Weeshuis: mej. M. S. C.Knitel; Burger lijk ArmbestuurP. A. de Lignv, E. C. van Dissel; Regentes Gasthuis: Mevr. M. van der Hoek Wainsinck; Regent Gasthuis: K. Brants; Commissie tot Wering van SchoolverzuimJ. Donner, G. van der Hoek, A. W. A Ross, H P. van der Hell, P. van Hest, C. J. Snouck, J. Pilon. De raad keurt goed, dat de gemeente toetreedt als buitengewoon lid van den A. N. W. B. Toeristenbond voor Neder land op eene contribuie van f25 per jaar. Bij het voorstel tot het geven van namen aan de straten van „Nieuw-Goes" wilden de heeren De Looft, Hollmann en v. d. Leeuw die straten op zijn Ame- rikaansch no. 1, no. 2, no. 3, enz. beti telen. De heer Fransen van de Putte verdedigde het geven van namen vooral nu het hier namen geldt uit de geschie denis van Goes, met veel ijver door den archivaris verzameld. Namen van nieuwe straten, zoo betoogde de heer Plazier, gaan er bij het volk wel in, herdoopte straten worden veelal bij den ouden naam genoemd. Andere leden vreesden voor verwarring bij het toepassen van het Amerikaansche systeem. De heer De Looff c. s. trok daarop het voorstel in Nog vond de raad goed den naam Ter- welhoekstraat te wijzigen in Terwei- straat. Ook keurde de raad goed, dat verschillende verordeningen op deze nieu we wjjk worden toegepast. Bij punt 6: wijziging der verordening betreffende straten, stegen, enz. ena., wist de heer Donner opheffing te ver krijgen van art. 18, 4a, over het venten voor zonsopgang en na zonsondergang, wijl reeds in een ander artikel hierin was voorzien. Omtrent de woonwagens wenschte dit lid een absoluut verbods- verblijf te zien uitgevaardigd, omdat niet te controleeren is of zij wel precies 24 uur hun verblijf hier opslaan. Ver schillende leden vonden dit te kras De bewoners der woonwagens moeten toch ergens blijven. Trouwens controle is mo gelijk. De heer Fransen v. d Putte deel de nog mede, dat de woonwagens niet meer op den Kloetingschenweg mogen kampeeren de heer Donner had voor dien maatregel zijn erkentelijkheid uit gesproken maar in de Poel hun toe vlucht zullen moeten zoeken, welk meer eenzaam verbljjf hen wel niet tot een langdurig verblijf zal aanlokken. Tegenover den heer Brants, die er over viel, verontschuldigde de voorzitter B. en W., dat door overhaaste indiening dezer zaak nog vóór de nieuwe wet op de woonwagens in werking treedt, zij de verordening niet om praeadvies in handen van de commissie voor st:af- verordeningen had kunnen geven. De raad keurt verder goed, dat de gemeente een aandeel neemt in de op te richten Naaml. Venn Handels en Verlichtingscentrale voor Gemeentelijke Gasbedrijven, omdat daarin voor de ge meente gasfabriek bij verkoop in't groot van bijproducten en aankoop in het groot voordeel ziet. De heer Fransen v. d. Putte verzekerde uitdrukkelijk op een desbetreffende vraag van den heer Pla zier, dat de handel en neringdoenden daarbij niet in het gedrang zouden komen. De nieuwe verordening op het gas bedrijf werd behandeld. De meeste wij zigingen door de financieele commissie vastgesteld werden door de gascemmissie overgenomen. Over de kwestie of de vaststelling der salarissen van het per soneel onder den directeur door den raad zal worden vastgesteld dan wel door B. en W. gehoord de gascommissie, was de meening der financieele com missie, verdeeld. De heer Brants verdedigde de opinie der minderheid om de vaststelling door den raad te doen geschieden, doch zag zijn