UIT ZEELAND. OE HANZEOAG TE MIDDELBURG. .irnmKet De heer Schaper had nu een pracht me gelegenheid om, waarderevo- i ><ii>iiairei) stemming vroegen over het heoltiMuk der begrooting, dat degelden «chafi, /.rju trouw aan de Grondwet te tooio-u. door desnoods in een speech ten aunste van de republiek te zeggen, dat bun belofte hen verbood, zoolang de Grondwet luidt, zooals zij doet, tegen dezen post te stemmen Hij deed echter precies het omgekeerde, zei van hetko iiingschap weinig kwaad, maar lapte de Grondwet aan zijn laars, zooals Troelstra dat op 12 November wilde doen. Zoo kreeg men naast het woord van Troelstra de aad van .schaper c.s 'nder de so cialisten, die dat met hen deden, be hoorde burgemeester Ter Laan van Zaandam, die aldus do noodzakelijkheid bevestigde.omsocialisten bij benoemingen of herbenoemingen meer dan vroeger aan d'-n tand te voelen lluysen Hugenholtz, rijksambtenaren, die als zoodanig de be lofte hebben afgelegd, Sannes, die een rechterlijke functie bekleedt, enz. Er kon niet beter geïllustreerd worden, welk een den eigen wil der socialisten totaal verlammende invloed Wijnkoop c.s. op de socialisten he ben. Vla msch protest tegen de Belgische annexatieplannen. Men schrijft ons: Op het oogenblik dat in België de lasterlijk-,te en schandelijkste persuitin gen verschijnen tegen den Nederland- schen staat, dat gezaghebbende kringen handelaars, reeders, rechtsgeleerden niet schromen epeniijk de annexatie te vor deren van Nederlandsch grondgebied; dat zelfs in de troonrede van den koning op deze mogelijkheid wordt gezinspeeld, verklaart de Kring: „In Vlaanderen Vlaamsch" te Utrecht, Vereeniging van stambewuste Viaamschgezinden, op het oogenblik in Holland vertoevende, ener giek protest aan te teekenen tegen deze drijverijen. De Kring kan echter verklaren dat het Vlaamsche volk voor deze actie in geenen deele verantwoordelijk te stellen isdat zij alleen uitgaat van Franschge- zinden en vertegenwoordigers van de centraliseerende en imperialistische Bel gische politiek. Het blijkt nu duidelijk, dat de Bel gische agitatoren niet alleen aansturen op de onderdrukking der Vlamingen, maar op den ondergang van den ganschen Nederlandschen stam. Nooit hebben wij sterker dan in deze ure gevoeld welke hechte banden Vlaan deren verbinden aan Noord Nederland. Het gemeenschappelijk gevaar moge deze banden versterken en aan verblinden in Vlaanderen en Holland de oogen openen. De Kring heeft te dezer, zake de vol gende motie aangenomen: De Kring „In Vlaanderen Vlaamsch" te Utrecht: Gezien het drijven van Belgische krin gen tet aanhechting door België van Nederlandsch grondgebied; overwegende dat het Scheldevraagstuk en dat van de kanaliseering van de Maas op een andere wijze kan worden geregeld; overwegende dat dezelfde imperialis tische kringen aansluiting zoeken van België bij een andere groote mogend heid, overwegende dat beide bovengemelde plannen, indien zij verwezenlijkt worden, aanleiding kunnen geven tot het storen van den wereldvrede, gezien het bezit van Antwerpen door een groote vaste- landsmogendheid een bestendige bedrei ging van Engeland zou vormen; overwegende dat dezelfde kringen met alle macht een veldtocht voeren ter uitroeiing van het Vlaamsche ras, dat de Belgische Noordzeekust en Antwer pen bewoond; gezien het behoud van dit ras nood zakelijk is tot behoud van het evenwicht in deze gewesten, daar het een dam vormt tegen alle imperialistisch