No. 145. Zaterdag 7 December 1918. Veertiende Jaargang Verschijnt eiken MAANDAG .WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Tusschen Wapenstilstand en Vrede. BINNENLAND. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 1.daarbuiten f 1.25. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. vertentiën werden ingewasht vóór bilf ooit Dar 'si Kanfoor v. d. Administratie: BoudewIJn de Wltteafraat A 135° GOES. Tel. interc.i Directie no. 94. Redactie no. 97. Reclameberichten 30 et. p. r. Bjj abonnement speciale prgs. AdvertentiSn van 1—B regels 10.70, iedere regel meer 16 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst wordt 2 X berekend. De Keizer-kwestie. Wij ontvingen vanmorgen het navolgen de draadbericht: LONDENClemenceau verklaarde1, dat de vertegenwoordigers van Frankrijk, Engeland en Italië op de Londensche conferentie overeenkwamen, dat de ex- keizer moet worden uitgeleverd en even als anderen die volkenrechtelijke schen dingen begingen, voor een intergeal- lieerde rechtbank terecht moet staan- In verband met dit bericht is het der moeite waard de .aandacht te ve.stigien op de even kalme als zakelijke wijze waarop de Engelschman Arnold. Bennett in de „Daily News" over de aanstaande Keizersprooedure schrijft, zooals de Lon densche oorrespondent van de „N. R. Crt." dat mededeelde en o.a. door „De Maasbode" gisterenavond werd aange haald „Stel, dat de geallieerdlem besluiten hem voor een rechtbank te dagen. Doel van het proces kan alleen zijn de handhaving van het internationaal recht. Het proces zal het grootste rechtsproces zijn, dat ooit ingesteld is. Het z-al dan ook met de strengste inachtneming van alle vormen en met een gelast van volstrekte recht vaardigheid gevoerd moeten worden. In dien het op andere wijze gevoerd wordt, indien er- ook maar eenigen grond gege ven wordt aan het vermoeden, dat er met partijdigheid te werk gegaan wordt en niet naar zuiver recht gestreefd wordt, dan zal het proces een bespotting wor den van het internationaal recht en van de idee der rechtvaardigheid. Ook kan een rechtbank niet veroordeelen buiten wettelijke regelen om en degeen, die te recht staat moet alle rechten van vrjje verdediging hebben. Het internationaal recht is nog zeer vaag en bijzonderlijk is er nergens in dat recht een wette, lijke regel, die zegt, dat het opzettelijk doen ontstaan van een oorlog volgens dat recht een misdrijf is. Honderden re geerders hebben opzettelijk een oorlog doen ontstaan en zijn toch niet beschouwd als misdadigers. Ook kan men moeilijk een regeerder voor het gerecht dagen we gens het verbreken van een tractaat. Hon derden regeerders hebben tractaten ver broken. en hebben den eerbied der we reld behouden. Ook kan men, volgens mijn meoning, geen grooten ophef ma ken van het gebruik van giftige gassen. Ik .zie niet in, dat dat erger is dan shrapnels. Het komt mij voor, dat het eenige punt, waarop de gewezen keizer voor een ge recht gedaagd kan wo-rden, dat van het zonder waarschuwing doen zinken van handelsschepen is. Dat is direct in strijd met het internationaal recht en het kan ook bewezen worden. Maar hoe moet het gerechtshof in kwes tie samengesteld worden? Er is gezegd, dat de ex-keizer aan de Duitschers overgeleverd moiet worden. Dat is niet redelijk. Hij zon geoordeeld wor den door zijn vrienden en verwanten1. Anderzijds kunnen de geallieerden ook niet als rechters zitten, daar zij niet te gelijk rechters en beschuldigers kunnen Zijn. Dat zou een bespotting en beleediging van het recht zijn, juist in een zaak, die het allerhoogste recht moet dienen. Daar blijft over de