UIT ZEELAND. Gemengd Nieuws. De ex-keizer. Uit Amerongen wordt aan Vaz Dias gemeld De ongesteldheid van den Duitschen ex keizer en keizerin duurt nog steeds voort, althans ik verneem dat beide nog het bed moeten houden. De toestand is echter wel vooruitgaande. Men beweert dat de ziekte een lichte aanval van «Ie Spaanschc griep zou zijneen andere meening is echter dat de reactie inge treden en beider zenuwgestel geschokt zou zijn Omtrent het geneeskundig advies kunnen zelfs de huisgenooten Diets mede- deelen. De keizer moet echter wel in zichzelf gekeerd zijn. Volgens nadere berichten zou de ex- keizer zich in den laatsten tijd wel wei nig buiten vertoonen, maar niet ziek zijn. Da annexatieplannen. Men schrijft ons: Nederland let op uwsaeck! De Walen en Franskillons wenschen en propageeren met alle macht een afscheuring van zuiver Nederlandsch gebied. Tegen dit onrechtmatig streven moet Nederland zich met hand en tand verzetten! Bedenk, dat gij niet alleen staat, en dat gij kunt rekenen ©p den steun van alle stambe- wuste Vlamingen. Wees niet kortzichtig en verwaarloos geen bron van kracht'. De Schelde quaestie. Men seint aan de „N. R. Crt." uit Parijs, dat de Temps een uitvoerig artikel heeft gewijd aan de kwestie van de vrije Schelde. Dit artikel eindigt aldus „De vrijheid van beweging op de Schelde en de heerschappij over de rivier zijn beslist noodzakelijk voor de verde diging van België. De Belgen moeten kunnen beschikken over den sleutel van hun huis en hun veiligheid moet niet meer afhankelijk zijn van de opvatting, die anderen naar omstandigheden gelie ven te hebben van de onzijdigheidsplich ten. Het gaat er hier niet om, twist te zoeken met Nederland om dit een stuk grondgebied af te nemenhet geldt hier, in alle billijkheid een vraagstuk op te lossen, dat ongewijzigd voor België morgen een gevaar zal doen ontstaan, waaraan België gisteren bijna is gestor ven en dat op den duur de betrekkingen dreigt te vertroebelen tusschen twee volkeren, die geschapen zijn voor weder zijdsch begrijpen en helpen. België vraagt, dat de mogendheden het zullen bevrijden van de banden, waarmee zij het in 1831 en 1839 zoo nauw hebben geboeid. Als het de kracht gehad heeft voor meer dan vier jaren onder de wreedste be proevingen te lijden en te strijden, dan is het, omdat het geschraagd werd door de hoop volkomen zelfstandig te worden." De ziiverbons. Naar aanleiding van verschillende tot ons gerichte vragen zij meegedeeld, dat met 1 Januari niet meer gangbaar zijn, de zilverbons der eerste uitgifte van 1914 met de onderteekening van Bertling- Deze vvaj-en reeds geen wettig betaalmiddel meer en practisch ook niet meer in omloop. De drie soorten, die men thans nog in circulatie ziet, nl- èn de groen-blauwe èn de veelkleurige van f2.50 en de bruine van f 1 blijven dus gangbaar. (Msb.) Gemeentelijke Centrale Keuken te Goes, Menu van 30 December tot 4 Januari Maandag: Aardappels roet snij'boonen en yleesch. .Dinsdag: Erwtensoep met vleesch. Woensdag: Wordt niet gekookt. Donderdag: Groentensoep' met vleesch. Vrijdag: Rijstepap. Zaterdag: Aardappels met knolraap en vleescli. Van 28 Dcc. tot en met 3 Jan. 1919 is verkrijgbaar op bon 23: Bocmen 1 ons, 24Erwten 2 ons. 25llijist 1 ons. 26: Jam 1 ons. 27: Kaas 2 ons. 28: .Chocolade 1 stuk. 29: Suiker 21/s ons. 30: Zeep- 1 stuk, waarbij' voor elk gezin 1 pak wasclipoc- der. 31: Ammoniak i/j K.G. (Resch meebrengen). 