drijven van andere vastelandsmogendheden dat het dus tot instandhouding van den wereldvrede van het grootste belang is, dat het gebied van dit ras ongeschonden bewaard blijft verzoekt de Fngelsche regeering de belangen van het Vlaamsche volk ter vredesconferentie in handen te nemen; drukt den onverzettelijken wil van het Vlaamsche volk uit zelfstandig en vrij van vreemde invloeden te willen leven, en rekent op het rechts gevoel van de Engelsehe regeering en het Engelsche volk om hen bij te staan tot het berei ken van dit doel. Donderdagavond werd alhier, evenals in elf andere plaatsen van het Bisdom Haarlem, een Hanzedag gehouden. In de versierde zaal van het Vincentius- huis hield de federatie van de afdeeling van de Hanze in Zeeland, voor zoover Zij tot het bisdom Haarlem behooren, eene.vergadering, waarin als spreker op trad de heer K. I. B. A. de Coster, secretaris van de Regeeringseommissie in zake het Middensta-ndscrediet. Door vertraging van den trein kon de vergadering, die te half twee zou gan- vangen, eerst te half drie worden ge opend. Aanwezig waren behalve leden van do afdeeling Middelburg, ook ver scheidene uit Vlissingen en uit andere deelen van Zeeland, inzonderheid uit Zuid-Beveland en ook enkele vrouwen. De heer Machgeels, voorzitter der af deeling Middelburg, heette de eerwaar- do. hoeren geestelijken en de verdere aan wezigen welkom en hoopte, dat onder Gods zegen de vergadering rijke vruchten moge afwerpen voor den middenstand, inzonderheid voor Zeeland. De heer L. J. Mes, voorzitter der fe1- deratie, bracht den broederlijken groet ein heette ook de aanwezigen welkom, waarna hij herinnerde aan den mislukten staatsgreep van Troelstra en Wijnkoop in 'November. Hij stelt den spreker voor en Verzocht de aanwezigen uit volle borst hot 11 ;tnZ:<*1 iette zingen, waaraan vol daan werd. Hierna verscheen ter vergadering de heer Nouwens, rijksmiddenstandsadvi- sp.ur. De lieer De Coster, het woord ver krijgende, begon met er op te wijzen, dat de 18e December zal blijven bekend zijn als de „Haarlemsche Hanzedag". Spr. herinnerde aan een artikel van zijn hand in een propagandablaadje in Den Haag, dat hij titelde ..Eigenlijk overbodig"; daar in dezen moeilijken tijd een opwekking van den R.-K. middenstand tot aaneen sluiting niet noodig is. Spr. bracht hulde aan het bestuur van de Haarlemsche Hanze voor de wijze waarop zij de belangen der middenstan ders behartigt. De laatste jaren waren die van over heidsbemoeiing en het is te denken, dat dit nog voort zal duren. Hiermede wijst spr. op liet drijven naar staatssocialisme. Spr. erkent, "dat er bedrijven zijn die daarvoor in aanmerking komen, maar hij is er tegen, dat de overheid de zaken «Drijft, die even goed in particuliere han den zijn. Zoo wijst spr. op het door drijven van den raad Van Amsterdam, waardoor een gemeentelijke gaswinkel wterd opgericht. Men zou denken, dat zulk een winkel goede winst moest afwerpen, maar in 1916 werd ruim f12000, in 1917 ruim f 15000 toegelegd. Nog had men niet genoeg geleerd en richtte, een ge meentelijk lompenbedrijf op, dat in 1917 f 14781 verlies opleverde, dat zijn verlieu zen van 30 tot 45 pet. vau den omzet. Nu wil men een gemeentelijk groenten- bedrijf oprichten, dat echter ook geen kans van slagen lieefl. Dat men de visch- winfcels niet wilde uitbreiden, is ech ter een bewijs, dat de meerderheid van den raad wijzer wordt. En niet alleen de sociaal-democraten, doch ook de liberalen willen dien weg uit, 'want de. liberale wethouder van Den Haag de heer Droogleever Fortuin, stelde voor: oprichting van een gemeentelijke spaarbank en safe-inrichting, waartegen de bankiers zich verzetten en dat dan ook verworpen werd. Tegen zulke pogingen groeten de; R.