UIT ZEELAND. Jaurnalistenvereeniging; Nederl. It. K. Handelsreizigersvereeniging; Nederl. R. K. Boerenbond; Ned. R. K. Midden stands federatieAlgem. R K. Werk- geversvereeniging; St. Joseph-Gezelien- vereeniging; R K. Vrouwenbonden; Christ. Werkgeversvereeuiging „Boaz"; Christ. Middenstands vereeniging; Christ. Boerenbond; Christ. Nat. Vakverbond; Ned. Werkliedenverbond Patrimonium; Christ. Nat. Werkmansbond; Ned. Luth. Werkliedenvereniging en Christ. Onder wijzers vereeniging. Doel van deze bijeenkomst was, de bespreking van een Nationale Huldiging van H.M. de Koningin en de Regeering door de Christelijke en Katholieke orga nisaties, vertegenwoordigd alle rangen en standen Het Comité had vooraf stappen ge daan, teneinde zich te vergewissen, of deze huldiging mogelijk zou zijn. H. M. de Koningin en de Minister van Binnen- landsche Zaken hadden zich bereid ver klaard om, mochten de organisaties de voorloopige plannen van het Comité ten uitvoer willen leggen, alsdan te ver schijnen op een vergadering, welke door de organisaties zal werden belegd. Op deze vergadering, welke Maandag 2 December 's middags half drie in het Geb. voor Kunsten en Wetenschappen te 's-Gravenhage zal worden gehouden, zullen twee sprekers, één van christe lijke en één van katholieke richting, het woord voeren. De vergadering zal opgeluisterd worden door eenige zang nummers. Bovendien wenscht het comité een publieke hulde aan het Koninklijk huis te brengen, waaromtrent echter de plan nen nog niet vaststaan. Onder applaus vereenigde de verga dering zich met het denkbeeld, om H. M. de Koningin en de Regeering de voorgestelde hulds te bereiden en ver klaarden de afgevaardigden der ver schillende organisaties zich eenparig bereid aan deze huidebetuiging hun medewerking te verleenen. De organisaties zullen toegangskaarten ontvangen, naar gelang van haar leden aantal en zij zullen moeten zorgdragen, dat deze toegangskaarten over haar afdeelingen worden verdeeld, zoodat zooveel mogelijk personen uit alle deelen des lands deze nationale betooging bij wonen. Aan de Ilaagsche K. K. en Christ, organisaties en de Haagsche R.K. Garde werd de plaatselijke voorbereidiig deze vergadering opgedragen. Het bureau van het comité is gevestigd Nieuwe Molstraat 22 te 's Gravenhage telefoon 7863. Een comité zal worden saamgesteld, bestaande uit 6 leden der R K. en 5 leden der Christelijke organisaties, dat de algemeene leiding zal hebben. Huldiging van katholiek Haarlem Zaterdagmiddag werden ten paleizete Amsterdam ontvangen de heeren J. A. de Nebel, voorzitter en C. H. Glas secretaris van den Katholieken Volksbond te Haarlem. De heeren werden bij hun aankomst dadelijk naar de Troonzaal geleid en daar in de gelegenheid gesteld den optocht door een der ramen gade te slaan. H. M. ontving eerst den heer de Lobel ea sprak hare zeer bijzondere en innige voldoening uit voor de zeldzaam harte lijke wijze, waarop Haarlem haar ont vangen had. Ten zeerste had het haar getroffen, dat er zooveel kostbare vaandels in den optocht waren meegedragen en waarvan hare majesteit was meegedeeld, dat deze sleehts bij hoogst bijzondere gelegen heden werden rondgedragen. De heer de Lobel mocht daarop ant woorden, dat deze zeldzame vaandels nog nimmer op straat waren geweest en dat Katholiek Haarlem het beste en edelste had gegeven, waarover het be schikken kon. Hare Majesteit dankte