Vakorganisatie. No. 6. Donderdag 16 Januari 1619. Vijftiende Jaargang. Verschijnt eiken MAANDAe .WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Tusschen Wapenstilstand en Vrede. Welk weder zullen wij hebben? UWE ZEEUWSCHE COURANT Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 1.daarbuiten f 1.26. Afzonderlijke nummers 6 cent, dubbele bladen 10 cent. vertentiën worden Ingewacht vóór balt een oor 's namiddags. Kantoor d. Administratie: Boudewlln de Wlftesfraat A 135* GOES. Tel. interc.i Directie no. 94. Redactie no. 97;. Reclameberichtan 80 Gt. p. r. en abonnement speciale prjs. Advertentiën ran 1O regels 0-26, iedere regel meer IS Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst wordt 2 X berekend. I, De Christelijke georganiseerde arbei ders in, ons tana, met de rtoomsche werklieden aan de 'spits, hebben zicü in de l\overnbermaand des vorigen jaars jegens land en volk bij uitstek verdienstelijik gemaald, door hun prin cipieel, kraciituaüig en doelbewust postvatten tegenover de revolutionaire dreigementen der rooden. Zij bepaalden zich fcüter niet bij dit schoone, maar toch altijd negte tieve werk, doch sloegen ook kordaat de hand aan den positieven arbeid van de verdieping en verbreeding der organisatie, ooor het versterken der vakaideelingen. Tót dat doel werden half December te Rotterdam b.v. op 7 plaatsen propaganbavergadermgeii belegd, waarin door bekwame spre kers het nut en de noodzakelijkheid eener sterke vakorganisatie van werk lieden zoowei als van patroons, met klem van. redenen werden aange toond,1) 'than zijn nut hebben dit jjropa- gandavuur levendig te houden, door in dit blad over net gewichtige en voorname onderwerp: vakorgani- s a t i e eene beschouwing te leverejn,, volgens de princiepen en inzichten der Katholieke sociologie. Mogen onze Koomsche werklieden in Zeeland, die al meer ert meer jhefc nut van het vereenigd-zijn gaan in- zien, er eenig profijt voor hen zeiven en voor hun organisatieleven uit trek ken. Christelijke, Katholieke vakorganisa tie beoogt de behartiging der stóf- felijke en geestelijke belangen van de vakgenooten. Dat kan door den eenling niet ge schieden, het samengaan van de en kelingen in één© vereeniging is daar toe beslist n-oodig: „eendracht maakt macht". Het beeld, de type van de Katholieke vakorganisatie vindt men in het gil- dewezen der middeleeuwen, dat zoo veel tot veredeling van het ambacht, tot stoffelijk en geestelijk heil van de gildebroeders heeft hijgedragen. In elk opzicht was net gilde eene vereeniging, „doordrongen van het ge voel, dat eendracht macht maakt, en •men vereenigd gemakkelijker het hoofd kan bieden aan de wisselvalligheden des levens en die duizenden jnvloe- den, die zoo licht dén ondergang van het alleenstaand individu kunnen ten gevolge hebben."2) De gilden waakten- ook voor het bewaren van het juiste evenwicht in de behartiging der stoffelijke en gees telijke behoeften van de gddebroedeirs. Ieder gilde had zijn bepaalde feesten, die godsdienstig werden ingezet en zijn eigen patroonheilige, met eigen altaar in de kerk. - „Als leden van ééne Kerk, belijders van éénen godsdienst, opgevoed in de zelfde begrippen over God als Bron van alles en in het innig geloof aan het optreden der heiligen als bemidde laars tusschen deze wereld en den troon des Allerhoogstèn, vol vertrou wen in de kracht van het gemeen schappelijk gebed, kon 'tniet anders of op geestelijk gebied moest men zich innig verbonden gevoelen."3) 't Zou natuurlijk dwaasheid zijn, onze moderne vakvereenigingen te ma ken tot eene getrouwe copie der gil den van weleer, die deels aan verval van krachten stierven, deels geweld dadig door de Fransche omwenteling werden