meening ver worpen daar het voorstel van B. en W. om die vaststelling aan hen te houden werd aangenomen m«t 8 tegen 2 stem men (Donner en Brants). De nieuwe instructie voor den gas- directeur werd door den heer van Poel geest overbodig geacht, wijl die alleen voor slechte directeuren is, en men als men plichtvergeten wil zijn er alles uit kan halen. De noodzakelijkheid der in structie werd door de heeren v d. Putte en Brants verdedigd. Als de directeur plichtvergeten zou zijn of worden ge lukkig hebben wij er met dezen direc teur niet aan te denken dan moeten B. en W. en de raad een heiivast hebben met te zeggen op die en die punten hebt ge uw plicht verzaakt. De heer v. Poelgeest maakte van zijn meening geen voorstel. Bij het voorstel tot ver- hoeging van de geldleening ad f25000 met de Coöperatieve Centrale Raiffeisum- bank opperde de heer Plazier het denk beeld de gemeentebelastingbiljetten eerder te doen uitreiken door ze op te maken voor de inkomstenbelasting- kelneren van het vorig jaar Dan behoeft men niet zoolang te wachten op de nieutve kohieren. De voorzitter toonde aan dat dit tot veel moeilijkheden aan leiding zou geven. Het laat verschijnen der kohieren is toevallig en hangt samen met overdrukke werkzaamheden op het belastingkantoor van den rijksontvanger. Een wijziging der gemeentebegrooting werd aangenomen. Namens de woningbouwvereeniging Nieuw Goes vroeg de heer Stieger aan den raad le. om de gunning der aan besteding van 15 nieuwe woningen ad f76200 voor den bouw en f5950 voor schilderwerk goed te keuren waarbij hij in het licht stelde dat deze openbare aanbesteding circa f7500 beneden de vorige invitatie aanbesteding bleef als men de laagste inschrijvers van beide vergeleek. Toch was de doorsneêsom ook nu niet veel hooger dan die van de Goesehe aannemers de vorige keer. 2e. verzoekt de heer Stieger den raad om een verhooging van het voorschot, wijl dit door de 35 woningen van het pas gebouwde blok is opgeslokt, hoewel het voor 51 woningen was berekend. De geldelijke gevolgen voor de ge meente zijn dientengevolge het bijpas sen van f 680 tekort op de 15 nieuwe woningen of circa f45 per woning. De gemeente-bouwmeester, door den raad gehoord, wist inmiddels te verzekeren, dat bij nadere berekening, wijl door den minister hoogere huren waren gevorderd, het doorsnee tekort per woning over alle gebouwde en nog te bouwen woningen omgeslagen, niet veel gaat boven de oorspronkelijke raming en circa f35.30 per woning zal bedragen. De raad ging op beide verzoeken van den heer Stieger in. Punt 13, voorloopige grondslagen van eenige gemeenteambtenaren, werd, be houdens een kleine opmerking van den heer Donner, door den raad aanvaard. Bij de rondvraag wees de heer Brants op onze vuile straten, vuiler dan ooit te voren. De voorzitter beaamde dit en ook de gemeente-bouwmeester. Ziekte van het gemeentereinigingspersoneel is de oorzaak en plaatsvervangers waren niet te vinden. Thans zijn de zieken beter en mag op verbetering van den toestand gehoopt worden. "'^e de heer Brants de wen- schelijkheid, zoo niet noodzakelijkheid, van de verandering der stoepjes in de Voorstad in een trottoir. Het is daar nu 's avonds levensgevaarlijk. De voor zitter zei, dat dit f3200 zou kosten en de bouwmeester zei, dat het wel uit voerbaar was, wat door eenige leden werd betwijfeld, ongeacht de eventueele onteigenings moeielijkheden. De voorl. wethouder Stieger