-K. middenstanders front maken, maar ook tegen het werken van het groot-kapitaal, die o.a. door het oprichten van waren huizen, het conpentreeren van binken, den middenstand bedreigen. Het is mis dadig van den middenstand met zulke bauken zaken te doen. Een derde gevaar is de verbruiks- rorporaties. Spr. erkent het recht van de arbeiders om te trachten zoo goed koop mogelijk hunne waren te krijgen, maar de corporaties zijn voor den mid denstand zeer nadeelig, vooral nu plan nen zijn beraamd tot internationale sa menwerking der arbeidscorporaties. De handelscrisis heeft vele slachtoffers geëischt en spr. vreest zeer dat er weder zulk een crisis op handen is- De vraag is wat kan men daartegen doen. Het eenige antwoord is, dat de middenstand zich moet aansluiten om zich te verdedigen en dat, door bij de R. IC. middenstandsorganisatie te gaan. Spr. wil geen kwaad spreken van liet vele goede, dat door de neutrale vakor ganisatie is gedaan, maar de Katholiek- hoort daar steeds zaken, die met zijn heiligste gevoelens in strijd zijn- De R. K. Kerk heeft het recht te eischen, dat de leden der kerk ook voor het behartigen van deze belangen, ziel) onderling aansluiten. En daarom heeft iedere vereeniging een geestelijk adviseur, waarvan de vertegenwoordigers dei' neu trale vereeniging op het R. K. Midden standscongres erkenden, dat zij beter op de hoogte waren van de behoefte der middenstanders, dan deze zelf. Er is ook een stoffelijk belang om zich bij de R. K. organisatie aan te sluiten. De Hanze geeft ons de volgende voordee- len: De Hanzebank heeft een spaarkas waarin in 1911 f51000 en in 1918 reeds f 3.236.000. Het in deposito gegeven geld bedroeg in 1911 f23000; in 1918 reeds f .'>.676.000. Het kapitaal bedraagt reeds f 10.000.000,. bijeengebracht door den 11. K. Middenstand. Spr. wekt op tot aanslui ting bij die bank, die nog meer geld noodig heeft, o.a. om de inkoopcentrales en dergelijke te steunen. Ten tweede zijn daar de vakvereenigin- gen, de organisaties van vakgenooten, waarvan er reeds 23 in Nationale Ron den zijn vereenigd, en die daardoor met groote kracht de belangen van het vak kunnen bevorderen. De vakvereemgingen leiden tot verdrij ven van den concurrentiegeest, onderlinge waardeering; men kan het er eens wor den over prijzen, winkelsluiting, leerling wezen enz. Wat bereikt kan worden blijkt wel hieruit, dat het liberale gemeente bestuur van den Haag den verkoop van rijksonderkleeding opdroeg aan „Willi- brordus", de Haagsche vereeniging van manufacturenhandelaai's en dat het daar over zeer tevreden is. Spr. noemt dit een groot succes voor de Hanze. Een ander voordeel zijn de inkoopver- eenigingen, waarin personen van hetzelfde vak zich vereenigen om samen te koo- pen, dus goedkooper en onder zulke voor- deelige voorwaarden, dat men dezelfde voordeden kan geven aan do koopers als de arbeidscorporaties. \an deze inkoopvereenigingen zijn er reeds vijf nationaal vereenigd, die van de bakkers, die van de kruideniers, die van de waschindustrieelen, die van de smeden en die van de •schoenindustrieelen. Ook kan de Hanze invloed geven in de politiek, in