .die voorbereidselen reeds eenigen tijd op de hoogte, maar besloten op een 'wenk van de Amsterdamsche overheid geen publiciteit te geven. Nu we echter van het Haagsche Correspondentiebureau berichten krijgen over arrestaties van (verdachte vreemdelingen in de resi dentie, meenen we, dat van hoogei- hand geen prijs meer op de stilzwijt gendheid der pers wordt gesteld. Bo vendien schijnen nader verkregen in lichtingen er op te wijzen, dat, dank zij de scherpe controle en de uitge breide voorzorgsmaatregelen men van revolutionaire zijde besloten heeft^ van de plannen voor Zondagavond al te zien. Wat niet wegneemt, dat de stedelijke overheid op alle eventuali teiten is voorbereid. In tegenstelling met gisteren droeg de beurs heden dan ook een minder flauw karakter. Het schijnt overigens, dat hier, even als in Den Haag, arrestaties van ver dachte vreemdelingen te wachten zijn. (De Tijd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1919 | | pagina 1