achtte het bedrag iri vergelijking van het daarvoor te verkrij gen resultaat te hoog. De heer Brants, die zijn wensch in een motie had omgezet, nam die terug, nadat de heer wethouder Fransen v. d. Putte hem uitdrukkelijk had verzekerd, dat B. en W. deze kwestie ernstig zullen onderzoeken en trachten een goede op lossing te vinden, want inderdaad laat de toestand in de Voorstad met al die liooge en lage stoepjes veel te wenschen over. Daarna ging de raad over in geheime zitting. Na heropening stelde de voorzitter, voor om behoudens schatting der huurwaard© door de huurcommissie een woning onderhands te verhuren, aan ,1. van Schaik, agent van politie,, waarna de openbare vergadering werd gesloten. Goes. Bezuiniging van het gasverbruik. Wij verzoeken onze Goesehe lezers met aandacht kennis te nemen van de advertentie van den directeur onzer gemeente gasfabriek waarin hij op de grootstmogelijke bezuiniging aandringt. Die bezuiniging is beslist noodig. De stremming in het aanvoeren van steenkolen dwingt er toe. Er zal onverbiddellijk zonder aanzien des per- soons tot afsnijding worden overgegaan, wanneer het rantsoen is overschreden. Onze gasfabriek zelve heeft ten over- staan van het Rijkskolenbureau voor bezuiniging te zorgen, blijkens onder staande mededeeling: In aansluiting aan haai' circulaire van 12 Dcc. 1918 heeft dje Rijkskolenjdistributie er verschillende1 gasfabrieken op geweZètt, dal over October en November te veel vetkolen zijn verbruikt. Deze gasfabrieken zullen dus het eerst den terugslag ondervinden van den moei lijken toestand van de koJenvoorzienling en zullen onverwijld afdoende maatrege len ter inhaling van het te1 voel verbruikte hebben te nemen. Het betreft o.a. dei navolgende gemeen ten Aardenburg, Goes, Hansweert, Krab- bendijke, Kruiningen, Middelburg, Oost burg, Vlissingen, Wemelding^ Icrsekeen •Ziorikzee. Goesehe gasverbruikers, helpt allen mede tot de geëischte bezuiniging, om erger te voorkomen. De candidaatstelling voer een lid van den Gemeenteraad (vacature A. S. J. Dekker) zal plaats hebben op 13 Januari 1919, de stemming op 24 Januari en de eventueele herstemming ep 5 Febr. 1919. Door den Burgemeester dezer ge meente is een telegram ontvangen, waarin door den Min. van Binnenlandsche Zaken wordt medegedeeld, dat het vertrek van vluchtelingen op eigen kosten, hetzij naar Rotterdam dan wel naar de grens in geen enkel geval meer is toegelaten, tenzij op aanwijzing van den Generalen staf. Vrijdag en Zaterdag a.s is op bon no. 10 van het kjeine bonboekje 1 ons varkensvleesch bij de volgende slagers verkrijgbaar: C. Korstanje, J Melse, 1 Melse, Bruinooge, C. Blokpoel, P. Goed- bloed, en J. Everse; en op bon no. 5 van het vleeschboekje 1 ons rundvleesch bij de overige slagers De boterkaart, die thans geldig is, duurt tet en met 26 December a.s. De broodkaart duurt tot en met 22 Dec. Gisteravond werd door hel Co- mité van .Actie ook een vergadering be legd voor de Chr. Haven- en Transport arbeiders, waarin als spreker optrad dhr. A. Karsdorp, voorzitter van dien Chr. Hond voor genoemd bedrijf. Dhr. J. A. Flink opende de vergadering. De heer Karsdorp begon met te wijL zen op de ongunstige positie van den arbeider tegenover den werkgever: Het moeten aanvaarden van arbeid onder voorwaarden, waarop, hij geen invloed kan uitoefenen, benevens de. ongunstige invloed van den oorlog op de materieel© positie der arbeiders? Doch ook de ar