de kiesvereenigingen, en dit bracht o. a. op het Katholiek Staatspro- gram ook reeds de belangen van den middenstand, o.a, liet leerlingwezen, de keuring van levensmiddelen enz. Ook voor het vaststellen van het R. K. gemeenteprogram is op sprekers aan drang de middenstand, die eerst vergeten was, in de commissie opgenomen- Door ijveren in de kiesvereenigingen' kunnen de middenstanders zorgen, dat van die vertegenwoordigende lichamen personen komen, die hun belangen daar zullen verdedigen- Het liberale idee, dat ieder voor zich moet werken en dat daardoor liet alge meen belang het best gediend is, gaat met op. Men kan zijn eigen belang liet best dienen door samenwerking ook, de behartiging van den socialen toestand, met bijv. de R. IC. arbeidsorganisaties, aan wie spreker lni]de brengt voor hare hou ding in de Novemberdagen- Spr. staat vervolgens ecnigen tijd stil bij de op het programma geplaatste en door de regeering in de troonrede ge noemde wettelijke arbeidsovereenkomst en waarvan spr. het goede in het licht stol. de. Tot nu toe moest de patroon dikwijls aan den aandrang van de arbeiders ge hoor geven, omdat de arbeiders alleen wilden toegeven als hun lot verbeterde. Daar er steeds personen zijn, die buiten de organisatie bleven en goedkoope loo- nen gaven of er mode tevreden waren- Nu is er een wet in voorbereiding, waarbij door werkgevers en werknemers gemaak te overeenkomsten voor een geheel vak zullen gelden. Spr. erkent, dat ook de arbeiders reclit hebben op een goed loon en een deel van de genoegens der we reld. Men moet met de arbeiders samen strijden voor de verbetering van de le vensvoorwaarden en van liet bedrijf. Reeds in 1908 benoemde de regeering een staatscommissie voor een enquête on der den middenstand; maar eerst in 1918 werd liet zeer uitvoerig rapport uitge bracht, dat echter te weinig rekening hield met den huidigen toestand, al biedt het reeds veel leerzaams. I'.r blijkt al uit, dat de middenstand 'n0St reel te weinig kennis heeft van ad ministratie, zelfs van prijsberekening. Het slrekt tot lof van de Hanze, dat zij zelf thans een enquête naar den huidi gen toestand instelt. Spr. dringt aan op het stellen van vertrouwen in de voor mannen hij het invullen der biljetten, die worden toegezonden. Ook een dokter moet men inlichten als men genezing komt zoe ken. I)e reeds aangeslotenen wekt spre ker op stand te houden en trouw te blijven aan hunne organisatie en tot de niet-aangeslotenen zegt hij te kijken naar de dagen der dreigende revolutie, toen waren het niet de ongeorganiseerden, maar de organisaties, die het halt" uit- riepen. De tijd van den eenling is voorbij, 5» den economisclicn strijd tiert geen' on- zijdigen. Iedere plaats, die open blijft is een bres voor de bestrijders van den middenstand- Tot die groote, de beter gezeten midden stander, zegt spr-, dat ook hij zich moet aansluiten en herinnert hen er aan, dat in enkele weken 27 dynastiën vielen en als boomen vallen, zijn het steeds eerst de grootste. Hij herinnert hen ook aan de ivoorden van Monseigneur van de We tering, dat wij niet bidden: „Geef mij heden m ij n dagelijksch brood", maar: „Geef ons heden o n s dagelijksch brood". Spr. wekte de ongeorganiseerden nog eens op niet. te wachten, maar te denken aan„Doe het nu". Hiermede eindigde spreker zijn herhaal delijk door applaus onderbroken rede- De voorzitter bracht dank aan den spreker; laat de middenstanders