A o. 153 Zaterdag 38 December 1918. Veertiende Jaargang Virsdnjnt eikei MAIHDDG-JIEISIU- ea VRIJDAGAVOHD. BERICHT. NIEUWJAARSWENSCHEN. De Aartsbisschop en de Bisschoppen van Nederland Aan de hun toevertrouwde geloevigen zaligheid in den Heer. Tusschen Wapenstilstand en Vrede. Welk weder zullen wij hebben? BINNENLAND Abonnementsprgs p. 3 maanden voor Goes 1.daarbuiten f 1.25. Afzonderlijke nummers 6 cent, dubbele bladen 10 cent. vertentiën worden Ingewacht vóór half een nar 's namiddags. Kanfoor v. d. Administrafie: Boudewlln de Wiftesfraaf A 135s GOES. M. iaterc. i Directie no. 94. Redactie no. 97;. Reclameberichten 30 Gt. p. r. B(J abonnement specials prfls. Advertentiën van 1—0 regels f 0.26, iedere regel meer 18 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst wordt 2 X bereikend. Wij vestigen er de aandacht op, dat in deze dagen van gas- en kolennood, bedrijfsvertraging en tengevolge daarvan vertraging in de verzending der courant ook met den besten wil niet altijd te vermijden is. De Directie. Reeds op het einde van September dezes jaars kondigden tal van nieuws bladen eene verhooging van abonnements- en advertentieprijs aan. Wij meenden toen die verliooging nog aan onze lezers te kun nen besparen. Nu echter ondanks 't voor uitzicht op vrede, dus op meer normale toestanden, onze exploitatiekosten blijven stijgen (de prijs van het courantenpapier en de drukkosten zijn sinds 1914 met 300 procent omhoog gegaan), zien wij ons, hoezeer tot onzen spijt, genoodzaakt tot eene tijdelijke verhooging van den abonnementsprijs te moeten overgaan, zoodat de abonnementsprijs met ingang van 1 Januari 1919 voor Goes zal bedragen f 1.25 en voor daarbuiten fl.50 per kwartaal. Jaarabonnementen, vóór 15 Februari 1919 door abonné's buiten Gees ineens vooruit betaald, kosten slechts f5.50. Maandabonnementen kosten 50 ets. Weekabonnementen kosten 10 ets. Op den advertentieprijs zal een tijdelijke crisistoeslag worden gelegd van 10 procent. Wij leggen nog eens den nadruk op het tijdelijk karakter van deze maatregelen en rekenen, erkentelijk voor het tot heden toe zoo ruimschoots genoten ver trouwen, op aller steun, vooral van onze Katholieke abonné's, die mogen bedenken, dat, waar de grondslagen van Kerk en Maatschappij worden geschokt en de revolutie ons beloert, het een dure en heilige plicht is, de bladen, die Kerken Vaderland dienen door gezag en orde te steunen, te begunstigen. De Directie der „Nieuwe Zeeuwsche Courant". Gelijk in vorige jaren, bestaat ook thans gelegenheid Nieuwjaars- wenschen in het Nieuwjaarsnum- mer der „Nieuwe Zeeuwsche Courant" te plaatsen en wel a 50 cents voor 'eene advertentie van hoogstens 8 regels en a 20 CtS. voor eene z g. kleine adver tentie (naam, beroep en woon plaats vermeldende). Opgave dezer advertentiën wordt aan ons administratiebureau inge wacht uiterlijk Zaterdag 28 De cember te 12 uur 's middags. DE ADMINISTRATIE. Waar gevaar dreigt voor Uw geloof en Uw godsdienstig leven, B. G., daar is het de plicht van Ons, die de goede God tot Uwe geestelijke Leiders heeft aangesteld, U te waarschuwen en U de middelen aan de hand te doen, om dat gevaar te bezweren. De Bisschoppen im mers moeten zorgen, „dat de gelaovigen", zooals de Apostel zegt, „wandelen waar dig de roeping, waartoe zij geroepen zijn", opdat zij aan God de eer geven, die Hem toekomt; de door God gestelde geeste lijke en wereldlijke macht erkennen en eerbiedigen; den evennaaste beminnen gelijk zichzelven, om God en aldus hun eeuwige