nogmaals dief» geroerd en riep toen prinses Juliana brj zich, die daarop ook aen heer de Lobtl met een hartelijken handdruk bedankte. Daarna sprak H.M. ook eenige zeer hartelijke woorden tot den heer Glas. De huldebetooging der Koningin in Den Haag. Een aardig verhaal van 't geen dien dag beleefd werd door een 'Zeeuwsch- Vlaamschcn vriend, welke zonder eenige bedenking naar den Haag toog toen zijn geestelijke vrijwilligers vroeg, lezen wij in „De Zeeuw": Guus (een afkorting van August) was nu eenmaal in den Haag en onder de vrijwillige militairen en hoewel hij geen kennis van militaire zaken of jvapenen had, voelde hij zich toch best onder hen op zijn gemak en besloot ook van de huldebetooging op 't Malieveld zoo wc-inig mogelijk te missen. Ofschoon in burgerkleeding, trok hij toch met ons militairen mede en hechtte Zich direct aan 't Koninklijk rijtuig, dit reeds van vlakbij volgende en luidkeels zijn hoera's voegende bij de juichkreten rondom hem. En ja. de Koningin kon hij telkens goed opnemen, zoodat hij volgens eigen zeggen, haar goed zou kunnen beschrijven bij zijh thuiskomst, doch 't Prinsesje kon hij maar niet goed te zien krijgen, totdat het hem 't beste voorkwam Haar bij den naam te roepen. i Aanstonds klinkt dan ook dwars door dé daverende hoeaee's zijn stem: .Juli ana!" .Juliana !"i lln wanneer enkelen in zijn nabijheid hem bet zwijgen trach ten op te leggen en hem verzoeken dit roepen na te laten, beweert hij met be wogelijke gebaren en in zijn Vlaams,-h dialect, dat hij is gekomen om alles good te zien, dus ook 't Prinsesje; dat hij is gekomen, vrijwillig, om desnoods alleen met Troelstra en Wijnkoop te vechten, maar dat hij nu ook daarvoor de belooning en de voldoening wenscht dat 't Prinsesje hem evenals de Konin gin, aanziet en groet. En Wéér klinkt het luid-, „Juliana 1" Geen grooter enthousiast dan onze Guus toen hij ons op de kamer kon vertellen, dat het Prinsesje had. omgezien en in zijn richting had gewuifd, "en dat het een lief meiske wa-s De bon 7de week van de boterka ar te n voor het, tweede tijdvak is geldig van 21 tot en met 29 Nov. Ho broodkaart van hel 77ste tjjd- v'ak is geldig van 25 Nov. tot en met 4 Ree. Slaolie. Er wordt weer slaolie beschikbaar gesteld, ongeveer een half millioen ttesschen uit de stelling van Amsterdam. De prijs is f2.75 per flesch. Ze wordt geleverd door de fabrieken van Calvé te Delft. Vetten. De Directeur van het Rijksboterinzamel- kantoor voor Zeeland te Middelburg verzoekt de aandacht van landbouwers er op te vestigen, dat zij niet bevoegd zjjn vatkaarten aan te vragen indien zij voldoende in hunne boterbehoefte zelf kuunen voorzien. Dezulken behooren hunne vetkaart in te leveren op het distributiebureau, Produceeren zij slechts voor een ge deelte van hunne behoefte dan kunnen zij aanvullingsvetkaarten bekomen na opgave van het geproduceerde kwantum. De overeenkomst met dc St. Mij. „Zeelar.d" De nadere inlichtingen, in het afdee- lingsverslag der Tweede Kamer over bovengenoemd onderwerp gevraagd, zijn Hians in een afzonderlijke nota door ae Regeering bij de Kamer ingediend. Goes, Oranje dag. Aan het verzoek van het comité van actie, om den dag van 23 November te maken tot een Oranjedag, heeft de Goesche burgerij prachtig gevolg gegeven. Reusachtig was het vlagvertoon, niet alleen in de hoofd straten, maar zelfs ia de meest achteraf- gelegen buurten, terwijl