uitgeroeid. Toch stond hun samenstelling „im grossen ganzen" ook den paus der werklieden, Leo XIII, voor oogen, toen hij tegen de uitbuiting der arbeiders door het kapitalisme, als vrucht van heillooze liberaal-economische grond stellingen, de vereeniging en sa- menwerking der werkliedein, bijzonder in vakvereenigingen, als het middel aanwees in zijn beroem den zendbrief „Rerum novarum". Het wezen onzer vakorganisatie ligt dan ook in het eamenstreven der vak genooten te bevorderen, tot beharti ging hunner beroeps en slandsbelan gen, volgens den geest der H. Kerk. ."spraken wij hiernoven van het doel der vakorganisatiede behartiging van de stotieiijke en geestelijke belangen van de leden, zoo wil'het eerste in meer uitgebrei'den zin zeggen, dat de vakorganisatie voornamenjs; er, pp uit is, de vakgenooten sterk te maken tot verkrijging of handhaving van stof felijke voordeeien en van ,üe rechts positie, waarop; zij volgens de chrisr lelijke "rechtvaardigheid aanspraak mogen maken. Dat alles is, dus het rechtstreek- sche doel, dat men in een vakver- eeniging zoekt te bereiken, tertvijl de verzorging der geestelijk© belan gen van de vakgenooten als z ij d e- nngsch doel, dgch piet het eer- steten nauwste verbonden, is aan te merken. Dat de verkrijging of hand having van stoifetijke vo.otr- deelen ais het eerste voorname deel van 't rechtstreeksche doei der vak, organisatie moet worden beschouwd, is duidelijk. Want, evenals men een muziekver- eeniging vormt, om muziek te maken, stichtte men opk winkeliers- en par troonsvereenigingen, pm door geza- menlijken inkoop ,de stoffelijke be langen te -hevoorüeélen. Everizop heb ben de arbeiders hun vakvereenigin gen ter wille hunner stotieiijke belan gen. Het spreekt vanzelf, dat zij daar om hun geestelijke belangen niet uit het oog mogen verliezen. Doch, het streven paar stoffelijke voordee ien, is voor den mensch ook een tre de van de ladder, die ten hemel leidt mits hij die stoffelijke voordeeien ge bruikt naar Gods bestel. Verkrijging of handhaving van de rechtspositie is geen minder voornaam deel van het rechtstreeksche doel. Immers, de re- deiooze schepping wordt geleid door natuurdwang en instinct; voor den jnensch schiep God de rechtsorde: rechten en plichten rege len de menschen in hun onderlinge verhouding. ;Ook de verschillende standen zijn door een rechtsorde, 'n zedelijke hond, aan elkaar gebonden. Doch de rechten kunnen verkracht, de plichten miskend worden. Welnu, de arbeider gaat in vakorganisatie om dat te voorkomen, of waar 't voor kwam, te herstellen. „Waarop zij volgens chris telijke gerechtigheid pan- spraak mogen; maken." Verschil van stand heeft God ge wild en zal altijd blijven; de kleuren zijn nu eenmaal niet gelijk in schitte ring, de bloemen niet gelijk in pracht, de dieren niet even stérk, de Imenschen niet gelijk in verstandelijke en licha melijke vermogens, de organen niet gelijk in waarde. Zelfs in den.hemel zijn verschillende woningen en 9 ko rén van zalige geesten. Ook bij ver deeling en beheer van stoffelijke goe deren is aan verschil in deze rnen- sehelijke samenleving niet te ontko men. Ook de natuur eischt het. Immers, zonder eigendomsrecht, zonder moge lijkheid om „vooruit" te komen, wat toch jnsluit anderen achter zich la ten, zou de voornaamste prikkel tot arbeiden aan den mensch ontbreken. Bovendien, God heeft het zoo gere geld, dat iedere stand doornen en ro zen vindt op het levenspad. Maar toch de aarde brengt voor allen voort en 'n zekere mate van stoffelij ke goederen, voldo ende om fatsoenlijk te leven, wijst het recht als mensch iedereen toet toe. Waar nu aan de christelijke recht vaardigheid, zoowel als aan de ei- schen van het natuurrecht geweld wordt aangedaan, is de organisa tie het middel om die goederen voor zich op te eischen en de vakge nooten tot opvordering of handhaving van die eischen sterk te maken. l) En met schitterend resultaat. Want in 6 k 6 weken werden over het gansche land ruim 6i/2 duizend nieuwe leden bij de R.