3, 4, 5 pn 15: Aardappelen, i 6 Vleeschhoekje2 ons Rund- of kaltsvleesch, pa-ijls f 1.25, 11.50 en f 1.75 per i/2 K.G. Kalfsvlcesch bij de fa. Temperman en van Hove. FUmdvleesch bijl de ovèSge slagers. Het vleesch is morgen (Zaterdag) verkrijgbaar, -alsook het vleesch voor zieken. i Zeop is verkrijgbaar 'hij de voigendei winkeliers: J. Ossewaarde, O. Th. Meijic- ring, Wed. J. B. Huijsse, C. Rijkse, N. Knieriem, Firma Heijkam-Massee, M- Osse waarde, J. A. Steketee, Wjed. Kantin, E. Verbeem, I. Wcssel en Co., Wed. S. v. Eenenaam, Gebrs. Mulder, .1. Romïjh, M. Veenis, A. Willebocr. Ammoniak bij: Gebrs. Duvekot, Wed. J. R. Huijsse, F. J. Thiery, E. Verbeem, M. Yc.en.is. Goes DeBrandstoffencommissieschrijft: Tengevolge van de, thans hewschenfle moeilijkheden in de brandstal'ïenvoor- ziening kan icte Gasfabriek na de op- noming over December geen gas meer leveren voor verwarming. De hieruit voortspruitende verhooging van Uw gasra,nisoen, vervalt derhalve met ingang van Januari. Geheel of gedeeltelijke teruggave der tegen gas omgeruilde eenheden vaste brandstof van liet amwullingsrantsoen kan buitien beschouwing blijven, daar alle uit zicht op levering van een deiel der aan- vullingsrantsoenen is buitengesloten. Maandagavond werd alhier een rijwiel ontvreemd ten nadeele van J., van voor het café „Boudeling" op de Groote Markt alhier, terwijl Zaterdag j.l. eveneens een rijwiel is ontvreead van den heer D., welk rijwiel voor diens zaak was geplaatst. De politie doet onderzoek. Maandagmiddag werd alhier door een individu uit de gang van de woning van den heer J. op den Stati onsweg een jas, welke aldaar hing, ont vreemd. Hoewel de politie jacht op hem maakte, mocht het niet gelukken den dader in handen te krijgen. In de Maandagavond gehouden ver gadering van de A. R. Kiesvereeniging „Voor Nederland en Oranje" is voor de verkiezing van een gemeenteraadslid, ia de vacature wijlen A- S. J. Dekker, can- didaat gesteld de heer inr. J. W. Goed- bloed. Zondagrust apothekers. Zondag 29 December is de apotheek van den hetr la Porte geopend. De beide overige blijven dan gesloten. Middelburg. Bij de politie alhier is aan gifte gedaan van diefstal van tafelzilver en eenige andere voorwerpen uit een woning, waartoe men zich tijdens de afwezigheid der bewoners met een valschen sleutel toegang had verschaft. Ook in den schouwburg heeft men zich door braak toegang verschaft en daar een geldkistje opengebroken, waar in men echter niets van zijn gading vond. Gisterenmiddag vervoegd' n zich ten huize van den heer M. Warnau, koster der R. K. Kerk, de eerw. pater De Jager, Belgisch aalmoezenier en eenige Belgische dames. Bij monde van den aalmoezenier werd den heer Warnau als blijk van waardeering voor hetgeen hij voor de Belgen heeft gedaan, een gou den remontoir horloge aangeboden, voor welke groote verrassing deze hartelijk dank zeide. Vlissingeit. Maandagavond werd de Vrij dag geschorste vergadering van deii gemeenteraad voortgezet. Bjj de be handeling van de begrooting van het Algem. Armbestuur werd de wensche- lijkheid betoogd betere maatregelen te nemen v„oor hel verzorgen van "half- weezen, door opname in de wees- school of anderszins. Dit zal door B. en W. worden gepraeatlviseerd. Goedgekeurd werden de begrootin gen van de veiling, het havenbedrijf, de badexploitatie en het grondbedrijf, waarna de gemeentebegrooting werd behandeld. .Uitgebreide algemeene beschouwin gen werden gehouden, waarbij 'tal van gewenschte verbeteringen werden be pleit, o.a. ojp het gebied van den ge neeskundigen armenzorg, het houden van meer raadsvergaderingen, verbe tering van de bestrijding van den wo ningnood, van alcoholisme, rechtspo- sitie van de ambtenaren, enz. De discussies hierover vorderden bij na twee en een half uur tijd, en het was kwart, over elf toen men aan de arlikelsgewijze behandeling begon. Hierbij deelde de burgemeester me de, dat de politie niet met. 8 doch met 11 agenten moet worden uitge breid en bovendien met oen hoofd agent en een inspecteur. (Z.) Zaterdag is te Amsterdam een Vereen, van Centrale Keukens opge richt. In het bestuur heeft ook zitting, en