zaligheid bewerken. Welnu, het steeds meer en meer veld winnend socialisme, waartoe wij eveneens het ndg gevaarlijker anarchisme rekenen, noopt Uns, U krachtig aan te sporen, U door zijn valsche leerstellingen en door zijn gevaarlijke beloften met te laten verleiden. De leer der socialisten over eigendom en rechtmatig bezit, ever huwelijk en familie, over gezag enmensehelijke samen leving, waarmede zij de wereld willen hervormen, houdt volstrekt geen rekening met de eeuwige, onveranderlijke wetten Gods, noch met de goddelijke leer en voorschriften van het Evangelie. Zij is een dvyaling, gebrandmerkt door de H. Kerk, die als onfeilbare bewaarster en leerares der waarheid door Jezus Christus is aangesteld. Het socialisme is dus in strijd met ons Katholiek Geloof, dat de menschen wil leiden en hervormen volgens de prin- cipen van onzen Heer en Meester Jezus Christus. Zijn eerste gebod luidt: Gij zult den Heer Uwen God hermenen met geheel uw hart, met geheel uw ziel ea geheel uw verstand en een onbaatzuch tige liefde tot den evenmensch, stelt Hij als Zijn bijzonder gebod, aan het eerste gelijk. Wel verklaren de aanhangers dezer dwaling, dat zij Godsdienst, Kerk en Priesters volkomen in hun waarde willen laten en dat ieder voor zich volgens zijn godsdienstige overtuiging kan handelen Maar zij schromen niet, waar hun de gelegenheid gegeven wordt, en wanneer zij er hun voordeel mee kunnen doen, den godsdienst te bestrijden. Ook is de vrijheid, die zij, althans in woorden, aan ieder laten, om zijn private leven Jezus Christus te dienen, niet voldoende. Niet enkel in private, ook in het openbare leven moet Jezus Christus heerschen, heeft Hg Zijn onvervreemdbare rechten op al ons doen en laten. Het socialisme is een allergevaarlijkste dwaling, omdat het door de voorspiege ling eener niewe maatschappij, waarin ieder stoffelijke wei vaart en geluk zal vinden, de menschen tracht te verleiden zijne verderfelijke beginselen te volgen en zoo voor een gedroomd tijdelijk geluk, als 't ware voor een paar zilverlingen, hunnen Heer en Meester Jezus Christus uit te leveren. Ook schrikt het niet terug voor de meest ongeoorloofde middelen, zelfs niet voor opstand tegen het wettig gezag en revolutie, om zich te kunnen meester maken van de Staatsmacht, en aldus zijn denkbeelden zooveel mogelijk door te voeren. Zeker ook wij, B. G., willen uwe stof felijke belang n niet uit het oog verliezen. Maar wij wenschen uw tjjdelijk welzijn te bevorderen binnen de door God ge stelde perken, zonder dat daardoor uwe hoogere godsdienstige en zedelijke be langen geschaad worden. Zoo, en zoo alleen kunnen wij U het groote goed verzekeren, dat de wereld U niet kan geven, den waren vrede des haiten Uit hetgeen Wij U zooeven in het kort hebben uiteengezet, volgt 1. Het is den katholiek verboden en volstrekt ongeoorloofd lid te zijn van anarchistische of socialistische vereeni- gingen of deze metterdaad te steunen 2. Een Katholiek mag zich niet aan sluiten bij veveenigingen, die ofschoon zij den naam van anarchistisch of socia listisch niet dragen, toch verbonden zijn met anarchistische of socialistische ver eenigingen of deze metterdaad steunen 3. Op den Katholiek die zich bij zulke vereeuigingen heeft aangesloten, of zulke vereenigingen metterdaad steunt, rust de zware verplichting dit lidmaatschap op te zeggen of dien steun niet meer te verleeuen. 