-K. vakbeweging ingeschreven. s) Brouwer Ancher: De Gilden, blz. 221, s) t. a. p. blz. 221. Bij de voorloopige besprekingen der af gevaardigden van de.groote mogendheden ter vredesconferentie komen reeds me©- ningisvorschillen tot uiting. Een in de laatste dagen vooral op den voorgrond tredend meeningsverschil be treft de kwestie van het aanknoopen van relaties met de bolschewistische regee ring in Rusland. Voor ©enigen tijd heeft Engeland het voo-rstel gedaan om een boodschap te richten tot alle Russische „regeeringen", ook de bolschewistische, om tijdens den duur der vredesonderhan delingen de vijandelijkheden te staken; de geallieerden zouden dan trachten om den vrede in Rusland weer te herstel len en aan -de Russische volkeren den noodigen steun te doen toekomen. De Fransche minister van buitenland- sche zaken heeft namens de Fransche regeering daarop geantwoord, dat hij met het voorstel niet accoord kon gaan; in he.t antwoord werd zelfs krachtig gepleit voor het steunen met geld en zoo noodig met militaire hulp van de „eerlijke Rus- siche elementen" tegen het gevaar van de roode Legers. „Wij blijven weigeren, jzoo besloot Pichon's antwoord^ om het bol- schewistisch régime te erkennen en zul len het als vijand blijven behandelen". De vernieuwing van den wapenstilstand. Daar blijkens het rapport van maar schalk Foch Duitschland niet aan alle voorwaarden van den wapenstilstand heeft voldaan zal van 'n verlenging van den wa penstilstand slechts sprake kunnen, zijn wanneer nieuwe voorwaarden aan Duitsch land gesteld door dit rijk worden aan vaard-. Duitschland van zijn kant protesteert tegen een al te strengel doorvoering van sommige bepalingen, waardoor de blij vende verzoening der volkeren wordt on mogelijk gemaakt. De besprekingen over de vernieuwing van den wapenstilstand hebben plaats te Trier. Lasae berichten. De onlusten te Berlijn. Het resultaat van den strijd in Ber- lijln was Maandag van dien aard, dat de voornaamste krantenbureaux door de regeerïngstroepen op de Spartacus-man nen heroverd waren, dat het hoofdbureau van politie en het Wiolffbureau zich weer in handen van de regeering bevonden en dat Ledebour gevangen genomen was. Liebknecht en Roza Luxemburg wor den ijverig gezocht. (Zie laatste berichten.) Gevluchte Spartacusmannen, die zich verborgen hadden, zijn later uit hun schuilhoeken teruggekeerd en hebben ge tracht verschillende voor hen verloren ge- gane gedeelten der stad te heroveren. Dat gaf aanleiding tot nieuwe gevech ten, waarin de regeeringstroepen de over hand behielden. De berichten uit de provincie blijven on rustbarend. Men vreest een algemeene spoorwegstaking. Plunderingen te Berlijn. Over de plunderingen in het oosten van Berlijn schrijft de „Taglichie Rund schau": Nadat de Spartacus-maaneri uit de binnenwijken van Berlijn in hoofd zaak verdreven zijn, hebben zij zich in het oosten van Berlijn een steunpunt uitgekozen, waar zij plunderend door de straten trekken. De omtrek van het Silezische station, waaruit de Sphrtacus-mannen, gelijk be kend, gejaagd zijn, wordt nu "door hen onveilig gemaakt en verkeert in het groot ste gevaar. In de Frankfurterstrasse vie len Spartacus-mannen dé .particuliere hui zen 'binnen, waar zij zelfs tot op de vierde verdieping binnendrongen. Zij plun derden de woningen. Het kwam deels tot gevechten met regeeringstroepen. Ook in het villapark