wel als penningmeester, de heer P. F. Auer, voorzitter der Centrale Keuken alhier. Aanranding Een win kelier alhier; ondekte Zaterdagavond in zijn achter den winkel gelegen kamer een man vérborgen in de bedstede. Deze man zich ontdekt ziende, wierp zich op den winkelier en verwondde hem bloe dend met een mes. De dader nam daarop ijlings de vlucht. Deze is later door de politie opgespoord en legde een beken tenis af. Tevens is aangehouden een medeplich tige, die tot taak had den winkelier in den winkel aan de praat te houden. Beide verdachten zijn ter beschikking der justitie te Middelburg gesteld. De verwonding van den winkelier is geluk kig niet ernstig Donderdagmiddag vergaderde de R.-K. Kiesvereeniging. De voorz. opende de vergadering met gebed, waarna de 2esecr. de notulen voorlas Hierop volgde een uitgebreide bespreking over de a.s. Prov. Statenverkiezing. Na voorlezing van een paar circulaires van het Bonds- bestuur deelde de voorzitter nog een en ander ter verduidelijking mee. Volgens reglementair voorschrift moet een can- didaat door miustens 10 leden worden aanbevolen en zelf schriftelijk verklaren, dat hij eene eventueele candidatuur wenscht te aanvaarden. Verschillende candidaten werden genoemd. Staande de vergadering stelde de heer R. G van Nieuwkuijk zich voor eone eventueele candidatuur beschikbaar, bijzonder, ook omdat de vergadering van oordeel was, dat de onderwijs- en onderwijzersbelan- gen wel wat beter in onze Zeeuwsche Staten mochten beoordeeld worden. Er werd vopr de vergadering ten einde was een lijst voor de candidatuur van den heer Van Nieuwkuijk ingediend, terwijl werd medegedeeld, dat ook een lijst voor den heer J. C. Smits van Souburg zou ingeleverd worden. Bij de rondvraag brak het lid Andries- sen een lans voor het opgeven van namen van hen, die niet langer op Zondag de post willen laten bezorgen. De voorzitter riep de propagandistische hulp van meer dere leden in bij de verkiezingen. Er werd alsnog medegedeeld, dat op Zondag 5 Januari gestemd zal worden voor het opmaken van de lijst van can didaten op de Roomsche lijsten in Zeeland. Met den Chr. groet sloot de vuorz. wederom deze vergadtring. Woensdagmorgen te ongeveer 7 uur is het Nederlandsche stoomschip „Texelstroomdat na Fransche vluch telingen van Rotterdam naar Dieppe te hebben vervoerd, weder naar Rotterdam terugkeerde, voor den Boulevard de Ruij- ter te Vlissingen bij het uitwijken voor een ander schip, door den stroom naar de kust gedreven en tusschen de paal hoofden terecht gekomen, waarbij het schip op een der paalhoofden liep waar door tal van palen afknapten. Het ach terschip bereikte haast het volgende paalhoofd. Donderdag was het achter schip nog meer naar den Boulevardmuur gekomen en helde liet schip ovor. Vol gens deskundigen zal het heel wat werk kosten het schip weder van dit paal hoofd af te trekken. Eenige sleepbooten zullen dit werk trachten te volbrengen. Zooals begrijpelijk is trok het schip, dat zeer kort bij den wal zit, op beide Kerstdagen heel wat belangstelling van de zijde van het publiek. Ofschoon tal van mijnen zijn opge- visclit of op andere wijze onschadelijk gemaakt, schijnen er toch nog steeds vele van deze gevaarlijke monsters rond te drijven, want steeds worden er waargenomen op de reede van Vlissin gen, en gisteren lag er een op het eiland. Woensdagavond moest de Boulevard worden afgezet in verband met twee voor den Boulevard drijvende mijnen. Hansweerd. Maandag passeerden al hier vier groote hijsckblokken naar Gent, om de bij den terugtocht der Duit- schers vernielde bruggen op de vaarten in België te lichten. Dit werk zal door de fa. Van den. Tak te Rotterdam worden uitgevoerd. Vlaka. Dhr. Du Bcliaar Stram te Am sterdam, die benoemd was met 1 Jan- 1919 tot