denken aan het gevaar, dat van de zijde der sociaal-dom- dreigt. Allen zijn wij Neder landers en moeten denken aan het „Je Maintiendrai", maar ook allen zijn wij nog Zeeuwen on denken daarom ook aan het „Luctor et Emergo". Na een korte pauze kroeg de heer Nou wens^ het woord, die zeide met genoegen te zijn gekomen, om den persoon van den spreker en ook om kennis te maken met de middenstanders. Hij zegt, dat het den wil van de regeering is, dat.'de mid denstanders zich vereenigen- Spr. is gaar ne bereid nog eens terug te komen als men dit verlangt- Uit het gebeurde in November, waar bij bleek de macht van het vereenigen* en hij kan heel best begrijpen, dat Troel- stra, toen hij dit zag ziek werd en een buitenlandsche reis moest maken- Spr. verklaart zich mede namens zijn colle ga s steeds bereid de middenstanders te helpen, maar door de vereeniging. De weleerwaarde heer Rriiggemati, pas toor te Middelburg, sprak een woord van dank aan den spreker en wekte ook zijner zijds op tot organisatie, wat mede be vorderlijk zal zijn voor liet uitbreiden van het Katholicisme in Zeeland, tegen het ongeloof en het calvinisme- De eerwaarde heer van der Eem, kape laan, geestelijk adviseur van de federa tie, wekte nog eens op tot het belang stellen in de vakvereeniging, die de kern moet zijn van „de Hanze". De leden, die ook bij de vakvereeniging zijn aange sloten, de beste leden der „Hanze" zijn- Men moet niet op zichzelf willen blijven staan, men moet elkaar een hechte steun zijn. Er moet belangstelling zijn, er 'moet niet alleen een goede naam zijn, maar ook een goede daad en dit kunnen niet alleen bestuur en adviseur bereiken- Vooral de bouwvakpatroons moeten dit begrijpen; de bakkers en kruideniers moe ten voortgaan, do schilders moeten het allen begrijpen- De werktiedenvereenigingan zullen -met hunne wenschen' komen, en dan moeten zij alije patroons georganiseerd vinden. De voorzitter wekte ook zijnerzijds lot organisatie op, waarna hij de vergadering met den ChristeJijken groet sloot- Het resultaat der Hanzedagen- De llanziodag', Woensdag 18 December j.l. in een twaalftal centraal golegöri plaatsen van het Diocees uitgeschreven, beeft schitterende resultaten opgeleverd voor de innerlijke krac.lit en den uitwcn- digen groei dor Katholieke Middenstands organisatie in .het Bisdom Haarlem. Over werd de dag ingezet met een plechtige II. Mis, waaronder aïgomeenc II. Communie der leden, aan wieïkie plech tigheid do,oi' boaten verwachting velen weid deelgenomen, terwijl voorts zles1- a lzie.vcnduiz.end R. K. Middenstanders de ecnlrale vergad. riitgen bobben bezocht. Op al deze bijeenkomsten hcerschte grooi- te geestdrift en de inleidingen der sprei- kers, die Ide toekomstige taak der or ganisatie ontvouwden, werden met groote belangstelling gpvotgd en herhaaldelijk! door bewijzen van instemming onderbro ken'. Het aantal 'nieuw-toegetredenan tot do fitandscwganisa.lio van De Hanz'c in li t Bisdom Haarlem, gevoegd bij del bier en •daar nog afzonderlijk ontwikkelde plaat selijke propaganda,, bedraagt een duizend tal leden, terwijl een zber groot aantal, dat op dit oogenblik nog niet te over zien is, zich heeft aangemeld voor de Katholieke Middenstands-Vakvereenigin!- gen. 