kwestie van eien gerechtshof van onzijdigen. Verscheidene menschen zeggen, dat onzijdigen reeds tot vrijspraak zouden besluiten vóór het proces nog aan den gang was. Het 'zou mogelijk zijn, maar ik ben niet van niee- ning, dat zij, het zouden doen. Het is echter vrijwel zeker, dat zij zouden wei geren zich in deze gevaarlijke zaak te steken. Ik kom daarom tot de conclusie, dat er geen voldoening gevend proces, althan< geen proces in overeenstemming met de beteekenis van deze geweldige zaak mo gelijk is en dat elk proces, dat men zou pogen in te stellen zou leiden tot een discrediet van de gedachte der rechtvaar digheid. Moet de ex-keizer dan maar heelemaal met rust gelaten? Volstrekt niet. Naar de algerneene beslissing van de meusch- heid buiten Duitschland is een onverge telijke mopeele misdaad begaan en de ex-keizer vertegenwoordigt de misdadi gers. Da geallieerden moeten de zaak op moreel terrein houden. Ik hoop en ge loof, dat zij in deze zaak in kalmte en vaardigheid en. gematigdheid zullen oor- deelen en dat de ex-keizer dan ook niet terecht gesteld zal worden. Er zijn nu loeg menschen ter dood gebracht. De ex-keizer moet veilig en voor altijd ver bannen en goed bewaakt worden. De Paus en de a.s. vredesconferentie. ROME, 5 Dec. (Partic. Maasbode). Do Osservatore Romano" publiceert eien Pauselijk schrijven, waarin vreugde wordt uitgesproke-n over het tot stand komen van den wapenstilstand, waardoor slach tingen en verwoestingen tte land, ter zee (én in de lucht zijn opgehouden en de weg naar den vrede gebaand is. [Binnenkort zullen de gedelegeerden van de verschillende naties op een congres bijeenkomen, om aan de wereld een recht vaardigen en duui'zamen vrede tie schen ken. Zij zullen beslissingen hebben te nemen, ernstiger en ingewikkelder dan ooit door de menschheid genomen werden. Het is niet te zeggen, hoeveel verlich ting des verstands de gedelegeerden noo- dig zullen hebben, om zich van hun taak te kwijten. Het schrijven, beveelt de christenen aan te bidden, opdat de christelijke beginselen van rechtvaardigheid de vrucht moge zijn van het aanstaande congres. Wat Ons betreft, zoo zegt de Paus, Wij willen al Onzen invloed gebruiken opdat de beslissingen om aan de wereld rust, orde en eendracht te verzekeren, overal gretig door de Katholieken aan vaard en getrouw uitgevoerd zullen wor den. De reis van Wilson. WASHINGTON, 4 Dec. (R.O.) Dins dagavond is .Wilson in gezelschap van zijn echtgenoote aan boord van de „George Washington," van hier ver trokken. Heden zou de afvaart naar Furopa plaats hebben. Vóór de vredesconferentie zal de president confereeren met Lloyd Geor ge, Clemenceau en Orlando en waar schijnlijk ook met koning Albert. Wilson is van plan een bezoek te brengen aan Frankrijk, ook aan de slagvelden, aan Engeland en Italië en mogelijk ook aan Brussel. Een Amerikaansche flottielje zal Wilson vóór de Fransche kust tege moet varen jen h©t schip naar de. ha ven begeleiden. Bij zijn [vertrek werd de president door het volk hartelijk toegejuicht. Lansing, Henry White, vice-admiraal Grayson en (de voorzitter van den pu- blieken inlichtingsdienst vergezellen den president. Nader meldt men, dat de president Woensdagmorgen om 10 uur in zee is gestoken. Gelukkig, zoo schrijft „de Maasbode", rechtvaardigt het afscheidswoord, dat Wilson tot zijn land en volk gericht, de verwachting, dat de Amerikaansche pre sident zich bjj zijn haast-bêslissend op treden zal laten leiden door ware vredes idealen, en dat hij pogen zal een vrede tot stand te brengen, die, op overeen stemming en overleg gebaseerd, .'een grondslag vormen kan