stationschef te Vlake, heeft die benoeming niet aangenomen. Heinkens and. Donderdagavond hebben kwaadwilligen door het gooien van een natten zak op den electrischen draad, de bewoners van den Slaakweg in het donker laten zitten. Door de politie wordt een onderzoek ingesteld. Rilland-Bath. Zondag namiddag, na het Lof, hield de R. K. Kiesvereen. een vergadering. Door den secretaris werd verslag uitgebracht, wat door alle leden werd goedgevonden. Daarna werd door den voorzitter de candidatenlijst uiteen gezet. waarna men tot stemming over ging. Daarna werd overgegaan tot stem ming van twee afgevaardigden voer het bijwonen van de algemeene vergaderin gen der Centrale, waarvoor werden gekozen de heeren D. Stokman en G. Polderman, welke hun benoeming aan vaarden. Na rondvraag door den voor zitter niets meer aan de orde zijnde, sloot de voorzitter met den gewonen groet de vergadering. Baarland. Alle leden woonden Maandag de raadsvergadering bij. De voorz. deelt mee, dat wegens de heerschende ziekte de openbare school gesloten is, en dat de lessen 6 Januari 1919 worden hervat. Voor 1919 is de inning der havengelden verpacht aan mej. M. Huijzen La. voor f 704.— en het straatvuii aan dhr. P, Traas voor f21, De jaarwedde van het hoofd der school wordt bepaald op: van f1300 tot f1800, met vrije woning of f 200 wegens gemis daarvan. Veor de onderwijzers van f800 tot f 1225 en f 200 voor de hoofdacte. Tegemoetkoming huishuur voor gehuw den f 100 en f 1 per uur voor handels onderwijs buiten de schooluren. Alles met ingang van 1 Januari 1919 en met inbegrip der Rijksuitkeering volgens de wet van 23 Februari 1918. Mej. Weijnman uit Middelburg, no. 2 van de voordracht, wordt tot onderwij zeres benoemd. De heer P. Leijs tot lid der commissie tot wering van school verzuim. De wegwerker verdient thans f 1.75 per dag, dat wordt van 1 Januari tot 1 April op f2 gebracht. De kantonnier L. Wisse knjgt boven dien f25 duurtetoeslag over 1918; de andere krijgen niets. De Hoofdei. Omslag voor 1919 wordt bepaald op f 8800 met f 400 voor noodzakelijk levensonderhoud en f25 voor elk kind beneden 13 jaar. Nisse. Dhr. J. Eckhardt, organist der Ned. Herv. Kerk alhier, heeft als zoodanig ontslag aangevraagd. 'u-Heer Arendskerke. Hier is een hitten- vereeniging opgericht met een onderlinge verzekering er aan verbonden. Tot voorz. werd benoemd J. v. d. Maale. secretaris J Nagelkerke, taxateurs H. v. 't Veer en M. Nagelkerke. De drie Belgische gezinnen, welke hier ruim 4 jaren op ons dorp hebben gewoond, zijn ook weder naar hun vader land terug gekeerd. Cadzand. Zondag ontving de heer C. v. d. Heuvel, commandant van [de reddings boot te Cadzand de groote zilveren medaille met getuigschrift van de Zuid- Hollandsché Maatschappij tot redding van schipbreukelingen. Ook voor de be manning van de reddingsboot waren medailles met getuigschriften]gezonden. Dit is een belooning voor de reddiDg van een Engelschen vlieger, die 16 Augustus j 1 in het mijnenveld van de Wielingen moest dalen._^L (Z. Koer.) Philippine. Naar wij uit de beste bron vernemen, zal vermoedelijk de volgende week met de verzending van mosselen (Gent, Antwerpen, Brussel en Mechelen) begonnen worden. Over de prijzen zijn de mosselhandelaars zeer tevreden. De verzending zal voorloopig per vaartuig geschieden. Na onderzoek op de mosselperceelen blijkt dat op de aangetaste perceel nzoo goed als], alle mosselen zijn afgestorven. Hulst. Men deelt ons mede, dat de heer C. IJsebaert, schriftelijk aan het Centraal Bestuur der Kath. Kiesvereeniging te Hulst heeft medegedeeld, dat hij met in aanmerking wenscht te komen voor een herbenoeming tot lid van de Prov. Staten. (Zei) IJzendijkejjj De 'smokkelhandel begint hier in deze streken, ondanks de strenge waakzaamheid van de