'Sommige aldoolingen gingen met 150 en 200 leden vooruit. Voorts werd oip eeaiige vergaderingen een collecte gehou den voor het Santos-Fonds (steun aan Nederlandsche tuberculose onbomidideMia standgenooten), waardoor de middelen van dit fonds met bijna f890 zlijn versterkt. Alles bijeengenomen is 18 December een triomfdag gebleken voor de Haar lemsche. Hanze ,diei het organisaüo-befsel heeft versterkt, richting heeft gewezen voor de toekomstige actie, moei en ver trouwen bij de georganiseerde Katholieiba Middenstanders heeft aangewakkerd en tot een geduchte, versterking der gele deren heeft geleid. Het gaat in versneld tempo voorwaarts, heet het iu de!z© dagen. 1 De Katholieke Middenstand heeft ge toond het tempo uitstekend te kunnen 'volgen. j Goes. Beschikbaarstelling van vleescli tot goedkoopen prijs. Zij die in aanmerking wensclien te komen voor eene eventueele distributie van goedkoop schapen- en paardenvleesch worden verzocht zich schriftelijk op te geven aan het distributiekantoor Vrijdag en Zaterdag resp 27 en 28 Dec. tusschen 10 en 12 uur. Het schapenvleesch zal geleverd wor den tegen den prijs van f 1.per K.G. met been, het paardenvleesch f 1 per KG. zonder been. Zondagsrust apothekers. Woensdag len Kerstdag is de apotheek van den heer v. d. Hoek geopend. Donderdag 2en Kerstdag is de apotheek van den heer v. Kalmthout geopend. De apotheek van den heer La Porte is dus beide dagen gesloten. De gisteren alhier gehouden stem ming om candidaten aan te wijzen voor de groslijst is zeer goed geslaagd. Een 18G-tal kiezers is wezen stemmen- De volgorde voor de groslijst, naar het totaal cijfer berekend, is voor Goes: 1- Mr. J. H. M. Slieger, met 569; 2. .T. W. Vienings, Goes, met 372; 3. P. Boonman, 'slleer Arendskerke, met 161 en 4, L. Luyckx, 's Heerenhoek, met 94 stemmen- Zondagavond (22 December) te half elf was het juist oen jaar geWên, dat een vroo.mdo vlieger pog altijd verkeert men officieel over deze zaak in het orezlekerei 8 bommen oip onizb vrecdziame slad wierp en op. de kade en in de Magdnlena!straat groote schade aanrichtte. Enorm wajs de ontsteltenis en beroering onder dj bevolking aangericht, die nog toenam, toen bekend werd dat de drogist Visser dooir can bomscherf in het onderlijf was getroffen en aan de gevolgen bezweken. Gelukkig dat een bet eindiging van de vijandelijkheden ons voor een herhaling van een dergelijk „hjoogjV. bezoek vrijwaart. Middelburg. Er gaat geen dag voor hij of er vertrekken thans Belgen, die. gedurende den oorlog hier hebben ver toefd met een der ochtendtreinen naar. Roosendaal om van daar uit. hun vaderland te bereiken. En steeds zijn. er dan aan het station andere Bel gen die nog niet. huiswaarts koeren, of Nederlanders, die afscheid komen nemen, waarbij het steeds blijkt, dat liet scheiden velen niet makkelijk af gaat Dit was ook weder Zondagmor gen Ie hall' tien zoo. Onder de toen verlrekkenden bevond zich de hoer Joh. Demaegt, hoofd der Belgische, school. Behalve liet onderwijzend per soneel dier school en eenige leerlingen, waren er verschillende Middelburg- sche vrienden, van wie allen, vooral van de laatsten de heer Demaegl jnot eén handdruk en enkele woorden, ai- scheid nam. hel, gemoed was hem te. vol om veel Ie zeggen. Zoo lang do Irein in zicht bleef, wuifde onze aller Belgische vriend met de zakdoek ten afscheid aan hen, die hem hadden uitgeleide gedaan, maar ook om een laatste groet Ie brengen aan de stad, die hem lief is geworden, waarvan hi) zoo tallooze malen de duidelijke, bewijzen heeft geleverd. Tot commies hij de Staatsspoor-, wegen alhier is bevorderd de heer .1. Dijke, llians adjunct-commies. Vanaf