Griinewald hadden de laatste dagen een tiental plunderingen door Spartacusman nen plaats. Om aan dit gedoe een einde te ma ken, liet overste Reinhardt 's avonds en 's nachts de straten door vrachtauto's af- patrouilleeren. Op elke 200 M. afstand reden vrachtauto's met soldaten. Op een signaal stonden beide auto's stil, sprongen de manschappen eruit, zet ten de straat over de volle breedte af en fouilleerden alle voorbijgangers. Ver dachte personen, die geen identiteitsbe wijs hadden of zij, die zonder verlofs- bewijs der Kommandantur wapens droe gen, werden gearresteerd. Een protest. De Duitse,lie wapenstilstandscommissie heeft geprotesteerd tegen de arrestatie van drie Ruitschers, die in opdracht van de Duitsche wapenstilstandscommissie reisden. E*n boodschap van Wilson. WASHINGTON, 13 Jan. (Reuter.) Wil son heeft een boodschap aan het Congres doen toekomen, waarin hij aandringt op het toestaan van honderd millioen dol lars voor verlichting van den hongersnood in Europa. Hij voegt hieraan toe, dat het bolsjewisme, dat naar het Westen doordringt, slechts kan worden tegenge houden door voedselvoorziening, die de sleutel is van den geheelen toestand in Europa ©in tevens de oplossing van het vredesvraagstuk. De kutholhkeu In hit Engelscho Lagerhuis. Naar de „Irish Catholic" meldt Zifi* de Katholieke belangen in het Nieuwe Engelsche Lagerhuis nuineratief kwak ver tegenwoordigd. Het aantal candidaten bij de verkiezingen in Engeland bedroeg 33, het aantal gekozenen 12, n.l. 8 coalitie- unionisten, 1 onafhankelijke unionist, 2 labourmannen en 1 nationalist. Het Ka tholieke element was in het vorige La gerhuis veel sterker vertegenwoordigd door de aanwezigheid der iersche partiji, terwijl de Sinn Feiners niet van plan zijn in het parlement te verschijnen'. (Msbode.) Polan annexeert Posen. BRESLAU, 12 Januari P>V.B.\ Naar uit Posen onder Poolsche oensuur medege deeld wordt, heeft de opperste Poolsche volksraad eergisteren de aansluiting van -Posen bij Polen geproclameerd. (De volksraad te Breslau verklaart even- Wel, dat de provincie Posen nog steeds tol het Duitsche 'rijk behloort. KASSEL. Op 12 Januari Werd een in drukwekkende betooging voor de regee ring Ebert-Scheidemanjn door do inwo ners en het geheele garnizoen, te zaraem 50.000 menschen, op den F.rtedrichplatzl gehouden. Verscheidene sprekers, waaronder d-e rcgeeringscommissaris dr. Max Schwartz", noodigden de menigte onder algemeene; bijvalsbetuigingen uit, de regeering te steunen en de Spartacistische kuiperijen met kracht te bestrijden. MUNSTER, 12 Januari. Uit Essen wordt gemeld, dat het totaal aantal stakers in het Roer-gebied circa 36.000 bedraagt. Het plan der Spartacisten om een algemeene staking uit te lokken, kan echter als mislukt beschouwd worden. Mevrouw Costa, de stichtster van het Christusmonument op de Cordillera, van de Andes, bij gelegenheid van het Argen- tijnseh-Chileensch arbitrageverdrag heeft president Wilson verzocht den Paus op de vredesconferentie fa doen vertegen woordigen. Da verliezen vau Ooitenrljk Hsngarije. Be totale verliezen van het Oosten- rijksch-Hongaarsche leger in den oorlog worden op 40.000 officieren on 4 milli oen manschappen berekend. Hel aantal dooden bedraagt 24.000 officieren en 815.000 manschappen; krijgsgevangenen# waren rond anderhalf millioen, gewond ■1.679.000 man. De keizer der Sahara door zijn vrouw doodgeschoten. De aan waan lijdende millionnair Jac ques Lebaudy, die zich jaren geleden opwierp als „keizer der Sahara", is door zijn Vrouw doodgeschoten. Zij bevindt zich onder bewaking, maar verkeert in een toestand van bezwijming, die haar verhoor alsnog onmogelijk maakt. Ma dame Lebaudy loste vijf schoten op