in de z.g. volks wijken de bewoners door het uitsteken der driekleur en het aanbrengen van oranjeversieringen hun liefje toonden voor het Vorstenhuis. Tooral de LaDge Kerkstraat, onze Goesche „Kalverstraat", leverde met zijn vlaggen huis aan huis een schitterenden aanblik. Ook vele winkeliers hadden door een passende uitstalling willen toonen. dat zij met dezen feestdag meeleefden. Op schier aller borst prijkte een oranjelint of een kokarde in de nationale kleuren. Het middenpunt van den dag was een vergadering in de groote toepasselijk versierde zaal van de sociëteit „Van Ongenuchten vrjj", waar in tegenwoor digheid van het dagelijksch bestuur der gemeente, den lioogeerw. heer Deken J. M. J. Baede en tal van burgers uit alle standen, het Tweede Kamerlid mr. De Wilde te 's-Gravenhage, oud stad genoot, in een keurige, krachtige rede de betoekenis van den dag uiteenzette. Omstandigheden, van onzen goeden wil onafhankelijk, verbieden ons, ia wijde bijzonderheden te treden. Stippen wij aan, dat de spreker Troelstra's revolu tionair optreden te Rotterdam en in de Kamer in zijn juiste beteekenis schetste en de fouten aanwees in de h Hiding van dezen socialistischea leiderzijn voor barig aankondigen der omwenteling en zijn gemis aan de juiste kennis omtrent de toestanden en de machtsverhoudingen in ons vaderland. Verder wees spreker er op, hoe Troel stra zorgvuldig vermeden had de Konin gin in zija rede te betrekken, wijl hij daarmede de meest kwetsbare plek in ons volkskarakter zou aangeraakt heb beu. Wijl echter het revolutionaire ge baar van Troelstra en de zijnen vanzelf het heengaan der Koningin met het afdanken der regeering beeogde, ontstond van het eerste oogenblik af aan in ons volk een sterke reactie tegen Troelstra's pogen en een opvlammen der oude Oranje liefde. Holland's wel en wee is met die der Oranje's samengeweven. De Oranje's hebben steeds voor onze vrijheid gestre den. Waar het hier tegen de onderdruk king onzer staatsrechterlijke vrijheden gaat, keert zich alles tegen Troelstra en veor Oranje. Uitvoerig stond spreker stil bij de huldebetooging in de Maliebaan te 's-Gravenhage aan de KoniDgin gebo den, waarbij de soldaten het koninklijk rijtuig voorttrokken. Ten zeerste prees hij de houd:ng der christelijke en katho lieke werkliedenorganisaties, die terstond de revolutie een beslist „halt" toeriepen, Ook roemde de spreker de houding onzer regeering in de kritieke dagen der revo lutionaire bedreiging, bijzonder die van den minister president, die in de ure des gevaars geen angst en toen het gevaar bezworen was, g een overmoed toonde, maar kalme vastberadenheid. Met een treffende opwekking om pal te staan in trouwe aanhankelijkheid aan Vorstin en Regeering, sloot de gevierde spreker zijn aandachtig aangehoorde en levendig toe gejuichte rede. De spreker was ingeleid door den weleerw. heer v. d. Eem, kapelaan al hier, voorzitter van het comité, die de wording van het comité, uit de christe lijke en katholieks arbeidersorganisaties geboren, schetste, zonder dat er politieke organisaties inzaten. Echter waren ook de vrijzinnige kiesvereenigingen aange schreven om de beweging te steunen, zoodat hiervan exclusivisme geen sprake was. Het eomité had den weleerw. heer v. d. Eem tot voorzitter gekozen, van daar zijn verschijnen en optreden in deze vergadering. In welgekozen woor den bedankte Z Eerw. den