vele ambtenaren, weer te herleven. Het zijn voornamelijk lui, die uit de Belgische grensplaatsen overkomen en hier in ons land inkoopen doen en die waren dan over de grens smokkelen Vooral manufacturen en chocolade zijn zeer gewilde artikelen. Zoo is het gisteren den soldaat-kommiezen weder mogen gelukken een drietal vrou wen uit Eecloo aan te houden, die een partij kwatta onder de kleëren verborgen hadden. Eergisteren is er een gesnapt met zestig nieuwe zakdoeken bij zich. De smokkelwaar werd in beslag genomen. De R. K. Kiesvereeniging alhier ontving Dinsdag j 1. van H. M. de Ko ningin het navolgende antwoord op hare huldebetuiging inzake de annexatie „De Koningin, lioogelijk waardeerend de gevoelens van gehechtheid en trouw aan Vaderland en Vorstin in deze dagen door u in een telegram geuit, draagt mij op u te neodigen Hoogstderzelver op rechten dank daarvoor over te brengen". De adjudant van dienst, De Josselin De Jong. Oostburg. Op «ton 2e-n Kerstad waard alhier in 'do zaal vaal den h er Ch. Make- socme ito aangeikopdigd© vergadering van de II. K. Kie&veafeniging gehouden. Aanwezig wanen de ïfooqEyrw. Heer Deken, de WelEjerw. Heer Kapelaan, het bestuur benevens 41 léden. D© voor zitter, 'dhr. 12. Laurel; opende- de verga- de-ring met den Chr. groet., waarna hij in een korte toespraak het doe-1 van itoze bijeenkomst uitêaniztette, n.I. d© caaadi- daatsteHing voor twiee ltdein van doProiv. Staten'. De hooi' het bestuur opgemaakte alphabetische lijst luidde: A. A moiudts te- 'Sluis, A. Hendriks© te IJzletoidijko, E. Martens te Aaidenburg en A. de MiHiaao te Walerlandk-erkj,Hij stemming, word als candiidaal. vont' het zittend lidmaat schap gekozen dhr. A. de Milliano, als plaatsvervangend lid dhr. Ej. Marlens. Op voorstel van den voorzitter wt-vl het volgends telegram verzonden aan Hare Majesteit de Koningin: He R. K. Ktosveivietiig.ing te Oostburg in vergadering op 26 December bijleen.: Kennis genomen hchbeii'd© van het 'drijven in enfcetoi Belgische kringen oan Zeeuwseh-Vlaanderen bij Beligië te voe gen Protesteert ten krachtigste tegen dit drijven en betuigt haar trouw aan Konin gin en Vaderland!. De Voorzitter P. LAUREfT. Öostburg. Zaterdag, 28 December a.s. zal in het bieursgebomw alhier ©en groote algomieena vergadering worden gehouden tegen de annexatieplannen in België. Als sprekers zullen optraden De. J. Ruijtenbeïg, dhr. J. A- Borrenbergs en P. J. van Bartel. Aardenburg. In de afgeloopen w-eekzijm in deze gemeente niet minder dan tien rijwielen -ontvreemd. i i Naar men izegt, is de politie "de daders op het spoor. i i Sluit. Dezer'dagen zijn alhier ©en twee- Tal Amerika,ansch'e soldaten o-rer de grens gekomen. Het waren twee Hollanders, die naar hunne geboprfcaplai&ts terug keerden. i St-Jansteen. Te Rotterdam slaagden' voor Marcuriusdiploima boekhouden da heeren Albert en Ilenri Lockefeer, bei den van hier. Halst Voor diploma boekhouden „Mer- rurius" slaagden to Rotterdam de heeren A. van de Walle en F. Sfchauwaert bei den alhier, De Candidatenlijst der R. K. Partij voor de Provinciale Staten in het Statendistrict Goes. is den 24 December j.l. door de Cen trale R. K. Kiesvereeniging, d.w.z. door de afgevaardigden van de verschillende plaatselijke kiesvereeniginge-n in hel, dis trict vastgesteld. Reeds vroeger had de Centrale vast gesteld dat, met het oog op de zekere verwachting van één zetel en de mogelijke verwachting van twee zetels voor de Ka- l.hoiiekcn van het district Goes, vier na men van de alphabetische lijst zouden wonden gekozen in de rangorde 1, 2, 3 'en 4. Eén en twee zouden beschouwd worden als de eventueele letton, drie en vier als de- plaatsvervangers. Deze- stem ming is den 22 December in alle afetoe- lingen geschied en daartoe waren alto .11. K. kiezers