4. Zoolang derhalve een Katholiek lid is van zulke vereenigingen en althans niet het vaste voornemen heeft dit lid maatschap zoodra mogelijk op te zeggen: of zoo lang hij zulke vereenigingen met terdaad wil biijven steunen, kan hij geen kwijtschelding der zonden verkrijgen en bijgevolg geen Sacrament waardig ont vangen. 5. De Katholiek, die geregeld anar chistische of socialistische geschriften leest of anarchistische of socialistisehe vergaderingen bijwoont, komt daardoor in de naaste gelegenheid, om zijn geloof te verliezen en kan, zoolang hij déze ge- egenheid niet wil verlaten, geen kwijt. scheiding der zonden verkrijgen en bij gevolg geen Sacrament waardig ont vangen. 6. De Katholiek, die de leer der anar chisten of socialisten aanneemt en als dusdanig bekend staat kan niet meer als lid der Kerk beschouwd worden. Hem moeten de Sacramenten geweigerd worden, zoolang hij het anarchisme of het socialisme blijft aanhangen. Katholiekenhet gaat hier voor of tegen Christus, voer ©f tegen Uw H. Geloof. Het geldt hier: óf Katholiek óf Socialistmaar Katholiek zijn en Socialist samen is een onmogelijkheid. Daarom luistert naar de stem Uwer geestelijke Herders en laat U niet bedrie gen door valsche voorspiegelingen der socialistische verléiders, die een paradijs op aarde beloven, indien Gij U onder hunne banieren wilt scharenmaar die U noch op aarde noch in de eeuwigheid een waar geluk schenken. En om sterker te staan tegen de ver leiding, moet Gij U aansluiten bij de Katholieke Bonden en Vereenigingen en ijverige leden dezer Organisaties zijn. Blijft Gij alleen staan, dan wordt de strijd voor U moeilijk. Sluit Gij U vast aan elkander onder de banier van uwen Heer en Koning Jezus Christus, dan zult Gij de overwinning behalen met Hem, die door Zijn goddelijke kracht de wereld heeft overwonnen. Strijdend met Hem en voor Hem, zult Grj dan ook eens mogen staan aan Zijne zijde, wanneer Hij zal komen om Zijn vrienden te be- loonen en Zijn vijanden te oordeelen. En zal dit Ons herderlijk schrijven jaarlijks op den 4den Zondag van den Advent in alle tot onze Kerkprovincie behoorende Kerken onder de vastgestelde H. Diensten op de gewone wijze worden voorgelezen. Gegeven te Utrecht, den 10 Dec. '18. t H. VAN DE WETERING, Aartsbisschop van Utrecht, t W. VAN DE VEN. Bisschop van 's-Hertogenbosch f A. J. CALLIER, Bisschop van Haarlem, f L. J. A. H. Schrijnen, Bisschop van Roermond, t P. HOPMANS, Bisschop van Breda. Wilson in Engeland. LONDEN, 26 December. President Wilson is hedenmorgen in Dover aan gekomen. Hij werd door dó vroolijk be- vlagde oorlogsschepen begroet. De mayor verwelkomde den president in Engeland, die door den hertog van Connought in naam van den kening werd begroet. Door een groote menigte werd hij geestdriftig toegejuicht. Wilson is om half drie te Londen aan gekomen. Hij werd door een geweldige menigte enthousiast toegejuicht. CHAUMONT, 25 Dec. (R. O.) In een rede tot de Amerikaansche troepen zeide Wilson: Ik ben zoo gelukkig te kunnen verklaren, dat ik bij de groote leiders, met wie ik nu samenwerk, geen enkel verschil van beginsel of fundamenteel doel gevonden heb. Ouitschland en Amerika. WASHINGTON, 20 Dec. Niettegen staande de voortdurende aanmaning om de mededeeliugen tot al de geassocieerden te richten, heeft Amerika toch weer af zonderlijk een verzoek van Duitschland ontvangen inzake de voedselvoorziening en verzachting van den wapenstilstand. Het staatsdepartement zal de nota niet publiceeren, daar men zich niet aan de aanmaning gehouden heeft en de nota niet verschilt van de vroegere verzoeken, die als propagandamiddelen