beider heeft van God een taak in de maatschappij, en op gebied van kerk en school. Hij: kan deze slechts vervullen, indien hij wordt opgeheven uit zijn on- macht. S,pr. ging de arbeidstoestanden, en -voorwaarden na in den loop der eeuwen, besprak de ontwikkeling der be drijfsorganisatie vanaf den gildentijd, tot <.c periode van onbeschermdheid on be- taansonzekea'heid van de arbeiders. Het eenige middel tot verbetering in de po sitie der arbeiders is de organisatie. Het is zijn roeping 0p te komen voor het lecht in de maatschappelijke verhoudin gen, en zich ten uiterste te weren voor verbetering zijner positie. Doch nietin'een moderne, maar in 'n Chr. organisatie. Ook op het gebied van den arbeid geldende ordinantiën Gods, en daarom verwerpt de hr. arbeider ten volle de klassen strijd. Spr. toonde de misleidende propaganda der moderne arbeidsbewe- ging aan, welke er steeds op uit wasr ook de Chr. arbeiders in hare eele- To1 i" November. 1918 ihet V. het neutrale masker heelt afgeworpen, en in haar socia-, listisch-revolutionair karakter ten volle aan het daglicht is getreden. Spr. be pleitte de roeping der Chr. arbeiders, om front te maken tegen de revolutie.. Ook wij ijveren voor groole sociale' hervormingen, doch langs wettigen weg. Sluit ii daarom aan bij de (Tim vakorganisatie. Een negental leden gaf zich op. Drie der aanwezigen verklaarden zich he- roKl als voorloopig bestuur op te (re uen. Een flink succes alzoof Onder leiding van den Secretaris van het Comité van Actie, den heer O. Bustraan, had eenzelfde vergadering plaats in de Melksalon van dhr. Van Doezelaar voor de Bouwvakarbeiders en Houtbewerkers, waarin als sprekers op traden de heeren Ruppert en Brouwer van Rotterdam. Na een korte en zakelijke uitlegging der verschillende bonden en hare wijze van werkzaamheden, werden door ver schillende aanwezigen vragen gesteld, welke zeer tot tevredenheid der arbeiders werden beantwoord. Hierna werd een afdeelïng opgericht van den Clir. Bouwarbeidersbond met aanvankelijk 10 leden, waarna een be stuursvergadering volgde. Van de aanwezige houtbewerkers ga ven zich een drietal op als lid van den Chr. Houtbewerkersbond, terwijl het Comité a s. Donderdag nog meer succes sen denkt te boeken in deze branche, daar dien avond de Voorzitter van de R.K. en de Christ. Houtbewerkersbonden een gecombineerde vergadering zullen beleggen op het slot „Oostende", des avonds te 8 uur. Bij den Raad is het volgend© schrij ven van den heer J. de Kniijter, gem.- archivaris, ingekomen Bij het afhalen van den windwijzer van den Kaailoren door den schilder bleek mijl, dat deze door "den bomaam slag op Goes, 22 Dec. 1917, zeer ge leden had. Daar deze windwijzer een historische waarde voor Goes heeft, dacht het mij van groot belang, daar er geen, teekening of model van bestaat, deze te laten photografeeren vooir de oudheid kundige verzameling der gemeente. Deze photo is gemaakt buiten bezwaar der gemeentekas. Op de photo is hef volgende aanga- teekend: Deze windwijzer, in 1624 vervaardigd door F. J. Backer, bewaart de herinnei- nng aan het schip „Ter Goes", dat ïni 1610 voor het eerst uitzeilde en be hoorde tot de vloot, die onder aanvoel- ring van Pieter Both, naar Jndië voer. De bemanning bestond uilsluitend uit stedelingen. Deze -.vloot heeft het eerst Nederlandsche vrouwen naar O. 1. over gebracht en had liet eerst verrekijkers aanboord. j Soiree R. H. B. S.-Bond. De R. H. B. S.