opgeroepen. De Centrale Vergadering, in hot bezit: van do resultaten der verschillende af- deelingon Heinbenszand alleen kwam wat later en werd' apart onderzocht zette deze iq-esultaten, teneinde de defi nitieve rangorde zoo goed mogelijk vast ie stellen naar eene uniforme berekening in steincijfers om. Het resultaat is nu als volgt, waarbij de naam van dhr. Cln- rijs, die mede op de alphabetische voor dracht stond buiten beschouwing is gela ten, wijl genoemde heel' zich had terug getrokken: Boonman 1379 .stemmen, v. 6. Dries 646, y. d. Enjde 580, Janssen 455, Luyk 405, Luyckx 1042, M-artens 239, Rijk 777, Stieger 2657, Sui 222, Timmerman 468, Vienings 1594, de Waal 365. De voor de lijst benoodigde vier plaatsen worden ingenomen door m r. J. 11. M. Stieger (No. 1), J. .W. Vie nings .(No. 2), P.' Boonman No. 3) on L. Luyckx (No. 4). Zeeland en de Annexatiekwestie. Op tal van plaatsen in Zeeuwsch- Vlaanderen en door tal van vereenigingen en eorporatiën te veel om op te noe men zijn en worden nog protestbe- toogingen tegen de Belgische annexa tieplannen gehouden en huldebe tuigingen aan Konirigin en Regeering verzonden. Een pretest d«r Pruisische Bisschoppen. KEULEN, 16 Dec. De Pruisische bis schoppen Leb-ben een protest-schrijven aan de Pruisische regeering in Berlijn zonden tegen het besluit van bet-Prui sische ministerie van «eredienst, waar bij in naam .der gewetensvrijheid het gebed in de scholen wordt verboden,, de verplichting der leerlingen tot bij woning der godsdienstoefeningen in de school wordt, -opgeheven, de gods- dienstleer als examenvak wordt. af-, geschaft, de onderwijzers van de ver-, plichting Lot liet geven van godsdienst onderricht worden ontheven, en het opgeven van huiswerk voor de gods dienstles wordt verboden. In het protest-schrijven wordt ge zegd: in het bijzondér veroordeeïen wij de willekeur, die- in hét besluit aan den dag treedt. Want do daardoor getroffen bepalingen heffen niet alleen enkele instellingen in de bestaande; schoolorde op, maar zij werpen een door alle tot nu toe bestaande Prui sische leerplannen onwrikbaar ge- handhaafden en beschermden grond slag voor de schoolopvoediug geheel en al omver. Zelfs in de ergsle beroering van den zoogenaanulen „Kulturkampf" uit gevaardigde maatregel-én hebben niet zoo zonder eenige consideratie de ge heiligde rechten en aanspraken van het Katholieke volk en de Kerk met voeten getreden. Wij veroordeeïen verder het doel der, ontworpen bepalingen, dat onmisken baar ot op gericht is, aan het chris telijke volk de school zonder God als eenigen vorm van alle openbare on derwijsinrichtingen op te dringen. Wij veroordeeïen de bepalingen we gens haar onvermijdelijke uitwerkin gen, want wij leiden tot den ergsten gewetensangst der Katholieke ouders, die hun kinderen slechts aan een in christeiijken geest geleide school wil len toevertrouwen en slechts aan on derwijzers, wier handelwijze en leer met dezen geest niet in strijd zijn. Wij veroordeeïen ten slotte de vér- keerde opvatting van de taak der school, die aan de bepalingen ten grondslag ligt, en houden vast aan, het beginsel, dat de openbare school,, overeenkomstig haar opvatting, lol de vorming van den geheel-en mensch, dus ook tot de bevordering - van zijn godsdienstig leven, verplicht is. Daartoe behoort echter naast het, godsdienstonderricht ook de gods dienstoefening in gemeenschappelijk, gebed, kerkdijken dienst en hel onL vangen der Sacramenten. Nooit en nimmer zal het Katholieke volk het zich laten welgevallen, dat in plaats van den christeiijken gods dienst, het Katholieke geloofsleven en. de godsdienstoefening een van God en Christus losgemaakt krachteloos, moraal-ondeTwijs wordt gesteld.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1918 | | pagina 2