der Berlijn sche autoriteiien beschouwd worden om aan de gevolgen van de nederlaag te ont komen. gebeden, heeft Paus Benedictus XV in 'n rede zijn vurige wenschen vertolkt voor het welslagen van de vredesconferentie in den geest van de christelijke recht vaardigheid en den evangelischen vrede Moge liet Kindje Jezus aan het nieuwe tijdperk zijne gaven van rechtvaardigheid, zachtmoedigheid en g©edheid schenken, zoo besloot de Paus. Losse Berichten. Kerstrede des Pausen. In antwoord op de Kerst- en Nieuw- jaarswenschen, hem door de te Rome aanwezige kardinalen en prelaten aan De Belgische soolsllsten en de annexatie plannen. Naar Havas uit Brussel meldt, zeide de socialistische minister Van der Velde op het Brusselsche congres der Belgische socialisten, naar aanleiding van een door etn der afgevaardigden uitgesproken protest tegen de annexionistische poli tiek, dat, indien de regeering zich over een agressieve annexionistische politiek tegenover Holland uitgesproken had, hl) niet in de regeering getreden zou zijn. Wat de Duitsohe revolutie tot stand braeht. De „Köln. Volksztg" stelt een hand leiding voor sprekers in vergaderingen op in antwoord op de vraag: wat heeft de revolutie ons geschonken? Dan komen er negen antwoorden: 1. Een weerloos Duitschland; uitleve ring aan de vijanden op genade en ongenade. 2. Een op aangematigde en ruwe macht steunende sociaal-democratische regee ring zonder wettelijke reden van bestaan, een onwettig op willekeur berustend bewind. 3. Een uitschakeling van alle anders denkenden, met name van de christelijke volksknngen. 4. Het gevaar om de beschavings goederen der vroegere christelijke staats inrichtingen kwijt teraken. Den „Kultur- kamf" om het christelijke geloof in den meest krassen vorm. 5. Een uitgeput zijn van alle bedrijts- standen, handel, nijverheid en landbouw wegens de politieke en economische onzekerheid op het oogenblik en in de toekomst, een op een ramp uitloepende verscherping van de moeilijkheden met onze voeding. 6. Een verdubbeling van het ambte- naarsleger en daarmee van de staats uitgaven. Een reusachtige vermorsing van het staatsvermogen. 7 Een het algemeen welzijn bedrei gende hebzucht van breede lagen des volks naar anderer bezit en daarmee een verergering van de rechtsonzekerheid voor goed en Leven. 8. Het gevaar voor staatsbankroet. 8. De waarschijnlijkheid van bezetting door den vijand. De Verviaamsching der Gentaohe Hooge- school. Ondervraagd door den Antwerpschen berichtgever van „Het Laatste Nieuws heeft minister Franck de volgende verkla ring afgelegd: Gij moogt gerust schrijven, in „Het Laatste Nieuws", dat ik nog absoluut op hetzelfde stanjdpunt sla als in 1914, evenals mijn collega Anseele en dat wij het wetsontwerp van de verviaam sching der Gentsche Boogeschool, dat wij met Van Cauwelaert onderti-ekend hebben, hieelemaal getrouw blijven. Maar onze taal- genooten. zullen, zien., dat wij niet te werk gaan als .onze vijanden, die om twist en tweedracht te zaaien tusschen dia Vlaamsche bevolking, al het bestaande 'brutaalweg omwierpen. Nel zooals in 1914 willen wij de ge leidelijke verviaamsching van onze Gent sche Hoogeschool. Dit kan, ik u stellig ver; zekeren, van onze beginselen wijken wij geen duimbreed af. Zeg dat gerust in „Het Laatste Nieuws" herhaalde de mi nister. De anti-Godsdienst-politiek in Pruisen- De Pruisische minister van ©eredienst, Adolf Hoffmann, heeft nieuwe stappen gedaan om zijn anti-godsdienstpïogiam door te voeren. De „Germania" verneemt