-Bomi is voornemens, om in t begin Januari een soiree te geven. Deze zal tw>eemaal op achtereenvolgende avon den gegeven worden. Middelburg. In een openbare vergade ring van de afdeeling Middelburg der S-..D. A. P. deelde de lieer G. F. Lin|- deijëir, lid van den raad te .Vlissingein mede, dat B. en Wi. van Vlissingen aan den raad voorstellen den achturigen ar beidsdag in te voelen voor de gemeente werklieden en de werklieden der genreen1- tereiniging met een minimumloon voor vaklieden van 45 cent. Terwijl ook wordt ■voorgesteld een zelfde bepaling .op te nemen in de bestekken van alle door de gemeenle aan te besteden werton. Al gem eene Vergadering van de R.K. Kiesvereeniging „Recht voor Allen". Maandag 16 Dec. werd in het St. Vincentiushuis al- nier een geanimeerde, door een talrijk en geestdriftig publiek bezochte verga dering der R. K. Kiesvereeniging gehou den, waarin op aangename wijze vrucht baar van'gedachten gewisseld werd Na opening en installatie van een achttal nieuwe leden hield de heer Van den Heuvel, wrn. voorziter, een daverend toegejuichte inleiding over: „Wat ons te doen staat". Hij hield o.a. de vergadering voor, hoe wij bij hervormingen behooren te beginnen met ons zeiven, hoe de H Kerk geen verkwistende rijkdom naast ellendige armoede kent, en hoe wij naar de regeering mannen hebben af te'vaar digen, die onbesshroomd hun vinger durven leggen op de wondeplek- ken der tegenwoordige maatschappij! Bij ,de bestuursverkiezing werd deze spreker tot voorzitter gekozen, en tot bestuursleden de heeren Eppings G. Mes, Ohms en J Koopman. De heer Ohms werd benoemd tot vice voorzitter en de heer J. Koopman tot secretaris. Besloten werd, tot gewenschte verkie zing voor candidaten voor de groslijst voor de Prov.-St-verkiezing, aan alle kiezers de gelegenheid open te stellen op Zondag 29 Dec. in 'tSt. Vincentius huis daaraver stemming te houden, ter wijl de candidaten hiervoor uiterlijk op 22sten dezer moeten zijn voorgesteld Punt 7 van het programma: „Hoe onze gemeente-financiën beheerd worden" door den heer L. Mes, wordt in petto' gehouden voor de eerstvolgende verga dering, omdat van de rondvraag gretig gebruik werd gemaakt. Hierbij werd gesproken over de politieke ontwikkeling der Vrouw, over sociale onderrichting aan allen, actie van ieder in zijn kring, protest tegen de achterstelling van M'burgsche candidaten op de groslijst, over de te voeren propaganda voor de N. Z. Crt. en over de begeerde uitbreiding van deze 'tot een dagblad. Met de Christelijke groet werd deze vergadering, welke zooveel bijdroeg tot vernieuwde belangstelling ip het maatschappelijk leven, door den voorzitter gesloten. N. B. Wij zijn zeer erkentelijk voor de belangstelling onzer Middelburgsche vrienden voor ons blad. Men zij over- tuigd, dat alleen de abnormaal zware druk die de courantenexploitatie nog steeds als gevolg van- den oorlogslast moet ondervinden, ons belet onze vleu- ge Is breeder uit te slaan. Hoe meer echter ©ns blad door onze vrienden in Zeeland wordt gesteund en verbreid hoe meer zij ons nader breBgen aan de' verwezenlijking van den wensch, door de geachte vergadering hierboven uit gedrukt. de Redactie. In overleg met de commissie van hnantiën stellen B. en W. voor toesla» te verleenen op de pensioenen en wacht gelden van gemeente ambtenaren en wel vanjjïö voor gehuwden met een minimum van f 60 en een maximum van t 120 en voor weduwnaars en gescheiden echtgenooten met een of meer kinderen beneden 16 jaar 8 met f 30 minimum en t 60 maximum. B. en W. stellen voor aan de comm van Toezicht op het M.O. een extra- bijdrage te geven over 1918 van f 190. 