spreker voor diens krachtig patriottisch woord en noodigde allen uit staande het „Wilhel mus" aan te heffen, waaraan geestdriftig werd voldaan. Nog werden hoera's op koningin en regeering uitgebracht. Daar na trokken op uitnoodiging van den voorzitter alle aanwezigen naar het stad huis, waar op het bordes het gemeente bestuur voltallig aanwezig was (uitge zonderd de burgemeester, die nog altijd door ziekte wordt weerhouden). Met een korte, kernachtige rede bood de voor zitter van het comité namens de Goesche burgerij den locoburgemeester een adres van hulde en trouw aan de Koningin aan met beleefd verzoek dit Hare Ma jesteit te willen overseinen. De edelacht bare heer v. d. Bout aiitwoorddo dit gaarne te zullen deen. Hij prees de houding der burgerij tijdens de verloopen oorlogs jaren en wees er op, dat de stad hoe klein ook, in trouw en aanhankelijkheid jegens het Vorstenhuis bij geen andere achterstaat en dus terecht op dezen dag zoo welsprekend hare gevoelens uit. Den voorzitter wenschte hij geluk met de welgeslaagde betoogiug. Met luide hoera's, op Koningin, regee ring en stedelijk bestuur aangeheven, ein digde de betooging vóór liet stadhuis. Nog den geheelen verderen dag bleef het aangenaam druk in de stad. Vooral de optochten van met vlaggen en oranje versierde kindergroepen, die 's avonds zelfs met lampions erop uitgingen om naar hartelust hun „leve de Willemien" te zingen, waren aardig om te zien. Jam mer dat straatjongens die kinderen hin derden, hum de versierselen afrukten en de lampions stuksloegen. Ook het lang niet ongevaarlijk gooien met voetzoe- en zevenklappers dat 's avonds op groote schaal plaats vond was nu juist niet wat direct te prijzen valt. Het weder was den ganschen dag voortreffelijk met een jmooi oranjezonnetje, zoodat deze Goesche Oranjedag in alle opzichten geslaagd mag heeten. N. B. In de korte pauze der rede van den heer De Wilde werd gelegenheid gegeven zich te doen inschrijven der burgerwacht. De tekst van het telegrafisch hulde adres aan de Koningin luidde als volgt De regeeringsgetrouwe burgerij van Goes, op Zaterdag 23 November bijeen, spreekt haar verontwaardiging uit over de revolutionaire woelingen dezer dagen en betuigt haar oprechte hulde en on wankelbare trouw aan H. M. de Koningin en hare regeering. Burgerij van Goes. Vergadering R K. Kies ver e e n i g i n g. Zondag 24 Nov. vergaderde de R. K. Kies vereeniging in het „Slot Oostende". De opkomst was zeer goed. Ruim 40 leden waren aanwezig. De vice voorzitter Mr. Stieger opende de verga dering metdenChr. groet en heette allen inzonderheid den WelEerw. Heer Kape laan hartelijk welkom en bracht hulde aan den Geeot. Adviseur v. d R K. Volksbond voor hetgeen hij de laatste dagen als voorzitter van het Chr. comité van actie voor de goede beginselen had gepresteerd De notulen der vorige vergadering werden voorgelezen en goedgekeurd. Onder applaus der vergadering werd op voorstel van Mr. Stieger, dhr. J. W. Vieniugs met algemeene stemmen werde gekozen als voorzitter, die dank bracht voor het weder in hem gestelde vertrou wen en de vergadering verder leidde. Bij punt 5 der agenda werd door den voorzitter hulde gebracht aan de nage dachtenis van het overleden statenlid en wethouder, den heer A. S. J. Dekker en in herinnering gebracht hoe deze steeds als trouw coalitiegenoot met ons samen werkte voor de zegepraal der rechtsche