een en anaei over den inhoud van bet program. Het gebed vóór en na jje schooltijden zal voortaan komen te vervallen. Een ver- plichting van de zijde der school aaal de leerlingen opgelegd om godsdienst oefeningen te bezoeken, is. voortaan on toelaatbaar. Gemeenschappelijke gods dienstplechtigheden mogen niet meer ge- Verwachting tot den avond van 28 Dec. Stormachtige, later tijdelijk afnemende Zuidelijke tot Westelijken wind, meest zwaar bewolkt of betrokken, af en toe regenbuien, aanvankelijk veel zaohter. organiseerd worden. Geen schoolfeest mag een godsdienstig karakter dragen. Gods dienstleer is geen examenyak meer. Geen onderwijzer is meer verplicht tot het geven van godsdienstonderwijs, of tot welke tot de kerk in betrekking staan de werkzaamheid ook. Geen teerling mag meer tot het be zoeken van godsdienstoefeningen gedwon gen worden. Bij' leerlingen onder de 14 jaar beslissen ouders en voogden. Ontoelaatbaar is het opgeven van huis werk voor het godsdienstonderricht. Aan het onderricht in de kerk zullen geen beperkingen opgelegd worden, zoo wordt aan het program.toegevoegd. Men verwacht, dat onder het katholieke Diuitsche volk een storm van verontwaar diging zal losbreken tegen deze nieuwe gewelddaad van bet ministerie voor we tenschap, kunst en volksontwikkeling. Broed. De aanvoer van broodkoren van over zee en de uit eigen oogst verkregen hoeveelheid, zullen zeer waarschijnlijk een voorziening van 311 gram per dag, ook in het volgend jaar mogelijk maken. Verhooging van het rantsoen in grootere hoeveelheid is evenwel uitgesloten. Boter en Margarine. Zoodra de eerste ladingen vet uit het buitenland zullen zijn aangekomen, zal de duur van den vetbon worden gebracht van 9 op 7 dagen. Peulvruchten. Het rantsoen peulvruchten (erwten boonen) zal worden verhoogd en gebracht op een K.G. per hoofd en per vier weken. Geen verlaging van het Broodrantsoen. Naar men aan het Haagsch Correspon dentiebureau uit de meest betrouwbare bron meedeelt, is van verlaging van het broodrantsoen geen sprake. De ievering van 30.000 koeien aan België. Onze Brusselsche redacteur meldt ons: Naar wij uit de beste bron vernemen, zijn de onderhandelingen betrefende de levering van 30.000 Nederlandsche melk koeien aan België in ruil voor steen kolen nog niet verdaagd, gelijk wij dezer dagen melden. Wijl België over geen vervoermateriaal beschikt zal de Belgische regeering aan de Nederlandsche voorstellen dat kleine Nederlandsche schepen de steenkolen komen halen. Er staan daarvoor twee wegen open, langs de Maas en Schelde, via het kanaal van Willebrotck. (Msb.de.) Hst reizen per Speor. In tegenspraak met het bericht, aan het „Vad" ontleend, verzekert de „Tel." dat tot het afschaffen van de eerste of tweede klasse bij de spoorwegen niet zal worden overgegaan Voorloopig zal men zich bepalen tot het beperken van de dienstregeling, welke beperkingen men waarschijnlijk eerst einde Januari zal invoeren. De treindienst op Zondag zal niet worden stopgezet, maar onge veer in dezelfde mate worden beperkt als de dienst op werkdagen. Het zal het streven zijn, zoo min mogelijk het zaken verkeer te belemmeren. Faillissementen in Nederland. Over de afgeloopen week eindigende 21 Dec. zijn in Nederland uitgesproken 23 faillissementen tegen29 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 21 Dec. 1918 964 faillissementen tegenover 943 over hetzelfde tijdpeik van het verige jaar.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1918 | | pagina 1