1 en slotte stellen zij voor eervol ontslag te verleenen aan mej. Velthuis als leer- ares in het Fransch aan het gymnasium. Vlisslnysn. Stoombootdienst Vlis" j1??,6j,— ingeland. Naar het „Han delsblad uit Londen verneemt, is nog vóór het einde dezes jaars een regelma- tigen dienst der stoombooten van de Maatschappij „Zeeland" op Engeland te verwachten. De booten zullen varen driemaal 's weeks van Vlissingen naar Gravesend en vice versa. De nieuwe verbindingsweg, welke de oude stad Vlissingen met liet z g Eiland verbindt, en dus ook de weg wordt naar het station, is thans geheel gereed, en vanaf morgen zal de oude weg over het Rijksvoetpad langs het ka naal voor het publiek zijn afgesloten. De weg is nu wel wat langer geworden, maar de oude weg was langzamerhand in zoo'n treurigen toestand geraakt, dat hij des avonds levensgevaar opleverde en daarom is het toe te juichen, dat hij thans is afgesloten. (M. ct.) Kfoetinge. Benoemd tot directeur van het levensmiddelenbedrijf de heer M. Meulenberg te Kats. (Z Nisse. Maandag werden de schoolkin deren alhier op aangename wijze ver rast. Vanwege de jachtheeren Kojff e. a. te Rotterdam werden de kleinen onthaald op gebak en suikerwerk. Een woord van dank mag het jachtgezelschap in dezeij niet onthouden worden. (Z) Souburg. Lagen vroeger in Januari nog suikerbieten op de kade, dit seizoen zijn de laatste den 14en December reeds op geruimd. Onnoodig te zeggen, dat de aan voer heel wat minder was dan voorheen^ Op de weegbrug zijn dan ook maar 462670 K.G. bieten gewogen in dit jaar, dat is de helft minder dan verleden- jaar. (Z_) - Veere. Vrijdagmorgen werd op eens eeif ongewoon gekraak gehoord en een geratel, als van neerstortende steenon. 'In de Wia- genaarstraat stortte een woonhuis in •puin, dat eerst sedert een paar wokeij door «le militairen is ontruimd. Gelukkig bevond zich niemand er in of er bij', zoodat geen persoonlijke ongelukken zijn voorgekomen. (M. C.) Tholen. Voor de vacature wijlen deia heer C. ,A. .H Wagtho, werden officieel candidaat gesteld als lid van den Ge meenteraad alhier, M. M. C. Haaijer, dooi de Anti-Revolutionaire Kiesvereieniging; Math. Verkammen door de Chr. Histo rische Kiesvereeniging; W'. Moelkie'r door eenige Liberale kiezers. De stemming zal plaats hebben op Zaterdag 28 December, do herstemming op 4 Januari. (Z.) Sa* va* Sent. In den gemeenteraad werd mededeieling gedaan van het tele gram van antwoord op het afin H. !M. do Koningin gezonden telegram van aanhan kelijkheid. De burgeiimeiegter Kleide naar aanleiding van dit antwoord, dat dit Ko ninklijk woord het hart treft, wanneet- wij nagaan de vastheid welk© er uitspreekt Wij Izden er uit dat met vastheid en be slistheid onze Landsvrouwe waakt ook aan (hel uiterste hoiekje van Zepuwscii- Vlaanideren. Mijne heieren, wij zijn er van overtuigd, dat Id. M. pars zal beschermen legen alles wat Zeeuwisch-Vlaanderen be dreigen kan. Spr. eindigde, met e|en „Leve de Konin gin" Leve in onverbroekbare eenheid ons dierbaar Nederland. De raadsleden stemden door bravo's met deze woorden in. (Z.) Breskens. Door de ambtenaren alhier werden aangehouden elf manden versclie zeevisch, wegende 800 K.G., welke be stemd waren ten uitvoer. St. Kruis. Hollandsche