haar man, die alle doel troffen. („De Tijd") Verwachting tot den avond van 16 Jan. Matige tot krachtlgen, Zuidelijke tot Weste lijken wind, betrokken of zwaarbewolkt, met tijdelijke opklaring. Waarschijnlijk regenbuien. Weinig verandering van temperatuur. Waarem Mackensen naar Saloniki werd overgebracht. Over de aanleiding tot die overbrenging van Mackensen naar Saloniki deelt de Petit Parisden" de volgende bijizonderhe- d<en mede: De geïnterneerde veldmaarschalk had zijn «erewoord gegeven, dat 'hij niet zou ontvluchten. Den 31en December 1.1. werJ echter bekend, dat hiji -zijn vlucht voor bereidde en dat zlijjn bagage reeds op 30 Dec, was verzonden. Naar men weet, beeft de Entente toen besloten Mackensran van Saloniki naar Parijs te laten overbrengen. Inmiddels is hijl te Temesvkr geïnterneerd. Karolyi voor lot. pig Hongaarsoh president. BOEDAPEST, 12 Jan. (K. B.) De na tionale raad heeft Zaterdagnamiddag een zitting gehouden en 'eenparig ©en resolu tie aangenomen, volgens weik© de hoog ste staatsmacht, zoolang de cón&titu,toe tende nationale vergadering niet anders beslist, door een ondier voorzitterschap van Michael Karolyi staande volksregee- ripg wordt uitgeoefend. Dit wil zeg ge- dat de nationale raad wan Hongarije aan Karolyi den voorloopigen werkkring van het hoofd van den staat heeft overge dragen. De nationale raad bracht Karolyi storm achtige ovaties. De Kerstboodschap van deu Paus. Volgens de Amerikaansche- bladen hm1' de Kerstboodschap van Z. H. den Paus aan het Amerikaansche volk als volgt: Laat ons onzen plicht doen en laat ons aan de wereld, dfe alleenlijk leeft voor de weldaad en bat verwerven van een rechtvaardigen en duurzamen, een door en door Christelijken vrede, het go- bed voorhouden, door de engelen bij de geboorte van den Koning d'ss Vredes ge zongen: „Glorie aan God in den hoog© en vrede op aardie aan de menschen van goeden wil". Benedictus XV. (Msbode.) Russische Bohjewifcl uit 'Wre.ien verdrtvea. WEENEN, 11 Januari. (W.B.) Naar de „Allgemeine Ztg." verneemt, 'hebben dt autoriteiten de meest zekere bewijfeen ii handen, dat 18 van de 22 leden dui commissie voor de Russische krijgsge vangenen bolsjewistische agiatators zijn. Deze. zijn onmiddellijk uitgewezen. Vier Russische officieren, die eveneens deel uitmaakten der commissie, doch mot het bolsjewisme niets te doen hebben, mo gen te Weenen blijken. De Duitsche bisschappen tegen het socialisme. D'e bisschoppen van Keulen, Trier, Mini ster, Paderborn, Osnahriick e;i Hildes- heim hebben een gemeenschappelijk her dcrlijk".schrijven tegen het socialisme ge publiceerd. In hot begin wordt gezegd: Dn grooto ernst dezer uren noopt ons nogmaals een gemeenschappielijk schrijven tot u te rich ten. De sociaal-democratie acht bij v..- huidig© verwarringen het uur gekomen ook in d© katholieke volkskringen dieper binnen te dringen. De socialistische aan werving gaat in het groot en bedreigt velen in onze bisdommen. Nog altijd weer ontmoet men de vraag: Hoe; staat de sociaal-demöcratie tegenover het Christendom en de Kerk. Daarom moe ten wij u heden een openhartig en bi. slissend woord hierover zeggen. In het schrijven wordt dan gezegd, dat het Christendom en socialisme als water en vuur tegenover elkander staan, zooals ook de bevoegds te woordvoerders van het socialisme met nnaiuk verklaard hebben. Verder wordt er op gewezen, dat de socialistisch© leser met het Christelijk en katholiek geloof; de scherpste tegenstelling vormt, daar het socialisme, steunend op hot atheïsme en materialisme, de katho lieke zedenleer en het katholiek zedelijk leven zoekt te verwoesten De staat moet

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1919 | | pagina 1