voor een nieuwe wereld-orde. LONDEN. V. D. Naar van wel inge' lichte zijde wordt gemeld zijn ter con ferentie, gehouden in Downingstreet, beslissingen van het hoogste belang genomen. Kort samengevat betreffen zijverlenging van den wapenstilstand, uitlevering van den Keizer, schaclevergoe ding te eischen van Duitschland. De Fran sche en Italiaansche plaatselijke belangen, de vorming, van nieuwe staten, met betrek king tot Polen, Servië, Roemenië, Grie kenland en het Tsjecho Slowakische aspi raties. Verder zijn behandeld de kwesties betreffende yoeding, enschee-psruimte en hun distributie en hervorming. Ook is de algerneene vredesconferentie besproken. Losse berichten. De „Tagl. Rundschau" publiceert eerst thans de laatste legerorder van den ex-kroonprins Ivan 11 November j.l., waarin deze mededeelt, dat hij het opperbevel heeft neergelegd en ver klaart dat Zijn legergroep niet door de wapenen is overwonnen, maar be dwongen idjOior honger en bitteren nood. Het Fransche hoofdkwartier. Foch heeft .zijn hoofdkwartier in Luxemburg gevestigd. De nieuwe Belgische gezant. Prins Albert de Linge, voormalig leaatieraad bij het .Belgische gezant schap in Den Uaag> is benoemd tot Belgisch gezant in Luxemburg, en ieeds op zijn .standplaats aangekomen. De opmarsch der Geallieerden. LUXEMBURG. 3 Dec. (R.O.) De cor respondent bij de Amerikaansche le gers seint: Het derde Amerikaansche leger is !de .Duitsche grens overgetrok ken en heeft (zooals bekend) Trier en Saarburg ibezet. Massa's troepen staan nog langs de Moezel en de Soar en wachten daar, totdat de terugtrek kende Duitschers hun achterwaartse!» beweging voltooid hebben. N.B. De bezetting van Keulen door de Amerikanen werd op Donderdagmiddag verwacht. Entente-troepen naar Berlijn? BERLIJN, 4 Dec. (W.B.) De Deut sche Allgemeine Zeitung meldt: Naar het Amerikaansche draadlooze station Belmar (Teint, zullen geallieerde en Amerikaansche torepen Berlijn tijdelijk bezetten om daar politiediensten te verrichten. De ex-Kei zen De „Ti-mes" verneemt, dat ten aan zien van den gewezen keizer geen stappen gedaan zullen worden, voor over de zaak met de Amerikaansche regeering overleg is gepleegd. Reuter bericht, dat men op de ge allieerden-conferentie te Londen een stemmig besloten heeft de uitlevering van den ex-keizer en den gewezen kroonprins te .vragen, op grond van door hen gepleegde misdrijven tegen het volkerenrecht. Door den roerigen arsolraad van Groot-Berlijn was het tendentieuse be- rciht verspreid, dat de ambtelijke be scheiden betreffende het ontstaan van den oorlog vernietigd werden. Het be richt moest vermoedelijk dienen als ophitsing tegen een in werkelijkheid of slpchls ui spookbeeld bestaande contra-revolutie van het oude regiem. Thans verklaart Kautsky in de (onaf hankelijke) Freiheit, dat hij nog wel niet in staat is geweest het zeer om vangrijk materieel in het Departement van Buitenl. Zaken, in zo-overre het betrekking heeft op de voorgeschiede nis van den oorlog, door te werken, maar dat toch van eenige vernietiging niets gebleken is, dat hij "integendeel, nog meer heeft gevonden, dan het vele, hetwelk hij verwacht had. N.B. „Arsol"raad is een korte samen vatting van arbeiders- en soldatenraad- De levensmiddelenvoorziening in Duitschland- ZURICH, 1 Dec. (Havas). Volgens de laatste berichten is de stand der levens middelenvoorziening' in Duitschland veel minder kritiek dan de oproepen van Solf zouden doen gelooven. Duitschland heeft tot April levensmiddelen, mits de leger reserven ter beschikking van de burgers worden gesteld. De reserven, die in Octo ber aangesproken zijn om het