beginselen. Op voorstel van het bestuur wordt besloten mede te werken, dat de open gevallen statenzetel weder door een antirevolutionair zal worden bezet. De voorzitter doet daarna mededeeling hoe volgens de evenredige vertegenwoor diging de statenverkiezing in 1919 zal geschieden en doet na enkele opmerkin gen het voorstel om bet vaststellen der aan het kieskringbestuur op te zenden groslijst van de Goesche Katholieken zoo vrij mogelijk te doen geschieden en wel door daarvoor een stemmingsdag te bepa len en al de Katholieken van Goes daar- 1 voor gelegenheid te geven. Be regeling dezer kwestie wordt aan het bestuur overgelaten alsook de volgens het nieuwe stelsel noodzakelijke herziening van het reglement. Voor de tot stand komiDg van dit laatste werk stelt de voorzitter voor uit de leden een drietal personen aan te wijzen die het bestuur hierin zullen bijstaan Bij acclamatie wordt kapelaan v. d. Eem en bij stemming worden de heeren W. Bitter en G. Geysen toege voegd. Bij de rondvraag wordendoor kap v. d. Eem de aanwezigen die nog geen lid zijn van den R. K. Volksbond opgewekt dat te worden, omdat toch thans vooral wel is gebleken wat de R. K. Volksbond in Nederland voor de handhaving van recht en orde heeft gedaan. Naar aanleiding van het verzoek om meer publiciteit van het de laatste we ken gesprokene in de 2e Kamer wordt medegedeeld dat eerstdaags een brochure over Troelstra's rede van Mr. Bomans onder de Goesche Katholieken zal wor den verspreid. Dank wordt gebracht aan de propa- gandacommissie voor hun actie waardoor het ledental der kiesvereeniging van 80 tot 160 is gestegen. De heer Mr. Stieger wordt onder in stemming der vergadering gehuldigd als raadslid en distributiewethouder, waar voor deze met enkele woorden dank zegt Daarna wordt deze geanimeerde ver gadering onder dank voor de opkomst met den Chr. groet gesloten. In de eerst helft dezer maand zijin in de gemeente ingekomen: Johs. de Wolf, onderwijzer uit Kloe- tinge, „Nieuw Goes!" 1 4; J. Meijfer, boe renknecht uit Grijlpskerke, Voorstad 72; A. Brandenburg, bakkere-knecht uit Krui- ningen, Lange Kerkstraat 27N. van der Wart, onderwijzeres uit Fijnaart, Oost- singel 269; A. J. de Haas, onderwijzer R. N. L. uit Rotterdam, Reemiss e weg 159; P. M. de Vriese, werktuigkundige uit Koewacht, 'sH. II. Kinderendijk 285a; G. M. J. Heijtasdijfc, verpleegster uit Ber gen op Zoom, J. Valckestraat 2. En vertrokken A. C. Groffen, timmermansknecht naar Woensdrecht; C. Verrijteer, loodgieters knecht naar Utrecht; M. de Jonge, koop man naar Groningen; P- Leemans, con troleur naar Middelburg; Fla. Köclder, stenotypiste, 's Gravenhage. "(M. Ct.) Middelburg. Van af heden Maandag 25 November tot en met Zaterdag 7 Decem ber e.k. zal verkrijgbaar zijn op bon na- 77: 1 H.G. (een ons) gort; bon 78: l'/i H G. (anderhalf ons) bruine boonen op 2 bons no. 791 groot (dubbel) stuk harde zeep (de winkelier mag in dien gewenscht op 1 bon een half stuk geven); op bon 80'/2 H G. (een half ons) boekweitmeel (tusschenhandelprijs f0 50, kleinhandelprijs f0 55 per K.G.; op bon 9 der kinderkaart: 250 gram (een half pend) kindermeel. Van af heden Maandag 25 Novem" ber tot en met Zaterdag 30 November e k. is bij onderstaande winkeliers op bon no 83 (drie en tachtig) verkrijgbaar 1 H.G. (een ons) Jam. WinkeliersJ. Verhage—Dol, Korte Delt; v Dokkum, Zuidsingel; Verburg, Gravenstraat; Hendrik-e, Segeerstraat