Zeeuwen zijn lang niet malsch, als ze bun nationaliteit moeten verdedigen. Dat ondervond dezer dagen een Belg, die uit België eens een kijkje op Hollandschen bodem kwam nemen. Tepen een paar pootige Zeeuwen zei hij glunderend: ,,'k Kom ne keer noar main nieuw vaoderland kaiken!" Nauwelijks had hij die woorden gesproken, of vier stevige handen grepen hem vast en zetten hem over de „schreef" met den uitroep: „Daar is je Vaderland, dit is het onzeTableau Oostburg. Zondag, na afloop der Propa- gandistenbijeenkomst werd alhier in het Patronaatslokaal eene vergadering gehou den om te komen tot de oprichting van een R. K. Werkliedenbond. De flinke zaal was goed bezet. Aan de voorzii ters tafel merkten we op den HoogEerw. heer Deken van Oostburg, den Zeereerw. pastoor van Groede en de weleerw. h.h. Kapelaans uit Oostburg, Aardenburg, Goes en Breda. De HoogEerw. heer Deken J. Rops, opende de vergadering met een teespraak van den volgenden inhoud: Mannen van Zeeuwsch-Vlaanderen, gij weet allen, waarom het in deze dagen gaat. Men is allerwegen in het buitenland in de weer om ons ge liefd Zeeuwsch-Vlaanderen en het rijke Limburg van Nederland te scheuren en het bij België te brengen. Wel ben ik niet geboortig uit Zeeuwsch-Vlaanderen, maar sinds ik hier ben, heb ik de Z - Vlamingen leeren kennen, waardeeren en hoogachten. Ik gevoel mij één met u, mijn volk. Door mijn ambt, mijn her derlijke bediening maefc ik u op de hoogte houden van het goede, u aftrekken van het kwade, uwe rechten verdedigen. Als uwe plichten aangerand worden, zult ge mij op de bres vinden om mijn plicht te doen. Gij allen zult mij volgen. Wij gaan niet van hier zonder 'n krach tig protest te doen hooren tegen de booze annexatieplannen. Wij hebben hier de Belgen vier jaren geleden met open armen ontvangen. Wij deden on zen christelijken plicht. Wij hebben ze gevoed, gekleed, verzorgd. Maar wij heb- hen ook recht op hunne dankbaarheid. Wij kunnen onze ooren haast niet ge- looven, van Belgische zijde zulke dingen te hooren. Maar het ongeloofelijke kan waarheid bevatten. En daarom protes teeren wij ten krachtigste. Gaan wij hand aan hand met onze Limburgsche broeders, Nederlanders en lotgenooten- Ook zij protesteeren met klem tegen de voorgestelde annexatie. Wij eischen met hen Recht I De volgende motie werd aangenomen De R.-K. werklieden van Groede en Oostburg, ter vergadering te Oostburg bijeen protesteeren eenparig tegen snoode strevingen tot annexatie van Z Vlaanderen en verklaren geen anderen wensch te hebben dan trouw te blijven aan Nederland en ons Koninklijk Huis. Een daverend applaus bewees de al- gemeeue instemming met deze motie van trouw. Daarna beklom kapelaan Hack uit Breda het podium tot het houden eener rede voor de vereenigde werklieden. Spreker toonde in duidelijke, eenvoudige taal de noodzakelijkheid aan van het oprichten van een Roomschen Werklie- denbond. Hij hield den werklieden hunne rechten, maar ook hunne plichten voor, en spoorde hen aan lid te worden van den Bond. Staande de vergadering tra den veertig arbeiders uit Oostburg en Groede als lid toe. Tot voorzitter werd gekozen dhr. C. Debbout, tot secretaris dhr. E. van Damme, tot penningmeester dhr. A. de Paepe, terwijl dhr. Ch. Lob man tot bestuurslid werd gekozen. Daarna richtte de Hoogeerw. heer deken nog eenmaal het woord tot de

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1918 | | pagina 2