land te voeden, zijn onmiddellijk aangevuld. Er behoeft dus in den winter geen hongers nood te zijn, mits dè rantsoeneering streng gehandhaafd wordt en de vérdëehrig over de verschillende staten regelmatig ge schiedt. In Siberië vertoeven nu nog 800.000 Oostenrijk-Hongaarsche krijgsgevangenen, die in de grootste ellende verkeeren- De hervorming van het Onltsche Centrum- Op een vergadering van Katholieke rijksdagleden en van afgevaardigden van Katholieke organisaties te Berlijn is be sloten een oproep te verspreiden voer de vorming van een nieuwe centrums partij op christeKjk-democratischen grond slag.' Hun program eischt den volkenbond, algerneene ontwapening, afschaffing van geheime verdragen, volkomen onafhan kelijkheid van den Heiligen Stoel, gelijke rechten op economisch gebied voor alle volken, vrijheid van de zee, internatio nale regeling van arbeiders- en geëm- ployeerdenkwesties, en het in het leven roepen van een koloniaal gebied dat voldoende is voor de behoeften van het Duitsche volk Terzake van de binnen- landsche politiek worden o.a geëischt: De spoedige bijeenroeping van de natio nale vergadering, de vereeniging van alle Duitsche stammen tot éan volksrijk, met eerbiediging van den bijzonderen aard dier stammen, gelijk kiesrecht met evenredige vertegenwoordiging, vrouwen kiesrecht in rijk, bondsstaten en gemeen ten, een onafhankelijke op het vertrouwen des volks berustende regeering met een krachtig uitvoerend gezag aan het hoofd van de rijks- en bondsstaten, het tot stand brengen van een grondwet door de nationale vergadering, vrijheid van drukpers, vergadering en vereeniging. Nopens de economische en sociale po litiek wordt verlangd, dat het particu liere bezit ook dat der productie middelen principieel worde gehand haafd. Echter zouden monopolies van het particuliere kapitaal moeten worden vervangen door een productiewijze op de basis der gemeenschap. Uit België. Een herderlijk schrijven van kard. Mercier. ANTWERPEN. Z.E. kardinaal Mercier heeft een herderlijk schrijven gepubli ceerd, waarvan de aanhef luidt: België heeft zijn Onafhankelijkheid veroverd. De gevolmachtigden van Duitschland zijn, doir de witte vlag beschermd, den opperbevelhebber gaan smeeken hun zijn voorwaarden voor den wapenstilstand voor te schrijven. Deze voorwaarden werden door onze vijanden onderteekend. Hun trots is vernederd. Na vier jaren van verwaandheid, onrechtvaardigheid, wreedheid, trouwloosheid, zijn zij ten gronde gestort. Op Maandag, den Hen November, om drie uur in den namiddag, jubelden al de klokken van de stad Mechelen en bezongen de zegepraal. Op Maandag, 11 November, wapperde de vaderlandsche vlag op den St. Rom- boutstoren, wuifde zij in de richting van Dendermonde en Gent en wenkte her waarts den koning en zijn leger. En wij ontvingen de tijding dat a s Vrijdag, 22 November 1918, Albert de Grootmoedige zegevierend de hoofdstad terug zal bin nen treden. De zegepraal der rechtvaardigheid is volledig, het openbare ree: tsgevoel is voldaan. Na dank te hebben gebracht aan God, na heilbeden voor de bondgenooten, den keniog, het leger en het vaderland, brengt de kardinaal in herinnering, hoe de loop van dezen oorlog is geweest. Hij wijst, er op dat juist nu Duitschland's nederlaag vernietigend en onherstelbaar is, maar het recht in eere staat. Het schrijven wijst verder op Psalm VII 716 en besluit met een hulde aan Gods rechtvaardigheid Verschillende koninklijke prinsen en princessen van het huis Hohenzollern heb ben toestemming gekregen het rijk te ver laten, evenwel met achterlating van hun vermogen, dat bij een rijkswet zal