Bugs, Dam Meinsma, Langedelft; Augus tijn, Pottenmarkt; Leerves, Gravenstraat Vleugel, Korte Burg. Tot en met 1 Dcc. op bon 82 met. bon 7 der .rijksvetkaart verkrijgbaar een half pond boter. Wij' herinneren de stemge rechtigden voor leden van 'de Kamer van Koophandel aan de morgen plaats hebbende verkiezing van zes leden der Kamer, welke plaats "heeft vaii 10 tot 12 ten stadhuize. Aftredend zijn de hee ren: mr. J. A. Heijse, jhr. A. E. Boddasrt, W. Bosman, mr. G. J. Sprenger, A. C. do Vos en jhr. H. A. van Adrichem Boo- gaert. Laatstgenoemde stelt zich niet her kiesbaar en in zijn plaats heeft „Han delsbelang" den beer J. A. Maas can,- didaat gesteld, terwijl zij ook de vijf eerst genoemde aftredende leden aanbe veelt. Zeeland's hoofdstad ziil hij! de an dere Zeeuwsche steden niet achterstaan, in verknochtheid aan het Oranjehuis cn H. M. de Koningin. In de advertenties van dit nummer Zal men een oproep vinden aan Middelburg'» burgerij! tot het teekenen van een adres van hulde en trouw aan ouze Landsvorstin. Geen twijfel of alle rechtgeaarde vaderlandiers, doch zeer zeker onze Katholieke stadgenooten zullen zich beijveren „en bloe" hun hand- teekening te zetten onder dit adres, als uiting van wat leeft in hun hart: Oranje boven, leve de Koningin! De tekst van het te zenden hu 1deadres luidt als yolgt: Majesteit! Diep bewogen door den ernst der tij den, innig dankbaar dat het Uwer Ma- jesteits Regeering is mogen gelukken de verschrikkingen en de ellende van den oorlog buiten 's lands grenzen te houden, vervuld van afkeer van elke poging om met geweld het Nederlandsche volk los te scheuren van het vorstenhuis Oranje- Nassau, waarmede het door banden van trouwe liefde onverbrekelijk is vereenigd, getuigen ondergeteekenden, inwoners der gemeente Middelburg, bij deze van de onwankelbare gehechtheid en onverflauw- de. verëering, welke zij Uwe Majesteit toe dragen. Moge onder Gods zegen Nederland cn Oranje vereend blijven in vaderlandsliefde en hechte samenwerking tot heil van hel geheele volk! De vreemdelingen, die tot nu toe geen controlepas afhaalden, moeten dit alsnog morgen tusschen 10 cn 12 of tus. schon 2 en 4 uur op het politiebureau doen. Wij herinneren er nog eens aan, dat het hier geldt een wettelijke maat regel, terwijL zonder zulk een pas de vreemdelingen niet naar hun vaderland kunnen terugkeeren. Ondanks de waarschuwingen van of ficiëele zijde, begeven zich reeds vel» Belgen van hier naar hun bevrijd land. Toen hedenmorgen de Belgische school weder geopend werd, was dit goed tt merken aan de vele open plaatsen in dc verschillende klassen. Vlissingaa, Een grootsche be toog i n g. Vlissingen heeft Zaterdag in het teeken gestaan van Oranjeliefde en tiouw. aan Koningin Wilhelmina. Woensdagavond had zich een comité van actie uil de Christelijk© en Katho lieke organisaties gevormd om ook hiel uiting te geven aan trouw en aanhan kelijkheid aan Vorstin en Regeering. Reeds des morgens vroeg was bet aan hel alom wapperen van driekleur ei) Oranjewimpel en het dragen van oranje cn rood, wit en blauw door oud eii jong to zien, dat het een dag van bij zondere beteekianis zou worden. Vele Belgen hadden hun vaderlandsehe vlag ontplooid om alzoo mede to getuigen van de liefde en dankbaarheid aan onZo Koningin. Des middags te 2 uur had óp drie plaatsen eeu openbare vergadering plaats. In het