Maandag 23 Dec. tot en met Zaterdag 28 Dec. e.k zal verkrijgbaar zijn op bon: 110, 2 H.G. (twee ons) erwten no. UB, 1 H.G. (één ons) gort; op twee bons no. 114 een stukje kleizeep 5 no. 18 der kiiiderkaart.jeen stukje kltizeep j no. 19 der kinderkaart 2'/s H.G. (een half pond) kindermeel. De Commissie deelt mede dat te beginnen met Maandag' 123 Dec. het distributielokaal op den Noordsingel bij den lieer Cappon is opgeheven en vanaf dien datum gevestigd is op de Heeren gracht even om den hoek van de Noordpoortstraat. Vilsslrvgen. Aan liet slalion alhier is thans de maatregel, dat toen na het nemen van een plaatsbiljet weer, buiten het station moet gaan om liet perron te bereiken, opgeheven en gaan. nu de reizigers door de derde klasse wachtkamer naar liet perron. Het aan tal van daar vervoerde krijgsgevan genen die naar Frankrijk terug keeren, bedraagt sedert 3 December nu reeds ongeveer 30.000 en nog sTeeds ver trekken er dagelijks soms ruim 1000, soms 2000 tegelijk. Het stoomschip' „Caroa", komen de melt Belgische vluchtelingen van Southampton naar Antwerpen, is gis termorgen in den Sardijngeul ge strand, na ruim 3 uur was het schip weder vlot. Zaterdagmiddag vernietigde de. marine een te Vlissingen aangespoelde, mijn. terwijl ook liet uitvarende schip, „.Le Nord"' een drijvende mijn vernie tigde. Schore. Zondagmorgen bemerkten eeni ge spoorwegarbeiders onder Vlake in een weide van den heer J. Steven se leien jongedochter N. 1L, waarvan men ver moedt, dat zij' aan krankzinnigheid lijdt. De heeren Ilennekam' en Bakker, die in middels geroepen waren, hebben liaar per rijtuig naar huis gebracht. Zij woont aan den Postweg te Kapelte. Schore. Een zoon van den heer. J. E. Wabeke, landbouwer te Vlake, die ruim 8 weken overal heeft rondgezworven zonder dat zijn ouders wisten waar lnj zich ophield, is Zaterdag in liet kanaal tusschen Wemeldinge en Vlake opge- vischt en naar Wemeldinge overgebracht, alwaar het lijk begraven werd. 's Heerenhoek. Donderdagavond jA hield de vereen. „Het. Groene Kruis aid. 's Heerenhoek, een buitengewone al gom. vergadering. Do opkomst was, gezien net slechte weder, bevredigend. Daar tie voor zitter niet aanwezig was, opende dhr. I, C. Adriaansc de vergadering met een welkomstwoord aan allen, in het hijf-onilcr aam Mej. Van Hulst uit Haïlingen, die dezen avond liet doel en het werk van dó wijkverpleging zou uiteenzetten. Spr. hoopte, dat deze vergadering leiden mocht tot liet oprichten eener wijkverpleging. Hierna was het woord aan de geachte spreekster. Spreekster zette in korte trek ken de historie der wijkverpleging uil- een, hoe- do wijkverpleging in het mid den der vorige eeuw in Liverpool ont slaan was en in 1844 ook in ons land ingang vond. In 1901 werd do vereeni ging „Hel. Groene Kruis" opgericht, .lie veel nut heeft gesticht en onder wiet leiding do wijkverpleging zeer bevorderd is. Spr. doet uitkomen hoe. do vereeniging steeds aan haar devies: „Door allen, voor allen" beantwoord heeft. Verder schetste spr. liet nut, de eischen en de voorwaarden aan de wijkverpleging verbonden. Daar zijl zelf ruim 14 jaren wijkverpleegster was, sprak zijl uit er varing. over hot work der wijkverpleeg- ster. Na de pauze toonde spr. verschei'teno dingen, die bij de ziekenbehandeling noo dig zijn en lichtte dit alles zeer duidelijk toe. Spr. oogstte luid applaus. j

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1918 | | pagina 2