worden geregeld. Naar een Brusselsch blad meldt, wordt de Duitsche spionnagedieiist, ondanks het sluiten van -den wapen stilstand, toch nog voortgezet. In een gemeente in de buurt van Brussel wer den twee Duitsche soldaten gearres teerd, die als vrouwen verkleed, waren en foto's namen van Fransche troe pen. Wsik weder zullen wij hebben? Verwachting tot den avond van 7 Dtc.: Zwakke tot matigen wind alt Zuidelijk# richtingen, nevelig tot zwaarbewolkt, waar schijnlijk eenige regen. Weinig verandering van temperatuur. De brievencensuur voor het buiten land., die vroeger alleen te Brugge plaats (htatd;, ,zal nu gesplitst worden. De brieven voor Nederland worden te Amtwerpen, die voor andere anden te Brugge gecensureerd. Het Belgische koningspaar heeft zich naar de plaats te Brussel begeven, waar de tijdens de bezetting gefusilleerde per senen begraven zijn Be koningin legde een krans op het graf van miss Edith Ca veil. Te Essen (hebben meerdere jonge officieren gepoogd (de roode vlag van het hoofdpostkantoor te verwijderen. Daarbij kwam (het tot een schietpartij waarbij eenige gewonden vielen. Plunderingen te Keulen van levensmiddelenmagazijnen leidden Maandag en Dinsdag tot vrij ernstige onlusten, die slechts met moeite door politie en soldaten bedwongen werden. De Zwltsersohe Bondsraad. De ZwitSerseke bondsraad is zijn ge wone winterzitting begonnen. De natio nale raad heeft zijn huidigen vice-presi dent Heinrich Berlin met groote meer derheid tot president voor liet jaar 1919 gekozen. Tweede Kamer. In de Tweede Kamer is men begonnen aan de begrootingsdebatten. Verschillende sprekers deden zich reeds hooren, waar onder dr. Nolens, die wees op de een heid van dei Katholieke partij, welke zich niet in fracties, laat splitsen en een uit eenzetting gaf van de formatie van het Kabinet. Zoodra hem als formeerder dui delijk was geworden, dat een ministerie van rechtschei mannen mogelijk was, had hij zich teruggetrokken om gevoeligheden te ontzien. De nieuwe formateur heeft geheel vrij zijn arbeid verricht. Permanent Comité van Actie van de K. S. A. Op een buitengewone vergadering van den Ccntralen Raad van de K. S. A., pp 2 Dec. te 's Gravenhage gehouden, werd met algem. stemmen besloten uit en in de K. S. A. te vormen een per manent Comité van Actie. In dit Comité zullen zitting hebben een vertegenwoordiger van elke der- na volgende organisaties: het R. K. Vak bureau, de Federatie der R. K. Werk- liedenvereenigingen, de Federatie van de R, 'K. Middenstandsvereenigingen, de R. K. Werkgeversvereeniging, den Ned. Boerenbond, den Bond van R. K. Onder wijzers, den R; K. Vrouwenbond, den R. K. Bond van Ambtenaren en de Fede ratie der R. K. Studenten, alsmede de voorzitters der vijf Diocesane Comité's van de K. S. 'A. Het Secretariaat van het Comité zal gevestigd Zijn in het Centraal Bureau der K. S. A. te Leiden. Oud-Minister Posthuma. Naar wij vernemen is oud-minister Posthuma, die vóór zijn optreden als mi nister, directeur van de Coöperatieve Ver eeniging Ceiitraal Beheer was, opnieuw in de directie dier instelling benoemd en aangewezen als president-directeur. Naar de „Tel." verneemt, brengt de „Noordam" uit Indië mede: 6000 ton co- cesolie en 500 ton rijst (d.i. 500.000 Kg.), voldoende voor dé verstrekking van plus minus 3/4 ons per persoon. Wilhelm's gevolg. Dinsdag passeerde te Oldenzaal, met bestemming naai- Amerongen, de lijfarts van ex-keizer Wilhelm. Drie leden van het gevolg van den gewezen keizer keer den Dinsdag, van Maarn over Oldenzaal naar Duitschland; terug.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1918 | | pagina 1