Concertgebouw was het de heer R. G. van Nieuwkuijk, voorzitter van het comité van actie, die speciaal den commandant van AValcheren, kolonel A. 3. Gooszen, die met zijn staf aanwezig was, wolkom heette, terwijl hij zich ook richtte tot de vertegenwoordigers van de Belgische loodsen, die met hun vaandel ter vergadering kwamen, hen gelukwen- schende met de bevrijding van hun Va derland en hulde brengend aan liun Ko ning en Koningin. Als spreker trad hierop de hoer van Rijn van het R. K. Vakverbond. In het gebouw van de R. K. Militaire vereeniging sprak kapelaan van der Sman en in hot lokaal „de Oude Vriendschap" de lieer mr. P. Dieleman. Alle sprekers zetten het doel der betooging uiteen. Na de redevoeringen werd door de overtalrijké aanwezigen een motie van trouw aangenomen „De Clnistelijke en Katholieke geor ganiseerden te Vlissingen, hij! wie zich zoo goed als de geheel© plaatselijke be volking heeft aangesloten, op- Zaterdag 23 November in feeststemming bijleen J gevoelen na de jlroevio gebeurtenisgen! der laatste dagen, behoefte voor Hare Majesteit de Koningin en Hare Regen- ring de betuiging te hernieuwen van aan hankelijkheid en trouw, die steeds ware dér Zeeuwsche trots". Nadat in het concertgebouw de motie was aangenomen, nam kolonel Gooszen het woord en wees: er op, dat mr. Troel stra zich vergist had, toen hij meende, dat het leger op zijii hand was. Na afloop der vergadering werd een stoet geformeerd, aan hot hoofd waarvan zich plaatste de commandant van "Wal cheren met zijn. staf allen te paard, hierop volgden tal van corporaties, met hun vaandel en vele particulieren, on der wie tal van betoogers met vlaggen, Nederlandsche en Belgische, terwijl twee muziekkorpsen mede trokken. Door een groot deel van de stad ging het naai; het stadhuis, waar het comité van actio in de raadzaal door den burgemeester, jhr. mr. A. A. van Doorn van Koude kerk» en de wethouders 'Laernoos en Auer en den secretaris, mr. van Ros- sum, werd ontvangen. De heer van Nieuw kuijk wees er op, dat het hier een spon tane huldebetooging geldt en hij: verzocht den burgemeester buiten zijn antwoord tot dc betoogers te richten. De burgemeester ien de andere hee ren begaven zich op de pui en hier sprak de burgemeester de verzamelde menigte toe: lk kan mij begrijpen, dat een groot deel der ingezetenen, na de jaren van druk en spanning, die we hebben door leefd, er behoefte aan heeft, naast God, getuigenis af te leggen van de trouw en verknochtheid aan H. M. de Koningin. Ruim 4 jaren toch hebben we in span ning geleefd door de nabijheid van het ooiiogstooneel, waardoor schier dagelijks onze huizen dreunden van het kanon gebulder, door bedreigingen uit. de- lucht, waardoor gemeenten rondom ons, wor den getroffen en door de mijnen, waar door ook in onZe gemeente slachtoffers vielen en vele ingezetenen groote schade leden, en nu na den oorlog onder den indruk van de beroeringen in de rijken van Europa en de bedreiging ook in ons eigen vaderland. Gaarne ben ik dan ook bereid, om het manifest, dat miijl is over handigd, door te zenden naar H. M, de Koningin, opdat H. M. verneme, dat er ook in Vlissingen vele harten klop pen voor Haar, die het zoo ""duidelijk getoond heeft, in deze oorlogsjaren, in tijden van gebrek en ontbering met haar volk me« te leven. Ik behoof U slecht^

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1918 | | pagina 2